Poidełko dla ptaków

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 29 ส.ค. 2024
  • Przepis na to jak pomóc ptakom przetrwać upalne dni.

ความคิดเห็น • 22

  • @Szoofer
    @Szoofer 4 ปีที่แล้ว +6

    Świetny materiał i prosty sposób! Dzięki!

  • @anna536B
    @anna536B 3 ปีที่แล้ว +5

    Witam,świetny film.Pozdrawiam☺🐦

  • @pietrogra5563
    @pietrogra5563 2 ปีที่แล้ว +3

    Na działce robię sztuczne kałużę wykopuję zagłębienie płytkie daje kawałek foli do oczek wodnych i zasypuję drobnym żwirem i po deszczu zbiera się woda lub konewkom przy okazji jak podlewam rośliny je uzupełniam by ptakeły spragnione się napiły i umyły.

  • @elzbietaziabkowska8411
    @elzbietaziabkowska8411 3 ปีที่แล้ว +3

    Mam niewielkie oczko wodne. Piją w nim pszczoły, ptaki, jeże. Ubiegłej zimy było tak sucho,że nawet ptaki z oczka piły wodę.

  • @ptasiastrefa
    @ptasiastrefa  9 ปีที่แล้ว +16

    Wszystko zależy od punktu widzenia. I tak np. miasto jest siedliskiem silnie przekształconym przez człowieka a mimo to ptaki się w nim osiedlają. Zachęca je do tego miedzy innymi woda, która gromadzi się to tu to tam. Jednakże źródła wody w miastach czy terenach silnie przekształconych ludzka ręka szybko znikają - kałuże są odprowadzane do ścieków, podobnie woda w rowów latem znika. A nie da się ukryć, że bez wody żyć się nie da - i nie w takiej sytuacji ptaki sobie często po prostu nie radzą - co jest trudno zaobserwować.
    Jeśli mówimy o warunkach naturalnych gdzie istnieje pewna równowaga gdzie jest sporo wody - to się zgadzam ptaki sobie poradzą bez żadnej pomocy - ale ile takich miejsc jest ??? W naszym kraju woda nie jest w ogóle szanowana. Z jednej strony słyszymy o małych retencjach w Lasach Państwowych z drugiej strony widzę w lasach setki tysięcy złotych wydawane na osuszanie bagien i torfowisk. Co roku widzę jak zasypywane są śródpolne oczka wodne w celu wyłudzenia większej dopłaty do hektara. To z kolei powoduje, że z roku na rok znikają liczne stanowiska ptaków. Nikt o tym nie pisze nie trąbi w tv bo są to gatunki ciągle liczne i nikt nie zwróci uwagi na to, że znikają aż staną się skrajnie rzadkie tj wtedy kiedy jest za późno.
    Bardzo często wydaje mi się, że słowami "ptaki powinny sobie poradzić" jest bagatelizowanie problemu. Warto tu podkreślić, że sprawa zupełnie inaczej wygląda jeśli mówimy o dokarmianiu bo tu owszem ptaki sobie poradzą jeśli nie wszystkie to większość - a to dlatego, że pokarm jest i wystarczy go znaleźć. Z wodą latem jest inaczej, jej najczęściej po prostu nie ma, do tego brakuje jej za sprawą działalności człowieka. W tym przypadku powiedzenie, że ptaki powinny sobie poradzić można odebrać jako przejaw obojętności.
    Dla mnie to nic innego - jak danie naszemu pięcioletniemu dziecku jedzenia a nie podanie picia i powiedzenie mu, że ma sobie poradzić...
    Dlatego tworzenie wodopoju nie ma być jedynie frajda (jaka jest dokarmianie zimą) a kompensacją naszej ludzkiej działalności.
    Zgadzam się w pełni z tm, że jeśli nie będziemy konsekwentni w dostarczaniu wody to możemy ptakom zaszkodzić dlatego zawsze staram się to zaznaczyć - pomagajmy rzetelnie albo wcale.
    Pozdrawiam serdecznie do końca nie przekonanych :)

  • @beataaldoory2602
    @beataaldoory2602 5 ปีที่แล้ว +6

    na pewno zastosuje ten pomysl w ogrodzie...

