Głowna zaleta Aliexpress jest taka, że można tam kupić także oryginalne karty Intela (nie chińskie wykorzystujące ten sam chip) czy Mellanoxa za sporo niższe kwoty niż u nas w firmach sprzedających sprzęt poleasingowy. Takie ConnectX-4 Lx (w wersji 2x SFP28 10/25Gbit) kupiłem na Ali po 250zł/szt. Znajdźcie na Allegro za mniej niż 500. Podobnie jest z kontrolerami LSI SAS/SATA/NVMe. LSI 9400-16i kupiłem na Ali za bodajże 700zł.
Jumbo frames oznaczają, tak jak mówisz, mniejszą ilość pps, a co za tym idzie mniejszy narzut w nagłówkach. Niektóre karty wspierają hardware offloading dla liczenia sum kontrolnych itp. rzeczy, zwalniając z tej roboty główny procesor. Dlatego jedne karty są (dla utylizacji cpu) lepsze, inne gorsze. Ja u siebie mam frontowy LAN zrobiony na 1 lub 2.5G i MTU 1500, ale urządzenia korzystające z NAS-ów, czy innych NFS-ów, puszczam drugim, wydzielonym LAN-em 10G z MTU 9000. Przy okazji jumbo wypada wspomnieć o zwiększeniu latencji w transmisji. 10G jest dobre tam, gdzie potrzebna jest prędkość kosztem zwiększonych opóźnień.
Cały problem z obsługą 2.5GbE przez karty 10GbE polega na tym, że te tanie karty są zazwyczaj bardzo starymi konstrukcjami, na co zresztą wskazuje użycie PCI Express 2.0 - wersja 3.0 tego standardu zadebiutowała w 2010 roku, czyli ponad pięć lat przed 802.3bz (2.5GbE i 5GbE). Efektem tego, starsze karty 10GbE w ogóle nie potrafią obsłużyć standardów pośrednich pomiędzy 1GbE a 10GbE, albo potrafią po jakichś późniejszych modyfikacjach, ale działa to tak sobie. Co więcej, większość kart 10GbE (zwłaszcza używanych albo chińskich nowych, ale z chipami z wylutów) to konstrukcje typowo serwerowe, a w serwerowniach standardy 2.5GbE i 5GbE z oczywistych względów nigdy nie zaistniały i już nie zaistnieją, więc ich producenci nie zawracają sobie głowy kompatybilnością z bezsensownymi z ich punktu widzenia trybami (wykorzystującymi nowsze metody przesyłu danych, a nie tylko większe pasmo). Reasumując, moim zdaniem 2.5GbE nigdy nie zaistnieje na poważnie poza sprzętem SOHO, teraz już na grubo wjeżdża XGS-PON, więc 10GbE to przyszłość a 2.5GbE nie warto sobie głowy zawracać. Zwłaszcza, że jest idealna okazja wymienić okablowanie na światłowodowe (używane spawarki kosztują już ok. 1000 pln - to podobna wartość jak 150zł które płaciłem za pierwszą zaciskarkę 8P8C w 2003 roku), a na świetle różnica między 2.5GbE a 10GbE jest praktycznie żadna. I masz światełko bezpośrednio do komputera. :)
@@MM_HTL Koszt+realne potrzeby użytkowników. Większość ludzi na co dzień korzysta z Wi-Fi, które realnie nie zbliża się do gigabita, a jeśli narzekają to na stabilność połączenia i zasięg, a nie na prędkość. 10 Gbit jest potrzebne jedynie w bardzo specyficznych zastosowaniach. Nawet jak masz NAS, to sama prędkość dysku talerzowego będzie wąskim gardłem już przy 2,5 Gbit LAN.
Ośmielam się nie zgodzić - 10Gbit w domu to nadal rozwiązanie dla hobbystów/homelabów ale nie dla przeciętnego użytkownika jadącego dziś na 1Gbit - albo kable DAC (max. 7-10m) , albo światłowody (drogie, skomplikowana instalacja) albo okablowanie min. Cat 6 (i duży pobór prądu per port w 10GBaseT). Praktycznie na Cat 5e na b. małe odległości 10Gbit może działać ale to nie jest nic gwarantowanego czy wspieranego. Przejście na 2,5Gbit jest za to "seamless" - do 100m na Cat 5e. Nawet 5Gbit idzie na 5e ale tylko do 50m co nadal wystarczy w 99% domowych zastosowań. Wszystkie nowsze płyty główne czy serwery NAS mają dziś porty 2,5Gbit. Access pointy WiFi 7 to w zasadzie wszystkie mają port 2,5Gbit (lepsze to nawet 10Gbit). Po światłowodzie można mieć Internet powyżej 1Gbit więc kwestią czasu są modemy GPON czy DSL z portami 2,5Gbit. Długo barierą dla 2,5Gbit był brak tanich switchy - te które obsługiwały 2,5 obsługiwały też 10Gbit a więc były b. drogie. Teraz są już dostępne tanie switche 1/2,5Gbit. 2,5Gbit to już jest naturalny następca 1Gbit w zastosowaniach domowych.
@@ZbigniewKos a ja osobiście buduje dom i w ściany wsadzę cat 8 by nie musieć rozkuwać ścian gdy już 10gbps będzie zbyt mało. Urządzenia owszem będą modernizowane zgodnie z potrzebami i na początek zwykłe 1gbps ale kable lepiej dać na zapas by nie ruszać potem.
Moje obserwacje: 1. Wkładki do portu SFP+ na miedź 10Gbit baaardzo się grzeją. 2. Jest rozwiązanie problemu braku portów PCIE x4 na płycie. Widziałem na filmie, że masz na płycie wolny slot Nvme. Można kupić kartę sieciową wpinają w taki slot i mającą złącze SFP+. Znajdziesz taką na Ali pisując w wyszukiwarce "82599-1SFP M.2 10G Intel". Nie testowałem, ale ludzie piszą, że działa.
@@tomaszwak Nie rozumiesz, wkladki SFP+ na miedz sa problematyczne, duzo bardziej porty zwykle 10g miedziane albo wkladki na swiatlowod. Nawet taka wkladka 10g miedziana ogranicza dlugos przewodu do bodajze 35 metrow czyli mniej niz cat6 z 50 metrami co dopiero cat6a z 100 metrami jak cat5e z 1g.
