Ależ złoto! W czasach, gdy wszystko ma być instant i często byle jak, powstają takie perełki. Temat niszowy, ale przedstawiony fenomenalnie z tyloma smaczkami w montażu! Dziękujemy za to co robisz. Made in PolAND
@@terminus_666 powiedz że żartujesz. Żartujesz, prawda? @michal11171 w zupełności się z Tobą zgadzam, mimo że widziałem ten odcinek wczoraj, kilka minut po premierze, z przyjemnością włączyłem go sobie teraz "do kawy" 😉 mimo że pracuję na nowoczesnych sprzętach, to jeśli jest to gdzieś możliwe to wolę użyć starszych, bardziej analogowych rozwiązań 😉 mimo że najstarsza maszyna na jakiej pracowałem to był Commodore 64 to mam jakiś sentyment do maszyn i urządzeń z dawnych lat 😉 pozdrowienia dla autora 😉 Live, love & univibrators!
Niewielu jest twórców na YT których filmy nawet po 40 minut trwają tyle co 5 i nie można doczekać się kolejnego. Wielkie dzięki za ten materiał i za pomysł na kreatywne liczenie czasu operacji.
na waciki Tyle co pomyślałem w tym tygodniu, że dawno nie było nowego odcinka o MERZE 400, a tu proszę taka miła niespodzianka wskoczyła :) Jak zwykle film na wysokim poziomie i to co lubię u Ciebie to, że potrafisz wciągnąć widza i zaciekawić go omawianym problemem od początku filmu. No I jak wszyscy czekam na kolejny odcinek przygód MERY 400 😉
Obawiam się że wystarczyło by kino studyjne. Tematyka jest bardzo specyficzna więc jedynie ułamek promila ludzi będzie to interesować. W najlepszym przypadku do obejrzenia dla uczniów szkół/studentów uczelni o profilach informatycznych.
@@wlocek369 nie o to mi chodziło 🤦♂️ ja też nie będę się rozwodził i pisał wszystkiego w pierwszym komentarzu, ale w skrócie. Te filmy są na tak wysokim jakośviowo i merytorycznie że przewyższają jakiekolwiek filmy. Poziom produkcji, ten stoicki spokój itp nadają specyficznego, wspaniałego charakteru tym filmom. Pod tym względem mi chodzi, a nie o to że jest to tak super popularne że każdy musiał by na to iść.
Z dziką ciekawością oglądam każdy film, bo to dla mnie nie tylko techniczne zakamarki sprzętu z początku cyfrowej ery, ale też nieszablonowy sposób Twojego myślenia, szukanie przyczyny do samego dna, testowanie prędkości "mikrokodu" żeby po 70 latach znaleźć zmienioną pojemność kondensatora o kilka pikofaradów - mistrzostwo! Dziękuję za każdy film.
Uwazam ze wytwory techniki czesc dziedzictwa kulturowego, jestem bardzo wdzieczny za dzielenie sie naszym tym naszym dziedzictwem kulturowym w tak przystępny i fajny sposób
Nie mogłem się doczekać kolejnego filmu. W końcu jest!!! Proszę wrzucaj częściej... A może zrobisz jakiś film jak sam coś budujesz z układów TLL, na przykład kalkulator lub prosty CPU 4 bit.
Cudowny odcinek. Znów przypomniały mi się „moje” Odry 1305 x2 oraz 1325 x3 - strojenie pamięci ferrytowej, naprawa sumatora i paru innych podejść awaryjnych tego sprzętu. Dziękuję bardzo i pozdrawiam serdecznie.
👌Naprawdę, rewelacyjne się tego słucha i ogląda. Nawet jeśli Mera to relikt z przeszłości, ten i wszystkie poprzednie odcinki to, kawał sporej dawki wiedzy, i z pewnością "niezłej zabawy" dla Ciebie. Nic tylko gratulować wytrwałości i "Kłapouchego" uporu w kolejnych "akcjach"... 👋
Od kilku dni tak sobie myślałem że to już chyba czas na nowy materiał na twoim kanale, no i przeczucia mnie nie zawiodły, a tak na marginesie to szkoda że nie jesteś też w posiadaniu jakiejś ODRY, super by było posłuchać o szczegółach jej budowy i działania
Podziwiam twoją pasję oraz sposób montażu i opowiadania. Mera 400 to początki mojej informatyki więc nie mogę nadziwić się jak fascynująco można opowiadać na te tematy.
