Przerabiałem temat i faktycznie przy równoległym lepiej to działa. Kiedyś myślałem, by na zimę przełączać na równoległe, a wiosną na szeregowe. Wesołych
@@sawekzielnik7239 - chodzi o dopasowanie rezystancyjne wyjścia do wejścia, dlatego szeregi muszą być zrównoleglane. Przy niedopasowaniach są duże straty. Fizyka szkoły średniej się kłania... i wtedy przychodzi wiara.
@@magnetek5171 Nadal nie wiem o czym mówisz , jaka fizyka ? Jak masz takie same panele w stringu pod takim samym kątem to o jakim dopasowaniu mówimy, masz np 250V 0,2A z paneli i tyle , kwestia jak to interpretuje algorytm mppt, bo tu może być największy złodziej, z doświadczenia wiem że nie każdy falownik dobrze sobie radzi z wybieraniem watów przy mocy stringu 3-5% znamionowego prądu.
@@sawekzielnik7239 - Nie w pełni to poprawnie interpretujesz. Prąd płynie w obwodzie zamkniętym w którym masz źródła energii o jakimś napięciu i rezystancji wewnętrznej, rezystancji przewodu zasilającego oraz rezystancji odbiornika MPPT. Ten ostatni może także składać się z wielu modułów przetwarzających energię o własnych rezystancjach. MPPT ma tam w sobie taki przerywacz tranzystorowy, który cyklicznie zamyka i otwiera obwód elektryczny z tymi panelami FV i jak jest zamknięty to fizyka działa zgodnie z prawem Ohma i prąd sobie płynie. Jakkolwiek by nie pracował MPPT to prąd (i energia, którą niesie prąd) płynie przewodami przez te wszystkie wymienione rezystancje do końcowego odbiornika. Te rezystancje w układzie odbiorczym z MPPT są ustalone na bardzo niskim poziomie i użytkownik ich nie może zmienić. Może natomiast zmienić rezystancje linii zasilającej i rezystancje paneli fotowoltaicznych których rezystancje są na dość wysokim poziomie. Tak więc mamy obwód który musi przenieść największą moc ze źródła do odbiornika. Zgodnie z teorią zajdzie to wtedy gdy będzie dopasowanie mocy czyli suma rezystancji źródła z linią zasilającą będzie równa rezystancji pierwszego odbiornika w MPPT. A tak nie jest bo panele z linią zasilającą mają o wiele większą rezystancję niż odbiornik MPPT. Należy więc obniżyć rezystancję źródła przez przyłączanie równolegle kolejnych paneli i dublowanie linii zasilającej. Wtedy coraz więcej mocy przechodzi z paneli do odbiornika. W przeciwnym przypadku znaczna część energii wytraca się na rezystancjach w panelach i w linii zasilającej. Tego ludzie na YT nie rozumieją i głoszą herezję, że należy robić tzw. overpaneling FV (jak overclocking procesorów) na maksa w jednym stringu. Po prostu oszaleli bo zapomnieli też o tym, że istnieje coś takiego jak indukcyjność linii i paneli. W takiej pętli indukcyjnej dochodzi do generowania dodatkowych napięć od np. piorunów, Słońca czy też radarów samolotów wojskowych co może doprowadzić do uszkodzeń instalacji bo suma napięć źródeł jest równa kilkaset wolt (700V) i bliska jest granicznym parametrom układów przetwarzających w falowniku. Jak coś dołoży napięcie w tym szeregu to może się system wysypać i np. spalić.
Dużo zdrówka i siły ducha. Też mam spro połączeń równoległych., w sezonie letnim niby trochę tracę bo ograniczyłem amperaż na falownikach- za bardzo grzało kable( przy obecnych cenach paneli, nie żal mi tej straty) Natomiast łączenie równolegle nadrabia od Października do Kwietnia.
