Byłem w Wietnamie i widziałem te miejsca. W Hanoi miałem przyjemność rozmawiać z drobnym przedsiębiorcą (co ciekawe był chrześcijaninem). Po 4 piwie zapytałem go, jak z tymi ideałami. Odpowiedział mi że oni po prostu próbują normalnie żyć i pracować i raczej nie myślą o tym. Wspominał o swojej rodzinie biorącej udział w wojnie lecz ani razu nie powiedział że było warto czy że 'to dobrze'. Dodał też, na moje pytanie o amerykanach, że wybaczają ale nie zapominają. To zdanie zapamiętałem najbardziej. Pomiędzy wierszami wyczytałem że to trudny temat, który może przysporzyć mu kłopotów. Generalnie Wietnamczycy sprawiali wrażenie ludzi którzy cięzko pracują i zależy im na lepszym życiu dla ich dzieci. Co również ciekawe, bardzo lubią tam polaków. Podobno za komunistycznych czasów sporo im pomogliśmy. Wspaniały kraj!
Za komuny Polacy byli tam w celach pokojowych a nie militarnych i pewnie dlatego dobrze nas wspominają. Nawiasem mówiąc znam przypadki Polaków, którzy w Wietnamie dorobili się PTSD
@@WiktorLalak Nie zadawaj autorowi tego wpisu takich istotnych pytań, bo pytany nigdy Ci na nie nie odpowie. Nie odpowie, bo nigdy w Wietnamie nie był a jest tylko typowym przykładem - nawet wielu - takich jak on ,,dyskutantów,, , którzy z kompleksów własnych i związanych z tym ich problemów z samym sobą, chcą by to co piszą, było prawdą. To jest taki ich swoisty mechanizm autokompensacji. Jest im z tym lepiej. Dzisiaj jest znawcą i bywalcem w Wietnamie - na przykład - a jutro będzie ,,ekspertem,, od Rosji, gdzie oczywiście też był i stwierdzi, że to ,,nie kraj a stan umysłu jest,, . Ale, miłego weekendu jemu życzmy też !!!
@@janpanufnik1705Byłem w Rosji. Nawet na Syberii. Zaprawdę powiadam Ci - to jest stan umysłu i żeby nie było żadnego pieprzenia - to się da polubić. Wolę ruskich niż Francuzów,a Anglikach I Niemcach ani nie wspomnę.
To nie jest punkt widzenia Wietnamu tylko punkt widzenia komunistów próbujących przejęć władzę w Wietnamie a może i całj Azji. Wietnam był po tej samej stronie barykady co USA w tym konflikcie.
@@Thrawn41 co by nie mówić o czasach PRL-u to jednak wtedy można było wsiąść w pociąg np. w Warszawie, albo nawet w Berlinie Wschodnim i jechać tak aż do Sajgonu, a pardon Ho Szi Minu, przez cały ten czas nie przestając nawet na chwilę być takim czy innym komunistą, nieźle, ale to już było i nie wróci więcej
Za komuny był poruszany ten temat wyłącznie z optyką komuchów. Do zerzygania. Nawet tandetne filmy były puszczane w kinach. Popędzili nas raz na taki ze szkoły -"Dziewczynka z Hanoi". Paździerz,że do dziś mi gębę wykręca.
Jestem dość blisko Wietnamu (Wietnamczyków) i muszę Ci pogratulować, bo całkiem dobrze poradziłeś sobie z wymową imion/nazwisk. Wiadomo, dochodzi do tego intonacja, ale myślę, że każdy Wietnamczyk wiedziałby, o jakie osoby chodzi. ;) Tak w ogóle, to dziękuję za ten film! Moi znajomi/rodzina w Wietnamie jest podzielona - jedni są zagorzałymi komunistami, a inni to potępiają i sympatyzują z Zachodem (nieczęsto są dwa takie obozy w jednym domu). Nie mniej jednak, potrafią żyć obok siebie bez konfliktu. Może dlatego, że teraz w Wietnamie jest tzw. "komunizm z ludzką twarzą", czyli taki trochę komunizm wyglądający jak kapitalizm. ;)
Polecam obejrzeć serial dokumentalny The Vietnam War 2017 - Wojna w Wietnamie. Wiem że leciał pewnego czasu w TV. Jeden z lepszych dokumentów jakie widziałem. Stara się pokazać konflikt ze wszystkich stron ale skupia sie głownie na amerykańskiej. Jest bardzo mocny bo pokazuje cały horror i cierpienie wojny. PS: Najlepiej ogarnać wersje Amerykańska gdzieś w sieci bo Polska jest okrojona.
Grzesiu robisz super robotę. Twoje odcinki są merytoryczne i często czytasz dzienniki które są odzwierciedleniem tego co się dzialo na froncie. Czekam na następny odcinke.
