Co do komentarzy że za długie, że za trudne, że zbyt wnikliwie. - Za długie ? - nie trzeba obejrzeć jednym tchem. Można na raty. - Za trudne, zbyt skomplikowane ? - świat idzie do przodu. Zawsze znajdą się początkujący koledzy i koleżanki akwarystki którym trzeba i należy doradzić przysłowiowo "jaki filtr dobrać do 112 litrów". Są też tacy którzy już "potrafią dobierać filtry" i chętnie dowiedzą się czegoś więcej, żeby podnieść swoją akwarystyczną świadomość. Dziękuję za Pana czas i zaangażowanie. Powodzenia przy następnych odcinkach.
O panie, co za odcinek! Jako akwarysta od 30 lat prowadzący również akwa high-tech dostałem kilka super przydatnych i nowych informacji. Sposób przedstawienia idealny dla mnie. Dzięki!
A ja myślałem że wiem dużo na temat cyklu azotowego.😊 A swoją drogą chyba nie da się bardziej dokładniej i ciekawiej wyjaśnić tego procesu. Dziękuję Łukaszu i pozdrawiam.
Nie zawsze sprawdzają się proste metody pielęgnacji akwarium. Zwykle zbyt dużo kombinacji i szybkich zmian daje trudne do przewidzenia efekty. Materiał ciekawy dla dociekliwych i podziękowania za jego przygotowanie.
A mówili: kupisz sobie akwarium, wrzucisz żwirek, posadzisz rośliny, wlejesz wodę, włączysz jakiś filtr, wpuścisz ryby i będzie pięknie. A tu trzeba zrobić kilka doktoratów z różnych dziedzin 😁😁😁😁
W podstawówce tak robiłem(ale to były wieki ciemne bez internetu). Tzw. "czyszczenie" było raz w miesiącu, ryby na ten czas lądowały w umywalce na kranie z temperaturą ustawioną za pomocą palca... Co ciekawe nic nie zdechło, chociaż woda była tak zgazowana że bąbelki były nawet na rybach. Tak wyglądały barbarzyńskie czasy w akwarystyce, gdy nie było dostępu do wiedzy, masakra...
Szacun za wiedzę.ale lepiej podzielić te wiadomości na kilka części.żeby dowiedzieć sie czegoś co akurat kogoś interesuje trzeba przebrnąć przez całe blalabla.
Nie jestem pewny co masz na myśli pisząc o „blablabla”. Nie jestem w stanie przygotować filmu który w 100% zawierałby jedynie nowe dla każdego informacje ponieważ każdy z widzów ma nieco inny zasób wiedzy. Jak Ty nagrałbyś ten film aby na pewno nikt nie nazwał go „blablabla”?
Chętnie zobaczyłbym co doktor łukasz uważa o aquaavangardzie, wyjaśnienie bzdur publikowanych tam, może coś w stylu co to za magiczne bakterie które tam sprzedają i tym podobne
Od czego zależy pH wody po przepuszczeniu przez filtr osmotyczny i przy założeniu, że usunęliśmy całą twardość węglanową? Czy da się taką wodę trwale zakwasić? Moja woda po RO ma przewodność ok 30 mikrosiemensów i pH ok. 7.0, ale po intensywnym napowierzaniu osiąga przewodność 140 mikrosiemensów i pH ok. 7.7? Z czego to wynika i jak zbić pH?
Mam wodę w kranie GH30, KH20, pH7,5. Po napowietrzaniu tej wody, bez ryb i roślin, jej odczyn sięga pH8,0. Przepuszczam wodę przez filtr RO, osiągając praktycznie zerowe KH. Jednak pH pozostaje powyżej 7. Po zakwaszeniu kwaskiem cytrynowym mogę osiągnąć pH np. 6, ale taki odczyn jest nietrwały, prawdopodobnie ze względu na rozkładanie zdysocjowanego kwasu przez bakterie. Czy jest możliwość trwałego obniżenia pH i od czego zależy odczyn wody RO?
Witam, mam pytanie, jestem na etapie dojrzewania morskiego. Zbiornik wystartowany 2 miesiące temu. Cykl azotowy teoretycznie zamknięty, NO2 i NO3 0 natomiast cały czas są śladowe ilości NH3 -0,25. Czym to może być spowodowanie i co zrobić, aby zejść do 0. Pomiary zrobione testem kropelkowym Colombo. Czy przy takiej wartości NH3 można wprowadzać życie czy raczej musi zejść do całkowitego 0.