Jeśli string złozymy napięciowo pod korek MPPT minus jeden panel w razie "W", to przy pochmurnym dniu jesteśmy bliżej napięcia optymalnego dla MPPT. Jeśli użyjemy pod kolejne stringi inne wejścia MPPT to w pochmurne dni mamy podobny problem aby zbliżyć się do napięcia optymalnego per MPPT. Jeśli kilka stringów połączonych równolegle podłączymy pod jedno wejście MPPT to w pochmurne dni mamy mniejszy problem zbliżyć się do napięcia optymalnego per MPPT, oraz tylko jeden łańcuch strat. Jeśli paneli mamy tyle, że wystarczy dla OffGrid zimą, to nie ma sensu przełączać latem z równoległego połączenia na szeregowe, chyba, że chcemy wyprodukować energię na handel ;)
Witam. Jak by Panu energii brakowało w zimie, to może Pan podładować się w Kauflandzie, a w domu podłączyć się pod baterię HV samochodu i pod wejście MPPT falownika EASUN. Jak Pan będzie szukał falownika, to polecam taki, który jest najbardziej popularny i przetestowany przez użytkowników, typu hybrydowy Sofar on może pracować z baterią HV/LV bez BMS'a, ewentualnie Deye, ale słyszałem opinie, że one się palą, gdyż mogą "100% mocy niezbalansowanej, każda faza; maks. moc wyjściowa do 50% mocy znamionowej", natomiast Sofar nie jest tak wyżyłowany, i jak ma Pan "Sofara . 10kW÷3.. + 20% na 30na sekund przeciążenia każda moc podzielona na 3... dlatego się nie palą i działają długo". Jest youtuber co starą Andorię s15 pędzi na oleju przepracowanym/po frytkach i ładuje tak baterię w offgridzie. Pozdrawiam.
Warto zainwestować w Multiplus II jak już regulatory ładowania są Victrona np 3x5000 VA. Teraz są w dobrych cenach. Jakby tyła taka potrzeba to mogę sprzedać po 3500 brutto za sztukę, oczywiście nowe. Pozdrawiam.
@@quercusogrody-wycinkadrzew9204 - tobie jest potrzebny dobry kocioł do zgazowywania drewna i generator energii na ten holzgas i rzeczywiście rozwiążą ci się problemy energetyczne.
Panie Grzegorzu moze pan podrzucic jakis system pomiarowy energii z paneli moj easun niestety niema zliczania energii oraz historii w czasie napiecie paneli do 400v do tej pory korzystalem z falownika esb który takie funkcje posiadal ale padl teraz falownik easu 48v co ciekawe oprocz strony AZO digital nie mozn znaleźć falownika który by takie funkcje posiadal i rozszerzone menu jak falownikach esb pozdrawiam
Witam -pamiętam twoje pierwsze filmy z PV -teraz moda na of -grid .Ceny 6lat temu to inny świat ekonomiczny -obecnie dokładam of -grid 24kwp + turbinki wiatrowa . Mam on -grid 8.3 kwp od 4lat zaczynałem od melexa 668 z lfp -super wioski praktyka to podstawa 👍
@@slaweklyson a wiesz może czy te pierwsze busy elektryczne miały dobre silniki? zaczynają być sprowadzane z zachodu- trochę mnie to dziwi bo zachód ma tani prąd jak barszcz.
