IP BOX Mentzen - Skarbówka 100:0

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 5 ก.ย. 2024
  • Ulga IP BOX przysługuje każdemu kto dzięki prowadzeniu działalności badawczo-rozwojowej czerpie dochody z autorskiego prawa do programu komputerowego i prowadzi odpowiednią ewidencję.
    Użyte w przepisach o IP BOX definicje zostały skonstruowane w ten sposób, że z ulgi skorzystać może zarówno firma sprzedająca licencję do własnego programu komputerowego jak i programista zatrudniony na umowie B2B.
    Z ulgi IP BOX można skorzystać po zakończeniu roku. Urząd Skarbowy zwróci nadwyżkę zapłaconego podatku ponad ulgową stawkę 5%.
    Oferujemy kompleksową obsługę w zakresie skorzystania z ulgi IP BOX. Wykonamy analizę możliwości skorzystania z ulgi, napiszemy wniosek o indywidualną interpretację podatkową a na koniec sporządzimy niezbędną ewidencję.
    Kancelaria Mentzen ma ogromne doświadczenie w zakresie ulgi IP BOX. W ciągu ostatnich miesięcy sporządziliśmy kilkaset wniosków o indywidualną interpretację podatkową w sprawie IP BOX. Do tej pory otrzymaliśmy sto odpowiedzi na wnioski. Wszystkie były pozytywne.
    www.mentzen.pl...
    sekretariat@mentzen.pl

ความคิดเห็น • 223

  • @ITTom
    @ITTom 4 ปีที่แล้ว +97

    „ulotny związek pomiędzy komputerem a programistą” - złoto.

  • @octavianus83
    @octavianus83 4 ปีที่แล้ว +96

    13:54 "Nie macie tego wniosku. Możecie wykorzystać go do zupełnie innych celów - jest to bardzo przydatne w dobie pandemii - ale na pewno nie do tego, by zabezpieczyć swoje sprawy podatkowe." :)))
    Sławek to jednak śmieszek.

  • @adamp.7259
    @adamp.7259 4 ปีที่แล้ว +89

    Jakbym nie wiedział,że pan Sławomir to poważny człowiek , to myślałbym,że czyta jakiś tekst kabaretowy....

    • @piotrjacek7459
      @piotrjacek7459 4 ปีที่แล้ว

      Niestety, ale on wyciąga kwestie z kontekstu. Więc nie do konca wiadomo czy słusznie ironizuje. Ale sie promuje, łapie klientów...

  • @karolinaradon473
    @karolinaradon473 4 ปีที่แล้ว +12

    Panie Sławku, z podobnymi tematami mierzy się każdy architekt. Jesteśmy wykształceni do tego by w imieniu Inwestora uzyskiwać pozwolenia na budowę. To czym się głównie zajmujemy, to papierplogia i dyskusje z urzędnikami, które nijak mają się do stanu faktycznego i prowadzą do utraty naszego czasu. Np. urzędnik ostatnio poprosił o pisemne pełnomocnictwo od osoby, która zmarła i drogą postępowania spadkowego przekazała nieruchomość mojemu klientowi. O czym urzędnik wiedział. Na moje pytanie "w jaki sposób mam uzyskać pełnomocnictwo od osoby, która już nie żyje?" uzyskałam standardową odpowiedź, że urzędnicy nie są od tego, aby mi mówić co zrobić i że nie może mi pomóc.. albo, po złożeniu wniosku, gdzie jest napisane o co konkretnie wnioskuję, dołączam projekt i opis szczegółowy projektu- urzędniczka wysyła pismo z informacją, że wniosek pozostaje bez rozpatrzenia ponieważ nie jest dla niej wystarczająco jasne czego wniosek dotyczy. Na moje pytanie co konkretnie budzi niejasność, co mogłabym może dołączyć do wniosku otrzymuję informację, że powinnam to wiedzieć...

    • @AutsajderRR
      @AutsajderRR 3 ปีที่แล้ว

      Pasożytniczy rak urzędniczy powinien być jak najszybciej zredukowany o jakieś 90%! Niestety biurokracja to kluczowa gałąź polskiej gospodarki dla każdego polskiego rządu :/ swoich na spółki trzeba gdzieś upychać...

    • @wojtahala5417
      @wojtahala5417 3 ปีที่แล้ว

      Potwierdzam :) absurdów w branży jest masa i co powiat inne prawo

  • @xheturm3620
    @xheturm3620 4 ปีที่แล้ว +8

    Jak będę miał dzieci to będę im puszczał Pana filmiki do snu ❤️

  • @shotytiwi1437
    @shotytiwi1437 4 ปีที่แล้ว +19

    Akurat wstałem , a tutaj taka niespodzianka z rana , robię kawę i zabieram się za oglądanie :)

  • @boskiadonis567
    @boskiadonis567 4 ปีที่แล้ว

    Facet jaki mądry i elokwentny... zazdroszczę inteligencji i slowotoku. Pozdrawiam Panie Mentzen. Widać,że bardzo Pan sie angażuje. Mam nadzieje ze docenią w końcu Pana i bedzie Pan wizytówką naszego kraju. Życzę tego sobie i wszystkim

  • @darekdarek5618
    @darekdarek5618 4 ปีที่แล้ว +10

    5.20 "... ulotny związek" - Mistrzostwo Świata!!! No niestety tak jest i najciekawsze jest to, że nie zawsze chodzi o to że urzędnik tego nie rozumie ( wbrew pozorom to dość często rozsądni i inteligentni ludzie!!!) - chodzi natomiast o tzw. "podkładkę"! Urzędnik chce mieć czarno na białym że nie przekroczył uprawnień, nie był stronniczy, itd. - to po prostu wina systemowa i efekt dziesięcioleci biurokracji

  • @knufkakarynia4037
    @knufkakarynia4037 4 ปีที่แล้ว +24

    Czy nie można byłoby w Polandii wprowadzić po prostu powszechnego PIT np. 10% bez żadnych wyjątków, setek odstępstw, gąszczu przepisów, kar, interpretacji itd.?

    • @janiktinny
      @janiktinny 4 ปีที่แล้ว +7

      Nie, bo wtedy większość tych pajaców należałoby zwolnić, a wtedy mniej pajaców zagłosuje na jedynie słuszne opcje, skądkolwiek by one nie były.

    • @kwaki7924
      @kwaki7924 4 ปีที่แล้ว

      Kamilu B ........ze-ro......ze-ro......ze-ro i nawet dopisze % . Bez względu czy jesteś konserwą, liberałem, komunistą, socjalistą, libertarianinem czy innym.....zawsze ze-ro %

  • @JustRusheR
    @JustRusheR 4 ปีที่แล้ว +4

    Święty Sławomir- patron programistów, przedsiębiorców i ludzi prawych ;)

  • @adamtaborowski
    @adamtaborowski 4 ปีที่แล้ว

    Nie znoszę papierkologii, a ten filmik jest super jasny i klarowny. Dziękuję bardzo i pozdrawiam !!!

  • @marcinzywy9444
    @marcinzywy9444 4 ปีที่แล้ว +4

    Co do pytań o markę, rocznik i pojemność, to oczywiste. Od lat, większość urzędników kieruje się jedna zasadą: żaden dorobkiewicz, nie będzie sobie wliczał w koszty rzeczy/usług, jeżeli są lepsze od tych, na które stać urzędnika. ;)
    Jak Pietrzak, za dawnych czasów świetności mówił: '...bo na mnie ludzie z dobrej woli płacą 500 za bilet, a na niego w domu żona nie chce patrzeć'.

