Video pěkné, a možná to tak u tebe i je, ale není to správný návrh řešení. Pojistná podstřešní fólie má být natažena na krokvích až k okapové hraně, přebita latěmi a kontralatěmi a takto vzniklá mezera se potom z čela od žlábku odvětrává vzniklou mezerou. Nikoliv takto škvírou pod vrchní rovinou krokví, jak kolega maluje. Tedy - odvětrávat horem nad fólií a dole kontaktní tepelnou izolaci dotáhnout BEZ mezery k palubkám. Pozn. Ty máš obezdívku zvenčí před pozednicí, nikoliv zevnitř. Jinak samozřejmě s eliminací tepelných mostů souhlasím.
2 ปีที่แล้ว +1
@@andrej6792 Tak jak jsem to popsal je dle pokynů výrobců folií. Mezera mezi folií a krytinou má za účel díky proudění vzduchu ochlazovat prostor pod krytinou. Mezera mezi izolací a nekontaktní folií ma odvětrávat případnou vlhkost, která se dostane do izolace. Proto jsem to takhle nakreslil. Samozřejmě pokud tam bude kontaktní folie, mezera mezi izolací a folií nemusí být.
@ Ano, to je pravda pro nekontaktní fólii. Správným řešením je použít kontaktní fólii, odpadly by tyto starosti a problémy s tepelnými mosty. Vždy je lepší jednodušší řešení, než složitější. Klasicky odvětrávat jen NAD fólií a hotovo. Nicméně troufám si říci, že při správném provedení parozábrany pod izolací pronikne do ní minimum vodních par, což je ostatně žádoucí a ten zbytek vydifunduje mikroperforací v podstřešní fólii. Požadavek na další odvětrávanou mezeru je sice předepsán, ale je otázkou zda to není spíše kontraproduktivní a rizikové, jak vidíme ve Vidlákově případu. Nicméně nějaké řešení to myslím má a Vidlákovi jsem ho navrhl.
2 ปีที่แล้ว
@@andrej6792 Použití nekontaktní folie se dá říct byl vždy problematický a proto jsem rád, že se od něj ustoupilo.
Perfektne video. Ja si pamätám v 2001 ked otec staval dom a izoloval krov, tak si presne vyriezal z vaty tvar tak aby mu vyšiel presne na pomúrnicou a bol cca 1cm pod fóliou. V podstate to bol tvar ako číslo 1 len zobáčikom smerom k vonkajšku. Všetok čo je nad vencom a vedľa pomúrnice smerom dovnútra bolo obložené izoláciou. A pod pomúrnicu sa dávala tá hrubá lepenka (IPA) Zvonku je 100mm polystyrén ako izolícia. V celom dome ani krove nie je ani náznak plesni
Ano robil to sám pre seba tak si to spravil poctivo . Väčšina majstrov v stavebníctve ale robí nie pre seba, tak sa zvykne flákať skoro všetko , a hlavne tam kde sa to zakryje a nieje nič vidno.
Zdravím, dá sa nejako rozoznať len okom z vnútrornej strany či ide o kontaktnú alebo bezkontatnú fóliu? Idem zateplovať a nechcem mať rovnaký problém. No fólii vidím, že je značky Dörken, ale nevidím nejaký typ. Fólia je z vnútornej strany šedá, také niečo ako látka a z vonkajšej červená, pogumovaná. Krov bol robený asi 10-12 rokov dozadu.
Podľa mňa máš podstrešnú fóliu Delta Maxx Plus. Ta ide zhora na krokvy. Zo strany škridiel ide červená strana. Zospodu, zo strany podkrovia ide šedá. Ale to všetko máš na fólii nakreslené. Len na doplnenie, toto nie je fólia ktorá sa dáva pod sadrokartón. Tam ide parotesná, resp. vzduchotesná, napr. Delta Reflex.
2 ปีที่แล้ว +1
@@lukaskrizan3260 ona může být taky Foxx Plus. Jak Maxx, tak Foxx jsou červené Taky se divím, že je tam napsaný jen výrobce a ne typ.
