Opcje dla Polski (Komentarz)

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 4 ต.ค. 2024
  • Wspomóż twórcę "gdziewojsko" robiąc zakupy w sklepie internetowym Militaria.PL, przez tego linka: ad.zanox.com/pp...
    Możesz również wysłać mi darowiznę przez PayPal na adres gdziewojsko@hotmail.com lub przez wpłatę na konto, więcej: gdziewojsko.wo...
    Facebook jest preferowaną formą kontaktu, czytam wszystko, nie na wszystko odpowiadam (jestem przytłoczony ilością komunikacji z wami): / gdziewojsko
    W przypadku potrzeby kontaktu mailowego: gdziewojsko@hotmail.com
    Sprawdźcie mapę garnizonów wojskowych na Google Maps: bit.ly/1q2gwAM

ความคิดเห็น • 282

  • @tadeuszfantom4643
    @tadeuszfantom4643 9 ปีที่แล้ว +7

    Mam kilka uwag:
    -Stwierdzenie "gdzie jest dużo wojska to może być wojna" raczej bym zastąpił innym, gdzie jest duża dysproporcja siły może prowadzić do wojny, zwłaszcza przy militarnie agresywnej polityce sąsiada. Już starożytni rzymianie powiadali "chcesz żyć w pokoju szykuj się do wojny". Agresor nie atakuje państwa silnego militarnie i gospodarczo nie posiadając znaczącej przewagi.
    -Do wojny w Afganistanie, czyli agresji ZSRR na Afganistan nie doprowadzili amerykanie, raczej to skutek personalnej polityki we władzach ZSRR (walka wpływów lobby KGB z lobby wojskowych, gdzie KGB w sumie wygrało, co można ocenić po następcach Breżniewa, wywodzących się z KGB. Istotnym też czynnikiem było kształtowanie wpływów na państwa Zatoki Perskiej z którymi graniczył Afganistan. Wsparcie amerykańskie (dość symboliczne) było dopiero następstwem konfliktu.
    -Przecenianie Chin, obecnie Chiny są dalej na drodze rozwoju, siła ich gospodarki wbrew pozorom jest dość krucha. Aby stać się mocnym na prawdę partnerem potrzebują kilkanaście lat spokojnego rozwoju. Przed nimi jest jeszcze istotna reforma, reforma społeczna. Otwieranie się Chin i rozwój szybki gospodarczy powoduje duże różnice w poziomie życia. To może być przyczyną wewnętrznych problemów tego państwa. W przypadku nie uwzględnienia tych reform w Chinach może dojść w niedalekiej przyszłości do pewnych zawirowań społeczno - politycznych.
    -Sojusz z Rosją USA przeciwko Chinom chyba jest zbyt przejaskrawionym i dość fantastycznym stwierdzeniem - ale to już tylko moje zdanie.

  • @DrCharlie89
    @DrCharlie89 9 ปีที่แล้ว +1

    Jak miło słyszeć jedynego realnie myślącego człowieka w kwestiach prowadzenia polityki zagranicznej nie tylko na YT ale i w całym polskim piekiełku. Jak łyżka miodu w beczce gówna... Potrzebni nam są rządzący myślący zimno a nie zapatrzeni w krzyżyk i kierujący się emocjami.

  • @szarejas
    @szarejas 9 ปีที่แล้ว +62

    Dobry temat. Niestety pomijany przez polityków i media głównego nurtu. Świat pozimnowojenny już się skończył. Polska MUSI grać pod nowe rozdanie. Kto jest w stanie wytłumaczyć to naszym politykom ? Zainteresowanym polecam prelekcje Jacka Bartosiaka.

  • @rumcajs009
    @rumcajs009 6 ปีที่แล้ว +7

    Jest złota zasada, szczególnie w polityce międzynarodowej i szczególnie biorąc pod uwagę nasza historię - "Umiesz liczyć, licz na siebie". Powinniśmy być tak jak Anglicy, oni nie mają wiecznych wrogów ani wiecznych przyjaciół. Najlepsza zasada na świecie jeśli chodzi o politykę.

    • @marcinpalanis349
      @marcinpalanis349 5 ปีที่แล้ว

      Państwo Angoli nie leży w Srodku Europy.

    • @birb2330
      @birb2330 3 ปีที่แล้ว

      @@marcinpalanis349 w takim razie zróbmy to co Szwecja , Kto silniejszy nasz przyjaciel ! Polacy już dzisiaj wy wiecie co się święci będzie trzymać się zwycięzców ale nie brać udziału w otwartych konfliktach

  • @MrAwanturnik
    @MrAwanturnik 2 ปีที่แล้ว +1

    Materiał, Ciekawie się zestarzał.

  • @UrielNasir
    @UrielNasir 9 ปีที่แล้ว +3

    Jeden z lepszych blogów na jakie trafiłem, pozdrawiam.

  • @Maras666
    @Maras666 9 ปีที่แล้ว +11

    Panie Macieju, jak zwykle świetny artykuł.
    Sytuacja w nim przedstawiona jest jak najbardziej interesująca, jednak wydaje mi się że jest jeden temat który nie został tutaj poruszony.
    Sęk w tym że ekonomicznie Chiny z Rosją nie mają za wiele wspólnego i sojusz tych państw jest wielce nieprawdopodobny.
    Chiny w ostatnich konfliktach wciąż pozostają neutralne, jeżeli już zabierają głos to za zachowaniem status quo, czyli pasywnie występują przeciwko Rosji i jej ambicjom imperialistycznym.
    Rosja oczywiście próbuje ostro spinować wszelkie doniesienia na swoją stronę, pisząc o wielkim partnerstwie, jednak te słowa jak większość tego co Rosja ostatnimi czasy "mówi" nie ma realnego pokrycia.
    Jeżeli popatrzymy na głównych partnerów w eksporcie i imporcie Chin (a warto zauważyć że Chiny importują prawie tyle co eksportują) nie uświadczymy tam Rosji, lecz USA, Niemcy, Australię, Japonię, Koreę Południową i Tajwan, czyli swoich "przeciwników".
    Wzrost gospodarczy Chin również wcale nie jest sprawą aż tak pewną, pamiętajmy że mówimy tutaj o gospodarce planowanej, o napompowanej bańce (np poprzez wewnętrze inwestycje i manipulacje kapitałem) która już powoli zaczyna pękać, co widać po spadkach na Chińskiej giełdzie.
    Jest jeszcze jeden temat - Syberia i jej postępująca naturalizacja przez chińskich emigrantów przy jednoczesnym przemieszczeniu rosyjskiej ludności na teren Chin. Jest to temat pomijany przez rosyjskie media z oczywistych względów.
    Obserwując sytuację w tamtym regionie uważam że Chinom zależy na tym aby Rosja pozostała słaba, jej wspieranie kompletnie nie leży w jej interesie pomimo popularnych opinii stanowiących o tym że w razie wojny z Rosją Chiny przyszły by jej z pomocą. Myślę że Rosja świetnie zdaje sobie sprawę z tego że w razie większego lub globalnego konfliktu Chiny nie wystąpiły by przeciwko krajom które są nie tylko głównymi rynkami zbytu i źródłem technologii, lecz byłby to pretekst do zajęcia terenów spornych. Wystarczy sobie przypomnieć, że zaraz po zajęciu Krymu, Chiny przesunęły na granicę z Rosją tysiące żołnierzy w gotowości bojowej, co spotkało się z wyjątkowo grzecznym zapytaniem ze strony Rosji - "Panowie, co jest?" Jakoś wtedy Ławrow z Szojgu nie machali szabelką, potulnie zapytali po co, uzyskali dwuznaczną odpowiedź i sprawa się po cichu rozeszła.

    • @Weisior
      @Weisior 7 ปีที่แล้ว +1

      Bardzo trafna analiza.

    • @Blind_Crow
      @Blind_Crow 5 ปีที่แล้ว +1

      W punkt

    • @birb2330
      @birb2330 3 ปีที่แล้ว

      Chiny chcą zwalić kolosa nie USA a Rosję , a potem resztę słabych krajów , kryzys się zbliża razem z wojną

  • @OkruchyHistorii
    @OkruchyHistorii 9 ปีที่แล้ว +34

    Najważniejszym jest to, by dostrzegać właśnie te ukryte intencje USA. Świetne porównanie do czasów II WŚ i tego jak zbyt mocno wierzyliśmy w naszych sojuszników.

    • @OkruchyHistorii
      @OkruchyHistorii 9 ปีที่แล้ว +7

      +Piotr Gralak Może się nie jasno wyraziłem... Ja rozumiem to o czym piszesz z takim zapałem. Mi chodzi o dawanie obietnic bez pokrycia. Po co zapewniać o swojej pomocy nakładając jej warunki, a po ich spełnieniu ograniczyć się jedynie do wsparcia, że tak określę duchowego. Poza tym w 1946 na angielską paradę zwycięstwa nie zaproszono Polaków. Anglicy nie życzyli sobie obecności tych, którzy pomagali im wygrać te wojnę. Zrozum, że ci tak zwani sojusznicy potrafią być bardziej podli niż agresor.
      A co do Francji, to miała potężną armię i to był ich wybór, że nie mieli ochoty ruszyć ze swoich pozycji. Htiler bał się tego jak ognia. W e wrześniu kiedy wizytował wojska w Polsce jego pociąg pozostawał cały czas pod parą w razie, właśnie ataku aliantów. Wiedział, że to największe niebezpieczeństwo i że może nie sprostać wojnie na dwa fronty. Zemściło się to, a ta wspaniała Linia Maginota została przez Niemców najzwyczajniej olana. Francuzi szybko przegrali, ponieważ mieli jeszcze gorszych dowódców niż nasz Śmigły-rydz i dość szybko poddali się układając z okupantem.