Vsv stosuje sie zeby ograniczyc podmiany, miedzy innymi. Jakby nie patrzec podmiana w duzym baniaku kosztuje a i solanka zaraz po rozrobieniu nie musi byc zdrowa dla zbiornika.
@@januszgrzywa No nie do końca. Skrót RO to skrót od Reverse Osmosis - czyli odwrócona osmoza. Wode demineralizowana to woda pozbawiona minerałów. Efekt taki rzeczywiście można uzyskać przy pomocy odwroconej osmozy ale są też inne metody jak na przykład wymiana jonowa czy destylacja. Więc niekoniecznie woda RO to to samo co woda demineralizowana ale może tak być. Pozdrawiam
@adamk8826 Co do zasady można. Jednak woda "zdemineralizowana" może mieć znacznie niższą przewodność niż woda R/O, co sprawia, że staje się agresywnym rozpuszczalnikiem. Dlatego istnieje niebezpieczeństwo, że przed dodaniem do akwarium mogą się w niej pojawić jony np. toksycznych lub niepożądanych mikroelementów. Dlatego należy brać to pod uwagę. Woda RO jest pod tym względem bezpieczniejsza.
✔️🎧- temperatura stopień i czas dozowania CO 2. , STAN GĘSTOŚĆ MIESZANINY PODŁOŻA np- jako bufor =możliwości destruktywne lub stabilizująco-normatywne..... . Dynamika ruch Wody - wpływ na procesy i przemiany . Nagromadzenie materii Org ..... WSPOMNIANE BACILLUSY + B, EURYHALiNE . ,,,,, Zakłócenie procesów / wystąpiło nagłe zaistnienie czegoś. 💚 Dla mnie najważniejsze jest stan wartości , frakcja podłoża . Stopień organiki , utrzymanie SORBCYJNOSCI . Stymże nie idzie żeby bawić się w profesjonalizmy. 🌴🐠.
Czy zakwaszanie kwasami mineralnymi (HCl, H3PO4) po pewnym czasie mija, jak po zakwaszaniu kwasami organicznymi, które są wykorzystywane przez bakterie? Kwas fosforowy dostarcza fosforu, który użyźnia wodę, co może wywołać glony w przypadku nieskonsumowania przez rośliny. Proszę o wyjaśnienie, co się dzieje z jonami Cl- po zakwaszaniu kwasem HCl. Czy chlor pozostaje w wodzie, czy jest w jakikolwiek sposób wiązany, czy ulatuje do atmosfery w jakiejś formie? W jaki sposób w tropikalnych wodach kwaśnych niski odczyn jest trwale buforowany? Czy wystarczy do tego woda opadowa i obecne tam garbniki?
Ja robiłem ciemny start akwarium, wiadomo bez światła i roślin i spoko tylko cykl nie chciał ruszyć bo nie było zbytnio co jeść, próbowałem dać trochę pokarmu ale mizernie to działało - w sensie testy wychodziły zerowe tyle, że wszędzie i pewnego dnia dodałem amoniak spożywczy w ilości 0.5g na 100l, w ciągu 48h wszystko zostało przerobione na NO2->NO3 i wtedy uwierzyłem w cykl azotowy xD NIE NALEŻY TEGO ROBIĆ JAK MACIE ŻYCIE W AKWARIUM - WODA DO WYMIANY
Sorry ale jak na dwa pytania się odpowiada godzinę to kanału nie zbudujecie. Dr wiedze ma ale sposób jej przekazywania jak dla naukowców a nie dla prostych akwarystów hobbystów. Maciek Koczko zrobił światny film o cyklu azotowym w ogólnym ujęciu, ale jak ktoś się chce rozwodzić nad dwoma super konkretnymi przypadkami to niech zrobi płatne konsultacje. Może i brutalne, z regółu nie piszę negatywnie na yt bo to jest czas i wiedza doświadczonych (staram się takie filmy oglądać) ale ten film i taka forma dla mnie to porażka
To nie są treści dla przebodżcowanych widzów Tik Toka którzy wytrzymują maksymalnie minutę filmu. Co do zbudowania kanału to ten komentarz trochę nie w porę, bo już teraz jest to jeden z największych kanałów o tej tematyce na polskim YT. Kanał prowadzą profesjonaliści ,którzy tworzą treści dla trochę bardziej wymagającej widowni. Jeśli chcesz oglądać lekkie i nie wymagające filmy to proponuję inne kanały na których w 5 minut dowiesz się ja wsypywać żwirek do akwarium lub posadzić roślinkę. Pozdrawiam