Znów świetnie opisana ciekawostka. Nawet dla osoby, które nie zawsze wie o czym mówisz mimo, że obejrzałem wszystkie odcinki, nadal wywód jest ciekawy i pouczający. Niesamowita robota. (a teraz żart!). Żal tylko że układ równań liczył pecet a nie Mera :).
Jak zwykle kawał świetnej roboty! Gratuluję zbadania tematu do końca i tego, że chciało Ci się rozłożyć go tak, żebyś zrozumiał go nie tylko Ty, ale też każdy oglądający :) Czekam z niecierpliwością na kolejny!
Brawo Towarzyszu! Gratuluje Wam odkrycia i jednocześnie dziekuję za uchronienie naszej Ludowej techniki komputerowej od obecnych polskich kapitalistycznych Ludożerców którzy by ją zaraz sprzedali na złom...
40 minut filmu, a minęło błyskawicznie. Doskonale zrobiony materiał, mega ciekawie, mimo że mało kto słyszał o MERA 400, ogląda się dużo lepiej od tych durnych filmików o budowie świecących ledami PC. Brawo dla autora, mam nadzieje że będą kolejne odcinki. Fajnie by było poruszyć temat peryferiów. Trzymam kciuki i powodzenia !
No to teraz zostaje wymiana kondensatora z 82p na 33p. Przy czym osobiście bym wstawił tam trymer np.: 10-100p i ustawiał do bezpiecznego minimum, które może wynieść 47p jak i 22p, a po ustawieniu wstawić kondensator docelowy. Gratulacje za wytrwałość i dociekliwość :)
Właśnie z 2, 3 dni temu przypomniałem sobie o kanale i wszedłem sprawdzić, czy coś się pojawiło. Nie pojawiło się. Ale miło było wejść dziś w Subskrypcje :)
Świetnie się oglądało ten odcinek "kryminalno-detektywistyczny". 😂 Duży szacun za profesjonalną analizę z rozwiązywaniem równań w python i symulatorem:)
Jak kryminał Joe Alexa albo Agaty Ch. I nagle się kończy, aż chce się powiedzieć nie przerywaj, mów dalej. :) Dzięki serdeczne, czekam na kolejny odcinek z Tobą, drogi detektywie i Twoją wierną MERĄ 400.
najbardziej profesjonaly proces podkrecania komputera jaki w zyciu widziałem :)... śrubokrecik - pyk.. cyk - czasy za krotkie - wyscigi logiczne się ujawniają i szaleją - no to cyyyk - cofamy - wydłuzamy delikatnie i test o d nowa :D krótko zwięzle i elegancko :) A tak powaznie to pełna profeska jak zawsze :) mowta co chceta ale te monitory z zielonym luminoforem maja swój niesamowity urok :) A jak jeszcze taki MISZCZ ABSOLUTNY bierze się za cokoilwiek - no to juz jest wtedy prawdziwa uczta :)
Puśćcie sobie w 0.5x- "Kiedy wyszedłeś z kumplami na miasto i widzisz, że ten z politechniki zaczepia jakąś dziewczynę, więc podchodzisz posłuchać podrywu". :D
Adaś, przeszedłeś samego siebie... Siedzę, słucham i płaczę ze śmiechu. Nie wiem, czy będę jeszcze kiedyś w stanie nagrać cokolwiek poważnego po tym przeżyciu. :-)
0.7- ile wypili przed wyjściem w kawalerce u tego, któremu czynsz płacą rodzice 0.6999999999999998- ile wypili według tego z politechniki, który wie jak działają liczby zmiennoprzecinkowe.
Czekałem jak na lato! Dałbym bardzo wiele, by móc się przenieść w czasie i przez kilka dni obserwować pracę zespołów, które prijektowały, budowały czy wreszcie używały tego cudeńka! Wchodzą dane z pomiarów np tranzystorów...wychodzą jakies inne dane. Cos wspaniałego!
Gratulacje za doskonały materiał. Ja bym jeszcze chciał przypomnieć - emulator Mery 400. Skompilować jakoś tam potrafię. Używać - bez szans. Może jakiś cykl kilku instruktarzy: jak to odpalić, jak używać, co można zrobić.
brawo ! powiem szczerze od jakiegoś czasu zainteresowałeś mnie tym komputerem :) dzięki za to ! doceniam :) i życzę dalszej owocnej pracy i wiedzy na jej temat
Miałem iść spać. Jak zwykle doskonały materiał. Bez szalonego show, spokojnie, merytorycznie, bardzo czytelnie. Pokusisz się kiedyś o jakieś szersze porównanie Mery z K-202?