Pozdravujem je v tomto prípade lepšie celoplošné podbitie a na to dať fóliu. Skladba a.) zateplenie (izolácia) b.) celoplošné podbitie na krokvy a pokryť celú plochu strechy, c.) poistná hydroizolacna vrstva Vtedy není šanca natlačiť vatu a s ňou aj PHV ? Je to najlacnejšie riešenie, ale ma svoje plusy ? Mínus je iba cena ? Alebo sú aj v tejto variante ďalšie rizika ?
8 หลายเดือนก่อน
Dělává se, že se pobijí střecha prkny a pak dává folie. Ale i tohle má své rizika. Například izolace se nesmí nikdy zmačkat. Tím že se někam namačká, tím ztrácí tepelně izolační vlastnosti. To co v izolaci izoluje je vlastně ten vzduch. Tím že se izolace zmáčkne, tím se o ten vzduch příjde. Taky mi zatím nikdo neodpověděl, jestli prkna nesnižují difuznost folie nebo střechy.
Pěkné video 👍👍👍 Takhle to budeme mít v budoucnu také, ale bez zateplení fasády. Bylo doporučeno nezateplovat fasádu, když máme plastová okna, prý by se dům zapařil 🤔. Obvodové zdi cca 45cm.
2 ปีที่แล้ว +6
Problém plastových oken je ten, že dobře těsní a lidi většinou neumí větrat, zvlášť když doma suší prádlo a nemají odtah par při vaření a podobně. Pokud se správně větrá, tak bych se zateplení nebál.
@ na baráku aj byte kde sú plastové okná nechávam vždy cez deň (a keď zabudnem zavrieť tak aj v noci) vetraciu mikrošpáru. A vetráme každý deň. V lete v noci, v zime cez deň.
mikroventilace je obchodni trik. funguje pri velkém pretlaku a větru.. v zime ztracite teploa plisen ve sparach okna.. u vetsiny kovani je i rizikové , vitr vam vyklepe kridlo az se otevre, nebo vyskoci sklopka. ja doma zakazal mikroventilaci. bud une otevru do koran, zamlzi se obcas sklo, teplotu v mistnosti v polovone steny mesim na stene, prsty, hrbetem ruky, dokut vlazna, vse ok. pokud studena, uz jsem větral dlouho.. uvazuji o rekuperací.. i v panelaku 🤔🤦♂️ zdravim
Zateplit je určitě potřeba, jsou i jiné materiály, které mají malý difuzní odpor třeba minerály vata (1,4) Nezateplovat dům je největší hloupost. 45 cm dutinkových tvárnic Vám žádnou energii neušetří.
@ Dakujem za vysvetlenie. Zacinam mat podozrenie ze sa zacinaju naplnat obavy ze AI bude mat dosah ktory sa predpokladal. Dovolil som si totiz povedat svoj nazor na inych kanaloch, kde bol moj nazor oznaceny majitelom kanalu za “nevhodny”. Hold niekto nema rad kritiku. A kedze dany kanal ma vela sledovatelov tak algoritmus si povedal ze ja som ten “zly” a vsetky moje prispevky aj na inych kanaloch posudzuje kriticky. Ak by som vsade len chvalil a mal vela srdiecok tak by nebol problem. Je to podla mna cesta do pekla, lebo casom budu vznikat skreslene jednostranne informacie bez hodnoty kritickeho myslenia.
Jaký Bochemit myslíte? Koukal jsem na Bochemit proti plísním a ten obsahuje ÚČINNÉ LÁTKY: Chlornan sodný a uvolňuje se z něj také chlor. Aspoň se to píše v technickém listu.
2 ปีที่แล้ว
Já se bavil o přípravku na ochranu před plísní a né na likvidaci. Už si nepamatuji přesně název, ale něco jako bochemit profi
@ Já nejsem ani stavař ani tesař, je to jen můj názor, který si rád zpřesním. Pozednice slouží k tomu aby váha střechy koncentrovaná do malé plochy na ni dosedající krokve nebo kleštiny, vazníku se roznesla na větší plochu zdi, zvlášt nad oknem, dveřmi. A betonový věnec slouží k tomu samému. Takže pokud dům má věnec, stačí připevnit krokve, kleštiny, vazníky na věnec pomocí hmoždinek. Nebo ne?
