Techologia regulacji czerwienia I - nowy wykład

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 2 ต.ค. 2024

ความคิดเห็น • 26

  • @pasiekaumarka3389
    @pasiekaumarka3389 9 หลายเดือนก่อน +5

    Mam trzy linie krzyżowane ze sobą i końcem września nie ma czerwiu w niektórych końcem sierpnia matki zwalniają są też przypadki że i w październiku wygryzie się ostatnia pszczoła ale cała zimę mam spokój i bez klatkowania i strat dobrych matek. Tylko chore wychowują czerw zima, mam pszczoły plenne.

  • @isz3809
    @isz3809 6 หลายเดือนก่อน +1

    Fajne ale bez flaszki nie rozgryze

  • @psyho1986
    @psyho1986 9 หลายเดือนก่อน +3

    Dziękujemy za kolejne super ciekawe wykłady, za dzielenie się ogromną wiedzą i doświadczeniem, podziwiam Pana, zyczę zdrowia i radości, pozdrawiam !

  • @MAQ123
    @MAQ123 9 หลายเดือนก่อน +2

    panie Igorze co to za grzałka na 12v? tez zrobilem sobie sublimator ale na 220v na opaskowej

  • @Woj_Tesz
    @Woj_Tesz 21 วันที่ผ่านมา

    Foto na 24 stronie książki "powrót do natury" przedstawia sposób trzymania matki za odnóża. Czy to jest właściwy sposób ?

  • @arturk208
    @arturk208 9 หลายเดือนก่อน +1

    Ramka pracy w dzisiejszych czasach , służy do odciągnięcia kleszcza . Z czerwiu pszczelego ,tylko . Gospodarka pasieczna zmieniła się ostatnimi laty . Na jak długo, nie wiem . Ale wiem, że musimy się dostosować. Bo natura szybko się adaptuje . Pszczelarze niestety wogule .
    Browar 500 ma sens stosować od początku października. Oczywiście prawidłowo zstosowanego W obecnym klimacie . Ale co ja mogę powiedzieć. Stosuje kwasy .

  • @zdenomucha
    @zdenomucha 8 หลายเดือนก่อน +1

    Super! Napriek veku, dakedy i nepochopeniu, s elánom mladíka... Už som si myslel, že o izolovaní viem takmer všetko, ale pri každej Vašej prednáške sa mi nejaká nová "žiarovka" rozsvieti. Je tomu tak aj teraz. Želám do nového roku a aj do ďalších powodzenia!

    • @igorpawyk730
      @igorpawyk730 8 หลายเดือนก่อน +1

      Dziękuję! Dakujem!

  • @pasiekatilia8549
    @pasiekatilia8549 9 หลายเดือนก่อน +1

    Panie Igorze, 10tys lat temu w Augustowie kończyła się epoka lodowcowa. Nim pszczoly i rośliny dotarły minęło sporo czasu.
    A metoda świetna, stosuje głównie dla zdrowotności czyli leczenia.

  • @wf9726
    @wf9726 5 หลายเดือนก่อน

    Super wykład. Pozdrawiam

  • @MAQ123
    @MAQ123 9 หลายเดือนก่อน +1

    cz ramka separacyjna od sułkowskiego sie nada do pozytkowej izolacji?

    • @igorpawyk730
      @igorpawyk730 9 หลายเดือนก่อน

      Jeśli odległość pomiędzy ściankami z kraty odgrodowej nie przekracza 10 mm to tak. Inna sprawa czy część w której jest izolowana matka pozostanie przez całą zimowlę wewnątrz kłębu; to zależy od siły rodziny.

  • @bogusawbytomski427
    @bogusawbytomski427 8 หลายเดือนก่อน

    MOWIAC O POZYTKU ,TO TYLKO ZALEZY OD PSZCZELARZA,JAKIE POZYTKI PSZCZOLRZ ZAUFERUJE POSZCZOLOM ,TAKI MAJA MIOD W ULU ,WIEKSZOSC MLODYCH PSZCZELARZY MYSLI TAK POSTAWIE SOBIE UL I BEDE MIAL MIOD😂😂😂,PO,ZDRAWIAM FACHOWCOW ,MAM Babcię z Raniżowa, Pozdrawiam zSlucham Pana Wykladyy oraz innych Fachowcow ,których Pan wspomnial.

    • @bogusawbytomski427
      @bogusawbytomski427 8 หลายเดือนก่อน

      Pozdrawiam Wszystkich Fachofcow.