Początkowo jak sprzedawali CAT6 jako nowość to kable miały pełne separatory krzyżowe, AWG23, ful miedź i bardzo mocny skręt par, jak obecnie jest w standardzie CAT6a. Wydaje mi się że dopiero później podzieli standardy i teraz CAT6 ma tylko cienki rdzeń separujący, a pełny separator krzyżowy jest zarezerwowany dla CAT6a.
Nie wiem jakie kable kupujesz (w sensie producenta), ale te co ja kupuję w kat 6 mają pełen separator i są miedziane. W ogóle to nie wiem kto kupuje CCA. Kładzenie tego do ściany powinno być nielegalne, tak samo jak kable energetyczne aluminiowe poniżej pewnego przekroju są nielegalne.
Czytając komentarze poniżej ma wrażenie że jest trochę niezrozumienia po co zrobiono multiGig (2,5/5Gigabit). To ma być do podłączania po "taniej" istniejącej miedzi (5E) urządzeń końcowych gdzie 1Gbit nie wystarcza a 10Gbit (czy po Cat6/6A czy po światłowodzie) za dużo i za drogo. Mówimy więc o desktopach, laptopach, access pointach WiFi 6E/7, modemach DSL/GPON. Ostatecznie typowo domowe serwery NAS. Do zastosowań serwerowych czy workstation od dawna jest 10Gbit i wyżej. Przy czym 10G po skrętce to ślepy zaułek bez przyszłości bo w praktyce nic szybszego niż 10Gbit po skrętce nie pójdzie, choćby i Cat 8 albo więcej położyć. No OK, jest martwy standard 25GBase-T czy 40GBase-T - do 30m po Cat 8 - ale czy widział ktoś jakiś sprzęt w tym standardzie w realu ? Boje się myśleć jaki pobór mocy per port. Już 10G po skrętce jest prądożerne. Chcesz być przyszłościowy ale tylko do max. 10Gbit - dziś kładź Cat6/6A lub lepiej światłowód. Planujesz kiedykolwiek >10Gbit to zostają Ci tylko światłowody.
Ludzie nie potrafia sprawdzic podstawowych parametrow czy daty wyjscia danego standardu, warunkow kompatybilnosci, patrzac tylko na predkosci. Juz nie mowiac o problem gdy mieszamy predkosci, na przyklad wrzucajac z jednego switcha 4x1g, z drugiej 10g a potem zdziwienie, ze gdzies bufor sie zapycha. Co innego podlaczenia do klientow.
@@GreatVomitto Po wpisaniu "2.5g switch" wyskakuje nam oferta kilku, sam wziąłem najtańszą, niezarządzalną opcję jaka była. Na stronie "serve the home" jest recenzja takich switchy, praktycznie wszystkie na jedno kopyto więc polecam celować po prostu w cenę i ilość portów jaka jest nam potrzebna (4+2SFP+ albo 8+1SFP+). Coś poniżej 120zł z aktualnymi kuponami uda się ustrzelić. Powodzenia!
Problem z tymi intelami X540-T2 jest tak, że są one tanie ale biorą 20W a taki Mellanox Connect-X 3 bierze 3,5-5W z kablami DAC Jeżeli chodzi o switche to poszukaj OPTFOCUS Ethernet Switch 10G SFP 2.5G RJ45 Gigabit Switch ma 4 porty 2,5Gb i dwa 10Gb koszt około 133PLN a zarządzalny około 218PLN
Wszystkie rozwiązania wykorzystujące 10GBaseT są prądożerne. Ktoś używał w switchach z portami SFP+ wkładek SFP+ na RJ45 ? Ona osiągają temperatury rzędu 80st. C bo każda taka wkładka zużywa 2W mocy. Karty z SFP+ pobierają przy tych z RJ45 10G prawie nic. Mam Intele X710-DA2 i nawet nie trzeba ich chłodzić, są ledwo ciepłe. Mam też Mellaxoxy ConnectX-4 Lx i te już się trochę grzeją ale to 25Gbit a nie 10. Karty 10GBit na RJ za to grzeją się bardzo. Warto dodać że X540-T2 i niżej to już karty niewspierane przez Intela. Nowe drivery i NVM wychodzą już tylko dla X550.
Parę razy wspominałeś o swoim serwerze zoneminder. Może zrobisz o tym film? Mam w domu rejestrator dahua oraz wykupiony serwer dedykowany z dużą ilością dysków które się trochę marnują. Pomyślałem że skoro mam dobry net to zrobiłbym backup w chmurze z kamer, ale jakoś nie potrafię skonfigurować zonemindera motioneye i jeszce paru innych tak aby było po prostu nagrywanie strumienia bez żadnych transkodowan, rozpoznawania twarzy itp
Albo nie męczyć się z Intelem używanym i dopasowaniem go do chipsetu. Tylko trzymać się AMD, gdzie sytuacja jest bardziej klarowna.Zwłaszcza że AMD przeważnie ma więcej linii PCIe do dyspozycji, co przełoży się że płyty główne będą miały więcej sensowych slotów PCIe. Ale TEST super! Dzięki wielkie.
Kwestia oczywiście opiera się o pieniądze. Można też kupić nowe karty sieciowe z polskiej dystrybucji, zamiast ciągnąć tanie od myfriendów. Ja podszedłem do tematu budżetowo. A serwer z Ryzenem 5700G jest w piwnicy. Na pewno wrzucę do niego jakąś kartę 10 Gbit.
Z tymi ramkami jumbo i intelem moze byc tak ze karta ma większe bufory i cpu moze je obslugiwac nico pozniej więc zdążą? Super film juz dawno takiego ciekawego nie widzialem (porównując np. z filmem znanego yt o śrubokręcie.... żenada, zamiast pokazac film o RaPI czy IT)😊
Szkoda że nie kupiłeś od razu QSFP+ kart od Mellanoxa. Kosztuje toto podobne pieniądze, kable DAC rozbijające QSFP+ -> 4X SFP+ też kilka groszy, a zawsze zostaje opcja szybszego transferu danych jeżeli chcemy podłączyć swoją stację roboczą i NAS dla tych 40/56Gbit (bo Mellanox ma swoje własnościowe technologie i pod Linuxem moża wymusić 56Gbit z odpowiednim DAC'iem).