2 ปีที่แล้ว +2
@@viteoweithardt Ana, proto slouží pozednice, aby krov netlačil bodově, ale plošně. Ale nemá vynášet váhu nad okny a dveřmi. To tam mají být překlady. Věnec má zajistit zdi proti rozjetí do boku působením krovu. Dříve věnce nedělali, ale krov měl vazné trámy a nebo alespoň táhla, od pozednice do podlahy ve sklonu cca 45 stupňů, která bránila vyhnutí zdiva. Samozřejmě jde kotvit krokve přímo do věnce, ale je to podstatně složitější a časově náročnější než ukotvit jenom pozednici.
trochu som zmetený z terminológie folií. Nad izoláciou by mala byť paropriepustná fólia a pod izoláciou paronepriepustná fólia. No a teraz ide o to, či paropriepustná fólia sa môže dotýkať izolácie? Ak som si to dobre vysvetlil, tak kontaktná by mala byť paropriepustná a nekontaktná potom paronepriepustná.
Ted zrovna sem v tomto bodě stavby, ja teda na venec zadnou izolaci davat asi nebudu, nikdy sem to nevidel😃proste to zaplacnu itongem. Ani v projektu nic napsaného nemám
2 ปีที่แล้ว +1
Jednou, až mě projektanti hodně vytočí, tak natočím video o jejich práci. Lidi jim zaplatí a oni nedodají kompletní dokumentaci :) Já teda nevím, kam budete dávat itong, ale nedávat do kontaktu s pozednicí Může tam vzniknout rosný bod a napadení dřeva. Mám na toto téma již nakresleno, jen to natočit.
Celkovo aj vo vašom obrázku sú chyby hneď niekoľko prvá je ze ma byt dvojite prekrytie vatou koli tepelným mostom na krokvach a potom nieje potrebná vnútorná primurovka a dôjde aj k vnutornemu prekrytiu venca a ta najzasadnejsia utesnenie parozabrannej fólie pri styku zo stenou
7 หลายเดือนก่อน
Trošku jste ve videu přeslechl, o čem to video je :)
@@zts9383 Když se zamyslíš, tak za 1. bez zateplení neuděláš obyvatelné podkroví a za 2. bez zateplení máš ještě více teplotních mostů a míst pro srážení vlhkosti :D PS: Problém je ve špatné realizaci zateplení :D Oni vám tam dají hafo izolace a mají splněno, vůbec je nezajímají teplotní mosty a aby to fungovalo :D
@@janbaxa3282 My máme starý barák i bez izolace základů a té plísně je naprosté minimum tam, kde se dlouho nemalovalo. Asi nám stavitel nepostavil tepelné mosty z plných cihel a věnec z teplotně nevodivého betonu:). Pokud bych všude vymaloval vápnem, tak nebude plíseň nikde. Nevím jak je možné, když u zatepleného domu chybí pidikousek izolace a hned je to problém. Mělo by se to stačit prohřát od míst se zateplením, když je zateplena poměrově výrazně větší plocha.
@@zts9383 Jde o kondenzaci vlhkosti. Ono nezateplené místo se prohřeje od vzduchu ze vnitř, ale z venku je ochlazováno a tím dojde ke sražení vlhkosti ze vzduchu. U nezateplených domu to nevadí, protože vlhkost ze zdi odejde ven, ale u zateplení polystyrenem se zdi uzavřou a vlhkost zůstává. A pak se tvoří plíseň. Proto zateplení musí být provedeno důkladně a s dostatečnou tlouškou všude, aby rosný bod byl v polystyrenu, kde není vlhkost a nemá se co vysrážet.
Mám to řešené trochu lépe, nicméně by mě zajímal detail vstupu pozednice do obvodového zdiva. Měl jsem za to, že je dřevo tepelně vodivé (i když s velkým odporem, ale je) tudíž by se mělo vlhko vysrážet mezi pozednici a izolací?!