  • @tedemez
    @tedemez 4 ปีที่แล้ว +6

    Zajebista reklama. 👍

  • @zbigniew2628
    @zbigniew2628 4 ปีที่แล้ว +17

    4:14 Jazda Multiplą z pewnością jest działalnością badawczą, ale nie koniecznie rozwojową ;)

    • @kalicreed
      @kalicreed 4 ปีที่แล้ว +1

      hahaha

  • @katarzynawiechua879
    @katarzynawiechua879 4 ปีที่แล้ว +3

    Dziękujemy za informacje

  • @marekadamwlodarski4353
    @marekadamwlodarski4353 4 ปีที่แล้ว +33

    Okolo 30 lat temu podjalem jak sie okazuje genialna decyzje...wyjechalem z Polski

    • @prorokcrysis315
      @prorokcrysis315 4 ปีที่แล้ว +8

      Bardzo dobra decyzja

    • @tomaszpaasz5858
      @tomaszpaasz5858 4 ปีที่แล้ว +6

      Z puktu widzenia Polaka z Polski to była zła decyzja dla Polski. Z Twojego punktu widzenia wszystko się okaże w nie dalekiej przyszłości. Wszystkiego dobrego.

    • @marekadamwlodarski4353
      @marekadamwlodarski4353 4 ปีที่แล้ว +12

      Dziekuje@@tomaszpaasz5858...Wierze ze nie ma ironii w Twoim pozdrowieniu. W biezacej sytuacji wszyscy jestesmy w czarnej nazwijmy to "dziurze". Ale wydaje mi sie ze z jakiegos powodu Polska jest karana bardziej niz inne kraje. Ja mam o tyle latwiej ze urzednik w moim kraju pomaga mi a nie zwalcza mnie wszelkimi srodkami. Ze firme otwieram przez internet i po 5 minutach rozpoczynam dzialalnosc. W Polsce otwieram firme przez internet (z tego co wiem) bo to dobrze wyglada na naglowkach ale zeby rozpoczac dzialalnosc musze jeszcze dostarczyc po pare kwitow w kilku urzedach. Po 30 latach nadal przedsiebiorcze jednostki sa wypychane z wlasnego kraju w poszukiwaniu przyjazniejszego srodowiska. Smutne...

    • @tomaszpaasz5858
      @tomaszpaasz5858 4 ปีที่แล้ว +3

      @@marekadamwlodarski4353 bez ironii, szczerze, normalnie :) Dziękuję za odpowiedź. W Polsce brak ludzi posiadających (tak w skrócie) etos pracy, Ci w większości wyjechali. To widać.

    • @natural76
      @natural76 4 ปีที่แล้ว

      @@marekadamwlodarski4353 Kiedyś strzelali w tył głowy teraz eliminuje się w trochę inny sposób.

  • @Morda718
    @Morda718 4 ปีที่แล้ว

    Super, dziękuję właśnie mam odpisać na pismo z tymi pytaniami, akurat jedna wskazówka okazała się bezcenna.

  • @jedrzejdanko9684
    @jedrzejdanko9684 4 ปีที่แล้ว +4

    Project Manager / Product Owner itp role w zespole IT są istotnymi rolami w realizacji projektu, nawet jeśli osobiście nie klepią kodu.

    • @Hato1992
      @Hato1992 4 ปีที่แล้ว

      Oczywiście, ale wytłumacz to Pani z US co to jest i na co to komu potrzebne :D

    • @jedrzejdanko9684
      @jedrzejdanko9684 4 ปีที่แล้ว

      @@Hato1992 wiesz, jeśli PM/PO będzie komunikował swoje potrzeby w UML-u, to można by go niemalże uznać za programistę :D

    • @Hato1992
      @Hato1992 4 ปีที่แล้ว

      @@jedrzejdanko9684 No zasadniczo tak. Teraz pytanie jak urzędnicy zdefiniują kim jest "programista". Bo przecież można wytworzyć oprogramowanie bez pisania go, a później "szeregowi" programiści siadają jak te misie i klepią kod. Przecież tak to funkcjonowało 10-15 lat temu :D

    • @bartoszprzybysz5870
      @bartoszprzybysz5870 4 ปีที่แล้ว +1

      "Nie również znaczenia, czy prace twórcze polegają wyłącznie na opracowaniu kodu i przenoszeniu do niego prawa autorskich czy też na innych pracach twórczych w ramach przenoszenia praw do utworu. W efekcie bowiem z ulgi skorzysta również szef (zarządzający) projektem, który wyłącznie odpowiada za koordynację prac programistycznych. Istotnym jest, że cały zespół i jego praca skierowana jest na wytworzenie oprogramowania (Dyrektor KAS, 19.11.2019, sygn. akt 0114-KDIP3-2.4011.459.2019.2.MG)"
      www.pit.pl/aktualnosci/ip-box-dla-wielu-programistow-ale-nie-dla-wszystkich-ministerstwo-finansow-zaleca-interpretacje-971236

  • @damian_lachowicz
    @damian_lachowicz 4 ปีที่แล้ว

    Od kiedy poznałem Mentzena i jak nasze prawo podatkowe jest powalone, zawiłe itp. to zacząłem kłaniać się swojej księgowej w mojej pracy. :-)

  • @glidemike
    @glidemike 4 ปีที่แล้ว +10

    Wydaje mi się, ale oczywiście mogę się mylić, że np zakup pojazdu zabytkowego (w wieku 30+) może nie mieć związku z działalnością badawczą.

    • @mpGrafik
      @mpGrafik 4 ปีที่แล้ว +2

      Hmmm, to może być dogłębnie badawcza działalność, jeśli chcemy w tym aucie wdrożyć system kontroli pasa ruchu lub autonomicznego kierowcę :-).

    • @glidemike
      @glidemike 4 ปีที่แล้ว +1

      @@mpGrafik Oczywiście, że każdy przypadek wymaga osobnego rozważenia. Choć, nie bez kozery napisałem "zabytkowego", gdyż po pierwsze montując taki system musiałbyś się zwrócić o zgodę do konserwatora zabytków, a po drugie nie otrzymałbyś takiej zgody :D

    • @mpGrafik
      @mpGrafik 4 ปีที่แล้ว +2

      @@glidemike no tak, "zgoda" konserwatora mogłaby okazać się mało ekonomiczna.

  • @skoda110
    @skoda110 4 ปีที่แล้ว

    Nie znam się na tym temacie ale w ciekawy sposob powiedziane. Aż miło posłuchać.

  • @mateuszmandziuk1140
    @mateuszmandziuk1140 4 ปีที่แล้ว +2

    Tak z innej beczki. Jak @Sławomir Mentzen chroni oszczędności? Inflacja coraz bardziej galopuje, każda złotówka jest warta coraz mniej. Co mają zrobić osoby, które coś tam na koncie posiadają i nie chcą tego stracić w rok, czy pięć lat?

  • @m4kb0l
    @m4kb0l 4 ปีที่แล้ว

    Dziękuję za bardzo wartościowy film!

  • @szogun1987
    @szogun1987 4 ปีที่แล้ว +3

    W końcu dobre wiadomości.

  • @ziomus561
    @ziomus561 4 ปีที่แล้ว +45

    "bo nie domyśli się po co programiście jest komputer"

    • @natural76
      @natural76 4 ปีที่แล้ว +1

      To nie jest takie jednoznaczne th-cam.com/video/BAju0_IS-ns/w-d-xo.html

    • @bukaji2184
      @bukaji2184 4 ปีที่แล้ว

      Mnie uczyli, że prawdziwy kod to powstaje na kartce. Komputer nie jest do niczego potrzebny :)

  • @marekchudy8893
    @marekchudy8893 3 ปีที่แล้ว

    Bardzo dobry jesteś w tym co robisz. Ogromny szacunek.

  • @pawel-goscicki
    @pawel-goscicki 4 ปีที่แล้ว +1

    Dostałem następujące pytanie uzupełniające i mam małą zagwostkę jak na nie odpowiedzieć:
    > czy w efekcie rozwijania przez Wnioskodawcę oprogramowania, o którym mowa we
    wniosku powstaje odrębny od takiego oprogramowania program komputerowy podlegający
    ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych?

