A MÁV FÉNY FŐJELZŐI 2023 - Külöböző típusok és azok jelzéseinek jelentése

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 25 ก.ย. 2024
  • Ha tetszett, akkor kérlek támogass egy feliratkozással! Köszönöm!
    Ebben a videóban a MÁV vonalain alkalmazott Vörös árbócos jelzőket szedtem össze. Tudom, hogy főjelző még az önműködő térközjelző is, ami szimpla fehér árbócos, viszont nekik majd egy külön videót szánok. Ebben a videóban csak a vörös árbócos jelzők jelentős részéről volt szó.
    Fényjelzők:
    -----------------------------------------------------------------------------------------------
    1. rész: • A MÁV FÉNYJELZŐI 1. - ...
    2. rész: • A MÁV FÉNYJELZŐI 2. - ...
    3.: rész: • A MÁV FÉNYJELZŐI 3. - ...
    Ez pedig a 4. rész
    5. rész: • Video
    Alakjelzők:
    -----------------------------------------------------------------------------------------------
    1. rész: • A MÁV ALAKJELZŐI - Az ...

ความคิดเห็น • 38

  • @kristofxaverpaloczy6023
    @kristofxaverpaloczy6023 ปีที่แล้ว +1

    Ütközőbakban végződő vonatofogadó vágányok végén valamit Rendező pályaudvarok vonatfogadó vágány alkalmazott fedező jelzőnek nincse olyan jelzése hogy “Szabad!” 6:17 eleve nincs is “zöld” fénye a lámpahely egy fekete fém lappal van letakarva.
    Ezen kívűl a videó jó.

    •  ปีที่แล้ว

      Na basszus, belekevertem akkor az egyszerű tolatásjelzővel egyesített fény fedezőjelzőt... Így viszont kicsit félrevezetésnek érzem a videót, nem akartam elrotani. De köszönöm, hogy felhívtad rá a figyelmem! Rögzítem fentre a hozzászólást, hogy más is lássa akit érdekel.

    • @balinttamasfalcsik8460
      @balinttamasfalcsik8460 11 หลายเดือนก่อน +2

      Én még annyit tennék hozzá,hogy a " Rendező pályaudvarok vonatfogadó vágányán alkalmazott tolatás jelzővel egyesített fény fedező jelző" a 2023-as utasításban foglaltak alapján MEGSZŰNT,nincs benne már ilyen. Csak ütközőbakban végződő- és állomások vonatfogadó vágányán alkalmazott- van már.

  • @tiborforgo6102
    @tiborforgo6102 ปีที่แล้ว +5

    Fun fact: Létrehoztak egy szabályt, miszerint ha 2 fény világit a jelzőn azok között meg kell lennie a 60 cm távolságnak (alapból 30cm van 2 optika között). Akár a zöld-sárgát akár a dupla sárgát megnézzük, teljesül a feltétel. Rákoson a különleges ismétlőjelzők így keletkeztek. Nagyapám volt az ötletgazda anno, megkérdezte "Mi tiltja?". Az előbb emlitett feltétel teljesült, kivitelezték. 😄

  • @DeliVasut
    @DeliVasut ปีที่แล้ว +2

    Szuper lett ez a bemutató! Ilyenkor jön rá az ember,hogy nem is ismeri az összes jelzőt pedig eddig abban a tudatban volt,hogy ismeri 😅😅

  •  ปีที่แล้ว +1

    A vácrátóti jelzőként említett jelzőt rosszul fogalmaztam meg. A 71-es vonalon pont Vácrátóton nincs ilyen, a többi helyen igen.

  • @noelkazinczi6407
    @noelkazinczi6407 ปีที่แล้ว +1

    Szia Beni nagyon jó lett ez a kis ismertető videó 😊👍

  • @tubegeri
    @tubegeri ปีที่แล้ว +1

    Gratula! Két kérdésem van. Mi van a 1966 és 2023 közti résszel? Én gyermekvasutasként azon nevelkedtem. :) Nincs *elviekben* számértékes jelző is a magyar vasútvonalakon?

    •  ปีที่แล้ว

      Fizikailag is létezett továbbá működtek is, de az új utasításban végül elméletben is megszűnt nem csak fizikailag. Így azok nem kerülnek bemutatásra.

    •  ปีที่แล้ว

      A korábbi éveket azért nem terveztem bemutatni, mert olyan minimális változások voltak, hogy értelmetlen lett volna több ugyanolyan videót csinálni.