2 ปีที่แล้ว
@@stefik25 Mě by zajímalo, jak to máte uděláno vy. Můžete mi prosím zaslat nákres na tesarskeokenko@seznam.cz ? Já nejsem odborník na zateplení, tak bych se rád koukl. Krom toho, dřevo není tepelný vodič. Samozřejmě izolace mají lepší tepelněizolační vlastnosti. Měl jsem v plánu natočit o pozednici a problémech s kontaktem se zdí a tam bych mohl nenápadně zakomponovat i tu izolaci.
Ahoj, parádní video, děkuju!
Video pěkné, a možná to tak u tebe i je, ale není to správný návrh řešení. Pojistná podstřešní fólie má být natažena na krokvích až k okapové hraně, přebita latěmi a kontralatěmi a takto vzniklá mezera se potom z čela od žlábku odvětrává vzniklou mezerou. Nikoliv takto škvírou pod vrchní rovinou krokví, jak kolega maluje. Tedy - odvětrávat horem nad fólií a dole kontaktní tepelnou izolaci dotáhnout BEZ mezery k palubkám. Pozn. Ty máš obezdívku zvenčí před pozednicí, nikoliv zevnitř. Jinak samozřejmě s eliminací tepelných mostů souhlasím.
@@andrej6792 Tak jak jsem to popsal je dle pokynů výrobců folií. Mezera mezi folií a krytinou má za účel díky proudění vzduchu ochlazovat prostor pod krytinou. Mezera mezi izolací a nekontaktní folií ma odvětrávat případnou vlhkost, která se dostane do izolace. Proto jsem to takhle nakreslil. Samozřejmě pokud tam bude kontaktní folie, mezera mezi izolací a folií nemusí být.
@ Ano, to je pravda pro nekontaktní fólii. Správným řešením je použít kontaktní fólii, odpadly by tyto starosti a problémy s tepelnými mosty. Vždy je lepší jednodušší řešení, než složitější. Klasicky odvětrávat jen NAD fólií a hotovo. Nicméně troufám si říci, že při správném provedení parozábrany pod izolací pronikne do ní minimum vodních par, což je ostatně žádoucí a ten zbytek vydifunduje mikroperforací v podstřešní fólii. Požadavek na další odvětrávanou mezeru je sice předepsán, ale je otázkou zda to není spíše kontraproduktivní a rizikové, jak vidíme ve Vidlákově případu. Nicméně nějaké řešení to myslím má a Vidlákovi jsem ho navrhl.
@@andrej6792 Použití nekontaktní folie se dá říct byl vždy problematický a proto jsem rád, že se od něj ustoupilo.
Ano, na tom se shodneme.
Perfektne video.
Ja si pamätám v 2001 ked otec staval dom a izoloval krov, tak si presne vyriezal z vaty tvar tak aby mu vyšiel presne na pomúrnicou a bol cca 1cm pod fóliou. V podstate to bol tvar ako číslo 1 len zobáčikom smerom k vonkajšku.
Všetok čo je nad vencom a vedľa pomúrnice smerom dovnútra bolo obložené izoláciou.
A pod pomúrnicu sa dávala tá hrubá lepenka (IPA)
Zvonku je 100mm polystyrén ako izolícia.
V celom dome ani krove nie je ani náznak plesni
Ano robil to sám pre seba tak si to spravil poctivo . Väčšina majstrov v stavebníctve ale robí nie pre seba, tak sa zvykne flákať skoro všetko , a hlavne tam kde sa to zakryje a nieje nič vidno.
Ďakujem za vysvetlenie.
moc pěkně popsaný problem zateplení
Diky. Teď zpětně si říkám, že jsem to měl rozvést ještě více:)
@ no určitě tohle je základ všech problemu
Ta mezera musi podel cele pozednice ?
Teď přesně nevím, co myslíě, video je už starší, ale nejspíš se jedná o mezeru mezi zdí a pozednicí. Tak pokud to jde, tak jí doporučuji.
Super
Dá se vůbec dát mezi věnec a pozednici nějaká tepelná izolace?