Mam taką kartę Mellanox ConnextX2 w moim NAS (TrueNAS Scale). Działa bez problemu na pełnym 10 Gbit. Jedyna różnica w porównaniu do ConnextX3, to taka, że X3 (lub jej sterownik) rozpoznaje jakim kablem mamy podłączoną tę kartę do switcha (czy jest to DAC czy Fibre), przy X2 połączenie raportuje tylko jako Fibre.
ConnectX-3 i poniżej to już starocie - niewspierane przez nVidię/Mellanoxa. Brak nowych driverów. Dużo lepiej kupić ConnectX-4 Lx - używają tych samych driverów co nowsze 5 i 6 więc cały czas są aktualizowane i działają pod wszystkim co się rusza (z Win11, ESXi 8 itp. włącznie). Obsługują 10 i 25Gbit a na Ali bez problemu do dostania za kwotę rzędu 280zł.
Jak już kłaść przewody w budynku przy dłuższych odlełościach dla 2.5 / 5 /10Gbit, to CAT7. Cena 5% wyższa, od 6A, a bardziej odporna na zakłócenia. Przy 100m mamy ok. 40zł więcej do zapłaty. Ludzie wysyłając coś to czasem nie myślą. Nie znają się i zapakują byle weszła do pudełka i wysyłka.
10G X540-T2 marki inspur , tania z Ali , po zainstalowaniu sterowników działa na Windows 10 .Natomiast w Prozmox homelab serwerze Ryzen 3900 chipset 550 raz wstało ,trochę pochodziło ale generelanie powoduje prawdopodopnie sprzętowy konflikt i po kilu sekundach shutdown . Może karta na x550 by rozwiązała ten problem.
Mam budżetową sieć światłowodową 10GbE postawioną na switchu SG3428X oraz kartach używanych intela X520 z allegro oraz wkładkach Optona kupionych w CDR gdzie w cenie zakupu przeprogramują je pod Intela - chyba taniej się nie da
Pamiętaj że te karty „Inspur” X540 dostają zasilanie nawet jak komputer jest wyłączony (bo ucięli ten slot PCIe x1 tylni) i karta się gotuje! Wiec albo komputer wyłączony z sieci albo wentylator 24/7!
Wytłumacz w jaki sposób karta może dostawać inne zasilanie niż standbyowe 5V przy wyłączonym komputerze. Głównego zasilania (czyli 12V) nie może dostawać, bo zasilacz je wyłącza.
5V standby to 2 ampery według standardu ATX, a jako że slot x1 jest na końcu obcięty, a to on odpowiada za power-managment w tej karcie to ładnie sobie leci 10W po karcie cały czas :)
Oczywiście pasta termoprzewodząca pod radiatorem też do zmiany bo jest tam fabrycznie zaschnięty glut. Próbowałem robić SMB Multichannel i po połączeniu 2x10Gbit leci w okolicach 1.8GiB/s, oczywiście po zmianie MTU na 9014.
Kiedyś używałem przez lata gigabitowego Edimaxa na USB 3.0, jak padł mi LAN w starym laptopie i nie dam złego słowa powiedzieć o tamtej karcie. To coś, co teraz kupiłem, to działa, ale prędkości i jakość wykonania szału nie robią.
Mam 2 szt. adapterów 2,5Gbit na USB 3.0 na chipach Realteka (nie pamiętam oznaczenia) - obie działają bez najmniejszych problemów i wyciągają max. przepustowość 2,5Gbit.
Leci 10 Gbit i tyle. Oczywiście po iPerf. W SMB czy innych usługach może być różnie, bo dużo zależy od tego jak system operacyjny ogarnia wysoką prędkość.
Wszedzie do NASów i zasobow sieciowych wale te chinskie karty. SFP+ smiga 10 bez problemu. W dupie mam 2.5G czy 5G. Switche tez mam na sfp+ i jest git. Polecam.
Truenas scale i walka z kartami Intela 226 - te działały jak chciały. Ciężko było uzyskać stabilny link na 1m kabla i prędkości 1Gbps - jeden komp to truenas a drugi win10 i aż 1m kabla. Co ciekawe dwa kompy z Win i 10Gb było stabilne. Nie wiem, może sterowniki pod Debiana są wadliwe.. Po wymianie na 2 karty Melanox - to samo co kupiłeś - i ten kawałek kabla SFP+ - niecałe 150 zł - wszystko działa jak marzenie. W TN jest I5 2 generacji i bez problemu osiąga 10Gbps. 2,5Gb to bezsens. Cena praktycznie taka sama jak 10Gb a ile z tym problemów. Najlepiej nie pchać się w ogóle w miedź tylko od razu w światło na 10Gb. PS. Do tych kart KONIECZNY jest wentylator bo je usmażysz!!!
@@11111olo Wiesz ani karty 2.5G Realteka ani i225/226 Intela to nie są karty serwerowe - to karty pod desktopowe Windowsy. Do TN, Proxmoxa itp. używa się kart serwerowych czyli Intele X, Mellanoxy, Chelsio. O czym się samodzielnie przekonałeś.
Ja zakupiłem tego melanoxa ale nie moge go zmusić do wspolpracy z win 10 :( zainstalowalem drovery w menadzerze urzadzen i widnieje jako kontroler pamieci pci
Zapytam czy wy będziecie wykorzystywać te prędkości na codzień przez większość dnia? Będę w szoku jak gigabita zapchacie albo co gorsza ruter zawiesicie. Dla mnie osobiście pchanie się w domowych warunkach powyżej cat5e mija się z celem.
Dla mnie ktoś, kto w ścianę kładzie jedynie 5e patrzy kompletnie nieprzyszłościowo. Nie wiesz co będzie za 10-20 lat, a chyba nie będziesz wtedy pruł ścian, jak z jakiegoś względu 2,5 Gbit to będzie za mało.
@@fuloPaparazzi Rozumiem, że nie masz serwera NAS ? Mój na dyskach HDD wyciąga 800MB/s (czyli jakieś 80% z 10Gbit) a na SSD NVMe przekracza 2GB/s (używam 25Gbit po kablach DAC). Nie mierz każdego swoją miarą.
Do internetu niekoniecznie chociaz powoli sa szybsze lacza, zalezy czy ktos potrzebuje a do sieci lokalnej mozna wykorzystac predkosci bez problemu, jakies wirtualizacje, backupy, klastry.
