Dobra robota, pewnie masz tam podmokly teren, ale mozna tez inaczej to zrobic. Kilka takich uwag dla kogos, kto bedzie robil: - przewody nie potrzebuja peszla, na golym betonie maja nawet lepsze chlodzenie. - mozna sie bawic w styrobeton, troche nadmiarowej roboty, w sumie to nic sie nie stanie nawet jakby zostawic pustke powietrzna jak jest do 5cm. Mozna tez podciac styropian nozem termicznym, czy lutownica transformatorowa. Mozna spokojnie wypelnic pianka jak ktos musi. - mozna zastosowac troche pianki przy ukladaniu, tak po 2 cieniutkie paski na plyte, wtedy nic sie nie podnosi przy rurkach. Robilem warstwy 5/4/5, bo w te 4 kladlem rurki do wody, po co sie maja od betonu ochladzac, a te 5 na wierzchu wystarczy swobodnie na klipsy, a w te pierwsze 5 odkurzacz centralny. - styrobeton miedzy rurki wody jest ok, ale "boniowanie" czy pianka ma mniejszy transfer ciepla... - klipsy do podlogowki nie maja nawet 5cm, wchodza w styropian moze 3-4 cm max. - jak jest bardzo mokro to mozna pape polozyc nie papierowa tylko na poliestrze i ewentualnie pokleic na laczeniu sciany, a jak nie to sama folia jest ok, bo to tylko na podciaganie kapilarne. - na pietrze styro 5 cm klejone do podlogi pianka i w tym wszystkie instalacje i okazuje sie ze nawet w lazienkach gdzie jest najgesciej podlogowki (co 10cm ) dalo rade klipsy wbijac bez problemu. Tu klejenie musi byc zeby bylo stabilnie i nie podnosilo sie wsztstko. - folie laczy sie po prostu na zaklady minimum 30cm i klei jednym ciaglym kawalkiem tasmy. Najpierw folia i pozniej nie ma takiej zabawy podczas przechodznie przez oscierza. - 8cm jastrychu cementowego jest ok. Roznica w cenie miedzy 6-8 jest smiesznie mala. - no i plytki wielkoformatowe potrafia byc grubsze niz 9mm :) Jak wiesz co bedziesz kladl to ok.
Trochę to skomplikowane. Z uwagi na lepsze właściwości izolacyjne i brak chłonięcia wody dałem płyty PIR. A wszelkie kable były położone bezpośrednio w pierwszej warstwie i zasypane keramzytem. Tak więc posadzka na gruncie u mnie wygląda tak kolejność warstw począwszy od gruntu: - podsypka piaskowa - beton ok 10cm - izolacja przeciwwilgociowa - instalacje elektryczne, LAN, itp zamocowanie kleksami z zaprawy aby były stabilne - zasypanie keramzytem - folia izolacyjna - płyta PUR 16cm (tutaj również schowana instalacja centralnego odkurzacza) - folia - instalacja CO- podłogówka - jastrych betonowy podłogówki - grunt - płytki kamienne, terakota. Może komuś takie rozwiązanie będzie pasowało.
@@mirekp.6477 Dałem płyty PIR o grubości 16cm jak pisałem wcześniej. Z uwagi na to, że w nich zatapiałem rury centralnego odkurzacza. Mozolnie wycinaliśmy w nich kanały pod te rury następnie zapiankowaliśmy te kanały z rurami. Aby pianka nie wychodziła na wierzch po prostu szersze deski owijaliśmy folią i po zapiankowaniu te deski kładliśmy na te kanały i co kawałek przygniataliśmy je wiadrami z piaskiem. Obecnie budynek jest użytkowany od kilku lat. Podłoga grzeje dobrze. I co najważniejsze dobrze akumuluje ciepło. Betonu daliśmy od 10 do 13cm w zależności od tego jak grubo były położone wcześniejsze warstwy. Było robione tak aby poziom posadzki był równy na całej powierzchni. Same płyty były z "demobilu" - aby było taniej. Wyłuskane z płyt warstwowych ściennych stosowanych w budownictwie przemysłowym.