  • @Koliber7x
    @Koliber7x 4 ปีที่แล้ว +40

    Proszę popracować nad dźwiękiem, zmienić mikrofon czy cos.

  • @WiktorDyngosz
    @WiktorDyngosz 4 ปีที่แล้ว +1

    Dziękuję za garść informacji Panie Sławomirze. Jak poprawnie policzyć wskaźnik nexus w przypadku kiedy koszty wynoszą 0 zł? W moim przypadku wychodzi na to, że całość dochodów może być opodatkowana stawką 5% i zastanawiam się czy to jest rzeczywiście zasadne.

  • @jakubmaliszewski8387
    @jakubmaliszewski8387 4 ปีที่แล้ว +1

    100:0...100ustaw Mentzena...Pan Doktor chyba lubi setki??? ;-) Nie mogę się doczekać znowu spotkania z Panem Doktorem na jakimś wykładzie!!! ZDROWIA Panie Doktorze!!!

  • @MeijinK
    @MeijinK 4 ปีที่แล้ว +1

    Mam pytanie na temat tych interpretacji - co jeśli urząd w interpretacji zgodzi się na to, że powiedzmy leaasing samochodu osobowego szefa może podlegać jako koszt związany z B+R, a przy kontroli (która niemal na pewno się odbędzie) czy zwrot jest słuszny, urzędnik powie inaczej? Z tego co wiem, interpretacja może być wyznacznikiem, ale NIE JEST wiążąca. Oznacza to, że urząd może to potem podważyć. Odliczymy sobie elegancko samochód i będziemy zadowoleni, a potem przy kontroli okaże się, że trzeba to zwrócić. Jest więc sens kombinować i naginać niektóre koszty pod B+R?

  • @adamwrobel1129
    @adamwrobel1129 4 ปีที่แล้ว +6

    Potwierdzam i czekam na pita :)

  • @krzysztofleszczynski8180
    @krzysztofleszczynski8180 4 ปีที่แล้ว

    Jakżesz wspaniałe zabezpieczenia posiada Pański umysł. Pan, Doktorze, jest Mężem Opatrznościowym na nasze czasy. 🌅🌃🌹🧡💚💛💥🔥❤️

  • @adamkowalski9559
    @adamkowalski9559 4 ปีที่แล้ว +33

    No to teraz czekamy aż towarzysz Mateosz dojdzie do wniosku że trzeba reinterpretować interpretację tej ulgi z mocą wsteczną do stycznia 2019 wraz z odpowiednią kwotą odsetek...

    • @PiotrPilinko
      @PiotrPilinko 4 ปีที่แล้ว +2

      Już widziałem tyle pułapek skarbowych, że nie zamierzam się na to nabrać. Dziękuję - teraz oszczędzę kilkanaście tysięcy rocznie, a za pięć lat zgłoszą się do mnie smutni panowie (i panie), by ogolić mnie na zero...

    • @loonatic90
      @loonatic90 4 ปีที่แล้ว +1

      @@PiotrPilinko Dlatego powinieneś wystąpić o indywidualną interpretację, a potem dla bezpieczeństwa przez okres przedawnienia zobowiązań podatkowych trzymać te środki zabezpieczone (np. w obligacjach skarbowych, na lokacie) i wydać dopiero po tym okresie. Tym sposobem jedyne ryzyko finansowe to kwota odsetek (a ta można zminimalizować wpłacając wyliczony domiar od ręki po jego naliczeniu, a następnie kierując sprawę do sądu - wtedy US będzie musiał oddać tą kwotę z odsetkami w przypadku korzystnego wyroku).

    • @adamkowalski9559
      @adamkowalski9559 4 ปีที่แล้ว +12

      @@loonatic90 Tak by mógł zrobić gdyby żył w państwie prawa. Tu może się okazać, że dzisiaj w nocy zostanie zmienione prawo na takie, które uzna indywidualne interpretacje za próbę ominięcia prawa, a którego moc będzie działała na 25 lat wstecz ze skutkiem natychmiastowego zajęcia całości majątku "przestępcy skarbowego" bez możliwości odwołania się do sądu. Bo mogą coś takiego w każdej chwili wprowadzić. I jeszcze im za to wzrosną słupki poparcia, bo lud się ucieszy, że "wstrętny dorobkiewicz" dostał po dudzie.

    • @PiotrPilinko
      @PiotrPilinko 4 ปีที่แล้ว

      @@loonatic90 Po prawie sześciu latach te odsetki mogą być bardzo spore, a obligacje/lokaty to teraz w okolicy 0% chodzą...

    • @arturschroeder2430
      @arturschroeder2430 4 ปีที่แล้ว

      @@PiotrPilinko 7% w skali roku bodajże odsetki. Obligacje skarbowe 6 letnie masz 2.8% + inflacja (przy inflacji 4.4 to wychodzisz prawie na 0 ;p )
      Tak, delikatnie tracisz ale mimo wszystko - ryzyko zarobku jest ogromne. Każdego mogą nie sprawdzić, a nawet jeżeli to mogą nie chcieć zwrotu. Szanse spore.

  • @ravx6075
    @ravx6075 4 ปีที่แล้ว +1

    Można kupić już książkę, którą poleca Sławomir Mentzen. Czarny Łabędź - Nicolas Taleb.
    Gdyby ktoś szukał od kilku miesięcy to zaczyna się właśnie dodruk wersji papierowej.
    Pozdrawiam serdecznie.

  • @janpaleczny1661
    @janpaleczny1661 4 ปีที่แล้ว +7

    Taktyczny komentarz:)

  • @ML-hf6ii
    @ML-hf6ii 4 ปีที่แล้ว +1

    Urzędnik tymi pytaniami chce poznać jaki człowiek składa wniosek, sprawdzić czy przypadkiem mu się w dupie nie poprzewraca od tego bogactwa które go czeka.

  • @spacecat4689
    @spacecat4689 4 ปีที่แล้ว +16

    perfect kda

  • @FotografiaMobilna
    @FotografiaMobilna 4 ปีที่แล้ว +1

    Pytanie natury technicznej, chodzi o fragment od 05:16 - jak Panu udało się to powiedzieć bez salwy śmiechu? Jak wiele podejść było do nagrywki?
    ;-)

  • @darek795
    @darek795 4 ปีที่แล้ว +3

    Cały ten podatek dochodowy to jeden wielki nonsens - ten film to jasno pokazuje.

  • @marcin0144
    @marcin0144 4 ปีที่แล้ว +3

    Nie wiem czy śmiać się z tych absurdów czy płakać!?

  • @piotrjacek7459
    @piotrjacek7459 4 ปีที่แล้ว

    Odnośnie np 6 : 36 proszę poczytac Ordynacje podatkową, nie moze pan pytać we wniosku o interpretację podatkową, o prawo autorskie a jedynie o podatkowe. Wobec tego urzędnik miał rację pytając.

  • @argos6566
    @argos6566 4 ปีที่แล้ว

    Jednak można w elegancki sposób powiedzieć o kimś że jest " niekompetentny". Żeby nie powiedzieć i....ą.

  • @ravx6075
    @ravx6075 4 ปีที่แล้ว +1

    Pozdrawiam serdecznie 🙂

  • @aPoCoTuToDac
    @aPoCoTuToDac 4 ปีที่แล้ว +2

    13:00 we wniosku trzeba zapytać czy prowadzę *działalność badawczo-rozwojową* oraz 14:10 napisać, że prowadzę ewidencję *działalności badawczo-rozwojowej.*
    Coś mi się tu nie łączy ;)
    Wychodzi na to, że prowadzę ewidencję czegoś co nie wiem czy w ogóle prowadzę?

