Важни съвети при онкологични заболявания

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 3 ต.ค. 2024
  • Октомври е месец за информираност и превенция на рака на гърдата - най-често диагностицираният рак в световен мащаб.
    1 от 8 жени ще се сблъска с това състояние, а 1 от 4 случаи може да бъде предотвратен със здравословен начин на живот.
    За щастие, когато е открит навреме, карциномът на млечна жлеза е напълно лечим.
    В подготовка за тежката битка с онкологично заболяване, нека пациентите не забравят и за своето дентално здраве!
    “За съжаление, когато фазата на онкологичното заболяване е напредналa, пораженията за зъбите са жестоки”, информира д-р Валентин Павлов, специалист по имплантология и орална хирургия, в ефира на bTV.
    “Много е важно преди да започне лечението, особено ако има лъчетерапия в лицевата зона, пациентите да потърсят своя зъболекар за превантивни мерки - саниране. Това означава да бъдат излекувани всички зъби в устната кухина, да бъде подготвен пациентът за своята лъче- или химиотерапия.”, отбеляза д-р Венета Павлова, лекар по дентална медицина, специалист в естетиката на усмивката.
    “Когато човек чуе тежката диагноза “рак” или “карцином”, нека да потърси зъболекаря си, защото това често се неглижира. Ако се наложи лечение по време на онко-терапията, вадене на зъб, започват сериозни проблеми - некрози. Трябва да мине период от време след терапията, за да можем да лекуваме зъбите успешно и да няма риск за здравето на пациента”, каза д-р Павлов и допълни:
    “Трябва да минат минимум 6 месеца след края на лечението, за да можем да прилагаме орална хирургия, имплантология. В този период обаче можем да почистваме зъбния камък и да лекуваме кариеси.”
    Научете важна информация за денталното здраве на пациентите с онкологични заболявания от видеото
    И не забравяйте - здравето на усмивката влияе не само на увереността и качеството ни на живот, а и на цялостното ни здравословно състояние.
    Няма здраве, без дентално здраве!

ความคิดเห็น • 1