A csináld magadnak pont az a lényege, hogy szakember nélkül a saját józan eszeddel lehetőleg minnél kevesebb pénzből kihozd azt amit szeretnél. Persze, hogy egy szakember aki tizen éve ezzel foglalkozik az minden mondatba bele tud kötni. Ha magadnak csinálod akkor szerintem nem a tökéletesség a lényeg, hanem hogy jól működjön. Tetszenek a feltöltött videók, sok hasznos tippet kaptam már tőletek. (A jön a tavasz vicces volt)
4 ปีที่แล้ว +3
Sziasztok! Ne is foglalkozzatok a sok szakértővel, akik abba is belekötnek, hogy piros színű a csővágó :D Én kb. öt éve csináltam meg a saját rendszeremet és tökéletesen működik. Ráadásul téli víztelenítést se csináltam, csak egyszerűen kiveszem a szivattyút és hagytam hogy a csöveken szépen kifollyon a víz, majd egy zacskóval és befőttesgumival lezártam a csöveket, hogy ne másszon bele senki :) Egy tipp: nekem is 1 körös a rendszer, ezért 2 éve vettem egy mágnesszelepet aminek az adapterét rákötöttem egy kapcsolóra és így ki se kellet mennem a lakásból ha locsolni szerettnék és főleg nem kell a dobozt nyitogatni állandóan. Mostanában olyan 5-10e Ft egy ilyen szelep. Pró tipp: 2020-as update, mágnesszelep adapterének konnektorát rákötöttem egy sonoff basic-re és láss csodát rögtön lett egy okos locsolórendszerem :D Ha valaki nem akar semmilyen villanyszerelést se, akkor pedig vegyen egy okoskonnektort és abba dugja az adaptert, ez egy kicsit többe kerül mint a sonoff basic, de egyszerűbb bekötni! :D Csak így tovább :)
A szivattyú után a mágnesszelepek elé be kell rakni egy kompresszorcsatlakozást (elé elzáró kell). Ősz végén oda rá kell csatlakoztatni a kompresszort max 4 barral megnyomni a rendszert és az adott kört kinyitni.
@@gaborpragai3991 folosleges. egy slaug gyorscsatlakozo a magnesszelepek ele es utan - szet kell huzni tel elejen, tavasszal osszedugni. 6 eve igy megy ket hazban az egyikben harom, amasikban 7 kor. Udv.
Üdv mindenkinek,Sziasztok! Vegyes érzéseim vannak a videóval kapcsolatban, láttam benne jó dolgokat de inkább több rosszat és főleg félre vezető dolgokat, kissebb bakikat. Amit persze meg lehet érteni hisz ahogy látom is, nem profi építőkkel vannak a videóban. És itt van a legnagyobb hiba, mert ha valaki segíteni akar és tényleg azt szeretné bemutatni hogy hogyan kell tényleg otthon barkács módon öntözőrendszert építeni akkor legalább felkészül és nem mond pl olyan butaságot és szakmaiatlanságot, mint az hogy a szivattyú teljesítményéről fogalma sincs és hogy ez majd ráér.Ez a legfontosabb egy rendszer tervezésénél hisz e nélkül, hogy tudom meg, hogy mennyi szórófej kell vagy idom és ecetara......Ezután jön a legfontosabb dolog a tervezés amihez nem kell más mint mérőszalag, felmérni a területet, leülni az asztalhoz,körző,vonalzó és megtervezni hogy mindenhol össze fedjenek a fejek. Ezek nélkül lutri hogy jó lesz e vagy sem,és kidobjuk a pénzt és a drága időt az ablakon. Na mindegy most biztos belekaptam sok ember szemébe,de ebből nekem az jön le mint a használt mosogép példájából, hogy megvesszik mert olcsó, majd fél év múlva elromlik.Elviszik szerelőhöz jó lesz, de majd egy hét múlva teljesen tönkre megy. Na ekkor dönti el az ember hogy inkább újjat vesz, mert a kókányból elég volt. Ez pontosan így lesz az öntözőrendszerrel is, mert nem fog működni, foltosan fog locsolni, ha maga csinálja akkor vagy elég anyagot vesz, vagy sokat ,állandó inga a bolt és az otthon