Skoro nie używasz Internetu do niczego innego jak przeglądarka to tak nie wykorzystasz nawet gigabita, ale jak montujesz materiały masz serwer NAS, to 10gbps jest na styk.
Moim zdaniem dla więcej niż 2.5G zamiast kłaść drogie kat 6a/7A lepiej pójść w światłowody gotowe patchcordy teraz są dostępne za naprawdę za grosze....Spinamy do switcha pod SFP + i śmiga.. Ostatnio kupiłem 10 wkładek po 350 zł co prawda używki ale działające w 100%. Kładłem je bez spiny na korycie z pękiem kabli elektrycznych bez obawy o zakłócenia i odległości....
W firmie jak najbardziej tak, ale jak masz dom/mieszkanie to jak wszędzie puścisz tylko światło, to będziesz mieć prblem, bo wiele urządzeń ma zwykle gniazdo miedziane no i czasem trzeba coś zasilić przez PoE. Ideał to położenie wszędzie skrętki kat 6 (dużo tańsza od 6a) i jakiegoś światła 2-4 J.
@TechGlobuz 99% urządzeń typu Konsole,TV ma porty 1G.Wiec do tego wystarczy skrętka ale do PC i urządzeń sieciowych warto już dać światło dla bardziej wymagających użytkowników.
Tutaj są to legitne karty na legitnych chipach Intela i Mellanoxa. Jak ktoś ma wątpliwości, to zawsze może podsłuchać transmisję i sprawdzić co się dzieje po drodze.
@@TechGlobuz bywa różnie, niektóre urządzenia wysyłają wiadomości w subprotokołach, same nasłuchują pasywnie lub działają tylko gdy w strumieniu wejściowym znajdzie się jakiś ciąg znaków. Nie dojdziesz, prościej założyć, że wszystko jest podglądane i umożliwia dostęp. Przecież nikt by tego nie sprzedawał globalnie, gdyby się coś takiego tam nie wstawiało.
Sugeruje nie testowac vpn'ow z iperf - gdy vpn wlaczy kompresje, ktorej nie da się wyłączyć, wyniki sa zbyt optymistyczne. Btw wireguard włącza kompresje?
Nie słyszałem żeby na WG była jakaś kompresja. Z tego co mi wiadomo iPerf3 wysyła randomowe dane, więc nawet jak jest jakaś kompresja, to nie powinno to stanowić problemu.
Problem z tymi kartami 10 Gb z ali jest taki że są na slot x8 Pcie 2.0. Na rynku są karty 10 gb na x4 pcie 3.0 ale to koszt 400 zł Co do switcha 10 Gb to mikotik ma 4 portowe za ~ 750 zł
Jak przeliczysz przepustowość, to przy PCIe 2.0 na x4 będziesz mieć 16 Gbit łącznie, więc jedynie problem mogę mieć z kartą z dwoma portami 10 Gbit i muszę ją podmienić z kartą graficzną. Różnica z cenie jest ogromna. Rozważałem zakup X3 Mellanoxa, ale jest zdecydowanie za drogo.
@@TechGlobuz Bardzo stara i już niewspierana karta, podobnie jak ConnectX-3 czy Intel X520 - wszystkie są już wręcz w symbolicznych cenach.. Ale na Aliexpress za ~200zł można za to kupić ConnectX-4 Lx w wersji 10Gbit lub trochę drożej w wersji 10/25, które mają nadal rozwijane sterowniki. Albo Intel X710 ale to już drożej.
@@sewerynkazmierczak6474 Bo to jest dawno nie wspierany staroć, podobnie jak 3-ki. ConnectX-4 Lx (i wyże)j działa pod wszystkim z Win11 i Server 2025 włącznie a na Ali już od 50 USD.
Głowna zaleta Aliexpress jest taka, że można tam kupić także oryginalne karty Intela (nie chińskie wykorzystujące ten sam chip) czy Mellanoxa za sporo niższe kwoty niż u nas w firmach sprzedających sprzęt poleasingowy. Takie ConnectX-4 Lx (w wersji 2x SFP28 10/25Gbit) kupiłem na Ali po 250zł/szt. Znajdźcie na Allegro za mniej niż 500. Podobnie jest z kontrolerami LSI SAS/SATA/NVMe. LSI 9400-16i kupiłem na Ali za bodajże 700zł.
dobry materiał, sam się przymierzam do rozbudowania i podniesienia prędkości w homelabie, dzięki
Jumbo frames oznaczają, tak jak mówisz, mniejszą ilość pps, a co za tym idzie mniejszy narzut w nagłówkach. Niektóre karty wspierają hardware offloading dla liczenia sum kontrolnych itp. rzeczy, zwalniając z tej roboty główny procesor. Dlatego jedne karty są (dla utylizacji cpu) lepsze, inne gorsze.
Ja u siebie mam frontowy LAN zrobiony na 1 lub 2.5G i MTU 1500, ale urządzenia korzystające z NAS-ów, czy innych NFS-ów, puszczam drugim, wydzielonym LAN-em 10G z MTU 9000. Przy okazji jumbo wypada wspomnieć o zwiększeniu latencji w transmisji. 10G jest dobre tam, gdzie potrzebna jest prędkość kosztem zwiększonych opóźnień.