    • @tubegeri
      @tubegeri ปีที่แล้ว

      @ "Fizikailag is létezett továbbá működtek is..." :O Hol? Azt hittem, csak a jövőbe mutató tervezet volt. És mióta hatályos a legújabb utasítás?

    •  ปีที่แล้ว +1

      Az új forgalmi és jelzési utasítás 2023.04.01-től van érvényben. Sok-sok módosítás történt, alig maradt fogalom ami ne kapott volna változtatást... Ha szeretnéd és adsz valami elérhetőséget, akkor tudok képet is küldeni a számlapos kijelzővel felszerelt és üzembe helyezett főjelzőről. :)

  • @ezisazis23
    @ezisazis23 ปีที่แล้ว +2

    Már csak a 80-as évekbeli szintetizátor zene kellene alá és mehetne oktató anyagnak 😄

    •  ปีที่แล้ว +1

      A rossz minőségű hang még úgy ahogy meg is van, de a remegő képnek sajnos semmi nyoma. 😄

  • @richardnemet7683
    @richardnemet7683 5 หลายเดือนก่อน

    Amúgy miért nem írják ki? Kb úgy mint az autóvezetés kreszben?

  • @hubahenez-straub3245
    @hubahenez-straub3245 ปีที่แล้ว

    Engem főleg az érdekelne, hogy a háromoptikás főjelzők milyen jelzéseket tudnak adni, ezt nem találtam meg az F.1.-ben sem

    •  ปีที่แล้ว +1

      3 optikásból kettő változat van: van olyan amiben 2 sárga és 1 vörös van, illetve létezik olyan is amiben 1 sárga 1 vörös és 1 zöld van.
      Az első opció esetén:
      --------------------------------------------------------------------
      Vörös - Megállj!
      Sárga - Vmax, következőn Megállj! várható
      Villogó sárga - Szabad vmax 40, a következő jelzőn is Vmax 40
      Sárga, Sárga - Szabad vmax 40, következőn Megállj! várható
      Kiegészítő függőleges sárga lámpasor esetén:
      Sárga, Sárga és függőleges sárga - Szabad 15 km/val, következő jelzőn Megállj! várható
      Kiegészítő fehér fény esetén:
      Vörös - villogó fehér - Hívójelzés, vmax 15 km/h
      A második opció esetén:
      ------------------------------------------------------------------
      Vörös - Megállj!
      Sárga - Vmax, következőn Megállj! várható
      Villogó sárga - Szabad vmax 40, a következő jelzőn is Vmax 40
      Zöld - Vmax és a következő jelzőn is Vmax
      Villogó zöld - Szabad vmax 80, a következő jelzőn is Vmax 80
      Sárga, Zöld - Vmax 40, a következő jelzőnél Vmax várható
      Kiegészítő vízszintes lámpasor esetén:
      Sárga, Zöld és vízszintes zöld - Szabad Vmax 80, a következő jelzőn Vmax várható
      Kiegészítő fehér fény esetén:
      Vörös - villogó fehér - Hívójelzés, vmax 15 km/h
      -------------------------------------------------------------------------------------------
      A villogás 3 optikás jelzőnél elég ritka, mert alapvetően ahhoz hogy villogjon a következő főjelzőnek is ugyan olyan jelzést kell adnia. Példát még nem láttam rá, elméletben kell működnie mert ott van a fény, de gyakorlatban nem tudom, hogy bárhol használnak-e erre 3 optikásat.

    • @hubahenez-straub3245
      @hubahenez-straub3245 ปีที่แล้ว

      Tehát akkor ezek a 3 optikásak nagyon kilógnak a sorból, mert nem tudnak mindenféle jelzést adni, viszont úgy látom nincs olyan lehetőség, hogy egy nyugodt sárga és egy villogó. Még egy észrevétel, mindkét lehetőségnél van villogó sárga, tehát (gondolom én) az első opcióban felül villog a másodikban lent. A végére pedig két kérdés: miért telepítenek (és hova) ilyen jelzőket? Valamint az utasításai miért nincsenek benne az F.1.-ben, úgy ahogy a térközjelzőéi sem?

    • @peterzoltanbaracsi9506
      @peterzoltanbaracsi9506 5 หลายเดือนก่อน

      @ Nagyobb fejpályaudvarok első bejárati jelzője tud villogó sárgát az alsó sárga fölött.

