Dzięki za rzeczowy materiał:) Mam taki rewolwer od dwóch lat. Strzelam dość rzadko - średnio 3 - 4 bębny raz na kwartał... Ale jestem z niego bardzo zadowolony. Używam prochu Szwajcarskiego. Własne modyfikacje których dokonałem to spiłowanie muszki i demontaż wyrzutnika łusek. Pozostawiłem jednak samą prowadnicę wyrzutnika bo ona nie przeszkadza przy wymianie bębna a rewolwer lepiej wygląda wizualnie. Broń jest bardzo kompaktowa i wygodna do noszenia - zwłaszcza w kaburze typu 'motyl'. Wtedy ładnie przylega do ciała i można ją nosić bardzo dyskretnie. Ktoś kiedyś narzekał że taka broń jest za ciężka do noszenia. Ale ja jestem dość staroświecki pod tym względem i nie przepadam za 'pół plastikową' współczesną bronią;) Wolę broń ze stali i drewna i jej masa mi nie przeszkadza. Niektórzy twierdzą też, że Cattlemany w wersjach czarnoprochowych mają jakąś wadę która sprawia, że z czasem pojawiają się luzy w okolicach bębna. Ja jednak używam tej broni na tyle mało, że raczej nieprędko pojawi się u mnie taki problem. Zrobiłem też pewien eksperyment - naładowałem dwa bębny (proch, kule, kapiszony itd) i od czasu do czasu nosiłem rewolwer przy sobie, raz z jednym raz z drugim bębnem. Nawet dwa razy wziąłem go na kilkudniowy wypad poza dom kiedy to pieszo przemieszczałem się po terenie. Po 10 miesiącach wystrzeliłem oba bębny - wszystkie kapiszony i komory odpaliły bez problemu. Uważam więc, że taka kompaktowa broń w sytuacji krytycznej jak najbardziej ma zastosowanie do obrony. Chociaż oczywiście lepiej nie musieć być do tego zmuszonym;)
U mnie bęben od remika przeleżał w starej skórzanej ładownicy i brezentowej torbie dwa i pół roku - w nieogrzewanym garażu... Myślałem, że go zostawiłem na strzelnicy... Po zamontowaniu wszystkie komory wypaliły, były dobrze zasmarowane dwójką.
Sam wyrzutnik łusek zdemontowałam czyli ten dynks i sprężynkę. "Pustą" prowadnicę pozostawiłam na miejscu - żeby rewolwer nadal ładnie wyglądał :) Mając dwa zapasowe bębny na pasie, wymiana wystrzelanego bębenka w tej konstelacji trwa max. 15-20 sek.😀
To jest energia odpowiadająca nabojowi 9x18 Makarow. Bardzo rozpowszechnionej amunicji, do dziś używanej w wielu krajach i nawet w naszej Policji, która dociera stare P-83. Nabój stosowany wojskowo raczej w celach samoobronnych i do tzw. wymuszania posłuszeństwa, ale używany w wielu konstrukcjach i to z dobrym skutkiem. Owszem, obecnie coraz bardziej ustępujący miejsca nabojowi 9x19 Luger, ale to nie oznacza że nie jest skuteczny. Co ciekawe, wiele naszych P-64 czy rosyjskich PM jest używanych w USA właśnie jako mała broń do skrytego noszenia i samoobrony na najbliższym dystansie. Nowsze zminiaturyzowane konstrukcje na nabój 9x19 czy .45 ACP je wypierają, ale nadal są ich amatorzy :) Największy rewolwer to miał w swoim czasie sierżant Eugene Tackellberry. ;) Dopiero potem pojawiły się jakieś bardziej monstrualne. No ale jeśli chodzi o proch czarny, to wiadomo, chodzi raczej o coś z pogranicza ;)
Bardzo ciekawy odcinek, zresztą jak każdy inny, szczególnie te o broni prochowej 😊 Tarcza z zombiakiem to hit! Kupiłem synowi taką do celów łuczniczych! Świetny westernowy odcinek! Pozdrawiam! 🌳 🌲 🐗 🌲 🌳
16:45 do dynamicznej zmiany bębna odkręca się całkiem ten zbędny wyrzutnik łusek i wszystko działa pięknie. Tak zrobiłem i innym użytkownikom szczerze polecam. Prowadnicy też warto się pozbyć (nie tylko trzpienia wyrzuitnika i sprężynki) ponieważ lubi kaleczyć palce.
Wyrzutnik łusek można zdemontować albo cały albo tylko sam popychacz wyrzutnika. W obu przypadkach eliminuje to problem wymiany bębna. A co do pocisku, polecam conicale walcowate z płaskim przodem. Są jeszcze cięższe a płaski przód sugeruje lepszą balistykę końcową.
Bardzo się cieszę, że zrobiłeś ten materiał, bo w pewnym sensie otworzyło mi to oczy😅. Dziękuję ci bardzo za merytoryczne podejście do tematu. Bo do tej pory strasznie chciałem mieć cattlemana, przepiękny rewolwer, ale w kwestiach pragmatycznych jak nabijanie, przeładowywanie na drugi będen niestety jest z nim dużo więcej pracy niż z moim remikiem. Mam wersję 8' więc nie potrzebuję praski, wymiana bębenka trwa max pół minuty, jak sie zna technikę (która też jakoś skomplikowana nie jest i można przyspieszyć ten czas przy wprawie), a ładunek mogę zapakować taki sam jak tutaj. Nawet wersja bulldog, czyli maksymalnie skrócona, pozwala na szybką wymianę bębenka, więc mimo braku możliwości nabicia "na miejscu", dalej rewolwer jest dużo bardziej praktyczny niż cattleman. Owszem, wyrzutnik łusek można usunąć, ale to moim zdaniem udbiera część uroku cattlemana, a przy usunięciu samej sprężyny podobno krawędź osłonki jest na tyle ostra, że można się pochlastać. Ja jednak zostanę przy remingtonie, może kiedyś dokupię drugiego i zrobię bulldoga, a narazie będę szukał karabinu😅. U mnie czarnoprochownica jeszcze jest w bardzo łagodnym stadium, głównie przez ból portfela😅
ja zrobiłem bulldoga właśnie ze starego remika (1976 rok produkcji). Trochę w lufie nadżerka była więc skróciłem i właśnie poleciał na malowanie cerakote (bo oksyda też mocno wytarta była). Naprawdę fajny pistolet się zrobił. a po zamontowaniu kominków na shorty moc się zwiększa jeszcze.