között.Tehát lehet nem is olyan olcsó ez a barkács öntöző. Arról nem beszélve hogy garanciát magának vállalja az ember míg egy generál kivitelező lehet hogy drágább de annyi anyagot visz amennyi kell az ő költsége ha kevés és venni kell, mert az árajánlathoz tartja magát, és garanciát vállal a munkájára és az anyagra.Ennyi, tessék mérlegelni.Persze kinek nem inge nem veszi magára és mindenki úgy dönt ahogy akar, és ahogy a pénztárcája engedi. Én 10 éve csinálom és minden ügyfelemmel ugyan úgy tartom a kapcsolatot mint 3-4-8-9 vagy 10 éve. Az ügyfél az mindig ügyfél. Csak leinformált magát nyílvánosan vállaló céggel szabad építtetni és kérni kell referenciát. Hali, és béke
Már vártuk az öntő rendszer telepítőket, hurrá itt vannak :) Amikor redőnyt raktunk fel a redőnyös annyi hibát látott, hogy nem is volt annyi csavar benne ( de működik évek óta) Mikor ablakot raktunk az ablakososok kígyót békát kiabáltak ránk, de működik évek óta A villanyszerelők megtalálták bennünk a a szakma szégyenét amikor 3 vezetéket be mertünk kötni, de bizony működik az is. Az előtetőt az építő mesterek szarták szapulták de ingyen volt az elkészítése és bizony jó. Szerinted ezek után meglepődünk ? Hát nem. Tudjuk, hogy jó amit csinálunk minnél hangosabb a "szakértők" tábora. Szoktuk mondani ,nem szakmai továbbképzés csak barkács, szóval nem neked szól. Hiszem és látom, hogy szaporodik azok tábora akik ha nem tudják maguk megcsinálni nem is csináltaják meg mert drága ! De ha elrontom 10x kezdhetem előlről akkor is olcsóbb mint hívni valakit aki nagy kegyesen megcsinálja. Ja és vannak rémtörténetek derék mesteremberekről akiknek mintha nem sikerült volna megoldani amit válltak. De a lényeg ! Az öntöző rendszer működik. Biztosan van akit el lehet kábítani a soha nem hallott számítások bonyolúlt fogalmával. De tudjuk jól a gyakorlati próba az felül múlja az elméletet.
@@GreenCottageDIY Látom nem ment át a lényeg. De nem baj nincs harag, sőt inkább megmosolyogtató ahogy mosod a szennyest hisz teljesen másról beszéltél és inkább te szapultál minden olyan szakembert aki "komolyan" is csinálja azt amit csinál és nem ver át senkit.Ehhez képest te magad mondod azt hogy mindenki akinek a szakmájába "oktató " videót csináltatok az nektek eset. Miért is, ja mert égbe kiáltó dolgokat mondtok keveritek a szakkifejezéseket, beadjátok a nézőknek hogy az a normális hogy akár 10x is kezdjen bele az építésbe, az akkor is olcsóbb mint hívni valakit. Hagyjuk inkább. Én kérek elnézést és bocsi hogy próbáltam kicsit kritikusan,és szakmai szemmel segíteni. Higgyétek el nem támadni szerettem volna. De az válaszból inkább az jött le hogy a ti támadtok. Bocsi. További szép napot! U.I.: Mindenki maradjon a kaptafánál ;-)
@@tszelnok Sajnos az a büdös nagy helyzet, hogy a legtöbb szakember nagyon rövid idő alatt akar meggazdagodni és a világ minden pénze nem elég sokszor neki egy munkáért. A másik véglet pedig, hogy szarért-húgyért vállalnak melót OKJ-s (vagy még az sem) végzettségű kóklerek, számla és garancia nélkül, majd jól felszívódnak. Na most e között a kettő között óriási szerencse megtalálni az arany középutat. Tök jó lenne ha ez mozdulna valami pozitív irányba, de addig marad a barkácsolás...
elnok tsz itt amit a fiúk összeraktak kb 20-25e ft! Ennyiből megvan a rendszerük! Te mennyiért építetted volna ki? 2-300e gondolom én! Cáfolj meg ha nem! Teljesen jól csináltak mindent!