Cały problem z obsługą 2.5GbE przez karty 10GbE polega na tym, że te tanie karty są zazwyczaj bardzo starymi konstrukcjami, na co zresztą wskazuje użycie PCI Express 2.0 - wersja 3.0 tego standardu zadebiutowała w 2010 roku, czyli ponad pięć lat przed 802.3bz (2.5GbE i 5GbE). Efektem tego, starsze karty 10GbE w ogóle nie potrafią obsłużyć standardów pośrednich pomiędzy 1GbE a 10GbE, albo potrafią po jakichś późniejszych modyfikacjach, ale działa to tak sobie. Co więcej, większość kart 10GbE (zwłaszcza używanych albo chińskich nowych, ale z chipami z wylutów) to konstrukcje typowo serwerowe, a w serwerowniach standardy 2.5GbE i 5GbE z oczywistych względów nigdy nie zaistniały i już nie zaistnieją, więc ich producenci nie zawracają sobie głowy kompatybilnością z bezsensownymi z ich punktu widzenia trybami (wykorzystującymi nowsze metody przesyłu danych, a nie tylko większe pasmo). Reasumując, moim zdaniem 2.5GbE nigdy nie zaistnieje na poważnie poza sprzętem SOHO, teraz już na grubo wjeżdża XGS-PON, więc 10GbE to przyszłość a 2.5GbE nie warto sobie głowy zawracać. Zwłaszcza, że jest idealna okazja wymienić okablowanie na światłowodowe (używane spawarki kosztują już ok. 1000 pln - to podobna wartość jak 150zł które płaciłem za pierwszą zaciskarkę 8P8C w 2003 roku), a na świetle różnica między 2.5GbE a 10GbE jest praktycznie żadna. I masz światełko bezpośrednio do komputera. :)
@@MM_HTL Koszt+realne potrzeby użytkowników. Większość ludzi na co dzień korzysta z Wi-Fi, które realnie nie zbliża się do gigabita, a jeśli narzekają to na stabilność połączenia i zasięg, a nie na prędkość. 10 Gbit jest potrzebne jedynie w bardzo specyficznych zastosowaniach. Nawet jak masz NAS, to sama prędkość dysku talerzowego będzie wąskim gardłem już przy 2,5 Gbit LAN.
@@MM_HTL a tymczasem do połowy polskich domów dalej dociera max kilkadziesiąt mbps, a ty twierdzisz że 10gbps miało by być standardem wszędzie
tu się muszę z tobą nie zgodzić, aktualnie przejście na 2,5GbE to jest są znikome koszty...
switch
Ośmielam się nie zgodzić - 10Gbit w domu to nadal rozwiązanie dla hobbystów/homelabów ale nie dla przeciętnego użytkownika jadącego dziś na 1Gbit - albo kable DAC (max. 7-10m) , albo światłowody (drogie, skomplikowana instalacja) albo okablowanie min. Cat 6 (i duży pobór prądu per port w 10GBaseT). Praktycznie na Cat 5e na b. małe odległości 10Gbit może działać ale to nie jest nic gwarantowanego czy wspieranego. Przejście na 2,5Gbit jest za to "seamless" - do 100m na Cat 5e. Nawet 5Gbit idzie na 5e ale tylko do 50m co nadal wystarczy w 99% domowych zastosowań. Wszystkie nowsze płyty główne czy serwery NAS mają dziś porty 2,5Gbit. Access pointy WiFi 7 to w zasadzie wszystkie mają port 2,5Gbit (lepsze to nawet 10Gbit). Po światłowodzie można mieć Internet powyżej 1Gbit więc kwestią czasu są modemy GPON czy DSL z portami 2,5Gbit. Długo barierą dla 2,5Gbit był brak tanich switchy - te które obsługiwały 2,5 obsługiwały też 10Gbit a więc były b. drogie. Teraz są już dostępne tanie switche 1/2,5Gbit. 2,5Gbit to już jest naturalny następca 1Gbit w zastosowaniach domowych.
@@ZbigniewKos a ja osobiście buduje dom i w ściany wsadzę cat 8 by nie musieć rozkuwać ścian gdy już 10gbps będzie zbyt mało. Urządzenia owszem będą modernizowane zgodnie z potrzebami i na początek zwykłe 1gbps ale kable lepiej dać na zapas by nie ruszać potem.
Moje obserwacje:
1. Wkładki do portu SFP+ na miedź 10Gbit baaardzo się grzeją.
2. Jest rozwiązanie problemu braku portów PCIE x4 na płycie. Widziałem na filmie, że masz na płycie wolny slot Nvme. Można kupić kartę sieciową wpinają w taki slot i mającą złącze SFP+. Znajdziesz taką na Ali pisując w wyszukiwarce "82599-1SFP M.2 10G Intel". Nie testowałem, ale ludzie piszą, że działa.
Bo 10gbit się grzeje. Potrzebują większej mocy, a przy starej technologii jest większe zapotrzebowanie na prąd.
@@tomaszwak Nie rozumiesz, wkladki SFP+ na miedz sa problematyczne, duzo bardziej porty zwykle 10g miedziane albo wkladki na swiatlowod. Nawet taka wkladka 10g miedziana ogranicza dlugos przewodu do bodajze 35 metrow czyli mniej niz cat6 z 50 metrami co dopiero cat6a z 100 metrami jak cat5e z 1g.
Dzięki za film pozdrawiam
Początkowo jak sprzedawali CAT6 jako nowość to kable miały pełne separatory krzyżowe, AWG23, ful miedź i bardzo mocny skręt par, jak obecnie jest w standardzie CAT6a. Wydaje mi się że dopiero później podzieli standardy i teraz CAT6 ma tylko cienki rdzeń separujący, a pełny separator krzyżowy jest zarezerwowany dla CAT6a.
Nie wiem jakie kable kupujesz (w sensie producenta), ale te co ja kupuję w kat 6 mają pełen separator i są miedziane. W ogóle to nie wiem kto kupuje CCA. Kładzenie tego do ściany powinno być nielegalne, tak samo jak kable energetyczne aluminiowe poniżej pewnego przekroju są nielegalne.
@@TechGlobuz Nowe CAT6 bez "a" mają tylko plastikowy cienki drucik w środku.
@@Kam2eLeon Jaki producent? Nie wierzę, że np. taki Madex produkuje taki szajs.
Czytając komentarze poniżej ma wrażenie że jest trochę niezrozumienia po co zrobiono multiGig (2,5/5Gigabit). To ma być do podłączania po "taniej" istniejącej miedzi (5E) urządzeń końcowych gdzie 1Gbit nie wystarcza a 10Gbit (czy po Cat6/6A czy po światłowodzie) za dużo i za drogo. Mówimy więc o desktopach, laptopach, access pointach WiFi 6E/7, modemach DSL/GPON. Ostatecznie typowo domowe serwery NAS. Do zastosowań serwerowych czy workstation od dawna jest 10Gbit i wyżej. Przy czym 10G po skrętce to ślepy zaułek bez przyszłości bo w praktyce nic szybszego niż 10Gbit po skrętce nie pójdzie, choćby i Cat 8 albo więcej położyć. No OK, jest martwy standard 25GBase-T czy 40GBase-T - do 30m po Cat 8 - ale czy widział ktoś jakiś sprzęt w tym standardzie w realu ? Boje się myśleć jaki pobór mocy per port. Już 10G po skrętce jest prądożerne. Chcesz być przyszłościowy ale tylko do max. 10Gbit - dziś kładź Cat6/6A lub lepiej światłowód. Planujesz kiedykolwiek >10Gbit to zostają Ci tylko światłowody.
