Dr Łukasz Kaczmarek. TDS VS badanie twardości

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 27 พ.ย. 2024

ความคิดเห็น • 57

  • @AquascapingTV
    @AquascapingTV 9 หลายเดือนก่อน +6

    Świetna seria filmów z Panem doktorem 👍

    • @lukaszk76
      @lukaszk76 9 หลายเดือนก่อน

      bardzo dziękuję

  • @aain00
    @aain00 9 หลายเดือนก่อน +12

    Niestety wiecznie będą te same pytania, bo ludzie są leniwi, lepiej zapytać 10x razy niż poszukać samemu odpowiedzi, czy obejrzeć odcinek i uważnie słuchać. Jedna moja sugestia - odcinki są długie, tematów dużo i ogromną robotę zrobiło by wrzucanie spisu tematów poruszanych w odcinku. Jesli byly by w odpowiedniej kolejności albo z czasami (: to juz bajka. Oczywiście zdaje sobie sprawę, ze to sporo dodatkowej pracy.
    Dzieki za kawał fachowej wiedzy !
    ps. Pierwszy ! (:

    • @Lazar.
      @Lazar. 9 หลายเดือนก่อน

      Kiedyś już poruszałem ten temat, żeby w opisie pod filmami były tematy jakie są poruszane w filmach, ale to może być faktycznie za dużo zachodu. Szkoda, bo czasem się szuka po filmach konkretnej informacji, która gdzieś się pojawiła, ale filmów dużo i ciężko znaleźć.

  • @klaudiuszborowiec
    @klaudiuszborowiec 3 หลายเดือนก่อน

    Ja się cieszę że istnieją kanały po polsku mniej lub bardziej profesjonalne. Jak ktoś stawia pierwsze kroki w skwarystyce to znajdzie poradniki co, jak i kiedy. I w sumie na początek starczy bo taki akwarysta nie wie czego nie wie😅 A tu mamy konkret podany w sposób przystępny. Zawsze warto obejżeć dwa razy gdyby było coś mniej jasne😊

  • @dariuszmaciejewski182
    @dariuszmaciejewski182 9 หลายเดือนก่อน +2

    A już się martwiłem że nie będzie Pana w tym tygodniu. A tu miła niespodzianka.
    Dziękuję że przekazuje nam Pan kawał wiedzy której na próżno szukać w innych źródłach.

  • @adamludwikkrzywonos-9914
    @adamludwikkrzywonos-9914 9 หลายเดือนก่อน +1

    Witam Panie Łukaszu jak zawsze konkretną wiedza podana w przystępny sposób, zawsze z chęcią oglądam pana filmiki jak zawsze czekam na kolejny. Pozdrawiam serdecznie.

  • @ZenonOchrap
    @ZenonOchrap 2 ชั่วโมงที่ผ่านมา

    dzieki!

  • @jorunnn
    @jorunnn 9 หลายเดือนก่อน +2

    Wspaniała jest ta seria naprawdę! Tak trzymać!

  • @Arekdiskus
    @Arekdiskus 9 หลายเดือนก่อน +1

    Jak zawsze bardzo ciekawie 👍Dziękuję 👏 Akwarystyka dzięki Panu i Panu Danielowi staje się prostrza i zdecydowanie bardziej zrozumiała😁

  • @krzysztofmorgan8843
    @krzysztofmorgan8843 9 หลายเดือนก่อน +1

    Witaj Łukaszu. Dotychczas byłem przekonany o skuteczności i dokładności testów kropelkowych ,a tu człowiek dowiaduje się ciekawych rzeczy. Dziękuję za interesujący film. Pozdrawiam.

    • @lukaszk76
      @lukaszk76 9 หลายเดือนก่อน +1

      Generalnie te testy akwarystyczne powinny być względnie odporne na typowe substancje przeszkadzające jakich można się spodziewać w akwarium. Może powinienem to powiedzieć na filmie, żeby nie wywołać niechcący wrażenia, że wyniki z takich testów są kompletnie niewiarygodne. Ja tylko chciałem zwrócić uwagę, że niezachwiana pewność, że wynik z elektronicznego urządzenia jest 100% pewny i dokładny. Zawsze trzeba podchodzić do wyników tego typu pomiarów z pewną zdroworozsądkową dozą podejrzliwości.