Tyle jeszcze fajnych rewolwerów do przetestowania. Navy 1851/1861 w kalibrze 36 z kulą lub pociskiem, police 1862 lufą 4,5". Świetne filmy, bardzo dobrze sie je ogląda. Pozdrowiania, super, ze chce Ci sie nagrywać 😀
Super odcinek, rewolwer ma faktycznie ergonomię na wysokim poziomie, wyrzutnik do demontarzu. Jedna uwaga natury fizyki: to że prędkość zmierzona przez chronograf jest zbliżona, nie definiuje ile czasu kula i pocisk przebywają w komorze bębna i lufie. Trzeba by zmierzyć ile czasu upływa od wybuchu prochu do opuszczenia lufy przez pocisk. Czekam na BIGa ! Pozdrawiam P.S. pracuję obecnie nad pobojczykiem do Cattlemana, jak projekt się uda to podeślę zdjęcia do Pana prowadzącego kanał :)
Ja bym sprawdził prędkości na naważakach 20, 25 i 30 grainsów , by zobaczyc, czy przy tej długości lufy wieksza ilość prochu zwieksza prędkość kuli, czy zostaje wydmuchana.
Super film Praktyka lepsza od teorii no i wyszkolenie wprawa czyni broń czarnoprochową bardzo skuteczną do obrony życia Dziękuję bardzo Tak dementuje wyrzutnik I pocisk 260 gr Mity o słabości obalone Pozdrawiam serdecznie
Dynamiczne zmiany bębna następują po odkręceniu jednej śrubki i schowaniu wyrzutnika do pudełka. Jedyne naco trzeba wtedy uważać to oś bębna ,która może wypaść na ziemię.
Jedyny minus to masa rewolweru... (co do noszenia) Ponad kg. O skuteczność nie ma się co martwić, zabija, jak to miał w założeniu ... Może nie niedźwiedzia, ale każdego innego oponenta! Do noszenia lepszy colt police 1862...
Bez tego cholernego wybijaka (szyną można się ogolić) to jest chyba najpiękniejszy czarnoprochowiec. Tylko z tego, co mi kiedyś ktoś mądry powiedział, na mało których zawodach pozwalają korzystać z nabijarki.
W USA byli skazańcy mogą mieć jedynie broń czarnoprochową i często takie coś praktykują. Często wybierają Snuba 3.5. W zupełności taka długość lufy wystarcza.
Można zdemontować wyrzutnik łusek ale czasami resztki kapiszonów potrafią zablokować ten rewolwer w Remingtonie resztki kapiszonów mniej się blokują o bębn .
Jeśli chodzi o pociski conicale, to mam dostęp do ściętych conicali. Masowo nie róznią się zbyt wiele, ale dzięki obrzezaniu można je wsadzić w każdy rewolwer bez modyfikowania ramy, albo używania zewnętrznej praski. Można też dzięki temu podsypać więcej prochu. Jestem ciekaw, jak zachowałby się takie pociski w testach. Zainteresowany? Mogę podesłać paczkę.
Krótko i na temat! Czy mógłbym prosić o instrukcję czyszczenia tej broni. Szczególnie chodzi mi informację jak często należy całkowicie rozebrać rewolwer i myć wszystkie części. Ilu użytkowników tyle opinii. Kolegę cechuje profesionalizm i doświadczenie oraz drążenie tematu. A więc.....
Wycior szmatka na sucho po każdym strzelaniu lufa bęben potem smarujesz . raz na rok rozkręcasz całego i też na sucho wszystko czyściszi na końcu naoliwiasz nadmiar wycieraszj nie słuchaj głupot o kąpielach żylastwa to brak podstawowej wiedzy
Myślę, że nawet przy tym pierwszym strzale 70J i trafieniu w korpus każdy kto tym dostanie pada trupem. Może kula nie wyjdzie na wylot ale co za różnica?
Dzięki za fajny materiał. Mała uwaga. Na pierwszy test bierzesz Vesuvit 22gn z przybitką. Wynik - 77J. Następny test 30gn szwajcara bez przybitki. Wynik 200J. Czego nie zrobiłeś testu z tą samą naważką? Sam zauważasz że prawie o połowę więcej prochu. To może na vesuvicie wynik też był by podobny. No chyba że zrobiłeś taki test ale nie ma na filmie..to z chęcią poznam wynik.
Wiadomo było z góry, że wyniki nie byłyby takie same. W innych filmach mam testy z takimi samymi naważkami różnych prochów. Różnice są bardzo duże. Najsłabszy jest Złoty Stok, średni Vesuvit i najmocniejszy Szwajcar.
@@DR_RUFUS Nie no spoko. Widziałem poprzednie testy. Natmiast mnie interesuje wynik proporcjonalny na tej samej sztuce broni. Mogę to porównać do testu z pociskami które porównywałeś. W teorii na conicallu powinieneś mieć lepszy wynik. A tu niespodzianka. To znaczy że nie ma sensu stosowania conicalli także na innych typach rewolwerów?