Ogromna wiedza. Dzisiaj zupełnie zbędna (chodzi o znajomość mery 400). Chyba że jest się hobbystą. Szacun. Co prawda niewiele z treści tych filmów rozumiem ale i tak oglądam z przyjemnością.
Wiedza o Merze to jedno ale najważniejsza jest umiejętność wykorzystania własnego mózgu. To właśnie wychodzi mu perfekcyjnie. Właściwe pytania i szukanie odpowiedzi!
Trafiłem tu przypadkiem i po paru minutach oglądania materiału byłem zmuszony pozbierać szczękę z podłogi. Podziwiam za zapał, dociekliwość i ogromną wiedzę. Aż mi przypomniałeś moje boje z procesorami 6309 i 6809 w czasach, kiedy to internet przynosiło się do domu na dyskietkach :) Ciekawi mnie, co było prawdziwym powodem zmiany pojemności na blisko 3x większą. Będziesz w to wnikał?
@@MERA400Miałem identycznie dawno temu przy zasilaczu z Odry 1305... Były tam powsadzane losowo 74 z serii S i zwykłe. I inny sprzęt: Czechosłowacki PMD85-2, który ma zrobiony mod na pamięciach SRAM...
Świetny materiał, wielki szacunek za ilość włożonej w to pracy i jakość prezentacji wyników! Mam pytanie do stanu KC i kondensatora C30 -- z czego mogła wynikać taka późna zmiana? Czy to możliwe, że czyszczenie stanu ustawione "na krótko" nie zawsze czyściło wszystkie rejestry w produkcyjnych egzemplarzach?
@@MERA400 Przy zmianie temperatury i wilgotności kondensatory ceramiczne mogą zmieniać parametry w dużym zakresie (chyba +/- 20%). Dlatego zawsze liczy się najbardziej pesymistyczny przypadek, który zapewne jest podany w DTR...
Dokładnie tak. Jeżeli jakieś obliczenia były wykonywane "analogowo" przez 10 osób w ciągu 4 dni, to nie miało to znaczenia czy Mera zrobiła to w 3 godziny czy 4...
Chyba o wiele mniej, sekundy lub cos takiego, zakladajac ze czlowiek robi 1 operacje na sekude to liczba operacji wciagu 10*4*24h to lacznie mamy 3456000 operacji, a tyle Mera powinna w 10s przemielic.
Swietny odcinek! Jak dzialala ta komunikacja z terminalem i ogolnie z kartami rozszerzen? Masz w planach jakis odcinek o peryferiach, ktore mozna bylo do MERY podpiac? Monitory, drukarki, czytniki tasm perforowanych, napedy tasmowe, itp. A moze w demoludach powstaly jakies egzotyczne peryferia-ciekawostki? Do tej pory bylo duzo dlubania w ukladach i wajchowania pulpitem sterowniczym, ale fajnie byloby zobaczyc jak wygladala rzeczywista praca programisty tego komputera od "przychodzi klient z zadaniem" do "wychodzi klient z wynikiem".
Ta "karta rozszerzeń" to sterownik portu szeregowego, będzie o nim niebawem. A komunikacja odbywa się standardowym protokołem szeregowym V.24, czyli jak to się przyjęło "RS-232". Czyli "normalnie", tak jak to się na świecie robiło.
Super film jak zawsze. Ciekawe czy sprzedano kiedyś jakikolwiek egzemplarz z japońską pamięcią. Jeśli tak fo ciekawe czy był dialog w stylu "(otwiera obudowę) widzisz Pan co tu pisze? A wiesz Pan co to oznacza? Ze to jest ta wzmocniona!"😂😂😂
@@MERA400Sprawdzałeś może wpływ zmiany tego kondensatora,może nie 33p,tylko trochę więcej ale to powinno też sporo przyśpieszyć działanie. Liczę na dodatek 😊.
Ależ złoto! W czasach, gdy wszystko ma być instant i często byle jak, powstają takie perełki. Temat niszowy, ale przedstawiony fenomenalnie z tyloma smaczkami w montażu! Dziękujemy za to co robisz. Made in PolAND
Trafiłeś w sedno. U mnie na przekór trendom i już! Ale inaczej bym nie mógł - o MERZE-400 trzeba z należytym szacunkiem. :-)
Dzięki wielkie!
Doceniajmy, że w czasach promowania głupoty w internecie są tacy ludzie jak Ty - taki nasz ostatni bastion youtubowej inteligencji 😎
Ostatnio na Elektrodzie gościo pytał, dlaczego ustrój z YT (free energy) nie daje mu żadnego napięcia. A zbudował dokładnie.