    • @peterzoltanbaracsi9506
      @peterzoltanbaracsi9506 5 หลายเดือนก่อน

      @@hubahenez-straub3245 Csupán a jelzések kinézete, fények színe, száma, villogása fontos. Hogy milyen típusú, hány optikás jelzőn adják, nem lényeges.

  • @sandortoth1883
    @sandortoth1883 8 หลายเดือนก่อน +2

    Nem csoda hogy ennyi a vasúti baleset.... Ez nem hogy egyszerűsödne, inkább egyre bonyolultabb. Ember legyen a talpán, aki ezt bemagolja, és éles helyzetben alkalmazni tudja, és hibátlanul értelmezni a jelzéseket. Tévedni ugyanis emberi dolog. Ilyen bonyolult összefüggéseket értelmezni, nem zárható ki a hiba lehetősége. És már meg is van a katasztrófa. Megy is neki az álló személyvonatnak a behaladó teher. Miért nem az egyszerűségre törekednek? Közúton is sok a baleset (sőt sokkal több) ott pedig csak azt kellene megjegyezni, hogy a piros sárga zöld mit jelent. nincs ennyi bonyolult összefüggés. (persze vannak a kresznek is nehézségei) . Mégis sokan b@lf@szkodnak az utakon akik jogsit kaptak.
    A mozdonyvezetőknek nehezebb dolguk van szerintem. Lehet hogy sokan egyszerűnek gondolják, mert csak előre hátra és kötött pálya, de ők nem ismerik a jelzőket.
    Ezt a videót sok laikusnak megmutatnám, és szerintem sokan gondolnák hozzám hasonlóan, hogy az ilyen jelzéseket könnyű félre érteni, akkor is ha van több év rutin......

    • @tommeiner9983
      @tommeiner9983 7 หลายเดือนก่อน +2

      Ennél jobban nem nagyon lehet leegyszerűsíteni. A MÁV jelzési utasítása európai viszonylatban így is az egyszerűbbek és logikusabbak közé tartozik. Ráadásul a jelzésképek ismerete a járművezetés egyik legalapvetőbb része. Akinek még ez se megy, abból sosem lesz járművezető.

  • @balinttamasfalcsik8460
    @balinttamasfalcsik8460 11 หลายเดือนก่อน

    4:38 ez az úgynevezett vonatjelentő fény térközjelző ,nem értem a váltót miért keverted ide , holott el is mondtad, hogy nincs hozzá köze ,mert valóban nincs minek után térközjelző, valamint az árbóc színezése nem utal biztosítottságra , -laikus persze azt hinné,hogy az- mert ez egy nem biztosított térközjelző ,ennek az árbóca igy lett kialakítva,ahogyan a nem biztosított térközjelző előjelzője is ugyan ezen elven van kialakítva miszerint " a nem biztosított fény térközjelző előjelzőjének és ismetlojezojenek árbócán a sárga sávokat fehér sáv NEM szakítja meg." Ugyan ez a szabály érvényes tehát erre a jelzőre is.

  • @nemethkrisztian435
    @nemethkrisztian435 ปีที่แล้ว

    Nagyon Szuper ez a videó.
    Ezt a videót vártam amibe ezt a jelzőket lessz bemutatva.

  • @kks777
    @kks777 ปีที่แล้ว +1

    Egy dolgot nem értek. Ha a "következő" jelzőn megállj jelzés van, akkor mi értelme az "egy nyugodt sárga" jelzésnek? Teljes sebességgel hogy lehet beengedni egy vonatot abba a pályaszakaszba? Ilyenkor a "két nyugodt sárga" jelzés lenne indokolt, az adott jelző meghaladásakor már csökkenteni kell a sebességet, hogy biztosan meg lehessen állni a következő jelző előtt.

    •  ปีที่แล้ว +2

      A következő jelző olyan távolságban van elhelyezve, amely az általános fékúttávolságnál nagyobb, így bármilyen vonat meg tud addig állni. Amennyiben túl közel van a következő főjelző, akkor adnak sebességjelzésre utasítást pl.: 15 km/h.

  • @ferifuti8516
    @ferifuti8516 ปีที่แล้ว +1

    Ezt a számomra "fény katyvaszt" hogyan lehet megjegyezni?