@Mruuuczek czyli mimo conicala energia mniejsza. Fakt że przez budowę pocisku celność powinna być lepsza ale zasięg słabszy. Zrobię testy na strzelnicy na osi 100m przy użyciu karabinka remingotona. Obecnie strzelam tylko conicalami. Testy zrobie na kulach i na co ciałach. Zobaczymy jaki będzie efekt na tarczy.
@Mruuuczek nie ogarniam. jak może być większa energia przy mniejszej prędkości? Przeciez chronograf balistyczny liczy pomiar prędkości. Im większa prędkość tym większa energia.
Większość ludzi jak strzela do papieru to ładuje po 15 / 18 grainow prochu i stad te mity o niskiej mocy rewolwerów cp. Taka kulka sie potrafi odbić od deski. P.S. Jakby Ci sie kiedyś udało przetestować Colta pocketa w wersji police albo navy, czyli .36 5-strzalowy, to by było super. Sam mam pocketa navy z lufą 4” i mnie ciekawi mocno. 😅
A wiecie czemu ten chwyt nie jest całkiem zaokrąglony a ma takie kanciaste podparcie u góry? Ta replika ma przypominać z wyglądu Colta Thunderer, który strzelał także w trybie DA i ten kształt miał ułatwiać takie strzelanie. Przy rewolwerze SAO może nawet lekko spowalniać napinanie kurka
Super materiał! A w kwestii zastosowanego pocisku, kula przecież też powinna sprawdzić się przy samoobronie (z odpowiednią ilością prochu - czyli test nr. 2), nawet jeżeli ma mniejszą siłę niż 38. Special. W epoce przecież tego typu broń CP powszechnie stosowana była w samoobronie...
Ważniejszy niż energia jest pęd kuli. W myślistwie wciąż używa się na grubego zwierza kalibrów starszych, np. 9,3x72R, których pociski ciężkie, choć stsunkowo wolne, mają dużą siłę obalania. Nawet wolna kula kal. 44 ma kilkukrotnie większy pęd niż 22LR i będzie o wiele skuteczniejsza w samoobronie.
Użycie prochu bezdymnego w broni czarnoprochowej grozi śmiercią lub kalectwem. Proch bezdymny wytwarza o wiele większe ciśnienia, do których broń czarnoprochowa nie jest przystosowana.
@@DR_RUFUS To nie sa moje Phantasie, tylko pamietam jak dziadek sam wyrabiajac amunicje do broni mysliwskiej tlumaczyl iz uzywajac prochu bezdymny jedna trzecia luski musi byc pusta, zas bezdymny musi byc ubity Ps Pytam z czystej ciekawosci
Miałeś kiedyś w rękach Derringer Unicorn .45 4,0"? Będzie to miało sens na pierwszą broń cp? Są też z krótszymi lufami ,(2, 3.0, 3,5) i 9mm 3".. poradzicie coś?
Projektowane do strzelania amunicją zespoloną rewolwery z tamtego okresu miały już lufy z gwintem przystosowanym do strzelania pociskami "walcowo - stożkowymi", a nie kulami! I dotyczyło to też ich "konwersji wstecznych"...
Jeśli można coś zasugerować co do coltów, zamiast piłować muszkę, lepiej namalować białą kropkę markerem albo farbą i sprawa załatwiona ja tak zrobiłem i jest spoko. Pozdro dla wszystkich miłośników starego świata!😊 a wyrzutnik łusek można łatwo zdemontować. 😊
Zapodaj jakiś filmik z patentem ciekawym na spadające kapiszony z kominków po oddanym strzale :) kanał merytoryczny ciekawy myślę że sprostasz zadaniu ❤
można wstawić kominki na naboje 6 mm short - moc zwiększa sie bo short odpala proch szybciej i na większej powierzchni. Do tego są pociski odlewane z ołowiu z antymonem który utwardza ołów (przebija cienką stalowa blachę). Gdybyś chciał po testować remingtona bulldog uwspółcześnionego czy taktycznego pepperboxa to służę pomocą ;-)
Tego typu szczegółowe informacje będzie można znaleźć w "Księdze dymu", książce nad którą teraz pracuję. Będzie dostępna w grudniu, jest dostępna w przedsprzedaży. sklep-starywspanialyswiat.pl/ksiega-dymu-przedsprzedaz
@@gromosom jak były załadowane w normalnej wilgotności i nie miały możliwości złapania wilgoci przez np kondensację, to mogą leżeć całymi latami. Proch jest stabilny. Miesiąc to możesz po krzakach zimą chodzić i nic nie będzie.
Jak najbardziej 70J. Tu jest np porównanie 22LR i 25ACP z krótkich pistoletów: th-cam.com/video/YDOhwucT8QU/w-d-xo.html Energie są podawane w ft-lbs, ale można sobie przeliczyć.
@@DR_RUFUS Nie przypuszczałem, że energia schodzi aż tak nisko.... a zapewne jeszcze niżej. P.H. Strzelał z pistoletów. W wypadku subnosowych rewolwerów w 22LR powinno być jeszcze słabiej (przedmuch między lufą a bębnem). Muszę kiedyś sprawdzić.
Fajna miejscówka, świetny kanał... sam strzelałem z centralnego i z wiatrowego zapłonu, chciałbym sie wciągnąć w CPka ale u mnie miejscówki i towarzystwa nie ma ( swietokrzyskie ) :(
Piękny Odcinek, .380 , 9mm by było prawię tak samo , w porównania do waszego czernego procha....😅 Fajna sprawa z tym waszych 3.5 inch gnojkiem....spoko
1. strzelasz na ulubionym dystansie, ulubioną naważką ulubionego prochu, z ulubionym pociskiem, bębenek albo dwa 2. piłujesz trochę pilnikiem do metalu, strzelasz znowu i patrzysz czy się poprawia. 3. powtarzasz aż wynik cię zadowoli.