    • @AkwarystaNiedzielny
      @AkwarystaNiedzielny 9 หลายเดือนก่อน

      @@lukaszk76 testy kropelkowe czy odczynniki do fotometrow na tysiac procent sa skonstruowane dla czystej wody . Ktos robil juz test fotometru Hanna gdzie do wody RODI dodawal po 5 ppm kolejno azot , fosfor , potas a potem ta sama wode Rodi zanieczyscil minimalnie chyba jakims barwnikiem i wyniki sie roznily oczywiscie . Stad te uwagi naszego eksperta . Niestety posiadaczom fotomotrow , przynajmniej niektorym ciezko zrozumiec ze samo urzadzenie nie eliminuje bledow metody pomiarowej a tylko zastepuje czynnik ludzkiego oka . Eliminuje tez taki fotometr ten rozrzut odczytu przy testach kropelkowych 5-10-20 ppm co czasami jest wazne .
      Inna sprawa to same odczynniki i kwestia ich jakosci . Tak sobie mysle ze po prostu dla fotometrow sa one lepsze i tyle .

    • @Minek81
      @Minek81 8 หลายเดือนก่อน

      Moim zdaniem fotometr eliminuje po prostu najsłabsze ogniwo w procesie pomiarowym czyli czynnik ludzki, dokładniej zdolności badacza do odroznienia poszczególnych kolorów i barwę światła w jakim pomiar jest wykonywany.

  • @andrzejhyjek9543
    @andrzejhyjek9543 9 หลายเดือนก่อน +1

    Bardzo pouczający ,filmik jak zwykle. POZDRAWIAM

  • @kazimierzpieczynski721
    @kazimierzpieczynski721 9 หลายเดือนก่อน +1

    Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za ciekawe filmy 👍🏻👀🐳

  • @AndrzejPochwała
    @AndrzejPochwała 9 หลายเดือนก่อน +1

    jak zwykle -super. pozdrawiam

  • @MrJinngers
    @MrJinngers 9 หลายเดือนก่อน +1

    Bardzo fajnie przekazane informacje, miło się słucha a jeszcze można się sporo dowiedzieć.
    Mam problem z pH a mianowicie z jego obniżeniem.
    woda w kranie
    ph 7.4
    gh 15
    kh 7
    woda w akwarium po stosowaniu filtra z żywicą jonowymienną przy podmianach, pellet torfowy od Eheima w sumpie oraz 40ml Aquacid od zoolek
    akwarium 240l + jakieś 50l wody w sumpie
    gh 11
    kh 4
    pH 7.4
    TDS 270ppm
    Co ja tam jeszcze muszę zrobić żeby to pH zbić poniżej 7?
    Pozdrawiam Kacper.

  • @paweswierk8044
    @paweswierk8044 9 หลายเดือนก่อน

    Witam! Od kilkunastu lat używam do podmian wody deszczowej ze zbiornika 11k litrów. Mieszkam blisko bramy morawskiej i żyje to jakoś, aczkolwiek metale ciężkie chyba są zmienne między porami roku. Chyba że to wpływ pory roku na wzrost roślin. Akwarium LT 200L z nad filtracją i dość mocnym oświetleniem power led z soczewkami... pozdrawiam!

  • @dariuszmaciejewski182
    @dariuszmaciejewski182 9 หลายเดือนก่อน +2

    Pytanie do dr. Łukasza odnośnie zasadności stosowania preparatów z mikroorganizmami w akwarystyce.
    Mam pewną wątpliwość. W każdym preparacie są określone gatunki i szczepy bakterii i innych mikroorganizmów. Jaką mamy pewność że warunki panujące w naszym akwarium będą akurat dla bakterii z zakupionego preparatu na tyle odpowiednie że wytworzą one w nim zdrowe i efektywne kolonie. Z tego co wiem to mikroorganizmy mają ściśle określone preferencje w stosunku do środowiska w którym mogą dobrze funkcjonować. Chodzi tu o wszelkie parametry wody temperaturę, pH, GH, zawartość wszelki związków w niej rozpuszczonych itd. Może się tak zdarzyć że mikroby z podanego preparatu nie zaaklimatyzują się w naszym zbiorniku i zwyczajnie wyginą.
    A gdyby nie stosować preparatów tylko poczekać aż w akwarium samoistnie powstanie i namnoży się mikroflora dostosowana wymaganiami do warunków w nim panujących ? Podobne wątpliwości mam z dolewaniem takich preparatów do już funkcjonującego dojrzałego akwarium.
    Bedę bardzo wdzięczny za odniesienie się do tego zagadnienia.

