Polish countryside in the interwar period in archival color photos / History of Poland

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 6 ต.ค. 2024
  • In the Second Polish Republic, in 1938 to be precise, the rural population accounted for 70% of the population. The countryside, especially in the east, was extremely poor and neglected in every respect. See the Polish countryside in the interwar period in old archival photos.
    Thanks for watching. Don't forget to like and comment.
    If you haven't already - SUBSCRIBE to the TJP channel.
    Also watch:
    Polish village in 1936 on the archival film
    • Polska wieś w 1936 rok...
    Pre-war village in Poland in old color photographs
    • Wieś przedwojenna w Po...
    Polish village before the war in old photos from 1921-1939
    • Polska Wieś przed wojn...
    #poland #village #history

ความคิดเห็น • 242

  • @bozenabieniek1517
    @bozenabieniek1517 ปีที่แล้ว +94

    Wspaniałe fotografie. Wspaniali ludzie, którzy ciężką pracą budowali naszą ojczyznę.Dziękuję za ich trud i patriotyzm za tradycje, które przetrwały do dzisiaj. Dziękuję, że dzisiaj mogę żyć w wolnej i pięknej Polsce. ❤

    • @nkem76
      @nkem76 ปีที่แล้ว

      Wiesz o tym że obecnie od kilkunastu lat w p[ola sa wożone i zaorywane ludzkie fekalia z oczyszczalni scieków czyli to co do kibla trafia w miastach podpaski z krwia itp robia własnie to na tych pieknych wsiach ci wspaniali ludzie co buduja od wieków kraj i ciagle maja mało na tej ziemi z fekaliami sadza wam ziemniaki zboze na make bułeczki i pieczywo kiszony do karmienia bydła na mleko jogurciki lody czokolady piwo itp itp smacznego Ato dowody jak się tym chwala ci cudowni ludzie co dbaja o nasze zdrowie i żywnośc zwlaszcza do małych dzieci th-cam.com/video/kYTCAvTH0mM/w-d-xo.html th-cam.com/video/njcVeqHfSH0/w-d-xo.html

    • @marcinkowskimariusz7787
      @marcinkowskimariusz7787 ปีที่แล้ว +12

      bozeno, to co oni zbudowali ZABRAŁA POŻOGA WOJENNA, wielu tych ludzi wojny nie przeżyło, myśl czasami albo nic nigdzie nie pisz, to co jest teraz MYŚMY zbudowali przez ostatnie 30 lat! Jakimś cudem te zdjęcia pozostały, chwała tym którzy te fotki w największej trwodze wojennej i powojennej przechowali

    • @vesemirbozy1593
      @vesemirbozy1593 ปีที่แล้ว +7

      akurat to chłopi mieli w dupie ojczyznę xD

    • @damianbuzon8119
      @damianbuzon8119 ปีที่แล้ว +1

      Tak to najbardziej naturalne życie .

    • @maciej5116
      @maciej5116 ปีที่แล้ว +9

      Ojczyzna chłopa kończyła się najdalej za granicą powiatu a czasem i w następnej większej siole. Chłopi mieli serdecznie dosyć szlacheckich powstań i kontrybucji. Taka była prawda.

  • @supeleksloneczko8515
    @supeleksloneczko8515 ปีที่แล้ว +47

    Moi dziadkowie wtedy żyli i bardzo ciężko pracowali byli młodzi piękni i weseli chociaż ich życie było biedne

    • @Anna-bv1om
      @Anna-bv1om ปีที่แล้ว +3

      Moi dziadkowie też, bylo ciężko, praca od świtu ale było duzo optymizmu

    • @TakAndrzejPolak
      @TakAndrzejPolak ปีที่แล้ว +7

      Ta ówczesna młodość i piękność jest mocno dyskusyjna.
      3:28 Rodzina prawdopodobnie osadników wojskowych. Wiek dziecka wskazuje, że rodzice mają około 30 lat. Mężczyzna jak mężczyzna, ale u kobiety młodość i piękność uleciały już dawno... U wiejskich kobiet po 40. trudno było określić wiek...

    • @romiansobieszczanskipaszteski
      @romiansobieszczanskipaszteski 11 หลายเดือนก่อน

      ​@@TakAndrzejPolakale komentarz jest o dziadkach użytkownika. Co ma piernik do wiatraka

  • @Anna-bv1om
    @Anna-bv1om ปีที่แล้ว +23

    Piękny film, powrót do czasów dziecinstwa, tak bylo jeszcze w wielu wsiach w latach 60tych i początku 70tych. Tak pamiętam pracę na wsi w tych czasach. Traktory i kombajny byly rzadkością. Wozy na "gumowych kolach" zastąpiły te które widac na zdjęciach w latach 60-tych.

    • @leonmokros8008
      @leonmokros8008 ปีที่แล้ว +3

      Moi rodzice do lat 70 mieli takiego żelaźniaka.
      Latem się rozsychał i trzeba go było moczyć w stawie.
      Ciężka była jazda szosą.
      Koń widząc samochód stawał dęba.

  • @jarosawkonior7497
    @jarosawkonior7497 ปีที่แล้ว +80

    Rewelacyjne zdjęcia , tylko należy pamiętać że aparat fotograficzny jak i prąd dla wsi polskiej w tamtych czasach to magiczne rzeczy a do większość zdjęć ludzie się przebrali w to co mieli najlepszego .

    • @Anna-bv1om
      @Anna-bv1om ปีที่แล้ว +5

      Nie na wszystkich fotografiach są ubrani w najlepsze rzeczy. Na tych na których pracują, są ubrani do pracy, chociaż te lniane koszule mogą przypominać modne współczesne "stylizacje"

    • @Anna-bv1om
      @Anna-bv1om ปีที่แล้ว +7

      Aparat fotograficzny nie był powszechny na wsi, to prawda, ale na pewno nie był "magiczny". Mam trochę zdjęć mojej licznej, wiejskiej rodziny z okresu międzywojennego,

    • @TakAndrzejPolak
      @TakAndrzejPolak ปีที่แล้ว +3

      @@Anna-bv1om Aparat fotograficzny, taki wyjąć z futerału, był magiczny na ówczesnej wsi. Ciekawe, ile kosztowała wtedy Leica, a ile kosztowała krowa, albo koń.

    • @edytamagdalena5882
      @edytamagdalena5882 ปีที่แล้ว +9

      Dokładnie. Wbrew pozorom większość tych zdjęć nie jest naturalna .
      Ludzie są poprzebierani ,poustawiani,pokazane są "paradne izby'.
      Ktoś kto nie miał styczności z wsią ,wychował się w mieście może zachwycać się tymi zdjęciami bo nie ma pojęcia jak wyglądało/wygląda życie wiejskie.

