Tydzień Mózgu 2019: Wpływ aktywności fizycznej na funkcjonowanie mózgu
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 10 ก.พ. 2025
- Transmisja od 2:44.
Przez kilka milionów lat ewolucji człowieka aktywność fizyczna była ściśle związana z jego łowiecko-zbierackim trybem życia, przyczyniając się do rozwoju mózgu i jego możliwości poznawczych. Efektem tego była również rosnąca energochłonność mózgu, a więc wymuszanie coraz większej aktywności na człowieku.
Współczesne obserwacje neurobiologiczne potwierdzają te zależności - aktywność fizyczna powoduje stymulację siły połączeń międzyneuronalnych, tworzenie się nowych synaps i powstawanie nowych neuronów. Deficyt neuroplastyczności wynikający z niedomiaru aktywności fizycznej przyczynia się do wielu zaburzeń psychicznych, z których tym najczęstszym jest depresja.
Wykład zatytułowany "Wpływ aktywności fizycznej na funkcjonowanie mózgu" został wygłoszony przez prof. dr. hab. Filipa Rybakowskiego (Klinika Psychiatrii Dorosłych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu). Wykład zarejestrowany 14 marca 2019 roku w ramach Tygodnia Mózgu 2019 w Auditorium Maximum UJ w Krakowie.
Link do subskrypcji: bit.ly/2M8g7fh
✦✦✦ Dowiedz się więcej o UJ ✦✦✦
*Strona główna: www.uj.edu.pl
*Instagram: / jagiellonian_university
*Facebook: / jagiellonian.university
Byłam na tych wykładzie i zmienił moje podejście do ruchu :)
Doskonały wykład. Cieszę się, że na niego natrafiłam. Gdyby jeszcze pacjenci oprócz aktywności fizycznej włączyli do swojego życia /przynajmniej/ w miarę zdrowe odżywianie, to efekty byłyby jeszcze lepsze:)
💪
Jedna z Pań pytała czy niektòrych osòb może słabiej działać przeciwdepresyjnie aktywność fizyczna.
Może u osòb,ktòre nie mają z tego żadnej przyjemności i nie mają żadnej wiedzy jak af pozytywnie działa na mòzg-co sprawia,że nie mają motywacji i jest to dla nich przymus i stres psychiczny?
66