MU Z 40 Olga Tokarczuk, Profesor Andrews w Warszawie. Ponury Polonista i lista tematów jawnych.

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 26 พ.ย. 2022
  • Omówienie lektury obowiązkowej na egzaminie maturalnym z języka polskiego. Ten zestaw może okazać się, mam nadzieję, interesujący. Olga Tokarczuk i "Profesor Andrews w Warszawie" - intrygujący (i niezbyt optymistyczny) obraz Polski i Polaków czasu stanu wojennego. Zapraszam!
    #matura #maturazpolskiego #polskinamaturze #maturaustna #ustnamatura #ponurypolonista #poradywujkawojtka #Rzehak #wojciechrzehak #wojtekrzehak #profesorandrewswwarszawie #profesorandrews #tokarczuk #olgatokarczuk #stanwojenny #opowiadanie #tokarczukopowiadanie #tokarczukprofesorandrews #ustnyegzaminmaturalny #trychotomiczneporadywujkawojtka #matura2023

ความคิดเห็น • 21

  • @halinagajownik6624
    @halinagajownik6624 ปีที่แล้ว +3

    Jak zwykle bardzo dobre opracowanie lektury .

  • @ewa5488
    @ewa5488 ปีที่แล้ว +3

    Dziękuję

  • @justynawoek592
    @justynawoek592 ปีที่แล้ว +1

    Dziękuję za opracowanie!! "New year day" U2 to świetny pomysł na kontekst, jak i może cała płyta.

    • @ponurypolonista
      @ponurypolonista  ปีที่แล้ว

      Bardzo proszę. No i cieszę się, że U2 przypasowali...

  • @martinjohnson2549
    @martinjohnson2549 3 หลายเดือนก่อน +1

    27:58 Ja miałem już w przedszkolu angielski, jakiś 81- szy, 2- gi rok.
    28:29 W Londynie są restauracje, gdzie trzyma się żywe langusty i na życzenie klienta żywcem wrzuca się do wrzątku, przygotowując potrawę.

    • @ponurypolonista
      @ponurypolonista  3 หลายเดือนก่อน +1

      Język angielski w szkołach PRL był jednak wyjątkiem, natomiast przetrzymywanie żywych ryb w wannie - normą. Dzisiaj angielskiego uczą się wszystkie dzieciaki, a w wannie karpi nie trzyma chyba nikt normalny... Mnie te zmiany cieszą, widzę zdecydowany krok w stronę cywilizacji.

    • @martinjohnson2549
      @martinjohnson2549 3 หลายเดือนก่อน

      @@ponurypolonista
      Cywilizacja to bardzo niekonkretne pojęcie, trzeba najpierw pomieszkać za granicą, żeby nabrać dystansu i wyrobić sobie pogląd.
      Pani Tokarczuk znana jest z propagowania ojkofobii i pedagogiki wstydu, stwierdzenie idziemy w stronę cywilizacji jest bardzo autodeprecjonujące.

    • @ponurypolonista
      @ponurypolonista  3 หลายเดือนก่อน +1

      ​@@martinjohnson2549 ​@martinjohnson2549 Oj, chyba za dużo Kaczyńskiego i Suwerennej Rosji weszło 😂. Okładanie adwersarzy pałką "pedagogiki wstydu" skompromitowało się wraz z ujawnieniem kremlowskich korzeni polityków stosujących tę obrzydliwą retorykę. Na moim kanale na takie głupoty miejsca nie ma.

    • @martinjohnson2549
      @martinjohnson2549 3 หลายเดือนก่อน

      @@ponurypolonista
      Jakiej suwerennrj Rosji i jakich kremlowskich korzeni, potrafi Pan coś konkretnego napisać, czy to taka sama abstrakcja jak mityczna cywilizacja?

    • @martinjohnson2549
      @martinjohnson2549 3 หลายเดือนก่อน +1

      @@ponurypolonista Karpie lądowały w wannie raz na rok, a kraby i langusty z zaklejonymi szczypcami męczy się przez cały rok.

  • @jagoda6662
    @jagoda6662 ปีที่แล้ว +2

    Można rozpocząć odpowiedź odrazu od kontekstu? Tak jak w tym przypadku - od kontekstu historycznego (opowiedzieć chwile o stanie wojennym)? Drugie pytanie - czy można nawiązywąć jako kontekst do sytuacji ze stanu wojennego, których doświadczyli np. moi bliscy? Czy to jest jakis kontekst?

    • @ponurypolonista
      @ponurypolonista  ปีที่แล้ว +1

      Można rozpocząć, ponieważ wtedy odpowiedź zostaje osadzona w kontekście - najważniejsze, by był on FUNKCJONALNY, czyli ułatwiający / uzupełniający / dopełniający realizację tematu (problemu badawczego). Sytuacje, których doświadczyli Pani bliscy w stanie wojennym, powinny zatem w jakiś sposób korespondować z konkretnym tematem maturalnym, związanym z opowiadaniem Olgi Tokarczuk.
      Powodzenia na egzaminie życzę,
      WR

  • @kubo-nix7828
    @kubo-nix7828 3 หลายเดือนก่อน +1

    Jaki kontekst bylby trafny w temacie" Stan wojennym z perspektywy obcokrajowca"

    • @ponurypolonista
      @ponurypolonista  3 หลายเดือนก่อน +1

      Tu kontekstem jest przede wszystkim historia, mogą nim być również opowiadania Nowakowskiego(cudzoziemcem się proszę nie przejmować - w pytaniu chodzi o stan wojenny). Polecam też ważne zdjęcie Chrisa Niedenthala (kino "Moskwa", transporter i "Czas Apokalipsy").

    • @kubo-nix7828
      @kubo-nix7828 3 หลายเดือนก่อน +1

      @@ponurypolonista Dziękuję.

    • @pustelnicaa
      @pustelnicaa 2 หลายเดือนก่อน

      Czyli dobrany kontekst nie musi mówić dokładnie o tym, o czym wylosowane pytanie tylko ma wbogadzać i rozbudowywać wypowiedź? Zastanawiałam się nad tym w przypadku pytania do "Zdążyć przed Panem Bogiem" dotyczącego obrazu zagłady w getcie. Jeśli odwołam się do obrazu zagłady w obozach koncentracyjnych z opowiadań Borowskiego to też będzie dobrze? Czy odbiegnę od tematu?

    • @kubo-nix7828
      @kubo-nix7828 2 หลายเดือนก่อน

      @@pustelnicaa moim zdaniem powinno przejść, ewentualnie możesz coś powiedzieć o Holocaust scie