@@terminus_666 powiedz że żartujesz. Żartujesz, prawda?
@michal11171 w zupełności się z Tobą zgadzam, mimo że widziałem ten odcinek wczoraj, kilka minut po premierze, z przyjemnością włączyłem go sobie teraz "do kawy" 😉 mimo że pracuję na nowoczesnych sprzętach, to jeśli jest to gdzieś możliwe to wolę użyć starszych, bardziej analogowych rozwiązań 😉 mimo że najstarsza maszyna na jakiej pracowałem to był Commodore 64 to mam jakiś sentyment do maszyn i urządzeń z dawnych lat 😉 pozdrowienia dla autora 😉 Live, love & univibrators!
Ksiazki sa ostatnim bastionem. Tutaj - deteerki. Yt naturalnie grawituje w miernosc. Tego sie nie da zatrzymac.
@@krzysztofwaleska Towarzyszu to nie YT grawituje w mierność tylko wasz System Kapitalistyczny...
W podziękowaniu za wszystkie dotychczasowe filmiki :)
Dzięki! Jak pójdę kiedyś na emeryturę, to będą częściej ;-)
Piękny gest!
Niewielu jest twórców na YT których filmy nawet po 40 minut trwają tyle co 5 i nie można doczekać się kolejnego. Wielkie dzięki za ten materiał i za pomysł na kreatywne liczenie czasu operacji.
Ale sie stęskniłem za tymi twoimi filmami 😀 dawaj wrzucaj częściej!
rel bracie +1
"Im dłużej się czeka, tym lepiej smakuje"
Nie da się częściej jak badania przeprowadzone do tego nagrania to wiele dni a za pewne tygodni roboczych dla autora. Wielki szacun.
na waciki
Tyle co pomyślałem w tym tygodniu, że dawno nie było nowego odcinka o MERZE 400, a tu proszę taka miła niespodzianka wskoczyła :)
Jak zwykle film na wysokim poziomie i to co lubię u Ciebie to, że potrafisz wciągnąć widza i zaciekawić go omawianym problemem od początku filmu.
No I jak wszyscy czekam na kolejny odcinek przygód MERY 400 😉
To lecę po waciki póki osiedlowy sklepik otwarty! ;-) Dzięki!
takie filmy powinny być puszczane w kinie
Obawiam się że wystarczyło by kino studyjne. Tematyka jest bardzo specyficzna więc jedynie ułamek promila ludzi będzie to interesować. W najlepszym przypadku do obejrzenia dla uczniów szkół/studentów uczelni o profilach informatycznych.
@@wlocek369 nie o to mi chodziło 🤦♂️ ja też nie będę się rozwodził i pisał wszystkiego w pierwszym komentarzu, ale w skrócie. Te filmy są na tak wysokim jakośviowo i merytorycznie że przewyższają jakiekolwiek filmy. Poziom produkcji, ten stoicki spokój itp nadają specyficznego, wspaniałego charakteru tym filmom. Pod tym względem mi chodzi, a nie o to że jest to tak super popularne że każdy musiał by na to iść.
Brednie.
@@manecior1na pewno trzeba uruchomic jakis yt sciągacz i sciagnac na dysk. Yt nie jest wieczny ani wyrozumialy. Material cenny.
@@krzysztofwaleska dobry plan
Z dziką ciekawością oglądam każdy film, bo to dla mnie nie tylko techniczne zakamarki sprzętu z początku cyfrowej ery, ale też nieszablonowy sposób Twojego myślenia, szukanie przyczyny do samego dna, testowanie prędkości "mikrokodu" żeby po 70 latach znaleźć zmienioną pojemność kondensatora o kilka pikofaradów - mistrzostwo! Dziękuję za każdy film.
Ekstremalny Overclocking 😄 Czekamy na odcinek - MERA-400 i ciekły azot 😉
Niesamowite, nic a nic się na tym nie znam, a wszystko rozumiem. Wspaniale pan opowiada
Nawet nie wiesz jak mnie takie komentarze cieszą. :-)
Uwazam ze wytwory techniki czesc dziedzictwa kulturowego, jestem bardzo wdzieczny za dzielenie sie naszym tym naszym dziedzictwem kulturowym w tak przystępny i fajny sposób
Jestem tego samego zdania i m.in. dlatego o tym opowiadam!
Film, jak zwykle, rewelacja! Szkoda, że tak rzadko...
Chciałbym więcej posłuchać o K-202 i różnicach z MERĄ-400.