WItaj. Bardzo dziękuję za opinię. Większość komentarzy pod filmem jest raczej pozytywna ale przyjmuję i ten krytyczny sygnał. Wyjaśnię tylko, że ten akurat odcinek nie miał być adresowany do jak to napisałeś "prostych akwarystów" a raczej do bardziej zaawansowanych widzów. Akwarystyczny YT jest pełen treści adresowanych do "prostych akwarystów" a treści bardziej zaawansowane są już zdecydowanie rzadziej spotykane. Na tym kanale staramy się zapewnić zróżnicowane treści przeznaczone zarówno dla początkujących jak i średnio oraz mocno zaawansowanych hobbystów, czym staramy się odróżniać od innych kanałów. Rzeczywiście przygotowując ten odcinek miałem świadomość, że będzie on bardzo ciężki i nawet się zastanawiałem czy nie za bardzo. Przyjmuję więc uwagę na poważnie i ze zrozumieniem. Jednak pytanie jakie pojawiło się od widza dotyczyło rzeczywistego problemu z jakim się zetknął i w mojej ocenie sensowna odpowiedź wymagała aż takiego rozbudowania. Stanąłem więc przed dylematem czy w ogóle zignorować pytanie widza czy nagrać bardzo ciężki odcinek. Wybrałem tą drugą opcję i sądząc po komentarzach dla części widzów jest to ciekawy materiał. Ja myślę, że z faktu, że większość akwarystów poszukuje prostszych i łatwiejszych treści nie wynika, że należy ignorować potrzeby tej niewątpliwie węższej, bardziej zaawansowanej grupy. Nie obawiałbym się o to, że nie uda się zbudować kanału bo Podwodne Światy to już jeden z większych polskich kanałów akwarystycznych a dorobku blisko 500 filmów i stale rosnącej liczbie subskrybentów. Myślę, że z powodzeniem znajdziesz tu również filmy interesujące dla Ciebie. PS. Kolejny mój odcinek, już nagrany, będzie dużo "lżejszy" i krótszy. Zapraszam do oglądania za 2 tygodnie.
@@Podwodneswiaty prosze sie nie obrażać za krytykę, nie potrzebnie wtrąciłem o budowaniu kanału bo chyba to uraziło najbardziej. Nie jestem przebodźcowanym widzem tiktoka, kanał subskrybuję i oglądam, mnóstwo wiedzy z niego rónież wyciągnąłem. Komentarz jest do konkretnego filmu. Wiedza Dr Kaczmarka jest imponująca a tutaj po prostu (dla mnie) nie siadło. Wszystkim nie dogodzisz ale zawsze warto wyciągać wnioski. Pozdrawiam i życzę sukcesów, ja na pewno dalej będę oglądał.
Świetnie, że jesteście. Uwielbiam was słuchać i uczyć się przy tym! Pozdrawiam was serdecznie 👌🏽
Co do komentarzy że za długie, że za trudne, że zbyt wnikliwie.
- Za długie ? - nie trzeba obejrzeć jednym tchem. Można na raty.
- Za trudne, zbyt skomplikowane ? - świat idzie do przodu. Zawsze znajdą się początkujący koledzy i koleżanki akwarystki którym trzeba i należy doradzić przysłowiowo "jaki filtr dobrać do 112 litrów". Są też tacy którzy już "potrafią dobierać filtry" i chętnie dowiedzą się czegoś więcej, żeby podnieść swoją akwarystyczną świadomość.
Dziękuję za Pana czas i zaangażowanie.
Powodzenia przy następnych odcinkach.
O panie, co za odcinek! Jako akwarysta od 30 lat prowadzący również akwa high-tech dostałem kilka super przydatnych i nowych informacji. Sposób przedstawienia idealny dla mnie. Dzięki!
bardzo dziękuję za film :)
A ja myślałem że wiem dużo na temat cyklu azotowego.😊 A swoją drogą chyba nie da się bardziej dokładniej i ciekawiej wyjaśnić tego procesu. Dziękuję Łukaszu i pozdrawiam.
