Jestem toalnym świeżakiem w temacie Mikrotika, bo buduję sieć do nowego domu i tak trochę przypadkiem trafiłem na allegro RB3011 za niecałe 300zł, a potem dopiero na Twój kanał. W którymś z filmów mówiłeś, że zamiast RB3011 lepiej wybrać właśnie L009, ale na papierze drugi z nich wydaje się mieć słabsze CPU. Może dodasz do arkusza z porównaniem również RB3011? Wydaje się być popularny ciągle z drugiej ręki. PS. Content jaki tutaj serwujesz na kanale jest FENOMENALNY!!!
Zastanawiałem się nad l009 do domu ale gdy się dowiadywałem były podobne opinie więc kupiłem ax 3. Z tego co słyszałem l009 sprawdza się ale w ciężkich warunkach ma dobre chłodzenie żeby pracować w szafie i można wyprowadzić anteny z szafy dla sensorów na mqtt i podobno w tym sprawdza się idealnie więc do domu odpuściłem i dobrze zrobiłem
Skąd szkoła ma budżet na to? Na grupach na FB widywałem wielokrotnie, że ktoś przekazywał używane Mikrotiki do szkół, bo nie mieli na czym uczyć. Do nauki wystarczy najtańszy Mikrotik, byle działał. 10 Mbit przepustowości przy nauce to aż nadto.
Do nauki wystarczy OpenWrt. MT RouterOS ma jednak trochę "dziwności" niczym ANDROID OS w porównaniu z dystrybucją Linuksa. Przypominam, że RouterOS to własnościowa "nakładka" na kernel Linux.
Wspomniałem o OpenWrt, ponieważ jedyny koszt to używany sprzęt, ale w te kryteria wpasowuję się również MikroTik RouterOS w wersji bezpłatnej (limit UPLOAD 1Mb/s). OpenWrt oraz MikroTik RouterOS (dostępny obraz ISO) można zainstalować na PC x86 z wyłączonym UEFI.
Tylko, że instalując wirtualkę omijasz całą konfigurację switch chipów, wi-fi, czy CAPsMAN-a. Poza tym do mnie fizyczny sprzęt zawsze dużo bardziej przemawia (można poznać jego realne ograniczenia). OpenWrt jest czymś całkiem innym od RouterOS. Wiele rzeczy robi się inaczej (trudniej) niż na RouterOS. Nie da się tego bezpośrednio porównać ze sobą, tak samo jak OPNsense jest całkiem inne niż ROS i OpenWrt.
@@TechGlobuzOpenWrt oraz MikroTik RouterOS można zainstalować bezpośrednio na fizycznym sprzęcie. Oczywiście "custom-owa" instalacja wiąże się z utratą części doświadczenia obcowania ze sprzętem MikroTik, ale z drugiej strony mówimy o nauce standardów sieciowych a nie obsługi MikroTik. Testowałem RouterOS na fizycznym sprzęcie (CPU x86 z wyłączonym UEFI). Działały interfejsy ETHERNET. Nie posiadałem urządzeń Wi-Fi, więc nie sprawdziłem. Według "Internetòw" niektóre produkty Atheros oraz Qualcomm powinny działać.
Ja używam jako out of band dostęp do konsoli i się sprawdza ma konsole oraz USB i obsługuje z kilka urządzeń w razie awarii. Oprócz tego ze czerwony i dobrze chłodzony to plus za smart rack mount plusów wiecej nie widze😅
Witam tutaj sprzedawca mam nadzieję że jest pan zadowolony :). Wymieniałem go ponieważ jest to fajny router ale domowy w moim homelab mógłby co najwyżej służyć jako switch warstwy 3. Wymieniłem go na RB5009 ponieważ potrzebowałem bardziej zawansowanej konfiguracji firewall. Odnośnie wifi był używany w bloku na konfiguracji PL kanał 40Mhz przy nim osiągałem max 60/30 za dwoma ścianami już było to tylko 5/1
@@TechGlobuz Ja kupiłem go ponieważ byłem ciekawy wielu ludzi odradzało ale liczyłem na aktualizację która go przyśpieszy ponieważ gdy go kupiłem i puściłem iperf przez niego nie byłem zadowolony, aktualizacje nic nie zmieniały dlatego stwierdziłem że czas na zmianę
@@AdrianuX1985 Jak kupił na firmę z odliczeniem VAT i wrzuceniem w koszty, to stracił mniej niż się wydaje ;) no i ja w sumie robię podobnie. Tego L009 kupiłem tylko dlatego, że był tani jak na ten sprzęt i chciałem go przetestować.