Ludzie nie potrafia sprawdzic podstawowych parametrow czy daty wyjscia danego standardu, warunkow kompatybilnosci, patrzac tylko na predkosci. Juz nie mowiac o problem gdy mieszamy predkosci, na przyklad wrzucajac z jednego switcha 4x1g, z drugiej 10g a potem zdziwienie, ze gdzies bufor sie zapycha. Co innego podlaczenia do klientow.
Muszę przyznać że kupiłem karty 2.5 Gbps na Ali na chipie RTL 8125 za 5.30 Dolara. Działają aż miło, więc polecam.
Są już 5Gbit na RTL8126 za 10-15€, zależnie od kuponów. Leci po 560MiB/s
@@Adam130694 A czy polecasz jakiegoś switcha z dwoma gniazdami 2,5 Gbps z Ali za jakieś śmieszne pieniądze?
@@GreatVomitto Po wpisaniu "2.5g switch" wyskakuje nam oferta kilku, sam wziąłem najtańszą, niezarządzalną opcję jaka była.
Na stronie "serve the home" jest recenzja takich switchy, praktycznie wszystkie na jedno kopyto więc polecam celować po prostu w cenę i ilość portów jaka jest nam potrzebna (4+2SFP+ albo 8+1SFP+).
Coś poniżej 120zł z aktualnymi kuponami uda się ustrzelić. Powodzenia!
Problem z tymi intelami X540-T2 jest tak, że są one tanie ale biorą 20W a taki Mellanox Connect-X 3 bierze 3,5-5W z kablami DAC
Jeżeli chodzi o switche to poszukaj OPTFOCUS Ethernet Switch 10G SFP 2.5G RJ45 Gigabit Switch ma 4 porty 2,5Gb i dwa 10Gb koszt około 133PLN a zarządzalny około 218PLN
Wszystkie rozwiązania wykorzystujące 10GBaseT są prądożerne. Ktoś używał w switchach z portami SFP+ wkładek SFP+ na RJ45 ? Ona osiągają temperatury rzędu 80st. C bo każda taka wkładka zużywa 2W mocy. Karty z SFP+ pobierają przy tych z RJ45 10G prawie nic. Mam Intele X710-DA2 i nawet nie trzeba ich chłodzić, są ledwo ciepłe. Mam też Mellaxoxy ConnectX-4 Lx i te już się trochę grzeją ale to 25Gbit a nie 10. Karty 10GBit na RJ za to grzeją się bardzo. Warto dodać że X540-T2 i niżej to już karty niewspierane przez Intela. Nowe drivery i NVM wychodzą już tylko dla X550.
a masz jakieś sprawdzone wkładki do ConnectX-3 na rj45?
Parę razy wspominałeś o swoim serwerze zoneminder. Może zrobisz o tym film? Mam w domu rejestrator dahua oraz wykupiony serwer dedykowany z dużą ilością dysków które się trochę marnują. Pomyślałem że skoro mam dobry net to zrobiłbym backup w chmurze z kamer, ale jakoś nie potrafię skonfigurować zonemindera motioneye i jeszce paru innych tak aby było po prostu nagrywanie strumienia bez żadnych transkodowan, rozpoznawania twarzy itp
Albo nie męczyć się z Intelem używanym i dopasowaniem go do chipsetu. Tylko trzymać się AMD, gdzie sytuacja jest bardziej klarowna.Zwłaszcza że AMD przeważnie ma więcej linii PCIe do dyspozycji, co przełoży się że płyty główne będą miały więcej sensowych slotów PCIe.
Ale TEST super! Dzięki wielkie.
Kwestia oczywiście opiera się o pieniądze. Można też kupić nowe karty sieciowe z polskiej dystrybucji, zamiast ciągnąć tanie od myfriendów. Ja podszedłem do tematu budżetowo. A serwer z Ryzenem 5700G jest w piwnicy. Na pewno wrzucę do niego jakąś kartę 10 Gbit.
Z tymi ramkami jumbo i intelem moze byc tak ze karta ma większe bufory i cpu moze je obslugiwac nico pozniej więc zdążą? Super film juz dawno takiego ciekawego nie widzialem (porównując np. z filmem znanego yt o śrubokręcie.... żenada, zamiast pokazac film o RaPI czy IT)😊
Szkoda że nie kupiłeś od razu QSFP+ kart od Mellanoxa.
Kosztuje toto podobne pieniądze, kable DAC rozbijające QSFP+ -> 4X SFP+ też kilka groszy, a zawsze zostaje opcja szybszego transferu danych jeżeli chcemy podłączyć swoją stację roboczą i NAS dla tych 40/56Gbit (bo Mellanox ma swoje własnościowe technologie i pod Linuxem moża wymusić 56Gbit z odpowiednim DAC'iem).
Sprawdzałeś te katy Mellanox ConnextX2 pod Debian (Proxmox, TrueNAS)?
Jeszcze nie, ale wszędzie piszą, że Mellanox powinien działać i nie ma problemów ze sterownikami. Te X2 to są naprawdę wiekowe karty.
Mam taką kartę Mellanox ConnextX2 w moim NAS (TrueNAS Scale). Działa bez problemu na pełnym 10 Gbit. Jedyna różnica w porównaniu do ConnextX3, to taka, że X3 (lub jej sterownik) rozpoznaje jakim kablem mamy podłączoną tę kartę do switcha (czy jest to DAC czy Fibre), przy X2 połączenie raportuje tylko jako Fibre.
ConnectX-3 i poniżej to już starocie - niewspierane przez nVidię/Mellanoxa. Brak nowych driverów. Dużo lepiej kupić ConnectX-4 Lx - używają tych samych driverów co nowsze 5 i 6 więc cały czas są aktualizowane i działają pod wszystkim co się rusza (z Win11, ESXi 8 itp. włącznie). Obsługują 10 i 25Gbit a na Ali bez problemu do dostania za kwotę rzędu 280zł.