  • @SwiatloiEmocjePl
    @SwiatloiEmocjePl 9 หลายเดือนก่อน

    Super dziękuję za odpowiedź, co do beczki to posiada ona certyfikat CE, więc teoretycznie nie powinna nic oddawać do wody.

  • @DziadzioK
    @DziadzioK 9 หลายเดือนก่อน +3

    Muszę wycofać pytanie, odpowiedź jest w #97. No ale odcinków sporo, trudno wszystko obejrzeć w 3 tyg 😅

  • @marGesz
    @marGesz 9 หลายเดือนก่อน

    Witam. Mam szkło 200l. Posiadam dziwny problem z niedoborem NO3, w ciągu doby z 15ppm znika do 0-5 NO3. Fosfor 0.8 - 1ppm,pH 6.4 kh4 gh6(taka mam w kranie ph6). Bardzo duża roślinność łatwe w utrzymaniu cienio znośne słabe oswietlenie, nie posiadam hydroponiki. Podłoże na dnie lawa wulkaniczna czerwona5-7cm na niej aktywny substrat z tropica 5-10cm, hardscape dragon stone I spider wood, przy przedniej szybie sam piasek kwarcowy 1-2cm. Filtracja fluval 307 (gąbka+ceramika)Dozuje tylko no3 żeby utrzymać proporcje fosforu do azotu. Szukałem co może powodować tak szybkie niwelowanie no3 bez zużycia fosforu i jedynie co znalazłem, że mogą to być bakterie denitryfikacji. Czy dobrze zdiagnozowałem problem?

  • @tomaszskiba7572
    @tomaszskiba7572 9 หลายเดือนก่อน

    Komentarz taktyczny dla zasięgu:)

  • @pawelpiasecki4245
    @pawelpiasecki4245 หลายเดือนก่อน +1

    😊

  • @joannafiglarz5848
    @joannafiglarz5848 9 หลายเดือนก่อน +2

    Pan Łukasz tłumaczy bardzo zrozumiale ale temat czasem jest tak zawiły i wysoce specjalistyczny że ciężko to rozumem ogarnąć 😂

  • @Rutaaa
    @Rutaaa 9 หลายเดือนก่อน

    @lukaszk76 Dzień dobry panie Łukaszu, mam jedno krótkie pytanie. Jaka może być przyczyna że po wlaniu mikro z zooleku zgodnie z zaleceniami przez producenta w jednej dawce raz w tygodniu, i nic więcej oprócz tego na raz nie wlewam po kilky godzinach woda robi się lekko mleczna i ten stan utrzymuje się około 3 dni. I nie jest to związane z podmianą wody bo sprawdzałem to bez wlewania mikro i woda kryształ. Jaka może być przyczyna? Pozdrawiam i dziękuję za swietną pracę związaną z kanałem.

  • @piotrmajchrzak2045
    @piotrmajchrzak2045 9 หลายเดือนก่อน

    Cytujac klasyka "co jest doktorku?" - królik Bugs.
    A tak na poważnie:
    Temat mega pouczający, otwierający oczy, ale nie dla pocztakujacych. Dopiero bede szukał poprzenich filmow z p. Doktorem ale już nasuwają mi sie tematy: różnica azot a azotany (np nawozy seachema podają że wynik trzeba podzielic przez 2 - teraz pisze z pamiecie więc co do tej tezy mogę sie mylić). Jak to interpretować?

  • @bananbanan2539
    @bananbanan2539 9 หลายเดือนก่อน

    Niestety na ostatnie pytanie udzielana jest troszkę błędna odpowiedź, żywica Zooleka kh to jest kationit, przy czym zamienia ona jony dwuwartościowy czyli głównie wapnia i magnezu na jony wodorowe które następnie łączą się z wodorowęglanami tworzą kwas węglowy który stopniowo wymienia się w gazowy Dwutlenek węgla który sobie odparowuje do Atmosfery albo jest wykorzystywany przez rośliny. Dlatego obniża ona Zarówno kh jak i GH

    • @lukaszk76
      @lukaszk76 9 หลายเดือนก่อน

      Tak - ma Pan rację. Dopiero teraz sprawdziłem opis działania preparatu i rzeczywiście wynika z niego, że jest to kationit w cyklu wodorowym. Szczerze mówiąc jestem nieco zdziwiony bo w takim razie raczej powinno się to nazywać Aquafix gH . Sprostuję w kolejnym odcinku.

