Środowisko i produktywność - Poznaj Atomickich. Z energią jądrową na co dzień

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 19 พ.ย. 2023
  • Celem kampanii "Poznaj Atomickich. Z energią jądrową na co dzień" jest podniesienie świadomości społeczeństwa na temat energetyki jądrowej oraz zbudowanie stabilnego oraz świadomego poziomu akceptacji społecznej dla energetyki jądrowej.
    Budowa elektrowni jądrowej w Polsce to inwestycja strategiczna dla zrównoważonego rozwoju całego kraju. Energetyka jądrowa to stabilne źródło energii elektrycznej, a możliwość zmagazynowania paliwa jądrowego na długi czas daje niezależność energetyczną. Energetyka jądrowa odgrywa ważną rolę w łagodzeniu zmian klimatycznych, będąc jednocześnie filarem bezpieczeństwa energetycznego. Zapewnia ona dostawy prądu elektrycznego niezależnie od pogody bez wytwarzania szkodliwych gazów i pyłów. Jądrowe bloki energetyczne umożliwią wypełnienie luki w systemie elektroenergetycznym, która powstanie po likwidacji starych bloków węglowych.
    Celem Programu polskiej energetyki jądrowej jest budowa oraz oddanie do eksploatacji w Polsce elektrowni jądrowych o łącznej mocy zainstalowanej od ok. 6 do ok. 9 GWe w oparciu o sprawdzone, wielkoskalowe, wodne ciśnieniowe reaktory jądrowe generacji III i III+.
    Harmonogram zakłada budowę i oddanie do eksploatacji 2 elektrowni jądrowych po 3 reaktory każda. Rozpoczęcie budowy pierwszego reaktora w 2026r. , jego uruchomienie w 2033 r. ; oddanie do eksploatacji ostatniego reaktora w drugiej elektrowni w 2043 r.
    Uzasadnienie do wdrożenia energetyki jądrowej w Polsce opiera się na trzech filarach:
    *Bezpie­czeństwo energetyczne - Wprowa­dzenie elektrowni jądrowych oznaczać będzie wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego, głównie poprzez dy­wersyfikację bazy paliwowej i kierunków dostaw nośników energii oraz zastąpienie starzejącego się parku wysoko­emisyjnych bloków węglowych.
    *Klimat i środowisko - Energetyka jądrowa to radykalne obniżenie emisji gazów cieplar­nianych do atmosfery z sektora elektroenergetycznego oraz niskie środowiskowe koszty zewnętrzne. Przykła­dy dużych, uprzemysłowionych i wysokorozwiniętych państw i regionów, takich jak Francja, Szwecja oraz ka­nadyjska prowincja Ontario dowodzą, że energetyka jądrowa przyczynia się do skutecznej, szybkiej i głębo­kiej dekarbonizacji elektroenergetyki.
    *Ekonomia - W kontekście gospodarczym elektrownie jądrowe mogą zahamować wzrost kosztów energii dla odbiorców, a nawet je obniżyć, licząc pełny rachunek dla odbiorcy końcowego.
    Więcej: www.gov.pl/web...

ความคิดเห็น •