Faktycznie trochę słabo jak za te pieniądze. Ax3 czy ax2 + nieduży switch chyba zdecydowanie lepsze. Ale inna rzecz mnie zastanowiła, a konkretnie podawane obciążenie CPU. Wiadomo, że jeśli urządzenie ma jednordzeniowy procesor to przy 100% zajętości praktycznie ledwie żyje. Ale przecież sporo ich, a na pewno wszystkie nowsze mają po 2 albo i 4 rdzenie CPU. Jestem gorącym zwolennikiem monitorowania wszystkiego bez wyjątku czy to w OMD/Icinga/Nagios, czy w LibreNMS po SNMP i tam dopiero widać dokładnie który rdzeń i jak mocno jest obciążony. Pytanie: co tak naprawdę pokazuje ikonka CPU w Mikrotiku (czy tam w System - Resources, bo to chyba to samo). PS. Dzięki za filmy, bardzo przydatne, kawę kupuję. (-:
Na górze pokazuje obciążenie całego CPU (wszystkie rdzenie), więc jak jest 25% przy czterodrzwiowym CPU, to może być jeden rdzeń na 100%. W system->resources->CPU masz dokładnie rozbite obciążenie na rdzenie i jak podejrzewasz wąskie gardło, to warto tam patrzeć podczas testu.
Po obejrzeniu naszło mnie pytanie około MikroTik-owe. Czy używałeś "na produkcji" CHR na fizycznym sprzęcie? Oczywiście wiem, że bezpłatny CHR posiada przycięty UPLOAD.
Jeszcze nie. Do wymagających zadań szły CCR-y. Temat CHR będzie na kanale i to w dość nietypowy sposób, bo pojawiła się pewna możliwość, o której nie chcę jeszcze mówić ;)
Komercyjny chr jest spoko. BGP dziala zdecydowanie lepiej niz na ccr1036, darmowy chr ma obcięte pasmo do 1mbps. W zasadzie nadaje się tylko do zabawy (o przepraszam do LABA)
Z tym "następcą 2011" to chodziło MikroTikowi dokładnie o to, że po wydaniu 3011 i 4011 model 2011 stał się bardzo tani i ludzie często go kupowali jako "trochę lepszy ale tani RouterBOARD", ale wiadomo - z czasem CPU i porty 100Mb zaczęły być nieakceptowalne, więc MikroTik wyszedł z inicjatywą i zaprojektował router, który od początku ma być "trochę lepszy ale tani", jednak czy wyszło? Moim zdaniem średnio...
Potrzebuje zrobić przewieszkę światłowodem z głównego domu do domku letniskowego około 50m i rozesłać tam gigabitowe łącze. Router GPON zostanie jako główny a ten Mikrotik 2szt robiłby za Access Point z wkładką SFP do zrobienia przewieszki i rozesłanie wifi po obydwu stronach łącza. Ma to jakikolwiek sens?
Na CCR-a 2004 ;) Chociaż na papierze 5009 ma zbliżoną wydajność, a zasilić da się jednocześnie przez PoE, z gnizada 5,5/2,1 i jeszcze ma z boku dodatkowe gniazdo zasilania, więc możesz dać trzy zasilacze ;)
@@mateuszmazur1482 L009 jak wyłączysz fasttrack, to nie zamyka LAN. CPU prawie to samo, co w hAP ax lite. Nie polecam i wyraźnie o tym mówię w filmie. No chyba, że uda się kupić tak tanio jak mi.