Vietnam i Vietnamska nacja to jedna z najbardziej wytrwałych sił w historii ludzkości, a napewno XX wieku. Ilość wojen pod rząd jakie oni stoczyli i WYGRALI ze światowymi przeciwnikami znacznie większymi od nimi to jest coś niewyobrażalnego. Najpierw pobili Francuzów, później Amerykę, w międzyczasie rozwalili Khmerów, a na przełomie lat 70 i 80 pokonali Chińska inwazję
Wietnamczycy to najbardziej nie-do-zajechania naród pod słońcem, i to praktycznie od początku swojej historii. Odpierali wpływy Chin nawet przez 800 lat, zachowując własną tożsamość i nie złamali ich ani Brytyjczycy, ani Francuzi, ani Japończycy, ani Amerykańcy, ani Khmerzy ani tym bardziej jeszcze raz Chińczycy. Nazwać ich "Polakami Wschodu" to pochwalić Polaków. Wspaniały naród
@@zosiazaremba7479dlaczego napisałaś Brytyjczycy, Francuzi itd., ale już Amerykańcy zamiast Amerykanie? XD I czemu Polacy? Jeju, przestańmy w końcu bez sensu gloryfikować nasz naród. Każdy naród ma swoją historię i tyle. Jeju.
Chciałbym materiał na temat Polski w czasie drugiej wojny światowej. Ocena jej ogólnych działań największych sukcesów jak i największych porażek tych mniej oczywistych w czasie drugiej wojny światowej.
Skoro jest Wietnam to może coś o czym serio mało kto wie - wojna francusko - wietnamska i udział weteranów z Wehrmachtu/Waffen-SS służących w Legii Cudzoziemskiej
Poznałem kiedyś Rafała Gan Ganowicza przegadaliśmy kilka wieczorów w knajpkach starego miasta w Lublinie. On działał na bliższym froncie tzn bliski wschód i afryka ale o ss w Legii mówił sporo.
@@MPKb19 Mnie właśnie nie tyle ciekawi perspektywa samego rządu (choć też jest interesująca), ale sympatyków rządów Południa, w szczególności jak np. wietnamscy katolicy widzieli tę wojnę.
Świetny film warto też zestawić propagandy kapitalistów i komunistów jakie spotkały się w Korei rozrywając ją na dwa państwa.. (może pomysł na kolejny filmu?) 11:06 "bawołu wodnemu" mnie ujęło
Bardzo ciekawe i zupełnie nieznane w Polsce spojrzenie na tę wojnę. Niestety, nasze wyobrażenie o konflikcie wietnamski ukształtowały głównie lewicowe, amerykańskie filmy wojenne. A tutaj mamy wspomnienie i o zbrodniach Wietkongu, i o jego militarnej klęsce - rzeczy, o których praktycznie w ogóle się nie mówi. Dziękuję, Panie Grzegorzu, za ten materiał!
Taki mały dodatek do filmu. W 1986 rząd w Hanoi zaproponował USA...objęcie z powrotem swojej bazy w Da Nang. Za 100 mln dolarów rocznie. Oczywiście Waszyngton propozycję nawet nie tyle odrzucił a po prostu zignorował. A obecnie rząd w Hanoi włazi USA w zadek bez wazeliny. Chichot historii.
Muszę przyznać, że materiały tego typu to chyba moje ulubione. Tak samo jak w przypadku włoskich żołnierzy pod Stalingradem. Niesamowicie fascynujące jest poznać perspektywę drugiej strony, po tym jak w głowie ma się już od lat utarty jakiś schemat.
Muzyka ambient w tle około 7:20 to Brian Eno - Lesser Heaven, a przynajmniej przypomina ona ten utwór. Kanał Grzegorza nawet ścieżkę dźwiękową ma świetnie dopracowaną, chapeau bas! (muszę w końcu sprawdzić to speakly, żeby w kolejnym komentarzu dorzucić jeszcze więcej frankonizmów)
Oglądając amerykańskie filmy o wojnie w Wietnamie, zawsze byłem bardzo zdziwiony, dlaczego Amerykanie mając takich żołnierzy jak John Rambo, czy James Braddock, którzy w pojedynkę potrafili rozwalić całe oddziały Wietkongu, tę wojnę przegrali.
ahhhh Grześ. ahhhh jak dobrze Cię widzieć. ahhhh .... w końcu ciekawie, z pasją, czyściutko po "naszymu", i ... wierzę (ba ja w Ciebie wierzę, Bogu jest gdzieś tam) merytorycznie. Pozdrawiam.