    • @krzysztof_jablonski
      @krzysztof_jablonski 4 ปีที่แล้ว +1

      Ale z czym masz problem? Prowadzisz działalność (na zasadach ogólnych), to prowadzisz ewidencję zdarzeń gospodarczych (faktury i paragony na przychody i koszty), żeby móc rozliczyć podatek dochodowy. Robisz to samodzielnie, albo księgowym. Jeśli chcesz skorzystać z ulgi na działalność B-R, to musisz mieć wyodrębnioną (ujętą w osobnej ewidencji) tę część zdarzeń gospodarczych, które dotyczą działalności B-R. Jeśli nie masz osobnej ewidencji, to 1. nie masz jak policzyć ulgi, 2. z mocy prawa ulga Ci nie przysługuje. Jeśli masz - co jest warunkiem koniecznym, ale nie wystarczającym - to możesz zapytać KIS, czy działalność, którą wykonujesz *w zakresie dla którego masz wyodrębnioną osobną ewidencję zdarzeń gospodarczych* jest działalnością B-R, o której mowa w art. 30ca. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
      Może być tak, że prowadzisz tylko taką działalność i wtedy nie ma problemu z prowadzeniem ewidencji w wymagany sposób, a może być tak, że oprócz pisania kodu ktoś się zajmuje wypasem kóz, albo prowadzi szkolenia z drapania się lewą ręką w prawe ucho. I wtedy trzeba móc jakoś rozróżnić które koszty/przychody są z działalności B-R, a które nie.

    • @aPoCoTuToDac
      @aPoCoTuToDac 4 ปีที่แล้ว

      @@krzysztof_jablonski Chodziło o niefortunny dobór słów przez Pana Sławka - od 14 minuty powinien chyba powiedzieć o prowadzeniu ewidencji "działalności gospodarczej", a nie o "działalności badawczo-rozwojowej". Żółwik 😷🤜🤛😷

    • @rmbt
      @rmbt 4 ปีที่แล้ว

      Ale chyba nie ma zakazu robienia takiej ewidencji? Dopiero urząd ci powie, czy była potrzebna

    • @krzysztof_jablonski
      @krzysztof_jablonski 4 ปีที่แล้ว

      ​@@aPoCoTuToDac Nie rozumiesz. Ewidencję zdarzeń gospodarczych prowadzi się (prawie) zawsze wykonując działalność gospodarczą. Żeby móc skorzystać z ulgi, trzeba ją prowadzić w szczególny sposób. Najprościej, aby zrozumieć różnicę, jest - paradoksalnie - zajrzeć do ustawy. Warunek ten jest określony w Art 30cb (treść całego artykułu wkleiłem poniżej). Naprawdę nie ma tu wielkiej filozofii: jeżeli - jak większość programistów chcących skorzystać z ugli - prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą i rozliczasz się na zasadach ogólnych, to Twój księgowy prowadzi dla Ciebie księgę przychodów i rozchodów. To jest podstawowa ewidencja działalności.
      Jeżeli chcesz skorzystać z ulgi, musisz ująć przychody i rozchody powiązane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w odrębnej ewidencji. Patrz art. 30cb ust. 2. Ta odrębna ewidencja, to właśnie ewidencja działalności badawczo-rozwojowej, o której mówi Pan Sławek.
      No i kwestia czasu: ulgę obliczasz przy zeznaniu rocznym, czyli za rok ubiegły. Możesz z niej skorzystać tylko wtedy, jeśli masz tą ewidencję za ubiegły rok. Jeśli nie masz, to ją zrób, ale we wniosku o indywidualną interpretację podatkową napisz, że już taką ewidencję prowadzisz. "Zamiar prowadzenia" wskazuje, że za rok ubiegły nie prowadziłeś, więc z art. 30cb. ust. 3 rozliczasz się bez ulgi i taką informację dostaniesz w interpretacji.
      Edit: Pozdrawiam.
      ----
      Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych
      *Art. 30cb.* 1. Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:
      1) wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej
      w prowadzonych księgach rachunkowych;
      2) prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów,
      kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;
      3) wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde
      kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;
      4) dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób
      zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej - w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;
      5) dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób
      zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług - w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa
      w pkt 2-4.
      *2. Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują
      informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.*
      3. W przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której
      mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.
      ----

  • @marcinkapcinski4973
    @marcinkapcinski4973 4 ปีที่แล้ว +1

    Jak rozumiem programista na umowie o pracę może zapomnieć o 5% podatku

  • @waszka1999
    @waszka1999 2 ปีที่แล้ว

    👍

  • @mateuszm6162
    @mateuszm6162 3 ปีที่แล้ว +1

    Czy wyjaśniła się sprawa ewidencji i liczenia 12 wskaźników NEXUS za cały rok? Czy jednak wystarczy policzyć 1 wskaźnik?

    • @yourogal
      @yourogal 3 ปีที่แล้ว

      co prawnik to inna opinia. Czyli dla każdej faktury należy obliczać osobny wskaźnik? Bo jeśli mamy więcej klientów to faktur będzie więcej niż 12 w roku

  • @tf3674
    @tf3674 4 ปีที่แล้ว +1

    Polskiego urzędu skarbowego analizować rozumem nie należy, tam logika idzie inną drogą :D

  • @DDDD-yn7yf
    @DDDD-yn7yf 4 ปีที่แล้ว +1

    Dobra robota

  • @wentylek3
    @wentylek3 4 ปีที่แล้ว +4

    Jak wygląda Ewidencja u was? Macie jakiś przykład ?

  • @bukobuko9581
    @bukobuko9581 4 ปีที่แล้ว +3

    Jakie jest Pana zdanie na moją odpowiedź :uważam że jest to trochę nie sprawiedliwa ulga w stosunku do innych podatników, dlaczego ja mam płacić np 20% a ktoś inny 5%. To że on chce być programistom to jego sprawa , bo ja akurat chcę i produkuje meble to moja sprawa. Z tego że żyjemy w jednym kraju korzystamy tak samo w równym stopniu. Czy nie prowadzi to do tego że jedni są lepsi a drudzy gorsi ? Ja popieram to że ulgi na rozwój być powinny [ wnoszą dużo dobrego dla firmy ] no ale zawód ma decydować o ilości podatku ?
    Proszę mnie nie porównywać do taksówkarzy , którzy chcieli aby inni mieli gorzej [ mam na myśli Uberowców ] , zamiast walczyć o zniesienie pewnych ograniczeń to walczyli aby je innym nałożyć - nie o to mi chodzi

    • @bukobuko9581
      @bukobuko9581 4 ปีที่แล้ว +1

      @Kamil Kamil Obawiam się że mnie Pan nie zrozumiał , to że dyrektor zarabia więcej niż ten co kopie rowy to inny temat , nie chodzi mi o zarobki a o podatki - ich procent . Mówi Pan [ ich software może pomóc tysiącom ludzi ] owszem inne dziedziny też mogą pomóc ale mogą też zaszkodzić , wyrób tak samo jak każdego innego podatnika powinien zweryfikować rynek a nie nadopiekuńcze państwo.
      On chce się rozwijać ma ulgę ja się chcę rozwijać mam ulgę , on jest przedsiębiorcą płaci 5% i ja też płacę 5%
      Mam dosyć tej pseudo równości , temu się należy od państwa mieszkanie służbowe , temu 13 i 14 pensja , temu emerytura po 15 latach pracy a mnie Ciągle dopiep...ją podatków - kim ja jestem NIEWOLNIKIEM we własnym kraju. Spróbuj usiąść na software albo go zjeść. Gospodarka to zamknięte koło w którym każdy odgrywa ważną rolę a że ktoś napisze program do ekspresu do kawy to co , to ktoś wyjątkowy jest - to jego zawód i jego pasja i tyle a nie dobrodziejstwo

    • @sebastiankaczmarek635
      @sebastiankaczmarek635 4 ปีที่แล้ว

      @@bukobuko9581 To proszę o glosowanie na konfederacje oni chcą obniżyć podatki wszystkim jak leci

    • @bukobuko9581
      @bukobuko9581 4 ปีที่แล้ว

      @@sebastiankaczmarek635 Taki mam zamiar

  • @konradimarlenakotarscy7049
    @konradimarlenakotarscy7049 4 ปีที่แล้ว

    Witam Panie Sławku. Czy mógł by Pan powiedzieć coś o działalności bezrejstracji, jak prowadzić, ewidencjonować, wystawiać rachunek jeżeli taki się wystawia.