  • @andrzejterlikowski1416
    @andrzejterlikowski1416 5 ปีที่แล้ว +6

    Przez cały rok mam na balkonie 🐓🐔🐥🐦🐤

  • @PBthehunter
    @PBthehunter 9 ปีที่แล้ว +7

    Świetny kanał, bardzo profesjonalnie przygotowany! Kiedy następne filmy? Pozdrawiam

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  9 ปีที่แล้ว +2

      jutro o świcie coś wpadnie :) Pomysłów bardzo dużo gorzej z czasem, ale pracuję nad tym

  • @jozef7314
    @jozef7314 3 ปีที่แล้ว +5

    Mam takie pytanie, jaka woda lepsza deszczówka czy z kranu. Pozdrawiam miłośników ptaków.

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  3 ปีที่แล้ว +4

      Jeśli woda z kranu nadaje się dla ludzi to też nadaje się dla ptaków. W naturze często piją dużo gorszą wodę niż my. Kranówka zawiera minerały których nie ma w deszczówce. Ja daję kranówkę.

    • @jozef7314
      @jozef7314 3 ปีที่แล้ว +2

      @@ptasiastrefaDzięki za odpowiedź. Życzę Dobrego Nowego Roku.

  • @0AdamJankowski0
    @0AdamJankowski0 7 ปีที่แล้ว +4

    Proste i skuteczne rozwiązanie.

  • @Sonyh50alfa
    @Sonyh50alfa 9 ปีที่แล้ว +4

    Bardo dobry prosty sposób

  • @weronikanowak2274
    @weronikanowak2274 10 ปีที่แล้ว +3

    Gratuluje występu w TTV ;)

  • @oliwiaazyt3181
    @oliwiaazyt3181 9 ปีที่แล้ว +4

    To działa jak poidełko dla kanarka

  • @zafirka285
    @zafirka285 9 ปีที่แล้ว +4

    W połowie się zgodzę z jaseleczkiem, ale nie jest to nic złego. W upalne dni można zrobić takie poidełko, ale nie można też wystawiać go codziennie. Ptaki muszą same nauczyć się jak przetrwać. Takim poidełkiem możemy im troszkę pomóc, ale nie całkowicie ułatwić życie! Takie poidełko to bardzo dobry pomysł jak się umie z niego prawidłowo korzystać ;)

  • @sparrowwwwww
    @sparrowwwwww 8 ปีที่แล้ว +4

    Witam:) mam pytanie, czym umyć podstawkę od kwiatów zanim wleję tam wodę dla ptaszków? czy można umyc płynem do naczyn i dobrze wypłukac? Slyszalam ze detergenty moga szkodzic.

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  8 ปีที่แล้ว +3

      +Sparrow Wystarczy zwykłym płynem do mycia naczyń i dobrze opłukać :) Co jakiś czas warto ten zabieg powtarzać przy wymianach wody.

    • @sparrowwwwww
      @sparrowwwwww 8 ปีที่แล้ว +2

      ok, dziękuje:)

  • @jaseleczek
    @jaseleczek 9 ปีที่แล้ว +4

    o ja jestem jednak przeciwnikiem takiej inicjatywy... dlaczego??? zbyt częste dokarmianie... zbyt częste stawianie sztucznych "zasobów" wody sprawia że ptaki ulegają synantropizacji... za bardzo się przyzwyczajają i odwiedzają takie miejsca stworzone przez człowieka... gorzej jak się nauczą i człowiek nie doleje wody.... tracą niepotrzebnie energie ponieważ pamiętają że tam jest woda.... dlatego nie jestem zwolennikiem dokarmiania ptaków i stawianie poidełek. ptaki same sobie poradzą.

    • @TakAndrzejPolak
      @TakAndrzejPolak 4 หลายเดือนก่อน

      W miastach są kilometry kwadratowe bez grama naturalnej wody, więc mamy alternatywę, albo dajemy ptakom wodę i mamy ptaki, albo po prostu nie mamy ptaków.