@@A0d0i00super rozwiązanie u ciebie. podoba mi się. tez rozważam płyty pir. 3 x 5cm. A czym wycinałeś rowki pod rurki np centralnego odkurzacza? miałeś nóż termiczny czy zwykłym nożykiem.?
Majster bardzo dobrze robi, robiłem tak samo.Wypełnienie styrobetonem jest OK. Wypełnia on przestrzenie, górny styropian nie ugina się nadmiernie pod wylewką. Trzeba pamiętać, że m2 standardowej wylewki waży około 90-100kg. Do tego styrobeton dobrze zrobiony z odpowiedniego granulatu może mieć współczynnik przenikania 0,036-0,038, a więc taki lub nawet lepszy jak nie jeden styropian. Ja jeszcze przed styropianem gruntowałem chudziaka, potem na to malowanie dysperbitem do wysokości ścian ok. 12-14 cm,na wodzie, żeby się potem nie truć(opary), następnie folia najlepszej jakości jaka była-czarna gruba.Styropian EPS 80, który wytrzymuje 2400kg/m2, o grubości 12cm (I tutaj uważam, że dawanie w domach jednorodzinnych styropianu EPS 100 jest zupełnie niepotrzebne, bo nie występują bardzo duże naciski. Nawet w kotłowni mając zbiornik buforowy 1000l czyli 1000kg wody + waga zbiornika nie przekroczymy 2400kg. To samo tyczy się samochodu nawet dostawczego w rozłożeniu na nacisk 4 kół. )Następnie drugi raz folia gruba czarna, potem wokoło taśma dylatacyjna no i wylewka 6cm.
Teoria i dane producenta to jedno, ale weź pod uwagę że jak będziesz miał ustawony np. bufor 1000l to będzie stał w jednym miejscu powiedzmy 20lat. Czy po tym czasie styropian będzie trzymał pierwotne parametry?
@@pawe2745 oczywiście. W polskim zwyczaju jest przewymiarowane wszystkiego co jest całkowicie przesadzone i zbędne generujące większe koszty jak np dawanie styropianu eps 100 do zwykłych pokojów. Albo B Chudziaka B20 co jest sprzeczne z samą nazwą chudziak bo B20 to nie chudziak. Te nawyki przewymiarowywania pozostały z dawnych lat.
Przy takim wypełnianiu przestrzeni czy ubytków należy pamiętać aby płynny styropian czy styrobeton, miał podobną do zastosowanego styropianu w płytach wytrzymałość na ściskanie. Materiały termoizolacyjne tracą objętość pod obciążeniem. W budownictwie zjawisko to nazywa się "pełzaniem". Zbyt duża spowoduje liniowe podparcie osiadającej posadzki. Beton a tym bardziej anhydryt jest bardzo wrażliwy na nawet małe siły rozciągające i pęka w miejscach mocniejszego podparcia. Wyobraźmy sobie że końce płytki gresowej podpieramy gazobetonem a między kładziemy twardy styropian. Jak staniemy na takiej płytce, pęknie, wiadomo. Styropian w płytach pełzanie ma bardzo wysokie nawet do 8-10 procent. Stosując płynny styropian systemowy, Styrolit, mamy możliwość wpływu i kontroli wytrzymałości na ściskanie dzięki atestowanym tabelom składu. Pozdrawiam
Daję podeschnąć ale nie koniecznie wyschnąć i przykrywam kolejną warstwą styr. A co do piany to nigdy jej w tej czynności nie używałem i chyba dlatego aby rurki w otulinie miały jakąś swoją niezależność.