    •  ปีที่แล้ว +5

      Hát, nem tudom. Nekem ez egy teljesen természetes, nyilvánvaló rendszer. Igazából tanulás nélkül, első olvasásra és élő példákkal egyből megtanultam úgy 7-8. osztályra. Ezek mellett már iskolában is ezt tanulom, ez az álmom és a szakmám is ehhez köthető lesz. :D Napi szinten látok olyanokat, akik csak kényszerből tanulják meg, mert kell a szakmához, és vért izzadva sem feltétlen megy nekik. És a legszebb, hogy most igyekeztem konyhanyelven fogalmazni, hogy minél könnyebben érthető legyen. :)

    • @ferifuti8516
      @ferifuti8516 ปีที่แล้ว

      @ Köszi szépen! Én még így konyhanyelven sem nagyon értem.
      Sok sikert a céljaid eléréséhez!

    • @tubegeri
      @tubegeri ปีที่แล้ว +2

      Ha egy ideig szépen, lassan, értelmesen tanítják a gyereknek, a főszabállyal együtt, ("ha egy főjelzőn két fény világít stb."), ismételtetik, kikérdezik, akkor hamar megtanulja. Úttörővasutas koromban 10-11 éves gyerekek széepn fújták.

    • @viktormolnar
      @viktormolnar ปีที่แล้ว

      Nekem is pont ez jutott eszembe hogy azért ezt jó nehéz lehet megtanulni megjegyezni. Nem igazán egyértelmű és logikus. Nekem mondjuk semmi közöm az egészhez csak kíváncsiságból néztem meg. Legalább tanultam valami újat

  • @tibormenyhart7033
    @tibormenyhart7033 ปีที่แล้ว

    A videó megjelenése egész jó lett, de kérlek, ha FOJELZOK a videó témája, abba ne tegyél tolatási mozgást szabályozó jelzőt és azok jelzéseit se.

    •  ปีที่แล้ว

      Az is ugyanúgy főjelző.

    • @tibormenyhart7033
      @tibormenyhart7033 ปีที่แล้ว +1

      @ Ez remek érvelés. Az az. Szuper. Főjelző, amely egyesítve van, ezért tud tolatási mozgást is szabályozni. De ha felnyitod az F. 1-es utasítást, akkor a FOJELZOK jelzései között nem találsz tolatási mozgást szabályozó jelzést. Ezek a 3.fejezetben vannak, nem a 2 fejezetben.

    •  ปีที่แล้ว +1

      Tudom, hogy az utasításban nem egy helyen szerepelnek, tanultam illetve tanulom is. Ettől függetlenül nem gondolom másként, tulajdonképpen mindkét csoportba tartoznak. A tolatási mozgást szabályozó videóba is szintúgy tervezem beletenni. De adok egy magyarázatot miért raktam bele, hátha érthető a gondolatom. Az alap koncepció az volt, hogy egy videóba kerül az összes jelző mint eddig, de az túl hosszú idő lett volna (30 perc körül). Így szétbontottam őket különböző videókra. Ennek az lesz a következménye, hogy nem mindenki fogja az összeset látni. Emiatt ha a főjelzőket felhoztam, akkor szerettem volna egy majdhogynem teljes képet adni az egészről a nézőnek hogyha meglát egy vörös-fehér árbócot, középen egy kék megszakítással akkor tudja már ezután, hogy az a hülyegyerek a videóban erről beszélt. Tulajdonképpen a jelzési képei a szabad a tolatás, illetve a visszatolj jelzés kivételével megegyeznek a sima főjelzőével, így sok különbség ilyen tekintetben nincs. Továbbá ha már bemutattam az adott jelző jelzési képeinek 99%-át, akkor azt az egyet nem fogom kihagyni, ami miatt pont más mint az előzőek. Ennyit szerettem volna elérni, nem az utasítás tematikáját követem teljes mértékben (persze az elő-és ismétlőjelzőkhöz, az egyéb jelzőkhöz, a tolatás- és gurításjelzőkhöz mást nem sorolok be, viszont szerintem így adtam teljes képet a főjelzőkről ha ezeket is bemutatom), mert ez nem egy hivatalos oktató anyag, hanem egy magyarázat azoknak akik érdeklődnek iránta, de annyira nem érdekli őket hogy a könyvnek a száraz szövegét bújják. Remélem érthető a gondolatmenetem, nem akartam én senkit sem félrevezetni vagy ilyesmi.

    • @tibormenyhart7033
      @tibormenyhart7033 ปีที่แล้ว +1

      @ Értelek, innen nézve teljesen igazad van, egy helyre gyűjtöd őket.
      Annyit esetleg még helyesbínetelek, hogy az 1 vörös lehet Tilos a tolatás is ezen a jelzőn.
      A videó képi anyaga jól sikerült.