Witam Panie Grzegorzu. Czy uważa Pan że panele połączone równolegle będą produkować więcej watów niż połączone w szereg? Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzę spełnienia najskrytszych marzeń i pragnień i najdoskonalszej instalacji fotowoltaicznej 😏
Miałem połączenia po 4 panele 120watowe w układ równoległy i te 5 układów dopiero w szereg. Zmieniłem na wszystkie panele w szereg. Jest napięcie ale amperow będzie mniej, maks tyle co jeden panel... Ale i tak nie widzę różnicy przy takiej pogodzie jaka jest w ostatnim czasie.. Dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam
Część Grzegorzu a jak by wykorzystać tego jako ładowarka z Agregatem przez mostek prostowniczy i podłączyć go do wejścia MPPT i sobię Ładować akumulatory a nic cię to nie kosztuje spróbować czy to za działa i proszę wypowiec się przy następnym filmie i Słoneczka Życze Darek
Grzegorz a powiedz proszę bo to mi umyka. Mówiłeś kilka razy, że dałeś dławiki bo przy dużym udarowym obciążeniu indukcyjnym poleciały Ci kontrolery mppt. I tu albo czegoś nie rozumiem albo nie tak zapamiętałem Twoją wypowiedź. Kontrolery są za falownikami patrząc od strony obciążenia. To jak ta szpilka obciążenia wpływa na mppt?
Wesołych Świąt Panie Grześku, Mam pytanie, jak Pan ocenia nowe panele względem starych z perspektywy czasu. Oglądałem film z opinią lecz ciekawi mnie jak Pan to widzi teraz Dzieki i pozdrawiam
@@damiankkk1789 Jeżeli chodzi o degradacji. To znikoma, niezauważalna, Panele które sprzedałem miały powyżej 10 lat . Tylko trzeba liczyć w zależności moc - powierzchnia. Ponieważ te nowe są dużo większe.
@@magnetek5171 Zakładając że stare moduły miały sprawność 17% a nowe 22% zwiększenie produkcji 5% . Jeśli chcesz kupić moduły kup bifacialne nie mają z tyły tworzywa tylko szkło co zwiększa bezpieczeństwo i produkcję przy montażu na carporcie zamiast dachu
@@mariuszmarcinek4934 To dla firm , jak masz firmę to płacisz przecież nawet za każdy 1m2 chodnika więc nie słuchaj głupot całej propagandy na yt, to było oczywiste że się do tego dobiorą, ale puki co chodzi o instalacje na gruncie dla firm, a tak w ogóle to PO przecież od dawna dąży do kastralnego więc co w tym dziwnego, a z paneli to chociaż masz realny zysk.
Przerabiałem temat i faktycznie przy równoległym lepiej to działa. Kiedyś myślałem, by na zimę przełączać na równoległe, a wiosną na szeregowe. Wesołych
Nie wierzę, zapewne problem był w śledzeniu mppt, bo panele raczej przy minimalnym nasłonecznieniu produkują przecież po równo.
@@sawekzielnik7239 - chodzi o dopasowanie rezystancyjne wyjścia do wejścia, dlatego szeregi muszą być zrównoleglane. Przy niedopasowaniach są duże straty. Fizyka szkoły średniej się kłania... i wtedy przychodzi wiara.
Mogę tylko potwierdzić że połączenie równolegle lepiej się sprawdza🙂
@@magnetek5171 Nadal nie wiem o czym mówisz , jaka fizyka ?
Jak masz takie same panele w stringu pod takim samym kątem to o jakim dopasowaniu mówimy, masz np 250V 0,2A z paneli i tyle , kwestia jak to interpretuje algorytm mppt, bo tu może być największy złodziej, z doświadczenia wiem że nie każdy falownik dobrze sobie radzi z wybieraniem watów przy mocy stringu 3-5% znamionowego prądu.