Jedno z zagadnień gdzie zdania są mocno podzielone i każda że stron potrafi to uzasadnić. Ja powiem tak, zostało mi z fundamentów 1,5 opakowania wiec zużyłem je właśnie na to aby nie wyrzucać.
glupi ludzie folie da a styro bedzie mokry potem 😂 masakra rozbieralem ostatnio chalupe 10 letnia tak samo robione i styro mokry bo wilgoc sie na folii zbierala😂
Eh.. Może metr styropianu? Czy Wy na tym kanale " fachowcy" jesteście szkoleni na Arktyce? Styropiany na fundamenty, 20 i więcej cm na ściany! No cóż " Polak potrafii"😂😂😂😂
Dobra robota, pewnie masz tam podmokly teren, ale mozna tez inaczej to zrobic. Kilka takich uwag dla kogos, kto bedzie robil:
- przewody nie potrzebuja peszla, na golym betonie maja nawet lepsze chlodzenie.
- mozna sie bawic w styrobeton, troche nadmiarowej roboty, w sumie to nic sie nie stanie nawet jakby zostawic pustke powietrzna jak jest do 5cm. Mozna tez podciac styropian nozem termicznym, czy lutownica transformatorowa. Mozna spokojnie wypelnic pianka jak ktos musi.
- mozna zastosowac troche pianki przy ukladaniu, tak po 2 cieniutkie paski na plyte, wtedy nic sie nie podnosi przy rurkach. Robilem warstwy 5/4/5, bo w te 4 kladlem rurki do wody, po co sie maja od betonu ochladzac, a te 5 na wierzchu wystarczy swobodnie na klipsy, a w te pierwsze 5 odkurzacz centralny.
- styrobeton miedzy rurki wody jest ok, ale "boniowanie" czy pianka ma mniejszy transfer ciepla...
- klipsy do podlogowki nie maja nawet 5cm, wchodza w styropian moze 3-4 cm max.
- jak jest bardzo mokro to mozna pape polozyc nie papierowa tylko na poliestrze i ewentualnie pokleic na laczeniu sciany, a jak nie to sama folia jest ok, bo to tylko na podciaganie kapilarne.
- na pietrze styro 5 cm klejone do podlogi pianka i w tym wszystkie instalacje i okazuje sie ze nawet w lazienkach gdzie jest najgesciej podlogowki (co 10cm ) dalo rade klipsy wbijac bez problemu. Tu klejenie musi byc zeby bylo stabilnie i nie podnosilo sie wsztstko.
- folie laczy sie po prostu na zaklady minimum 30cm i klei jednym ciaglym kawalkiem tasmy. Najpierw folia i pozniej nie ma takiej zabawy podczas przechodznie przez oscierza.
- 8cm jastrychu cementowego jest ok. Roznica w cenie miedzy 6-8 jest smiesznie mala.
- no i plytki wielkoformatowe potrafia byc grubsze niz 9mm :) Jak wiesz co bedziesz kladl to ok.
Trochę to skomplikowane. Z uwagi na lepsze właściwości izolacyjne i brak chłonięcia wody dałem płyty PIR. A wszelkie kable były położone bezpośrednio w pierwszej warstwie i zasypane keramzytem.
Tak więc posadzka na gruncie u mnie wygląda tak kolejność warstw począwszy od gruntu:
- podsypka piaskowa
- beton ok 10cm
- izolacja przeciwwilgociowa
- instalacje elektryczne, LAN, itp zamocowanie kleksami z zaprawy aby były stabilne
- zasypanie keramzytem
- folia izolacyjna
- płyta PUR 16cm (tutaj również schowana instalacja centralnego odkurzacza)
- folia
- instalacja CO- podłogówka
- jastrych betonowy podłogówki
- grunt
- płytki kamienne, terakota.