Oglądając filmy wojenne nakręcone przez komunistyczny już Wietnam najczęstszym motywem jaki zauważyłem były naloty bombowe. Pojawiały się też tematy molestowania seksualnego (wśród własnych żołnierzy) czy dezercji - niezbyt częsty widok w holywoodzkich produkcjach o tej wojnie. Większość jest specyficzna w odbiorze, ale nowe produkcje jak Mùi cỏ cháy to solidne filmy.
W materiale jest mowa o dwóch zbieżnych kwestiach: jak bardzo wygłodniali i schorowani byli partyzanci i jak gruchnęły morale w momencie, kiedy Amerykanie się zaczęli rozkręcać na dobre. Jedno i drugie zostało wykorzystane przez Południe, w postaci programu Chieu Hoi. Amerykanom trochę zajęło ogarnięcie idei (bo w końcu uważali, że walczą z ludźmi z Północy i to w dodatku pełnym monolitem), ale pomysł był prosty: przekonać partyzantkę do zwyczajnego poddania się, z gwarancją pseudo-amnestii. Nie wygrywała obietnica przebaczenia, ale obietnica posiłku. Ameryaknie oczywiście traktowali program po byku, uważając, że dostają komunistów do nakarmienia i nabrania oddechu, więc rzecz była wprowadzana w bólach, ale i tak kilkadziesiąt tysięcy (oficjalne statystyki mówią nawet prawie 110 tysiącach) ludzi po prostu złożyło broń i wolała wrócić, mając dość umierania z głodu i malarii w błotnistej dżungli.
Bardzo ciekawe tematy konkretnie bardzo ciekawie przedstawione...i swietny głos...super... i to mówi facet czyli ja... wiem reklama musi byc taki swiat.. ale swietnie sie ogląda... brawo
W końcu ciekawa perspektywa to już żygam tą amerykańską perspektywą na ten konflikt, polecam w sumie gre men of war vietnam bo to jedna z niewielu gier gdzie gramy właśnie vietkongiem a nie tylko us army
Bardzo ciekawe. Obecnie Wietnam ma bardzo poprawne stosunki z USA a nawet kupuje bardzo duże ilości nowoczesnej broni z USA. W jakimś sensie była to zatem wojna Północy z Południem a także rozgrywki o władzę na Południu między lokalnymi ugrupowaniami, w którą niefortunnie wmieszali się Amerykanie, skupiając na sobie niezadowolenie obu stron. Myślę, ze weszli w lukę po Francuzach, ale nic na tym nie zyskali.
2 lata po wyjściu Francuzow miały się odbyć wolne wybory, Amerykanie na to nie mogli pozwolić, wiec to żadne przypadkowe zaplątanie, a celowa walka o zasoby Wietnamu
Smutne to bardzo .. Wietnam to idealny przykład jak można przez politykę zmarnować wygraną wojnę ... Ten timbre i swada .. Normalnie Wołoszański XXI wieku .. Dzięki Szefie - Poprosiłbym tylko o bibliografię pod każdym odcinkiem .. Nadrabiam zaległości po latach ..
Bardzo bardzo dobry, ciekawy i wciagajacy temat ale strasznie mnie irytowal ten poglos podczas czytania, nie moglem sie skupic i czytalem sam bez dzwieku :D
@@ryszardbachenski3418 Po pierwsze - materiał się tymi kwestiami nie zajmuje. Po drugie,ty ze swoją RZETELNĄ wiedzą,to coś takiego,jak rozmowa ze świnią o niebie. Nawet nie zrozumiałeś tematu odcinka i o czym autor mówił. Kto ci wiąże sznurowadła?
@@seboho6938 Chcesz powiedzieć, że z perspektywy Wietkongu zwycięstwo nie miało żadnego znaczenia, mimo że uczestniczył w ostatecznym przepędzeniu amerykańskich zbrodniarzy? Świni nie musisz odpowiadać.
Z filmu wynika, że jakże prawdziwą była przyśpiewka współczesna tematowi, śpiewana na melodię "prażonej kukurydzy": Wietnam, Wietnam pali się, kukurydza praży się, Wietnamczyki skurczybyki w chowanego bawią się. Leci B-52 , a Wietnamczyk w gacie sr..