    • @Festucius
      @Festucius ปีที่แล้ว

      @@TakAndrzejPolak
      Leica kosztowała z obiektywem tej samej firmy kosztowała 350zł, prawie pięć miesięcznych wynagrodzeń robotnika niewykwalifikowanego lub jedna pensja górnika.
      Dojna krowa niecałe 150zł.
      Tyle, że Leica to był i dalej jest dosyć drogi aparat, a krajowe konstrukcje można było kupić taniej. Co więcej, podobnie jak dzisiaj, nie trzeba mieć aparatu, żeby zrobić zdjęcie u fotografa np. w miasteczku.
      Pieniędzy na pewno dużo i mało kto miałby taki sprzęt na własność, ale żadna "magia", co widać po liczbie zdjęć, które zwyczajni ludzie zamawiali na prywatny użytek. Nie na Polesiu, ale już Polsce A, czyli na zachód od Bugu, prawdopodobnie każdy przed wojną aparat widział, a wielu miało pamiątkowe zdjęcia członków rodziny.
      www.forumphoto.pl/topic/45799-ile-kosztowala-leika-przed-wojn%C4%85-oficjalny-cennik-ze-sklepu-foto-gregera/
      hrabiatytus.pl/2019/09/12/na-co-byloby-cie-stac-przed-wojna-ceny-i-zarobki-w-ii-rp/

  • @asdasd-wx9qf
    @asdasd-wx9qf ปีที่แล้ว +49

    niesamowicie piękne obrazki, nie tylko piękne widoki, ale też piękni ludzie

  • @Robert.314
    @Robert.314 ปีที่แล้ว +33

    Pamiętam jako dziecko końcówkę lat 50-tych i jako już trochę starszy wspomnienia ludzi urodzonych jeszcze w XIX wieku i tych już po I wojnie. Była to Wielkopolska, uchodząca za bogaty region. Jednak głównie wspominali oni niesamowitą nędzę na wsi wielu rodzin, tych na mniejszych gospodarstwach i pracujących jak mówili na pańskim. wspominali tłumy wędrujących dziadów czyli żebraków z miast, przychodzących na podwórza bogatszych chłopów i śpiewających pieśni proszalne, żebrzących pod kościołami, szczególnie w niedziele. Pamiętam wspomnienia, jak to dostawało się batem po nogach, bo nie ukłoniło się wczas Panu albo nie uskoczyło przed nadjeżdżającym powozem. Znajomy wspominał swojego ojca, jak został poturbowany za trochę owsa, który wyniósł ze stajni bo rodzina głodowała. Najciekawsze było to jak się Pan dowiedział. Otóż jako bogobojny katolik wyspowiadał się z tego grzechu no i ksiądz podzielił się tą tajemnicą spowiedzi z właścicielem majątku. Półgębkiem przed nami młodymi wspominali jak to Pan Hrabia i Panicz czyli syn, interesowali się młodymi dziewczynami a podobno zdarzało się że miał zwyczaju czasami egzekwować dawne prawo pierwszej nocy, może nie prawo a obyczaj? Już w latach 80-tych gdy narzekaliśmy jak to jest źle, ci starsi często przestrzegali. Nie chciejcie by przedwojenne czasy wróciły, mawiali i przytaczali przykłady z młodości na poparcie tych słów, no ale nam młodym wydawało się, że jak to starzy, nic nie wiedzą, nie pamiętają, wymyślają, bajdurzą.

  • @ajajasinska4
    @ajajasinska4 ปีที่แล้ว +53

    Widzę, że wiele osób w komentarzach romantyzuje to, jak wyglądała wieś jeszcze niecałe 100 lat temu. Każdemu polecam przeczytać książkę "Chłopki. Opowieść o naszych babkach" Joanny Kuciel-Frydryszak. Nam ta wieś wydaje się inna, gdyż mamy po prostu dobre wspomnienia związane z dzieciństwem i spędzaniem wakacji u dziadków. Jednak jeszcze przed wojną było to okropne zacofanie, kołtuństwo i brak jakichkolwiek perspektyw. Cieszę się, że obecnie polska wieś ma się nieporównywalnie lepiej, a wiejskie dzieci mają możliwość decydowania o swojej przyszłości.

    • @jaabnegat
      @jaabnegat ปีที่แล้ว +8

      W niektórych regionach jeszcze przed czterdziestu, pięćdziesięciu laty tak wyglądało! Sam to widziałem.

    • @AnnaS-uc3wi
      @AnnaS-uc3wi 8 หลายเดือนก่อน +7

      Na pewno i tak było, ale dokąd teraz zmierza swiat w tym przepychu, zakłamaniu teraz też mając tak rozwiniętą cywilizację człowiek człowiekowi potrafi nieraz gorszy los zgotować jak w tamtych czasach mieli ludzie !

    • @renatad7706
      @renatad7706 8 หลายเดือนก่อน

      Piękne bogate a zarazem smutne, niepewne, egoistyczne czasy.e​@@AnnaS-uc3wi

    • @DariuszKania-jl8ic
      @DariuszKania-jl8ic 7 หลายเดือนก่อน +8

      Polska miała zbyt mało czasu na poprawę bytu ludności. Międzywojnie to właściwie 18 lat a potem II wojna i eksploatacja wsi podczas okupacji i komunizmu. Dlatego te zdjęcia były jeszcze w latach 60-tych aktualne. Obraz polskiej wsi pod koniec lat 20-tych świetnie pokazuje film z roku 1963 "Ubranie prawie nowe". Jest co prawda przejaskrawiony ale są tam podobne ujęcia.

    • @alh6255
      @alh6255 7 หลายเดือนก่อน +3

      Tak polska wieś wyglądała jeszcze 50 lat temu. Zaczęła się zmieniać na początku lat 70. Nie ma co ukrywać, żyło się na niej ciężko, ale była niesamowicie malownicza...

  • @agnieszkaw682
    @agnieszkaw682 ปีที่แล้ว +16

    Dziękuję, to była niesamowicie piękna podróż w czasie. Również muzyka cudownie zagrała się z całością. Piękni ludzie i piękne miejsca.

  • @karolinape1564
    @karolinape1564 ปีที่แล้ว +32

    Zdjęcia piękne. Jednak nie ma co gloryfikować tamtego życia, biedy, roboty od świtu do nocy, braku warunków sanitarnych, umieralności dzieci. Wtedy buty to była wolność. Dziewczynkom ojcowie odmawiali posłania do szkoły bo po co? Kobieta miała zajmować się domem i słuchać męża. Cieszę się że te czasy minęły, a tamtym ludziom chwała za ich ciężką pracę.

  • @akrobatapobyku
    @akrobatapobyku ปีที่แล้ว +30

    Historia w kolorze jakoś mocniej łapie za serce

  • @Karina65907
    @Karina65907 ปีที่แล้ว +130

    Serce się raduje..tak było w naszej kochanej Polsce, dziekujemy naszym przodkom, za ich życie, za ich ciężką pracę..

    • @petewein4677
      @petewein4677 ปีที่แล้ว +31

      no super było. Pana calowali po butach i spali z kurami na klepisku :D

    • @Anna-fm7hh
      @Anna-fm7hh ปีที่แล้ว +25

      Serce się raduje? Chyba krwawi z powodu tego, że żyli w takiej biedzie i zacofaniu.

    • @vesemirbozy1593
      @vesemirbozy1593 ปีที่แล้ว

      i w dupie mieli szeroko pojętą polskość xD patriotyzm to w większości inteligencja, klasa średnia i mieszczanie @@petewein4677

    • @damianbuzon8119
      @damianbuzon8119 ปีที่แล้ว +4

      Nie nie nie ma się czego wstydzić. Z czasem rozwój technologii sprawił ,że dzisiaj Polska wieś wygląda no cóż amerykańsko. Dzisiaj rolnik może mieć nie tylko John Deere a.

    • @gnightcore5352
      @gnightcore5352 ปีที่แล้ว +8

      @@damianbuzon8119rozwój technologii u nas nie był, jedynie w PRLu gdy ludzie ze wsi faktycznie uzyskali szansę na godniejsze życie.

  • @milobar100
    @milobar100 ปีที่แล้ว +24

    Super fajne te fotografie, super robota, że je pokazujecie. Do tej pory te zniszczone, czarnobiałe zdjęcia nie oddawały tamtych czasów, teraz, ja przynajmniej, czuję jakbym tam była gdy je oglądam.

  • @grazyna6742
    @grazyna6742 11 หลายเดือนก่อน +18

    Jak się cieszę, że nie musiałam żyć w tamtych czasach. Dziadkowie dużo mi opowiadali, najgorszy to był brak jakiejkolwiek opieki medycznej co powodowało liczne zgony wśród dzieci. Moi dziadkowie stracili troje dzieci, w tym bliźnięta, ktore urodziły się za wcześnie. Pięcioletnia córka zmarła na zapalenie płuc. Moi dziadkowie to byli bardzo spracowani ludzie, ale babcia kochała książki, tylko biedna nie bardzo miała czas, żeby je czytać.