Dzięki!
Co do K-202 to mam pewien plan...
@@MERA400Oby to nie był pomysł na zrobienie kolejnego filmu o męczeństwie inżyniera Karpińskiego. 🙂
O, czyli widzę, że film Ci się spodoba. :-)
I od razu wieczór lepszy.
Nie powiem, troche każesz nam czekać na nowe odcinki ale warto
No trochę każę, to prawda... Ale co zrobić, czas nie z gumy i niekiedy go brak. :-)
Jak film ma być wysokiej jakości, to nie może być produkowany taśmowo.
Zapewne kolega Mera-400 uprawia jeszcze normalną pracę w firmie.
Za filmiki tej jakości jestem w stanie zapłacić i aż czuję, że muszę to zrobić.
Nie mogłem się doczekać kolejnego filmu. W końcu jest!!! Proszę wrzucaj częściej... A może zrobisz jakiś film jak sam coś budujesz z układów TLL, na przykład kalkulator lub prosty CPU 4 bit.
To akurat uwagi usiłuje zrobić ale na lampach i nie 4 bit a 1bit ;P
Cudowny odcinek. Znów przypomniały mi się „moje” Odry 1305 x2 oraz 1325 x3 - strojenie pamięci ferrytowej, naprawa sumatora i paru innych podejść awaryjnych tego sprzętu. Dziękuję bardzo i pozdrawiam serdecznie.
👌Naprawdę, rewelacyjne się tego słucha i ogląda. Nawet jeśli Mera to relikt z przeszłości, ten i wszystkie poprzednie odcinki to, kawał sporej dawki wiedzy, i z pewnością "niezłej zabawy" dla Ciebie. Nic tylko gratulować wytrwałości i "Kłapouchego" uporu w kolejnych "akcjach"... 👋
Zabawa jest przednia, potwierdzam!
Cóż za miła niespodzianka w piątek ten jesienny.
Od kilku dni tak sobie myślałem że to już chyba czas na nowy materiał na twoim kanale, no i przeczucia mnie nie zawiodły, a tak na marginesie to szkoda że nie jesteś też w posiadaniu jakiejś ODRY, super by było posłuchać o szczegółach jej budowy i działania
ODRA by mi się w sypialni nie zmieściła. ;-)
@@MERA400 To fakt 😂
@@MERA400 A gdyby łóżko do stołowego wynieść??? ;)
Podziwiam twoją pasję oraz sposób montażu i opowiadania. Mera 400 to początki mojej informatyki więc nie mogę nadziwić się jak fascynująco można opowiadać na te tematy.
Znów świetnie opisana ciekawostka. Nawet dla osoby, które nie zawsze wie o czym mówisz mimo, że obejrzałem wszystkie odcinki, nadal wywód jest ciekawy i pouczający. Niesamowita robota. (a teraz żart!). Żal tylko że układ równań liczył pecet a nie Mera :).
Jak zwykle kawał świetnej roboty! Gratuluję zbadania tematu do końca i tego, że chciało Ci się rozłożyć go tak, żebyś zrozumiał go nie tylko Ty, ale też każdy oglądający :) Czekam z niecierpliwością na kolejny!
Nie wiem po co to oglądam. Ale mega ciekawie opowiadasz i temat nudny staje się mega interesujący
Totalnie nie mam pojęcia o czym mówisz przez cały film, ale oglądam wszystkie bo przyjemnie się słucha 😃
Wspaniały odcinek
Dzięki!
Brawo Towarzyszu! Gratuluje Wam odkrycia i jednocześnie dziekuję za uchronienie naszej Ludowej techniki komputerowej od obecnych polskich kapitalistycznych Ludożerców którzy by ją zaraz sprzedali na złom...
Kurde w końcu odcinek ! Już nie mogłem sie doczekać tak są ciekawe !
40 minut filmu, a minęło błyskawicznie. Doskonale zrobiony materiał, mega ciekawie, mimo że mało kto słyszał o MERA 400, ogląda się dużo lepiej od tych durnych filmików o budowie świecących ledami PC. Brawo dla autora, mam nadzieje że będą kolejne odcinki. Fajnie by było poruszyć temat peryferiów. Trzymam kciuki i powodzenia !
No to teraz zostaje wymiana kondensatora z 82p na 33p. Przy czym osobiście bym wstawił tam trymer np.: 10-100p i ustawiał do bezpiecznego minimum, które może wynieść 47p jak i 22p, a po ustawieniu wstawić kondensator docelowy.