  • @paweljah
    @paweljah 8 หลายเดือนก่อน

    Chciałbym rozpocząć dyskusję która by pomogła wypracować gospodarkę dobra dla pszczół i dla pszczelarza, co do dennicy otwartej spotkałem się z opracowaniem że technologia wyszła z Skandynawii i gdy tam dennicą jest otwarta a ul zasypany metrowa czapa śniegu to pszczoły mają jak w iglo ciepło i sucho, ostatnio smakulski przytoczył badania że tak chłodzony ul to walka pszczół o przeżycie. Oglądałem wykłady Czesława Junga który wręcz do zimówki stosuje dodatkowa wkładkę do dennicy , mamy wtedy jakby dwa wylotku pionowy i z tyłu dennicy poziomy. Jeżeli przy największych mrozach -30 stopni w środku kłębu jest temperatura + 18-20 stopni, więc te pszczoły tak bardzo to tego zimna nie lubią, kiedyś się spotkałem że jak pszczelarzowi na 100 rodzin padło 2-3 to był dziad , dziś 10-20 to norma a zdarza się i więcej , dziadki mega ocieplali ule zimy -20 były standardem, problemem jest wilgoć i czerwienie, ja jeszcze nie testowałem ale może warto by spróbować coś takiego że mega ocieplić ul jak termos styrodur 40mm z góry boków i dennicą , dennicą w technologi pana Junga , i izolowana matka w izolatorze chmary. Ps ma może ktoś doświadczenie w zimówki w stebniku , a nawet widziałem piwnice gdzie była stała temperatura 4 stopnie plus, i kilkaset rodzin zimowalo pozdrawiam😊

    • @piotrszczypek4287
      @piotrszczypek4287 6 หลายเดือนก่อน

      Kto i gdzie Ci powiedział że 10-20% spadku rodzin to norma ?
      Bo z tego co ja wiem to 2 do 5% max

    • @paweljah
      @paweljah 6 หลายเดือนก่อน

      @@piotrszczypek4287 tak wygląda rzeczywistość i u amatorów i zawodowców , wiem że 99% pokazuje rodzinę na 10 ramkach albo na 2 korpusach, i na 20 rodzin przezimowało mu 23🤣 ale czy to jest prawda?

    • @piotrszczypek4287
      @piotrszczypek4287 6 หลายเดือนก่อน

      ​@@paweljah Nie wiem, ale moim zdaniem nie masz racji 10lat mam pszczoly i przez te 10lat w sumie stracilem może 3-4 rodziny a posiadam ich 20, tak że minimu zainteresowania rodzinami i problemu nie ma. Osypują się tylko "trzymaczom" którzy pszczoły mają po to by raz w roku zaglądnąć i wybrać miód, jak ktoś wykazuje trochę zainteresowania to i rodziny ma.

  • @paweljah
    @paweljah 9 หลายเดือนก่อน +1

    Izolacja super sprawa , 26 sierpnia matki zaizolowane i jak na razie 100% żyje , w tym roku będę chciał zrobić eksperyment 6 czerwca doprowadzić rodzinę do 8ramek czerwiu i zaizolować matkę do wiosny czyli pszczoła z tego czerwiu będzie musiała przeżyć do kwietnia aż się wymieni pokolenie, ciekawe jak to wyjdzie, chyba że ktoś już próbował tak niech da znac

    • @igorpawyk730
      @igorpawyk730 9 หลายเดือนก่อน +2

      Proponuję rozczerwiać matki od początku lipca do połowy sierpnia. Wtedy jest najlepszy okres do budowy pokolenia zimującego. A izolować na zimę w okresie od połowy sierpnia do 10 września.

    • @paweljah
      @paweljah 9 หลายเดือนก่อน

      @@igorpawyk730 to przy pasiece tak tylko myślałem o eksperymencie , że 3 rodziny poświęcić i 8 ramek czerwiu to 24ramki na czarno i wtedy leczyć dać pracować i muszą przeżyć do marzec kwiecień 11-12 miesięcy zanim nowe pokolenie wyjdzie i wtedy sprawdzić jaka siła porażenie ile miodu zebrały jak przezimowały jak zdrowie

    • @marcinkmiecik3058
      @marcinkmiecik3058 8 หลายเดือนก่อน +1

      Moim zdaniem nie ma szans...

    • @igorpawyk730
      @igorpawyk730 8 หลายเดือนก่อน

      Dlaczego kusi się Pan na 11 - 12 miesięcy, jeśli A. Maurizio udowodniła, że pszczoły które nie karmiły żyją 10 miesięcy?. Małychinowi udało się przetrzymać matki w izolatorach 8 miesięcy. 11 - 12 może się nie udać; pszczoły wymrą.@@paweljah

    • @paweljah
      @paweljah 8 หลายเดือนก่อน +1

      @@igorpawyk730 ja to jestem taki niewierny Tomasz a chcąc z kimś dzielić się doświadczeniem wolę na sobie to sprawdzić , np w 23 roku izolowalem matki od 18 czerwca do 11lipca i miodu zebrałem ale rodziny bardzo osłabły tak że musiałem łączyć , i teraz pytanie bo na zimę 22/23 nie izolowalem matek i nie wiem jak porażone były pszczoły waroza czy czerw był tak słaby , czy o coś innego chodziło, tak jak napisałem pszczelarz w moim rejonie mając 53rodziny wziol 200kg ja z 17 rodzin 150kg , on nie izolowal matek więc plus był dodam że inny pszczelarz też w bliskiej odległości pasieka 43 rodziny 0 miodu a tona cukru do uli dołożona przez sezon , taki sezon słaby byl , oczywiście na plus 13lipca jeden zabieg i waroza zresetowana i do zimy ładne rodziny, ale dopiero się uczę analizuje i chce jakiś swój model gospodarki wypracowac