Dzięki za propozycje, ale aktualnie jest okres wakacyjny i jestem w rozjazdach. Tematy filmów mam poplanowane do końca sierpnia i robię je na zapas, żeby wypuszczać regularnie. Najwcześniej we wrześniu będę mieć czas przetestować.
To jest logiczne i zrozumiałe, ale cena o 100 zł za wysoka jest niezrozumiała. Nie bardzo widzę jakie sprzęty miałoby to kanibalizować kosztując 100 zł mniej, a wtedy zakup możnaby uznać za uzasadniony - cena by była porównywalna z hAP ax2.
ja szczerze mówiąc nie widzę sensu zakupu mikrotików. Do nauki może ok, ale do użytku nie jest to dobry wybór. Choć kto wie, może ja nie widzę dla niego zastosowań. Jeśli ktoś chce mi o nich powiedzieć to zapraszam do komentowania mojego posta :)
Ja właśnie kupiłem do użytku domowego. Bardzo dużo się nauczyłem o sieciach i dzięki temu sporo rzeczy ogarnąłem. Dodatkowo mój ax3 jest stabilny jak skała
OPNSense nie ma SSTP. U mnie to całkowicie dyskwalifikuje router. No i kolega wyeżej napisał o zakupie Mikrotików, a nie o samym RouterOS. Moje pytanie bardziej dotyczyło jakie inny sprzęt zamiast Mikrotika?
2011 miał być modelem uniwersalnym, jak był nowy to chyba też kosztował około 500zł i przez tę cenę był bardzo długo stosowany jako trochę lepszy MikroTik do ogólnego zastosowania. Sympatycy MT brali sobie go do domu, małe firmy na nim pracowały. W tytułowym 2011 roku (aczkolwiek rzeczywiście to wydali go w 2012) WiFi 2.4GHz było całkiem OK. To był naprawdę sprzęt uniwersalny. 3011 i 4011 były już droższe i MT celował z nimi bardziej w półkę "prosumenta" toteż nie były one tak popularne i 2011 nadal był często wybierany. Nadszedł czas, 2011 zaczął być mocno przestarzały i MT postanowił wydać następcę - L009. Mocno go reklamują jako idealny następca 2011. Ale no... W przeciwieństwie do 2011, moim zdaniem L009 jest "do wszystkiego" i "do niczego", z tradycyjnym naciskiem na to drugie... Te urządzenie jest we wszystkim dosyć przeciętne. Samo 2.4GHz nie jest teraz szczególnie mile widziane, więc jako AP jest raczej średnio użyteczny... Bardziej zaawansowany routing? Za słabe CPU... No po prostu nie ma żadnej niszy, którą by mógł zapełnić. Można by się kłócić "a mogli by dodać WiFi 5GHz, i jeszcze więcej RAMu, i CPU" ale wtedy cena by była równa z 4011... Moim zdaniem bardzo, bardzo szkoda, że nie wywalili całkiem WiFi i nie wsadzili CPU z ax²/cAP ax. Wtedy to by był duży "selling point" tego routera - "tani MT, co ma dużo portów i obrobi gigabit". Pośredni między RB5009 a hAPami. Toż to by było świetne rozwiązanie do domu albo na jakieś małe firmy. :) No ale tak to szkoda, szkoda.
Super materiał, wreszcie prosto, sensownie i na temat 👍 Proponuje aby zrobić taki sam materiał ale o RB5009.
Bardzo ci dziękuję dobry człowieku. Aktualnie stoję przed wyborem rutera i się zastanawiam między nim a hAP ax3
I jakie wnioski? Dokładnie ten sam dylemat. Pomożesz? :)
Jestem toalnym świeżakiem w temacie Mikrotika, bo buduję sieć do nowego domu i tak trochę przypadkiem trafiłem na allegro RB3011 za niecałe 300zł, a potem dopiero na Twój kanał. W którymś z filmów mówiłeś, że zamiast RB3011 lepiej wybrać właśnie L009, ale na papierze drugi z nich wydaje się mieć słabsze CPU. Może dodasz do arkusza z porównaniem również RB3011? Wydaje się być popularny ciągle z drugiej ręki.