Fagytalanításról esett szó, vagy csak én nem hallottam? A fagytalanító szelep felé (központi elosztás) végig lejtenie kell a rendszernek, hogy ősszel a lehető legtöbb vizet le lehessen ereszteni a rendszerből.
@@BasszerTankOfficial Évek óta nem víztelenítem a rendszerem, soha nem fagyott szét még semmi. 10cmnél nem igazán vannak mélyebben a csöveim. Csövek rugalmasak, majd tavasszal kiolvadnak, szórófejeknek sem volt még sose bajuk.
Húúú, hát ez azért nagyon amatőr videó! javaslom igy senki ne fogjon hozzá! javaslom, ha már videót csináltok valamiről, legalább olvasatok utána egy kicsit. Az egész ott kezdődik, hogy ismerni kellene a kút vízhozamát, és lehetőleg ahhoz vásárolni szivattyút. Persze ha már van szivattyúnk akkor azzal kell dolgozni, ilyenkor vagy a dobozon vagy az interneten utána kell nézni, hogy a szivattyú, milyen nyomás mellett mennyi vizet tud szállítani. ha ez megvan, akkor a googleba bepötyögjünk, hogy nyomásesés táblázat KPE csövekben. A táblázatból kikeressük a vízmennyiség és nyomásértéknek megfelelő csővastagságot és azzal dolgozunk. A szórófejeken feltüntetett vízfogyasztási értékekkel rögtön azt is kiszámolhatjuk, hogy mennyi szórófejet lehet rákötni egy körre. Mi történik ha nem számolunk, hanem mint a videóban is látható 25mm es KPE csövekkel csövezzünk. Először is kibaszunk magunkkal, mert sokkal tovább kell járatni a szivattyút, azaz több áramszámlát fizetünk! Példa: a 25 ös KPE csövel már 23 liter/percnél is 1 bár veszteségünk keletkezik, 40 liter/percnél pedig már 2,5 bár veszteségünk van. ha mondjuk 6bár maximális nyomást tud a szivattyú, akkor a fele teljesítményét már el is veszítettük. Mit is jelent, ha 6 bár nyomás helyett csak 3,5 bár nyomás lesz a szórófejnél, kb olyan mintha az otthoni csapot félig elzárod. ha 25 ős cső helyett mondjuk 32mm es csövet veszel akkor 40 liter/percnél "csak" 0,74 bár veszteségünk van. Nagyobb 3000-5000 nm2 kerteknél (ahol a kút és a szivattyú is tudja) a gerincvezetéket 63mm es KPE csőből szoktam csinálni, ebből 40mm es leágazásakol megyek tovább. Persze meg lehet csinálni vékonyabb csövekkel is, de akkor több kört kell kialakítani, ami több csövet jelent, több földmunkát, több szelepet, több szórófejet, stb... Csak hogy érzékeltessem mennyire fontos is ez a nyomásesés számítás: Az én kertemben egy elég durva 300liter/perc hozamú 8 báros Mélykút szivattyú dolgozik. Olyan erővel tolja a vizet, hogy ha egy rövid slagon keresztül nyomatod a vizet egy emberre, azzal komoly fájdalmat lehet okozni. Viszont ha felcsatolok, 50 méter es 1/2" os slagot a szivattyúra, a slag másik végén épp hogy csordogál a víz. Mindez azért mert a 1/2" os slagban 300 liter/percnél már kb 50 bár nyomásesés jelentkezik. (persze a szivattyú nem bír 50 bár nyomással dolgozni, ezért a vízhozam csökken le drasztikusan) Igazából úgy is mondhatnám, hogy 50 báros nyomás kellene ahhoz, hogy ezen a vékony slagon 300liter vízet tudjon átnyomni. A 63 mm-es KPE csőben viszont csak 1 bár nyomásveszteség van, azaz 100 méterre még mindig 7 Bár nyomással jön a víz.
