[vlog #79] Podatki od ETF-ów w 15 minut

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 28 ก.ย. 2024
  • W tym materiale tłumaczę w prosty sposób na jakie podatki możemy się natknąć inwestując przy pomocy ETF-ów. Choć temat może nie jest bardzo sexy, to jednak warto mieć podstawową wiedzę w tym zakresie, bo dzięki niej do zaoszczędzenia może być masa pieniędzy. Zwykle inwestorzy starają się kontrolować rynki, co skazane jest na porażkę, a nie kontrolują tego na co mają pewien wpływ - koszty, w tym podatki.
    Agenda:
    📌 Podatek giełdowy, a podatek „Belki”
    📌 3 poziomy opodatkowania dywidend
    📌 Jak optymalizować podatki
    == LINKI ==
    🔥 Pobierz demo wersję mojego oprogramowania #ST 🔥
    👉 systemtrader.p... 👈
    🔥 Atlas Pasywnego Inwestora 🔥
    👉 atlaspasywnego... 👈
    🔥 Atlas ETF-ów po polsku! 🔥
    👉 atlasetf.pl 👈
    == tu mnie znajdziesz ==
    📌 Blog & podcast: systemtrader.pl
    📌 Twitter: / j_lempart
    📌 Grupa na FB: / systemtrader
    📌 Instagram: / jacek.lempart

ความคิดเห็น • 46

  • @wv13
    @wv13 หลายเดือนก่อน

    To jest najlepsze nagranie o podatkach, dziękuję bardzo!

  • @moniaw1399
    @moniaw1399 ปีที่แล้ว +1

    No właśnie tego mi brakowało bo i mało kto o tym mówi..Wielkie dzięki za ten materiał👍Have a nice day!
    Szczerze wole w coś zainwestować i zapomnieć o tym..szczególnie jak sie mieszka w dwóch krajach jest to uciążliwe.

  • @moniaw1399
    @moniaw1399 ปีที่แล้ว +1

    Bardzo rzeczowy materiał👍wszyscy tak zachęcaja do inwestowania na giełdzie że to takie proste ale mało kto mowi np.właśnie o podatkach..czy rezygnacji z brokera.itd..

    • @system_trader
      @system_trader  ปีที่แล้ว

      Dzięki serdeczne. Pozdrawiam! :)

  • @Kris-oc2vk
    @Kris-oc2vk ปีที่แล้ว

    Super materiał!👍 🧨💥👏

  • @beataw8212
    @beataw8212 ปีที่แล้ว

    Dzięki za filmik

  • @grzegorzgrzegorz5588
    @grzegorzgrzegorz5588 ปีที่แล้ว +1

    Polecam wideo Mateusza Samołyka. Rozłożył to ja części pierwsze:)

    • @system_trader
      @system_trader  ปีที่แล้ว +1

      Oczywiście, ze znam. :) Choć podatki jak się okazuje są niczym studnia bez dna. Choć to nie moja bajka (jeśli idzie o zainteresowania).

  • @badzpowazny8172
    @badzpowazny8172 11 หลายเดือนก่อน +2

    Reasumując podatek u źródła zostanie zapłacony niezależnie czy etf akumulujący czy dywidendowy? Podatku belki przy dywidendach mogę uniknąć reinwestując środki w ramach ike? Pytam bo wolałabym mieć dywidendowe odpowiedniki z poczucia wiekszego komfortu oraz trochę łatwiejszej możliwości rebalancingu portfela.

  • @barandek
    @barandek ปีที่แล้ว +1

    W przypadku dywidend otrzymywanych od spółek amerykańskich, inwestor będący polskim rezydentem podatkowym oraz osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej musi opodatkować takie dywidendy w Polsce zryczałtowaną stawką podatku 19% kalkulowaną od kwoty dywidendy brutto.
    Inwestor może jednak od polskiego podatku odliczyć kwotę równą podatkowi zapłaconemu w USA z uwzględnieniem limitu wynikającego z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej pomiędzy Polską, a Stanami Zjednoczonymi (dalej jako „UPO”). W przypadku dywidend, limit ten wynosi 15% przychodu brutto.
    Mając powyższe na uwadze, inwestor, którego dywidenda została opodatkowana w USA preferencyjną stawką 15%, odliczy od polskiego podatku należnego na dywidendach cały podatek pobrany za granicą. W konsekwencji, w Polsce inwestor będzie miał do dopłaty podatek w wysokości jedynie 4% od przychodu brutto.

    • @system_trader
      @system_trader  ปีที่แล้ว

      Tak, podobnie z ETFami zarejestrowanymi w USA .

    • @system_trader
      @system_trader  ปีที่แล้ว +1

      Ale jeśli dywidendy ze spółek wypłacone zostały do ETF zarejestrowany w Europie, to niestety fundusz dostaje 85% dywidendy. Jeśli jest ona dalej dystrybuowana przez fundusz do inwestora w Polsce to w Polsce jest do zapłaty pełne 19% od gotówki otrzymanej na konto.