Gratulacje za wytrwałość i dociekliwość :)
Dziękuję, zawsze czekam z niecierpliwością. Świetny kanał, taka perła w tym natłoku badziewia.
40:52 Różnica w dźwięku to niecałe pół tonu - czyli niecałe 1/12 oktawy. Po prostu słychać te 10 procent!
Wow! Mera ściąga ludzi z niesamowicie różnych fachów :)
Nareszcie nowy materiał.
Dziękuję 😀😀😀😀
Uwielbiam Twoje filmy i doceniam ogrom pracy, jaki w nie wkładasz. Bardzo dobra robota!
Właśnie z 2, 3 dni temu przypomniałem sobie o kanale i wszedłem sprawdzić, czy coś się pojawiło. Nie pojawiło się. Ale miło było wejść dziś w Subskrypcje :)
Super film.
Dzięki!
Fascynujący temat i doskonale zrealizowany film!
Podziwiam Twój upór w dążeniu do poznania "prawdy". Pozdrawiam
Świetnie się oglądało ten odcinek "kryminalno-detektywistyczny". 😂 Duży szacun za profesjonalną analizę z rozwiązywaniem równań w python i symulatorem:)
Jak kryminał Joe Alexa albo Agaty Ch.
I nagle się kończy, aż chce się powiedzieć nie przerywaj, mów dalej. :)
Dzięki serdeczne, czekam na kolejny odcinek z Tobą, drogi detektywie i Twoją wierną MERĄ 400.
najbardziej profesjonaly proces podkrecania komputera jaki w zyciu widziałem :)... śrubokrecik - pyk.. cyk - czasy za krotkie - wyscigi logiczne się ujawniają i szaleją - no to cyyyk - cofamy - wydłuzamy delikatnie i test o d nowa :D
krótko zwięzle i elegancko :)
A tak powaznie to pełna profeska jak zawsze :) mowta co chceta ale te monitory z zielonym luminoforem maja swój niesamowity urok :) A jak jeszcze taki MISZCZ ABSOLUTNY bierze się za cokoilwiek - no to juz jest wtedy prawdziwa uczta :)
Puśćcie sobie w 0.5x- "Kiedy wyszedłeś z kumplami na miasto i widzisz, że ten z politechniki zaczepia jakąś dziewczynę, więc podchodzisz posłuchać podrywu". :D
❤😂❤ popłakałam się
Adaś, przeszedłeś samego siebie... Siedzę, słucham i płaczę ze śmiechu. Nie wiem, czy będę jeszcze kiedyś w stanie nagrać cokolwiek poważnego po tym przeżyciu. :-)
Prędkość x0.25: "Student politechniki na egzaminie ustnym, ale dzień wcześniej była ostra impreza w akademiku"
0.7- ile wypili przed wyjściem w kawalerce u tego, któremu czynsz płacą rodzice
0.6999999999999998- ile wypili według tego z politechniki, który wie jak działają liczby zmiennoprzecinkowe.
Kurdę, jakie to prawdziwe... 😂
Świetny analityczny materiał. Wielki szacun dla Twojej roboty. Pozdrawiam!
Nie wiem co tu robię, nawet nie rozumiem co tu się przedstawia, ALE jest to wciągające niesamowicie, więc oglądam wszystko po kolei :D
Świetny odcinek! Niesamowite ile ciekawych wniosków można wyciągnąc z jednej tylko tabelki.
Co nie? Też byłem w szoku. I to w dodatku z tabelki z różnymi... "dziwami"!
Czekałem jak na lato! Dałbym bardzo wiele, by móc się przenieść w czasie i przez kilka dni obserwować pracę zespołów, które prijektowały, budowały czy wreszcie używały tego cudeńka! Wchodzą dane z pomiarów np tranzystorów...wychodzą jakies inne dane. Cos wspaniałego!
Gratulacje za doskonały materiał. Ja bym jeszcze chciał przypomnieć - emulator Mery 400. Skompilować jakoś tam potrafię. Używać - bez szans. Może jakiś cykl kilku instruktarzy: jak to odpalić, jak używać, co można zrobić.
Planuję coś takiego dla nadchodzącej powoli wersji 1.0 emulatora, która będzie troszkę przyjaźniejsza
brawo ! powiem szczerze od jakiegoś czasu zainteresowałeś mnie tym komputerem :) dzięki za to ! doceniam :) i życzę dalszej owocnej pracy i wiedzy na jej temat
Twoje filmy są rewelacyjne!
Czekałem, czekałem i się doczekałem!
Fantastyczną pracę Pan wykonał!