    • @MaciejWojtkowiak-uz7ve
      @MaciejWojtkowiak-uz7ve 5 หลายเดือนก่อน

      Wtedy żyli ludzie a dziś są zombi bez duszy 😢😢😢

  • @czeslawarafalowska3334
    @czeslawarafalowska3334 ปีที่แล้ว +26

    Piękne fotografie.Dziekuje.Pozdrawiam.

  • @basiajesienna3109
    @basiajesienna3109 ปีที่แล้ว +22

    Dobrze się to ogląda, ale na szczęście nie żyjemy w tamtych czasach. Dziękuję za ciekawy kawałeczek historii 💚

    • @Idalilit
      @Idalilit ปีที่แล้ว +1

      ale na szczęście żyjemy w dzisiejszych czasach pojebanych od A do Z. I jemy truciznę, pijemy truciznę, wdychamy truciznę... oj, jak dziś jest wspaniale!!O, a to jest mleko?> A dlaczego zaczyna śmierdzieć jak gówno, zamiast ściąć się na zsiadłe?

    • @Anna-bv1om
      @Anna-bv1om ปีที่แล้ว +3

      To nie były złe czasy, chociaż trudne.

    • @SidneyMazury
      @SidneyMazury ปีที่แล้ว

      @@Anna-bv1om Gdyby tylko wiedzieli co ich czeka. Jak mi babcia opowiadala, to wtedy tez ludzie byli rozni i nie patrzyla na okres mlodosci przez rozowe okulary.

    • @Sasiak1
      @Sasiak1 ปีที่แล้ว +1

      Racja, nie miałbym kompa i telewizji, nie mógłbym jawnie kłuć Stefana w pośladki, nie mógłby zasmakować wszystkich wynalazków współczesnej chemii i wielu innych rzeczy. I zgrozo musiałbym na siebie pracować. 😱

  • @phyrafin
    @phyrafin ปีที่แล้ว +13

    Działa na wyobraźnię. Dzięki!

    • @wiosna4971
      @wiosna4971 ปีที่แล้ว +2

      Ozywiaja te obrazy .przez to ta wies wyglada bardziej realnie..

  • @sundanceboy
    @sundanceboy ปีที่แล้ว +11

    Świetna robota. To niesamowite jak polska wieś zmieniła się w przeciągu 100 lat.

    • @krystalclounds777
      @krystalclounds777 ปีที่แล้ว +2

      DZIEKI KOMUNIE !!!!!!!!!!!!!!! I ŻADNE SOLIDARNOŚCIUCHY TEGO NIE ZMIENIĄ!!!!

    • @kasinkejt3827
      @kasinkejt3827 ปีที่แล้ว

      @@krystalclounds777 Dzięki postępowi. Przez komunę nie rozwinęło się tak bardzo jak na zachodzie. I żadne postkomusze świnie tego nie zmienią!

    • @Anna-bv1om
      @Anna-bv1om ปีที่แล้ว +2

      ​@@krystalclounds777Nic z tego, dopiero w polowie lat 70tych zaczelo sie zmieniać, pojawily sie maszyny rolnicze i elektrycznosc.

    • @TakAndrzejPolak
      @TakAndrzejPolak ปีที่แล้ว +1

      @@Anna-bv1om Bez komuny również dopiero w polowie lat 70tych zaczełoby sie zmieniać, pojawiać się powszechnie maszyny rolnicze i elektrycznosc.

    • @edytamagdalena5882
      @edytamagdalena5882 ปีที่แล้ว

      No nie przesadzajmy z ta elektrycznością .Moja mama rocznik 54" jako dziecko uczyła się przy świeczce ale nastoletnie lata spędziła przy prądzie .I to była tzw wiocha zabita dechami.

  • @piotrtrojan6195
    @piotrtrojan6195 ปีที่แล้ว +7

    Piekne! Dawnej nie bylo telewizji, telefonow, sklepow. Nie bylo konsumpcji, a liczyla sie wspolnota. Liczyl sie Bog i drugi czowiek.

  • @lamafioza5123
    @lamafioza5123 ปีที่แล้ว +15

    ładne te fotografie, dzięki

  • @lalka555
    @lalka555 ปีที่แล้ว +8

    Niesamowity i po prostu piękny materiał!

  • @MrMarianoamigo
    @MrMarianoamigo ปีที่แล้ว +14

    Wystarczyło wpaść do mojej babki na podkarpacie w latach 60 i byście mieli to samo🤣I to na wideo😁

    • @Anna-bv1om
      @Anna-bv1om ปีที่แล้ว

      Na Podlasiu, dalej od głównych dróg bylo tak samo, nawet takie same maszyny rolnicze, jak konna kosiarka na zdjęciu

    • @TakAndrzejPolak
      @TakAndrzejPolak ปีที่แล้ว

      @@Anna-bv1om Skąd taka kosiarka u rolnika na Podlasiu w latach 60. ?

    • @jaabnegat
      @jaabnegat ปีที่แล้ว +6

      Nawet w centrum dzisiejszej Polski, w kieleckim tak było. Tam w latach siedemdziesiątych(!) robiono dopiero elektryfikację. Nie było oczywiście bierzącej wody ani kanalizacji.

  • @danutabobecka7270
    @danutabobecka7270 5 หลายเดือนก่อน +1

    Kocham takie wspomnienia i tylko mogę sobie wyobrazić jak ciężko im było żyć ❤

  • @user-wc9ml2ys8k
    @user-wc9ml2ys8k ปีที่แล้ว +9

    Trochę smutno się patrzy. XXw. a to wygląda jak głębokie średniowiecze. Babki z sierpami w polu...Polska ostro zacofana była.

    • @DariuszKania-jl8ic
      @DariuszKania-jl8ic 7 หลายเดือนก่อน

      Niektóre europejskie kraje przed wojną miały regiony które nie wyglądały lepiej (Włochy, Hiszpania, Francja). W Niemczech też nie wszędzie była cywilizacja.

  • @ЛюбовЛюбов-ю5с
    @ЛюбовЛюбов-ю5с ปีที่แล้ว +5

    Fajny 💗.Polska bardzo przypomina moją rodzimą Ukrainę.🇵🇱🤝🇺🇦

    • @lookash3048
      @lookash3048 11 หลายเดือนก่อน +7

      Bo sądząc po fotografiach, to może być dzisiejsza Ukraina. Te zdjęcia pochodzą z czasów kiedy Lwów, Równe, Łuck, Tarnopol i Stanisławów leżały w Polsce i były polskimi miastami.

  • @marcinkowskimariusz7787
    @marcinkowskimariusz7787 ปีที่แล้ว +9

    jakimś cudem to pozostało, chwała tym którzy te fotki w największej trwodze wojennej i powojennej przechowali

  • @arturpb9757
    @arturpb9757 ปีที่แล้ว +7

    Super! Wręcz czuje się obecność realną.

  • @Idalilit
    @Idalilit ปีที่แล้ว +10

    Piękne, nasze polskie wsie...zapach żyta i siana w stodole... żurawie przy studni, drewniane domy , konie, krowy, wozy, kury...

    • @lookash3048
      @lookash3048 11 หลายเดือนก่อน +1

      Sądząc po strojach i architekturze, niektóre z tych "polskich" wsi leżą obecnie na Białorusi, Litwie i Ukrainie.