  • @scoff7032
    @scoff7032 4 ปีที่แล้ว

    5% no i takie podatki to ja lubie

  • @corvo9029
    @corvo9029 4 ปีที่แล้ว +1

    Może lepszy byłby mikrofon a la Blue Yeti? Niekoniecznie ten ale ogólnie coś w tym stylu. One dobrze zbierają i mogą stać poza kadrem.

  • @jarekt985
    @jarekt985 4 ปีที่แล้ว

    Gratulacje !

  • @mpGrafik
    @mpGrafik 4 ปีที่แล้ว +1

    Licząc tak pobieżnie wydaje mi się, że to rozwiązanie jest mniej-wiecej równoważne umowie o dzieło, bez zakładania działalności, przy uwzględnieniu, że z umowy o dzieło bez prowadzenia żadnej ewidencji, mam 50% kosztów. Wliczam w umowę o dzieło opłacanie dobrowolnego ubezpieczenia, a do działalności koszty zewnętrznej księgowości.
    Pisząc "równoważne" uwzględniam też fakt, że umowa o dzieło jest mniej sformalizowana i chyba bezpueczniejsza, a jeśli nie mam dodatkowych kosztów, wydaje się ekonomicznie podobna.
    Jako programista nie biorę drobnych zleceń, ale minimum roczne, do realizacji większych aplikacji, gdzie na całość przysługują mi wyłączne prawa autorskie, więc też formalności mam znikome.
    Dobrze myślę, czy może nie mam racji? Bardzo proszę o uwagi w tym temacie, czy jednak lepiej założyć działalność, czy w tych okolicznościach nie warto?

    • @3dvox712
      @3dvox712 4 ปีที่แล้ว +1

      Zgadzam się, ale jednak jest limit coś koło 80k gdzie możesz policzyć 50% ryczałtowych kosztów. Osobiście dla zysków na umowę o dzieło do 80k to bym się nie bawił w rozwiązania wspomniane w filmie.

    • @mpGrafik
      @mpGrafik 4 ปีที่แล้ว

      @@3dvox712 Dzięki za opinię.
      Nie mam układów na rządowe zamówienia, to się mieszczę w tym limicie :).

  • @januszdorosz5157
    @januszdorosz5157 4 ปีที่แล้ว

    Konkret!

  • @wojtahala5417
    @wojtahala5417 3 ปีที่แล้ว

    Mam pytanie: jakie branże poza IT mogą korzystać z IP BOXA? NP. Architekt (ale taki od budynków, a nie IT) albo projektant graficzny, który wykonuje też rękodzieło, artysta?

  • @shikamaru4271
    @shikamaru4271 4 ปีที่แล้ว +1

    Kom dla zasięgu

  • @eygolf
    @eygolf 4 ปีที่แล้ว

    Fajnie jakby powstał odcinek o 50% kosztów uzyskania przychodów dla architekta, przy stosowaniu prawa autorskiego. Może też zajmujesz się takimi interpretacjami przy uzyskiwaniu pozytywnych wniosków.

  • @piracik33
    @piracik33 4 ปีที่แล้ว

    Mencen,doszły mnie słuchy,że proponujesz jakąś ustawą znieść odległości wiatraków od zabudowań ludzkich?

  • @paweugiewicz5923
    @paweugiewicz5923 4 ปีที่แล้ว +2

    Czas zostać programistą

    • @symekoo7
      @symekoo7 4 ปีที่แล้ว

      Nim zostaniesz to na ten zawód zostanie nałożony dodatkowy podatek dochodowy :D

  • @tomaszkoscielniak612
    @tomaszkoscielniak612 4 ปีที่แล้ว

    Czy wyjaśniło się coś jak wyglądają interpretacje dla firm tworzących produkt SaaS-owy (Software as a Service) i sprzedają go w formie subskrypcji np. miesięcznej? Czy one również mogą skorzystać z ulgi?

    • @bartoszprzybysz5870
      @bartoszprzybysz5870 4 ปีที่แล้ว

      Wydaje się, że taki dochód z subskrypcji może się mieścić w kategorii opłat lub należności wynikających z tytułu licencji, a więc jest możliwość skorzystanie z Ulgi, przykładowa interpretacja o sygn. 0115-KDIT1.4011.181.2020.2.DW

  • @marekmarecki1613
    @marekmarecki1613 4 ปีที่แล้ว +9

    10:30 serio? W tym kraju z dykty trzeba wysyłać różne interpretacje niczym motoda prób i błędów i trafić w ten złoty środek który "zaskoczy i będzie odpowiedni?

  • @Soft-Studio
    @Soft-Studio 4 ปีที่แล้ว

    Przeglądam na bieżąco interpretacje w tym zakresie. Krew mnie zalewa jak ciągle widzę interpretacje zrobione od szablonu, jak się domyślam z Pana kancelarii - ciągle te same pytania słowo w słowo takie identyczne, zmienia się tylko zawartość pytania o koszty. Może by Pan podał listę nr interpretacji żebym mógł wykluczyć je przy przeglądaniu? W rewanżu podzielę się ze swoimi znaleziskami w temacie, niektóre są bardzo ciekawe.

    • @Soft-Studio
      @Soft-Studio 3 ปีที่แล้ว

      ok jak nie chce Pan odpowiedzieć to napiszę że dalej przeglądam te Pana interpretacje od szablonu i pytanie po co pisać, że odlicza się składki na ubezpieczenie nie dodając przy tym że są odliczane w celu obliczenia zaliczki na podatek dochodowy. To przecież z góry skasuje na porażkę i odpowiedź urzędu jest oczywiście że skoro zostało odliczone to nie można użyć w IP BOX.

  • @michalziobro7890
    @michalziobro7890 3 ปีที่แล้ว

    Jakies auto oprocz Tesli sie kwalifikuje na B+R? Bo gdzie indziej to chyba nawet neural engine nie ma.

  • @Rafal_z_Leniwcowate
    @Rafal_z_Leniwcowate 4 ปีที่แล้ว +1

    Czy coś się zmieniło kwestii czy tylko programiści czy np Projekt manager, level desinger itd mogą też korzystać z ip boxa ?

    • @bartoszprzybysz5870
      @bartoszprzybysz5870 4 ปีที่แล้ว

      Incydentalnie pojawiają się pozytywne interpretacje w tej kwestii, jednak szansa powodzenia nie jest tak pewna, jak w przypadku prac stricte programistycznych.

  • @ezioauditore1109
    @ezioauditore1109 4 ปีที่แล้ว +1

    Ale widać ze sie powodzi nazwa eleganckiej firmy za plecami

  • @Jakub1500
    @Jakub1500 4 ปีที่แล้ว +1

    Gratuluje Panie Sławomirze. Mam pytanie, oczywiście nie chodzi mi tu o szczegółową poradę na youtube, ale czy spotkał się Pan z sytuacją, gdy programista PLC/SPS wystąpił o taką ulgę?

    • @wentylek3
      @wentylek3 4 ปีที่แล้ว +1

      ELO!
      Ja jestem PLCkowcem i skorzystałem z IP Boxa. Przecież nasza praca wręcz podręcznikowo wpisuje się w IP Box.