Spoko seria najpierw była perspektywa zrzucania bomb atomowych na hiroszime i nagasaki z perspektywy Japońców a teraz wojna w Wietnamie co będzie następne jaka inna perspektywa jakieś pomysły ? Bo moja propozycja to Wojna w zatoce perskiej z perspektywy Irackich żołnierzy
Grzegorzu a może zrobiłbyś odcinek o historii pomorza zachodniego na przełomie 1944/1945? Dosyć sporo się działo w tamtejszym czasie. Od fabryki V-1 w koszalinie po zamieszanie w SS i oblężenie Kołobrzegu. Chętnie bym zobaczył eksperckie zdanie o froncie na pomorzu
Byłem w Wietnamie i widziałem te miejsca. W Hanoi miałem przyjemność rozmawiać z drobnym przedsiębiorcą (co ciekawe był chrześcijaninem). Po 4 piwie zapytałem go, jak z tymi ideałami. Odpowiedział mi że oni po prostu próbują normalnie żyć i pracować i raczej nie myślą o tym. Wspominał o swojej rodzinie biorącej udział w wojnie lecz ani razu nie powiedział że było warto czy że 'to dobrze'. Dodał też, na moje pytanie o amerykanach, że wybaczają ale nie zapominają. To zdanie zapamiętałem najbardziej. Pomiędzy wierszami wyczytałem że to trudny temat, który może przysporzyć mu kłopotów. Generalnie Wietnamczycy sprawiali wrażenie ludzi którzy cięzko pracują i zależy im na lepszym życiu dla ich dzieci. Co również ciekawe, bardzo lubią tam polaków. Podobno za komunistycznych czasów sporo im pomogliśmy.
Wspaniały kraj!
W jakim języku z nim rozmawiałeś?
Za komuny Polacy byli tam w celach pokojowych a nie militarnych i pewnie dlatego dobrze nas wspominają. Nawiasem mówiąc znam przypadki Polaków, którzy w Wietnamie dorobili się PTSD
@@WiktorLalak Nie zadawaj autorowi tego wpisu takich istotnych pytań, bo pytany nigdy Ci na nie nie odpowie. Nie odpowie, bo nigdy w Wietnamie nie był a jest tylko typowym przykładem - nawet wielu - takich jak on ,,dyskutantów,, , którzy z kompleksów własnych i związanych z tym ich problemów z samym sobą, chcą by to co piszą, było prawdą. To jest taki ich swoisty mechanizm autokompensacji. Jest im z tym lepiej. Dzisiaj jest znawcą i bywalcem w Wietnamie - na przykład - a jutro będzie ,,ekspertem,, od Rosji, gdzie oczywiście też był i stwierdzi, że to ,,nie kraj a stan umysłu jest,, . Ale, miłego weekendu jemu życzmy też !!!
@@GK-jg6pu A ty już się dorobiłeś zapewne NSUW
@@janpanufnik1705Byłem w Rosji. Nawet na Syberii. Zaprawdę powiadam Ci - to jest stan umysłu i żeby nie było żadnego pieprzenia - to się da polubić. Wolę ruskich niż Francuzów,a Anglikach I Niemcach ani nie wspomnę.
Ciekawy temat, punkt widzenia USA był wielokrotnie poruszany, ale jakoś nikt nie poruszał tematu z punktu widzenia Wietnamu.
Na którymś, ale nie pamiętam którym kanale filmowym omawiano wietnamską kinematografię dotycząca tej wojny
To nie jest punkt widzenia Wietnamu tylko punkt widzenia komunistów próbujących przejęć władzę w Wietnamie a może i całj Azji. Wietnam był po tej samej stronie barykady co USA w tym konflikcie.
przed 1989 temat był poruszany w Polsce tylko z punktu widzenia komunistów z Wietnamu
@@Thrawn41 co by nie mówić o czasach PRL-u to jednak wtedy można było wsiąść w pociąg np. w Warszawie, albo nawet w Berlinie Wschodnim i jechać tak aż do Sajgonu, a pardon Ho Szi Minu, przez cały ten czas nie przestając nawet na chwilę być takim czy innym komunistą, nieźle, ale to już było i nie wróci więcej
Za komuny był poruszany ten temat wyłącznie z optyką komuchów. Do zerzygania. Nawet tandetne filmy były puszczane w kinach. Popędzili nas raz na taki ze szkoły -"Dziewczynka z Hanoi". Paździerz,że do dziś mi gębę wykręca.
Kolejny genialny, nietypowy materiał! Łapka w górę i komentarz dla zasięgów, niech jak najwięcej ludzi pozna kanał, bo warto!