  • @grazynakowalska8591
    @grazynakowalska8591 ปีที่แล้ว +4

    No i jak tu nie kochać Polski najpiękniejszy kraj na ziemi

  • @Sacrum_Profanum
    @Sacrum_Profanum ปีที่แล้ว +2

    Dziękuję za wspaniały film ❤

  • @marjones2728
    @marjones2728 6 หลายเดือนก่อน +4

    Polecam do przeczytania "Pamietniki chłopów" wydane w latach 30' ubiegłego wieku. Ich fragmenty powinny być obowiązkowo dodawane do nauki historii jako świadectwo osob żyjących w tamtych czasach. Doskonały przykład "cudownego życia" ludności wiejskiej w dwudziestoleciu międzywojennym.

  • @AlekSander-yx8fv
    @AlekSander-yx8fv 5 หลายเดือนก่อน +2

    Ciężka praca fizyczna od rana do wieczora tylko po to, żeby przeżyć na bardzopodstawym poziomie.
    "Tyle zysku co w pysku."
    Tego nie widać na tych sielankowych fotkach

  • @blackshadowstudio3153
    @blackshadowstudio3153 ปีที่แล้ว +9

    Widoki piękne na obrazku, ale życie tragiczne, niewolnicze. Polecam każdemu przeczytać “Pańszczyznę” Janickiego, aby zrozumieć ogrom nieszczęścia narodu polskiego zafundowanego przez panów i kościół w imię wygody własnej oraz pogardy dla ludzi, którzy harowali na ich dobrobyt.

  • @gadziugadziu3877
    @gadziugadziu3877 ปีที่แล้ว +10

    2:34 pokazuje znak drogowy kierunek na Brodnicę i Pińsk. Okazuje się, że to obecna Białoruś.

    • @polskikraj1
      @polskikraj1 ปีที่แล้ว +3

      moi dziadkowie i Tato pochodzili z tamtych stron , dokładnie okolice Drohiczyn

  • @strefakomfortu8269
    @strefakomfortu8269 ปีที่แล้ว +3

    Co za cudny klimat tych zdjęć ❤❤❤

  • @----K----
    @----K---- ปีที่แล้ว +47

    To tylko sielsko wygląda, a tak naprawdę to tragedia - błoto, wysoka śmiertelność wśród noworodków i okropne warunki życia. Tymczasem na zachodzie od 20 lat pracowały już kombajny zbożowe ciągnięte przez traktory.

    • @mariach.69
      @mariach.69 ปีที่แล้ว +10

      Nie chce mi się tłumaczyć, bo następny nieuk, zajrzyj do historii i potem się wypowiadaj

    • @karolczarnecki7138
      @karolczarnecki7138 ปีที่แล้ว +8

      Na zachodzie kombajny zbożowe lata 20 30 kreatyn do kwadratu z ciebie piszesz, takie bzdety

    • @Idalilit
      @Idalilit ปีที่แล้ว +7

      rzeczywiście, zawsze kto musi napluć na tę Polskę.. Zachód, och ten zachód... tam od razu roboty pracowały... reszta świata kosiła kosą żyto. Śmieszą ich wozy, konie... a od razu Kraków zbudowano???? Wszystko następowało stopniowo... Sielsko wygląda... i bardzo dobrze... tak kiedyś było i tego nikt nie zmieni! Zdjęcia piękne, tylko malować.. Piękna Polska!! Ludziska budowali cywilizację od podstaw. Za 100 lat tez będzie inaczej. Durnocie jednak nie przetłumaczysz.

    • @krzysztof8976
      @krzysztof8976 ปีที่แล้ว

      Wielka bieda, analfabetyzm, nad nimi pijawki wójt, dziedzic i pleban konfederacja tego chce.

    • @MsAgata1965
      @MsAgata1965 ปีที่แล้ว

      @@karolczarnecki7138 Naprawdę ? A wystarczy tylko użyć googla i dowiedziałbyś się, że- " Produkcję pierwszych kombajnów kalifornijskich zwykle przypisuje się firmie Daniela Besta, która rozpoczęła produkcję około 1885 r., niewiele wyprzedzając braci Holt, którzy podobno zbudowali swoje pierwsze kombajny w 1886 r.
      Początkowo produkcja odbywała się na małą skalę, a większość kombajnów sprzedawano w Kalifornii i były one ważnymi produktami dla obu firm aż do początku XX wieku, kiedy rozpoczęto projekty rozwojowe ciągników gąsienicowych. W 1926 roku firmy Best i Holt połączyły się, tworząc firmę zajmującą się ciągnikami Caterpillar." A tu link do artykułu www.wrp.pl/skad-sie-wziely-kombajny-i-co-z-wspolnego-z-pierwszymi-kombajnami-ma-caterpillar-krotka-historia-kombajnow/

  • @wielkizderzaczandronow2869
    @wielkizderzaczandronow2869 ปีที่แล้ว +14

    Warto porównać fotografie z tych wsi w Polsce z fotografiami wsi z niemieckich Mazur albo nawet Kaszub (Polska). Wtedy widać, że zabór rosyjski i austriacki były opóźnione w stosunku do pruskiego o dobre sto lat. Warto tez porównać np. z fotografiami wsi w Czechosłowacji z okresu międzywojennego. Niestety, Polska była niesamowicie zacofanym krajem.

    • @jaabnegat
      @jaabnegat ปีที่แล้ว +2

      Oj nie, nie..., to trochę inaczej wyglądało. To dopiero zaborcy, w tym rosyjski podnosili byt chłopa polskiego do bardziej znośnego. Odsyłam do prac Kamila Janickiego, np. "Pańszczyzna" albo "Warcholstwo. Prawdziwa historia polskiej szlachty"
      Pozdrawiam

    • @ewa9169
      @ewa9169 3 หลายเดือนก่อน

      Idioto,
      Polska była 123 lata pod zaborami.
      Z nas tylko brano, nic nie dając w zamian.
      Nawet języka polskiego zabraniano /Prusy, Rzesza/, a zabór rosyjski, to już tylko bieda.
      Jak można porównywać.
      To tak jakbyś miał pretensje w obecnych czasach do ludzi mieszkających w Afryce, że są biedni.
      Czemu nie są tak bogaci, jak Europejczyvy !??
      Oj, głupiś, głupiś.
      Tfuuuuuuu

  • @wiesiagorkowska1039
    @wiesiagorkowska1039 ปีที่แล้ว +7

    bieda i wszy taka byla wies mojej babki ,zygac sie chce na te wspomnienia

    • @beata6593
      @beata6593 6 หลายเดือนก่อน

      Jaka to była wieś?

  • @ElzbietaDworakowska-yi6jb
    @ElzbietaDworakowska-yi6jb ปีที่แล้ว

    Z przyjemnością się ogląda

  • @Iguan94
    @Iguan94 ปีที่แล้ว +5

    W zdecydowanej większości przypadków bliżej tym wsiom do średniowiecznych skansenów niż do współczesnej wsi. To niebywałe w jakich warunkach żyli nasi przodkowie.

  • @Gosia-q3f
    @Gosia-q3f 6 หลายเดือนก่อน +2

    Kawałek naszej histori❤

  • @reginaradosiewicz746
    @reginaradosiewicz746 ปีที่แล้ว +25

    Wieki ciężko pracowali i traktowani byli jak ludzie drugiej kategorii😅

    • @krystalclounds777
      @krystalclounds777 ปีที่แล้ว +9

      jAK NIEWOLNICY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! PIERD............ ZIEMNIANIE I ARYSTOKRACJI GARDZILI NIMI I TRAKTOWALI GORZEJ NIZ SWOJE ZWIERZETA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • @Anna-bv1om
      @Anna-bv1om ปีที่แล้ว

      ​@@krystalclounds777co ty powiesz, skąd to wiesz, chyba z komunistycznej, PRL-owskiej propagandy.