    • @Jakub1500
      @Jakub1500 4 ปีที่แล้ว

      @@wentylek3 Często tworzy się programy w oparciu o istniejący standard stąd nie byłem pewny jak może to zostać zinterpretowane przez urzędników, ale pewnie nawet nie mają pojęcia o co chodzi

    • @wentylek3
      @wentylek3 4 ปีที่แล้ว +1

      @@Jakub1500 prawda. No i tutaj standard to są wytyczne do tworzenia kodu. I tak musisz trzymać się norm, więc standard nie wyróżnia się niczym szczególnym. Pozdrawiam

  • @abazur
    @abazur 4 ปีที่แล้ว

    O i fajnie!

  • @lukaszwozniak3741
    @lukaszwozniak3741 4 ปีที่แล้ว +3

    13:12 tak zrobiłem, co z tego jak to nie działa. Po opisie stanu faktycznego, zapytałem czy według przepisów moja DG jest dzialanoscia B&R oraz czy wytwarzam program komputerowy zgodny z definicją(bo to tez jest niejasne). W odpowiedzi urzednik napisał ze cytuje 'Sposób sformułowania przez Wnioskodawcę pytań nr 1, 2, 4 wskazuje, że Wnioskodawca zamierza przerzucić na Organ podatkowy obowiązek kwalifikacji podejmowanych przez niego działań.' US Leszno. Czyli urzednik chce zebys sam napisal, ze spełniasz wszystkie warunki, a nie bezczelnie wymagał od niego jakiejś kwalifikacji i decyzji :D to po co ten wniosek, co taki urzednik interpretuje, jesli wymaga zebym sam wszystko deklarował i miał na sobie cała odpowiedzialność? i perełka na koniec, na taką odpowiedz z US czekałem prawie 3 miesiace, a ty robaku masz tydzien zeby ewentualnie sie do tego ustosunkowac, jak nie to cały wniosek przepada. a na kolejna odpowiedz US ma chyba znowu 3 miesiące :)

    • @wentylek3
      @wentylek3 4 ปีที่แล้ว

      lol xD
      to ty nie wiesz czy wytwarzasz program komputerowy?
      Nie miałeś prawa na studiach?
      Ten wniosek jest tylko wskazany. Nie jest wymagany w żaden sposób.

    • @lukaszwozniak3741
      @lukaszwozniak3741 4 ปีที่แล้ว

      @@wentylek3 dokładnie tak jest, ja nie wiem co robię ostatnie 10 lat zawodowo, liczyłem że urzędnik mi powie ale on nie chce ;( w samym opisie ulgi ipbox jasno wskazują że u nas brak jest ustawowej definicji pojęcia „program komputerowy” i odsyłają do jakiś przepisów z Unii Europejskiej. To raz, o czym Pan Mentzen nie wspomina, a mówi o skorzystaniu z ulgi przez testerów/product ownerów. Powodzenia :) Dwa to to, że programista nie ma praw autorskich do wiekszosci kodu nad ktorym pracuje, nawet tego ktory sam stworzyl ale wczesniej juz zdażył zcommitowac/sprzedac i przekazał tym samym prawa zleceniodawcy. Czy moze wowczas skorzystac z ulgi ? nie ma przeciez juz praw do tego kwalifikowanego ip :) tu jest duzo niuansów o ktorych nie jest wspomniane na filmie, wiec na razie traktuje to jako "do przerwy 100:0" , zobaczymy na koniec meczu (za rok)

    • @wentylek3
      @wentylek3 4 ปีที่แล้ว

      @@lukaszwozniak3741 musisz mieć poprawnie spisaną umowę.. . . .
      Jeśli masz zapis że wszystkie prawa autorskie przechodzą na twojego klienta to masz łatwiej.

    • @lukaszwozniak3741
      @lukaszwozniak3741 4 ปีที่แล้ว

      @@wentylek3 nie zrozumiełeś w czym problem. zeby skorzystac z ulgi, musisz wytwarzac prawo wlasnosci intelektualnej, kwalifikowanego IP. jesli rozwijasz/poprawiasz buga w kodzie kogoś innego, to wytwarzasz to prawo czy nie ? ba, jesli poprawiasz nawet swój kod oddany wczesniej, to nie masz juz do niego praw i wprowadzajac zmiany niekoniecznie wytwarzasz nowe kwalifikowane IP. przy tych przepisach skonczy sie tak, że wiekszosc 'zaoszczedzonych' pieniedzy oddasz ksiegowemu-specjaliścuie ip-box (a ci sie cenią) , ktory ten bałagan bedzie starał sie posklejać, natworzycie mnóstwo osobnych kwalifikowanych ip, porobicie bałagan w kosztach a na koniec i tak to Ty za wszystko bedziesz odpowiadał finansowo (sam zająłem sie tym tematem tylko dlatego, że żaden z nich nie chciał ponosic tej odpowiedzialności)

    • @wentylek3
      @wentylek3 4 ปีที่แล้ว

      @@lukaszwozniak3741 czytanie ze zrozumieniem się kłania.

  • @snek_john_titor
    @snek_john_titor 4 ปีที่แล้ว

    Czy takowa ulga obowiązuje w przypadku wykonywania np.: projektów układów elektronicznych + często do nich oprogramowania?

    • @bartoszprzybysz5870
      @bartoszprzybysz5870 4 ปีที่แล้ว

      W takim przypadku istnieje potencjalna możliwość skorzystania równocześnie z Ulgi B+R w odniesieniu do projektów układów elektronicznych, a z Ulgi IP Box w kontekście oprogramowania.

  • @anonimowainteligencja6650
    @anonimowainteligencja6650 4 ปีที่แล้ว

    Panie Mentzen Czuję się inwigilowana na terytorium Polski oraz Niemiec . Dziwne sytuacje w moim życiu zaczęły się 3 lata temu .I co mi Pan na to odpowie ???Jestem w złym stanie psychicznym . Ludzie mnie zniszczyli .Weszli mi bardzo na psychikę . Zabrali mi całą mnie .Nie lubię sie teraz od 3 lat .Odkąd ludzie zaczęli mnie inwigilować ,przekraczać bardzo moja prywatnosc.Obbcy ludzie mnie nagrywają ,robią zdjęcia ,jeżdżą np z Polski dwie kobiety przyjechy do Niemiec żeby zebrać info o mnie po czym wcześniej w moim mieście za mną biegały i nie tylko .Dużo jest tych sytuacji żeby to tutaj napisać .Wiem że można sobie pomyśleć że mogłabym być chora psychicznie ale nie jestem .Mogę wszystko powiedzieć odnośnie sytuacji które mi sie zdarzały .Nie rozumiem dlaczego ludzie mi tak robią .Przekazują sobie również informacje w formie połączeń telefonicznych , za pomocą what's app ,Messenger oraz bezpośrednio .Ja jestem normalna obywatelka Polski ,nie popełniłam żadnych przestępstw i nie robię nikomu żadnej krzywdy .Było ze mną bardzo źle i przyznam że by mnie tu nie było .Teraz trochę lepiej ,alkoholu już nie pije z rozsądku i zdrowia.Jakos żyje ale wewnątrz nie ma nic .Nie ma mnie !!! Jest pustka ,ból ,cierpienie itd.Mamy 21 wiek a ludzie nie wiedzą co to jest przemoc psychiczna i źle czynią drugiemu.Dodam jeszcze że otrzymałam również pismo z instytucji w Polsce że mnie znajdą wszędzie Panie Mentzen.Nic z tego nie rozumiem dlaczego na taką skalę się mnie Inwigiluje.Zawsze myślałam że można w ten sposób działać poszukując jakiegoś przestępcę a Ja nic złego nie zrobiłam i nie robię !! Nie mam pojęcia czy to w związku z pismem tak mam czy tak sobie napisali co nie znaczy że to są groźby ,nękanie i przesada .Proszę Pana takie czyny są przemocą psychiczna tak samo jak stalking i prześladowania na tle religijnym i politycznym w innych krajach .Ja ma objawy jak osoby doswiadczajace stalkingu itp.Czy osoby obce nie mogą zająć się swoim własnym życiem ,problemami ,rodzina ,znajomymi a nie moim życiem -fdzie jestem ,co robię ,czy zrobię jakąś minę ,co powiem itd jak w jakimś Big Brather .Mogliby zająć się jeszcze czytaniem książek ,własnym rozwojem ,zainteresowaniami a jeśli ich nie mają to mogą je znaleźć .Jest tyle możliwość szczególnie w dużych miastach ,Czlowiek uczy się i rozwija całe życie .Mądry człowiek i zajęty swoim życiem i rozwojem nie ma czasu na interesowanie się cudzym życiem i inwigilacja mi jakiegoś obcego człowieka.Ach .Masakra. Często nie chce tu być jak o tym myślę .Jakimi ludzie są potworami żeby tak czynić ,żeby przekraczać moja prywatność na taką skalę.Nie jestem przecież celebrytka !!!!