Jak zwykle bardzo dobry i pomocny materiał. 🖖
Pan od wody 😉 Pozdrowionka i wielki szacun za poświęcony czas 🍻
Dziękuję za film i dokładne omówienie tematu :)
Poziom twojej wiedzy mnie onieśmiela i okazuje się że po wielu wielu latach zabawy z akwarystyką tak naprawdę niewiele wiem
Nie zawsze sprawdzają się proste metody pielęgnacji akwarium. Zwykle zbyt dużo kombinacji i szybkich zmian daje trudne do przewidzenia efekty. Materiał ciekawy dla dociekliwych i podziękowania za jego przygotowanie.
Gratuluję! To chyba najlepszy film na polskim youtube o cyklu azotowym !
Fajny materiał
Doktor Łukasz i Kivi to moje dwie ulubione postacie na YT
Suuuper!!
A mówili: kupisz sobie akwarium, wrzucisz żwirek, posadzisz rośliny, wlejesz wodę, włączysz jakiś filtr, wpuścisz ryby i będzie pięknie. A tu trzeba zrobić kilka doktoratów z różnych dziedzin 😁😁😁😁
W podstawówce tak robiłem(ale to były wieki ciemne bez internetu). Tzw. "czyszczenie" było raz w miesiącu, ryby na ten czas lądowały w umywalce na kranie z temperaturą ustawioną za pomocą palca... Co ciekawe nic nie zdechło, chociaż woda była tak zgazowana że bąbelki były nawet na rybach. Tak wyglądały barbarzyńskie czasy w akwarystyce, gdy nie było dostępu do wiedzy, masakra...
Tak działa marketing :)
@@5S7Tpo 50 latach w akwarystyce opowieści, że kiedyś to nic nie zdychało wkładam na półkę z bajkami z mchu i paproci :)
@@5S7T zdychalo zdychalo
@@januszgrzywa zdychały zdychały większość pisze głupoty ryba wytrzyma wiele ale do czasu
Pozdrawiam i dziękuję za ciekawy film 👍🏻👀☕️🍰🐬🐳🦈
@lukaszk76 Panie Łukaszu Wielki szacun za ogrom pracy włożonej w nagranie tak wyjątkowego odcinka. Trzymam kciuki za kolejne takie. 🤩😁🤩
Szacun za wiedzę.ale lepiej podzielić te wiadomości na kilka części.żeby dowiedzieć sie czegoś co akurat kogoś interesuje trzeba przebrnąć przez całe blalabla.
Nie jestem pewny co masz na myśli pisząc o „blablabla”. Nie jestem w stanie przygotować filmu który w 100% zawierałby jedynie nowe dla każdego informacje ponieważ każdy z widzów ma nieco inny zasób wiedzy. Jak Ty nagrałbyś ten film aby na pewno nikt nie nazwał go „blablabla”?
Witam
Chętnie zobaczyłbym co doktor łukasz uważa o aquaavangardzie, wyjaśnienie bzdur publikowanych tam, może coś w stylu co to za magiczne bakterie które tam sprzedają i tym podobne
Od czego zależy pH wody po przepuszczeniu przez filtr osmotyczny i przy założeniu, że usunęliśmy całą twardość węglanową? Czy da się taką wodę trwale zakwasić? Moja woda po RO ma przewodność ok 30 mikrosiemensów i pH ok. 7.0, ale po intensywnym napowierzaniu osiąga przewodność 140 mikrosiemensów i pH ok. 7.7? Z czego to wynika i jak zbić pH?
Mam wodę w kranie GH30, KH20, pH7,5. Po napowietrzaniu tej wody, bez ryb i roślin, jej odczyn sięga pH8,0. Przepuszczam wodę przez filtr RO, osiągając praktycznie zerowe KH. Jednak pH pozostaje powyżej 7. Po zakwaszeniu kwaskiem cytrynowym mogę osiągnąć pH np. 6, ale taki odczyn jest nietrwały, prawdopodobnie ze względu na rozkładanie zdysocjowanego kwasu przez bakterie. Czy jest możliwość trwałego obniżenia pH i od czego zależy odczyn wody RO?