    • @OkruchyHistorii
      @OkruchyHistorii 9 ปีที่แล้ว +6

      +Piotr Gralak Hm... a czym uzasadnisz twoja wypowiedź? Według moich źródeł było troszkę inaczej.
      Wrzesień `39
      Francja 5 mln żołnierzy,
      Niemcy niecałe 2 mln
      Artyleria:
      Francja i Niemcy mniej więcej tyle samo 11 tys.
      Czołgi:
      Francja 2,6 tys.
      Niemcy 2,8 tys.
      Samoloty:
      Francja 2,8 tys.
      Niemcy 2 tys.
      Można o tym poczytać na przykład TU: www.1939.pl/uzbrojenie/porownanie.htm
      Argumentacja, iż francuski sprzęt był przestarzały, może nie jest błędna ale trzeba pamiętać, że prawie wszystkie siły Hitlera znajdowały się na wschodzie. 3 września Francja miała na granicy z Niemcami 11 dywizji, 15 września 36, przeciwko 12 niemieckim dywizjom. Niemcy nie mieli tam broni pancernej, a jedynie dywizje zmotoryzowane, o lotnictwie nie wspominając. 7 - 8 września Francuzi wdarli się na 8km na pasie 24km w głąb Niemiec, opór jaki napotkali był żaden. A jednak postanowiono o wycofaniu wojsk i czekaniu. Nie wiem jak Polska ale gdyby Francja uderzyła we wrześniu, wyszła by na tym lepiej niż wyszła w 1940.
      Polecam jeszcze ciekawy fragment publikacji Wiktora Suworowa: www.stalin.tv/suworow/wrzesien.html
      Chcę jeszcze raz podkreślić, że w mojej pierwszej wypowiedzi chodziło mi zwrócenie uwagi nao składanie obietnic i zapewnień bez pokrycia, to się nazywa zdrada. Nie zamierzałem rozpoczynać gdybania na temat co by było gdyby. Stwierdziłem jedynie fakt, iż pokładanie zbyt wielkich nadziei w zapewnieniach i obietnicach sojuszników jest błędem. Jak to nie raz pokazała historia.

    • @Florek112
      @Florek112 9 ปีที่แล้ว

      +fnc Z całym szacunkiem dla Szanownego Kolegi, ale radziłbym nie polegać na wątpliwej jakości stronach internetowych, czy innej Wikipedii, bo to nie są źródła. Wystarczy spojrzeć na pierwszą liczbę, jakoby Francja we wrześniu miała mieć 5 milionów żołnierzy, która to liczba jest wzięta (przepraszam za kolokwializm) kompletnie z dupy. Armia francuska nawet po pełnej mobilizacji nigdy nie przekroczyła 2,5 miliona żołnierzy, a w początkach września miała mniej niż milion i to w całej metropolii. Reszta musiała być dopiero zmobilizowana. Niemcy niespełna 2 miliony? Jak się policzy tylko siły, które poszły na Polskę i rezerwy.
      No i kompletnym bezsensem jest porównywanie czegoś co Francja dopiero mogła mieć, co musiała zmobilizować, przetransportować, uzbroić i ogólnie przygotować do ofensywy. Co w dwa tygodnie było niemożliwe.
      "przeciwko 12 niemieckim dywizjom. "
      Kolejna liczba z kosmosu, będąca manipulacją. Na granicy zachodniej Niemcy mieli 41 dywizji i siły pomocnicze, wyszczególniając:
      5. Armia - 2. KA (VI i Eifel), 6 dywizji piechoty (16., 26., 69., 89., 211. i 227.) a do tego: obszar warowny "Akzwigran", Dowództwo Wojsk Granicznych Trewir.
      1. Armia - 3. KA (IX, XII, SAARpfalz) 13 dywizji piechoty (6., 9., 15., 25., 33., 34., 36., 52., 71., 79., 214., 231. i 246.) a do tego: obszar warowny "St. Wendel".
      7. Armia - 6 dywizji piechoty (5., 35., 78., 212., 215., 14. D Lansdwehry), a do tego: obszar warowny "Górny Ren".
      Grupa Armii C (Odwody) - 2. KA (V, XXVII), 8 dywizji piechoty: (87., 209., 216., 223., 225., 251., 253. i 254.).
      Do tego wszystkiego: 8 dywizji piechoty w OND na Fr. Zach. (58., 76., 260., 262., 263., 267., 268. i 269.).
      12 dywizji to stacjonowało na dzień 3 września w samym obrębie francuskiej planowanej ofensywy. Zresztą już w połowie września ta liczba wynosiła 15 dywizji, a inne mogły być ściągnięte w rejon zagrożenia w przeciągu kilku-kilkunastu godzin.
      "Niemcy nie mieli tam broni pancernej,"
      A po im była broń pancerna do obrony w zalesionym, pofałdowanym i poprzecinanym rzekami terenie? Dodatkowo w oparciu o umocnienia Linii Zygfryda.
      "o lotnictwie nie wspominając."
      No ja bym wspomniał. Bo Niemcy we wrześniu mieli nad Francją w lotnictwie przewagę. Zresztą już na początku wojny siły lotnicze podzielili między wschód a zachód 50:50. A po 5 września kolejne dywizjony myśliwskie z Polski były już przerzucane na Zachód. Natomiast francuskie lotnictwo (zwłaszcza bombowe) było w stanie opłakanym.
      "7 - 8 września Francuzi wdarli się na 8km na pasie 24km w głąb Niemiec"
      Robili to, na co się z Polską umówili. Były to wstępne działania przed ofensywą. Oczyścili pas przesłaniania przed Linią Zygfryda, co mogli zrobić z użyciem już posiadanych sił. Aby iść dalej musieli przerzucić więcej wojsk, artylerii ciężkiej do przełamywania umocnień, etc. No i nie spodziewali się, że działania w Polsce potoczą się tak a nie inaczej. Ale za szybkość klęski niestety odpowiadamy w 90% my i Naczelne Dowództwo. Pomimo bohaterstwa naszych dzielnych żołnierzy.
      "A jednak postanowiono o wycofaniu wojsk i czekaniu."
      Bynajmniej nie stano i nie czekano bezczynnie. Przerzucano kolejne siły, bo z posiadanymi nie było szans na skuteczną ofensywę. 15 września Gamelin wydał rozkazy (IP 5 i IP 6) dalszego ataku m.in. na wzgórza w okolicach Saarlouis, a także wysondowania odcinka Linii Zygfryda do przełamania ogniem artylerii ciężkiej. Natomiast ofensywę sił głównych ustalono na 21 września. Wszystkie te rozkazy odwołano po ataku ZSRR 17 września.
      "zwrócenie uwagi nao składanie obietnic i zapewnień bez pokrycia, to się nazywa zdrada. "
      Zapytam następująco: czyli rozumiem, że nasze zapewnienie złożone Francuzom w trakcie majowych rozmów sztabowych, że wytrzymamy minimum 2 miesiące bez rozbicia naszych sił głównych aby dać im czas na mobilizację, również nazwiesz zdradą? Bo było ono tak samo bez pokrycia jak oczekiwanie na skuteczną pomoc udzieloną przez Francję w dwa tygodnie. (Z tą różnicą, że Francja takiej obietnicy nigdy nie złożyła.)
      Pozdrawiam.

    • @michahejman6712
      @michahejman6712 2 ปีที่แล้ว

      @@OkruchyHistorii, żeby porównywać obecną sytuację do 39 roku, to trzeba być ładnie odklejonym

  • @Defens7
    @Defens7 9 ปีที่แล้ว +20

    Nareszcie ktoś to powiedział! W ppolityce nie można iść w jednym kierunku, szczególnie w dzisiejszych czasach. Trzeba być lwem i lisem , robić "furtki" , plany B,C itd.

  • @krystiantalma2811
    @krystiantalma2811 9 ปีที่แล้ว +2

    Przepraszam, ale Aster 30 jest jednak technicznie lepszy niż Patriot
    1 Patriot nie jest zestawem sieciocentrycznym (Aster 30 ponoć jest)
    2 radar 360 stopni posiada Aster 30 nie Patriot (jeden z wymogów mówi o tym, że zestaw ma być ukończony i operacyjny)
    3 ma być systemem wysoce mobilnym - Aster 30 jest na ciężarówce, a nie na lawecie jak Patriot
    4 hit to kill Pac jak i Aster wyglądają podobnie.
    DLA MNIE NAJWAŻNIEJSZE to kwestia polonizacji MBDA daje nam o WIELE WIELE więcej niż Raytheon
    PS jak myślicie czy MON wybierze Predatory na drony do programu Zefir?
    To pytanie retoryczne, bo takie wybierze bez jakiejkolwiek polonizacji i kodów źródłowych,a przecież mamy wybór np Thales z konstrukcją Watchkeeper, która jest rozwinięciem izraelskiego Hermesa.
    A JESZCZE JEDNO skoro Chiny są alternatywą to może warto by było kupiuć u nich broń, a nie tylko od USA. Chodzi mi o śmigłowce szturmowy WZ 10 zamiast np AH 64 ?