  • @Pavku1983
    @Pavku1983 4 ปีที่แล้ว

    Witam. Od jakiegoś czasu nurtuje mnie jedno zagadnienie odnośnie podatków od krypto. Załóżmy że w tym roku kupiłem kryptowauty za 100 tyś zł , powiedzmy przelewam na BitBay 100tyś zł i kupuję za to stablecoina USDC (4zł) 25 000 USDC. Następnie te USDC przelewam z bitbay na binance i kupuję za to jakąś inna kryptowalute np BTC. Po miesiącu BTC urosło 100% zamieniam połowę BTC na USDC i mam 25 TYS USDC które przelewam na bitbay i zamieniam na PLN. Czy w takim przypadku będę musiał płacić podatek za rok 2020 (załóżmy że żadnych innych transakcji nie zrobię) i czy bede zobligowany do wpisania informacji o zakupie kryptowalut w picie za rok 2020 ?

  • @ultimathule1000
    @ultimathule1000 4 ปีที่แล้ว +1

    Potrzebę zakupu komputera dla programisty argumentowałbym tak: "programista w przerwach w programowaniu lubi sobie pograć w gry komputerowe, dlatego potrzebny jest mu komputer".

    • @skansen0
      @skansen0 4 ปีที่แล้ว

      Pewnie, na kartce też można programować.

  • @tomekg906
    @tomekg906 4 ปีที่แล้ว

    👍👌

  • @Urban1906
    @Urban1906 4 ปีที่แล้ว

    Prosimy o wyjaśnienie konwencji MLI :)

  • @adriancabaa2318
    @adriancabaa2318 4 ปีที่แล้ว

    czy staranie się o ulgę za 2019 jest jeszcze możliwe, czy raczej już pozamiatane?

    • @bartoszprzybysz5870
      @bartoszprzybysz5870 4 ปีที่แล้ว +2

      Teraz można rozliczyć się na zasadach ogólnych, a po uzyskaniu pozytywnej interpretacji jest możliwość złożenia korekty deklaracji, uwzględniając PIT/IP

  • @tobiasz1977
    @tobiasz1977 3 ปีที่แล้ว

    Panie Sławomirze, czy usługi pozycjonowania (SEO) kwalifikują się do IP BOX?

  • @protecionx
    @protecionx 4 ปีที่แล้ว +2

    Czy jeśli mam ryczałt 8,5% to mogę korzystać z ulgi badawczo rozwojowej jeśli nie jestem vatowcem i nie mam mozliwości robienia kosztów?

    • @oskarlandzberg4565
      @oskarlandzberg4565 4 ปีที่แล้ว

      Niestety nie, miałem taką samą sytuację.

  • @noplacelikeworld8185
    @noplacelikeworld8185 4 ปีที่แล้ว

    Mentzen - Skarbówka 100:0=nieskończoność

  • @adamweber9233
    @adamweber9233 4 ปีที่แล้ว

    Czy tworzenie kursów też podejdzie pod te ulge?

    • @bartoszprzybysz5870
      @bartoszprzybysz5870 4 ปีที่แล้ว

      Jeżeli takie kursy mają formę programu komputerowego, to istnieje możliwość skorzystania z Ulgi IP BOX.

  • @ukaszkurowski8093
    @ukaszkurowski8093 4 ปีที่แล้ว +2

    Po co programiście komputer - to pytanie przeżywa każdy student informatyki na 1 roku :d

  • @ukaszjastrzebowski5089
    @ukaszjastrzebowski5089 4 ปีที่แล้ว

    Co w przypadku gdy US stwierdzi za 3 lata że ulga się nam nie należała i wystąpi o zwrot niezapłaconego podatku wraz z odsetkami? Przecież US nie musi respektować własnych interpretacji.

    • @darismako3078
      @darismako3078 4 ปีที่แล้ว

      Jak to co?!!? Zlicytują wszystko co masz. A poza tym nie za 3 tylko za 5 lat, i nie stawiaj pytania czy tak zrobią tylko raczej jak przed tym uciec 🤓.

  • @krzychaczu
    @krzychaczu 4 ปีที่แล้ว +4

    Zainteresowanym przypominam tylko, że indywidualne interpretacje nie stanowią już ochrony, a urzędnik kontroli skarbowej jest zobligowany do dogłębnej analizy stanu faktycznego z tym przedstawionym we wniosku, celem unieważnienia interpretacji. Innymi słowy, interpretacja nie jest zabezpieczeniem tylko ryzykiem. Zalecam odkładać pozostałe 14% do słoika "kontrola skarbowa".

  • @wertone
    @wertone 4 ปีที่แล้ว

    Czy programista pracujący na umowę o pracę również może się ubiegać o tę ulgę?

    • @bartoszprzybysz5870
      @bartoszprzybysz5870 4 ปีที่แล้ว

      Na podstawie samej umowy o pracę nie można ubiegać się o Ulgę, w takim przypadku jest możliwość skorzystania z 50% kosztów uzyskania przychodu.

  • @Marqiz87
    @Marqiz87 4 ปีที่แล้ว

    Dostałem taką odpowiedź od swojego księgowego:
    "Niestety - Jeżeli podatnik nie poniósł żadnych wydatków, wskaźnik nexus wyniesie „0” i tym samym nie będzie można dla dochodu zastosować preferencyjnej stawki. Do wydatków tych nie można zaliczyć wydatków pośrednich, takich jak np. opłaty za energię, telefon czy usługi księgowe. "
    O co chodzi we wskaźniku nexus? I czemu muszę mieć koszty, żeby móc płacić niższy podatek? :)

    • @wentylek3
      @wentylek3 4 ปีที่แล้ว

      Zmień księgowego.
      W Objasnieniu masz taki przypadek.

    • @wentylek3
      @wentylek3 4 ปีที่แล้ว

      "Przykład:
      Podatnik prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą w 2019 r., polegającą na
      wytwarzaniu i rozmnażaniu odmian roślin leczniczych, poniósł w 2019 r. koszty na
      wytworzenie nowej odmiany rośliny leczniczej w wysokości łącznie 300 000 zł, z czego
      54
      165 000 zł wycenił jako pracę własną. Z uwagi na fakt, że koszty pracy własnej nie są
      uwzględniane do wyliczenia wskaźnika, do wartości wydatków własnych poniesionych
      bezpośrednio podatnik przyjął 100 000 zł. Dodatkowo za cenę 10 000 zł nabył program
      komputerowy dla celów sprzedaży roślin leczniczych przez Internet oraz za cenę 25 000 zł
      nabył od podmiotu niepowiązanego wynik prac badawczo-rozwojowych.
      100 000 zł - wartość wydatków poniesionych bezpośrednio "
      Wyszukaj resztę w : Objaśnienia podatkowe z dnia 15 lipca 2019

  • @xzfadrh
    @xzfadrh 4 ปีที่แล้ว

    Czy IPBOX może uwzględniać pracę testerów programujących testy automatyczne?