Nie lubię pracować w sobotę ale Pan Grzesiu jak zwykle ten czas genialnie umila :D
Jestem dość blisko Wietnamu (Wietnamczyków) i muszę Ci pogratulować, bo całkiem dobrze poradziłeś sobie z wymową imion/nazwisk. Wiadomo, dochodzi do tego intonacja, ale myślę, że każdy Wietnamczyk wiedziałby, o jakie osoby chodzi. ;)
Tak w ogóle, to dziękuję za ten film! Moi znajomi/rodzina w Wietnamie jest podzielona - jedni są zagorzałymi komunistami, a inni to potępiają i sympatyzują z Zachodem (nieczęsto są dwa takie obozy w jednym domu). Nie mniej jednak, potrafią żyć obok siebie bez konfliktu. Może dlatego, że teraz w Wietnamie jest tzw. "komunizm z ludzką twarzą", czyli taki trochę komunizm wyglądający jak kapitalizm. ;)
Proszę więcej materiałów o wojnie w Wietnamie, Korei a także o rządach czerwonych Khmerów
Dołączam się
Wyrazy podziwu za tak płynne i naturalne wymawianie nazwisk. Imponujące👍
Nigdy wcześniej nie słyszałem punktu widzenia komunikatów!!! Dzięki
A to jest mega temat bo bardzo duzo wiem o naszych wojnach a przeciez wojen bylo duzo wiecej wiec masa contentu
Mało jest takich specjalistów jak szef
@@szczepionzabijaka8476 mało? Wyjdź spod kamienia
Polecam obejrzeć serial dokumentalny The Vietnam War 2017 - Wojna w Wietnamie. Wiem że leciał pewnego czasu w TV. Jeden z lepszych dokumentów jakie widziałem. Stara się pokazać konflikt ze wszystkich stron ale skupia sie głownie na amerykańskiej. Jest bardzo mocny bo pokazuje cały horror i cierpienie wojny. PS: Najlepiej ogarnać wersje Amerykańska gdzieś w sieci bo Polska jest okrojona.
Oglądałem obie wersje. Polecam. Wersja rozszerzona była choćby na Netflixie.
Prawda, jest fantastyczny, bardzo warto
Również widziałem i polecam!
@@rafalmiotlowski8147 jak dokładnie nazywa się ten dokument na Netflixie? Nie mogę go znaleźć...
To prawda, Polska jest okrojona.
Ja nie wiem jak ty to robisz ze nawet jak mnie temat nie interesuje to i tak oglądam cale i daje lajka bo zajebiscie opowiadasz i wpada w ucho
Grzesiu robisz super robotę. Twoje odcinki są merytoryczne i często czytasz dzienniki które są odzwierciedleniem tego co się dzialo na froncie. Czekam na następny odcinke.
Gdyby jeszcze w filmach dodać angielskie napisy to byłoby złoto dla każdego na TH-cam :-)
Vietnam i Vietnamska nacja to jedna z najbardziej wytrwałych sił w historii ludzkości, a napewno XX wieku. Ilość wojen pod rząd jakie oni stoczyli i WYGRALI ze światowymi przeciwnikami znacznie większymi od nimi to jest coś niewyobrażalnego. Najpierw pobili Francuzów, później Amerykę, w międzyczasie rozwalili Khmerów, a na przełomie lat 70 i 80 pokonali Chińska inwazję
Mongołowie też nie podbili Wietnamu a próbowali.
Po prostu Komuniści chcieli wprowadzić Komunistyczny Raj na modłę ZSRR. Z ich wersją KGB i innych tego typu " atrakcji ".
Wietnamczycy to najbardziej nie-do-zajechania naród pod słońcem, i to praktycznie od początku swojej historii. Odpierali wpływy Chin nawet przez 800 lat, zachowując własną tożsamość i nie złamali ich ani Brytyjczycy, ani Francuzi, ani Japończycy, ani Amerykańcy, ani Khmerzy ani tym bardziej jeszcze raz Chińczycy. Nazwać ich "Polakami Wschodu" to pochwalić Polaków. Wspaniały naród
To Komuniści !
@@zosiazaremba7479dlaczego napisałaś Brytyjczycy, Francuzi itd., ale już Amerykańcy zamiast Amerykanie? XD I czemu Polacy? Jeju, przestańmy w końcu bez sensu gloryfikować nasz naród. Każdy naród ma swoją historię i tyle. Jeju.
doskonały materiał - jak zawsze
nieznama mi perspektywa bardzo interesująca i otwierająca oczy
Chciałbym materiał na temat Polski w czasie drugiej wojny światowej. Ocena jej ogólnych działań największych sukcesów jak i największych porażek tych mniej oczywistych w czasie drugiej wojny światowej.
Ogólnie rzecz biorąc cała Druga Wojna Światowa dla Polski to porażka
@@pgeborek533 A zwłaszcza kampania wrześniowa, która była największą porażką oręża polskiego w historii naszego kraju.
Doceniam podkład muzyczny daje naprawdę świetny klimat👏🏻
Ten kanał to złoto youtuba, dziękuję Panie Grzegorzu. Bardzo ciekawy materiał.
Cześć :-) Bardzo lubię Twój kanał. Za każdym razem przedstawiasz ciekawą historię. Pozdrawiam z Reykjaviku 🙂
Ale zajebisty odcinek, dzięki Grzegorz!
Dziękuje panu za ten filmik, bardzo lubie tematykę wojny w Wietnamie.
