Разходка из ''Парк-паметник на българо-съветската дружба''

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 21 เม.ย. 2020
  • Ловци на изоставена архитектура / Hunters of abandoned architecture представят:
    Парк-паметника на българо-съветската дружба е най-големия паметник във Варна. Разположен е на могилата Турна тепе, на 110 метра надморска височина. Тъжен, величествен, окраден. С привкус на социалистическо минало и ужас от днешното бъдеще - това оставило след себе си развалината на своето настояще.По-рано преди построяването на паметника на Турна тепе се намирала Братската могила на борците против фашизма и капитализма, костите били преместени на 7 септември 1958 г, в настоящия Пантеон в Морската градина на град Варна. Висок 23 метра и широк 48 метра, фундамента легнал над основи, под които били изградили преди това бомбоубежище и няколко помещения. За него са изляти 10 000 тона бетон. Върху площадката, където е паметника на площ от 400 кв.м била положена мозайка от речна баластра. По средата на арката бил поставен бронзов разпукан куб, от който горял вечният огън. За поддържането на огъня на денонощие изгаряли по 4 бутилки газ, съдържани в специално помещение под северното крило на монумента. Самите крила били кухи и вътре били оформени празнични зали.
    Фигурите са общо шест - високи 11.5 м, три от тях на лявото крило изобразяват жени: едната е с отпуснати ръце, другата държи цвете, а третата поднос с хляб и сол. Срещу тях на съседното крило са 4-те фигури на руски войници с оръжие през рамо.На хълма били засадени повече от 10 000 дръвчета и 11 440 храста. Под него за напояванетото му била поставена напоителна система. От основата на хълма до върха води стълба с 301 стъпала - била наречена "Стълба на победителите". Когато завършили стълбището в средата посяли два сребърни бора символизиращи дружбата. Днес е останал само единия, а на мястото на другия е посята ела. От надписа поставен някога от плътен бронз над входа, днес стоят отдавна заменени, изпадали и ръждясали остатъци от надписа "Дружба от векове за векове". На 13 ноември 1978 година тържествено бил открит Парк-паметника на българо-съветската дружба. Така паметникът функционирал до ноември 1989 година. С годините изчезнали вратата, вечният огън, входът на монумента бил зазидан. Над 180-те лампи , спрели да светят. Въпреки всичко, това място и до днес носи своя дух. А гледката! Гледката от там е тази, която винаги си искал да видиш!
    Линк към статията ни: coloursoflifebg.wordpress.com...
    Линк към клип-коментар: • Парк-паметник на бълга...
    Използвана музика: - Васил Найденов - Синева
    Мими Иванова - 15 лалета

ความคิดเห็น • 3

  • @user-mq3lo5eo5t
    @user-mq3lo5eo5t  ปีที่แล้ว

    Линк към статията ни: coloursoflifebg.wordpress.com/2019/11/13/%d0%bf%d0%b0%d1%80%d0%ba-%d0%bf%d0%b0%d0%bc%d0%b5%d1%82%d0%bd%d0%b8%d0%ba-%d0%bd%d0%b0-%d0%b1%d1%8a%d0%bb%d0%b3%d0%b0%d1%80%d0%b8-%d1%81%d1%8a%d0%b2%d0%b5%d1%82%d1%81%d0%ba%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d0%b4/
    Линк към клип-коментар: th-cam.com/video/CgnHzTRMMTA/w-d-xo.html

  • @user-mq3lo5eo5t
    @user-mq3lo5eo5t  ปีที่แล้ว

    Парк-паметника на българо-съветската дружба е най-големия паметник във Варна. Разположен е на могилата Турна тепе, на 110 метра надморска височина. Тъжен, величествен, окраден. С привкус на социалистическо минало и ужас от днешното бъдеще - това оставило след себе си развалината на своето настояще.По-рано преди построяването на паметника на Турна тепе се намирала Братската могила на борците против фашизма и капитализма, костите били преместени на 7 септември 1958 г, в настоящия Пантеон в Морската градина на град Варна. Висок 23 метра и широк 48 метра, фундамента легнал над основи, под които били изградили преди това бомбоубежище и няколко помещения. За него са изляти 10 000 тона бетон.Върху площадката, където е паметника на площ от 400 кв.м била положена мозайка от речна баластра. По средата на арката бил поставен бронзов разпукан куб, от който горял вечният огън. За поддържането на огъня на денонощие изгаряли по 4 бутилки газ, съдържани в специално помещение под северното крило на монумента. Самите крила били кухи и вътре били оформени празнични зали.Фигурите са общо шест - високи 11.5 м, три от тях на лявото крило изобразяват жени: едната е с отпуснати ръце, другата държи цвете, а третата поднос с хляб и сол. Срещу тях на съседното крило са 4-те фигури на руски войници с оръжие през рамо.
    На хълма били засадени повече от 10 000 дръвчета и 11 440 храста. Под него за напояването му била поставена напоителна система. От основата на хълма до върха води стълба с 301 стъпала - била наречена "Стълба на победителите". Когато завършили стълбището в средата посяли два сребърни бора символизиращи дружбата. Днес е останал само единия, а на мястото на другия е посята ела. От надписа поставен някога от плътен бронз над входа, днес стоят отдавна заменени, изпадали и ръждясали остатъци от надписа "Дружба от векове за векове". На 13 ноември 1978 година тържествено бил открит Парк-паметника на българо-съветската дружба. Така паметникът функционирал до ноември 1989 година. С годините изчезнали вратата, вечният огън, входът на мономунета бил зазидан. Над 180-те лампи , спрели да светят. Въпреки всичко, това място и до днес носи своя дух. А гледката! Гледката от там е тази, която винаги си искал да видиш!

  • @spd-kv6sd
    @spd-kv6sd 3 ปีที่แล้ว +1

    Ще ми се един път да се разходя в този парк, само дето не го познавам. Майка ми е минавала оттам за училище и до ден днешен ходи на същото училище през него. Вече в качеството си на учителка, а не на ученичка, разбира се. И като гледам, ако паметника не го реставрират, поне парка да ремонтират? Градът няма толкова много паркове, че да оставят този занемарен. Паметникът може и да е комунистически, но паркът не е строеж да бъде изоставян.