276 - Lamelownica bardziej przydatna niż Ci się wydaje Biscuit Joinery Tips
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 11 ก.พ. 2025
- Cześć wszystkim! W dzisiejszym odcinku pokażę Wam, jak wszechstronna i praktyczna może być lamelownica w warsztacie stolarskim. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji pracować z tym narzędziem, to koniecznie musicie obejrzeć ten film!
🔧 Co omówimy w tym filmie?
Podstawy pracy z lamelownicą
Najważniejsze techniki łączenia drewna za pomocą lameli
Praktyczne wskazówki, które ułatwią Wam pracę
Przykłady projektów, w których lamelownica sprawdza się najlepiej
Lamelownica to narzędzie, które pozwala na precyzyjne i trwałe łączenie elementów drewnianych. Wykorzystując biscuity (lamelki), możemy szybko i solidnie połączyć kawałki drewna, tworząc mocne i estetyczne połączenia.
W tym filmie dowiecie się, dlaczego lamelownica może stać się jednym z Waszych ulubionych narzędzi w warsztacie i jak wykorzystać jej pełen potencjał w codziennych projektach DIY i profesjonalnych pracach stolarskich.
Nie zapomnijcie subskrybować naszego kanału, zostawić łapki w górę i kliknąć w dzwoneczek, aby nie przegapić kolejnych odcinków pełnych cennych porad i inspiracji!
Narracja super merytorycznie fantastyczne --dziękuję
super film wiecej takich instruktarzowych narracji -Dziekujemy
Chyba najlepszy film jaki oglądałem w tym temacie 🙂
Pozdrawiam .
Super instruktaż , teraz wiem jak tego narzędzia prosto używać. Szacun
rewelacja, po prostu nic dodać, nic ujać!
Ideał film dla początkujących, Panie Michale. Może pomyśli Pan o serii takich krótkich filmów dla innych urządzeń. Zawsze warto oglądnąć w realu po przeczytaniu instrukcji.
Życzę sukcesów.
z frezowaniem pod 45 to mnie zaskoczyłeś nie wiedziałem że jest takie coś a mam tą samą lamelownice
fajne saboty :D a tak poważnie, mam dokładnie ten sam model, dzieki za łopatologiczne wyjaśnienie jak to działa. i ten tip z frezowaniem na 45 stopni. dzieki i pozdro!
wreszcie krótko i prosto
Bardzo przydatne urządzenie 😁
Fajny odcinek, wiedzy od innych nigdy za wiele 👍
Spoko materiał, dzięki 👍
Świetny materiał. Na YT jest sporo materialów ludzi którzy robią jedną rzecz tym i to jeszcze nie dokładnie mówiac jaki to gniot.
Sam używam głównie do połączeń przy klejeniu, sporadycznie do felcowania ale tak jak Pan pokazuje, możliwosci jest sporo.
Ale obuwie masz w dechę :)
Mega, dzięki wielkie! :)
Za lamelownicą przemawia z pewnością cena samego sprzętu jak i cena samych lamelek. Sprzęt bardzo dobry jeśli ktoś buduje blaty lub składa korpusy np. szaf albo komód. Ale uważam, że i tak sprzętem kompletnym do każdego zadania jest Festool Domino.
masz rację, ale amator nie kupi na start festola za kilka tyś ;] ja mam dewalta za 900 zł i jestem zadowolony
@@Ihjasty tylko domino to zupełnie coś innego niż lamelownica,
Lameliwnica jest znacznie tańsza jeśli chodzi ilo sam sprzęt jak i materiały. Do utrzymania kształtu spokojnie wystarczy. Do robienia klejonek pierwsza klasa. Domino to bardziej do wzmacniania połączen. Oczywiście, można używać jak lamelownicy.
Domino nie zrobi się felcować po długisci a frezarką nutową spokojnie się to robi.
Bardzo cenna wiedza przekazana w zrozumiały sposób. Pozdrawiam. Ja dorzuciłbym jeszcze możliwość zrobienia rowka 4mm - po wjechaniu w materiał i przesunięciu lamelownicy wzdłuż krawędzi powstaje rowek - można wtedy łączyć materiał na listewki o grubości 4mm.
