myeongdong cheese toast truck - korean street food
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 7 ก.พ. 2025
- 아침 3시간만 장사하는 길거리 토스트 달인! 명동 푸드트럭 토스트
myeongdong cheese toast truck - korean street food
location
naver.me/5TvsFu6S
#명동토스트 #토스트 #푸드트럭
----------------------------------------
ETTV (Enjoy Today TV)
Do not sacrifice today for tomorrow!
Right now we have to have enjoy!
e-mail : tak2013@naver.com
I'm watching this from Spain, and I have to say that it's amazing how the cooker synced so well to make that meal."
Looks amazing 😋😋😋
Now THAT is the most ideal way to eat cheese toast, go Korea!😋
0:14 Mais connectez-vous trop lourd. La roue se détache !
Amazing!!
Looks great Tasty perfect recipe
Looks delish, but I always wondered why sugar. Well I guess they are like most, the savory and sweet, like we put jam on a breakfast sandwich.
마가린 설탕 중요합니다
브라보~~~~ 넘넘 먹구싶당...
Saya pikir tidak akan menghabiskannya sendiri, itu sangat besar ! Mungkin saudara saya bisa membantu untuk memakannya berdua.
설탕뿌려 마무리하시는구나 ~ 맛있겠네오 ㅜㅜㅜ
주말에도 하나요????
토스트 완전 맛나겠어요
가격은 얼마인가요?
수익도 알려줘!!!!
계란껍질에 균이 많은데 그손으로 바로 야채만지네요
so i am not sure as to the cost. But i was curious and calculated the amount made in a morning. 10 sandwhiches every 10 minutes for 3 hours factoring in 20 minutes for time lost that comes to 200 sandwhiches in a morning. lets see.... lets say the sandwhiches are sold for $5 per and the ingredients cost... hmmm 15 eggs per 10 servings ($0.25 per egg) x 300 = $75, Veggies lets say ($4.00 per 10 servings) x 20 = $80, Ketchup is (2oz per serving at $0.20/oz) x 200 = $80.00, Bread ($0.13 Per slice at 2 per) x 200= $52.00, and Butter Lets say ($5.00 Per 16oz use 2 a day) $10.00. That Equates to a Material Cost of $297 and $1,000 For an Entire Days Sales. So about $3.30 Dollars Return for every dollar spent. Factoring Materials for the next day that Means you are making about $700 a day. Spending about 8 hours a day Gathering and prepping. Which comes to $87.50 Per hours at 40 hours a week (excluding weekends) and $3,000 In Profit per week. So i would say that job is VERY worth it :D
I was Curious so i made this..... just in case anyone was wondering.
After Reviewing the cost of a serving is about $3.12 as of current price converting Korean Won to USD. Which could come in at $624.00 per day and adjusting to $327.00 profit per day, about $40 per hour. Or about $1,635 a Week.
토스트 완전 맛나겠어요
가격은 얼마인가요?😊
화면에 메뉴판 나오는네 다 들어간거는 4000원. 하나씩 들어간거는 3500원 (햄이나 치즈중). 야채는 3000원인거 같아요. 오뎅은 1500. 김밥 2500
아침 몇시부터 몇시까지인지 알려줘야지 3시간만 이라고하면 알수가 없어요
오전 7시 ~10시까지 영업합니다.