    • @wojteklabuc
      @wojteklabuc 9 ปีที่แล้ว +1

      Krystian Talma od kiedy Aster posiada pocisk hit to kill? Nie istnieje nawet prototyp takiego pocisku.

    • @krystiantalma2811
      @krystiantalma2811 9 ปีที่แล้ว

      wojteklabuc "System pocisków Aster 30 oferuje wysoką mobilność taktyczną i strategiczną, a dzięki dużej szybkostrzelności jest zdolny do zwalczania zmasowanych ataków. Co więcej, pocisk ma doskonałą ruchliwość i manewrowość, zapewniającą bezpośrednie trafienie celu („hit-to-kill”)" www.infolotnicze.pl/2014/05/26/francusko-wloskie-strzelania-rakiet-mbda-aster-30-zakonczone-sukcesem/ lub www.mbda-systems.com/mediagallery/files/aster-anti-missile-missile_datasheet-1424427719.pdf
      PS podaj źródło tóre mówi, że nie istnieje

    • @divton
      @divton 9 ปีที่แล้ว +1

      Krystian Talma „Hit-to-kill” w przypadku Aster 30 dotyczy dokładności systemu naprowadzania który ma umożliwiać nakierowanie pocisku dokładnie na kurs zderzeniowy. Tylko że Aster 30 ma głowicę odłamkową a nie kinetyczną, powoduje to że głowica pocisku jest detonowana zaraz przed trafieniem w cel tak aby go zniszczyć odłamkami.
      W technice „Hit-to-kill” chodzi o zniszczenie celu samą energią kinetyczną.

    • @krystiantalma2811
      @krystiantalma2811 9 ปีที่แล้ว

      divton hm czyli uważasz, że PAC-2 GEM-T będzie lepszy niż Aster 30 ? (Pac 3 produkuje Lockheed Martin i nawet jak je dostaniemy to nie mogą być w wyrzutni razem z Pac 2)

  • @PainstakingPole
    @PainstakingPole 9 ปีที่แล้ว +11

    Chiny mają dwa podstawowe problemy. Pierwszym jest demografia. Drugim - druk przestrzenny.
    Co do demografii - lata utrzymywania polityki jednego dziecka doprowadziły do wyeliminowania skrajnego ubóstwa (przynajmniej z wybrzeża), ale teraz to się zacznie mścić. Na rynek pracy wchodzą pokolenia niżu, a wyż demograficzny jest już za stary by pracować. Jeśli Chińczycy kiedykolwiek łudzili się, że uda im się napędzić popyt wewnętrzny i zmniejszyć uzależnienie od zagranicznych rynków zbytu, to właśnie te nadzieje padają.
    Drugi problem to druk przestrzenny, a raczej jego malejące koszty i rosnąca precyzja. W momencie kiedy przemysłowe drukarki 3D osiągną dokładność jednego mikrona, znakomita większość produkcji przemysłowej wróci do państw wysokorozwiniętych. Żadne inne państwo nie odczuje tego tak mocno jak Chiny. Dlatego Chiny mają dziesięć lat na wypchnięcie Amerykanów z zachodniego Pacyfiku i rozszerzenie swoich wpływów gospodarczych i wojskowych. Jeśli nie zdążą, to czeka ich (w najlepszym wypadku) stagnacja gospodarcza.

    • @filipw2
      @filipw2 9 ปีที่แล้ว +1

      PainstakingPole USA, EU, Rosja też mają swoje problemy.

    • @Weisior
      @Weisior 7 ปีที่แล้ว +1

      Dlaczego produkcja przemysłowa miałaby "wracać" na zachód? Przecież nigdy stąd nie uciekła, większość światowych innowacji ma swoje źródło właśnie na zachodzie i tak zostanie.

  • @zeed2041
    @zeed2041 7 ปีที่แล้ว +4

    walki zaczynają się tam gdzie jest dużo wojska, czyli idąc tym torem trzeba rozbroić się ? ciekawe

  • @SekretZdzicha
    @SekretZdzicha 9 ปีที่แล้ว

    Ja myśle zupełnie odwrotnie w sprawie domniemanego sojuszu rosyjsko-amerykańskiego.Amerykanie, a raczej amerykanskie instytucje finansowe jak MFW miały ogromne zainteresowanie Rosją w latach 90-tych. Rosja praktycznie uzależniona od kroplówki IMF miała być łatwym łupem dla USA i przejść w ich strefę wpływów. Jelcyn podpisywał wszystko co się dało, wszystko co było negatywne dla wielkości rosyjskiej strefy wpływów. Jednak jego rządy zostały nieoczekiwanie zastąpione przez Putina. Zachód nie interesował się zbytnio Putinem, a kierunek rosyjski porzucił na rzecz bliskowschodniego. Putin był przez te kilkanaście lat ignorowany, pomimo tego że zgadzał się i pomagał we wszystkich rzeczach jakie przedkładał zachód -rezolucja w sprawie inwazji na irak, pomoc w dostarczaniu sprzętu do afganistanu. Zachód przez cały ten czas sądził że Putin będzie kolejnym potulnym liderem, niezdolnym na wystąpienie przeciwko zachodowi. Ale relatywnie silna gospodarczo Rosja zaczęła grać ostro na nosie USA -zaciskała współpracę z Niemcami. Taki obrót spraw stawał się bardzo niebezpieczny dla USA -co potwierdzają analizy stratforu. Konflikt ukraiński zrobił jedną bardzo ważną rzecz -skonfliktował Rosję z Niemcami. Niemcom jako "sojusznikowi"[są sojusznikiem ale tylko pod przymusem"] USA taki obrót spraw przysporzył sporo kłopotów, bo chęć współpracy biznesowej jest ogromna po obydwu stronach. Jednocześnie konflikt ukrainsko-rosyjski wpycha rosję w łapy Chin -prawdopodobnie nie taki był cel decydentów z USA. Niemcy jednocześnie jak i zresztą większość europy wchodzi w skład nowego azjatyckiego banku, konkurenta dla MFW -AIIB. Wrażenie jest takie że USA rozpaczliwie próbują utrzymać obecny ład w Europie.

  • @ViperBenchmarks
    @ViperBenchmarks 9 ปีที่แล้ว +7

    T-64BM Bułat, PT-91M, T-80BW, T-72B3, T-84 Opłot-M, T-90A. Możesz je uporządkować od najlepszego do najsłabszego ?

    • @TeemyPL
      @TeemyPL 9 ปีที่แล้ว

      +Viperus87 T-90A, T-84 Opłot-M, T-80 BW, PT-91M, T-72B3, T-64BM Bułat

    • @ViperBenchmarks
      @ViperBenchmarks 9 ปีที่แล้ว

      dzięki

    • @januszkorwinmikke4004
      @januszkorwinmikke4004 5 ปีที่แล้ว +1

      @@TeemyPL chyba cię coś pt 91 na ostatniej pozycji a t64 bm na miejscu pt 91

  • @amieczyslawpieczonka3583
    @amieczyslawpieczonka3583 5 ปีที่แล้ว

    Prawdą jest że zwiększenie liczby wojska na danym terenie jest potencjalnie niebezpieczne i może prowadzić do konfliktu . Jeżeli jednak jedna ze stron prowadzi nie spotykają do tej pory militaryzacją Kaliningradu a druga strona nie ma w tym rejonie żadnych wojsk . To jest bardzo niebezpieczne . Jednak rotacyjne jednostki z armii Europejskiej jak najbardziej jest logiczny. Co mnie najbardziej przeraża to geopolityczne wnioski autora . Przypominają mi analizy pana Krzysztofa Jackowskiego . Podam przykład błędów geopolitycznych jakie zrobiła Rosja względem Ukrainy . Iskrą zapalna konfliktu na Ukrainie było zaniechanie podpisania przez Wiktora Janukowycza porozumienia stowarzyszeniowego z Unią Europejską . Wystarczyło to popisać i dalej prowadzić interesy z Rosją . Wystarczy spojrzeć na Turcję która takie porozumienie podpisała , prowadzi jednak swoją niezależną politykę . Rosja po prostu w geopolityce wyłącza rozum a włącza uczucia . Gdyby nie to dalej była by na arenie międzynarodowej krajem kochającym pokój , bez embarga i sankcji . na pewno by wtedy by nie powstały żadne bazy w Polsce a z narodem Ukraińskim była by jak kochający się bracia .

  • @minimasakra1
    @minimasakra1 9 ปีที่แล้ว +5

    Tak z boku - jako tło wykożystałeś okładkę battlefield 4 ;)?

  • @Zarada100
    @Zarada100 9 ปีที่แล้ว +7

    Chętnie posłuchałbym, co sądzisz o teoretycznej możliwości posiadania broni jądrowej przez Polskę.

    • @mosiondz7997
      @mosiondz7997 ปีที่แล้ว

      My do dzisiaj nawet nie mamy POTENCJALNYCH nosicieli...

  • @franek-2077
    @franek-2077 8 ปีที่แล้ว +8

    Jacka Bartosiaka sie sluchalo? :>

  • @majorgrzesiek8354
    @majorgrzesiek8354 8 ปีที่แล้ว +13

    My nie mamy sprzymierzeńców taka jest prawda

    • @fendiy3948
      @fendiy3948 8 ปีที่แล้ว +4

      major grzesiek a Węgry?

