Jak uniknąć chorób NEURODEGENERACYJNYCH? 🧠

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 18 ม.ค. 2025

ความคิดเห็น • 33

  • @sawekforc8536
    @sawekforc8536 4 ปีที่แล้ว +14

    Ufff. Ledwo nadążyłem. Następnym razem puszczę w slow motion. Daria, zawsze jesteś przygotowana perfekcyjnie i trzymasz się wątku, ale chyba zaczęła mi się jakaś degeneracja neuro, bo trudno mi ogarnąć taki natłok wiedzy w takim tempie. Staram się jak najwięcej zrozumieć i zapamiętać. :)

  • @jolantajarzabek9424
    @jolantajarzabek9424 ปีที่แล้ว

    Pani. materiały są bardzo cenne, podane zrozumiałe bardzo dziękuję ❤

  • @foolishclown3758
    @foolishclown3758 4 ปีที่แล้ว +5

    Szybko i konkretnie. Można sobie wypisać każdą rzecz, którą chce się wprowadzić. Dla mnie idealny sposób prowadzenia i przekazywania wiadomości. Super!

  • @piotradamski7709
    @piotradamski7709 3 ปีที่แล้ว +4

    Boziu, jaka mądra kobieta. Zakochałem się 😍

  • @sylwiasurdy
    @sylwiasurdy 4 ปีที่แล้ว +3

    Dobra robota 👍 dzięki

  • @justynagorzycka9889
    @justynagorzycka9889 3 ปีที่แล้ว +2

    Gdybyś kiedyś szukała tematu na nowy odcinek, chętnie obejrzałabym coś o diecie w endometriozie 😅. W internecie można znaleźć wiele sprzecznych informacji, na studiach mieliśmy tylko wspomniane, że warto stosować dietę z niską zawartością histaminy. Odcinek świetny, jak zawsze, te o mózgu to moje ulubione 😍.

  • @mikak.3538
    @mikak.3538 4 ปีที่แล้ว +2

    Świetny film. Dziękuję

  • @MrSuluben
    @MrSuluben 4 ปีที่แล้ว +2

    Świetnie się Ciebie słucha i ogląda ogółem.

  • @Aikon-PL
    @Aikon-PL 3 ปีที่แล้ว

    Super kanał, dopiero odkryłem, ale już nadrabiam zaległości :)

  • @lidiawisniewska6048
    @lidiawisniewska6048 3 ปีที่แล้ว +1

    Informacje wartościowe ale sposób ich przekazania przyprawia o ból głowy. Wynika to z tonu i szybkości wypowiedzi.Ciezko się tego słucha

    • @teresagrzegorska7368
      @teresagrzegorska7368 3 ปีที่แล้ว

      Można zmniejszyć szybkość odtwarzania- trzy kropki w rogu ekranu - opcja wybierz np 0, 75

  • @biayiczarnybez8417
    @biayiczarnybez8417 3 ปีที่แล้ว +1

    Proszę o spotkanie z Panią Joanną Podgórską...w filmie :) aby Panie skonfrontowaly wiedzę z pożytkiem dla innych

    •  3 ปีที่แล้ว

      Nagrałam już rozmowę z Asią :)

  • @Ama3l
    @Ama3l ปีที่แล้ว

    Wysłuchałam❤😊

  • @TMVLOGAS
    @TMVLOGAS 4 ปีที่แล้ว +4

    fajny film
    pozdro :)

  • @takasytuacja2633
    @takasytuacja2633 3 ปีที่แล้ว

    Hej co myślisz o roli metali ciężkich, media cały czas straszą że jest to szkodliwe, że powinniśmy caly czas brać chelaty itp. Czy organizm sam jest w stanie usunąć takie metale? Czy jest w mózg też jest w stanie usunąć te metale? Czytałem że niektóre mają zdolność do akumulacji ale nie wiem co to znaczy, znaczy to że mogą się kumulować ale organizm i tak je usunie? Czy zostają tam do końca życia? PROSZĘ ODPOWIEDŹ MARTWIĘ SIĘ CAŁY CZAS I PANIKUJE

  • @robbas_krk1510
    @robbas_krk1510 3 ปีที่แล้ว +1

    Jak to się ma do informacji przekazywanych przez dr Podgórską i innych? Mam na myśli głównie produkty rzekomo zakazane: mięso czerwone (umiarkowane ilości), masło i sery żółte (zwłaszcza parmezan) są wręcz rekomendowane. Nic już z tego nie rozumiem. Przypadek?... 🙄

    •  3 ปีที่แล้ว

      Umiarkowane ilości są Ok :)

  • @Hir3987
    @Hir3987 4 ปีที่แล้ว +1

    Daria a czy alkohol zawarty w winie nie działa czasem źle na nasz mózg ? Czy nie zabija komórek mózgowych ?