@@sawekzielnik7239 - Nie w pełni to poprawnie interpretujesz. Prąd płynie w obwodzie zamkniętym w którym masz źródła energii o jakimś napięciu i rezystancji wewnętrznej, rezystancji przewodu zasilającego oraz rezystancji odbiornika MPPT. Ten ostatni może także składać się z wielu modułów przetwarzających energię o własnych rezystancjach. MPPT ma tam w sobie taki przerywacz tranzystorowy, który cyklicznie zamyka i otwiera obwód elektryczny z tymi panelami FV i jak jest zamknięty to fizyka działa zgodnie z prawem Ohma i prąd sobie płynie. Jakkolwiek by nie pracował MPPT to prąd (i energia, którą niesie prąd) płynie przewodami przez te wszystkie wymienione rezystancje do końcowego odbiornika. Te rezystancje w układzie odbiorczym z MPPT są ustalone na bardzo niskim poziomie
i użytkownik ich nie może zmienić. Może natomiast zmienić rezystancje linii zasilającej i rezystancje paneli fotowoltaicznych których rezystancje są na dość wysokim poziomie. Tak więc mamy obwód który musi przenieść największą moc ze źródła do odbiornika. Zgodnie z teorią zajdzie to wtedy gdy będzie dopasowanie mocy czyli suma rezystancji źródła z linią zasilającą będzie równa rezystancji pierwszego odbiornika w MPPT.
A tak nie jest bo panele z linią zasilającą mają o wiele większą rezystancję niż odbiornik MPPT. Należy więc obniżyć rezystancję źródła przez przyłączanie równolegle kolejnych paneli i dublowanie linii zasilającej. Wtedy coraz więcej mocy przechodzi z paneli do odbiornika. W przeciwnym przypadku znaczna część energii wytraca się na rezystancjach w panelach i w linii zasilającej. Tego ludzie na YT nie rozumieją i głoszą herezję, że należy robić tzw. overpaneling FV (jak overclocking procesorów) na maksa w jednym stringu. Po prostu oszaleli bo zapomnieli też o tym, że istnieje coś takiego jak indukcyjność linii i paneli. W takiej pętli indukcyjnej dochodzi do generowania dodatkowych napięć od np. piorunów, Słońca czy też radarów samolotów wojskowych co może doprowadzić do uszkodzeń instalacji bo suma napięć źródeł jest równa kilkaset wolt (700V) i bliska jest granicznym parametrom układów przetwarzających w falowniku. Jak coś dołoży napięcie w tym szeregu to może się system wysypać i np. spalić.
Dużo zdrówka i siły ducha. Też mam spro połączeń równoległych., w sezonie letnim niby trochę tracę bo ograniczyłem amperaż na falownikach- za bardzo grzało kable( przy obecnych cenach paneli, nie żal mi tej straty) Natomiast łączenie równolegle nadrabia od Października do Kwietnia.
0:42 Łącznie 24360Wp generuje 1478W czyli 61W/1Kwp
@@SiBex_ovh 😁
Jeśli string złozymy napięciowo pod korek MPPT minus jeden panel w razie "W", to przy pochmurnym dniu jesteśmy bliżej napięcia optymalnego dla MPPT. Jeśli użyjemy pod kolejne stringi inne wejścia MPPT to w pochmurne dni mamy podobny problem aby zbliżyć się do napięcia optymalnego per MPPT. Jeśli kilka stringów połączonych równolegle podłączymy pod jedno wejście MPPT to w pochmurne dni mamy mniejszy problem zbliżyć się do napięcia optymalnego per MPPT, oraz tylko jeden łańcuch strat. Jeśli paneli mamy tyle, że wystarczy dla OffGrid zimą, to nie ma sensu przełączać latem z równoległego połączenia na szeregowe, chyba, że chcemy wyprodukować energię na handel ;)
Witam.
Jak by Panu energii brakowało w zimie, to może Pan podładować się w Kauflandzie, a w domu podłączyć się pod baterię HV samochodu i pod wejście MPPT falownika EASUN.
Jak Pan będzie szukał falownika, to polecam taki, który jest najbardziej popularny i przetestowany przez użytkowników, typu hybrydowy Sofar on może pracować z baterią HV/LV bez BMS'a, ewentualnie Deye, ale słyszałem opinie, że one się palą, gdyż mogą "100% mocy niezbalansowanej, każda faza; maks.
moc wyjściowa do 50% mocy znamionowej", natomiast Sofar nie jest tak wyżyłowany, i jak ma Pan "Sofara . 10kW÷3.. + 20% na 30na sekund przeciążenia każda moc podzielona na 3... dlatego się nie palą i działają długo".