  • @MrRybka997
    @MrRybka997 9 หลายเดือนก่อน +1

    Witam mam mały problem, zakupiłem niedawno zestaw co2 .Podaje w przybliżeniu 2 bąbelki na sekundę. Podaje tak już 4 dni .Indykator pokazuje mi kolor praktycznie niebieski czyli ph około 7,4 zamiast 6,5-6,8 .Myślę, że dwa bąbelki na sekundę to sporo dlaczego więc nie wzrasta poziom co2 w wodzie ? Dodam, że posiadam filtr kubełkowy z deszczownicą oraz wewnętrzny aquael , z funkcją brzęczka. PO dwóch dniach deszczownice ustawiłem wylotami w głąb akwarium, w celu zmniejszenia natleniania, a za rych tafli wody odpowiada teraz głównie aquael puszczający bąbelki. Lustro wody praktycznie się nie rusza a co2 nadal nie rosnie. Jaka może być tego przyczyna?

    • @MrRybka997
      @MrRybka997 9 หลายเดือนก่อน

      Chyba już coś się wyjaśniło w temacie. W akwarium mam skały biały łupek oraz biały piasek, które podobno mocno podnoszą ph i z tąd pewnie przekłamania indykatora?

  • @KEG150
    @KEG150 9 หลายเดือนก่อน +1

    Cześć.
    Odnośnie rosnącego "beż przyczyny" KH to proszę sprawdzić czy nie jest stosowany potas w formie wodorowęglanu (np K+ z Aqua Art).
    Pozdrawiam Krzysztof

    • @lukaszk76
      @lukaszk76 9 หลายเดือนก่อน

      To też oczywiście możliwe.

  • @bananbanan2539
    @bananbanan2539 9 หลายเดือนก่อน

    Wodorowęglany pochodzące z kwasu węglowego których źródłem jest dwutlenek węgla nie będą pokazywane przez testy na kh

  • @bartoszzlocinski5457
    @bartoszzlocinski5457 9 หลายเดือนก่อน

    Ostatnio woda od przyniesionych z zoologicznego ryb odczyt z TDS-a 430 a w moim baniaku 136. W dniu podmiany przeważnie wskazuje 160-200.

  • @krisq90
    @krisq90 9 หลายเดือนก่อน

    Pytanie do dr. Łukasza. Jak się ma do siebie stosunek po4 do no3 podczas nitrifikacji. Zasada mówi, że bez po4 lub no3 nie da się obniżyć poziomu ani jednego ani drugiego. Pozdrawiam i dziękuję za fachową wiedzę.

  • @MarcinBydg
    @MarcinBydg 9 หลายเดือนก่อน

    Witam. Zamierzam kupić zestaw CO2 . Wiem że komputer sterujący nie jest wymagany , ale warto inwestować w takie urządzenie .

  • @huyu4589
    @huyu4589 9 หลายเดือนก่อน

    Witam. Ja mam pytanie na które nie potrafię znaleźć odpowiedzi w czeluściach internetu. Mianowicie, czy można wykorzystywać do akwarium wodę z suszarki bębnowej do ubrań oraz z elektrycznych osuszaczy powietrza? Pozdrawiam

  • @jacekkaszubski6464
    @jacekkaszubski6464 9 หลายเดือนก่อน

    Analitycznie strukturalnie ,/ oględzinowo w dynamice rozwoju .i stan morfologii zieleni . Należałoby obsadzić pięć grup rodzaju roślin ⛑️ .

  • @piotrmajchrzak2045
    @piotrmajchrzak2045 9 หลายเดือนก่อน

    I 2 pytanie odnosnie TDS: mam rozumieć (i to sam zauważyłem ale potrzebuje potwierdzenia) jak do wody chemicznie czystej tds=0, dodam nawozy azotu, fosforu, potasu itp.. to zafałszuje mi wartość tds - bedzie pokazywalo mi tds>0?

  • @ZenonAqua
    @ZenonAqua 9 หลายเดือนก่อน +2

    Pytanie akademickie: mam wodę RODI nalaną do wanny i w niej siedzę TDS pokazuję 0 czy jak właduję włączona suszarkę do włosów bo mi nie potrzebna(chyba wiemy dlaczego) to mi się nic nie stanie? Dobra mi się w sumie nic się nie stanie prąd ucieknie do elektrowni przez okno ,ale jak ktoś inny będzie w wannie?