    • @ireneuszbutkiewicz9598
      @ireneuszbutkiewicz9598 6 ปีที่แล้ว +1

      Tylko dzis jestesmy sami, dzieki pisowej zgrai. Polacy zmadrzeja i wybiora opcje i po paru latach wszystko wroci do normy.

    • @sebastianr2452
      @sebastianr2452 6 ปีที่แล้ว +2

      +Ireneusz Butkiewicz a jaką opcję mają wybrać ?

    • @jordaniansniper934
      @jordaniansniper934 5 ปีที่แล้ว +1

      @@ireneuszbutkiewicz9598 dzieki pisowi nasza "armia" jeszcze istnieje xDddd

  • @alchymistaXVII
    @alchymistaXVII 9 ปีที่แล้ว

    Tak, to prawda, że militaryzacja jakiegoś obszaru jest klęską polityki bezpieczeństwa. Tylko co było pierwsze: jajko czy kura? Rosja od początku XXI wieku intensywnie się zbroi. W tym samym czasie Polska intensywnie się rozbraja. Rozbrojone są również inne kraje regionu, a Ukraina przed majdanem wręcz prosiła się o rosyjska interwencję, a majdan tylko ujawnił rosyjskie przygotowania. Pułkownik Iwan Jakubiec, były dowódca ukraińskich sił specjalnych stwierdził, że tzw. "profesjonalizacja" armii ukraińskiej za Janukowycza doprowadziła ją do stanu marazmu. Wywiad z telewizji hromedske sprzed inwazji na Krym, serdecznie polecam.
    Moja generalna uwaga jest taka: niezależnie od Pana głębokiej wiedzy o sprzęcie wojskowym, prosze nie powielać błędnej mysli strategicznej Sarmatów z wieku XVIII. Przeciez właśnie oni twierdzili, że jak RP nie będzie miała silnej armii, to nikt ją nie napadnie...
    Niepokojące jest też filorosyjskie lub "neutralne" podejście do Rosji wśród osób zajmujących się militariami. Niezależnie od tego, jaką role odgrywa USA i Chiny, faktem jest, że USA jest byc może jedynym sojusznikiem, który może udzielic jakiejkolwiek pomocy. Nie zrobią tego Niemcy ani Francja. Koszty sojuszu Europy z Rosją poniesiemy zawsze my i nikt inny.

  • @Yaro86St
    @Yaro86St 9 ปีที่แล้ว +1

    Również myślę że jak by doszło do czegoś poważnego to zostaniemy sami, dlatego powinniśmy wzmocnić się jak tylko można a ewentualnie sojusze nawiązywać z krajami europy wschodniej i namawiać ich również do wzmocnienia, jak by nie patrzył jedziemy razem z nimi na jednym wózku.

  • @michan3962
    @michan3962 9 ปีที่แล้ว

    Super materiał. Proszę o więcej takich filmów.
    P.s. Jeśli ktoś chce zgłębić wiedzę na temat sposobu działania Chin w polityce międzynarodowej to polecam książkę pt. O Chinach, H. Kissinger'a.

  • @najebanyczekjjk3031
    @najebanyczekjjk3031 9 ปีที่แล้ว

    Opowiedz o japońskiej samo obronie po to według mię ciekawy temat pod wieloma aspektach np.
    1 firmy i ciekawe projekty
    2 sprzęt wojskowy
    3 względy polityki zagranicznej
    4 sojusznicy
    5 ewentualne zagrożenia
    6 jakie mają dobre i słabe strony
    7 jak wypadają z chinami i to oczywiste z polską

  • @jajecpl
    @jajecpl 9 ปีที่แล้ว +1

    nie potrzebujemy broni atomowej, przed chwila obejrzalem sobie rakiety Jassm. które kupujemy...walimy w ich elektrownie jądrowe i chyba ma my podobny efekt??

    • @mateuszmazur3576
      @mateuszmazur3576 5 ปีที่แล้ว

      Lepszy.

    • @mateuszmazur3576
      @mateuszmazur3576 5 ปีที่แล้ว

      Pamiętaj, że reaktory są praktycznie 10-15 razu większe od standardowej bomby atomowej. Co za tym idzie mają więcej paliwa czyli uranu w sobie.

    • @mateuszmazur3576
      @mateuszmazur3576 5 ปีที่แล้ว

      Polecam sobie prześledzić dokładnie historie Czarnobyla.

  • @roach99pl
    @roach99pl 9 ปีที่แล้ว +1

    #gdziewojsko Witam nagralbys cos o oddziałach proobronych,paramilitarnych np Obrona Terytorialna, Zs strzelec jakie jest twoje zdanie o nich? Pozdrawiam.

  • @akieronski
    @akieronski 7 ปีที่แล้ว +1

    świetny komentarz Gratuluję

  • @De3dlus
    @De3dlus 9 ปีที่แล้ว +5

    a był taki czas że Rosja miała do NATO dołączyć :X

  • @platkarybka3173
    @platkarybka3173 6 ปีที่แล้ว +1

    Roosevelt sprzedał nas na konferencji jałtańskiej, więc może się to powtórzyć...

  • @tomiku_8657
    @tomiku_8657 9 ปีที่แล้ว +3

    wszystko fajnie,
    ale moim zdaniem USA dysponuje najlepszym zapleczem uzbrojenia , po prostu najlepszy sprzęt
    wiec kupowanie od Stanów jest ok, warto dążyć do transferu technologii by w najgorszym wypadku samemu sobie dać ze wszystkim rade.

  • @maciejos256
    @maciejos256 9 ปีที่แล้ว +1

    Czy PATRIOT może niszczyć pociski balistyczne masowego rażenia ??

  • @m.k.5372
    @m.k.5372 9 ปีที่แล้ว

    moje pytanie odnosi się do chin , jak odniesie się pan do tego czy chiny mają szanse dorównać usa w sile marynarki , jak wiemy chiny są wstanie budować lotniskowce , a do tego prowadzą testy mające na celu zbudowanie okrętu podwodnego z napędem opartym na superkawitacji , który bardzo zaburzył by równowagę sił ( dla osób nie obeznanych w temacie taki okręt rozwijał by ponad 350km/h przy pełnym zanurzeniu w bardzo krótkim czasie)

  • @rone1
    @rone1 5 ปีที่แล้ว

    Podobało się....

  • @jarekronin
    @jarekronin 7 ปีที่แล้ว

    Chciałoby się powiedzieć " Polska będzie wielka lub nie będzie jej wcale" . Taka jest prawda, ale dla potęg tego świata jesteśmy nikim- smutne, ale prawdziwe. Silna gospodarka i co za tym idzie silna armia to jedyny sposób, aby traktowano nas poważnie. Wiem, że to takie "sny o potędze", ale Polska powinna być na neutralnej stopie z wszystkimi ( bo wszyscy i tak mieli nas w d...) i z Rosja, z USA, UE czy Chinami. Jesteśmy bramą Europy to z Polski jest równie daleko do Moskwy co do Madrytu. Do tego naprawdę silna armia, ale nie mieszająca się w intrygi wielkich tego świata. Zamiast tego mamy słynne " i jakoś to będzie..."

  • @prion0
    @prion0 9 ปีที่แล้ว +3

    Nihil novi.... trochę z Bartosiaka, odrobina z Targalskiego i szczypta z Brauna, nie zmienia to jednak wydźwięku całego filmu ....., tego, iż jest w nim dużo racji. Cieszy mnie to, że coraz więcej ludzi dostrzega te zależności w świecie, geopolityce i jak to nam przydzielono rolę pionka na szachownicy. Mam nadzieję, iż kiedyś awansujemy wyżej .... może na gońca lub wieżę, pozdrowienia.

  • @KarbosPL
    @KarbosPL 9 ปีที่แล้ว

    Dziękuję za wyjątkowo genialny materiał ;).

  • @tigerland831
    @tigerland831 9 ปีที่แล้ว

    Jak widzisz polski przemysł zbrojeniowy, na czym powinni się skupić, co możemy jeszcze sami zrobić(czy już tylko licencje?)
    A może kupić od RPA licencje na Denel Rooivalk .
    Znacjonalizować cały sektor lotniczy w Polsce , co ty na to ?

  • @freymorgoth1942
    @freymorgoth1942 9 ปีที่แล้ว

    Zapomniałeś o jednym kraju bardzo potężnym ze wzrostem gospodarczym zbliżonym do Chińskiego a którego znaczenie jeszcze wzrosło po udanym ataku amerykanów na Chińską giełdę o Indiach. Możliwe, że w najbliższym czasie będą odbywać się spotkania G - 7+ Indie, bo ten kraj bardzo dobrze zastąpi Rosję w tej elitarnej grupie, zwłaszcza że ma on już duże powiązania z Wielką Brytanią, będąc w Commonwealth. Indie idealnie nadają się na sojusznika USA w rejonie Azji po tym, jak Pakistańczycy wspierając Bin Ladena nie za bardzo tę funkcję spełnili, zadawniona przegrana wojna z Chinami i wzrastający nacjonalizm Hindusów bardzo temu sojuszowi będzie sprzyjać. Rosja niestety będzie musiała zadowolić się byciem wasalem Chin, a można było wstąpić do UE i zdominować ten związek państw, ale jak to się mówi sam tego chciałeś Władimirze Władimirowiczu Dyndało. Natomiast co do Polski, Polska jest słaba gospodarczo i bardzo mocno powiązana z Niemcami by nasze zdanie miało cokolwiek znaczyć, a polityka ciepłej wody w kranie, czyli nieinwestowanie w technologie innowacyjne, budowanie „Barejowskich Misiów” w stylu Słupskiego aquaparku bądź lotniska w Gdyni( w odległości 30 km od lotniska w Gdańsku ...Szczurek niech cię szlak!)oraz zadowolenie z bycia podwykonawcą Niemieckiego przemysłu tej słabości wybitnie sprzyjają.