Jest youtuber co starą Andorię s15 pędzi na oleju przepracowanym/po frytkach i ładuje tak baterię w offgridzie.
Pozdrawiam.
Sofar to badziewie w porównaniu do Deye. Najwyższa półka to i tak Victron i nic go nie przebije, a że ceny spadły ostatnio to warto.
Warto zainwestować w Multiplus II jak już regulatory ładowania są Victrona np 3x5000 VA. Teraz są w dobrych cenach. Jakby tyła taka potrzeba to mogę sprzedać po 3500 brutto za sztukę, oczywiście nowe. Pozdrawiam.
Czy mierzyłeś może rzeczywiste straty tych falowników ?
@@sawekzielnik7239nie sprawdzałem ale to najwyższa półka także powinno być wysoka sprawność.
Witaj. Pod jakim adresem e-mail Cie złapać można? Temat warty przegadania.
Niech Pan wejdzie w profil kolegi i w opisie ma Pan podany adres e-mail.
Brawo Gregorz masakryczna robota ale to jest pasja
Za wodę i ścieki, prąd, śmieci płacimy, jak mafii.
I od gruntu i od obowiązkowych ubezpieczeń domów, samochodów a i od paliwa i gazu...
@@magnetek5171paliwa juz wkrótce nie kupię. Do elektryka nie bedę miał takich potrzeb
@@quercusogrody-wycinkadrzew9204 - tobie jest potrzebny dobry kocioł do zgazowywania drewna i generator energii na ten holzgas i rzeczywiście rozwiążą ci się problemy energetyczne.
Ciekawe
Panie Grzegorzu moze pan podrzucic jakis system pomiarowy energii z paneli moj easun niestety niema zliczania energii oraz historii w czasie napiecie paneli do 400v do tej pory korzystalem z falownika esb który takie funkcje posiadal ale padl teraz falownik easu 48v co ciekawe oprocz strony AZO digital nie mozn znaleźć falownika który by takie funkcje posiadal i rozszerzone menu jak falownikach esb pozdrawiam
Wesołych Świąt !!!
Witam -pamiętam twoje pierwsze filmy z PV -teraz moda na of -grid .Ceny 6lat temu to inny świat ekonomiczny -obecnie dokładam of -grid 24kwp + turbinki wiatrowa . Mam on -grid 8.3 kwp od 4lat zaczynałem od melexa 668 z lfp -super wioski praktyka to podstawa 👍
Pomożesz znaleźć silnik ev: do boxera zamiast 2,2hdi?
@@ArturZagaj-Izraelita Temat bardzo złożony technicznie - nie mam takiej wiedzy 😞
@@slaweklyson a wiesz może czy te pierwsze busy elektryczne miały dobre silniki? zaczynają być sprowadzane z zachodu- trochę mnie to dziwi bo zachód ma tani prąd jak barszcz.
Witam Panie Grzegorzu. Czy uważa Pan że panele połączone równolegle będą produkować więcej watów niż połączone w szereg?
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzę spełnienia najskrytszych marzeń i pragnień i najdoskonalszej instalacji fotowoltaicznej 😏
@AndySz72 Tak jest .
Ja na swoim falowniku mam max 450 vdc
Miałem połączenia po 4 panele 120watowe w układ równoległy i te 5 układów dopiero w szereg. Zmieniłem na wszystkie panele w szereg. Jest napięcie ale amperow będzie mniej, maks tyle co jeden panel... Ale i tak nie widzę różnicy przy takiej pogodzie jaka jest w ostatnim czasie.. Dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam
@AndySz72 - A dawałeś diody z tymi równoległymi by je odseparować od wpływu na siebie?
@@magnetek5171 masz na myśli jakieś konkretne diody, bo to dość interesujący temat w którym sam chętnie poeksperymentuję.
