Jako rodowity mieszkaniec Szczytna z ciekawością podszedłem do tego odcinka i się nie zawiodłem - moja ciekawość została zaspokojona, a nawet więcej! Bardzo ciekawie przedstawiona historia szczycieńskiego zamku, często przyjezdni pytają mnie o tę budowlę a ja nie bardzo wiem co im opowiedzieć - teraz już będę miał garść faktów i anegdot pod ręką! Pozdrowienia dla wszystkich ze Szczytna ;-))
Obojetnie, ale Szczytno, dla mnie to wiadomo, najpierw historia, a potem utracona milosc! Ktos tam pojechal, ktos, tam zostal, zalozyl rodzinie (ale zabral, tak jak mnie by zabral)
Chodziłem do szkoły podstawowej, którą widać choćby na 5:04 po lewej stronie od ratusza (zeszpecona nieudaną przeróbką wieży ciśnień na apartamentowiec). Na początku lat 80-tych ruiny były prawdziwymi ruinami, nie były ogrodzone ani "odnawiane" co widać na filmie. W dobrym stanie był mur zamku od strony szkoły i coś jakby pierwsze piętro zamku. Od strony jeziora od strony wschodniej to już raczej zwały średniowiecznych kamieni. Można było pogrzebać trochę w ziemi i znaleźć nawet jakieś klimatyczne prymitywne gwoździe, pewnie pozostałości po konstrukcji drewnianej. Ogólnie super miejsce - chodziło się na przerwie zjeść kanapkę na blankach, albo napisać za rodziców usprawiedliwienie ;) Ogólnie polecam bardzo Szczytno - jest i klimacik krzyżacki, po drugiej stronie miasta od strony WSPolicji lasy są pełne bunkrów "pozycji szczycieńskiej", niedaleko można nawet rowerem na wycieczkę podjechać pod Stare Kiejkuty (widomo co tam jest :)) i jezioro Wałpusz. Blisko do nieprzebytych lasów wielbarskich, które też są pełne artefaktów z I WŚ.
W dzieciństwie często bywałem latem w Szczytnie, wakacje u babci. Pamiętam, że babcia miała znajomego "autochtona", mówił z bardzo dziwnym dla mnie akcentem, którego korzenie były w Szczytnie i od ojca, dziadka sporo wiedział o tym zamku, ratuszu itd. Na początku lat 60. prowadzał nas po tych ruinach, pamiętam, że jakiś dostęp do piwnic był i były łagodnie opadające schody, chyba właśnie te co w pokazanym materiale. I teraz to, co tenże Autochton opowiadał:schody miały mały spadek, bo tymi schodami sprowadzano do piwnic beczki z winem i piwem po prostu je tocząc. W przypadku zagrożenia oblężeniem tymi schodami sprowadzano do piwnic konie robiąc w nich stajnię, dziedziniec był za mały na przetrzymanie kilkunastu koni, czy też więcej. Nawóz też jakoś trzeba było wywalić, taczkami po schodach. Poniżej zamku , co jak przez mgłę pamietam były ruiny kamiennych stajni, ale juz poza obrębem murów obronnych, z boku była jakaś knajpa , może Capri się nazywała?. Jako 10.latek+ słuchałem tych opowieści z rozdziawionym dziobem, na tyle ciekawe to było oraz sposób narracji "Autochtona", że prawie po 60 latach jeszcze te i inne opowieści w jego wykonaniu pamiętam.
