Dwa stare akumulatory i mocna opornica.

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 18 พ.ย. 2024

ความคิดเห็น • 20

  • @czeslawzelent2928
    @czeslawzelent2928 9 หลายเดือนก่อน +3

    Labolatorium Tadka SUPER!!!

  • @kamilbogus
    @kamilbogus 9 หลายเดือนก่อน +2

    Świetna robota w laboratorium Tadka

  • @jarek988
    @jarek988 9 หลายเดือนก่อน +2

    Komentarz dla zasięgu, pzdr. Dobra Robota.

  • @elespe8167
    @elespe8167 9 หลายเดือนก่อน +3

    Takie czasy, żeby do Warszawy czy Krakowa pojechać trzeba odpowiednie auto posiadać 🤨

  • @pawcio81op
    @pawcio81op 9 หลายเดือนก่อน +2

    No cudaki 🙆‍♂️

  • @robasjusi
    @robasjusi 9 หลายเดือนก่อน +2

    👍👍👍👍👍🔋

  • @neonowka69
    @neonowka69 9 หลายเดือนก่อน +4

    Zauważyłem na Pana kilku filmach, że wyniki pomiaru SOC za pomocą KW650 w przypadku naładowanych akumulatorów (napięcie powyżej 13 V) zawsze dają wynik 98%. Również posiadam to urządzenie i efekt był identyczny j, zawsze 98% SOC. Dopiero po aktualizacji oprogramowania sytuacja zmieniła się na plus (prawy plus) i miernik pokazuje SOC 100% dla naładowanych akumulatorów. Czy Pana miernik był aktualizowany po zakupie?

    • @Tadek-n3g
      @Tadek-n3g  9 หลายเดือนก่อน +2

      Nie aktualizowałem i dobrze się z tym czuje 😁Tak naprawdę Rwew, napięcie. prąd rozruchowy to się liczy, a SOC czy będzie 100% czy 98% jaka to różnica.I tak powoli dochodzę do wniosku, że tester KW650 jak też jemu podobne jest dobry do nowych akumulatorów lub takich 2, 3 letnich.Wykonując pomiary zużytych akumulatorów do wyników lepiej podchodzić z rezerwą.

    • @mowca1
      @mowca1 9 หลายเดือนก่อน +2

      @@Tadek-n3g Aktualizacja w założeniu poprawia działanie. Nie bez kozery aktualizacje były wydawane przez producenta.

    • @neonowka69
      @neonowka69 9 หลายเดือนก่อน +2

      @@Tadek-n3g Dziękuję za odpowiedź. Faktycznie, miernik jest "optymistyczny" w przypadku starszych akumulatorów. Dużo też zależy od sposobu zapięcia krokodylków, bo słabszy kontakt ze słupkiem akumulatora , złapanie za klemę albo nakrętkę może dawać rozbieżne wyniki.
      No i na koniec, tradycyjnie: Tadek Mistrzem CTEKów! I nalewek ;-)

  • @bajabongosoffgrid
    @bajabongosoffgrid 9 หลายเดือนก่อน +1

    witam kolege

    • @Tadek-n3g
      @Tadek-n3g  9 หลายเดือนก่อน +1

      Witam motorowodniaka😄

  • @andrzejwardzinski793
    @andrzejwardzinski793 9 หลายเดือนก่อน +3

    Pierwszy

  • @adamnowak3374
    @adamnowak3374 9 หลายเดือนก่อน +2

    Varta zdała najtrudniejszy test jakiemu poddaje się nowe akumulatory w fabryce, a Grom prawie zdał ten test, zabrakło mu tylko 0,36V. Przypomnę na czym polega najtrudniejszy test elektryczny nowego akumulatora w fabryce: akumulator obciąża się prądem jaki ma na etykiecie przez 5 sekund i aku jest dobry jeśli napięcie nie spadnie poniżej 8,5V. Gratulacje dla akumulatorów i ich Właściciela Badacza. Niebiescy górą.

    • @Tadek-n3g
      @Tadek-n3g  9 หลายเดือนก่อน +2

      Jak masz chęć i czas to możesz napisać coś o normie CCA.Jak Ty tą normę ,,widzisz''.Niestety do badania ,,tej normy'' musimy dysponować temperaturą minus 18stC.😁