PS. Content jaki tutaj serwujesz na kanale jest FENOMENALNY!!!
3011 nie mam jeszcze przetestowanego jeśli chodzi o wydajność. Leży na półce i za jakiś czas na pewno przetestuję.
Zastanawiałem się nad l009 do domu ale gdy się dowiadywałem były podobne opinie więc kupiłem ax 3. Z tego co słyszałem l009 sprawdza się ale w ciężkich warunkach ma dobre chłodzenie żeby pracować w szafie i można wyprowadzić anteny z szafy dla sensorów na mqtt i podobno w tym sprawdza się idealnie więc do domu odpuściłem i dobrze zrobiłem
Hej, dobry materiał!🤘 jest szansa na podobny test ale właśnei RB5009?
My te mikrotiki używamy w szkole do nauki, szczególne routingu między VLANami bo to w INF02 obecnie jest na egzminie.
Skąd szkoła ma budżet na to? Na grupach na FB widywałem wielokrotnie, że ktoś przekazywał używane Mikrotiki do szkół, bo nie mieli na czym uczyć. Do nauki wystarczy najtańszy Mikrotik, byle działał. 10 Mbit przepustowości przy nauce to aż nadto.
Do nauki wystarczy OpenWrt.
MT RouterOS ma jednak trochę "dziwności" niczym ANDROID OS w porównaniu z dystrybucją Linuksa.
Przypominam, że RouterOS to własnościowa "nakładka" na kernel Linux.
Wspomniałem o OpenWrt, ponieważ jedyny koszt to używany sprzęt, ale w te kryteria wpasowuję się również MikroTik RouterOS w wersji bezpłatnej (limit UPLOAD 1Mb/s).
OpenWrt oraz MikroTik RouterOS (dostępny obraz ISO) można zainstalować na PC x86 z wyłączonym UEFI.
Tylko, że instalując wirtualkę omijasz całą konfigurację switch chipów, wi-fi, czy CAPsMAN-a. Poza tym do mnie fizyczny sprzęt zawsze dużo bardziej przemawia (można poznać jego realne ograniczenia). OpenWrt jest czymś całkiem innym od RouterOS. Wiele rzeczy robi się inaczej (trudniej) niż na RouterOS. Nie da się tego bezpośrednio porównać ze sobą, tak samo jak OPNsense jest całkiem inne niż ROS i OpenWrt.
@@TechGlobuzOpenWrt oraz MikroTik RouterOS można zainstalować bezpośrednio na fizycznym sprzęcie.
Oczywiście "custom-owa" instalacja wiąże się z utratą części doświadczenia obcowania ze sprzętem MikroTik, ale z drugiej strony mówimy o nauce standardów sieciowych a nie obsługi MikroTik.
Testowałem RouterOS na fizycznym sprzęcie (CPU x86 z wyłączonym UEFI).
Działały interfejsy ETHERNET.
Nie posiadałem urządzeń Wi-Fi, więc nie sprawdziłem.
Według "Internetòw" niektóre produkty Atheros oraz Qualcomm powinny działać.
Ja używam jako out of band dostęp do konsoli i się sprawdza ma konsole oraz USB i obsługuje z kilka urządzeń w razie awarii. Oprócz tego ze czerwony i dobrze chłodzony to plus za smart rack mount plusów wiecej nie widze😅
Witam tutaj sprzedawca mam nadzieję że jest pan zadowolony :). Wymieniałem go ponieważ jest to fajny router ale domowy w moim homelab mógłby co najwyżej służyć jako switch warstwy 3. Wymieniłem go na RB5009 ponieważ potrzebowałem bardziej zawansowanej konfiguracji firewall. Odnośnie wifi był używany w bloku na konfiguracji PL kanał 40Mhz przy nim osiągałem max 60/30 za dwoma ścianami już było to tylko 5/1
I pewnie tak u mnie skończy - najpewniej zastąpi 2011, którego mam w skrzynce na maszcie na dachu.