Nagyon jók a számításaid, de 1-2nagyságrenddel arrébb gondolkozol. Ezek a szórófejek percenként fél-1Liter vízzel dolgoznak. 2BAR nyomás környékén. Ilyen vízhozamnál elenyésző a csövek nyomásesése még 16-os csövek esetén is. 10db közepes rotator fej 20-as gerinccel és 16-os bekötőcsövekkel tökéletesen fog működni.
Nem azt jelenti hogy 7 bárral jön a víz hanem azt hogy szivattyú 100méter63mm kpe csőnél pont annyi vizet fog nyomni mint amennyit plusz 9,8méternél nyomna
A csináld magadnak pont az a lényege, hogy szakember nélkül a saját józan eszeddel lehetőleg minnél kevesebb pénzből kihozd azt amit szeretnél.
Persze, hogy egy szakember aki tizen éve ezzel foglalkozik az minden mondatba bele tud kötni.
Ha magadnak csinálod akkor szerintem nem a tökéletesség a lényeg, hanem hogy jól működjön.
Tetszenek a feltöltött videók, sok hasznos tippet kaptam már tőletek.
(A jön a tavasz vicces volt)
Sziasztok! Ne is foglalkozzatok a sok szakértővel, akik abba is belekötnek, hogy piros színű a csővágó :D Én kb. öt éve csináltam meg a saját rendszeremet és tökéletesen működik. Ráadásul téli víztelenítést se csináltam, csak egyszerűen kiveszem a szivattyút és hagytam hogy a csöveken szépen kifollyon a víz, majd egy zacskóval és befőttesgumival lezártam a csöveket, hogy ne másszon bele senki :)
Egy tipp: nekem is 1 körös a rendszer, ezért 2 éve vettem egy mágnesszelepet aminek az adapterét rákötöttem egy kapcsolóra és így ki se kellet mennem a lakásból ha locsolni szerettnék és főleg nem kell a dobozt nyitogatni állandóan. Mostanában olyan 5-10e Ft egy ilyen szelep.
Pró tipp: 2020-as update, mágnesszelep adapterének konnektorát rákötöttem egy sonoff basic-re és láss csodát rögtön lett egy okos locsolórendszerem :D Ha valaki nem akar semmilyen villanyszerelést se, akkor pedig vegyen egy okoskonnektort és abba dugja az adaptert, ez egy kicsit többe kerül mint a sonoff basic, de egyszerűbb bekötni! :D
Csak így tovább :)
Egyébként most is király a videótok, nagyon köszönjük!!! 👍👍👍
Jön a tavasz... De már nyár van 😂😉👍
Mellényben vannak :-D
ez volt az elso reakciom... jon a tavasz... es 2 oraja posztolva :D na ultek egy kicsit ezzen a videon :D
Igen igen és a fű is ki nőtt a 10 perces videó végére.
@@GreenCottageDIY génmódosított fű :-D :-D :-D
Lehetne a videók végén pár szó arról h a következő videóban mivel készültök. :D Hegesztést már várom remélem hamar lesz! :DD
Sziasztok!
A téli víztelenítést azt hol és hogyan végzitek el?
Köszönöm a választ!
A szivattyú után a mágnesszelepek elé be kell rakni egy kompresszorcsatlakozást (elé elzáró kell). Ősz végén oda rá kell csatlakoztatni a kompresszort max 4 barral megnyomni a rendszert és az adott kört kinyitni.
@@gaborpragai3991
Köszönöm a választ!
Minden körnek a csö aljára teszel üritöszelepet nem kell téliesiteni.