Może komuś takie rozwiązanie będzie pasowało.
a gdzie woda użytkowa
@@adder421 Woda użytkowa i kanalizacja pod pierwszą warstwą z tym, tam gdzie trzeba w punktach poboru i odbioru rurki schowane są w ścianach
@@A0d0i00hejka. podpowiesz cos więcej o płytach PIR? jaka grubosc łącznie, ile warstw? Jak się układało ? Jak ogólnie wrażenia. pozdro
@@mirekp.6477 Dałem płyty PIR o grubości 16cm jak pisałem wcześniej. Z uwagi na to, że w nich zatapiałem rury centralnego odkurzacza. Mozolnie wycinaliśmy w nich kanały pod te rury następnie zapiankowaliśmy te kanały z rurami. Aby pianka nie wychodziła na wierzch po prostu szersze deski owijaliśmy folią i po zapiankowaniu te deski kładliśmy na te kanały i co kawałek przygniataliśmy je wiadrami z piaskiem. Obecnie budynek jest użytkowany od kilku lat. Podłoga grzeje dobrze. I co najważniejsze dobrze akumuluje ciepło. Betonu daliśmy od 10 do 13cm w zależności od tego jak grubo były położone wcześniejsze warstwy. Było robione tak aby poziom posadzki był równy na całej powierzchni. Same płyty były z "demobilu" - aby było taniej. Wyłuskane z płyt warstwowych ściennych stosowanych w budownictwie przemysłowym.
@@A0d0i00super rozwiązanie u ciebie. podoba mi się. tez rozważam płyty pir. 3 x 5cm. A czym wycinałeś rowki pod rurki np centralnego odkurzacza? miałeś nóż termiczny czy zwykłym nożykiem.?
Majster bardzo dobrze robi, robiłem tak samo.Wypełnienie styrobetonem jest OK. Wypełnia on przestrzenie, górny styropian nie ugina się nadmiernie pod wylewką. Trzeba pamiętać, że m2 standardowej wylewki waży około 90-100kg. Do tego styrobeton dobrze zrobiony z odpowiedniego granulatu może mieć współczynnik przenikania 0,036-0,038, a więc taki lub nawet lepszy jak nie jeden styropian. Ja jeszcze przed styropianem gruntowałem chudziaka, potem na to malowanie dysperbitem do wysokości ścian ok. 12-14 cm,na wodzie, żeby się potem nie truć(opary), następnie folia najlepszej jakości jaka była-czarna gruba.Styropian EPS 80, który wytrzymuje 2400kg/m2, o grubości 12cm (I tutaj uważam, że dawanie w domach jednorodzinnych styropianu EPS 100 jest zupełnie niepotrzebne, bo nie występują bardzo duże naciski. Nawet w kotłowni mając zbiornik buforowy 1000l czyli 1000kg wody + waga zbiornika nie przekroczymy 2400kg. To samo tyczy się samochodu nawet dostawczego w rozłożeniu na nacisk 4 kół. )Następnie drugi raz folia gruba czarna, potem wokoło taśma dylatacyjna no i wylewka 6cm.
Teoria i dane producenta to jedno, ale weź pod uwagę że jak będziesz miał ustawony np. bufor 1000l to będzie stał w jednym miejscu powiedzmy 20lat. Czy po tym czasie styropian będzie trzymał pierwotne parametry?
@@pawe2745 oczywiście. W polskim zwyczaju jest przewymiarowane wszystkiego co jest całkowicie przesadzone i zbędne generujące większe koszty jak np dawanie styropianu eps 100 do zwykłych pokojów. Albo B
Chudziaka B20 co jest sprzeczne z samą nazwą chudziak bo B20 to nie chudziak. Te nawyki przewymiarowywania pozostały z dawnych lat.
@@wojtefon9nie ma bata by styrobeton mial o,038
@@wojtefon9widać że wiedza to czysta teoria,a nie praktyka…Pozdrawiam
czym jest wysmarowany chudziak ?? jaka to hydroizolacja ... jaki zużycie na m2
Czemu usuwasz niektóre komentarze?
A ja mam pytanie o dysperbit którym jest wysmarowana podłoga. Czy to potem nie będzie śmierdziało?