Część Grzegorzu a jak by wykorzystać tego jako ładowarka z Agregatem przez mostek prostowniczy i podłączyć go do wejścia MPPT i sobię Ładować akumulatory a nic cię to nie kosztuje spróbować czy to za działa i proszę wypowiec się przy następnym filmie i Słoneczka Życze Darek
Grzegorz a powiedz proszę bo to mi umyka. Mówiłeś kilka razy, że dałeś dławiki bo przy dużym udarowym obciążeniu indukcyjnym poleciały Ci kontrolery mppt. I tu albo czegoś nie rozumiem albo nie tak zapamiętałem Twoją wypowiedź. Kontrolery są za falownikami patrząc od strony obciążenia. To jak ta szpilka obciążenia wpływa na mppt?
A co się dzieje z tym agregatem ?
Wesołych Świąt Panie Grześku, Mam pytanie, jak Pan ocenia nowe panele względem starych z perspektywy czasu. Oglądałem film z opinią lecz ciekawi mnie jak Pan to widzi teraz Dzieki i pozdrawiam
@@damiankkk1789 Jeżeli chodzi o degradacji. To znikoma, niezauważalna, Panele które sprzedałem miały powyżej 10 lat . Tylko trzeba liczyć w zależności moc - powierzchnia. Ponieważ te nowe są dużo większe.
@@Grzegorzoffgrid - Jakiej mocy pan teraz wstawił? Czy udało się panu zwiększyć moc z tej samej powierzchni o 50% w porównaniu do tych starych?
@@magnetek5171 Zakładając że stare moduły miały sprawność 17% a nowe 22% zwiększenie produkcji 5% . Jeśli chcesz kupić moduły kup bifacialne nie mają z tyły tworzywa tylko szkło co zwiększa bezpieczeństwo i produkcję przy montażu na carporcie zamiast dachu
Wesołych świąt
Jeszcze trafa potrzeb własnych ci brakuje ,tak żartem pozdrawiam👍
Można od Ciebie prosić nr telefonu. Pozdrawiam
Może wlasnie czarna dziura jeat pieklem
Piekło jest pod Ziemią bo i ciemno tam jest więc do kopalni można porównać...
jedziesz na victronach czego nie multiplusy ?
@@H8T3R Kiedyś były po ok 10-12 tys zł . Pierwszego Orvaldi mam od ok 8 lat i są ok . Przedtem z początku miałem APC i volt.
@Grzegorzoffgrid inwertery/ falowniki multiplus albo multiplus II od victrona
Zamontuj pompę ciepła 😂 a nie kopciuch na śmieci
prond nigdy taniej jusz nie bedzie , nic ino investowac dokladac panele inventery
I płacić podatek od powierzchni instalacji...
Ja bym chciał busa ładować tylko z paneli na dachu.
a i wyłaz jachtowy chce zamontować.
Od nowego roku banda PO chce wprowadzic podatek od m2 panela. Wiec wiecej zaplacisz podatku niz zysku z tych paneli.
@@mariuszmarcinek4934 Dla firm.
@@GrzegorzoffgridFirmy i tak odliczaly od podatku wiec biedy mialy nie beda.
@@Grzegorzoffgridod firm zaczynają,następnie każdy z nas dostanie do zapłaty za panele
@@mariuszmarcinek4934 To dla firm , jak masz firmę to płacisz przecież nawet za każdy 1m2 chodnika więc nie słuchaj głupot całej propagandy na yt, to było oczywiste że się do tego dobiorą, ale puki co chodzi o instalacje na gruncie dla firm, a tak w ogóle to PO przecież od dawna dąży do kastralnego więc co w tym dziwnego, a z paneli to chociaż masz realny zysk.
Chleba nie jesz, piwa nie pijesz, ciuchow nie kupujesz. No bo to wszystko opodatkowane, prawda. Czy nie? To przestań pajacować, proszę.