    • @TakAndrzejPolak
      @TakAndrzejPolak ปีที่แล้ว +8

      @@krystalclounds777 A księża robili pod to ideolo "Jest Pan w niebie(gest palcem w górę) i jest pan na ziemi(gest palcem w dół), tak było, jest i będzie na wieki weków", a wiekami wytresowany gmin odpowiadał z przekonaniem "Amen", dając przykład swoim dzieciom.
      Instytucja księdza tworzyła "obieg zamknięty" z dworem...

    • @Xerxes370
      @Xerxes370 ปีที่แล้ว

      ​@@krystalclounds777Niezła schiza

  • @marcinbvb123
    @marcinbvb123 ปีที่แล้ว +15

    Teraz wyobraźmy sobie jaki szok ci ludzie musieli przeżyć jak kilka lat później przesiedlano ich na ziemie zachodnie. Domy i obory murowane, elektryczność, lepsze maszyny

    • @Anna-bv1om
      @Anna-bv1om ปีที่แล้ว +2

      Nie wiemy skąd są zdjecia, wygląda ze zkilku regionów, niekoniecznie z kresow. Moje dzieciństwo uplynelo na takiej wsi w latach koniec 50- do wczesnych 70tych na Podlasiu, ok 60 km od W-wy

    • @marcinbvb123
      @marcinbvb123 ปีที่แล้ว

      @@Anna-bv1om Jeśli to są zdjęcia np z Podlasia to na pewno na Kresach wsie nie wyglądały lepiej

  • @GoodBoy-nf7sx
    @GoodBoy-nf7sx ปีที่แล้ว +4

    Foto super,ale wtedy to najgorzej mieli ci robili u dziedzica za wyżywienie, bez butów chodzili.

  • @barbarawojcik2382
    @barbarawojcik2382 ปีที่แล้ว +10

    To wideo jest bezcenne. Polska wieś była i zawsze będzie piękna. Ci Polacy, którzy mówią „wiocha”, „syf kiła i mogiła”, „ale wiocha” są bardzo ograniczeni. Większość Amerykanów jest zazdrosna i pełna nienawiści, ponieważ chciałaby mieć takie obrazy w swojej świadomości narodowej.

    • @polskikraj1
      @polskikraj1 ปีที่แล้ว +6

      Amerykanie też mieli i mają gospodarstwa rolnicze , prosze zobaczyć filmy westerny z tamtych czasów .

    • @tekiteki4104
      @tekiteki4104 ปีที่แล้ว +6

      To jakieś pani imaginacje na temat Amerykanów.

  • @dariasz4049
    @dariasz4049 ปีที่แล้ว +18

    Biednie, ale schludnie. Ślicznie, bo w zgodzie z naturą. Czasy cięzkie, pozaborowe. Ale ludzie blisko siebie, życzliwi... Zacytuję Pieczkę, mimo, iż z innego regionu; „Z domu rodzinnego wyniosłem wiarę i takie wartości jak honor, praca, uczciwość, lojalność. Nie byłbym tym, kim jestem, gdyby nie rodzina. Tymczasem przybywa rozwodów, co bierze się z pragnienia użycia jak najwięcej się da, czyli egoizmu. Liczy się tylko „ja, ja i jeszcze raz ja”. To prowadzi do tragicznych sytuacji,
    czyli rozpadu rodziny.” - Franciszek Pieczka

    • @JezTerenowy
      @JezTerenowy ปีที่แล้ว +8

      Życzliwi? W tamtych czasach ojcowie potrafili przehandlować własną córkę za morg ziemi, sąsiada który miał mniejszą gospodarkę traktowano jak podczłowieka, a przemoc wobec rodziny (w tym seksualna wobec żony) była normą. To były podłe czasu, które szczęśliwie przeszły do historii.

    • @dertis444
      @dertis444 ปีที่แล้ว +2

      @@JezTerenowy dzieki za twoj komentarz, ludzie kompletnie nie maja pojecia co pisza, zachwcaja sie zdjeciami w ogole nie znajac realiow. Romantyka, sielanka naiwnosc i kopletny brak wiedzy o polskiej wsi przedwojennej. Polski koltun niezle naswietla sytuacje na wsi (choc moze nieco wczesniej) - materialna i emocjonalna zapasc.

    • @dertis444
      @dertis444 ปีที่แล้ว

      i zapomnialem dodac, patopatriotyzm. nierozumiem tych postaw.

    • @arkadiuszkrasicki5478
      @arkadiuszkrasicki5478 ปีที่แล้ว

      Tylko tyle że Pieczka mówił to w czasach PRL-U, gdzie w socjalistycznych realiach rodziny rozpadały się nawet z byle powodu, a u niego samego jego wnuczki kojarzyły go raczej z cukierkami i słodyczami, którymi je częstował niż z jakąś tam czułością i życzliwością... 🍬🫰🧐

  • @luckyluke4435
    @luckyluke4435 ปีที่แล้ว +7

    W latach 70tych nie było dużo lepiej na wsiach😊

    • @jaabnegat
      @jaabnegat ปีที่แล้ว +3

      Tak, tak niektóre tereny wiejskie, np w kieleckim (dziś świętokrzyskie) zaczęto wówczas dopiero elektryfikować, a część chałup była jeszcze jak przed wojną. Sam to widziałem przejeżdżając tamtędy.
      Nauka przy świeczkach czy lampie naftowej... Dzisiaj to niewyobrażalne.
      Pozdrawiam

    • @edytamagdalena5882
      @edytamagdalena5882 ปีที่แล้ว

      Moja mama pochodzi z okolic Opoczna ,elektryfikacja była w latach 60 .
      Co nie zmienia faktu ,że ja przyjeżdżając tam na wakacje w latach 80, czułam się prawie jak ktoś przyjeżdżający z USA do Afryki ...
      Różnica była kolosalna a w wcale nie mieszkałam w dużym mieście.
      Niektóre tu zdjęcia to jakbym widziała wioskę mojej babci ....

    • @arkadiuszkrasicki5478
      @arkadiuszkrasicki5478 ปีที่แล้ว

      ​@@jaabnegatniech się cieszyli że Łukasiewicz im chociaż tę lampę naftową wymyślił...

    • @arkadiuszkrasicki5478
      @arkadiuszkrasicki5478 ปีที่แล้ว

      ​@@edytamagdalena5882 i powiedz, to ma być ta dobra zmiana...

  • @BB-ds3bw
    @BB-ds3bw 10 หลายเดือนก่อน +1

    Piękny film i piękna muzyka. Jeśli można wiedzieć co to za utwór?

  • @jerzysroka6430
    @jerzysroka6430 5 หลายเดือนก่อน +1

    Wystarczy pamiętać i szanować przodków. Do dobrobytu dochodzi się calymi pokoleniami.Pozdrawiam

  • @Ula-Ka
    @Ula-Ka ปีที่แล้ว +1

    Pamiętam taki płot pleciony u dziadka był, bardzo mi się podobał w dzieciństwie.

  • @mariuszjachol4467
    @mariuszjachol4467 5 หลายเดือนก่อน

    cudo

  • @romanstreschewski3775
    @romanstreschewski3775 ปีที่แล้ว +2

    Mysle ze to musi byc gdzies na kresach albo wbylym zaborze ruskim bo ja pochodze z wybrzeza i unas zadnych drewnianych chalup nie bylo

  • @arturszymanski4327
    @arturszymanski4327 ปีที่แล้ว +2

    Piękne obrazki.
    Mam pytanie dotyczące trzeciego zdjęcia na filmie (pierwsze, na którym widać ludzi) z czternastej sekundy filmu 0:14 Czy autorowi wiadomo coś na temat tego gdzie i kiedy wykonano to zdjęcie? Pytam ponieważ ludzie ze zdjęcia łudząco przypominają mi moich bliskich - pradziadka i prababcię (Stanisław i Małgorzata Szymańscy) oraz ich pięcioro dzieci: Wacław, Bolesław, Stanisława, Henryk i Tadeusz z miejscowości Leszczydół-Nowiny koło Wyszkowa w obecnym woj. mazowieckim.