Przy takim wypełnianiu przestrzeni czy ubytków należy pamiętać aby płynny styropian czy styrobeton, miał podobną do zastosowanego styropianu w płytach wytrzymałość na ściskanie. Materiały termoizolacyjne tracą objętość pod obciążeniem. W budownictwie zjawisko to nazywa się "pełzaniem". Zbyt duża spowoduje liniowe podparcie osiadającej posadzki. Beton a tym bardziej anhydryt jest bardzo wrażliwy na nawet małe siły rozciągające i pęka w miejscach mocniejszego podparcia. Wyobraźmy sobie że końce płytki gresowej podpieramy gazobetonem a między kładziemy twardy styropian. Jak staniemy na takiej płytce, pęknie, wiadomo. Styropian w płytach pełzanie ma bardzo wysokie nawet do 8-10 procent. Stosując płynny styropian systemowy, Styrolit, mamy możliwość wpływu i kontroli wytrzymałości na ściskanie dzięki atestowanym tabelom składu. Pozdrawiam
co z dylatacją wylewki od tynków?
Witam.Czy tą folie można fsunąć pod izolacje poziomą ściany i na to kłaść styropian?
No właśnie 🤔🤔🤔
Fsunąć? 🤦🏻♂️🫨🤕
@@jablaszcz wsunąć
Trzeba
Czym malowales podłogę
KABLE :) A RACZEJ PRZEWODY ;)
Mam pytanie o folie czy na piętrze na stropie betonowym daje się folie przed steropianem czy bezpośrednio steropian a folie tylko na steropian
styro 15 w podłodze, lepiej trzy warstwy po 5cm czy dwie warstwy 5+10 czy to bez roznicy?
Super
Czy wodę ciepłą robiłeś w rurach stabi?
Ten styropian z cementem od razu przykrywasz czy dajesz wyschnąć? Lepiej się to sprawdza przy rurach wody niż piana?
Daję podeschnąć ale nie koniecznie wyschnąć i przykrywam kolejną warstwą styr. A co do piany to nigdy jej w tej czynności nie używałem i chyba dlatego aby rurki w otulinie miały jakąś swoją niezależność.
@@psprojekt9837jaka niezaleznosc maja miec rurki?
Robisz sobie niepotrzebne mostki cieplne
A po co dysperbit w srodku domu ?
Jedno z zagadnień gdzie zdania są mocno podzielone i każda że stron potrafi to uzasadnić. Ja powiem tak, zostało mi z fundamentów 1,5 opakowania wiec zużyłem je właśnie na to aby nie wyrzucać.
Czym jest pokryty chudziak
Dobry film jak nie należy wykonywać hydroizolacji ;)
Co jest nie tak? Proszę o merytoryczne wskazanie "błędów".
👏👏👏😊👏👏👏
Moim zdaniem folia powinna być wsunięta pod pepe ktora jest pod ścianami, ja tak będę robił. Wywinięcie jej na ściany uważam za błąd.
a czemu wywiniecie folii na ścianę to błąd?
ciekawe
Mówimy...PÓŁTORA ! ! CENTYMETRA , METRA , KILOGRAMA etc...
😂😂😂 o tak, to jest bardzo istotne
Ja bym zrobił wszystko na styropianów CWU niż pod lub obok
Ja mam pomiędzy styropianami. Gdybym miał kaloryfery a nie ogrzewanie podłogowe to pewnie też CWU zrobiłbym na styropianie.
A co to jest CWU?
glupi ludzie folie da a styro bedzie mokry potem 😂 masakra rozbieralem ostatnio chalupe 10 letnia tak samo robione i styro mokry bo wilgoc sie na folii zbierala😂
Czyli co nie dawać
@@pawelnow703 Folię musisz dać, ale raczej nie wywijać na ścianę.
Eh.. Może metr styropianu? Czy Wy na tym kanale " fachowcy" jesteście szkoleni na Arktyce? Styropiany na fundamenty, 20 i więcej cm na ściany! No cóż " Polak potrafii"😂😂😂😂
Super