Apartheid w Południowej Afryce. Segregacja rasowa i podział społeczny na lepszych i gorszych.
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 6 ก.พ. 2025
- Cześć! Pierwsza książka z serii Powojnie: Jak Moskwa oszukała Zachód w 1945 roku dostępna jest na stronie powojnie.sklep.pl
#historia #powojnie
Cześć! W tym odcinku serii Powojnie zajrzałem do historii Czarnego Lądu, a dokładniej do dziejów Południowej Afryki. W drugiej połowie XX wieku dominującą ideologią był tam Apartheid. W najnowszej odsłonie swojej serii staram się odpowiedzieć na pytanie jak doszło do tego, że znalazła ona tam tylu zwolenników i czy czarnoskóra ludność akceptowała rasistowskie ustawy południowoafrykańskiego rządu. To jeden z najważniejszych elementów powojennej historii nie tylko Afryki, ale i świata. Warto go znać.
Segregacja rasowa odbywała się na wielu poziomach. Przez niemal całą drugą połowę XX wieku funkcjonowały osobne szpitale, restauracje, szkoły, a nawet plaże dla osób o różnym kolorze skóry. Wprowadzone zostały też specjalne paszporty określające przynależność rasową. Decydowali o tym bezduszni urzędnicy, którzy wymyślali często absurdalne "testy". Więcej informacji dowiecie się z filmu.
Większość materiałów wykorzystanych w filmie pochodzi z domeny publicznej.
Bardzo dziękuję wszystkim patronom za wsparcie poprzez serwis Patronite! Chyba zaczynam zbierać na wydanie kolejnej książki.
htttps://patronite.pl/powojnie
A teraz zapraszam do obejrzenia odcinka.