  • @User16666
    @User16666 5 หลายเดือนก่อน +2

    Cieżki żywot mieli ci ludzie w większości .

  • @klaudusia9546
    @klaudusia9546 ปีที่แล้ว +2

    Ciezkie czasy ale lepsze niz dzis. Ludzie byli zadowoleni i szczesliwi❤

  • @DariuszKania-jl8ic
    @DariuszKania-jl8ic 7 หลายเดือนก่อน +1

    Zdjęcia są super ale słyszałem że nie wszędzie na polskiej wsi było aż tak ubogo. W centralnej Polsce zdarzały się wsie zelektryfikowane z niewielkim parkiem maszynowym. Polska w tzw. międzywojniu nie zdążyła przeprowadzić reform i unowocześnić całego państwa. Po zaborcach odziedziczyliśmy różne różnice administracyjne i techniczne (np. ruch lewostronny po Austro - Węgrzech czy szerokie tory po Rosji). Okres międzywojenny licząc od Wojny Polsko - Bolszewickiej to właściwie 18 lat. W wielu państwach na zachodzie Europy było niewiele lepiej. Mam tu na myśli niektóre regiony we Francji, Włoszech czy Irlandii.

  • @katarzynaplociennik7027
    @katarzynaplociennik7027 ปีที่แล้ว +6

    Wspaniałe zdjęcia, proszę zwrócić uwagę jak czysto było wszędzie. Ludzie jak szli w pole to byli porządnie ubrani. Można by zanucić Tych lat nie odda nikt..

    • @JezTerenowy
      @JezTerenowy ปีที่แล้ว +11

      Byli czysto ubrani, bo przyjazd fotografa był "świętem we wsi", więc co za tym idzie ,każdy chciał pokazać się z jak najlepszej strony.

    • @jaabnegat
      @jaabnegat ปีที่แล้ว +2

      Byli czysto i odświętnie ubrani, bo dostali taki nakaz od pana, by mu wstydu nie przynieśli ;) Miał przyjechać pan fotograf więc nie politycznie było świecić gołymi tyłkami

  • @Patryk-xw8qm
    @Patryk-xw8qm ปีที่แล้ว +7

    Ta.. zajebista wieś. Analfabetyzm, jedna para koszuli, choroby zakaźne, wszy,sławojka i przeludnienie. Gratuluje. Nie wiem jak mało trzeba wiedziec o tym okresie ze sie gloryfikuje przedwojenna wies.

    • @DariuszKania-jl8ic
      @DariuszKania-jl8ic 7 หลายเดือนก่อน

      Niewiele lepiej wyglądały wsie w niektórych regionach na zachodzie europy we Włoszech czy Francji a i u Niemców znalazły by się zaniedbane miejsca (myślę tu o niektórych regionach nie o całych krajach)

  • @Sasiak1
    @Sasiak1 ปีที่แล้ว +1

    Może nie łatwe, ale jakie to było piękne, normalne życie.

    • @lookash3048
      @lookash3048 11 หลายเดือนก่อน +2

      Nikt nie zabrania kupić ziemi na Podlasiu z zapadłą chałupą i żyć "normalnym życiem" latem bez wody, zimą odciętym od świata. Serio.

  • @Mi-vz5sg
    @Mi-vz5sg ปีที่แล้ว +2

    Wygląda malowniczo,ale bajki na wsi nie było ,taka prawda.Ciężko wszyscy pracowali,rodziny w jednej chałupinie- wielopokoleniowe.Bieda,nie było nikogo stać na ksztalcenie dzieci,tylko zamożne rodziny

  • @elafon56
    @elafon56 ปีที่แล้ว +25

    Straszna bieda musiała być wtedy.

    • @Anna-bv1om
      @Anna-bv1om ปีที่แล้ว

      Byla taka jak wszędzie, ani mniejsza ani większa. Kto ciezko ale dobrze pracował mogl się dorobić. Tak było z moimi dziadkami, zwykłymi chłopami, którzy ziemię kupili przed wojną, zdudowali dom, gospodarstwo, posłali mamę do szkoły średniej, a potem wybuchła wojna. Mama zaczęła studia jeszcze w czasie wojny. Komunistom nic nie zawdzięcza.

    • @Waldi.M..
      @Waldi.M.. ปีที่แล้ว +1

      Byliśmy pod zaborami ale najgorzej było w ruskim zaborze .Nędza i głód nie do opisania. A i w okresie międzywojennym było to samo.Tylko szlachta i obszarnicy typu drucki lubecki żyli ponad stan.

    • @DariuszKania-jl8ic
      @DariuszKania-jl8ic 7 หลายเดือนก่อน

      Polska w tzw. międzywojniu miała zbyt mało czasu na unowocześnienie i reformy. To zaledwie 18 lat było (liczę od Wojny Polsko - Bolszewickiej). Po zaborcach przejęliśmy różne systemy techniczne czy administracyjne (różne przepisy, pieniądze czy np. szerokie tory w dawnej Rosji). W centralnej Polsce nie było aż tak źle.

  • @barbarawojcik2382
    @barbarawojcik2382 ปีที่แล้ว +5

    This video is priceless. The Polish countryside was, and always be, beautiful. These Poles who say "wiocha", "syf kiła i mogiła", "ale wiocha" are very narrowminded. Most Americans are jealous and hateful because they would like to have such images
    in their national consciousness.

  • @grazynahuebers5690
    @grazynahuebers5690 ปีที่แล้ว +2

    ❤❤

  • @chanter571
    @chanter571 5 หลายเดือนก่อน

    Bardzo dobrze pamiętam tę czas.

  • @petewein4677
    @petewein4677 ปีที่แล้ว +27

    Polska wieś w dwudziestoleciu miedzywojennym? Niewyobrażalna bieda, syf kiła i mogiła. Zresztą wtedy wszyscy, miastowi też, co nie byli bogaczami lub nie należeli do elyt mieli okropne warunki życia.

    • @mariach.69
      @mariach.69 ปีที่แล้ว +9

      Mój Boże, jak łatwo jest oceniać, a ja bym wolała mieszkać w tamtej Polsce niż tej niby bogatszej. Ludzie byli lepsi . Dzisiaj są takie nieuki , jak ty, którzy nie znają historii Polski i wypisują takie bzdety.

    • @marianbrom2072
      @marianbrom2072 ปีที่แล้ว +10

      ​@@mariach.69ty piszesz bzdury zapoznaj się ze strajkiem chłopskim a po drugie te bandy grasujące

    • @MsAgata1965
      @MsAgata1965 ปีที่แล้ว +6

      @@mariach.69 Jak to mówią, wszędzie dobrze gdzie nas nie ma. Ten krótki okres po latach niewoli a przed kolejnym zniewoleniem obrósł legendami i mitami. Nie można zapomnieć, że to czas kryzysu gospodarczego, biedy, korupcji podlany walkami różnych opcji politycznych. Warto samemu poczytać i trochę wnikliwiej poznać historię tego okresu niż od razu zarzucać komuś nieuctwo. Czy ludzie byli lepsi? Tego nie wiemy, bo nie było nas tam. Być może w tamtych czasach takie wartości jak honor, prawdomówność, patriotyzm miały większe znaczenie i faktycznie były wartościami nadrzędnymi.

    • @dariasz4049
      @dariasz4049 ปีที่แล้ว +5

      Mieli być bogaci w kilka lat po ponad 120 latach rozbiorów, celowego uwsteczniania PL, wynaradawiania? Jakim cudem?