    • @olasek7972
      @olasek7972 9 ปีที่แล้ว +1

      Frey Torquemada >> Indie idealnie nadają się na sojusznika USA w rejonie Azji
      Indie juz dawno zadeklarowaly sie jako sojusznik USA.

  • @jazon9
    @jazon9 9 ปีที่แล้ว

    Masz rację. Jednak trzeba pamiętać o tym ze sama europa jest podzielona. Zobacz jak sie niemcy z rosja dogadują. Rosja jest nam wybitnie nie przychylna a europa zachodnia przymykała przez lata oczy na działania rosji (np. gruzja). Wiec my chcac nie chcac jestesmy troche na sojusz z USA skazani.

  • @bogusaw1302
    @bogusaw1302 8 ปีที่แล้ว

    wreszcie dobrze gadasz

  • @ozix96
    @ozix96 9 ปีที่แล้ว +1

    Pominął Pan też ważną rzecz. Cenę patriotów, która wzrosła przez wzmocnienie dolara... Nawet o 25%.

  • @Harwit1
    @Harwit1 9 ปีที่แล้ว

    Z niektórymi stwierdzeniami się zgadzam, z innymi mniej. Przede wszystkim podoba mi się, że ta kwestia została poruszona. W świecie, gdzie każdy dba o własny interes, często wbrew zawartym sojuszom i uniom, Polska nie może trzymać się zasady "boso ale w ostrogach". Mam nadzieję, że ten materiał będzie przyczynkiem do szerszej dyskusji...

  • @gargamelvoeyt2137
    @gargamelvoeyt2137 4 ปีที่แล้ว +3

    2:22 o nie wuhan

  • @tyr1888
    @tyr1888 9 ปีที่แล้ว

    Wydaje mi się że jednak amerykańska polityka resetu w stosunku do Rosji poniosła klęskę i musi minąć przynajmniej dekada zanim ktoś spróbuje to powtórzyć.
    A porozumienie TTIP ma mocniej związać USA i EU i jeśli do niego dojdzie to trudno mi sobie wyobrazić aby UE przeszły na stronę Chin bo najważniejsze są więzy gospodarcze.
    Co zaś polski to uważam za korzystne dla nas jak najdłuższe przedłużanie się wojny na Ukrainie aż Rosjanie z powodów gospodarczych będą zmuszeni do "kapitulacji".
    W każdym razie wszystko wskazuje na to że Rosja ukrainę przegrała i to pomimo tego że Krym już będzie na zawsze jej.

  • @CitizenMK
    @CitizenMK 9 ปีที่แล้ว

    Zgadzam się. Tylko jedna uwaga. W tych rozważaniach nie powinno być "Europy", tylko poszczególne państwa, a w szczególności Niemcy.

  • @sceptykable
    @sceptykable 5 ปีที่แล้ว

    Cieszę się, że ktoś w Polsce widzi, że w sytuacji konfliktu Stanów z Chinami, znajdą one sojusznika w Rosji za cenę sprzedania nas jak kiedyś. Problem Chiński w geopolityce jest o kilka klas ważniejszy niż sojusz z Polską. Europy jednak nie oddadzą. Więc tylko sojusz z Europą daje szanse (nie pewność) na dłuższą niezależność. A teraz robimy wszystko, żeby przejść do kultury postsowieckiej.

  • @Crimerenegade
    @Crimerenegade 9 ปีที่แล้ว

    Witam Corran. Mam pytanie do następnej edycji Q&A. Co myślisz na temat uzbrojenia naszych nowych śmigłowców morskich (EC725 aka H225) oraz tych bazujących na naszych przyszłych okrętach (program "Miecznik") w kierowane pociski przeciw-okrętowe w typie AM39 Exocet czy NSM???

    • @gdziewojsko
      @gdziewojsko  9 ปีที่แล้ว

      Crimerenegade Napisz pod ostatnim Q&A bo przegapie

    • @tomiku_8657
      @tomiku_8657 9 ปีที่แล้ว

      Crimerenegade
      RBS-15 Mk.III

    • @gdziewojsko
      @gdziewojsko  9 ปีที่แล้ว

      Tomasz Kotów NSM są lżejsze z tego co pamiętam, a elektronika naszych śmiglaków ZOP będzie z NH-90 który był integrowany z NSM. Tylko mam wątpliwości czy taka integracja ma sens, czy nie lepszym nośnikiem były by małe okręty jak Skjoldy.

    • @tomiku_8657
      @tomiku_8657 9 ปีที่แล้ว +1

      Gdzie zaczyna się wojsko...
      czyli jeśli mówimy o H225 to najlepszy by był NSM bo jest lżejszy
      i ponoć idealnie trafia w cel
      Ale z kolei jeśli mowa o miecznikach proponował bym RBS-15
      Mk.III które maja znacznie silniejsza głowice, ( rakieta NSM unieszkodliwi okręt,
      rakieta RBS zatapia) takie pogłoski słyszałem nie wiem ile w tym prawdy, wiem
      tylko tyle ze Szwedzi i Niemcy sobie je chwalą ;-), i uważam ze może tak należało
      by to połączyć ? nie wybór jednej rakiety a dwóch,
      zresztą i tak NSM sa używane przez nabrzeżne dywizjony rakietowe
      a RBS przez okręty tupu Orkan.
      Wiec to chyba nie problem ?

    • @somekind9713
      @somekind9713 9 ปีที่แล้ว

      Gdzie zaczyna się wojsko... imperializm rosji? hahaha, kraje ci się chyba pomyliły zrób filmik o bazach srato na świecie i pokaż na mapie gdzie się znajdują, a później popatrz kto przewodzi tym "sojuszem"

  • @smykusol9409
    @smykusol9409 9 ปีที่แล้ว

    Gdzie zaczyna się wojsko... Wiem, że to już stare dzieje, ale opowiedz coś o naszym lotnictwie w czasach Układu Warszawskiego ;) Porównując MIG-21 vs F-4 Phantom etc. Chętnie wiele ludzi zobaczy taki materiał. Pozdrawiam...

    • @smykusol9409
      @smykusol9409 9 ปีที่แล้ว

      kubaspeed1 poczytaj o wojnie w Wietnamie i starciu tych dwóch samolotów :) Jest co porównywać :)

  • @dekorady1905
    @dekorady1905 8 ปีที่แล้ว +4

    Bartosiaka ktoś oglądał :D

  • @skydiver1922
    @skydiver1922 9 ปีที่แล้ว +2

    Myślę, że podstawy przyzwoitości nakazywałyby podać choć źródło tej wiedzy i opinii. Dostałeś chłopie wczoraj link do wykładu mec. Bartosiaka, naoglądałeś się innych dostępnych na YT i dziś przedstawiasz widzom jako własne poglądy. Do tego jeszcze średnio zrozumiałeś rolę Rosji. Jak rozumiem ta tajna współpraca Rosji z Chinami, rzekomo odciągająca uwagę USA to ma być ten listek figowy, ukrywający plagiat... Słabe

    • @RrobertNo
      @RrobertNo 9 ปีที่แล้ว

      ***** Jest to trzeźwe spojrzenie na obecną sytuacje. Oczywiście przedstawione tutaj poglądy w dużym stopniu pokrywają się z analizami Narodowego Centrum Studiów Strategiczny. Mec Bartosiak niejednokrotnie przestawiał tą sytuacje w sposób bardziej szczegółowy co nie oznacza że autor tego filmu nie może mieć zbieżnych poglądów. Dobrze że pojawia się więcej poglądów jak powinna wyglądać racjonalna polityka zagraniczna PR.
      Oceniam ten filmik pozytywnie czyli łapka w górę :)
      Trzeba się kierować i promować elementarną zasadę w polityce zagranicznej
      Którą powiedział Lord Palmerston:
      "We have no eternal allies, and we have no perpetual enemies. Our
      interests are eternal and perpetual, and those interests it is our duty
      to follow.." I dotyczy ona każdego kraju nie tylko UK.

  • @alchymistaXVII
    @alchymistaXVII 9 ปีที่แล้ว

    Wystąpienie Iwana Jakubca można znaleźć wpisawszy w wyszukiwarkę youtube ukraińskimi czcionkami Polkownik Ivan Jakubec na Gromadskomu

  • @andreygg2429
    @andreygg2429 9 ปีที่แล้ว +5

    i don't understand, but think its information about politics and Ukraine. hello from Russia ))

    • @damian4926
      @damian4926 5 ปีที่แล้ว +5

      Its about who Poland should be allied with from political and military point of view.

