NYSA 521 exportra

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 17 ต.ค. 2024
  • Az 501-es Nysa utódját, az 521-es modellt exportra tervezték. Az N59 és 501 sikere után a tervezők úgy határoztak, hogy folytatják ezt az utat: megmaradnak a Lengyelországon kívüli piacokon. A gyártóknak ezúttal sikerült a harmadik világ egzotikus államainál igényesebb országokba is eljutniuk.
    Hatféle karosszériaváltozatot is elkészítettek: furgont (áruszállítót), áru- és személyszállítót (röviden: Towost), mikrobuszt, mentőt, mozit és hűtőkocsit. Az ilyen széles kínálattal előkészített új modellnek a korábbiaknál nagyobb kényelemmel és biztonsággal kellett szolgálnia. A gyártó exportterveit az 521-es modellhez több nyelven kiadott felhasználási útmutató is igazolja: a kiadvány a lengyel mellett megjelent angolul és oroszul is.
    Az új Nysának kiálló,,orra" lett, s az befedte a hűtőhöz való hozzáférést adó elülső takarót. A motorháztetőnek alighanem szerkezeti hibája volt, s ettől nehezebb lett felnyitni: a Nysa 521 és 522 motorháztetejét először meg kellett emelni, s csak azután lehetett kinyitni. Ha ez az előzetes megemelés elmaradt, attól deformálódhattak a tető szélei. A motorhoz csak úgy lehetett hozzáférni, ha az ember a vezetőfülkéből előbb megemelt egy fogantyút.
    A Towos" változatban a padokat összecsukható, a menetirányra merőlegesen elhelyezett székekre cserélték.
    A vezetőfülkében előkészítették a biztonsági övek felszereléséhez szükséges pontokat, ez is exportszándékokra utal, talán még a legfejlettebb tőkés országokba is. Az elülső szélvédő üveg fölé napellenzőt szereltek. A gyártósoron az egész karosszériát égetéses technikával fényezték.
    A változatok csupán a karosszériában különböztek. A váz és a hajtómű ugyanolyan maradt. alulszelepelt M20-as és felülszelepelt M21-es. Mindkettő jól ismert motor - ezek hajtották a Warszawát és a Zukot.
    A teherváltozatban jobb oldalon a teljes ajtót el lehetett tolni, és a karosszéria hátsó részén nem volt ablak.
    A Towos nagyon hasonlított ehhez, csak annyi volt közöttük az eltérés, hogy a tolóajtón volt ablak, s a rakodótérbe összecsukható hátsó üléseket szereltek. A karosszéria hátsó részére is tettek fűtő berendezést, és még egy szellőzőt a tetejére.
    A mikrobusz karosszériáján üvegablakok voltak ezt a nevéből is sejteni lehet, s az utas oldalán további ajtó nyílt, mint a mikrobuszokon általában. A kocsi belső terében a vezető és a mellette ülő utas ülésén kívül még volt 2 egyszemélyes és 3 kétszemélyes ülés is. A belső teret teljes hosszában meg lehetett világitani. Ebben a változatban az utasteret külön fűtőrendszer melegítette, és két tető szellőző látta el friss levegővel. Az utasok kényelme kedvéért az oldalfalakat is leszigetelték. A vásárlók kívánságára rádiót és antennát szereltek a kocsiba, hadd legyen kellemesebb az utazás.
    A mikrobusz vázára mentőkarosszériát is építettek. A karosszéria üvegezett hátsó részébe került a hordágyra tett beteget be- és kicsúsztató szerkezet, valamint egy összecsukható póthordágy.
    Beépítettek ide még egy kis gyógyszeres szekrényt is, valamint egy akasztót az oxigénpalacknak.
    A hordágy melletti forgó- székbe ülhetett bele az orvos, és állt mellette egy kétszemélyes pad is.
    Ezenkívül a kocsira felszereltek keresőreflektort, ködlámpákat és persze a villogó lámpát meg a szirénát.
    A betegszállítást egy további fűtőtest beszerelésével tették kényelmesebbé.
    Mivel a mentőkocsiknak az orvosi műszerek és az újraélesztéshez szükséges nagy fényerősség miatt nagyobb lett a villamosenergia - fogyasztásuk, azért nagyobb teljesítményű, 119 amperórás akkumulátorral látták el őket.
    A Nysa karosszériáját olyan könnyen át lehetett alakítani, hogy több különleges jármű is kitelt belőle.
    A 70-es évek közepén a gyártott Nysa kocsik több mint 70%-a külföldi piacokra került.
    Az 521-es Nysáknak rengeteg vásárlójuk volt. 1968-ban a készletnek több mint a fele már exportra ment. Kezdetben Bulgáriába, Romániába, Magyarországra és a Szovjetunióba adták el őket.
    Azután 1971-ben bemutatták a Nysákat a brüsszeli autóvásáron, melynek következtében özönlöttek a megrendelések. A németek azt kérték a gyártól, hogy emelje 10 centiméterrel magasabbra a karosszériát, hosszabbítsa meg a rakodóteret és alakítsa négyfokozatúvá a sebességváltót. Minden kívánságuk teljesült, mert a Lengyel Népköztársaságnak aranyat ért a deviza.
    A 70-es években a Nysák eladása folyamatosan nőtt, majd a 80-as években csökkenni kezdett. Egyre nyilvánvalóbbá vált, hogy ez az autó már elavult. 1994-től nem is gyártották.

ความคิดเห็น • 3

  • @chszarz1986
    @chszarz1986 2 หลายเดือนก่อน

    NYSA = New York Sports Automobile 😉. Greetings from Poland!

  • @watarod
    @watarod 11 หลายเดือนก่อน +2

    Cześć, piękny model nysy, pozdrawiam z Polski!

  • @ابوسارةابوسارة-ز6د
    @ابوسارةابوسارة-ز6د 7 หลายเดือนก่อน +2

    لانسيا❤❤❤