@@TechGlobuz Ja kupiłem go ponieważ byłem ciekawy wielu ludzi odradzało ale liczyłem na aktualizację która go przyśpieszy ponieważ gdy go kupiłem i puściłem iperf przez niego nie byłem zadowolony, aktualizacje nic nie zmieniały dlatego stwierdziłem że czas na zmianę
a i używałem go w szafie rack ale miałem przedłużki SMA do anten żeby wychodziły na zewnątrz
Kupiłeś sprzęt MT za około 500 zł, pobawiłeś się i sprzedałeś za 300 zł?
Czy dobrze zrozumiałem?
@@AdrianuX1985 Jak kupił na firmę z odliczeniem VAT i wrzuceniem w koszty, to stracił mniej niż się wydaje ;) no i ja w sumie robię podobnie. Tego L009 kupiłem tylko dlatego, że był tani jak na ten sprzęt i chciałem go przetestować.
Faktycznie trochę słabo jak za te pieniądze. Ax3 czy ax2 + nieduży switch chyba zdecydowanie lepsze.
Ale inna rzecz mnie zastanowiła, a konkretnie podawane obciążenie CPU. Wiadomo, że jeśli urządzenie ma jednordzeniowy procesor to przy 100% zajętości praktycznie ledwie żyje. Ale przecież sporo ich, a na pewno wszystkie nowsze mają po 2 albo i 4 rdzenie CPU. Jestem gorącym zwolennikiem monitorowania wszystkiego bez wyjątku czy to w OMD/Icinga/Nagios, czy w LibreNMS po SNMP i tam dopiero widać dokładnie który rdzeń i jak mocno jest obciążony. Pytanie: co tak naprawdę pokazuje ikonka CPU w Mikrotiku (czy tam w System - Resources, bo to chyba to samo).
PS. Dzięki za filmy, bardzo przydatne, kawę kupuję. (-:
Na górze pokazuje obciążenie całego CPU (wszystkie rdzenie), więc jak jest 25% przy czterodrzwiowym CPU, to może być jeden rdzeń na 100%. W system->resources->CPU masz dokładnie rozbite obciążenie na rdzenie i jak podejrzewasz wąskie gardło, to warto tam patrzeć podczas testu.
Czy masz doświadczenie z modelami z serii MikroTik CHATEAU?
Np:
"S53UG+5HaxD2HaxD-TC&EG18-EA"
Polecam ustawić Region na Japonię 4dbi więcej wycisnąłem niż na US Pozdrawiam!
u mnie na 2,4 GHz Japonia nie wyciska więcej niż US
@@tomaszj.7591
@Atra_Krol
U mnie TX Power na US 28, na Japonii 17
Po obejrzeniu naszło mnie pytanie około MikroTik-owe.
Czy używałeś "na produkcji" CHR na fizycznym sprzęcie?
Oczywiście wiem, że bezpłatny CHR posiada przycięty UPLOAD.
Jeszcze nie. Do wymagających zadań szły CCR-y. Temat CHR będzie na kanale i to w dość nietypowy sposób, bo pojawiła się pewna możliwość, o której nie chcę jeszcze mówić ;)
Komercyjny chr jest spoko. BGP dziala zdecydowanie lepiej niz na ccr1036, darmowy chr ma obcięte pasmo do 1mbps. W zasadzie nadaje się tylko do zabawy (o przepraszam do LABA)
@@TechGlobuzTestowałem na VM, ale brak wsparcia dla modemu Huawei E3372h-153 (MikroTik nie ogarnia NCM, więc było PPP) spowodował powrót do OpenWrt.
@@pkolegaNa jakiej specyfikacji sprzętowej?