Witam, mam pytanie, jestem na etapie dojrzewania morskiego. Zbiornik wystartowany 2 miesiące temu. Cykl azotowy teoretycznie zamknięty, NO2 i NO3 0 natomiast cały czas są śladowe ilości NH3 -0,25. Czym to może być spowodowanie i co zrobić, aby zejść do 0. Pomiary zrobione testem kropelkowym Colombo. Czy przy takiej wartości NH3 można wprowadzać życie czy raczej musi zejść do całkowitego 0.
Vsv stosuje sie zeby ograniczyc podmiany, miedzy innymi. Jakby nie patrzec podmiana w duzym baniaku kosztuje a i solanka zaraz po rozrobieniu nie musi byc zdrowa dla zbiornika.
Prawda, tylko że ograniczyć trochę. No bo vsv pomaga w zmniejszeniu azotu, a w baniaku są jeszcze inne związki :)
@@dismayer666 fakt ale azot boli najbardziej
Czy woda demoralizowanie to jest to samo co woda ro. Można lac wodę demoralizowanie zamiast ro?
@@adamk8826 RO to skrót od metody demineralizacji wody. Czyli wodę demineralizowaną możemy też nazwać "wodą RO".
@@januszgrzywa tak to spoko bo chciałbym mieć krewetki . Dziękuję za odpowiedź
@@adamk8826 poczytaj o tym jakie parametry wody służą odpowiednim rodzajom krewetek (caridina, neocaridina lub inne)
@@januszgrzywa No nie do końca. Skrót RO to skrót od Reverse Osmosis - czyli odwrócona osmoza. Wode demineralizowana to woda pozbawiona minerałów. Efekt taki rzeczywiście można uzyskać przy pomocy odwroconej osmozy ale są też inne metody jak na przykład wymiana jonowa czy destylacja. Więc niekoniecznie woda RO to to samo co woda demineralizowana ale może tak być. Pozdrawiam
@adamk8826 Co do zasady można. Jednak woda "zdemineralizowana" może mieć znacznie niższą przewodność niż woda R/O, co sprawia, że staje się agresywnym rozpuszczalnikiem. Dlatego istnieje niebezpieczeństwo, że przed dodaniem do akwarium mogą się w niej pojawić jony np. toksycznych lub niepożądanych mikroelementów. Dlatego należy brać to pod uwagę. Woda RO jest pod tym względem bezpieczniejsza.
✔️🎧- temperatura stopień i czas dozowania CO 2. , STAN GĘSTOŚĆ MIESZANINY PODŁOŻA np- jako bufor =możliwości destruktywne lub stabilizująco-normatywne..... . Dynamika ruch Wody - wpływ na procesy i przemiany . Nagromadzenie materii Org ..... WSPOMNIANE BACILLUSY + B, EURYHALiNE . ,,,,, Zakłócenie procesów / wystąpiło nagłe zaistnienie czegoś. 💚 Dla mnie najważniejsze jest stan wartości , frakcja podłoża . Stopień organiki , utrzymanie SORBCYJNOSCI . Stymże nie idzie żeby bawić się w profesjonalizmy. 🌴🐠.
Czy zakwaszanie kwasami mineralnymi (HCl, H3PO4) po pewnym czasie mija, jak po zakwaszaniu kwasami organicznymi, które są wykorzystywane przez bakterie? Kwas fosforowy dostarcza fosforu, który użyźnia wodę, co może wywołać glony w przypadku nieskonsumowania przez rośliny. Proszę o wyjaśnienie, co się dzieje z jonami Cl- po zakwaszaniu kwasem HCl. Czy chlor pozostaje w wodzie, czy jest w jakikolwiek sposób wiązany, czy ulatuje do atmosfery w jakiejś formie? W jaki sposób w tropikalnych wodach kwaśnych niski odczyn jest trwale buforowany? Czy wystarczy do tego woda opadowa i obecne tam garbniki?