  • @damianbrudzinski2762
    @damianbrudzinski2762 4 ปีที่แล้ว

    co by sie stalo jak usa i rosja zaczely wiodacy prymat na swiecie w kierunku demilitaryzacji swiata atom na ksiezyc gornictwo kosmiczne mobilne armie/spacemarines to troche da do myslenia cop po niektorym co im sie oplaca i kto stoi im na drodze do rozwoju/surowcow albo chcemy byc sami

  • @Kanonka28
    @Kanonka28 4 ปีที่แล้ว

    Czy Egipt pokonałby w 2019 Izrael ?

  • @michonnethedog32
    @michonnethedog32 9 ปีที่แล้ว

    super jak zawsze łapka w górę

  • @wodykpolg5
    @wodykpolg5 9 ปีที่แล้ว +1

    Widze ze poglady jak u Pana Jacka Bartosiaka

  • @szyneczka1235
    @szyneczka1235 8 ปีที่แล้ว

    Tak w ogóle jeszcze w czasie międzywojennym Polska miała lepszą broń pancerną i powietrzną od USA.

    • @jerzykrzeminski7692
      @jerzykrzeminski7692 8 ปีที่แล้ว +2

      Długo jeszcze będziecie się masturbować demonstratorami technologicznymi sprzed 75 lat?

  • @gulasz100
    @gulasz100 4 ปีที่แล้ว +1

    w 2020 nic się nie zmieniło...

  • @jannowak1502
    @jannowak1502 4 ปีที่แล้ว

    Żeby mieć jakiś spokój to myślimy mieć atom w uzbrojeniu

  • @pozytywnyneksus5685
    @pozytywnyneksus5685 9 ปีที่แล้ว +3

    13:06 "Czechosłowacja"?

    • @thepreacher9486
      @thepreacher9486 9 ปีที่แล้ว

      Pozytywny Neksus z jednej strony kraje te są zależne od siebie ale pewnie autor się po prostu pomylił

    • @20adam20
      @20adam20 9 ปีที่แล้ว +4

      Pozytywny Neksus chodzi o region a nie o kraj. Rownie dobrze moza powiedziec "kraje bylej Jugoslawii"

    • @Piter1102020
      @Piter1102020 9 ปีที่แล้ว

      Benelux?

  • @MsMARA11
    @MsMARA11 9 ปีที่แล้ว

    Niech Pan to powie naszym władzom, albo mam chociaż nadzieje, że to oglądają...
    Oglądąłem cały film i sie nie nudziłem, dzięki bardzo za informacje ;)

  • @Kharmazov
    @Kharmazov 9 ปีที่แล้ว +3

    Między Europą a Chinami są zbyt duże róznice kulturowe by mogło dojśćdo "sojuszu" kosztem USA. Dodatkowa już kończą się pracę nad amerykańsko-europejską umową o handlu która jeszcze bardziej zwiększy powiązania ekonomiczne obu kontynentów.

    • @Kharmazov
      @Kharmazov 9 ปีที่แล้ว

      ***** CHyba na odwrót. Chiny i Rosja to umarlaki.;-)

    • @Kharmazov
      @Kharmazov 9 ปีที่แล้ว

      ***** Dollar nie ma pokrycia w złocie od lat 70-tych a jakoś nie przeszkodziło ono wcześniej zaistnieniu wielkiego kryzysu lat 20 i 30. Zesztą obecny dług USA w głównej mierzeefekt kretyńskiej polityki ulg podatkowych dla wielkich korporacji. Gdyby zlikwidować większoć tych kruczków psłaciliby go całkiem szybko. Ponado głównymi wierzycielami USA wcale nie są Chiny tylko po pierwsze amerykański pańswowy fundusz emeryalny Social Security oraz poczęści te prywatne.

    • @Kharmazov
      @Kharmazov 9 ปีที่แล้ว

      ***** Chiny żyją z eksportu. Jeśli USA zechcą wraz ze swoimi azjatycimi sojusznikami mogą zwyczajnie obłożyć ich sankcjami i zablokować drogę morską którą idzie praktycznie cły ich eksport. A co słabośći dolara to jak zwykle jest to bajdurzenie róznych demagogów. USA mogą go sobie tyle drukować ile im się żywnie podoba, zważywszy, że niedługo ich gospodarkadostanie porządnego kopa w postacii zysków z gazów łupkowych. CO do CHin to wbrew zachwytowi co poniektórych to kraj ten ma gigantyczne problemy. Ostatni kryzys na giełdzie jest jedynie symptimem tego co ich czeka ich w przyszłości.

  • @Kris_i_RODZINKA
    @Kris_i_RODZINKA 5 ปีที่แล้ว +9

    Ameryka to nie sojusznik przypominam ustawę 477

    • @-Pawuloniasty-
      @-Pawuloniasty- 5 ปีที่แล้ว

      W takim razie kto? ChRL będąca w sojuszu z Rosją? Bo chyba nie słaba militarnie UE?

    • @parner9758
      @parner9758 5 ปีที่แล้ว

      @@-Pawuloniasty- nikt nam lepiej nie zapewni ochrony niż my sami. Historia lubi sie powtarzać więc nie ma co do końca liczyć na sojuszników

  • @olo3539
    @olo3539 9 ปีที่แล้ว

    Witam,
    Polska w tym konflikcie stanęła po stronie USA:
    www.rmf24.pl/fakty/polska/news-akcja-klon-w-wolce-kosowskiej-azjatyckie-patologie,nId,1848370
    konflikt już trwa, wystarczy popatrzeć na to co dzieje się na Chińskiej giełdzie, nie wiem jak rozwinie się konflikt ale nie mam zaufania do polityków w Polsce.

    • @Ouroborosus
      @Ouroborosus 9 ปีที่แล้ว +1

      olo Noo rzeczywiście wzrost wartości o 160% a potem spadek o 20% jest zajebistym porównaniem szczególnie jeżeli weźmiemy pod uwagę że to jest giełda gdzie co chwilę naprzemiennie występuje hossa i bessa

  • @tomaszd9245
    @tomaszd9245 9 ปีที่แล้ว

    Trochę myli Pan perspektywę czasowa. Tak za 20 lat. Trzeba tez pamietać, ze polityką rządzą emocje.W USA są siły mocno nieracjonalne. Zaś Rosja jest za słaba by coś już ugrać. Chiny nie odkryją kart jeszcze długo, może 50 lat.

  • @TheGreatMandalore
    @TheGreatMandalore 9 ปีที่แล้ว

    Zgadzam sie calkowicie z ww. teza. Sam od paru lat wlasnie tak uwazam ze Polska bedzie terenem proxy war. Pisalem prace dr na temat sporow na morzu p-chinskim.

  • @TheHadess12
    @TheHadess12 9 ปีที่แล้ว +3

    Myśle że Polskę czkają wielkie zmiany.

  • @tomekkk476
    @tomekkk476 9 ปีที่แล้ว

    1 Wojna światowa w europie .2 Wojna światowa w Europie . 3 Wojna światowa gdzie ?

    • @Ouroborosus
      @Ouroborosus 9 ปีที่แล้ว +1

      Tomek kk Wojna światowa jak nazwa wskazuje jest wojną światową główny teatrzyk wojenny rozgrywał sie w Europie ale nie wolno lekceważyć Azjatyckich i Agrykańskich potyczek ponieważ gdyby nie one te wojny mogłyby się skończyć całkiem inaczej.

  • @vladimirvolff5313
    @vladimirvolff5313 3 ปีที่แล้ว

    Raz się z panem zgodze.

  • @wertuber
    @wertuber 9 ปีที่แล้ว +1

    A co będzie jak USA dogada się z Chinami?
    Już teraz gospodarczo są bardzo powiązane i ew. konflikt może im się bardzo nie opłacać.

  • @MineGorad
    @MineGorad 8 ปีที่แล้ว

    4:00 czemu na Polsce pisze Niemcy ??

  • @silesia78
    @silesia78 9 ปีที่แล้ว +1

    Polecam posłuchać na y Pana Jacka Bartosiaka o geopolityce. Warto!!!

  • @jajecpl
    @jajecpl 9 ปีที่แล้ว +1

    sadzisz że Polska teraz dała by sobie odebrać kawałek kraju ???bzdura

    • @glouver
      @glouver 9 ปีที่แล้ว

      Robert Masi a kto będzie o to walczyć? babcie z różańcem?
      cala młodzież wyjechała.

    • @yetiparovetti3770
      @yetiparovetti3770 9 ปีที่แล้ว

      Robert Masi Druga sprawa jest taka, że nikt nie ma czym walczyć. Putin może zająć cały kraj w ciągu zaledwie paru dni a wszyscy Polacy są całkowicie rozbrojeni, jakaś 1 sztuka broni na 100 mieszkańców (śmiech... Putina i Merkel xd).
      Wojsko jest ponoć w stanie bronić 3 % naszego kraju (śmiech... Putina i Merkel xd).
      Trzecia sprawa jest taka, że Polacy nie są sobie w stanie poradzić nawet z propagandą z ulicy Wiejskiej a co dopiero z wkroczeniem ciężkiego sprzętu na nasze tereny (śmiech.. Putina i Merkel xd)
      Czwarta sprawa, marionetki na szczycie władzy w naszym państwie zrobiły z naszego kraju krainę uryną i gównem płynącą (śmiech.. Putina i Merkel xd ) przez co mało kto pali się do obrony kraju, bo jakby nie patrzeć przejęcie władzy przez np. Niemców po oswojeniu się z językiem spodobałoby się pewnie wielu osobom, w końcu podstawa to ekonomia.