Analitycy spierają się, czy (i kiedy) w tym roku Szef przekroczy próg 40 minut w filmie
Panie Szefie. Gdybyś miał ochotę robić dłuższe materiały w sytuacji gdy trzeba dokonać wyboru to ja nie mam nic przeciwko :)
Skoro jest Wietnam to może coś o czym serio mało kto wie - wojna francusko - wietnamska i udział weteranów z Wehrmachtu/Waffen-SS służących w Legii Cudzoziemskiej
Dwa najdłużej i najbardziej zajadle broniące się forty w Dien- Bien Phu obsadzone były przez Polaków i Niemców,między innymi SS manów.
Poznałem kiedyś Rafała Gan Ganowicza
przegadaliśmy kilka wieczorów w knajpkach starego miasta w Lublinie.
On działał na bliższym froncie tzn bliski wschód i afryka ale o ss w Legii mówił sporo.
Przydał by się szczegółowy odcinek o najbardziej zapomnianej perspektywie dotyczącej Wojny w Wietnamie - Republiki Wietnamu (Wietnamu południowego)
W sensie z perspektywy rządu (rządów) Wietnamu Południowego? Bo ten film jest o południowych Wietnamczykach w opozycji do Amerykanów
@@Myx_wieczorem Tak, zperspektywy rządu południowego Wietnamu i jego armii
@@MPKb19 Mnie właśnie nie tyle ciekawi perspektywa samego rządu (choć też jest interesująca), ale sympatyków rządów Południa, w szczególności jak np. wietnamscy katolicy widzieli tę wojnę.
@@MPKb19w sensie tego rządu zainstalowanego przez amerykanow?
@@rafafrankowski2906 Tak rządu Republiki Wietnamu
sztosem jesteś grzechu rób dalej to co robisz
świetny materiał ,, brawo Grzegorz robisz to b.dobrze
Super materiał jak zwykle!!
Świetny film warto też zestawić propagandy kapitalistów i komunistów jakie spotkały się w Korei rozrywając ją na dwa państwa.. (może pomysł na kolejny filmu?)
11:06 "bawołu wodnemu" mnie ujęło
USA kopy dostało w Wietnamie
Czekam na drugą część.
Tradycyjnie 👏👏👏👏, ciekawie i z innej perspektywy
Może materiał, "jak wyglądały pierwsze dni/miesiące, po rozpadzie związku radzieckiego"? ❤
Bardzo ciekawe i zupełnie nieznane w Polsce spojrzenie na tę wojnę. Niestety, nasze wyobrażenie o konflikcie wietnamski ukształtowały głównie lewicowe, amerykańskie filmy wojenne. A tutaj mamy wspomnienie i o zbrodniach Wietkongu, i o jego militarnej klęsce - rzeczy, o których praktycznie w ogóle się nie mówi. Dziękuję, Panie Grzegorzu, za ten materiał!
Super ciekawy materiał, dziękuje panie Grzegorzu i proszę o więcej tego typu materiałów o wojnach innych niż 1 i 2 światowa :)
Nigdy nie rozumiałem tej wojny, dzięki
Można prosić odcinek o powstaniu USA i wojnie secesyjnej?
Taki mały dodatek do filmu. W 1986 rząd w Hanoi zaproponował USA...objęcie z powrotem swojej bazy w Da Nang. Za 100 mln dolarów rocznie. Oczywiście Waszyngton propozycję nawet nie tyle odrzucił a po prostu zignorował. A obecnie rząd w Hanoi włazi USA w zadek bez wazeliny. Chichot historii.
Kolejne lekcje historii i języków obcych zaliczone. Ogień... ogień!
Czekam na dalsze odcinki o wojnach w czasach zimnej wojny ;).
Genialnie zrobiony film ❤
Muszę przyznać, że materiały tego typu to chyba moje ulubione. Tak samo jak w przypadku włoskich żołnierzy pod Stalingradem. Niesamowicie fascynujące jest poznać perspektywę drugiej strony, po tym jak w głowie ma się już od lat utarty jakiś schemat.
Komentarz taktyczny dla zasięgów. Bardzo fajny odcinek!
Jak zwykle super materiał❤
Muzyka ambient w tle około 7:20 to Brian Eno - Lesser Heaven, a przynajmniej przypomina ona ten utwór. Kanał Grzegorza nawet ścieżkę dźwiękową ma świetnie dopracowaną, chapeau bas! (muszę w końcu sprawdzić to speakly, żeby w kolejnym komentarzu dorzucić jeszcze więcej frankonizmów)
Ciekawy Odcinek
Pozdrawiam Autora
🎉🎉🎉
Oglądając amerykańskie filmy o wojnie w Wietnamie, zawsze byłem bardzo zdziwiony, dlaczego Amerykanie mając takich żołnierzy jak John Rambo, czy James Braddock, którzy w pojedynkę potrafili rozwalić całe oddziały Wietkongu, tę wojnę przegrali.