    • @adamnowak3374
      @adamnowak3374 9 หลายเดือนก่อน +2

      @@Tadek-n3g Uściślając (dla naszych czytelników) pisząc CCA masz na myśli parametr akumulatora rozruchowego nazywany po polsku: "prąd rozruchowy" albo w rozwinięciu "prąd zimnego rozruchu". Jak każdy parametr, aby można było porównywać aku między sobą, definiuje się go wg jakiejś normy. Tych norm na świecie jest sporo, np. SAE, BCI, GSO, SASO, GOST, JIS, SBA, GB/T, EN. Nas najbardziej interesuje norma europejska EN 50342, bo mamy najczęściej do czynienia z aku europejskiej produkcji. Test prądu rozruchowego (CCA) wg normy EN jest bardzo rygorystyczny i należy dać ukłon każdemu aku który ten test zda. Dlatego potem, nawet stary i zużyty aku jest w stanie na mrozie odpalać auto, gdyż rzeczywiste warunki rozruchu nawet w zimie są dużo łagodniejsze niż tortura, którą aku przechodzi w teście CCA wg EN. Niską temperaturę mamy w zamrażalce lub zamrażalniku, ale musimy mieć też możność obciążenia aku prądem z etykiety i to prądem stabilizowanym, który nie spada w czasie pomiaru ani nie rośnie i tu jest problem większy. Ty masz dobre opornice, więc dałbyś radę taki test zrobić nawet u siebie, może nie super mega idealnie, prąd musiałbyś ręcznie podnosić aby nie spadał, ale dałoby radę. Każdy nowy aku zanim opuści fabrykę też przechodzi końcowy test elektryczny obciążeniowy, ale jest on lżejszy niż wg normy EN, bo obciąża aku prądem z etykiety ale przez 5 sekund i w temperaturze fabryki czyli pokojowej. Ale przeznaczenie testu jakości produktu końcowego w fabryce jest zgoła inne niż testu laboratoryjnego na zgodność produktu z normą EN.

    • @Tadek-n3g
      @Tadek-n3g  9 หลายเดือนก่อน +4

      @@adamnowak3374 Bardzo dziękuję za merytoryczne komentarze.Więc napiszę o co mi chodzi i co mam do testu CCA oczywiście takiego prawie CCA .Mam nastepujące ,,przedmioty''
      1.Stabilną temperaturę minus 18stC.w zamrażalniku.😁
      2.Nowy akumulator, a raczej akumulatorek 12V 4,2Ah(20HR) 45A(CCA) znanej marki Yu,,😁
      3.Refrektomer oraz areometr motocyklowy, czyli malutki firmy na G 😁
      4.Opornicę na której mogę utrzymywać stabilnie i raczej dokładnie prąd 45A.😁
      5.Posiadam odwagę, nadwagę, oraz inne czynniki 🤣🤣🤣
      Akumulatorek wiem malutki, ale przynajmniej zmieści się do szuflady zamrażarki.Ktoś powie kto jeździ motorem przy minus 18stC. odpowiem ja jeździłem przy minus 30stC na Suwalszczyźnie na początku lat 90-tych ub.w., a raczej operowałem jako ,,mrówka'' na przejściu granicznym z Litwą.🤣🤣🤣
      .

    • @adamnowak3374
      @adamnowak3374 9 หลายเดือนก่อน

      @@Tadek-n3g To wszystko jest. Wystarczy uruchomić aku wg instrukcji. Przed testem naładować do pełna (gęstość 1,30 po 24 h od naładowania), aku musi odstać co najmniej 24 h od zakończenia ładowania. Potem aku ląduje w zamrażalniku (-18 stopni C) na co najmniej 24 h. Należy przygotować wszystko wcześniej, aby aku od razu po wyjęciu z zamrażalnika był poddany testowi. Prąd rozruchowy 45A dla tego aku jest podany wg normy amerykańskiej SAE, a więc test jest łatwiejszy do przeprowadzenia niż test wg EN. Do zacisków podłączamy dokładny woltomierz i obciążamy ten aku stabilnym prądem 45 A przez 30 sekund lub można nieco dłużej. Aku spełnia normę na prąd rozruchowy, jeśli przez 30 sekund od obciążenia prądem napięcie na aku nie spadnie poniżej 7,2V. I koniec. Można test rozszerzyć i sprawdzić, po ilu sekundach obciążenia napięcie spadnie poniżej 7,2V czyli zmierzyć czas stoperkiem, po ilu sekundach pojawi się 7,19V. Będzie wiadomo z jakim zapasem czasowym aku spełnia tę normę. Ten aku jest typu mokrego, więc jest wrażliwy na wysokie napięcia ładowania więc warto go ładować urządzeniem które będzie pilnowało, aby napięcie nie wzrosło powyżej 14,40V. Prąd standardowo 10% jednak zalecam na pierwsze ładowanie prąd 5%. Dlaczego gęstość 1,30? Bo laboratoria testujące aku ładują je do gęstości od 1,30 do 1,31. Słusznie, bo prawidłowa gęstość w pełni naładowanego aku wynosi od 1,28 do 1,32 (oczywiście w aku AGM ta gęstość jest dużo wyższa, ale AGMy są innym typem aku i cechują się elektrolitem o wyższej gęstości i wyższym napięciu jałowym naładowanego aku). Powodzenia! Gratuluję zakupu :-)

    • @Tadek-n3g
      @Tadek-n3g  9 หลายเดือนก่อน

      @@adamnowak3374 Trzeba zaplanować chormonogram prac.Dzisaj rozpakowałem akumulator i testowałem szuflady w zamrażalniku lodówki Electrolux.Po nocy, czyli szuflady nie otwierane na dolnej minus 18stC, środkowa minus 20stC, górna minus 16stC. 🤣🤣🤣.Zamarażalnik nie lubi ciągłego otwierania ponieważ temperatury szybują w cieplejszą stronę 😁