@@gaborpragai3991 folosleges. egy slaug gyorscsatlakozo a magnesszelepek ele es utan - szet kell huzni tel elejen, tavasszal osszedugni. 6 eve igy megy ket hazban az egyikben harom, amasikban 7 kor. Udv.
Azt is mondjuk el az öntözörendszer Járdát,keritést,házfalat nagyon le tudja vizkövesiteni.
Üdv mindenkinek,Sziasztok! Vegyes érzéseim vannak a videóval kapcsolatban, láttam benne jó dolgokat de inkább több rosszat és főleg félre vezető dolgokat, kissebb bakikat. Amit persze meg lehet érteni hisz ahogy látom is, nem profi építőkkel vannak a videóban. És itt van a legnagyobb hiba, mert ha valaki segíteni akar és tényleg azt szeretné bemutatni hogy hogyan kell tényleg otthon barkács módon öntözőrendszert építeni akkor legalább felkészül és nem mond pl olyan butaságot és szakmaiatlanságot, mint az hogy a szivattyú teljesítményéről fogalma sincs és hogy ez majd ráér.Ez a legfontosabb egy rendszer tervezésénél hisz e nélkül, hogy tudom meg, hogy mennyi szórófej kell vagy idom és ecetara......Ezután jön a legfontosabb dolog a tervezés amihez nem kell más mint mérőszalag, felmérni a területet, leülni az asztalhoz,körző,vonalzó és megtervezni hogy mindenhol össze fedjenek a fejek. Ezek nélkül lutri hogy jó lesz e vagy sem,és kidobjuk a pénzt és a drága időt az ablakon. Na mindegy most biztos belekaptam sok ember szemébe,de ebből nekem az jön le mint a használt mosogép példájából, hogy megvesszik mert olcsó, majd fél év múlva elromlik.Elviszik szerelőhöz jó lesz, de majd egy hét múlva teljesen tönkre megy. Na ekkor dönti el az ember hogy inkább újjat vesz, mert a kókányból elég volt. Ez pontosan így lesz az öntözőrendszerrel is, mert nem fog működni, foltosan fog locsolni, ha maga csinálja akkor vagy elég anyagot vesz, vagy sokat ,állandó inga a bolt és az otthon között.Tehát lehet nem is olyan olcsó ez a barkács öntöző. Arról nem beszélve hogy garanciát magának vállalja az ember míg egy generál kivitelező lehet hogy drágább de annyi anyagot visz amennyi kell az ő költsége ha kevés és venni kell, mert az árajánlathoz tartja magát, és garanciát vállal a munkájára és az anyagra.Ennyi, tessék mérlegelni.Persze kinek nem inge nem veszi magára és mindenki úgy dönt ahogy akar, és ahogy a pénztárcája engedi. Én 10 éve csinálom és minden ügyfelemmel ugyan úgy tartom a kapcsolatot mint 3-4-8-9 vagy 10 éve. Az ügyfél az mindig ügyfél. Csak leinformált magát nyílvánosan vállaló céggel szabad építtetni és kérni kell referenciát. Hali, és béke
Már vártuk az öntő rendszer telepítőket, hurrá itt vannak :) Amikor redőnyt raktunk fel a redőnyös annyi hibát látott, hogy nem is volt annyi csavar benne ( de működik évek óta) Mikor ablakot raktunk az ablakososok kígyót békát kiabáltak ránk, de működik évek óta A villanyszerelők megtalálták bennünk a a szakma szégyenét amikor 3 vezetéket be mertünk kötni, de bizony működik az is. Az előtetőt az építő mesterek szarták szapulták de ingyen volt az elkészítése és bizony jó. Szerinted ezek után meglepődünk ? Hát nem.
Tudjuk, hogy jó amit csinálunk minnél hangosabb a "szakértők" tábora. Szoktuk mondani ,nem szakmai továbbképzés csak barkács, szóval nem neked szól. Hiszem és látom, hogy szaporodik azok tábora akik ha nem tudják maguk megcsinálni nem is csináltaják meg mert drága ! De ha elrontom 10x kezdhetem előlről akkor is olcsóbb mint hívni valakit aki nagy kegyesen megcsinálja. Ja és vannak rémtörténetek derék mesteremberekről akiknek mintha nem sikerült volna megoldani amit válltak. De a lényeg ! Az öntöző rendszer működik. Biztosan van akit el lehet kábítani a soha nem hallott számítások bonyolúlt fogalmával. De tudjuk jól a gyakorlati próba az felül múlja az elméletet.