Mozę dlatego że ci "bohaterowie" byli tylko w filmach.. :D
Rambo już nie chciał walczyć. Już miał dosyć. Jakbyś patrzył nie tylko na zabijanie zobaczył byś że nie chciał już strzelać.
Za VC i NVA stał cały blok sowiecki, z Chinami włącznie, a Amerykanom nie pozwolono wygrać wojny mimo militarnych zwycięstw.
ahhhh Grześ. ahhhh jak dobrze Cię widzieć. ahhhh ....
w końcu ciekawie, z pasją, czyściutko po "naszymu", i ... wierzę (ba ja w Ciebie wierzę, Bogu jest gdzieś tam) merytorycznie.
Pozdrawiam.
Super materiał, proszę o więcej takich filmów z innych perspektyw.
Dużo na ten temat, a dokładniej o obydwóch stronach konfliktu jest w ksiazce "Wietnam.Podziemna wojna" Bardzo polecam ten tytuł
Uwielbiam takie materiały ❤
Niesamowicie dużo dobrze i ciekawe szacun
Dzięki i pozdrawiam
Jednym z wyzwań przy przygotowywaniu materiału historycznego jest wyskok z dołu ekranu 😉
Bardzo ciekawy film.
Aaaaa to bedzie dobry film😊
Oglądając filmy wojenne nakręcone przez komunistyczny już Wietnam najczęstszym motywem jaki zauważyłem były naloty bombowe. Pojawiały się też tematy molestowania seksualnego (wśród własnych żołnierzy) czy dezercji - niezbyt częsty widok w holywoodzkich produkcjach o tej wojnie. Większość jest specyficzna w odbiorze, ale nowe produkcje jak Mùi cỏ cháy to solidne filmy.
Ogień Grzesiu 👍
I to jest ciekawy materiał
W materiale jest mowa o dwóch zbieżnych kwestiach: jak bardzo wygłodniali i schorowani byli partyzanci i jak gruchnęły morale w momencie, kiedy Amerykanie się zaczęli rozkręcać na dobre. Jedno i drugie zostało wykorzystane przez Południe, w postaci programu Chieu Hoi. Amerykanom trochę zajęło ogarnięcie idei (bo w końcu uważali, że walczą z ludźmi z Północy i to w dodatku pełnym monolitem), ale pomysł był prosty: przekonać partyzantkę do zwyczajnego poddania się, z gwarancją pseudo-amnestii. Nie wygrywała obietnica przebaczenia, ale obietnica posiłku. Ameryaknie oczywiście traktowali program po byku, uważając, że dostają komunistów do nakarmienia i nabrania oddechu, więc rzecz była wprowadzana w bólach, ale i tak kilkadziesiąt tysięcy (oficjalne statystyki mówią nawet prawie 110 tysiącach) ludzi po prostu złożyło broń i wolała wrócić, mając dość umierania z głodu i malarii w błotnistej dżungli.
Mega materiał👍🏻
W końcu konflikt Wietnamski
Super materiał. :)
Bardzo ciekawe tematy konkretnie bardzo ciekawie przedstawione...i swietny głos...super... i to mówi facet czyli ja... wiem reklama musi byc taki swiat.. ale swietnie sie ogląda... brawo
Ten podźwięk we fragmentach czytanych.... tylko dla mnie jest tak irytujący?
dramat, ciężko mi się skupić na tym co jest czytane. :(
...tak
Daje po uszach jak bomby zrzucane przez B-52
Jak zwykle oryginalny temat.
W końcu ciekawa perspektywa to już żygam tą amerykańską perspektywą na ten konflikt, polecam w sumie gre men of war vietnam bo to jedna z niewielu gier gdzie gramy właśnie vietkongiem a nie tylko us army
Wywal ta tecze z avatara pedrylu
RS2 Vietnam tam też możesz grać jako Północny Wietnam
Dobrze, że nie gramy tęczową armią
Uwielbiam twoje filmy🫡
Ach, jak dobrze posłuchać tego mądrego z TV Gry
Bardzo ciekawe. Obecnie Wietnam ma bardzo poprawne stosunki z USA a nawet kupuje bardzo duże ilości nowoczesnej broni z USA.
W jakimś sensie była to zatem wojna Północy z Południem a także rozgrywki o władzę na Południu między lokalnymi ugrupowaniami, w którą niefortunnie wmieszali się Amerykanie, skupiając na sobie niezadowolenie obu stron. Myślę, ze weszli w lukę po Francuzach, ale nic na tym nie zyskali.