KURDE MNIE SIE UDAŁO władowac w catelmana 1,32grama co daje 20 grany szwajcara bez przybitki ,wsadzilem conicala byl 1mm od wierzchu bebna,wy ten proch ubijacie? Jaki blad zrobilem? Bo 28 grany za hiny nie dam rady? Chyba ze waga do kitu
Jeżeli jesteś posiadaczem broni czarnoprochowej, to możesz legalnie posiadać proch. Są dwa legalne sposoby pozyskania prochu: 1. wyrobienie na policji Europejskiej Karty Broni (EKB) na posiadaną broń. EKB upoważnia do zakupu prochu w sklepach z bronią. 2. Znajomy strzelec, który posiada legalnie proch może ci go nieodpłatnie użyczyć.
Najlepszy najciekawszy kanał o broni czarnoprochowej ♥
❤
Potwierdzam!!!!!!
Dzięki za rzeczowy materiał:)
Mam taki rewolwer od dwóch lat. Strzelam dość rzadko - średnio 3 - 4 bębny raz na kwartał... Ale jestem z niego bardzo zadowolony.
Używam prochu Szwajcarskiego.
Własne modyfikacje których dokonałem to spiłowanie muszki i demontaż wyrzutnika łusek. Pozostawiłem jednak samą prowadnicę wyrzutnika bo ona nie przeszkadza przy wymianie bębna a rewolwer lepiej wygląda wizualnie.
Broń jest bardzo kompaktowa i wygodna do noszenia - zwłaszcza w kaburze typu 'motyl'. Wtedy ładnie przylega do ciała i można ją nosić bardzo dyskretnie.
Ktoś kiedyś narzekał że taka broń jest za ciężka do noszenia. Ale ja jestem dość staroświecki pod tym względem i nie przepadam za 'pół plastikową' współczesną bronią;) Wolę broń ze stali i drewna i jej masa mi nie przeszkadza.
Niektórzy twierdzą też, że Cattlemany w wersjach czarnoprochowych mają jakąś wadę która sprawia, że z czasem pojawiają się luzy w okolicach bębna. Ja jednak używam tej broni na tyle mało, że raczej nieprędko pojawi się u mnie taki problem.
Zrobiłem też pewien eksperyment - naładowałem dwa bębny (proch, kule, kapiszony itd) i od czasu do czasu nosiłem rewolwer przy sobie, raz z jednym raz z drugim bębnem. Nawet dwa razy wziąłem go na kilkudniowy wypad poza dom kiedy to pieszo przemieszczałem się po terenie.
Po 10 miesiącach wystrzeliłem oba bębny - wszystkie kapiszony i komory odpaliły bez problemu.
Uważam więc, że taka kompaktowa broń w sytuacji krytycznej jak najbardziej ma zastosowanie do obrony. Chociaż oczywiście lepiej nie musieć być do tego zmuszonym;)
O, właśnie. Zawsze mnie interesowało jak długo taki załadowany bęben jest zdatny do użytku. Nie przypuszczałem, że tak długo.
@@panjaca5697 Podejrzewam że jak się zawoskuje kapiszony to jest zdatny do użytku nieograniczenie długo ;-)
U mnie bęben od remika przeleżał w starej skórzanej ładownicy i brezentowej torbie dwa i pół roku - w nieogrzewanym garażu...
Myślałem, że go zostawiłem na strzelnicy...
Po zamontowaniu wszystkie komory wypaliły, były dobrze zasmarowane dwójką.
nie boicie sie tak z kapiszonem przy jajach chodzić? czy po prostu przenosicie bron bez kapiszonów
@@BlokerPL Wystarczy ustawić kurek na pustej komorze, albo na połówce - w zależności od modelu...
Pastuszkowie w Stanach nie mieli z tym problemu...
9 mm makarov nabój stosowany w pistoletach p83 i p64 też ma 300 J energii z praktyki użycia przez polskie słuzby jest jak najbardziej skuteczny
Sam wyrzutnik łusek zdemontowałam czyli ten dynks i sprężynkę. "Pustą" prowadnicę pozostawiłam na miejscu - żeby rewolwer nadal ładnie wyglądał :)
Mając dwa zapasowe bębny na pasie, wymiana wystrzelanego bębenka w tej konstelacji trwa max. 15-20 sek.😀
W Remingtonie zdecydowanie szybciej 😉
Są Remiki z tak krótką lufą?
15-20 sekund, to długo, 10sekund wystarcza.
To na dużą bandę. Ale powinni spieprzyć po pierwszym strzale w powietrze...
@@Dark-tg8cj prędzej byś sie zesrał niż do kogoś strzelił
Świetna prezentacja skuteczności tej broni .
Oczywiście!!!
Świetny filmik! Wiele rzeczy mi wyjaśnił.
Nie wiedziałem, że taki maluszek jest wystarczający. Dzięki!