👍
Ja robiłem ciemny start akwarium, wiadomo bez światła i roślin i spoko tylko cykl nie chciał ruszyć bo nie było zbytnio co jeść, próbowałem dać trochę pokarmu ale mizernie to działało - w sensie testy wychodziły zerowe tyle, że wszędzie i pewnego dnia dodałem amoniak spożywczy w ilości 0.5g na 100l, w ciągu 48h wszystko zostało przerobione na NO2->NO3 i wtedy uwierzyłem w cykl azotowy xD NIE NALEŻY TEGO ROBIĆ JAK MACIE ŻYCIE W AKWARIUM - WODA DO WYMIANY
🥃🥃🥃🥃🥃🥃🥃
Trudny temat
Sorry ale jak na dwa pytania się odpowiada godzinę to kanału nie zbudujecie. Dr wiedze ma ale sposób jej przekazywania jak dla naukowców a nie dla prostych akwarystów hobbystów.
Maciek Koczko zrobił światny film o cyklu azotowym w ogólnym ujęciu, ale jak ktoś się chce rozwodzić nad dwoma super konkretnymi przypadkami to niech zrobi płatne konsultacje. Może i brutalne, z regółu nie piszę negatywnie na yt bo to jest czas i wiedza doświadczonych (staram się takie filmy oglądać) ale ten film i taka forma dla mnie to porażka
To nie są treści dla przebodżcowanych widzów Tik Toka którzy wytrzymują maksymalnie minutę filmu. Co do zbudowania kanału to ten komentarz trochę nie w porę, bo już teraz jest to jeden z największych kanałów o tej tematyce na polskim YT. Kanał prowadzą profesjonaliści ,którzy tworzą treści dla trochę bardziej wymagającej widowni. Jeśli chcesz oglądać lekkie i nie wymagające filmy to proponuję inne kanały na których w 5 minut dowiesz się ja wsypywać żwirek do akwarium lub posadzić roślinkę. Pozdrawiam
WItaj. Bardzo dziękuję za opinię. Większość komentarzy pod filmem jest raczej pozytywna ale przyjmuję i ten krytyczny sygnał. Wyjaśnię tylko, że ten akurat odcinek nie miał być adresowany do jak to napisałeś "prostych akwarystów" a raczej do bardziej zaawansowanych widzów. Akwarystyczny YT jest pełen treści adresowanych do "prostych akwarystów" a treści bardziej zaawansowane są już zdecydowanie rzadziej spotykane. Na tym kanale staramy się zapewnić zróżnicowane treści przeznaczone zarówno dla początkujących jak i średnio oraz mocno zaawansowanych hobbystów, czym staramy się odróżniać od innych kanałów. Rzeczywiście przygotowując ten odcinek miałem świadomość, że będzie on bardzo ciężki i nawet się zastanawiałem czy nie za bardzo. Przyjmuję więc uwagę na poważnie i ze zrozumieniem. Jednak pytanie jakie pojawiło się od widza dotyczyło rzeczywistego problemu z jakim się zetknął i w mojej ocenie sensowna odpowiedź wymagała aż takiego rozbudowania. Stanąłem więc przed dylematem czy w ogóle zignorować pytanie widza czy nagrać bardzo ciężki odcinek. Wybrałem tą drugą opcję i sądząc po komentarzach dla części widzów jest to ciekawy materiał. Ja myślę, że z faktu, że większość akwarystów poszukuje prostszych i łatwiejszych treści nie wynika, że należy ignorować potrzeby tej niewątpliwie węższej, bardziej zaawansowanej grupy. Nie obawiałbym się o to, że nie uda się zbudować kanału bo Podwodne Światy to już jeden z większych polskich kanałów akwarystycznych a dorobku blisko 500 filmów i stale rosnącej liczbie subskrybentów. Myślę, że z powodzeniem znajdziesz tu również filmy interesujące dla Ciebie.
PS. Kolejny mój odcinek, już nagrany, będzie dużo "lżejszy" i krótszy. Zapraszam do oglądania za 2 tygodnie.
@@Podwodneswiaty prosze sie nie obrażać za krytykę, nie potrzebnie wtrąciłem o budowaniu kanału bo chyba to uraziło najbardziej. Nie jestem przebodźcowanym widzem tiktoka, kanał subskrybuję i oglądam, mnóstwo wiedzy z niego rónież wyciągnąłem. Komentarz jest do konkretnego filmu. Wiedza Dr Kaczmarka jest imponująca a tutaj po prostu (dla mnie) nie siadło. Wszystkim nie dogodzisz ale zawsze warto wyciągać wnioski.
Pozdrawiam i życzę sukcesów, ja na pewno dalej będę oglądał.
Ależ nikt o nic się nie obraża 😀