Zakładam, że x86_64.
@@AdrianuX1985 to zes sobie wymyslil, chr nie jest do takich zastosowan.
Z tym "następcą 2011" to chodziło MikroTikowi dokładnie o to, że po wydaniu 3011 i 4011 model 2011 stał się bardzo tani i ludzie często go kupowali jako "trochę lepszy ale tani RouterBOARD", ale wiadomo - z czasem CPU i porty 100Mb zaczęły być nieakceptowalne, więc MikroTik wyszedł z inicjatywą i zaprojektował router, który od początku ma być "trochę lepszy ale tani", jednak czy wyszło? Moim zdaniem średnio...
To może teraz odcinek poradnikowy o tym jak postawić kontener z jakimś serwerem DNS typu pihole
Potrzebuje zrobić przewieszkę światłowodem z głównego domu do domku letniskowego około 50m i rozesłać tam gigabitowe łącze. Router GPON zostanie jako główny a ten Mikrotik 2szt robiłby za Access Point z wkładką SFP do zrobienia przewieszki i rozesłanie wifi po obydwu stronach łącza. Ma to jakikolwiek sens?
Czy jakiś domowy router mikrotik obrobi 1Gbit bez fasttracka z jakimiś regułami firewalla typu separacja iot, kamert itp? Czy tylko CCR zostaje?
hAP ax2 obrobi. Fasttrack nie oznacza, że całkiem musisz rezygnować z firewalla.
Ja mam ten router nowy i potrzebne mi było więcej portów.
A na co wymienić CCR1009-8G-1S-1S+, który zaczyna niedomagać? RB5009UG+S+IN?
Zaletą ccra było zdublowane zasialnie...
Na CCR-a 2004 ;) Chociaż na papierze 5009 ma zbliżoną wydajność, a zasilić da się jednocześnie przez PoE, z gnizada 5,5/2,1 i jeszcze ma z boku dodatkowe gniazdo zasilania, więc możesz dać trzy zasilacze ;)
@@TechGlobuz cena ccr mocno odrzuca
Witaj. To powiedz proszę co polecisz finalnie pod łączę 1Gbit i NAT? Dzięki.
Minimum hAP ax2/3, 4011, 5009 no i oczywiście wzytko co jest szybsze (CCR-y).
@@TechGlobuz dzięki! Chyba jak wydawać to ax3 "ma wszystko". True?
@@TechGlobuza ten z filmu L009?
@@mateuszmazur1482 L009 jak wyłączysz fasttrack, to nie zamyka LAN. CPU prawie to samo, co w hAP ax lite. Nie polecam i wyraźnie o tym mówię w filmie. No chyba, że uda się kupić tak tanio jak mi.
@@TechGlobuz dzięki, jasne.
Gdzie zazwyczaj kupujesz?
Szukam okazji na allegro i na allegro lokalnie.
Panama ma największą moc dopuszczaną WIF z tego co wiem.
U mnie po ustawieniu Panama TX Power 24, na United States 28 więc chyba nie bałdzo.
Nie chciałbyś 5009 do testów? Używam od kilku miesięcy, ale póki mam poprzedni sprzęt to na tydzień czy dwa mogę sobie zrobić downgrade.
Dzięki za propozycje, ale aktualnie jest okres wakacyjny i jestem w rozjazdach. Tematy filmów mam poplanowane do końca sierpnia i robię je na zapas, żeby wypuszczać regularnie. Najwcześniej we wrześniu będę mieć czas przetestować.
To dawaj znać. Póki mam zapas nieprzekonfigurowanybna jakieś dziwactwa to można się bawić.