Swietny material i swietnie opowiedziany. zyje tu 40 lat i takiego czegos nie widzialem. ale nasze wladze wola kase ladowac w kieszenie niz opowiadac o historii naszego miasta. ale co sie dziwic jak cale te panstwo to sami zlodzieje od dolu do gory. pozdrawiam serdecznie. naprawde nobel sie nalezy takim ludziom jak Ty, bo to nie tylko jeden taki film ciekawy zes stworzyl. Nobel takim, a nie tym debilom co zasluzyli ze nie zasluzyli. I jedna prosba tylko na przyszlosc. zrov cos z tym dzwiekiem, bo raz ciszej, a raz glosniej, czasem rozwala to :)
Bo powinieneś Pan dostać medal od Rzeczypospolitej ( albo Budesrepublik:) ) Te Pańskie filmiki mają swój klimat, może to sposób prowadzenia, może muzyka, może tematyka,może Pańska wiedza, no nie wiem. (Wołoszański 2.0:)) Proszę przyjąć wyrazy szacunku. Bardzo lubię Pański kanał. Zdrowia życzę
@@fafarafa827 jest trzeba trochę poszukać i znajdzie się naszego kustosza regionu z koloratka pod szyją🤗bardzo dobry człowiek,oni robią kawał dobrej roboty.pozdro
@@grzegorzteodorowiczteodoro8975 nie zaprzeczam jeden z najlepszych kanałów na yt,szkoda że Ksiądz o tym nie wspomina w swoich filmach-mógłby przez swoją osobę i świetny kanał przygarniać błądzące owieczki do PBoga...Co niektórych by przekonał do Kościoła i w jakiś sposób ocieplił wizerunek Kapłanów..pozdrawiam Z BOGIEM!!!
Dziękuje ,że pan jest.Dzięki panu jestem nad moimi jeziorami, jak za dawnych młodych lat. Nawet lepiej bo dowiaduje się wielu nowych dla mnie rzeczy.Wspaniały program
Bardzo ciekawy film z mojego rodzinnego miasta. Jako rodowita szczytnianka dużo się z niego dowiedziałam. Czekam na ukończenie prac na ruinach. Po obejrzeniu wizualizacji wiem, że będzie pięknie :)
Prosze, odbudujmy ten piekny Zamek! Razem z Ratuszem bedzie sprawial wyniosle wrazenie. Brakuje nam Zamkow, ktore w wiekszosci zostaly zniszczone podczas najazdu szwedzkego. Polska poniosla straty materialne i ludnosciowe, porownywalne z II wojna swiatowa. Powinnismy domagac sie od Szwecji reparacji i zwrotu zrabowanych dziel sztuki! Pozdrowienia dla mieszkancow Szczytna. Pilnujcie swojego miasta-grodu.
słyszałem ze Pan sie pojawił w naszym mieście. Nareszcie sie doczekałem na odcinek . Super sie ogląda nasze sloneczne miasto w listopadowy poranek . Wiedzą przekazana tez super. 💪🏻🇵🇱
Urodziłem sie w Szczytnie, ale tam nie mieszkam. Jak zawsze film profesjonalny. Kiedy byłem mały i stałem pod ratuszem a nie miałem pojęcia , że to nie jest zamek tylko ratusz! zastanawialem sie często gdzie stał tam ten Jurand? :) :) :) Aaaaa... i pamietam sklep z zabawkami i pewex??? przy głównej ulicy... A to był juz wypas dla dzieciaka! .
Bardzo ciekawa opowieść , dużo faktów dużo ciekawostek a całość w narracji tak dobrej że przez prawie pół godziny byłem w średniowieczu . Pozdrawiam i czekam na więcej :) .
Witam Pana Serdecznie...jako szczytnianin z łezka oglądam Pana filmy pelne historii i ciekawostek mazurskich terenów.. Sam jestem sympatykiem Mazur tak ciekawych turystycznie i oczywiście historycznie. Nie da się nie subskrybować Pana produkcjii jak zwykle za każdym razem ciekawych. Chyba nie obrażę gdy powiem że jest Pan historycznym guru Mazur..uścisnąć Pana dłoń to wielkie wyróżnienie.. Serdecznie Pozdrwawiam i życzę dużo zdrowia.
Jestem tylko opowiadaczem. Swoją wiedzę czerpię od prawdziwych guru historii tych ziem, którzy poświęcili całe życie, aby ją badać i opracowywać. Wszak, bardzo mi miło.
Można też wejść z drugiej strony, wejściem pomiędzy ruinami po lewej a muzeum po prawej. No i lokalizacja: na podstawie dzisiejszego układu hydrologicznego ktoś w internecie napisał, że zamek znajduje się na przesmyku pomiędzy dwoma jeziorami, no i teraz przez ekstrapolację wszyscy powielają błąd, że zamek "wybudowano na przesmyku...". Tymczasem w czasach budowy zamku miejsce jego posadowienia było półwyspem a jeziora Długie i Domowe były jednym zbiornikiem.