Tepelná izolace nevím, ale dává se například lepenka, aby se zamezilo vzniku rosného bodu na pozedici.
Zajímavé informace v první minutě 👍.
Odběr přidán 😉
Zdravím, dá sa nejako rozoznať len okom z vnútrornej strany či ide o kontaktnú alebo bezkontatnú fóliu? Idem zateplovať a nechcem mať rovnaký problém. No fólii vidím, že je značky Dörken, ale nevidím nejaký typ. Fólia je z vnútornej strany šedá, také niečo ako látka a z vonkajšej červená, pogumovaná. Krov bol robený asi 10-12 rokov dozadu.
Podľa mňa máš podstrešnú fóliu Delta Maxx Plus. Ta ide zhora na krokvy. Zo strany škridiel ide červená strana. Zospodu, zo strany podkrovia ide šedá. Ale to všetko máš na fólii nakreslené.
Len na doplnenie, toto nie je fólia ktorá sa dáva pod sadrokartón. Tam ide parotesná, resp. vzduchotesná, napr. Delta Reflex.
@@lukaskrizan3260 ona může být taky Foxx Plus. Jak Maxx, tak Foxx jsou červené Taky se divím, že je tam napsaný jen výrobce a ne typ.
Vďaka, áno je to Delata Maxx Plus, dnes som to podkrovie vypratával a našiel som kus tej fólie a tam bol celý nápis.
Pozdravujem je v tomto prípade lepšie celoplošné podbitie a na to dať fóliu.
Skladba a.) zateplenie (izolácia)
b.) celoplošné podbitie na krokvy a pokryť celú plochu strechy,
c.) poistná hydroizolacna vrstva
Vtedy není šanca natlačiť vatu a s ňou aj PHV ?
Je to najlacnejšie riešenie, ale ma svoje plusy ?
Mínus je iba cena ?
Alebo sú aj v tejto variante ďalšie rizika ?
Dělává se, že se pobijí střecha prkny a pak dává folie. Ale i tohle má své rizika. Například izolace se nesmí nikdy zmačkat. Tím že se někam namačká, tím ztrácí tepelně izolační vlastnosti. To co v izolaci izoluje je vlastně ten vzduch. Tím že se izolace zmáčkne, tím se o ten vzduch příjde. Taky mi zatím nikdo neodpověděl, jestli prkna nesnižují difuznost folie nebo střechy.
Pěkné video 👍👍👍
Takhle to budeme mít v budoucnu také, ale bez zateplení fasády.
Bylo doporučeno nezateplovat fasádu, když máme plastová okna, prý by se dům zapařil 🤔.
Obvodové zdi cca 45cm.
Problém plastových oken je ten, že dobře těsní a lidi většinou neumí větrat, zvlášť když doma suší prádlo a nemají odtah par při vaření a podobně. Pokud se správně větrá, tak bych se zateplení nebál.
@ na baráku aj byte kde sú plastové okná nechávam vždy cez deň (a keď zabudnem zavrieť tak aj v noci) vetraciu mikrošpáru. A vetráme každý deň. V lete v noci, v zime cez deň.
mikroventilace je obchodni trik. funguje pri velkém pretlaku a větru.. v zime ztracite teploa plisen ve sparach okna.. u vetsiny kovani je i rizikové , vitr vam vyklepe kridlo az se otevre, nebo vyskoci sklopka. ja doma zakazal mikroventilaci. bud une otevru do koran, zamlzi se obcas sklo, teplotu v mistnosti v polovone steny mesim na stene, prsty, hrbetem ruky, dokut vlazna, vse ok. pokud studena, uz jsem větral dlouho.. uvazuji o rekuperací.. i v panelaku 🤔🤦♂️ zdravim
@@dusanslavkovsky8278 Ano, s mikroventilací absolutní pravda!
Zateplit je určitě potřeba, jsou i jiné materiály, které mají malý difuzní odpor třeba minerály vata (1,4) Nezateplovat dům je největší hloupost. 45 cm dutinkových tvárnic Vám žádnou energii neušetří.