    • @barandek
      @barandek ปีที่แล้ว

      @@system_trader dzieki! Jedyne co od tego ratuje to ike lub ikze

    • @system_trader
      @system_trader  ปีที่แล้ว

      Tak, choc te 15% potracone na I poziomie (wyplacone do funduszu ze spolki) niestety u zrodla bedzie zawsze pobrane.

    • @barandek
      @barandek ปีที่แล้ว

      @@system_trader bardzo dziekuje za odpowiedz i przygotowany przez Pana material

  • @jacekkraka8400
    @jacekkraka8400 ปีที่แล้ว

    Dzieki a moglbys nagrac cos o podatka od zrodel Kpitalowych w Belgii?

    • @system_trader
      @system_trader  ปีที่แล้ว

      Jacku, czy chodzi Ci o podatek gieldowy od zyskow? - bo takiego podatku w Belgii nie ma. Dla jasnosci - nie jestem ekspertem podatkowym. :)

    • @jacekkraka8400
      @jacekkraka8400 ปีที่แล้ว

      @@system_trader czyli nie ma w ogóle podatku od giełdy,ani pochodnych CfD.... nieźle dzięki

    • @system_trader
      @system_trader  ปีที่แล้ว

      Jest podatek od dywidendy (czyli odpowiednik naszego podatku Belki). Nie ma podatku "gieldowego", czyli od zysku kapitalowego (czyli jesli cos sprzedajesz z zyskiem, to nie placisz od tego podatku o ile to Twoje prywatne pieniadze, a nie biznes).

  • @mrbartuss1
    @mrbartuss1 ปีที่แล้ว

    Tak z ciekawości, wspomniałeś, że nie jesteś rezydentem podatkowym w Polsce, a możesz posiadać IKE. Jak to działa?

    • @system_trader
      @system_trader  ปีที่แล้ว +2

      W Polsce nikt Ci nie zabroni otworzyć IKE (choć ja otwierałem jeszcze przed wyjazdem z Polski). Natomiast jeśli już jesteś rezydentem innego kraju, to podlegasz pod jego regulacje prawne. Akurat w moim przypadku mieszkam w Belgii, gdzie podatku giełdowego nie ma i tez po konsultacji u doradcy podatkowego otrzymałem zapewnienie, ze spokojnie mogę sobie kontynuować IKE w PL. Ale nie wiem jak to by było w przypadku innych krajów - w szczególności, jesli już podatek giełdowy jest obecny (czyli w większości przypadków). Pozdrawiam!

  • @moniaw1399
    @moniaw1399 ปีที่แล้ว

    Jedno pytanie dziś ike/ ikze jest wolne od podatków jednak patrzac na polskie władze ktore szukaja kasy gdzie popadnie..zastanawiam sie jak długo tak jeszcze bedzie..pamietam jak miałam konto oszczednościowe bez podatku belki lata swietlne temu🤭dzis juz dawno zapomniany temat.

    • @system_trader
      @system_trader  ปีที่แล้ว

      Cóż, gwarancji nikt nam nie da. Nagrałem kiedyś na ten temat vloga: th-cam.com/video/xM8e6DbMq9s/w-d-xo.html
      Osobiście jeśli już, to bardziej bałbym się ograniczeń związanych z "asset location", czyli to czego doświadczają np. ludzie na Ukrainie (tez o tym nagrałem ostatnio 2 odcinki).
      Pozdrawiam! :)

  • @PiotrOlencki1
    @PiotrOlencki1 ปีที่แล้ว

    A czy stopniowe przechodzenie w stronę obligacji np. na vangarda lifestrategy 80/20 na 60/40 wiąże się z zapłatą podatków od zysków, czy jest to "rolowanie" w ramach jednego funduszu?

    • @ukaszstrzepka8764
      @ukaszstrzepka8764 ปีที่แล้ว

      W przypadku life strategy nie przejmujesz się podatkiem do czasu sprzedaży u brokera, rebalancing (ten robiony automatycznie przez Vanguard) bez kosztów i podatków.

    • @jaceklempart9144
      @jaceklempart9144 ปีที่แล้ว

      Piotrze, w przypadku LS podatek jest tylko przy sprzedaży ETF z zyskiem (czyli np. poza IKE/IKZE). Natomiast sam rebalancing w ramach ETF-a jest robiony za nas.

    • @PiotrOlencki1
      @PiotrOlencki1 ปีที่แล้ว

      @@jaceklempart9144 A czy Vangard nie ma podobnego rozwiązania jak inPZU, czyli wpłaca się do nich bezpośrednio kasę, a nie tylko poprzez giełdy? Wiem, że w inPZU wszystkie fundusze są subfunduszami i konwersja ich nie powoduje obowiązku podatkowego.

    • @system_trader
      @system_trader  ปีที่แล้ว

      Nie ma takiej formuly dla inwestorow w Polsce. Dla jasnosci - to musialyby byc fundusze indeksowe, podobnie jak inPZU (LS jest dostepny w takiej formie np. w Wielkiej Brytanii).