To jest energia odpowiadająca nabojowi 9x18 Makarow. Bardzo rozpowszechnionej amunicji, do dziś używanej w wielu krajach i nawet w naszej Policji, która dociera stare P-83. Nabój stosowany wojskowo raczej w celach samoobronnych i do tzw. wymuszania posłuszeństwa, ale używany w wielu konstrukcjach i to z dobrym skutkiem. Owszem, obecnie coraz bardziej ustępujący miejsca nabojowi 9x19 Luger, ale to nie oznacza że nie jest skuteczny. Co ciekawe, wiele naszych P-64 czy rosyjskich PM jest używanych w USA właśnie jako mała broń do skrytego noszenia i samoobrony na najbliższym dystansie. Nowsze zminiaturyzowane konstrukcje na nabój 9x19 czy .45 ACP je wypierają, ale nadal są ich amatorzy :)
Największy rewolwer to miał w swoim czasie sierżant Eugene Tackellberry. ;) Dopiero potem pojawiły się jakieś bardziej monstrualne. No ale jeśli chodzi o proch czarny, to wiadomo, chodzi raczej o coś z pogranicza ;)
Fajny, zgrabny rewolwer. 👍
Bardzo ciekawy odcinek, zresztą jak każdy inny, szczególnie te o broni prochowej 😊 Tarcza z zombiakiem to hit! Kupiłem synowi taką do celów łuczniczych! Świetny westernowy odcinek! Pozdrawiam!
🌳 🌲 🐗 🌲 🌳
I trzeba mierzyć połową muchy 👍😁 poza tym fajny rewolwer 👍 tylko trzeba mieć więcej bębenków do intensywnego strzelania.
16:45 do dynamicznej zmiany bębna odkręca się całkiem ten zbędny wyrzutnik łusek i wszystko działa pięknie. Tak zrobiłem i innym użytkownikom szczerze polecam. Prowadnicy też warto się pozbyć (nie tylko trzpienia wyrzuitnika i sprężynki) ponieważ lubi kaleczyć palce.
Wspaniały materiał, 10/10!
Wyrzutnik łusek można zdemontować albo cały albo tylko sam popychacz wyrzutnika. W obu przypadkach eliminuje to problem wymiany bębna. A co do pocisku, polecam conicale walcowate z płaskim przodem. Są jeszcze cięższe a płaski przód sugeruje lepszą balistykę końcową.
Bardzo się cieszę, że zrobiłeś ten materiał, bo w pewnym sensie otworzyło mi to oczy😅. Dziękuję ci bardzo za merytoryczne podejście do tematu. Bo do tej pory strasznie chciałem mieć cattlemana, przepiękny rewolwer, ale w kwestiach pragmatycznych jak nabijanie, przeładowywanie na drugi będen niestety jest z nim dużo więcej pracy niż z moim remikiem. Mam wersję 8' więc nie potrzebuję praski, wymiana bębenka trwa max pół minuty, jak sie zna technikę (która też jakoś skomplikowana nie jest i można przyspieszyć ten czas przy wprawie), a ładunek mogę zapakować taki sam jak tutaj. Nawet wersja bulldog, czyli maksymalnie skrócona, pozwala na szybką wymianę bębenka, więc mimo braku możliwości nabicia "na miejscu", dalej rewolwer jest dużo bardziej praktyczny niż cattleman. Owszem, wyrzutnik łusek można usunąć, ale to moim zdaniem udbiera część uroku cattlemana, a przy usunięciu samej sprężyny podobno krawędź osłonki jest na tyle ostra, że można się pochlastać. Ja jednak zostanę przy remingtonie, może kiedyś dokupię drugiego i zrobię bulldoga, a narazie będę szukał karabinu😅. U mnie czarnoprochownica jeszcze jest w bardzo łagodnym stadium, głównie przez ból portfela😅
ja zrobiłem bulldoga właśnie ze starego remika (1976 rok produkcji). Trochę w lufie nadżerka była więc skróciłem i właśnie poleciał na malowanie cerakote (bo oksyda też mocno wytarta była). Naprawdę fajny pistolet się zrobił. a po zamontowaniu kominków na shorty moc się zwiększa jeszcze.
Tyle jeszcze fajnych rewolwerów do przetestowania. Navy 1851/1861 w kalibrze 36 z kulą lub pociskiem, police 1862 lufą 4,5". Świetne filmy, bardzo dobrze sie je ogląda. Pozdrowiania, super, ze chce Ci sie nagrywać 😀
Super odcinek, rewolwer ma faktycznie ergonomię na wysokim poziomie, wyrzutnik do demontarzu.
Jedna uwaga natury fizyki: to że prędkość zmierzona przez chronograf jest zbliżona, nie definiuje ile czasu kula i pocisk przebywają w komorze bębna i lufie.
Trzeba by zmierzyć ile czasu upływa od wybuchu prochu do opuszczenia lufy przez pocisk.
Czekam na BIGa !
Pozdrawiam
P.S. pracuję obecnie nad pobojczykiem do Cattlemana, jak projekt się uda to podeślę zdjęcia do Pana prowadzącego kanał :)
A ja się zastanawiam jakby zintegrować wyrzutnik łusek z wyciąganiem osi bębna, przecież to jest nawet na oko fajna dźwignia.
@@Wujek_Dobra_Rada można by coś dorobić jakiś zaczep albo coś, bo oś w Uberti się obraca, w Pietta nie
Chopaki ,jak zwykle wspaniały film....bez jakiegokolwiek zadęcia
Ja bym sprawdził prędkości na naważakach 20, 25 i 30 grainsów , by zobaczyc, czy przy tej długości lufy wieksza ilość prochu zwieksza prędkość kuli, czy zostaje wydmuchana.
w Cattlemanach wyrzutnik można po prostu zdjąć i zmiana bębna przestaje być uciążliwa
Super film
Praktyka lepsza od teorii no i wyszkolenie wprawa czyni broń czarnoprochową bardzo skuteczną do obrony życia
Dziękuję bardzo
Tak dementuje wyrzutnik
I pocisk 260 gr
Mity o słabości obalone
Pozdrawiam serdecznie
Ptasi łeb, a nie dziób ;).
Super! Fajnie wyszło😀
Wyjątkowo zgrabny rewolwerek. Pozdrawiam Pana Operatora.😊
Dokładnie - można zwyczajnie zdemontować wyrzutnik. I tak też mam zrobione.