    • @Anna-fm7hh
      @Anna-fm7hh ปีที่แล้ว

      ​​@@mariach.69 To pani jest niedouczona i rzuca jakimiś niczym niepopartymi frazesami. Proszę poczytać o oszukiwaniu chłopów przy wprowadzaniu reformy rolnej w II RP, o przeludnieniu polskiej wsi w tych latach po zastopowaniu możliwości emigracji jaka była pod zaborami, za małej ilości ziemii, życiu w nędzy, o dyskryminnacji chłopów w urzędach, wciąż istniejących stosunkach na linii ziemianie- chłopi opartych na mentalności z czasów pańszczyzny. Coś mi też podoowiada, że długo by pani nie wytrzymała w lepiance krytej strzechą w jednej izbie z paleniskiem z wielodzietną rodziną i stajnią za ścianą i szybciutko zatęsknilaby za dzisiejszym i czasami.

  • @weronika2463
    @weronika2463 6 หลายเดือนก่อน +2

    Kto czytał "Chłopki"? ♥️

  • @piotrwyszomirski7482
    @piotrwyszomirski7482 5 หลายเดือนก่อน

    To był boży Świat. Moce Ciemności jeszcze w niewielkim stopniu wyrażane były w ludzkich poczymaniach. Zupełnie odwrotnie niż obecnie.

  • @elaspo
    @elaspo ปีที่แล้ว +3

    To są kresy wschodnie.

  • @maniekcwikla9561
    @maniekcwikla9561 7 หลายเดือนก่อน +2

    W latach 80 tych jeszcze takie chałupy można było spotkać 😮

  • @User16666
    @User16666 5 หลายเดือนก่อน +1

    Zacofany świat jednak ludzi wolnych. I biednych , zawziętych i podłych albo bardzo uczciwych i prawdomównych ..Bo na swojej ziemi jesteś wolnym czlowiekiem.. uwięzionym w pewnej przestrzeni.. jeden ma buty a ty nie masz . Wyobraź sobie, że musisz ze wsi do miasta codziennie chodzić dorabiać, po 10 km w jedną stronę. .bo tak bylo.

  • @Xerxes370
    @Xerxes370 ปีที่แล้ว +2

    W zasadzie to nie widać jakiejś wielkiej różnicy pomiędzy wsią w X wieku a tą pokazaną na zdjęciach

  • @dzmicer
    @dzmicer 8 หลายเดือนก่อน +1

    tak było w Polsce, na terytorium Białorusi i Ukrainy... bo w zasadzie naród jest jeden!

  • @avelox8836
    @avelox8836 ปีที่แล้ว +3

    1:50 estetyka architektoniczna tamtych lat powala!!!!!!!!!!

  • @eduardocontabilidade9302
    @eduardocontabilidade9302 8 หลายเดือนก่อน +1

    meu amor polônia... ninguém deveria sair da sua terra

    • @olek-wc6qg
      @olek-wc6qg 8 หลายเดือนก่อน +1

      Tak było .teraz już jest inaczej .Ludzie się oddalili od siebie.To były piękne czasy.

  • @monikanesset5714
    @monikanesset5714 ปีที่แล้ว

    ❤❤❤❤❤❤

  • @damianbuzon8119
    @damianbuzon8119 ปีที่แล้ว

    I z tej wsi pochodzę 🌼🙏🏻

    • @damianbuzon8119
      @damianbuzon8119 ปีที่แล้ว +1

      Dodam ,że jak nie jeden doktor ,czy inżynier w mieście.

  • @AnitaN844
    @AnitaN844 ปีที่แล้ว

    Jak u mojej pra babci w domu❤

  • @alfredazabloka9535
    @alfredazabloka9535 ปีที่แล้ว +12

    Ja jestem z 56 rok
    Jeszcze tak było jak jest pokazane
    Straszna bieda
    Domy strzecha kryte
    Walące się
    Szczęśliwy ten co urodził się później
    Kochajcie dalej Niemców
    Oni wam jeszcze pół P
    Prawdziwe oblicze

    • @Idalilit
      @Idalilit ปีที่แล้ว +3

      a kto kocha Niemców??? Kto? Tylko Niemiec.

    • @MoniHaack
      @MoniHaack ปีที่แล้ว +4

      Co to ma wspólnego z Niemcami? To polskie wioski.

    • @Anna-bv1om
      @Anna-bv1om ปีที่แล้ว +1

      Walące się domy? Jestem troszkę starsza od ciebie i wychowalam się na podlaskiej wsi, podobnej do tych na zdjeciach. Biednie bylo wszędzie, ale na wsiach ludzie ciezko pracowali, dbali o domy i gospodarstwa. Mój dziadek kupił ziemię, 40 ha przed wojną, od Radzwillów, kt mieli w tych okolicach majatki. Komunie zawdzięczał tylko klopoty.

    • @TakAndrzejPolak
      @TakAndrzejPolak ปีที่แล้ว +3

      @@Anna-bv1om Patrząc na statystyki wielkości gruntów ówczesnych gospodarstw rolnych, to się k.... w głowie nie mieści, jak wielodzietne rodziny zaspakajały swoją egzystencję, to było permanentne żonglowanie "ile do garnka, a ile na sprzedaż".

    • @wertyks508
      @wertyks508 ปีที่แล้ว

      @@TakAndrzejPolak Moja matka jest z takiego domu. Było sześcioro dzieci i jeszcze dom murowany dziadek postawił po wojnie. Gospodarstwo na kilku hektarach. Krowa ich żywiła. Mięsa prawie sie nie jadało. Jedyny rachunek to prąd do kilku żarówek. Ogrzewanie zimą słabe, temperatura w środku 12-15 stopni

  • @prawda5223
    @prawda5223 ปีที่แล้ว +11

    Zacofanie ,bieda i nic więcej ! Gdy w Niemczech praktycznie wszędzie były toalety , to w Polsce chodzili na boso z sierpem w ręku i tyle w temacie !

    • @helenatrojanskal5450
      @helenatrojanskal5450 ปีที่แล้ว +3

      Historia się kłania. Dlaczego tak było. Poczytaj.🇵🇱

    • @DariuszKania-jl8ic
      @DariuszKania-jl8ic 7 หลายเดือนก่อน +1

      W niektórych regionach na zachodzie europy było niewiele lepiej. Mam na myśli poszczególne regiony np. Włoch czy Francji (nie całe kraje). Polska w tzw. międzywojniu miała zbyt mało czasu na unowocześnienie i przeprowadzenie reform. To właściwie było 18 lat spokoju licząc od końca Wojny Polsko - Bolszewickiej.

  • @pawelosinski3891
    @pawelosinski3891 8 หลายเดือนก่อน

    pieknosci

  • @antoninamigaa4697
    @antoninamigaa4697 6 หลายเดือนก่อน

    Zdjecia nie oddają rzeczywistości w jakiej żyli

  • @krystalclounds777
    @krystalclounds777 ปีที่แล้ว +20

    Fotografie piekne, ale rzeczywistośc wygladała inaczej. Tymi ludźmi pogardzano. Dla ziemian i arystkoracji to byli tylko robole i niewolnicy!!!!!!!!!!! Tych ludzi trzymano w ciemnocie i wmawino im, że tak chce Bóg. Ich dzieci dziedziczyły biedę, analfabetyzm i pogardzaną pozycję spoleczną. I to zmiana ustroju to zmieniła!!!!!!!! !!!!! I żadne dupki nie beda nam pierd......... o złym komunizmie!!! To za komuny dzieci chłopskie poszły na studia!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! to komuna dała chłopom ziemię! uprwiana przez nich ziemię! I ta ziemia sie im należała!!!