    • @bartoszprzybysz5870
      @bartoszprzybysz5870 4 ปีที่แล้ว +1

      Jeżeli prace nie polegają wyłącznie na weryfikacji oraz walidacji oprogramowania, to istnieje możliwość skorzystania z Ulgi IP BOX, przykładowo programowanie testów automatycznych, wówczas możemy mieć do czynienia z autorskim prawem do programu komputerowego.

  • @stan6726
    @stan6726 4 ปีที่แล้ว

    Panie Slawomirze proszę zobaczyć na YT The Next Black Swan Event:Adam Baratta

  • @Galezinowski
    @Galezinowski 4 ปีที่แล้ว

    Czy to się w ogóle opłaca? Jakieś przykładowe wyliczenia?

    • @RS-lb1ru
      @RS-lb1ru 4 ปีที่แล้ว +4

      Zamiast 19% podatku dochodowego można płacić 5% podatku dochodowego. Nie rozumiem jakie wyliczenia są jeszcze potrzebne.?

    • @loonatic90
      @loonatic90 4 ปีที่แล้ว

      W uproszczeniu: np.: 100k dochodu do opodatkowania. Płacisz 5k podatku zamiast 19k, czyli 14k zysku.
      Oczywiście z 1k trzeba wydać na wniosek o interpretację, więc zostaje ci ~13k na czysto. W kolejnych latach już po 14k od każdych 100k.

  • @stefangrabowski3521
    @stefangrabowski3521 4 ปีที่แล้ว +1

    Nwm czemu ale w tym i poprzednim odcinku popsuł mi się dzwiek i straszny przegłos jest. Nwm czy problem jest u mnie czy w filmie bo we wcześniejszej wszystko było ok.

  • @MaciejWnuczko
    @MaciejWnuczko 4 ปีที่แล้ว

    Jest Pan niesamowity! Tylko dlaczego "romans" z korwinem? :p

    • @sebastiankaczmarek635
      @sebastiankaczmarek635 4 ปีที่แล้ว

      Mentzen wiele razy Powtarzał ze ma wielki szacunek dla Korwina za to ze wspierał ideę wolności w Polsce oraz za to ze nie zmienia poglądów wiec jest 100% pewności ze nie zmieni nagle z dupy poglądów tylko dlatego bo jakaś grupa interesu tak che oraz Mentzen był w jakiś sposób powiązany z UPR z młodu

    • @sebastiankaczmarek635
      @sebastiankaczmarek635 4 ปีที่แล้ว

      Lepsze pytanie jest czemu ludzie nie glosują na jedyna partie która ma zamiar wprowadzi wolny rynek w polsce

  • @naydah
    @naydah 4 ปีที่แล้ว

    W marce samochodu i pojemności silnika chyba chodzi o to, że urzędnik MUSIi wiedzieć czy programista nie przepierdala i nie marnuje swoich pieniędzy na zbyt drogie w mniemaniu urzędnika auta. Pozwalamy Ci się bogacić ale ... 😅👍

  • @filemonek123
    @filemonek123 4 ปีที่แล้ว

    A jezeli ktos zmienia projekty i robi w nich inne rzeczy to na kazdy okres danego projektu ma uzyskac interpretacje ?

    • @darismako3078
      @darismako3078 4 ปีที่แล้ว

      Oczywiście, poza tym musi mieć zgodę dziadka ze strony matki. O konieczności złożenia załącznika z wydziału interpretacji załączników do pism przewodnich nie muszę chyba wspominać?

  • @mateuszmalinowski9264
    @mateuszmalinowski9264 4 ปีที่แล้ว

    dzień dobry, jestem projektantem wnętrz i tworzę autorskie rozwiązania i projekty objęte prawami autorskimi. Czy również będę mógł się "załapać" na ulgę IP BOX (lub inną) i płacić 5% podatku dochodowego? Aktualnie płacę 19%...

  • @MattKulik
    @MattKulik 4 ปีที่แล้ว +2

    Po co programiście komputer? "A komu to potrzebne?"

    • @darismako3078
      @darismako3078 4 ปีที่แล้ว

      Dobry programista kompiluje w głowie swój kod. "Zagadnienie wielokrotnie wałkowane! Użyj opcji szukaj. Temat zamykam"😉

  • @5906646
    @5906646 3 ปีที่แล้ว

    6:31 to tzw "urzędnik XD"

  • @northdakota6
    @northdakota6 4 ปีที่แล้ว

    Panie Mentzen, nie do końca rozumiem kwestie kosztów. Powiedzmy, że wystawiam 1 fakturę miesięcznie klientowi, dla którego tworzę oprogramowanie. Pozostałe dochody są szczątkowe. No i teraz: co z kosztami? Powinienem wykazywać jakiś rodzaj straty, czy upchnąć, co się tylko da na 5%? W scenariuszu idealnym mielibyśmy: przy fakturze 10000zł (zignorujmy ZUS dla wygody), 5% podatku to 500zł. No ale teraz powiedzmy, że zrobiłem 5000 kosztów. Jeśli liczę wszystko do jednego worka to płacę 5% od 5000zł (10000-5000), ale co z kosztami, których tam nie wliczę? Odliczam je w jakieś innej proporcji 5 do 19?

    • @grzegorz6698
      @grzegorz6698 4 ปีที่แล้ว

      a nie chodzi czasem o to, że w interpretacji pytamy jakie koszta można wrzucić w 5% i tylko te koszta po pozytywnej odp możemy liczyć z 5% ? a reszta 19% ?

    • @northdakota6
      @northdakota6 4 ปีที่แล้ว +1

      @@grzegorz6698 No właśnie jest to dla mnie kompletnie niejasne. Bo jeśli tak jest, to w naszym interesie nie leży wrzucanie kosztów w koszta IPBoxa tylko liczenie wszystkiego na 19%, tylko w praktyce dla większości programistów na 19% będziemy wykazywać stratę

    • @yourogal
      @yourogal 3 ปีที่แล้ว

      @@northdakota6 wiesz coś może już więcej o tych kosztach? dla mnie to mega niejasne, bo powiedzmy miałbym 1-2 faktury podlegające pod 5%, a co z resztą? Tak samo liczenie proporcjonalnie kosztów księgowości, bo wg wskaźnika nexus jakaś część będzie podchodzić pod 5%, a inna pod 19%. Kompletnie to niejasne jak to policzyć, a US lubi się czepiać przecież o grosze.

    • @northdakota6
      @northdakota6 3 ปีที่แล้ว

      @@yourogal Proponuję udać się do kancelarii. Jakby co, temat rozgryzałem i mam jakieś oferty, więc możesz spróbować uderzyć do mnie na priv

  • @tommywickhunter819
    @tommywickhunter819 4 ปีที่แล้ว

    Czy można posiadać JDG i jednocześnie pracować na pełnym etacie w innej firmie?

    • @bartoszprzybysz5870
      @bartoszprzybysz5870 4 ปีที่แล้ว

      Dotychczasowe interpretacje nie stanowią przeciwwskazań w tej materii, przykładowo 0113-KDIPT2-1.4011.196.2020.4.ISL (...) między Wnioskodawcą, a tym podmiotem (Zleceniodawcą) jest odrębna umowa o świadczenie usług programistycznych, z której wynika, że działalność badawczo-rozwojowa Wnioskodawcy jest niezależna, jej zakres nie jest tożsamy z obowiązkami jakie wykonuje On w ramach zawartej z tym podmiotem umowy o pracę i tylko w ramach tej działalności tworzy On dla tego podmiotu (Zleceniodawcy) oprogramowanie (...)