Witam.Doskonały czas na przypomnienie bo właśnie pracuję Makitą-super sprzęt i bardzo praktyczny i przydatny.Bdb. przedstawione -pozdrawiam!R
Lamelownica lamelownicą (też mam Makitę), ale za to jakie fajne butki warsztatowe 😉🙂
Od jakiegoś czasu obserwuję Twój kanał i miło mi stwierdzić fakt, że tak szybko zdobywasz doświadczenie i potrafisz się nim dzielić za pośrednictwem YT. Jestem użytkownikiem lamelownicy od paru miesięcy, widziałem tutaj sporo filmów na ten temat, ale Twój jest naprawdę dobry - konkretny, bez lania wody a wiedza podana w najprostszy sposób, co odznacza najlepszych.... nauczycieli :-) Ja kupiłem oryginalne Lamello od dystrybutora w Niemczech za jedyne...600 euro. Wiem, że większość pomyśli sobie "ale głupek, Einhela mógł mieć za 50 euro", ale na swoją obronę powiem tylko, że kto raz wziął do ręki oryginał lamelownicy, to już innej nie będzie chciał ;-) To trochę jak Festoolem - ja rozumiem wszystkim festoolomaniaków, którzy zachorowali na festoolozę, chorobę raczej nieuleczalną (polecam zagłębiarkę TS 60 - stworzyli ją bogowie.
ps.
Fajnie, że używasz ścisków Pihera, ich jednoręczne ściski biją wszystkie inne na głowę a szczególnie te od Besseya, który za to ma doskonałe zaciski poziome do blatów MFT :-)
Ludzie dziela się na zajarków i na stonowanych. Jedni kupuja samochód drudzy maybaha. Nic nie zastapi smykałki i umiejetności i tzw. drygu, znam gości co mają festoola i mniej potrafia niż stolarze z parksidem, dedrą tritonem i innymi markami niskobudrzetowymi. Lamello zeta P2 to około 7,5 tys zł w wersji aku.
@MERCFANS Ja także znam ale uwierz mi, że jeśliby mieli kasę na dobry sprzęt, to Mafell, Festool, Metabo, Hikoki na bank byłyby przez nich z przyjemnością używane. Tak, tutaj chodzi głównie o przyjemność użytkowania i myślę, że kierowca Maybacha ma większego banana na twarzy niż ten w Daci Logan 😀
@ I tak i nie bo ujowy kierowca maybachem szybciej sie rozwali niż pojeździ i zgłebi jego atuty
@@MERCFANS 😬💪 Tylko, że kierowca Dacii może się wypieprzyć na ostrzejszym zakręcie tak jak właściciel frezarki Parkside może zostać przebitym latającym frezem 🤔
@@jarkacy Nie uprawiaj demagogi jak masz smykałkę to i syrenka zajedziesz gdzie trzeba a jak jesteś dupa nie kierowca to i maybach nie pomoże
Dziękuję Michale za ten film. Jestem majsterkowiczem i dwa lata temu kupiłem właśnie tę lamelownicę Makita, bo mam wiertarkę, młotowiertarkę i szlifierkę kątową pod te akumulatory. Fajne urządzenie, ale brakowało mi właśnie takich praktycznych wskazówek. Widzę, że używasz zamienniki akumulatorów. Gdzie kupione i jak się spisują? Pozdrawiam
To nie zamienniki, a baterie Bosh. Z przejściówka.
Fajne porady
Super materiał bardzo przydatny mam pytanie czy można stosować połączenie na lamelki w produkcji małych szafek, stolików bez konieczności używania wkrętów stosując dwa rzędy lamelek na połączenie.Dziękuję za wszystkie filmy które pomagają mi w rozwijaniu mojego hobby .
Pewnie że można ;)
Wysmarujesz klejem to atom nie ruszy
Ja bym powiedział, na początku będzie trzymać ale za jakiś czas może się rozkleić, lamelownica ok ale do sklejania drewna żeby uniknąć klawiszowania przy sklejaniu a tak naprawdę ro uważam że domino festool na pierwszym miejscu potem długo długo nic i dopiero lamelownica , kto używał lamelownicy i domino ten wie o co chodzi , wiadomo o tym trzeba wspomnieć że cena domino ro inny temat
@@adamkozlikduch nie rozumiem dlaczego miało by się rozkleić używając dobrego kleju a sklejone blaty tam działają naprawde duże siły w różnych kierunkach i trzymają się nawet bez lamelek.
@@krzysztof12kol93Ja nie pisałem że blat się rozklei , odniosłem się do tęgi iż połączenia w szafkach typowo z płyt na lamelki to nieporozumienie, ile tej lamelki ma trzymać w dwóch elementach ? Autor zadał pytanie czy można lamelkami zastąpić wkręty Ja uważam że nie co innego blaty czy trepy schodowe to inna sprawa
Skąd brać lamelki?