To teraz czekam na materiał z Cattelmanem z 7,5 calową lufą xDDD
Pozdrawiamy Pana Michała!
Pozdrawiam i ja😁
Uuuu, czyżby zapowiedź legendarnego colta walkera ? Czekam z niecierpliwością 😮.
rufus szykuj bandaż elastyczny na nadgarstek :D
Walker nie kopie, ciężki jest.
Oczywiście że jest sposób na szybkie strzelanie i wymiany bębna wystarczy zdemontować wyrzutnik łusek Pozdrawiam serdecznie
Dynamiczne zmiany bębna następują po odkręceniu jednej śrubki i schowaniu wyrzutnika do pudełka. Jedyne naco trzeba wtedy uważać to oś bębna ,która może wypaść na ziemię.
Uuuuu... Idzie Pan Walker! Było porównanie do .38 Special, teraz będzie .357 Magnum :)
Fajne maleństwo i świetny film.
Smakowite , nie powiem...😜👍
Dzięki za świetny materiał. Kupuje 😁👍
Jedyny minus to masa rewolweru... (co do noszenia) Ponad kg. O skuteczność nie ma się co martwić, zabija, jak to miał w założeniu ... Może nie niedźwiedzia, ale każdego innego oponenta! Do noszenia lepszy colt police 1862...
Bez tego cholernego wybijaka (szyną można się ogolić) to jest chyba najpiękniejszy czarnoprochowiec. Tylko z tego, co mi kiedyś ktoś mądry powiedział, na mało których zawodach pozwalają korzystać z nabijarki.
byłbym również szalenie zainteresowany zobaczeniem próby na żelu balistycznym z kaszą manną zamiast przybitki :D
W USA byli skazańcy mogą mieć jedynie broń czarnoprochową i często takie coś praktykują. Często wybierają Snuba 3.5. W zupełności taka długość lufy wystarcza.
Wyrzutnik można zdemontować jakby co. Super by było zobaczyć cattlemana z 7,5 calową lufą :D
Można zdemontować wyrzutnik łusek ale czasami resztki kapiszonów potrafią zablokować ten rewolwer w Remingtonie resztki kapiszonów mniej się blokują o bębn .
Jeśli chodzi o pociski conicale, to mam dostęp do ściętych conicali. Masowo nie róznią się zbyt wiele, ale dzięki obrzezaniu można je wsadzić w każdy rewolwer bez modyfikowania ramy, albo używania zewnętrznej praski. Można też dzięki temu podsypać więcej prochu. Jestem ciekaw, jak zachowałby się takie pociski w testach. Zainteresowany? Mogę podesłać paczkę.
Krótko i na temat! Czy mógłbym prosić o instrukcję czyszczenia tej broni. Szczególnie chodzi mi informację jak często należy całkowicie rozebrać rewolwer i myć wszystkie części. Ilu użytkowników tyle opinii. Kolegę cechuje profesionalizm i doświadczenie oraz drążenie tematu. A więc.....
Wycior szmatka na sucho po każdym strzelaniu lufa bęben potem smarujesz . raz na rok rozkręcasz całego i też na sucho wszystko czyściszi na końcu naoliwiasz nadmiar wycieraszj nie słuchaj głupot o kąpielach żylastwa to brak podstawowej wiedzy
Czekam teraz na odcinek z testowaniem pieprzniczki, chyba najkrótszego rewolweru, jaki jest możliwy.
Czekamy w takim razie na rewolwer z pogranicza! ;)
ROA?
można wyfrezować zaczep i skrócić wyrzutnik łusek - wtedy blokady nie wyjmujesz w całości
A co z "pieprzniczką"? To praktycznie sam bęben jest na rękojeści więc jeszcze krótsza. Najlepszego!
mam nadzieje, że ten filmik wyjaśni Januszy, którzy mówią, że CP nie przebije skóry (kurtki) XD
Może lepiej niech niektórzy pozostaną "nieświadomi". Dla ich i naszego dobra. 😀
Przecież ludzie na wojnę z tym szli a oni dalej myślą że tylko Glock przebije kurtkę.... 😂
Michał twardo pilnuje Rufusa przez cały odcinek jak by miał mu Rufus zaraz zwinąć ten pizdolecik i uciec w podskokach!!! xD Nie spuszcza go z oka! xD
Wie coś czego nie wiemy my?
Myślę, że nawet przy tym pierwszym strzale 70J i trafieniu w korpus każdy kto tym dostanie pada trupem. Może kula nie wyjdzie na wylot ale co za różnica?
Dzięki za fajny materiał. Mała uwaga. Na pierwszy test bierzesz Vesuvit 22gn z przybitką. Wynik - 77J. Następny test 30gn szwajcara bez przybitki. Wynik 200J. Czego nie zrobiłeś testu z tą samą naważką? Sam zauważasz że prawie o połowę więcej prochu. To może na vesuvicie wynik też był by podobny. No chyba że zrobiłeś taki test ale nie ma na filmie..to z chęcią poznam wynik.
Wiadomo było z góry, że wyniki nie byłyby takie same. W innych filmach mam testy z takimi samymi naważkami różnych prochów. Różnice są bardzo duże. Najsłabszy jest Złoty Stok, średni Vesuvit i najmocniejszy Szwajcar.
@@DR_RUFUS Nie no spoko. Widziałem poprzednie testy. Natmiast mnie interesuje wynik proporcjonalny na tej samej sztuce broni. Mogę to porównać do testu z pociskami które porównywałeś. W teorii na conicallu powinieneś mieć lepszy wynik. A tu niespodzianka. To znaczy że nie ma sensu stosowania conicalli także na innych typach rewolwerów?
Na conicalu jest lepszy wynik. Jak najbardziej jest sens ich stosowania.