2 lata po wyjściu Francuzow miały się odbyć wolne wybory, Amerykanie na to nie mogli pozwolić, wiec to żadne przypadkowe zaplątanie, a celowa walka o zasoby Wietnamu
Kudos za wyodrębnienie segmentu sponsorowanego.
Może nastepny odc.o tym, dlaczego ZSRR nie zaatakował Japoni w 45'?
Smutne to bardzo .. Wietnam to idealny przykład jak można przez politykę zmarnować wygraną wojnę ... Ten timbre i swada .. Normalnie Wołoszański XXI wieku .. Dzięki Szefie - Poprosiłbym tylko o bibliografię pod każdym odcinkiem .. Nadrabiam zaległości po latach ..
27:50 muzyka za głośno
Grzegorzu !
Jeśli nazwę Cię drugim, młodszym Wołoszańskim to chyba się nie obrazisz ?
Świetna robota 👍
Bardzo ciekawe.
Bardzo bardzo dobry, ciekawy i wciagajacy temat ale strasznie mnie irytowal ten poglos podczas czytania, nie moglem sie skupic i czytalem sam bez dzwieku :D
Świetny film
Na pewno Wietnamczycy patrzyli na wojnę z niższej wysokości niż Amerykanie
ale bredzisz
Amerykanie jechali tam myśląc że będą strzelać do wieśniaków, okazało się że oni potrafią walczyć.
Nareszciee!❤
No pięknie ładnie ale to kto w końcu uciekł z Wietmu Wietnamczycy czy Amerykanie👀🤔
Boat People - ogarnij sobie temat,a nie będziesz zadawać głupich pytań.
@@seboho6938 Takie filmy nie powinno robić się po to by po żetelmą wiedzę trzeba było sięgać do innych źródeł.
@@ryszardbachenski3418 Po pierwsze - materiał się tymi kwestiami nie zajmuje. Po drugie,ty ze swoją RZETELNĄ wiedzą,to coś takiego,jak rozmowa ze świnią o niebie. Nawet nie zrozumiałeś tematu odcinka i o czym autor mówił. Kto ci wiąże sznurowadła?
@@seboho6938 Chcesz powiedzieć, że z perspektywy Wietkongu zwycięstwo nie miało żadnego znaczenia, mimo że uczestniczył w ostatecznym przepędzeniu amerykańskich zbrodniarzy? Świni nie musisz odpowiadać.
Kiedyś w pracy w 2014 spotkałem kobietę, której siostra została adoptowana przez polską rodzinr, a pochodzila wlasnie z Wietnamu.
Dobry material
Komentarz dla zasięgów. Pozdrawiam
Z filmu wynika, że jakże prawdziwą była przyśpiewka współczesna tematowi, śpiewana na melodię "prażonej kukurydzy": Wietnam, Wietnam pali się, kukurydza praży się, Wietnamczyki skurczybyki w chowanego bawią się. Leci B-52 , a Wietnamczyk w gacie sr..
Spoko seria najpierw była perspektywa zrzucania bomb atomowych na hiroszime i nagasaki z perspektywy Japońców a teraz wojna w Wietnamie co będzie następne jaka inna perspektywa jakieś pomysły ? Bo moja propozycja to Wojna w zatoce perskiej z perspektywy Irackich żołnierzy
Świetny materiał!! Proszę o więcej filmów o tematyce mniej znanej perspektywy wojennej 🙏🙏
Grzegorzu a może zrobiłbyś odcinek o historii pomorza zachodniego na przełomie 1944/1945? Dosyć sporo się działo w tamtejszym czasie. Od fabryki V-1 w koszalinie po zamieszanie w SS i oblężenie Kołobrzegu. Chętnie bym zobaczył eksperckie zdanie o froncie na pomorzu
Bardzo dobry materiał
Zajebisty materiał
Super audycja
Jeszcze jeden odcinek jak wygladalo zycie na poludniu w dniu i pozniej po opuszczeniu usa Wietnamu. :')
Dobry film
Komentarz taktyczny dla zasięgu 👍 tez
A ja myślałem, że największym wyzwaniem przy tworzeniu twoich materiałów jest wkładanie emocji w stękanie xD
jak zwykle znakomicie opracowany temat - dziękuję
normalnie jak bym o Hołowni słuchał, traktory już na drogach
Ta "ćma dżunglowa" o której mowa, to jaki gatunek dokładnie? Ktoś może obeznany?
Fragment z pioesnką... (niestety nie wiem co to, beatles?) boże... hits hard
pamiętam lata 60 oraz 70, żadna wojna nie jest sprawiedliwa
Bardzo dobry film, natomiast uważam, że partyzantka na południu od samego początku była inspirowana kadrami z północy.