  • @eemer123
    @eemer123 ปีที่แล้ว +1

    Dzięki za dobry konkretny materiał, bardzo lubię ten twój nowy format który trwa kilkanaście minut dzięki temu jestem w stanie być o wiele bardziej zorientowany z tematyką którą poruszasz. czy dobrze rozumiem że w przypadku wyboru amerykańskiego ETF notowanego na amerykańskim rynku w przypadku gdy jest on akumulacyjny to całość dywidendy jest reinwestowania? Innymi słowy czy wybór takiej formy inwestowania pozwoli mi na to żeby dywidendy były w całości reinwestowane bez poboru jakiegokolwiek podatku do momentu w którym zdecyduje się na sprzedaż ETF?

    • @system_trader
      @system_trader  ปีที่แล้ว

      Dzieki! Niestety (choc to zalezy dla kogo) w USA nie ma ETF-ow akumulacyjnych - wiec jesli jest dywidenda, to jest ona zawsze wyplacana. Owszem, gdyby byla reinwestycja, to wtedy by nie bylo tam podatku u zrodla (dla akcji amerykanskich, bo ETF z USA np. na akcje z innego kraju tez moze placic podatek u zrodla).
      Zatem jesli nie zalezy nam na dywidendach w formie gotowki na koncie, to najkorzystniej wypada ETF UCITS (europejski) z akumulacja. I jeszcze jedno: jesli bedzie to ETF o SYNTETYCZNEJ replikacji to podatku u zrodla tez moze nie byc - wiec on jest tu korzystniejszy podatkowo.

    • @eemer123
      @eemer123 ปีที่แล้ว

      @@system_trader Dziękuję za odpowiedź, przyznam że mam sporą pozycję portfela nastawioną na inwestowanie dywidendowe ,bo budowanie pasywnego dochodu to dla mnie ważny czynnik psychologiczny długoterminowego inwestowania. Rozumiem, że w przypadku zainwestowania w ETF UCITS (europejski) z ekspozycją na akcje amerykańskie nie pobierany jest podatek u źródła ( 15 % ) w przeciwieństwie do ETF amerykańskich? To w długim terminie byłaby bardzo znacząca różnica i warta przeanalizowania zmiany strategi, którą aktualnie realizuję ( inwestycja bezpośrednio w spółki i amerykańskie etf-y dystrybuujące )

    • @eemer123
      @eemer123 ปีที่แล้ว +1

      @@system_trader Hej Jacek, będę wdzięczny za odpowiedź - czy ETF UCITS (europejski) akumulacyjny z ekspozycją na akcje amerykańskie nie pobiera podatku u źródła ( 15 % ) ?

    • @pawekrawczyk6625
      @pawekrawczyk6625 4 หลายเดือนก่อน

      @@eemer123wiesz już może jak to jest? Bo zastanawiam się też jak to optymalizować.

    • @eemer123
      @eemer123 4 หลายเดือนก่อน

      @@pawekrawczyk6625 hej, niestety nie znalazłem odpowiedzi na tak szczegółowe pytanie … jeśli udałoby Ci się znaleźć odpowiedź to bede wdzieczny za powrot z odpowiedzia

  • @grzegorzgrzegorz5588
    @grzegorzgrzegorz5588 ปีที่แล้ว +2

    Wszyscy łapki w górę

  • @vegetassj2259
    @vegetassj2259 ปีที่แล้ว

    a co jeśli kupię ETF vangarda lifestrategy 80/20 pod ike to czy musze płacic podatek patrząc na IE00BMVB5R75 to owy jest akumulujacy czy tak? bo dystrybuujacy jest inny ciag znaków ze tak powiem

    • @system_trader
      @system_trader  ปีที่แล้ว

      Tak, to jest LS akumulujący. Nie masz do rozliczenia na IKE żadnych podatków, co nie znaczy, ze fundusz ETF nie ma wycieków podatkowych na I poziomie (np. jeśli spółki amerykańskie wchodzące w skład tego ETF-a płacą dywidendy, to one spływają do Irlandii już po potrąceniu podatku u źródła). Pozdrawiam!

    • @grzegorzgrzegorz5588
      @grzegorzgrzegorz5588 ปีที่แล้ว

      @@system_trader najlepiej przyjąć założenie że skoro ike to nie ma podatku. Spokojniej człowiek wtedy żyje:)

    • @vegetassj2259
      @vegetassj2259 ปีที่แล้ว

      @@system_trader oczywiscie gdzies zawsze sa koszty natomaiast chodzi o uszczelnienie ze tak powiem polskich strat

    • @system_trader
      @system_trader  ปีที่แล้ว +1

      No więc na IKE nie ma w tym przypadku żadnych podatków O ILE dotrzymasz do 60. roku życia. :) W przeciwnym razie będzie standardowy podatek giełdowy.