Jezeli mt by dp tego modelu wsadzil modul wifi 5Ghz to duzo osob by nie kupilo 4011 z wifikami, chcieli zrobic nastepce 2011 i cos nie pyklo
To jest logiczne i zrozumiałe, ale cena o 100 zł za wysoka jest niezrozumiała. Nie bardzo widzę jakie sprzęty miałoby to kanibalizować kosztując 100 zł mniej, a wtedy zakup możnaby uznać za uzasadniony - cena by była porównywalna z hAP ax2.
ja szczerze mówiąc nie widzę sensu zakupu mikrotików. Do nauki może ok, ale do użytku nie jest to dobry wybór. Choć kto wie, może ja nie widzę dla niego zastosowań. Jeśli ktoś chce mi o nich powiedzieć to zapraszam do komentowania mojego posta :)
Ja właśnie kupiłem do użytku domowego. Bardzo dużo się nauczyłem o sieciach i dzięki temu sporo rzeczy ogarnąłem. Dodatkowo mój ax3 jest stabilny jak skała
Ale co zamiast Mikrotika? Nie istnieją routery o podobnym stosunku cena/możliwości.
@@TechGlobuz Pod względem możliwości software zgadzam się. Ludzie mają różne wymagania.
OPNsense, OpenWrt.
OPNSense nie ma SSTP. U mnie to całkowicie dyskwalifikuje router. No i kolega wyeżej napisał o zakupie Mikrotików, a nie o samym RouterOS. Moje pytanie bardziej dotyczyło jakie inny sprzęt zamiast Mikrotika?
Dlaczego inżynierowie MikroTik tak BARDZO uwielbiają POE pasywne?
Jak zasilisz go z 48V, to realnie na wyjściu PoE będzie to samo co w standardzie af/at.
@@TechGlobuzCzy zdarzyło Ci się przez pomyłkę, że PoE pasywne uwaliło sprzęt?
Netgear wac 564 lub 540 🤦 tak wiem AC ale śmiga spox
2,4 i 500 zl … moze jak ktos ma mieszkanie z samymi smart zarowkami i koniecznie chce taki sprzet, inaczej to nie ma sensu
A tu nawet nie ma 5ghz w standardzie AC? To niezle jaja, nic dziwnego, ze cenowo roznica jest taka niewielka.
Do domu kierowany jest hap ax3 a nie l009 który jest nawet słabszy ale bardziej przewidziany do ciężkich warunków
2011 miał być modelem uniwersalnym, jak był nowy to chyba też kosztował około 500zł i przez tę cenę był bardzo długo stosowany jako trochę lepszy MikroTik do ogólnego zastosowania. Sympatycy MT brali sobie go do domu, małe firmy na nim pracowały.
W tytułowym 2011 roku (aczkolwiek rzeczywiście to wydali go w 2012) WiFi 2.4GHz było całkiem OK. To był naprawdę sprzęt uniwersalny.
3011 i 4011 były już droższe i MT celował z nimi bardziej w półkę "prosumenta" toteż nie były one tak popularne i 2011 nadal był często wybierany.
Nadszedł czas, 2011 zaczął być mocno przestarzały i MT postanowił wydać następcę - L009. Mocno go reklamują jako idealny następca 2011.
Ale no...
W przeciwieństwie do 2011, moim zdaniem L009 jest "do wszystkiego" i "do niczego", z tradycyjnym naciskiem na to drugie...
Te urządzenie jest we wszystkim dosyć przeciętne. Samo 2.4GHz nie jest teraz szczególnie mile widziane, więc jako AP jest raczej średnio użyteczny...
Bardziej zaawansowany routing?
Za słabe CPU...
No po prostu nie ma żadnej niszy, którą by mógł zapełnić.
Można by się kłócić "a mogli by dodać WiFi 5GHz, i jeszcze więcej RAMu, i CPU" ale wtedy cena by była równa z 4011...
Moim zdaniem bardzo, bardzo szkoda, że nie wywalili całkiem WiFi i nie wsadzili CPU z ax²/cAP ax. Wtedy to by był duży "selling point" tego routera - "tani MT, co ma dużo portów i obrobi gigabit". Pośredni między RB5009 a hAPami. Toż to by było świetne rozwiązanie do domu albo na jakieś małe firmy. :)
No ale tak to szkoda, szkoda.