Jak już kłaść przewody w budynku przy dłuższych odlełościach dla 2.5 / 5 /10Gbit, to CAT7. Cena 5% wyższa, od 6A, a bardziej odporna na zakłócenia. Przy 100m mamy ok. 40zł więcej do zapłaty.
Ludzie wysyłając coś to czasem nie myślą. Nie znają się i zapakują byle weszła do pudełka i wysyłka.
no właśnie tylko oficjalnie cat7 nigdy nie był przewidziany dla rj45, cat8 dopiero z powrotem wraca do rj45
Cat7 hahaha daj se spokoj chlopie o czym ty mowisz, miniamlnie rozeznaj sier w temacie zanim takie pierdoly bedziesz opowiadal.
@@jaro931027 W sklepach są takie kable, różnych producentów. Gotowe o różnych długościach zakończone RJ45.
Czy testy wykorzystują zapis na dysku? Może tu był problem
Oczywiście, że nie wykorzystują. Wystarczy sprawdzić jak działa iPerf.
10G X540-T2 marki inspur , tania z Ali , po zainstalowaniu sterowników działa na Windows 10 .Natomiast w Prozmox homelab serwerze Ryzen 3900 chipset 550 raz wstało ,trochę pochodziło ale generelanie powoduje prawdopodopnie sprzętowy konflikt i po kilu sekundach shutdown . Może karta na x550 by rozwiązała ten problem.
Trochę dziwne, bo niby Intel, więc powinno działać praktycznie na wszystkim.
Zakryj piny PCIe B5 oraz B6 (jedynie na stronie B!!!) taśmą kaptonową. Często jest konflikt na linii SMBus.
Mam budżetową sieć światłowodową 10GbE postawioną na switchu SG3428X oraz kartach używanych intela X520 z allegro oraz wkładkach Optona kupionych w CDR gdzie w cenie zakupu przeprogramują je pod Intela - chyba taniej się nie da
Pamiętaj że te karty „Inspur” X540 dostają zasilanie nawet jak komputer jest wyłączony (bo ucięli ten slot PCIe x1 tylni) i karta się gotuje! Wiec albo komputer wyłączony z sieci albo wentylator 24/7!
Wytłumacz w jaki sposób karta może dostawać inne zasilanie niż standbyowe 5V przy wyłączonym komputerze. Głównego zasilania (czyli 12V) nie może dostawać, bo zasilacz je wyłącza.
@ To zostaw sobie łaskawie taką kartę na noc w wyłączonym komputerze i dotknij rano radiatora :)
Oczywiście kabel AC podłączony + włącznik na zasilaczu na 1.
5V standby to 2 ampery według standardu ATX, a jako że slot x1 jest na końcu obcięty, a to on odpowiada za power-managment w tej karcie to ładnie sobie leci 10W po karcie cały czas :)
Oczywiście pasta termoprzewodząca pod radiatorem też do zmiany bo jest tam fabrycznie zaschnięty glut.
Próbowałem robić SMB Multichannel i po połączeniu 2x10Gbit leci w okolicach 1.8GiB/s, oczywiście po zmianie MTU na 9014.
A co sądzisz o kartach na USB? Słyszałem że są mniej stabilne niż te na pcie ale czy to prawda? Ma ktoś jakieś doświadczenie w tym względzie?
Kiedyś używałem przez lata gigabitowego Edimaxa na USB 3.0, jak padł mi LAN w starym laptopie i nie dam złego słowa powiedzieć o tamtej karcie. To coś, co teraz kupiłem, to działa, ale prędkości i jakość wykonania szału nie robią.
Ja używam w laptopie 2 różne karty usb 1gb . Robią to co mają robić znakomicie.
zależy od chipu. tanie karty robią wszystko po stronie sterownika co po porsru wrednie ciśnie na cpu
Mam 2 szt. adapterów 2,5Gbit na USB 3.0 na chipach Realteka (nie pamiętam oznaczenia) - obie działają bez najmniejszych problemów i wyciągają max. przepustowość 2,5Gbit.
A co z testami tych kart jak z wydajnością tego typu kart z ali???
Leci 10 Gbit i tyle. Oczywiście po iPerf. W SMB czy innych usługach może być różnie, bo dużo zależy od tego jak system operacyjny ogarnia wysoką prędkość.
@@TechGlobuz a ten po usb??
Wszedzie do NASów i zasobow sieciowych wale te chinskie karty. SFP+ smiga 10 bez problemu. W dupie mam 2.5G czy 5G. Switche tez mam na sfp+ i jest git. Polecam.
@@ciawesciaweres fajnie tylko nie każdego stać na sfp+ dlatego pytam o 2,5 rj45
Truenas scale i walka z kartami Intela 226 - te działały jak chciały. Ciężko było uzyskać stabilny link na 1m kabla i prędkości 1Gbps - jeden komp to truenas a drugi win10 i aż 1m kabla. Co ciekawe dwa kompy z Win i 10Gb było stabilne. Nie wiem, może sterowniki pod Debiana są wadliwe..
Po wymianie na 2 karty Melanox - to samo co kupiłeś - i ten kawałek kabla SFP+ - niecałe 150 zł - wszystko działa jak marzenie. W TN jest I5 2 generacji i bez problemu osiąga 10Gbps.
2,5Gb to bezsens. Cena praktycznie taka sama jak 10Gb a ile z tym problemów. Najlepiej nie pchać się w ogóle w miedź tylko od razu w światło na 10Gb.
PS. Do tych kart KONIECZNY jest wentylator bo je usmażysz!!!
@@11111olo Wiesz ani karty 2.5G Realteka ani i225/226 Intela to nie są karty serwerowe - to karty pod desktopowe Windowsy. Do TN, Proxmoxa itp. używa się kart serwerowych czyli Intele X, Mellanoxy, Chelsio. O czym się samodzielnie przekonałeś.
Ja zakupiłem tego melanoxa ale nie moge go zmusić do wspolpracy z win 10 :( zainstalowalem drovery w menadzerze urzadzen i widnieje jako kontroler pamieci pci
Drivery wzialem z strony nvidi do melanoxa
Zielona poświata na monitorze IBM potęguję klimat RETRO.
0:15..
69 procent.