Fantastyczny film, oglądałam razem z mamą i dziadkiem który wspominał jak jeszcze zamek wyglądał podczas drugiej wojny światowej. Jako mieszkanka powiatu Szczycieńskiego/Szczytna polecam bardzo historię z drugiej wojny światowej o kobiecie która przechodziła przez granicę w miejscowości Rozogi mając pod spódnicą zegar który normalnie nie mogła przenieść, ponieważ kontrola granic nie zezwalała na to. Cała historia jest opisana w jednej z ksiąg w Szczytnie. Książka znajduje się bardzo prawdopodobnie w Ratuszu, ale także w miejscowości Długi Borek który jest położony obok Spychowa wiele osób znało tą kobietę lub po prostu wiedzą wszystkie fakty ponieważ owa kobieta tam mieszkała. Jeszcze raz mówię bardzo wspaniały film oraz pozdrawiam.
Piękne ruiny...a te ogromne kamienie robią wrażenie,no i w połączeniu z cegłami naprawdę ładne mury tworzą 👍👍 Ciekawie opowiadałeś...milo się słuchało 👍Pozdrawiam serdecznie 🖐😊
Uwielbiam historię, w szczególności Śląska którego jestem częścią. Cała reszta historii mojej kochanej Polski jest jak wysokiej jakości strawa, po prostu jest kochana. Słuchanie twoich opowieści jest czymś wyjątkowym, jest skarbnicą wiedzy. Pozdrawiam serdecznie 😆
W latach 60 tych biegałem po wszystkich komnatach po strychu tesz, mieszkałem na ul Konopnickiej,jak zobaczyłem stare zdjęcia zamku wruciła nostalkgia i wspomnienja .
Kolejna świetna opowieść, którą słucha się z otwartymi ustami;) Czekam z niecierpliwością na kolejne tajemnicze opowieści z przeszłości, oby jak najprędzej.
W jezyku slowackim I czeskim slowo stit (szczit) egzystuje v sensie wlasnie tarczy 😉 Stitok- metka. Takze Szczytno od staropolskiego slowa tarcza moze miec sens 😉Pozdrawiam z Bratyslawy
Przemku, jak zwykle rewelacja. A myślałeś, żeby opowiedzieć kiedyś o nieczynnym kościele/zamku w Bezławkach? To jest w okolicach Świętej Lipki. Nigdy nie byłem w środku, ale z zewnątrz robi ogromne wrażenie.
Oczywiście tak. Mój znajomy zajmował się trochę historią tego miejsca i zaraził mnie tematem już jakiś czas temu. Może 2021 doczeka się realizacji. Lista jest długa, ale 2021 będą wybitnie zamki i krzyżacy (oczywiście nie tylko).
może i nie jestem "starą" mieszkanką szczytna, ale nigdy nie wiedziałam, co kryje się za ruinami. często przychodziło się tam, aby posiedzieć ze znajomymi i wyluzować. zawsze ciekawiła mnie historia tego miejsca, ale nigdzie nie mogłam jej znaleźć, aż do teraz. serdeczne dzięki za tą opowieść! pozdrowienia ze szczytna! 😉
mieszkałem w Szczytnie długie lata a mimo wszystko dowiedziałem się wielu ciekawych informacji. dziękuję za ten reportaż 😊 co do przypuszczenia, że w tamtych czasach nie było Internetu i telewizji i dlatego organizowano zabawy z turem i niedźwiedziem, to myślę że to nawet bardziej niż pewne 😉 pozdrawiam serdecznie i jeszcze raz dziękuję😊
Nie wiem kiedy byliście ostatnio w Zamościu, ale całe fortyfikacje których nikt nigdy nie zdobył, zostały pieczołowicie odnowione, a Rynek Wielki to prawdziwy majstersztyk włoskiego projektanta ... Można obejrzeć filmy na YT. Polecam. A jeszcze jedno, jest takie miasto na Roztoczu o nazwie Frampol z szachownicą ulic. Podczas drugiej wojny ,,szfapscy piloci" uczyli się tam bombardować do celu, gdyż były ulice w kształcie kwadratu. Polecam obejrzeć w Google :)
@@MAZURSKIETAJEMNICE A ja bywałem wiele razy na giełdzie w Mokrem, gdzie znajduje się lotnisko i nie latałem, ale może się z rodziną wybiorę w przyszłości :)
No jestem pod ogromnym wrażeniem, zresztą nie pierwszy raz. Sam zastanawiałem się jak można temat ugryźć, a tu.... Pełen profesjonalizm i świetna koncepcja ze składnią. Brawo Panowie 👍👌😉