    •  4 ปีที่แล้ว +2

      Moim zdaniem działa źle :) mówiłam o tym w tym filmie: th-cam.com/video/bmSXPjhVDwI/w-d-xo.html - a tutaj wspominałam o nim zgodnie z wytycznymi diety MIND. Moim zdaniem optymalnie, zachowując antyoksydanty i eliminując alkohol, będzie korzystać z wina 0% :)

    • @Hir3987
      @Hir3987 4 ปีที่แล้ว +1

      @ A co z grami komputerowymi. Jest wiele opinii w tym sporo sprzecznych. Czy pomagają w dbaniu o mózg ? W sumie męczymy naszą szarą masę nad rozwiązaniem problemów. Czy po prostu się relaksujemy i dobrze bawimy. Więc pomagają nam czy są jak biały cukier do kawy. Szczęście przez chwilę a potem dołek a w dłuższej perspektywie inne problemy zdrowotne. Czy jednak to dobry zamiennik np krzyżówek itd ?

    • @davvids4703
      @davvids4703 4 ปีที่แล้ว +1

      @@Hir3987 ja np na grach komputerowych nauczyłem się logicznego i strategicznego myślenia. Wszystko zależy jakie to gry ;)

    • @davvids4703
      @davvids4703 4 ปีที่แล้ว

      @streetartsk np strategiczne, ekonomiczne, kreatywne

    • @davvids4703
      @davvids4703 4 ปีที่แล้ว

      @streetartsk Europa Universalis IV, Victoria II, Hearts of Iron, Factorio, RimWorld czy nawet projektowanie w Simsach

  • @Peace_Guard
    @Peace_Guard 4 ปีที่แล้ว +6

    1. Jakaś podstawa tego, że rzekomo stężenie cholesterolu i spożycie nasyconych kwasów tłuszczowych ma negatywny wpływ na neurodegenerację?
    Raczej poziom sdLDL-P, Lp(a), RLP-C, czy HDL/trójglicerydów. Całkowity poziom cholesterolu nie ma nic do chorób układu krążenia. Tak samo spożycie tłuszczów nasyconych. Total cholesterol jest miarą gospodarki energetycznej organizmu.
    th-cam.com/video/y8pybQjVeiQ/w-d-xo.html
    th-cam.com/video/NUY_SDhxf4k/w-d-xo.html
    2. Research paper "Epigenetic clock analysis of diet, exercise, education, and lifestyle factors" z 2017 oceniał poziom starzenia organizmu zegarem epigenetycznych i umiarkowane spożycie alkoholu było jednym z protektywnych markerów względem starzenia.
    3. Dieta Mind to porażka. Zainteresowałbym się raczej protokołem Bredesena (th-cam.com/video/5DtWqzalEnc/w-d-xo.html) albo protokołem Terry Wahls. "Produkty pełnoziarniste" + "rośliny strączkowe" + "orzechy", czy też kasze, pestki i warzywa psiankowate to proszenie się o problemy, jako że to główne źródła lektyn-->nieszczelności jelit-->reakcji autoimmunologicznych-->inflamacji ogólnoustrojowej-->nieszczelności bariery krwi-mózg-->neuroinflamacji-->neurodegeneracji.
    th-cam.com/video/mjQZCCiV6iA/w-d-xo.html
    4. Kwas foliowy to nie witamina B9, tylko prekursor 4 kroki od aktywnego folianu, z minimalnym odsetkiem konwersji do niego. Błędem jest używanie tych nazw naprzemiennie. Dlatego w sensownych suplementach używa się metylowanej formy 5-MTHF.
    141549-482911-raikfcquaxqncofqfm.stackpathdns.com/wp-content/uploads/2019/03/Folate-Metabolism-Functional-Nutrition-Answers.png
    5. Nie są niekorzystne tłuszcze trans, tylko hydrogenacja stosowana przemysłowo (zmieniająca konfigurację cis do trans). Naturalne tłuszcze trans nie mają niekorzystnego wpływu na zdrowie.
    6. Co do suplementów, to polecam: Centrophenoxine, Citicoline, ALCAR, Huperzine A, NAC, Lion's Mane/Red Reishi/Cordyceps/Tremella, Niacin, Berberine, Coenzyme Q10, PQQ, Iodine, Ashwagandha, Gotu Kola, Aniracetam/Oxiracetam/Piracetam, Shilajit, Polygala Tenuifolia, Rhodiola Rosea/Crenulata, Creatine, L-Glutamine, Citrulline, Beta-alanine, Boron, L-Tyrosine, L-Tryptophan, Pterostilbene/Resveratrol, DHA, Tongkat Ali.