Ale sztosowy materiał. Brawa za wiedzę i umiejętności do rozwiązania takiej zagadki 😊😊😊😊😊
Thanks!
Na japonska pamiec :)
Co prawda nie liczę na to, żeby pamięć się znalazła, ale dzięki! :-)
Miałem iść spać.
Jak zwykle doskonały materiał. Bez szalonego show, spokojnie, merytorycznie, bardzo czytelnie.
Pokusisz się kiedyś o jakieś szersze porównanie Mery z K-202?
100%, czekam na... dobrą okazję. ;-)
Ogromna wiedza. Dzisiaj zupełnie zbędna (chodzi o znajomość mery 400). Chyba że jest się hobbystą. Szacun. Co prawda niewiele z treści tych filmów rozumiem ale i tak oglądam z przyjemnością.
Wiedza o Merze to jedno ale najważniejsza jest umiejętność wykorzystania własnego mózgu.
To właśnie wychodzi mu perfekcyjnie. Właściwe pytania i szukanie odpowiedzi!
@@andrzej4512 Nie napisałem że podziwiam. Fakt podziwiam.
Wygoniłem rodzinę na zakupy , teraz Pan ma relax , winda nieczynna. Oglądam!!!
Genialny material, ogromny szacun :)
A jakby dało się zorganizować tę japońską pamięć... Dzięki za kolejny odcinek!
Mmm kacyk, niedziela, piwko i filmik z Mera od Ciebie! Bosko :D
Świetna robota i ciekawy materiał . Jakbyś nagrał audiobooka to można słuchac i słuchać ;)
Cowieku jesteś genialny, prawie jak program Sonda.
W końcu. Ależ tęskniłem. Pozdrowionka
super, teraz wiem ze mera 400 w tablelce miala czasy pamieci z prototypu a nie z produkcujnej wersji ;~)
powinien Pan dostać od każdego widza z 1000 punktów do łapy w górę 👍
Małe święto ruchome - nowy filmik o Merze 400 👍
Klasyka :) Benchmarki na wersjach "GT", a do klienta "SE" :P
Nie wiem o czym ty do mnie mówisz ale jesteś przekozak
Rewelacyjna praca a co i za tym idzie rewelacyjny odcinek. Dziękuje i czekam na więcej
Trafiłem tu przypadkiem i po paru minutach oglądania materiału byłem zmuszony pozbierać szczękę z podłogi. Podziwiam za zapał, dociekliwość i ogromną wiedzę. Aż mi przypomniałeś moje boje z procesorami 6309 i 6809 w czasach, kiedy to internet przynosiło się do domu na dyskietkach :)
Ciekawi mnie, co było prawdziwym powodem zmiany pojemności na blisko 3x większą. Będziesz w to wnikał?
Wnikam już od momentu kiedy to zauważyłem i póki co królicza nora staje się tylko głębsza i głębsza... :-)
@@MERA400Miałem identycznie dawno temu przy zasilaczu z Odry 1305... Były tam powsadzane losowo 74 z serii S i zwykłe. I inny sprzęt: Czechosłowacki PMD85-2, który ma zrobiony mod na pamięciach SRAM...
Dzień dobry ja również chciałbym podziękować za kolejny wspaniały odcinek. Zasiadam do oglądania. Pozdrawiam.
Sześćdziesiąty drugi na liście obecności.
Miłego seansu :-)
Genialne! Ludzi takich jak Ty potrzebuje Internet :-)
„Dzień dobry!”. Ano bardzo dobry, bo wleciał film na ten kanał. Standardowo łapka w górę przed obejrzeniem.
Kurcze, tylko 10%? Liczyłem, że uda się przebić "katalog" w tak wypucowanym egzemplarzu. Trzeba wymienić kondensatory albo heli w tych obwodach RC😊.
Jaka miła niespodzianka w piątek wieczorem:-) Dziękuję!
Genialny materiał!
Genialny film:) Brawo :) Czekam na więcej :)
Najważniejsze że działało.... kilkadziesiąt ns w tę czy tamtą stronę..... Dzięki za odcinek 😁
Dziękuję za kolejny profesjonalny material 😊
Twoje filmy ogląda się niczym najlepsze seriale… wincyj!!!
Świetny materiał, wielki szacunek za ilość włożonej w to pracy i jakość prezentacji wyników!
Mam pytanie do stanu KC i kondensatora C30 -- z czego mogła wynikać taka późna zmiana? Czy to możliwe, że czyszczenie stanu ustawione "na krótko" nie zawsze czyściło wszystkie rejestry w produkcyjnych egzemplarzach?