    • @Podwodneswiaty
      @Podwodneswiaty  9 หลายเดือนก่อน +6

      Piłeś nie pisz 🤣

    • @justynakaminska6591
      @justynakaminska6591 9 หลายเดือนก่อน

      😂​@@Podwodneswiaty

    • @ZenonAqua
      @ZenonAqua 9 หลายเดือนก่อน

      @@Podwodneswiaty tylko kawę 🥺

    • @lukaszk76
      @lukaszk76 9 หลายเดือนก่อน +3

      Nie próbowałem i chyba się nie odważę :-) A tak zupełnie poważnie TDS 0 nie oznacza wcale, że woda nie przewodzi w ogóle prądu. Nawet idealnie czysta chemicznie woda w pewnym stopniu ulega dysocjacji - czyli rozpada się na jony H+ i OH-. A skoro są jony obdarzone ładunkiem elektrycznym to znaczy że prąd będzie płynął. Kiepsko bo kiepsko ale jednak. Teoretyczy opór elektryczny czystej chemicznie wody wynosi około 500000 Ohm x m. Dla porównania szkoło ma opór około 2 x większy. Wiec czysta woda rzeczywiście bardzo kiepsko przewodzi prąd. Sęk w tym, że woda jest tak dobrym rozpuszczalnikiem, że nawet w przypadku wody zdejonizowanej (po żywicy demi) w praktyce uzyskuje się opór kilkukrotnie mniejszy niż teoretyczny dla czystej chemicznie wody - czyli jakieś 5 - 10 x mniejszy niż w przypadku szkła. Poza tym zwracam uwagi, że te mierniki TDS nie są najdokładniejsze. Nawet jeśli taki miernik pokazuje TDS 0 to gwarantuję, że da się jeszcze sporo jonów z tej wody usunąć (np. metodą elektrodejonizacji). Więc to 0 wynika w dużej mierze z kiepskiej dokładności tych mierników.

    • @otlwb6448
      @otlwb6448 9 หลายเดือนก่อน

      uuu kolega widzę pod wpływem nie tylko wody w wannie....to że suszarki nie potrzebujesz nie jest oczywiste dlaczego jej nie potrzebujesz... mi w pierwszej chwili do głowy przyszło że Cię Zenonka zostawiła dlatego siedzisz sam i pijesz a nie że nie masz włosów....

  • @andrzejludwikowski7584
    @andrzejludwikowski7584 9 หลายเดือนก่อน

    Bardzo bym prosił o padanie jakie powinny być wartości ppm dla akwarium malawi?

    • @lukaszk76
      @lukaszk76 9 หลายเดือนก่อน

      Panie Andrzeju - fajnie że użył Pan zwrotu grzecznościowego ale mimo wszystko proszę nie sprowadzać mnie do roli wyszukiwarki internetowej. Pozdrawiam

  • @pawemelag3642
    @pawemelag3642 2 หลายเดือนก่อน +1

    #byłemtu

  • @II-ic7rq
    @II-ic7rq 9 หลายเดือนก่อน

    Wspomniana przewodność 120 to w uS czy ppm?

    • @lukaszk76
      @lukaszk76 9 หลายเดือนก่อน +1

      ppm

    • @KruchyFix
      @KruchyFix 9 หลายเดือนก่อน

      Bardzo mnie ciekawi ta wartość 120ppm. Zakładamy że w takich parametrach rośliny będą rosły najlepiej? Czy wraz ze wzrostem roślin ppm będzie się zmniejszał bo rośliny korzystają z związków rozpuszczonych w wodzie czy źle kombinuje?
      Co jeśli mam wodę np 220ppm. Nie jest tak że rośliny mają więcej "jedzenia" i też będą dobrze rosły?
      Dziękuję za dotychczasowe materiały i pozdrawiam :)

  • @klaudiuszborowiec
    @klaudiuszborowiec 3 หลายเดือนก่อน

    A tym co zadają pytania z czapy bez oglądania to bym wcale nie odpowiadał. Chyba, że odpłatnie.

  • @marekkarski139
    @marekkarski139 9 หลายเดือนก่อน

    🥃🥃🥃🥃🥃🥃🥃