Zdravám, lze ty prostory vyplnit pur pěnou??
Pokud to bude izolační pěna, tak asi jo. Nemám s tím zkušenost. Ale musí tam zůstat ta odvětrávaná mezera
Napisal som nieco neuctive ked bol moj komentar vymazany?
To ja nevím. Já ho namazat. Mě se tu zobrazuje, ale když na něj klepnu, tak zmizí.
@ Dakujem za vysvetlenie. Zacinam mat podozrenie ze sa zacinaju naplnat obavy ze AI bude mat dosah ktory sa predpokladal. Dovolil som si totiz povedat svoj nazor na inych kanaloch, kde bol moj nazor oznaceny majitelom kanalu za “nevhodny”. Hold niekto nema rad kritiku. A kedze dany kanal ma vela sledovatelov tak algoritmus si povedal ze ja som ten “zly” a vsetky moje prispevky aj na inych kanaloch posudzuje kriticky. Ak by som vsade len chvalil a mal vela srdiecok tak by nebol problem. Je to podla mna cesta do pekla, lebo casom budu vznikat skreslene jednostranne informacie bez hodnoty kritickeho myslenia.
@@petersvec3070
Joutub je parchant!
Naprosto běžně maže komentáře a vědět o svém rozhodnutí nedává nikomu...
Jaký Bochemit myslíte? Koukal jsem na Bochemit proti plísním a ten obsahuje ÚČINNÉ LÁTKY: Chlornan sodný a uvolňuje se z něj také chlor. Aspoň se to píše v technickém listu.
Já se bavil o přípravku na ochranu před plísní a né na likvidaci. Už si nepamatuji přesně název, ale něco jako bochemit profi
Vím, že to není předmět tohoto videa, ale není zbytečné dávat na betonový věnec dřevěnnou pozednici?
Já myslím že ne. Co by jste tam chtěl dát. Jak by jste přidělal krokve co jsou mimo dům?
@ Já nejsem ani stavař ani tesař, je to jen můj názor, který si rád zpřesním. Pozednice slouží k tomu aby váha střechy koncentrovaná do malé plochy na ni dosedající krokve nebo kleštiny, vazníku se roznesla na větší plochu zdi, zvlášt nad oknem, dveřmi. A betonový věnec slouží k tomu samému. Takže pokud dům má věnec, stačí připevnit krokve, kleštiny, vazníky na věnec pomocí hmoždinek. Nebo ne?
@@viteoweithardt Ana, proto slouží pozednice, aby krov netlačil bodově, ale plošně. Ale nemá vynášet váhu nad okny a dveřmi. To tam mají být překlady. Věnec má zajistit zdi proti rozjetí do boku působením krovu. Dříve věnce nedělali, ale krov měl vazné trámy a nebo alespoň táhla, od pozednice do podlahy ve sklonu cca 45 stupňů, která bránila vyhnutí zdiva. Samozřejmě jde kotvit krokve přímo do věnce, ale je to podstatně složitější a časově náročnější než ukotvit jenom pozednici.
Súhlasím aj nesúhlasím. Záležalo by na type konštrukcie, ale hlavne na sklone strechy a krytine. Myslím, že ide hlavne o elimináciu tepelných mostov.
trochu som zmetený z terminológie folií. Nad izoláciou by mala byť paropriepustná fólia a pod izoláciou paronepriepustná fólia. No a teraz ide o to, či paropriepustná fólia sa môže dotýkať izolácie? Ak som si to dobre vysvetlil, tak kontaktná by mala byť paropriepustná a nekontaktná potom paronepriepustná.
Ja se to pokusím v příštím videu vysvětlit.
@ ..a možná bys to mohl vzít zgruntu a vysvětlit současně i rozdíl mezi parobrzdou a parozábranou..