    • @FuusNGC
      @FuusNGC 3 ปีที่แล้ว +1

      Jeden rabin powie A drugi B. Te badania i linki to można wziąć sobie jako ciekawostke. To wszystko tak sie zmienia, że nie da sie powiedzieć co jest wlaściwe.
      Sam jestem na keto, ale tłuszcze nasycone mi nie służą i przejde bardziej na jednonienasycone, z ograniczeniem masła, śmietany i TŁUSTEGO czerowonego mięsa, bo to tutaj najwięcej "syfu" siedzi którego nie ma jak sprawdzić.

    • @Peace_Guard
      @Peace_Guard 3 ปีที่แล้ว +2

      @@FuusNGC A wiesz, że nie służą Ci tłuszcze nasycone, czy może omega-6 czy też stosunek omega-6/omega-3 (karmione zbożem mięso - patrz wymienione przez Ciebie produkty)? Albo po prostu obecność lektyn z pasz jedzonych przez te zwierzęta? Czy na przykład takie tłuszcze nasycone jak nierafinowane olej kokosowy albo palmowy mają negatywny efekt? Bo jeżeli nie, to nie chodzi o tłuszcze nasycone.
      Co do innych tłuszczów, to oczywiście są potrzebne. Oliwa e.v. to dobry dodatek, ale generalnie polecam maksymalizowanie stosunku omega-3/omega-6. Ewolucyjnie spożywanie omega-6 w więcej niż minimalnych ilościach było praktycznie niemożliwe. Nie wiem o jakim "nie służą" mówisz, więc ciężko mi się odnieść, ale oprócz tłustych ryb (makrele, szproty etc. to dobre opcje niskobudżetowe, a wbrew pozorom mają lepszy profil odżywczy niż słynny i droższy łosoś), polecam któryś z poniższych zimnotłoczonych wysokolinolenowych olejów lnianych, traktowany jak suplement - 2-3 duże łyki dziennie. Nawet pomimo niskiej konwersji dostarcza znacznie więcej EPA/DHA niż suplement. A nawet samo ALA jest bardzo korzystne. Działa dobrze na nawilżenie, elastyczność, młodszy wygląd skóry. Wspomaga leczenie przepuszczalności jelit, zmienia korzystnie florę bakteryjną, pomaga przy problemach skórnych, alergicznych, autoimmunologicznych. Wpływ na skórę, czy nawet coś takiego jak nawilżenie oczu można zauważyć nawet przy jednym Dużym łyku po 30-45 min. Jest tani, jeśli przeliczysz na cenę per dzienne zapotrzebowanie kaloryczne.
      allegro.pl/oferta/dary-natury-olej-lniany-tloczony-na-zimno-1l-9546029804
      www.doz.pl/apteka/p48222-LenVitol_olej_lniany_tloczony_na_zimno_1_l
      pbs.twimg.com/media/EtLHQ4LWMAAK3IE?format=jpg&name=900x900

    • @TriglavPL
      @TriglavPL 3 ปีที่แล้ว +3

      @@Peace_Guard proszę założyć własny kanał i mówić o tym wszystkim. Subskrybowałbym i słuchał regularnie :)

  • @wendyaster4658
    @wendyaster4658 4 ปีที่แล้ว +2

    Temat ciekawy ale dlaczego mówienie w tak szybkim tempie?

    •  4 ปีที่แล้ว +2

      Dlatego, że tak mówię na co dzień :)

  • @ilove__gluten699
    @ilove__gluten699 4 ปีที่แล้ว +3

    ❤️❤️❤️❤️❤️

  • @gregorius790
    @gregorius790 4 ปีที่แล้ว

    👍