Něco o pálení a výroba cihel - Keramika z místní hlíny
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 24 ธ.ค. 2024
- Stavbu pece na pálení keramiky jsem zahájil výrobou cihel. Pec samotná bude přímo z hlíny, nicméně na některé části budu cihly potřebovat. Ale před výrobou cihel ještě něco málo o pálení keramiky.
Díky za videonávod.Jinak na redukci přebytečné hlíny je asi o dost lepší čepel třeba mačety.
Super děkuji za další video
Díky za rady. Také vyrábím pec z hlíny podle sebe. Bál jsem se jak udělám strop. Díky tobě ji budu mít také rozebíratelnou. Mám ji velikostně tak abych mohl do vnitřních prostor pece dát plech že standartní trouby na elektřinu.
Již jsem spotřeboval na pec 9 kýblů hlíny. A k tomu utavil jednu vrtačku při míchání. A ještě jich bude.
Mám více jílovitou půdu 1 m pod povrchem a tak ani nepřidávám seno. Po týdnu je ta hlína jak kámen.
Napadlo mě to náhodou když jsem kopal za chalupou. Mám tu jílovitou půdu hned u zdi a potřeboval jsem chalupu odizolovat.
Mám postavený i malinký model pece na svíčku. Udělal jsem si ho abych si vyzkoušel jak mi táhne komín.
Podle mé ženy vypadá ten model jako pindík.
A už mám zájemce abych jim vypálil štampdli z hlíny.
Supr, tak hodně zdaru přeju! :-)
Super video jen tak dál.Chtěl bych se zeptat jestli používáte normální hlínu z pole nebo z lesa nebo máte nějákou s větším obsahem jílu atd..?
Něco o tom říkám v dalších videích v sérii. V zásadě - je to hlína od nás z louky, vrstva pod trávou. Nechcete tam mít příliš mnoho humusu, takže černozem, hnůj nebo lesní hrabanka jsou špatné. V hlíně by neměly být větší kameny. No a zároveň by hlína neměla být přímo jílovitá, takže čistý jíl je lepší smíchat s nějakým pískem. To vše nejsou příliš přísné požadavky, takže lecjaká hlína je použitelná.
Naše hlína je klasická hnědočervená podkrkonošská. Kupodivu není příliš písčitá, i když jsme kousek od Adršpachu, a kolem jsou samé pískovce. Ale do jílu má taky daleko.