Teologia i apologetyka [16] || Czym jest dusza?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 7 ก.ย. 2022
  • #InstytutTomistyczny #Teologia #Apologetyka #JanuszPydaOP #KrzysztofOśkoOP
    Janusz Pyda OP w rozmowie z filozofem Krzysztofem Ośko OP zastanawiają się m.in.: Czym jest dusza? Czy istnieją różne jej rodzaje? Po co nam właściwie dusza? Czy każdy człowiek ją ma? Za jakie działania ona odpowiada? Czym różni się dusza człowieka od duszy brzozy lub kota? Czy wyobraźnia jest czymś szerszym niż intelekt? Po jakie książki o duszy warto sięgnąć? Zapraszamy do obejrzenia tej inspirującej rozmowy.
    ________________________________________
    Tu nas można wesprzeć:
    patronite.pl/portaldominikanie
    ________________________________________
    Oglądaj dominikanie.pl w aplikacji:
    → bit.ly/dominikanienaGoogle
    → apple.co/2LqWqAx
    ________________________________________
    Można nas również znaleźć na Facebooku:
    → bit.ly/dominikanieFB
    ________________________________________
    Zdjęcia i montaż: Adam Kucewicz
    ________________________________________

ความคิดเห็น • 13

  • @magorzataslubowska8410
    @magorzataslubowska8410 ปีที่แล้ว +2

    Lubię te czwartkowe audycje 🙂dają dużo do myślenia

  • @alinka8667
    @alinka8667 ปีที่แล้ว +2

    Duszę ludzką odróżnia od pozostałych dynamizm, co oznacza, że może ona wzrastać, rozwijać się, pięknieć, ale może też upaść.
    Bardzo lubię Was słuchać. 👋❤

  • @wodzimierzkiezik9466
    @wodzimierzkiezik9466 ปีที่แล้ว

    Duchu Święty ożyw moja martwą duszę bym był uczestnikiem twego tchnienia w Trójcy Przenajświętszej teraz i na wieki wieków Amen.

  • @MegaNakako
    @MegaNakako ปีที่แล้ว +7

    Nie zgodziłbym się ze stwierdzeniem, że rośliny gorzej kontaktują się ze środowiskiem niż zwierzęta. Po pierwsze zależy jakie zwierzęta i jakie rośliny porównujemy, po drugie - wiele tajemnic z funkcjonowania roślin wciąż jeszcze przed nami do odkrycia, po trzecie - są to po prostu inne organizmy, a więc nie sposób porównywać ich funkcjonowania na zasadzie lepsze/ gorsze. Wiele reakcji do których roślina jest zdolna nie występuje nawet u najbardziej zaawansowanych zwierząt. Inny wątek dotyczący "rozpadania": naturalnym kierunkiem świata jest wzrost entropii a więc wzrost chaosu, czyli rozpadanie się cząsteczek na mniejsze elementy. To że organizm się nie rozpada jest możliwe dzięki chociażby nieustannemu utrzymywaniu gradientu po obu stronach błon co napędza syntezę ATP ("cząsteczek energii"). Pyta ojciec o alternatywę duszy - cały zakres biochemii, podstawowe prawa fizyki i chemii które trzymają organizm ( jak to Ojciec nazwał) w kupie. Więc można na wiele pytań odpowiedzieć bez odwoływania się do bliżej nieokreślonego pojęcia jakim jest dusza a jedynie do czystych praw fizykochemicznych :) inny punkt dotyczący empatii, pomocy itd... przeciez jest to obecne także u zwierząt, nie jest to cecha jedynie naszego gatunku. Jestem osobą wierzącą gdyby coś ale no błagam...m in. takie teksty ignorujące dokonania nauki oddalają wielu ludzi od religii :/ w ogóle w wypowiedziach jest tu mnóstwo uproszczeń, nieuprawnionych osadzen typu na pewno nie... jak chcemy się wypowiadać na jakiś temat to powinniśmy mieć tu jakiekolwiek pojęcie bo inaczej po prostu tracimy w oczach innych ludzi, np tych poszukujących.