@@GreenCottageDIY Látom nem ment át a lényeg. De nem baj nincs harag, sőt inkább megmosolyogtató ahogy mosod a szennyest hisz teljesen másról beszéltél és inkább te szapultál minden olyan szakembert aki "komolyan" is csinálja azt amit csinál és nem ver át senkit.Ehhez képest te magad mondod azt hogy mindenki akinek a szakmájába "oktató " videót csináltatok az nektek eset. Miért is, ja mert égbe kiáltó dolgokat mondtok keveritek a szakkifejezéseket, beadjátok a nézőknek hogy az a normális hogy akár 10x is kezdjen bele az építésbe, az akkor is olcsóbb mint hívni valakit. Hagyjuk inkább. Én kérek elnézést és bocsi hogy próbáltam kicsit kritikusan,és szakmai szemmel segíteni. Higgyétek el nem támadni szerettem volna. De az válaszból inkább az jött le hogy a ti támadtok. Bocsi. További szép napot! U.I.: Mindenki maradjon a kaptafánál ;-)
@@tszelnok Sajnos az a büdös nagy helyzet, hogy a legtöbb szakember nagyon rövid idő alatt akar meggazdagodni és a világ minden pénze nem elég sokszor neki egy munkáért. A másik véglet pedig, hogy szarért-húgyért vállalnak melót OKJ-s (vagy még az sem) végzettségű kóklerek, számla és garancia nélkül, majd jól felszívódnak. Na most e között a kettő között óriási szerencse megtalálni az arany középutat. Tök jó lenne ha ez mozdulna valami pozitív irányba, de addig marad a barkácsolás...
elnok tsz itt amit a fiúk összeraktak kb 20-25e ft! Ennyiből megvan a rendszerük! Te mennyiért építetted volna ki? 2-300e gondolom én! Cáfolj meg ha nem! Teljesen jól csináltak mindent!
Fagytalanításról esett szó, vagy csak én nem hallottam? A fagytalanító szelep felé (központi elosztás) végig lejtenie kell a rendszernek, hogy ősszel a lehető legtöbb vizet le lehessen ereszteni a rendszerből.
Vagy kompresszorral kifújatni ősszel
@@martonszabo230 persze. Nem minden háztartásban van kompresszor, ahol van szivattyú.
@@BasszerTankOfficial Évek óta nem víztelenítem a rendszerem, soha nem fagyott szét még semmi. 10cmnél nem igazán vannak mélyebben a csöveim. Csövek rugalmasak, majd tavasszal kiolvadnak, szórófejeknek sem volt még sose bajuk.
@@haromharomeles de hosszas életű sem lesz az biztos!
@@LL-wl3sy Talán 5-6 éve üzemel így, mi bajra gondolsz?
Ahogy látom az ásás nem volt túl nehézkes. :D
A füvet mivel irtottátok ki?
Vagy 40 centis mélyszántás előtte...
Ez egy HUNTER reklám?
A fű típusról tudnátok valamilyen információt adni? Köszönöm!
Egy boltban vásárolható általános fűmag és kevertünk közé sport füvet is hátha strapabíróbb.
2021ben erdekes látni a "corona" feliratú táblát a video elején😂
hogy ilyen ott a föld??
Az egyik legsemmitmondóbb videó.Sem a rendszert nem mutatta be,azt sem hogyan kell a csöveket bekötni...egyszóval SEMMIT.
Húúú, hát ez azért nagyon amatőr videó! javaslom igy senki ne fogjon hozzá!
javaslom, ha már videót csináltok valamiről, legalább olvasatok utána egy kicsit.
