Przygotowanie sprężonego powietrza: zasada działania, zastosowanie, dobór elementów, parametry

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 21 ต.ค. 2024
  • Przygotowanie sprężonego powietrza obejmuje zadania takie jak: filtracja realizowana przez filtry sprężonego powietrza, których funkcja pozwala na wytrącenie z powietrza większości cząstek oleju, wody oraz zanieczyszczeń stałych. Kolejnym jest redukcja ciśnienia realizowana przez reduktory ciśnienia, które mają za zadanie obniżenie ciśnienia do bezpiecznej wartości dla pracy urządzeń zasilanych oraz smarowanie powietrza mgłą olejową o ile urządzenie końcowe tego wymaga.
    Elementy przygotowania sprężonego powietrza występują najczęściej w układach złożonych także z siłowników i zaworów rozdzielających np. elektrozaworów oraz jako elementy poprzedzające narzędzia pneumatyczne, pistolety do przedmuchu lub pistolety do prostych prac lakierniczych. Takie układy są powszechnie spotykane w branżach: automotive, produkcja AGD, przemyśle stoczniowym, stolarskim i obróbki drzewnej, meblowym, kolejnictwie, hutnictwie, spożywczym, farmaceutycznym i wielu innych.
    Aby poprawnie dobrać element przygotowania sprężonego powietrza należy określić parametry takie jak: medium przepływający przez element. Reduktory oraz filtry bardzo często stosowane są w układach zasilanych przez inne media takie jak: woda, para, różnego rodzaju oleje czy gazy techniczne. Należy pamiętać, że elementy przystosowane do sprężonego powietrza, w przypadku zastosowania innych mediów nie zawsze będą poprawnie pracować, a ich zastosowanie może czasem stwarzać nawet niebezpieczeństwo.
    Często dla klientów istotnym parametrem jest, aby element przygotowania sprężonego powietrza posiadał konkretny gwint przyłączeniowy. Należy jednak pamiętać, aby dobierany element posiadał także przepływ wystarczający do spełnienia wymagań urządzenia zasilanego.
    W przypadku instalacji sprężonego powietrza najpowszechniej spotykanym ciśnieniem zasilania jest ok. 10 bar. Występują jednak także instalacje wysokociśnieniowe, w których ciśnienie dochodzić nawet może do 450 bar. Istotne jest, aby dobierany element przygotowania sprężonego powietrza posiadał dozwolone ciśnienie zasilania wyższe od maksymalnego ciśnienia występującego w instalacji.
    Reduktory oraz filtro-reduktory posiadają zwykle parametr zwany zakresem regulacji. Mówi on nam o tym jakie ciśnienie po stronie zredukowanej możemy na danym reduktorze bądź filtro-reduktorze ustawić. Należy pamiętać, że zakres regulacji jest parametrem innym niż maksymalne ciśnienie zasilania dla elementów przygotowania powietrza. Oznacza to, ze jeśli przykładowo ciśnienie w naszej instalacji wynosi 15 bar, a zakres regulacji reduktora wynosi 1,5 do 12 bar, taki reduktor bardzo często możemy zastosować w naszej instalacji, ponieważ jego maksymalne ciśnienie zwykle wynosi ok. 15/16 bar. Natomiast dla nas istotne jest to, jakie ciśnienie chcemy ustawiać po stronie zredukowanej. Przykładowo jeśli chcemy ustawić 6 bar, to jak najbardziej tego typu filtro-reduktor spełni swoje zadanie.
    Przed podłączeniem urządzenia końcowego do zasilania warto upewnić się w jego instrukcji obsługi jak dokładnej filtracji powietrza wymaga. Dla większości prostych urządzeń pneumatycznych takich jak siłowniki, zawory rozdzielające, czy proste narzędzia pneumatyczne wystarczający jest stopień filtracji na poziomie 40 mikronów. Są jednak dokładniejsze aplikacje takie jak odmuchy elementów elektronicznych, czy proste prace lakiernicze, w których wymaganym stopniem filtracji może być np. 0,01 mikrona. Należy wtedy zastosować połączenie ze sobą kilku filtrów o różnych stopniach filtracji co pozwoli na dokładniejsze oczyszczenie powietrza oraz ochrony wkładów filtrów o dokładniejszej filtracji.
    Smarowanie powietrza mgłą olejową najczęściej wymagane jest w przypadku zasilania narzędzi pneumatycznych. W przypadku dostępnych obecnie na rynku siłowników i elektrozaworów często takiego wymagania już nie ma. Należy jednak pamiętać, że jeżeli rozpoczęliśmy już smarowanie takich urządzeń, nie należy go przerywać, gdyż może to spowodować ich zbyt szybkie zużycie.
    Temperatura pracy jest szczególnie istotna zwłaszcza, gdy element dobierany będzie pracował na medium innym niż powietrze. W instalacjach pary wodnej temperatura nierzadko dochodzi do 200 czy 250 stopni. Należy pamiętać, by dozwolona temperatura pracy dobieranego urządzenia była wyższa od tej występującej w instalacji. Więcej na www.pneumat.co...

ความคิดเห็น •