Pan powinien mieć swój program w TV, ale zamiast pana świetnie opisanych historii prezes Kurski woli kręcić badziewne filmy o Zenku disco polo. Świetnie pan opowiada, przyciąga jak magnez. Pozdrawiam serdecznie:)
Zajeżdżasz, że aż się czytać nie chce. O tym, że te filmy powinny być w telewizji regionalnej pisałem już po kilku odcinkach, a więc dawno temu, kiedy Kanał odwiedzało dużo mnie widzów. Ten materiał nie może trafić do pasma ogólnopolskiego, o czym Autor-Ksiądz wie najlepiej bo pracował w TV. Nie może trafić na główną antenę ponieważ pojawiałyby się zarzuty że jest za dużo "być może", za dużo "prawdopodobnie" i po co to pokazywać takie domniemania - zamiast tego należy przed pokazaniem doprecyzować, zweryfikować żeby była 100% pewność co do przekazywanego widzowi materiału. Jak to zrobić (doprecyzować, zweryfikować) skoro nikt się tematem nie zajmuje? Zajmuje się tym samorząd lub lokalne muzea? Ktoś prowadzi badania, prace, kwerendy etc etc? Jakoś nie widać, nie słychać bo samorządy w Polsce nic nie robiły, nie alarmowały, nie zabiegały w urzędach centralnych o pieniądze na drogi, szkoły, policje, ośrodki zdrowia, placówki pocztowe, kolej, autobusy - nie uświadamiały mieszkańcom żeby protestowali, nie aktywizowali lokalnych społeczności w proteście w walce o przyszłość, tylko pozwalały na zwijanie państwa ; likwidowane były szkoły, posterunki policji, przychodnie zdrowia, poczty, autobusy, kolej... Bo były (i są) tej samej proweniencji co ówcześnie rządzący. Jak więc oczekiwać że byliby zainteresowani lokalną historią w celu wykorzystania turystycznie jako walor? To wszystko miało się wyludniać - ludzie mieli wyjeżdżać do Berlina i Warszawy, a opuszczone tereny miały mieć nowego-starego gospodarza. W tym celu pilnowano ubóstwa emerytów żeby banki mogły przejmować nieruchomości odwróconą hipoteką (poszukaj sobie więcej bo nawet nie wiesz o czym piszę). Kto więc chodzi koło tematu lokalnej historii regionu? Ksiądz Przemysław. Żeby jego dzieło trafiło na ogólnopolską antenę, musiałoby być zrobione co najmniej jak serial bitwy pod Tannenbergiem - widzisz gdzieś chętny samorząd na wyłożenie kasy? Rząd tego nie zrobi bo musiałby stworzyć zespół z historyków, badaczy, regionalistów etc etc... Kto miałby ich skrzyknąć? Kto miałby to organizować? To nie jest zajęcie dla ministrów ani prezesów telewizji. Do telewizji się przychodzi z gotowym produktem albo rysem. Widzisz gdzieś gotowy produkt, zrealizowany jak bitwa pod Tannenbergiem? Dziękować należy Autorowi, że robi to poświęcając własny czas i środki - proponowałem mu już nawiązanie współpracy z kimś w celu monetyzacji ale nie dla zarobku bo by się nie zgodził, tylko jako coś na kształt sklepiku z pamiątkami, gadżetami Kanału ; jakieś może naklejki na samochód z logo MT, to dodatkowo propagowałoby Kanał i dawało jakieś skromne środki na część kosztów. Oczywiście Autor mógłby też mieć Patronite ale nie wydaje mi się, że się na to zdecyduje - człowiek kumaty wie dlaczego. Wiedziałem, że będę musiał kiedyś to wszystko napisać bo dużo jest komentarzy że to się nadaje do TV i że ten taki owaki Kurski... Dla oburzających się i opluwających monitory z bulwersacji polecam zwrócenie uwagi na co wydają pieniądze samorządowi notable waszych miejscowości, gmin, powiatów, województw... U mnie np na sprzedaż działek dla znajomych w atrakcyjnych miejscach, z widokiem na późniejszą sprzedaż i zysk. Może jak rozliczycie samorządowców, to znajdą się środki na historię, kulturę, sztukę bo od 1989 jest tak : "Mieszkańców potrzeby i postulaty? Nie ma nic ważniejszego od prywaty!"