    • @aniaania8234
      @aniaania8234 ปีที่แล้ว

      Co ty opowiadasz ,że komuna dała ziemię polskim chłopom.Oni mieli te ziemie po rodzicach tylko podzielili się dobrowolnie w rodzinie na umowę lub nie.Komuna dała im tylko Akty Własności Ziemi tj tytuły prawne ale musieli być wb posiadaniu na rok 1971r bodajże listopad jak weszła ustawa o uwłaszczeniu..Mój dziadek kupił w 1921r od Skarbu Państwa Polskiego na kredyt 10ha trzeciej klasy .Miał Kw .ale jak umarł to wzięli to w posiadanie trzej synowie i babcia .Wtedy w 1971r się uwłaszczyli ,nabyli nieodpłatnie tytuły prawne w formie AWZ,który był decyzja administracyjna i jest uznawany do dziś.Ktovnie zdążył się uwłaszczyć lub inaczej a był w posiadaniu na dzień 4 List.,1971r. może się uwłaszczyć ....chyba nadal.Komuna to dawała za darmo ruskim to co wyprodukowano w l Polsce.Buty szly z Rafoskoru z gwarancją na rok i od nowa za darmo i statki i dżemy i masło i mięso i perfumy Być Może i P.Walewska kosmetyki itd.Wez nie ośmieszaj się lepiej kup sobie teraz 10ha ziemi.

    • @aniaania8234
      @aniaania8234 ปีที่แล้ว

      Za komuchów była bieda i tyle,a komuna tak kształciła ,że nikt języka ang nie znał.Dostawal sie na studia dzieci komuchów.ityle.

    • @zbigniewhiterik2668
      @zbigniewhiterik2668 ปีที่แล้ว +3

      widać tu150 lat zaborów

    • @Idalilit
      @Idalilit ปีที่แล้ว +6

      dzisiaj wszyscy jesteśmy robolami i niewolnikami dla nierządu z Chazarii. Ha ha ha ... tak było jest i będzie... Piękna polska, wieś , piękna nieskażona przyroda..

    • @krzysztof8976
      @krzysztof8976 ปีที่แล้ว

      Wielka bieda, analfabetyzm, nad nimi pijawki dziedzic pan i pleban.

  • @kirexpozbig
    @kirexpozbig 2 หลายเดือนก่อน

    Que Linde 🎉

  • @MoniHaack
    @MoniHaack ปีที่แล้ว +4

    Piękne zdjęcia ale za nic w życiu chciałabym w tamtach czacach w tamtych wioskach żyć. To były czasy fojdalizmu, czasy niewoli i czasy biedoty.

    • @Anna-bv1om
      @Anna-bv1om ปีที่แล้ว +3

      Wez się za historię biedactwo. Feudalizm ci się czkawką odbija?

    • @Anna-bv1om
      @Anna-bv1om ปีที่แล้ว +3

      Na pewno praca była ciężka, biedy bylo dużo, ale ludzie pracowali i dorabiali się, madrzejsze dzieci kształciły się, tak bylo na wsi podlaskiej gdzie urodziła sie moja mama.

    • @MoniHaack
      @MoniHaack ปีที่แล้ว +1

      @@Anna-bv1om widzę po komentarzu jak Pani jest wykształcona. 🤣🤣

    • @TakAndrzejPolak
      @TakAndrzejPolak ปีที่แล้ว +1

      @@Anna-bv1om"madrzejsze dzieci kształciły się"
      "Antek muzykant" nie wziął się z niczego.

    • @DariuszKania-jl8ic
      @DariuszKania-jl8ic 7 หลายเดือนก่อน

      Nie wiem kiedy w Polsce był fojdalizm ale na pewno nie w międzywojniu. Feudalizmu też już nie było. W wielu poszczególnych regionach europy w tamtym czasie było niewiele lepiej np. we Francji, Włoszech czy Irlandii (oczywiście nie w całych krajach).

  • @mar-mz8kv
    @mar-mz8kv ปีที่แล้ว

    Piękne wsie i życie mimo trudu... Dziś mi się nie podoba, wymarłe wsie, ani konia ani krowy.. Pusto, głucho i ponuro

  • @ricardomatuszewski2835
    @ricardomatuszewski2835 ปีที่แล้ว

    odcinka małej Polski // drogi ekspresowe ( muszą dać miejsce dla lokalnych małych biznesów'' dla regionalnej kuchni '' dla regionalnego rzemiosła'' kultury i sztuki itp .. dla podróżnych okazja by zapoznać się z bogactwem i różnorodnością Regionów i zajrzenia głębiej '' szansa na nowe kontakty kulturalne, gospodarcze itp. Międzynarodowe kołchozy będą wciskać towary międzynarodowych kołchozów- a to nie jest prawdziwa Polska........ w Hiszpanii takie zlekceważenie potrzeby zarobiania na życie przez lokalną społeczność skończyło się biedą i wyludnieniem. Nawet w tv mają o tym cykliczny program ''pusta Hiszpania''

  • @89imperator
    @89imperator 3 หลายเดือนก่อน

    Okropne czasy, XX wiek, a ludzie żyli totalnie tak samo jak w średniowieczu, gdzie w innych krajach Europy były już totalnie inne warunki życia. Bieda, zacofanie, brak edukacji...

  • @arkadiuszkrasicki5478
    @arkadiuszkrasicki5478 ปีที่แล้ว +1

    Z przykrością stwierdzam że dzisiaj na wsi nie jest lepiej i to jest ta dobra zmiana...

    • @andrzejzawada6172
      @andrzejzawada6172 7 หลายเดือนก่อน

      Idiota czy ślepiec jesteś ?

  • @TomTom-dc1gg
    @TomTom-dc1gg ปีที่แล้ว +1

    Bida z Nedza, glod

  • @stokrotka56
    @stokrotka56 ปีที่แล้ว +3

    jakie to wsie w jakim regionie Polski przedwojennej nie wiadomo. na pewno nie zachód i nie śląsk

    • @qqqqqq5328
      @qqqqqq5328 ปีที่แล้ว +4

      Ukraina

    • @Anna-bv1om
      @Anna-bv1om ปีที่แล้ว +3

      ​@@qqqqqq5328Mazowsze, Podlasie, Małopolska, Podkarpacie wygladaly tak samo wiele lat po wojnie.

  • @wandaguz8541
    @wandaguz8541 ปีที่แล้ว

    Nędza i zacofanie. Biedni , ciemni ludzie.

  • @merrlin23
    @merrlin23 ปีที่แล้ว +1

    Brud smród i bieda.

  • @naczelnik_sanepidu
    @naczelnik_sanepidu ปีที่แล้ว

    ale wiocha

  • @adlergizinski7234
    @adlergizinski7234 ปีที่แล้ว

    polaki bidaki SLAVA UKRAINU 🇺🇦🇺🇦🇺🇦🙏

  • @ewa9169
    @ewa9169 3 หลายเดือนก่อน

    Było czysto, schludnie, choć biednie
    Ale i tak zazdroszczę.
    Bo byli razem, kochali się, szanowali.
    I to zniszczył NIEMIEC i RUSKI.
    Tfuuuuuuu

  • @cytrynapomaranczowska3396
    @cytrynapomaranczowska3396 5 หลายเดือนก่อน +1

    W miastach i miasteczkach tez bylo niezbyt latwe zycie, zwlaszcza jesli matka z kilkorgiem dzieci zostawala sama, bo maz zmarl lub zginal na wojnie. Bylo glodno i chlodno, jak mawiala moja mama, ale kobiety tamtych czasow byly dzielne i radzily sobiej ak mogly. Jedne hodowaly w ogrodkach warzywa. k wiaty i sprzedawaly na rynku, inne najmowaly sie do sprzatnia, prania, nianczenia cudzych dzieci, jeszcze inne zakladaly maly biznes, np. magiel, naciaganie firanek, szycie bielizny poscielowej...Byli tez zebracy siedzacy pod kosciolami i w poblizu placów targowych...

  • @tadeuszmiszczyk6528
    @tadeuszmiszczyk6528 6 หลายเดือนก่อน

    Patrząc na te obrazki , przypominam sobie WSPANIAŁE dzieciństwo !!!