Ja bym zostawił. ;-]
*_Ciekawi mnie jak daleko z piwnicy z buta masz do najlepszego szczecińskiego TH-camra Daniela Rakowieckiego._*
Daleko, on firmę ma zarejestrowaną na drugim brzegu. Może i Rakowiecki najlepszy, ale Kruszwil chyba też jest ze Szczecina xD
Jumbo ramka?
2,5 Gb to złe JEDI ... jeśli potrzebujesz szybciej to zaraz po zakupie zrozumiesz że to nie ta strona mocy.
Zapytam czy wy będziecie wykorzystywać te prędkości na codzień przez większość dnia? Będę w szoku jak gigabita zapchacie albo co gorsza ruter zawiesicie. Dla mnie osobiście pchanie się w domowych warunkach powyżej cat5e mija się z celem.
Dla mnie ktoś, kto w ścianę kładzie jedynie 5e patrzy kompletnie nieprzyszłościowo. Nie wiesz co będzie za 10-20 lat, a chyba nie będziesz wtedy pruł ścian, jak z jakiegoś względu 2,5 Gbit to będzie za mało.
@@fuloPaparazzi Rozumiem, że nie masz serwera NAS ? Mój na dyskach HDD wyciąga 800MB/s (czyli jakieś 80% z 10Gbit) a na SSD NVMe przekracza 2GB/s (używam 25Gbit po kablach DAC). Nie mierz każdego swoją miarą.
Potraktuję twój wpis jako trolling, bo trzeba być ograniczonym, by tak rzeczywiście myśleć.
Do internetu niekoniecznie chociaz powoli sa szybsze lacza, zalezy czy ktos potrzebuje a do sieci lokalnej mozna wykorzystac predkosci bez problemu, jakies wirtualizacje, backupy, klastry.
Skoro nie używasz Internetu do niczego innego jak przeglądarka to tak nie wykorzystasz nawet gigabita, ale jak montujesz materiały masz serwer NAS, to 10gbps jest na styk.
Moim zdaniem dla więcej niż 2.5G zamiast kłaść drogie kat 6a/7A lepiej pójść w światłowody gotowe patchcordy teraz są dostępne za naprawdę za grosze....Spinamy do switcha pod SFP + i śmiga.. Ostatnio kupiłem 10 wkładek po 350 zł co prawda używki ale działające w 100%. Kładłem je bez spiny na korycie z pękiem kabli elektrycznych bez obawy o zakłócenia i odległości....
W firmie jak najbardziej tak, ale jak masz dom/mieszkanie to jak wszędzie puścisz tylko światło, to będziesz mieć prblem, bo wiele urządzeń ma zwykle gniazdo miedziane no i czasem trzeba coś zasilić przez PoE. Ideał to położenie wszędzie skrętki kat 6 (dużo tańsza od 6a) i jakiegoś światła 2-4 J.
@TechGlobuz 99% urządzeń typu Konsole,TV ma porty 1G.Wiec do tego wystarczy skrętka ale do PC i urządzeń sieciowych warto już dać światło dla bardziej wymagających użytkowników.
Tanie i od majfrendów równa się ET phone home XD
Tutaj są to legitne karty na legitnych chipach Intela i Mellanoxa. Jak ktoś ma wątpliwości, to zawsze może podsłuchać transmisję i sprawdzić co się dzieje po drodze.
@@TechGlobuz bywa różnie, niektóre urządzenia wysyłają wiadomości w subprotokołach, same nasłuchują pasywnie lub działają tylko gdy w strumieniu wejściowym znajdzie się jakiś ciąg znaków. Nie dojdziesz, prościej założyć, że wszystko jest podglądane i umożliwia dostęp. Przecież nikt by tego nie sprzedawał globalnie, gdyby się coś takiego tam nie wstawiało.
Sugeruje nie testowac vpn'ow z iperf - gdy vpn wlaczy kompresje, ktorej nie da się wyłączyć, wyniki sa zbyt optymistyczne. Btw wireguard włącza kompresje?
Nie słyszałem żeby na WG była jakaś kompresja. Z tego co mi wiadomo iPerf3 wysyła randomowe dane, więc nawet jak jest jakaś kompresja, to nie powinno to stanowić problemu.
@TechGlobuz kompresja niektórych danych może dać w efekcie ponad 100procent!!! A dzięki za info o wg i jego braku kompresji.
Problem z tymi kartami 10 Gb z ali jest taki że są na slot x8 Pcie 2.0. Na rynku są karty 10 gb na x4 pcie 3.0 ale to koszt 400 zł
Co do switcha 10 Gb to mikotik ma 4 portowe za ~ 750 zł
Jak przeliczysz przepustowość, to przy PCIe 2.0 na x4 będziesz mieć 16 Gbit łącznie, więc jedynie problem mogę mieć z kartą z dwoma portami 10 Gbit i muszę ją podmienić z kartą graficzną. Różnica z cenie jest ogromna. Rozważałem zakup X3 Mellanoxa, ale jest zdecydowanie za drogo.
Ja poki co mam tylko modem ont z halnego z portem 2.5gb , reszta w miedzi cat 5 pozdrawiam
@TechGlobuz
Poleć jeszcze kartę PCIe 10Gbps z SFP+
Przecież jest w opisie do filmu. Ten Mellanox Connect X2 ma 10 Gbit SFP+.
@@TechGlobuz Bardzo stara i już niewspierana karta, podobnie jak ConnectX-3 czy Intel X520 - wszystkie są już wręcz w symbolicznych cenach.. Ale na Aliexpress za ~200zł można za to kupić ConnectX-4 Lx w wersji 10Gbit lub trochę drożej w wersji 10/25, które mają nadal rozwijane sterowniki. Albo Intel X710 ale to już drożej.
@TechGlobuz zamówiłem kartę 10GB :) Melanoxa 2 mam problem tego typu że na win10 nie mogę znaleść do nich driverów :)
@@sewerynkazmierczak6474 Bo to jest dawno nie wspierany staroć, podobnie jak 3-ki. ConnectX-4 Lx (i wyże)j działa pod wszystkim z Win11 i Server 2025 włącznie a na Ali już od 50 USD.
@@sewerynkazmierczak6474 Dziwne. Mi ConnectX 2 same wstały na win 10. Zero instalowania sterowników - były już w windowsie.