@Mruuuczek czyli mimo conicala energia mniejsza. Fakt że przez budowę pocisku celność powinna być lepsza ale zasięg słabszy.
Zrobię testy na strzelnicy na osi 100m przy użyciu karabinka remingotona. Obecnie strzelam tylko conicalami. Testy zrobie na kulach i na co ciałach. Zobaczymy jaki będzie efekt na tarczy.
@Mruuuczek nie ogarniam. jak może być większa energia przy mniejszej prędkości? Przeciez chronograf balistyczny liczy pomiar prędkości. Im większa prędkość tym większa energia.
Większość ludzi jak strzela do papieru to ładuje po 15 / 18 grainow prochu i stad te mity o niskiej mocy rewolwerów cp. Taka kulka sie potrafi odbić od deski.
P.S. Jakby Ci sie kiedyś udało przetestować Colta pocketa w wersji police albo navy, czyli .36 5-strzalowy, to by było super. Sam mam pocketa navy z lufą 4” i mnie ciekawi mocno. 😅
A wiecie czemu ten chwyt nie jest całkiem zaokrąglony a ma takie kanciaste podparcie u góry? Ta replika ma przypominać z wyglądu Colta Thunderer, który strzelał także w trybie DA i ten kształt miał ułatwiać takie strzelanie. Przy rewolwerze SAO może nawet lekko spowalniać napinanie kurka
Te 70J z vlc to był raczej błąd nabijania - za lekko kula wyszła pewnie.
Super materiał! A w kwestii zastosowanego pocisku, kula przecież też powinna sprawdzić się przy samoobronie (z odpowiednią ilością prochu - czyli test nr. 2), nawet jeżeli ma mniejszą siłę niż 38. Special. W epoce przecież tego typu broń CP powszechnie stosowana była w samoobronie...
Ważniejszy niż energia jest pęd kuli. W myślistwie wciąż używa się na grubego zwierza kalibrów starszych, np. 9,3x72R, których pociski ciężkie, choć stsunkowo wolne, mają dużą siłę obalania. Nawet wolna kula kal. 44 ma kilkukrotnie większy pęd niż 22LR i będzie o wiele skuteczniejsza w samoobronie.
Wniosek jeden wyciągam z Twoich filmów - trzeba zaopatrzyć się w "Szwajcara"!
Szwajcar jest super, oprócz ceny.
Dobry merytoryczny test. Ciekawe, czy Remington Muchacho wyraźnie by odstawał?
Odcinki z bronią zawsze spoko. Czy masz w planach prezentacje jakiegoś modelu na amunicje magnum ?
Dziekuje za ciekawy Program
Mam jednak pytanie:
Co stanie sie kiedy uzyje prochu bezdymnego?
Pizdrawiam Christoph
Użycie prochu bezdymnego w broni czarnoprochowej grozi śmiercią lub kalectwem. Proch bezdymny wytwarza o wiele większe ciśnienia, do których broń czarnoprochowa nie jest przystosowana.
@@DR_RUFUS dziekuje za odpowiedz, czyli po prostu musi byc go mniej. Dobrze zrozumoalem?
@@DR_RUFUS To nie sa moje Phantasie, tylko pamietam jak dziadek sam wyrabiajac amunicje do broni mysliwskiej tlumaczyl iz uzywajac prochu bezdymny jedna trzecia luski musi byc pusta, zas bezdymny musi byc ubity
Ps
Pytam z czystej ciekawosci
Nie sypiemy mniej, tylko nie sypiemy wcale. Proch bezdymny inaczej się spala, inaczej pracuje skompresowany.
A nie zasmarowywaliscie smarem komór w tym catelmanie?Film bardzo ciekawy i merytoryczny
Miałeś kiedyś w rękach Derringer Unicorn .45 4,0"? Będzie to miało sens na pierwszą broń cp? Są też z krótszymi lufami ,(2, 3.0, 3,5) i 9mm 3".. poradzicie coś?
Projektowane do strzelania amunicją zespoloną rewolwery z tamtego okresu miały już lufy z gwintem przystosowanym do strzelania pociskami "walcowo - stożkowymi", a nie kulami!
I dotyczyło to też ich "konwersji wstecznych"...
Jeśli można coś zasugerować co do coltów, zamiast piłować muszkę, lepiej namalować białą kropkę markerem albo farbą i sprawa załatwiona ja tak zrobiłem i jest spoko. Pozdro dla wszystkich miłośników starego świata!😊 a wyrzutnik łusek można łatwo zdemontować. 😊
Zapodaj jakiś filmik z patentem ciekawym na spadające kapiszony z kominków po oddanym strzale :) kanał merytoryczny ciekawy myślę że sprostasz zadaniu ❤
Ciekawe. Pozdrawiam. KDZ.
Jako że interesuje mnie coś takiego, zaoytam nie smialo jaki kest kiszt takiego rewolweru.
Gdzie mozna nabyc i nie byc nabitym e butelka.
Pozdrawiam
pistolec taki dzie kupie?
Wybijak łusek mozna zdemontować i nie trzeba przeklinac przy wymianie bębna🙂
Kom dla zasiegu
Proponuję spróbować z pociskiem 452-160 mogę podesłać do testu.
można wstawić kominki na naboje 6 mm short - moc zwiększa sie bo short odpala proch szybciej i na większej powierzchni. Do tego są pociski odlewane z ołowiu z antymonem który utwardza ołów (przebija cienką stalowa blachę). Gdybyś chciał po testować remingtona bulldog uwspółcześnionego czy taktycznego pepperboxa to służę pomocą ;-)
A powiedz mi remington44 z 8 calową lufą ile ma J z 15 grein vesuvita ? A ile by miał karabinek remingtona 44 z 18 lufą przy 15 gr ???