@@fik148 už jsem něco natočil, ale nejsem s tím moc spokojen. Přece jenom nejsem specialista :) Zkusím to doladit
Ted zrovna sem v tomto bodě stavby, ja teda na venec zadnou izolaci davat asi nebudu, nikdy sem to nevidel😃proste to zaplacnu itongem. Ani v projektu nic napsaného nemám
Jednou, až mě projektanti hodně vytočí, tak natočím video o jejich práci. Lidi jim zaplatí a oni nedodají kompletní dokumentaci :) Já teda nevím, kam budete dávat itong, ale nedávat do kontaktu s pozednicí Může tam vzniknout rosný bod a napadení dřeva. Mám na toto téma již nakresleno, jen to natočit.
Viem Ti poslať foto riešenia, ku ktorému som sa dopracoval pri stavbe. Ale aj to by sa ešte dalo vylepšiť.
Rád se přiučím a budu zase moc dělat chytrýho :)
@ kam ti to môžem poslať.
@@pavelholusa9048 tesarskeokenko@seznam.cz
Celkovo aj vo vašom obrázku sú chyby hneď niekoľko prvá je ze ma byt dvojite prekrytie vatou koli tepelným mostom na krokvach a potom nieje potrebná vnútorná primurovka a dôjde aj k vnutornemu prekrytiu venca a ta najzasadnejsia utesnenie parozabrannej fólie pri styku zo stenou
Trošku jste ve videu přeslechl, o čem to video je :)
A baráky bez zateplení neplesniví.
Já bydlím v domě bez zateplení a problémy s plísní jsem řešil.
@ Já taky. :) To byl jen fór.
@@zts9383 Když se zamyslíš, tak za 1. bez zateplení neuděláš obyvatelné podkroví a za 2. bez zateplení máš ještě více teplotních mostů a míst pro srážení vlhkosti :D
PS: Problém je ve špatné realizaci zateplení :D Oni vám tam dají hafo izolace a mají splněno, vůbec je nezajímají teplotní mosty a aby to fungovalo :D
@@janbaxa3282 My máme starý barák i bez izolace základů a té plísně je naprosté minimum tam, kde se dlouho nemalovalo. Asi nám stavitel nepostavil tepelné mosty z plných cihel a věnec z teplotně nevodivého betonu:). Pokud bych všude vymaloval vápnem, tak nebude plíseň nikde. Nevím jak je možné, když u zatepleného domu chybí pidikousek izolace a hned je to problém. Mělo by se to stačit prohřát od míst se zateplením, když je zateplena poměrově výrazně větší plocha.
@@zts9383 Jde o kondenzaci vlhkosti. Ono nezateplené místo se prohřeje od vzduchu ze vnitř, ale z venku je ochlazováno a tím dojde ke sražení vlhkosti ze vzduchu. U nezateplených domu to nevadí, protože vlhkost ze zdi odejde ven, ale u zateplení polystyrenem se zdi uzavřou a vlhkost zůstává. A pak se tvoří plíseň. Proto zateplení musí být provedeno důkladně a s dostatečnou tlouškou všude, aby rosný bod byl v polystyrenu, kde není vlhkost a nemá se co vysrážet.
Na tom venci ti na obrazku chyba izolacia
Nechybý. Já ho tam nenakreslil záměrně. Někteří stavaři ho tam nedávali, někteří tam dávali cihlu. Tak jsem nevěděl, co tam má. :)
Mám to řešené trochu lépe, nicméně by mě zajímal detail vstupu pozednice do obvodového zdiva. Měl jsem za to, že je dřevo tepelně vodivé (i když s velkým odporem, ale je) tudíž by se mělo vlhko vysrážet mezi pozednici a izolací?!
@@stefik25 Mě by zajímalo, jak to máte uděláno vy. Můžete mi prosím zaslat nákres na tesarskeokenko@seznam.cz ? Já nejsem odborník na zateplení, tak bych se rád koukl. Krom toho, dřevo není tepelný vodič. Samozřejmě izolace mají lepší tepelněizolační vlastnosti. Měl jsem v plánu natočit o pozednici a problémech s kontaktem se zdí a tam bych mohl nenápadně zakomponovat i tu izolaci.
Takže obezdit věnec a vložit do nej izolaci se vyplatí :)
Konštrukcia z roku 5. Úplne chybné riešenie.
Pošli kontakt.pošlem top riešenie.