  • @DinghyadventuresPl
    @DinghyadventuresPl 8 ปีที่แล้ว

    Nie bardzo kumam #gdziezaczynasiewijsko w tym ogolnie trzezwym spojrzeniu kiedy US chciala wciagnac do sujuszu Rosje, bo wg mojej wiedzy, Rosjanie bardzo czekaja na ten telefon z Waszyngtonu i wizyte, ale sie JESZCZE nie doczekali, zas ich wspomniane wielkie deale z Chinami, rozumiem ze chodzi o zasoby, sa absolutnie pisane na warunkach chinskich, Ruscy na tym praktycznie nic nie zarabiaja prawie ale tez nie bardzo maja wyjscie bobsa biedni i kapitalu jakiegokolwiek potrzebuja. Wiec wcale im na razie z Chinami tak nie do pary i robia to z desperacji i braku innych opcji... moze jak powstanie szlak jedwabny, znowu im bedzie z Chinczykami po drodze, ale jeszcze nie. Zas USA na razie nie wyciaga do Rosji reki bo na razie jezcze mysli ze ogarnia kwestie Chin i ich rozwoju, musi miec solidne podstawy geopolityczne do zawarcia tak egzotycznego sojuszu, Europa (zwlaszcza Niemcy) by sie jednak mogla wkurzyc, bo to oznaczaloby juz jawna droge do okrazania Chin. spytajcie Niemcow czy chca tego, albo UK...

  • @olasek7972
    @olasek7972 9 ปีที่แล้ว +3

    USA obecnie uwaza za #1 swojego konkurenta (wroga) Rosje, wcale nie Chiny (np. zeznania gen. Joseph Dunford) , wiec snucie sobie opowiesci jak to oni beda wciagac Rosje do swojej anty-Chinskiej koalicji (i jak to Polska moze na tym ucierpiec) nie ma zadnego zwiazku z obecna (i na najblizsza przyszlosc) sytuacja polityczna. Zreszta opinia publiczna w USA widzi tak samo Rosje jako najwieksze wyzwanie dla USA.

    • @muchozolf
      @muchozolf 9 ปีที่แล้ว

      Michael Jastrzebski USA *oficjalnie uważa* Rosję za największe zagrożenie, a to *może* być tylko dyplomacja (beznadziejnie chamskie mydlenie oczu).

    • @olasek7972
      @olasek7972 9 ปีที่แล้ว

      MuchozolF zadna dyplomacja, sami amerykanie tak uwazaja, jak na chamskie zachowanie Rosji to sie wcale nie dziwie.

    • @muchozolf
      @muchozolf 9 ปีที่แล้ว +1

      Michael Jastrzebski Na podstawie wypowiedzi generała uważasz, że Amerykanie boją się Rosji? Poza tym ja pisałem o USA jako o rządzie Stanów Zjednoczonych, przepraszam za niedoprecyzowanie.

    • @olasek7972
      @olasek7972 9 ปีที่แล้ว

      MuchozolF a gdzie pisalem ze sie boja?? Akurat rzad amerykanski nie zajmuje stanowiska na ten temat.

    • @muchozolf
      @muchozolf 9 ปีที่แล้ว

      Michael Jastrzebski "Obawiają" to synonim do "boją".

  • @polon-
    @polon- 8 ปีที่แล้ว

    g.w. - na prezydenta ! !!

  • @marder02
    @marder02 9 ปีที่แล้ว

    Pominąłeś zupełnie w swojej rozprawie NATO jako sojusz. Pewnie wychodzisz, być może ze słusznego, założenia, że NATO istnieje już tylko na papierze.

    • @olasek7972
      @olasek7972 9 ปีที่แล้ว

      marder02 NATO istnieje raczej duzo wiecej niz na papieprze. Chocby wziac ostatnie 20 lat roznych akcji NATO.

    • @marder02
      @marder02 9 ปีที่แล้ว +1

      Michael Jastrzebski NATO powstało do obrony przed komunizmem i nigdy nie było okazji tak naprawdę sprawdzić, czy jego członkowie wywiążą się z zobowiazań. Wydarzeń z 11.09.2011 nie biorę pod uwagę. Teraz, wobec agresji Rosji na Ukrainę, widać podział wśród członków sojuszu ws. polityki wobec Rosji. Nie wiadomo, jaka byłaby reakcja poszczególnych członków NATO, gdyby zielone ludziki pojawiły się w państwach bałtyckich czy w Polsce.

    • @olasek7972
      @olasek7972 9 ปีที่แล้ว

      marder02 Najwazniejsze jaka bylaby reakcja na zielone ludziki w USA, tak naprawde kazde z panstw NATO moze odpowiedziec na wlasna reka, jednomyslnosc nie jest wymagana. Twierdze ze NATO (lub wiekszosc) by zaregaowalo dosc ostro - znowu najlepszym dowodem jest ostatnie 25 lat tej instytucji. W kazdym razie napewno nie bylyby to Chiny ktore by w jakis najmniejszy sposob zareagowaly.

    • @marder02
      @marder02 9 ปีที่แล้ว

      Michael Jastrzebski Jeśli pisesz, ze każdy członek sojuszu może zareagować jak chce to właśnie potwierdzileś, że faktycznie sojuszu nie ma.

    • @olasek7972
      @olasek7972 9 ปีที่แล้ว

      marder02 nosensowny wniosek, w Libii tez nie bylo jednomyslnosci a jednak wiele krajow w tym uczestniczylo. NATO idealem nie jest ale nie ma nic lepszego.

  • @mickysantorohotel
    @mickysantorohotel 8 ปีที่แล้ว

    usa unia plus turcja to jedno nsprzeciw tylko rosja electric sa

  • @rashid4089
    @rashid4089 9 ปีที่แล้ว +1

    Po co te wszystkie opcje? Europe jak i cały świat i tak zdominuje ISLAM.

    • @Misiako
      @Misiako 8 ปีที่แล้ว

      +Rashid Nie dam się zastraszyć do Azji a nie do Europy. Widzę czemu nie chcą was w UE tylko my jak idioci kogo popadnie przyjmujemy. My na polach robimy a wy to dostajecie. Rodziny robią miesiące żeby było je stać na wyżywienie a wy kasa za darmo.

    • @rashid4089
      @rashid4089 8 ปีที่แล้ว

      LaviEnd Fajnie generalizujesz. Pracuje i sam się utrzymuje, żadnego zasiłku nie przyjmuje, także... nie uogólniaj na następny raz.

    • @kamilpiotr9578
      @kamilpiotr9578 5 ปีที่แล้ว

      Twoją głowę juz zdominował.

  • @PREDMATEUSZ
    @PREDMATEUSZ 9 ปีที่แล้ว +66

    Zróbmy z polski Czech Słowacji i Węgier jeden kraj !!!!!

    • @0sk1
      @0sk1 9 ปีที่แล้ว +45

      HUSAR Polski z małej? :(

    • @PREDMATEUSZ
      @PREDMATEUSZ 9 ปีที่แล้ว

      *****
      co ?

    • @tyr1888
      @tyr1888 9 ปีที่แล้ว +1

      HUSAR Już raz mieliśmy, niestety szybko sie rozpadła ;/

    • @PREDMATEUSZ
      @PREDMATEUSZ 9 ปีที่แล้ว

      kubaspeed1
      czemu ?

    • @PREDMATEUSZ
      @PREDMATEUSZ 9 ปีที่แล้ว

      tyr1888
      Kiedy tak było ?

  • @kra_pawci0043
    @kra_pawci0043 9 ปีที่แล้ว

    Ja tło z battlefield4

  • @gr3473
    @gr3473 9 ปีที่แล้ว +7

    Jak lubię twoje filmy, tak ten niestety jest dość bzdurny. Po pierwsze UE i Chiny nie mają żadnego wspólnego interesu, Chiny sa za biedne na produkty europejskie a chińskie firmy nieuczciwie konkurują na naszych rynkach więc UE jest naturalnym wrogiem Chin tak samo jak USA. Po drugie Rosja dla USA nie ma żadnego znaczenia, bo militarnie nic USA nie jest w stanie ofiarować a gospodarczo te kraje nie mają prawie żadnych powiązań, w tym układzie to już rynek Polski jest dla USA ważniejszy. Ostatnio zresztą nawet dla Niemiec nasz rynek jest ważniejszy niż rosyjski. Więc żaden kraj nie "sprzeda" Polski bo nie ma za co i po co. Tak samo UE nie odwróci się od USA, bo to jest jedyny gwarant militarny dla UE, która praktycznie się rozbroiła. Nie ma tez sensu przeceniać roli Chin - owszem to spora gospodarka tam wewnętrznie, ale licząc w dolarach czy euro wciąż mniejsza niż Japonia i o wiele mniejszym znaczeniu globalnym. No i Chiny nie mają praktycznie żadnych sojuszników, bo w regionie mają samych wrogów tak samo zresztą jak Rosja. A gdybania, że za 50 lat Chiny prześcigną Amerykę to tylko s-f, bo szybciej zrobią to Indie, które wciąż się rozwijają, w przeciwieństwie do Chin, których wzrost się wyczerpał i dotego ten kraj się zwyczajnie wyludnia. Więc zanim staną się krajem bogatym i wysoko rozwiniętym to mogą byc już krajem dość przeciętnym pod względem liczby ludności, mniejszym od Indii a może i od rozszerzonej Europy.