Ten podniesiony czas dla stanu KC to kolejna zagadka, którą kiedyś będzie trzeba wyjaśnić. :-)
@@MERA400 może czysta profilaktyka albo jakiś efekt pomiarów oscyloskopem.
@@MERA400 Przy zmianie temperatury i wilgotności kondensatory ceramiczne mogą zmieniać parametry w dużym zakresie (chyba +/- 20%). Dlatego zawsze liczy się najbardziej pesymistyczny przypadek, który zapewne jest podany w DTR...
10:42 błąd na screenie: "ktrótsze"
😁
Opis udźwiękowienia odcinków, byłby oczywiście mile widziany... 👾
Teraz nie mogę się doczekać , kiedy zrobisz modyfikacje na japońskich pamięciach :)
Wspaniale, właśnie skończyłem pracę, idealny film na początek weekendu 🙂
każdy filmik to perełka :)
Dokładnie tak. Jeżeli jakieś obliczenia były wykonywane "analogowo" przez 10 osób w ciągu 4 dni, to nie miało to znaczenia czy Mera zrobiła to w 3 godziny czy 4...
Chyba o wiele mniej, sekundy lub cos takiego, zakladajac ze czlowiek robi 1 operacje na sekude to liczba operacji wciagu 10*4*24h to lacznie mamy 3456000 operacji, a tyle Mera powinna w 10s przemielic.
Wreszcie nowy odcinek. Od paru dni przeglądam kanał licząc na film.
oooo no i to jest weekendzik gdy MERA coś wrzuca :)
Swietny odcinek! Jak dzialala ta komunikacja z terminalem i ogolnie z kartami rozszerzen? Masz w planach jakis odcinek o peryferiach, ktore mozna bylo do MERY podpiac? Monitory, drukarki, czytniki tasm perforowanych, napedy tasmowe, itp. A moze w demoludach powstaly jakies egzotyczne peryferia-ciekawostki? Do tej pory bylo duzo dlubania w ukladach i wajchowania pulpitem sterowniczym, ale fajnie byloby zobaczyc jak wygladala rzeczywista praca programisty tego komputera od "przychodzi klient z zadaniem" do "wychodzi klient z wynikiem".
Ta "karta rozszerzeń" to sterownik portu szeregowego, będzie o nim niebawem. A komunikacja odbywa się standardowym protokołem szeregowym V.24, czyli jak to się przyjęło "RS-232". Czyli "normalnie", tak jak to się na świecie robiło.
Tnx mlodym i ambitnym ludziom 🇵🇱 .
Bardzo ciekawe, nie rozumiem o czym mówisz ale jest to ciekawe.😊
Dłogo wyczekiwany odcinek. Pozdrawiam!
Proszę o więcej filmów.
Proszę o więcej czasu na robienie filmów. ;-)
Kolejny wspanialy materiał! Oby wiecej.
Super się ogląda🤩 Miła niespodzianka
Od razu lapka w gore, jeszcze zanim zaczne ogladac.
Super film jak zawsze. Ciekawe czy sprzedano kiedyś jakikolwiek egzemplarz z japońską pamięcią. Jeśli tak fo ciekawe czy był dialog w stylu "(otwiera obudowę) widzisz Pan co tu pisze? A wiesz Pan co to oznacza? Ze to jest ta wzmocniona!"😂😂😂
Z twoją wiedzą i dzisiejszymi pamięciami, myślałem że zrobisz moduł pamięci z krutszym czasem dostępu i wciśniesz więcej niż prototyp. Super film😊
Oj nie kuś, nie kuś. ;-)
"krudszy" czas dostępu...
@@MERA400Sprawdzałeś może wpływ zmiany tego kondensatora,może nie 33p,tylko trochę więcej ale to powinno też sporo przyśpieszyć działanie. Liczę na dodatek 😊.
@@MegaWonsz-z9c dzięki poprawiłem
!@@MERA400O! Ho! Coś czuję, że będzie ciąg dalszy 😊. Świetny odcinek, oglądałem jak zaczarowany 😺
Świetny materiał. Dzięki.
4:30 Ale rewelacyjne jest to pokrętło, którym można sobie wybrać rejestr do wyświetlenia na diodach!
Solwerek 🙂 bardzo mi sie podoba takie podejscie
Rewelacyjny materiał! Sprawdziłeś jakiej pojemności masz ten kondensator z KC - może jak wymienisz z 82p na 33p to będzie nadświetlna :)