  • @mariaignatowska7621
    @mariaignatowska7621 ปีที่แล้ว +4

    Drodzy ojcowie odczuwam pewien niedosyt. Mam wrażenie, że temat został zaledwie naszkicowany

  • @piotrg.1855
    @piotrg.1855 หลายเดือนก่อน +1

    Dusza jest niematerialna więc nie można jej w jakikolwiek sposób zbadać. W starożytności jak i w wiekach późniejszych tak naprawdę na temat mózgu wiedzieliśmy niewiele, by nie powiedzieć, że prawie nic, albo nic (mogę się mylić). Zatem duszy przypisywano różne funkcje odpowiedzialne za nasze działanie, organizm. Tak naprawdę stosunkowo niedawno nauki o mózgu rozwinęły się niesamowicie. Znajdujemy wytłumaczenie dla wielu procesów, które kiedyś utożsamialiśmy np. z inną częścią ciała. Czy musimy dalej upierać się, że dusza wpływa na nasze zachowanie, charakter, itp. Przecież to budowa mózgu, hormony nas kształtują. Czy dusza nie może być czymś na zasadzie ,,podłoża" człowieka, które idzie na życie wieczne, a później dołącza do niego nowe ciało ?

  • @user-sj5fp5ft8i
    @user-sj5fp5ft8i ปีที่แล้ว

    "Dusza ciałem porusza".Tak jak defibrylator lub serce. Lecz nie zawężając do fizjologii, w duszy Pan Bóg zasiał ziarno życia. .. nadprzyrodzonego. Dzięki temu, można skupić się na liturgii Mszy św. nie zwracając uwagi na nieważny w takij chwili smród lub zapach jaki chwilowo czuje powonienie.. .

  • @mariaignatowska7621
    @mariaignatowska7621 ปีที่แล้ว +2

    Coś jest nie tak z ustawieniem mikrofonów, szczególnie ojca Janusza. Kiedy mówi cały czas słychać jakieś trzaski

  • @barbaraszymanowska2451
    @barbaraszymanowska2451 ปีที่แล้ว

    💜🌸💜

  • @krakowski-ruch-katolikow
    @krakowski-ruch-katolikow ปีที่แล้ว

    Właśnie tego dnia odeszła królowa Elżbieta II - było to święto Narodzenia Najświetszej Maryi Panny, która jest Królową Nieba. Być może słyszeliście, że na krótko przed jej śmiercią nad pałacem Buckingham pojawiły się dwie tęcze. Uważam, że jedna była dla królowej Anglii, a druga dla Królowej Nieba. Wszak w Fatimie Maryja oznajmiła:
    "Na koniec moje Niepokalane Serce zwycięży."
    Niech Królowa Wielkiej Brytanii, osoba głęboko religijna, odpoczywa w wiecznym pokoju!

    • @krakowski-ruch-katolikow
      @krakowski-ruch-katolikow ปีที่แล้ว

      Dodam jeszcze, choć to pewnie oczywiste, że symbolikę takiego zdarzenia należy odczytywać wyłącznie kategoriami biblijnymi.

  • @mariaignatowska7621
    @mariaignatowska7621 ปีที่แล้ว

    Dusza zwierząt i roślin jest chyba zawarta w ich DNA. Dusza człowieka wykracza po za tą "spiralę", zawiera coś więcej

  • @Dezerter38
    @Dezerter38 5 หลายเดือนก่อน

    Przepraszam, czy ja słuchałem nieuważnie?, czy ani razu nie padło o duszy idącej do nieba? no, ale skoro " dusza to pojęcie filozoficzne" to ... . Wniosek po wysłuchaniu - współczesny KK tkwi cały czas w Tomizmie opartym na Arystotelesie - dla mnie załamka wobec kognitywistyki, neuronauk, obrazowania mózgu itd