    • @free2er
      @free2er 9 ปีที่แล้ว +4

      Tomasz Bud
      Do twojego, słusznego, wywodu na temat przeceniania Chin dodam jeszcze jeden, niepodważalny. W ciągu ostatnich 70 lat, w ilu konfliktach zbrojnych brała udział chińska armia? Takiego doświadczenia bojowego jak ma amerykańska armia nie da się zdobyć na żadnych ćwiczeniach. Nie jestem Amerykanofilem ale obawiam się, że w tej chwili na jankesów nie ma mocnych.

    • @olasek7972
      @olasek7972 9 ปีที่แล้ว +2

      Tomasz Bud Zgoda, teza ze nagle UE bedzie blizej Chin niz USA jest czystym wrozeniem z fusow, nie ma zadnych przeslanek ze cos takiego kiedykolwiek bedzie mialo miejsce.

    • @silesia78
      @silesia78 9 ปีที่แล้ว +1

      Tomasz Bud Wydaje mi się że ludzie w Polsce niedoceniają Chin widzą w nich straganiarzy, a to bardzo pragmatyczni i obrotni ludzie. Widziałeś kiedyś żebrzącego chińczyka na ulicach miast?. Chiny właśnie z rozmachem zaczynają odnawiać jedwabny szlak do europy. Dzięki temu ominą blokady morskie USA i zwiększą obroty z UE. Rozwiną wymianę handlową z UE, wykupują Afrykę i Amerykę Poł. mają w garści Ruskich, skutecznie konkurują na rynku USA, a ty mówisz że Chiny są za biedne?Chińskie inwestycje zagraniczne w 2014 wyniosły 119,6 mld dolarów. a USA w 2014 miała 114mld. I kto tu jest biedny? A ruskie tylko udaja potęge i czekają kiedy ktoś z USA przyjedzie i da im dobry deal w zamian za poparcie ich zamiast Chin.

    • @olasek7972
      @olasek7972 9 ปีที่แล้ว

      silesia78 Chiny jednak ciagle sa biednym narodem w przeliczeniu na mieszkanca. Nawet jak popatrzysz na ich HDI (Human Development Index) czyli cos co ONZ wymyslilo aby opisac stopien rozwoju cywilizacyjnego danego narodu - znajduja sie na 91-ym miejscu na swiecie, dla przykladu Ukraina jest na 83-cim, Meksyk jest 71 a Polska na 35. Tylko dlatego sie licza na swiecie ze ich jest bardzo duzo. No i co maja inwestycje zagraniczne do biedy lub bogactwa, niestety nic. Statstyczny Chinczyk jest ciagle duzo biedniejszy od statystycznego Polaka.

    • @Ouroborosus
      @Ouroborosus 9 ปีที่แล้ว

      Michael Jastrzebski Statystyczny Chińczyk jest tak samo albo i bogatszy od statystycznego Polaka temat wałkowany milion razy przeciętne zarobki w Chinach są ok połową tego co w Polsce tylko że oni mają produkcje na miejscu i ceny jakieś 3-4 razy niższe.

  • @bernardfibich23
    @bernardfibich23 9 ปีที่แล้ว +1

    Jest jedno wyjście, trzymać się NATO i nisko kłaniać się ROSJI , w końcu stare przysłowie mówi , pokorne ciele dwie matki ssie. Morze komuś wydaje się to idiotyczne ale warto się zastanowić. Pozdrawiam.

    • @wampir3981
      @wampir3981 7 ปีที่แล้ว

      Bernard Fibich Może*

  • @JanKowalski-rs3sn
    @JanKowalski-rs3sn 4 ปีที่แล้ว

    co do kwestii czy Chiny czy USA, autor nie wziął pod uwagę jednej rzeczy... Chiny czy Rosja to kraje socjalistyczne. O wiele bardziej wolał by bratać się z Państwami demokratycznymi, niż trzymać się z Chinami. A drugą sprawą jest to, że Polska nie szuka sojuszników wokół siebie, tylko nastawia się na USA, bo w przypadku konfliktu nie pomogą nam albo pomogą nie znacznie, nikt nie będzie się mieszał w nie swoją wojnę.

  • @norbi1411
    @norbi1411 9 ปีที่แล้ว

    A tutaj trochę szerzej na ten temat
    th-cam.com/users/results?lclk=rm%3Amonth&search_query=jacek+bartosiak

  • @Nostr00
    @Nostr00 8 ปีที่แล้ว

    Chinskie Type 99 w Wojsku Polskim i zmodernizowane MiGi-29 w lotnictwie. :)

  • @kamilbenert5396
    @kamilbenert5396 5 ปีที่แล้ว +1

    USA naj niema lepszego oni każdego rozwalą zawsze !! :)

  • @VOYTE
    @VOYTE 8 ปีที่แล้ว +2

    Podobno wizy dla Polakow zniosa jutro nasi sojusznicy. Mam pytanie. Dlaczego Rosja ma zaatakowac Polske ? Pytam bo nie wiem a chcial bym sie dowiedziec.

    • @marekbugaj8406
      @marekbugaj8406 8 ปีที่แล้ว

      bo może !!

    • @abcd703
      @abcd703 8 ปีที่แล้ว

      Po nic niestety jesteśmy w NATO i jeśli oni zaatakują Łotwę lub Estonie to będziemy musieli ich bronić. Musimy grać pomiędzy Rosją a Europą, a kiedy będziemy silniejsi, musimy stworzyć coś jak Rzeczpospolita obojga narodów aby mieć swoją silną pozycje ;)

    • @ireneuszbutkiewicz9598
      @ireneuszbutkiewicz9598 6 ปีที่แล้ว

      Putin spac po nocach nie moze , ze Polsza teraz nie pracuje na Rosje i marzy mu sie by Polacy znow byli niewolnikami. Jak caly Oboz pracowal na Rosje to jeszcze jako tako im sie wiodlo. Teraz tam straszna bieda , oczywiscie oprocz Mpskwy i Leningradu.. Tak pokrotce. Moze ogarniesz. Choc ty Polakiem nie jestes Bo Polak takich pytan nie zadaje. Polak nienawisc do Kremla wyssal z mlekiem matki.Podkreslam do Kremla, bo narod Rosyjski jest Wspanialy.

  • @stromyumysl3009
    @stromyumysl3009 9 ปีที่แล้ว +1

    Panie Pawle nie idźcie tą drogą!! O ile komentarze stricte militarne są ciekawe i wciągające nawet dla takiego laika jak ja, o tyle zabawa w geopolitycznego wizjonera już nie jest ani ciekawa, ani wciągająca, ani rzetelna.

  • @ijontichy5888
    @ijontichy5888 5 ปีที่แล้ว +1

    Z perspektywy czasu, ale i logiki, autor nie ma wiele racji. Choćby stwierdzenie, że wojna jest tam, gdzie jest dużo wojska. No bzdura! Nie można skutku brać za przyczynę. Wojsko jest tam, gdzie są jakieś interesy do obrony, a brak wojska, tak, jak brak reakcji na agresję, tylko zachęca do wojny. Tego uczy historia. A dywagacje o wyższości tej czy innej broni są też mało sensowne. To weryfikuje praktyka i zależy od ludzi, od żołnierzy i ich dowódców.

  • @krzysztofstoklosa6038
    @krzysztofstoklosa6038 7 ปีที่แล้ว

    Tak patrząc z perspektywy czasu to...

  • @bogdanrap8654
    @bogdanrap8654 8 ปีที่แล้ว +1

    glupoty opowiadasz zadne wojsko do nas nie przyjdzie doskonale wiesz wiec nie klam ,mozemy liczyc tylko na siebie

  • @segram3119
    @segram3119 9 ปีที่แล้ว +4

    Sojusz z Chinami!

  • @dominikwiech9983
    @dominikwiech9983 7 ปีที่แล้ว

    tło z bf

  • @UEDSquadron
    @UEDSquadron 9 ปีที่แล้ว +1

    Szerzej na temat polityki globalnej: www . youtube . com/watch?v=ipubiPXLb8g

  • @thomasmazur5787
    @thomasmazur5787 5 ปีที่แล้ว +1

    Ślepa wiara w USA. To samo co Radek Sikorski powiedział na podsłuch i za co do tej pory pokutuje :)

  • @olgierdmioszewicz2787
    @olgierdmioszewicz2787 8 ปีที่แล้ว

    Sam widzisz, że czas zweryfikował twoje gdybanie negatywnie.

  • @ireneuszbutkiewicz9598
    @ireneuszbutkiewicz9598 6 ปีที่แล้ว +1

    Lepiej Ci wychodzi opowiadanie o uzbrojeniu.Polityke zostaw.

  • @mikio1896
    @mikio1896 4 ปีที่แล้ว

    Rosja!

  • @henrykprawski5062
    @henrykprawski5062 9 ปีที่แล้ว

    Ale bajeczki opowiadasz hahahaha

  • @zdzislawtwardowicz
    @zdzislawtwardowicz 5 ปีที่แล้ว

    pozbylismy sie jednego okupanta a pisiory sprowadzili nastepnego okupanta