Az egész ott kezdődik, hogy ismerni kellene a kút vízhozamát, és lehetőleg ahhoz vásárolni szivattyút.
Persze ha már van szivattyúnk akkor azzal kell dolgozni, ilyenkor vagy a dobozon vagy az interneten utána kell nézni, hogy a szivattyú, milyen nyomás mellett mennyi vizet tud szállítani. ha ez megvan, akkor a googleba bepötyögjünk, hogy nyomásesés táblázat KPE csövekben.
A táblázatból kikeressük a vízmennyiség és nyomásértéknek megfelelő csővastagságot és azzal dolgozunk.
A szórófejeken feltüntetett vízfogyasztási értékekkel rögtön azt is kiszámolhatjuk, hogy mennyi szórófejet lehet rákötni egy körre.
Mi történik ha nem számolunk, hanem mint a videóban is látható 25mm es KPE csövekkel csövezzünk.
Először is kibaszunk magunkkal, mert sokkal tovább kell járatni a szivattyút, azaz több áramszámlát fizetünk!
Példa: a 25 ös KPE csövel már 23 liter/percnél is 1 bár veszteségünk keletkezik, 40 liter/percnél pedig már 2,5 bár veszteségünk van.
ha mondjuk 6bár maximális nyomást tud a szivattyú, akkor a fele teljesítményét már el is veszítettük.
Mit is jelent, ha 6 bár nyomás helyett csak 3,5 bár nyomás lesz a szórófejnél, kb olyan mintha az otthoni csapot félig elzárod.
ha 25 ős cső helyett mondjuk 32mm es csövet veszel akkor 40 liter/percnél "csak" 0,74 bár veszteségünk van.
Nagyobb 3000-5000 nm2 kerteknél (ahol a kút és a szivattyú is tudja) a gerincvezetéket 63mm es KPE csőből szoktam csinálni, ebből 40mm es leágazásakol megyek tovább.
Persze meg lehet csinálni vékonyabb csövekkel is, de akkor több kört kell kialakítani, ami több csövet jelent, több földmunkát, több szelepet, több szórófejet, stb...
Csak hogy érzékeltessem mennyire fontos is ez a nyomásesés számítás: Az én kertemben egy elég durva 300liter/perc hozamú 8 báros Mélykút szivattyú dolgozik. Olyan erővel tolja a vizet, hogy ha egy rövid slagon keresztül nyomatod a vizet egy emberre, azzal komoly fájdalmat lehet okozni. Viszont ha felcsatolok, 50 méter es 1/2" os slagot a szivattyúra, a slag másik végén épp hogy csordogál a víz. Mindez azért mert a 1/2" os slagban 300 liter/percnél már kb 50 bár nyomásesés jelentkezik. (persze a szivattyú nem bír 50 bár nyomással dolgozni, ezért a vízhozam csökken le drasztikusan) Igazából úgy is mondhatnám, hogy 50 báros nyomás kellene ahhoz, hogy ezen a vékony slagon 300liter vízet tudjon átnyomni. A 63 mm-es KPE csőben viszont csak 1 bár nyomásveszteség van, azaz 100 méterre még mindig 7 Bár nyomással jön a víz.
Nagyon jók a számításaid, de 1-2nagyságrenddel arrébb gondolkozol.
Ezek a szórófejek percenként fél-1Liter vízzel dolgoznak. 2BAR nyomás környékén. Ilyen vízhozamnál elenyésző a csövek nyomásesése még 16-os csövek esetén is. 10db közepes rotator fej 20-as gerinccel és 16-os bekötőcsövekkel tökéletesen fog működni.
Nem azt jelenti hogy 7 bárral jön a víz hanem azt hogy szivattyú 100méter63mm kpe csőnél pont annyi vizet fog nyomni mint amennyit plusz 9,8méternél nyomna
Igazából lehet itt cifrázni de egy átlag 200-400m2 füvesített területre 25 ős cső meg egy sima jet szivattyú bőven jó
Eleg aktualis, loll