Właśnie gdy jestem w trakcie zastanawiania się nad zakupem lamelownicy, pokazuje się ten filmik ;P Przeznaczenie ! Czas kupić sprzęt. Dzięki #ARGOWoodCraft :)
W absolutnej większości przypadków to bym wykorzystał kołki... jedyny przypadek z przedstawionych przez Ciebie, w którym bym wykorzystał lamalki to łączenie 45*. A co do wzmocnienia blatu, to o wiele lepsze by było wzmocnienie elementami w kształcie klepsydry - żeby zablokować dalsze rozchodzenie się drewna.
Jak się sprawdzają chodaki ?
o panie, a co to za numer z tymi drewnianymi chodakami? ;)
A odnośnie lamelek i plyty wiórowej meblowej, jakie lamelki najlepuej sie sprawdzą, chodzi o wielkość
to zależy od wielkości łączonych elementów ale najczęściej stosuje się rozmiar 20 (u mnie najwięcej ich schodzi)
Witam
Jakiego kleju przeważnie uzywasz do lamelek ?
Ja wikolu używam :-)
Ścisk jednoręczny, a użyłeś dwóch rąk🤣🤣🤣 Swoją drogą ściski Piher robią robotę. Pozdro Majster.
Jestem cienki bolo ;) siły nie ma ;) siła 2/10
Mnie w lamelownicy nie odpowiadała precyzja i pozbyłem się jej. Kupiłem używane Domino i to dipiero jest sprzęt dla stolarza 🙂
Potwierdzam... .
No nie wydaje mi się, to właśnie lamelownica daje odpowiedni zakres tolerancji bez kombinowania i drapania się po głowie przy Domino. Temat łączenia płyt przerobiłem od deski do deski: najpierw kołki, przy których można osiwieć, potem Domino, które naprawdę wymaga doświadczenia, sporej kasy i nie zawsze do wszystkiego, potem system IF Peanut - za drogi, za niedokładny, za dużo zmieniania narzędzi; dopiero na samym końcu doznałem oświecenia dość pogardzanym lamelkami. Parę filmów na YT i zrozumiałem, że to jest to. Kupiłem oryginalne, szwajcarskie Lamello - sprzęt piękny, po szwajcarsku wykonany, nie tani ale tak mam, że jeżeli sprzęt, którego będę codziennie używał, to najlepszy na jaki mnie stać i żebym przy okazji miał po prostu przyjemność go używać. Ile razy biorę Lamello do ręki to mam banana na twarzy :-) Do tego Lamello jest na akumulatorach Metabo, a głównie z tej stajni mam elektronarzędzia.
@@jarkacy No właśnie, Lamello, czyli zasadniczo konkurent Domino przynajmniej w jakości. Jedno i drugie ma swoje ograniczenia, ale robi to dobrze przy odpowiednich zadaniach 👍
@@ghostanddiy Myślę, że warto chwilę poczekać na akumulatorową wersję Domino któregoś z konkurentów Festoola. Mogłoby by być Hikoki, bo ich system Multivolt jest wzorcem zasilanie elektronarzędzi.
@@jarkacy Nic tylko czekać na wygaśnięcie patentów 👍
Ostatnio spotkałem gościa co sobie lemel...kątówką palca odciął ;-)
Mam nastavenu hlavicu , ze robi presne pod 90 stupnov aj police , aj korpus
Lamelki kupujecie ? Czy sami robicie ?
Kupuje się ,nie opłaca się robic
👍
I tak nie znasz najlepszego zastosowania lamelownicy i jeszcze troche musisz przerobić żeby się kapnąc do czego nadaje się najbardziej ( choc nie jest do tego zaprojektowana) i jest to prawdziwy game changer :D
patent warty dla stolarza minimum 10 koła xD
Kolejny "stolarz" łączący korpusy na lamelki. Niestety, ale na egzaminie byłoby ciężko zdać.
Co do łączenia dwóch blatów drewnianych to również błąd: szybciej, dokładniej i solidniej jest na pióro. A duże płaszczyzny to i tak śruby trzeba dawać
Pokaż kiedyś to z dominem.
Dobra lamelownica to "lamello" ale 6tys kosztuje
Nie wiem jak Wy ale ja wole prawdziwe drewno. Płyta wiórowa jak dla mnie śmierdzi klejem 😮
Wiadomo, że drewno lepsze, ale czasem koszta i większą czasochłonność powoduje, że płyta będzie jednak bardziej optymalnym wyborem :)
Większość ludzi, nie tylko w Polsce, ale i na świecie, jeśli stać na meble, to tylko na takie z płyty meblowej. Myślę, że mają w głębokim poważaniu co wolisz i jakie zapachy czujesz
niezłe kozaki