Tego typu szczegółowe informacje będzie można znaleźć w "Księdze dymu", książce nad którą teraz pracuję. Będzie dostępna w grudniu, jest dostępna w przedsprzedaży.
sklep-starywspanialyswiat.pl/ksiega-dymu-przedsprzedaz
Jak długo może leżeć załadowany bębenek jako tzw zapasowy żeby nie stracił dobrych właściwości strzeleckich?
Jeśli leży w suchym miejscu i sensownej temperaturze, to przez lata.
@@DR_RUFUS
Czyli w sejfie/szafie na broń w temp pokojowej i normalniej wilgotności może sobie leżeć kilka naładowanych bębnów przez załóżmy miesiąc
@@gromosom Tak moze.
@mruuuczek1993 👍👍
@@gromosom jak były załadowane w normalnej wilgotności i nie miały możliwości złapania wilgoci przez np kondensację, to mogą leżeć całymi latami. Proch jest stabilny.
Miesiąc to możesz po krzakach zimą chodzić i nic nie będzie.
Wyrzutnik jest mocowany na jedną śrubę. Można go zdjąć w 30 sekund.
Mi udało się zdemontować w 8,3 sek. :D👍
Bardzo dobry materiał
gdzie można kupić takie nabierki z drukarki 3d?
pewnie na alledrogo tylko po co skoro można sobie samemu wydrukować, pliki są dostępne na thingiverse
Można jeszcze sypnąć Szwajcara 4FG.
No ok a jak z zakupem prochu? Trzeba "kombinować"?
Nie trzeba. Można kupić w sklepie.
@@DR_RUFUS legalnie?!
@piotrsolinski9758 Nielegalnie też można, ale trzeba będzie dłużej szukać.
6.06 70J z 22LR w broni krótkiej? Coś mi ta wartość wydaje się zbyt niska, czy nie miał Pan na myśli raczej 170J?
Jak najbardziej 70J.
Tu jest np porównanie 22LR i 25ACP z krótkich pistoletów: th-cam.com/video/YDOhwucT8QU/w-d-xo.html
Energie są podawane w ft-lbs, ale można sobie przeliczyć.
@@DR_RUFUS Nie przypuszczałem, że energia schodzi aż tak nisko.... a zapewne jeszcze niżej. P.H. Strzelał z pistoletów. W wypadku subnosowych rewolwerów w 22LR powinno być jeszcze słabiej (przedmuch między lufą a bębnem). Muszę kiedyś sprawdzić.
Fajna miejscówka, świetny kanał... sam strzelałem z centralnego i z wiatrowego zapłonu, chciałbym sie wciągnąć w CPka ale u mnie miejscówki i towarzystwa nie ma ( swietokrzyskie ) :(
Miałem dużo CP,kilkadziesiat sztuk i cattleman był najlepszy.:)
Został mi tylko remington 1858 ale cattlemana sobie kupię w scalonym. :D
❤❤mam prośbe,prosze wyprubowac remingtona packeda
rufus - moze chcialbys zmierzyc moc mojego Colta Walkera? Po takich minionkach, to bylaby odmiana :)
Walker już zmierzony. Będzie za tydzień we środę :)
Piękny Odcinek, .380 , 9mm by było prawię tak samo , w porównania do waszego czernego procha....😅 Fajna sprawa z tym waszych 3.5 inch gnojkiem....spoko
Dajecie pocisk bezpośrednio na proch? Bez przebitki? Można tak?.
No pewnie że można. Tak zalecała między innymi oryginalna instrukcja obsługi colta.
Prawdziwe gity walą bez przepitki
: ) )
Jakie dokładnie conicale załadowałeś? .450 czy .452, a może inne?
Z jakiej odległości eksperymentujesz ?
Prosze o informacjje jak spilowac musz,e w tym Colcie ? Ile milimetrow ? Z gory dziekuje
1. strzelasz na ulubionym dystansie, ulubioną naważką ulubionego prochu, z ulubionym pociskiem, bębenek albo dwa
2. piłujesz trochę pilnikiem do metalu, strzelasz znowu i patrzysz czy się poprawia.
3. powtarzasz aż wynik cię zadowoli.
Dlaczego nie używasz filcu/kaszki?
KURDE MNIE SIE UDAŁO władowac w catelmana 1,32grama co daje 20 grany szwajcara bez przybitki ,wsadzilem conicala byl 1mm od wierzchu bebna,wy ten proch ubijacie? Jaki blad zrobilem? Bo 28 grany za hiny nie dam rady? Chyba ze waga do kitu
a Colt Snubnose CPPSNB44MTLC4 tez bedzie dobry?
Fajna kabura na szelkach .
Czy tu była jakaś przybitka do konikala ?
gdzie kupiłeś tą kaburę na szelkach?
Jezu, ten naburmuszony typ w tle odbiera całą radość z oglądania filmu.
Czy wytrzymałby z prochem celulozowym?
Na jaką odległość można nim celnie strzelać?
Kaczy ptasi jakgrzeje i czy w dymiewidac goscia
fajny sprzet
Jak to jest z tą bronią czarnoprochową? Można ją nabyć podobno bez pozwolenia, a co w takim razie z prochem?
Jeżeli jesteś posiadaczem broni czarnoprochowej, to możesz legalnie posiadać proch.
Są dwa legalne sposoby pozyskania prochu:
1. wyrobienie na policji Europejskiej Karty Broni (EKB) na posiadaną broń. EKB upoważnia do zakupu prochu w sklepach z bronią.
2. Znajomy strzelec, który posiada legalnie proch może ci go nieodpłatnie użyczyć.
Twoje filmy są kozackie :)
A taki rewolwer jak miał Joker?
20"?