w 0:39 woda leci z fontanny do jeziorka, ale już w 1:00 w formie spektakularnych pióropuszy wody, wraca do dysz fontanny. Tak to tylko w Szczytnie potrafią :-)
fajny i bardzo merytoryczny kanał pochodzę z Gorlic tu tez odbyla się jedna z njwiększych bitew 1 wojny swiatowej bitwa pod gorlicami 1915 roku cale tereny usiane są cmentarzami wojennymi
Miałeś świetną pogodę,chyba kreciles latem.Jest wiele miejsc ciekawszych do okola Szczytna wystarczy jeszcze na parę filmimow. Dobry filmik pozdrawiam.
Trafiłem tu po obejzeniu serii o bitwie pod Tannenbergiem, filmy na kanale bardzo ciekawe, zapraszają wręcz mnie ;) mieszkanca Śląska na wyprawę na Mazury. Szkoda ze nie ma więcej filmów o działaniach wojennych w tamtych terenach - pozdrawiam
Jako rodowity mieszkaniec Szczytna z ciekawością podszedłem do tego odcinka i się nie zawiodłem - moja ciekawość została zaspokojona, a nawet więcej! Bardzo ciekawie przedstawiona historia szczycieńskiego zamku, często przyjezdni pytają mnie o tę budowlę a ja nie bardzo wiem co im opowiedzieć - teraz już będę miał garść faktów i anegdot pod ręką! Pozdrowienia dla wszystkich ze Szczytna ;-))
Miło się czyta, że komuś ta robota się przydaje😉
Obojetnie, ale Szczytno, dla mnie to wiadomo, najpierw historia, a potem utracona milosc! Ktos tam pojechal, ktos, tam zostal, zalozyl rodzinie (ale zabral, tak jak mnie by zabral)
Wiecej widac twoja jape niz mury zamku
Byłem tam 10 lat temu, piękne miejsce. W dzieciństwie spędzałem wakacje w pobliskim Dąbrownie u rodziny.
Powiem, szczerze, ze jest to jeden z niewielu kanałów, gdzie najpierw daje łapkę w górę, a potem ogladam.... Brawo :)
I owszem jeszcze URBEX HISTORY i HISTORY HIKING !
Też tak robię
Potwierdzam i pozdrawiam
Również dołączam się do tej grupy😀
To samo ja.
Super piguła informacji. Bardzo dziękuję.
Chodziłem do szkoły podstawowej, którą widać choćby na 5:04 po lewej stronie od ratusza (zeszpecona nieudaną przeróbką wieży ciśnień na apartamentowiec). Na początku lat 80-tych ruiny były prawdziwymi ruinami, nie były ogrodzone ani "odnawiane" co widać na filmie. W dobrym stanie był mur zamku od strony szkoły i coś jakby pierwsze piętro zamku. Od strony jeziora od strony wschodniej to już raczej zwały średniowiecznych kamieni. Można było pogrzebać trochę w ziemi i znaleźć nawet jakieś klimatyczne prymitywne gwoździe, pewnie pozostałości po konstrukcji drewnianej. Ogólnie super miejsce - chodziło się na przerwie zjeść kanapkę na blankach, albo napisać za rodziców usprawiedliwienie ;)
Ogólnie polecam bardzo Szczytno - jest i klimacik krzyżacki, po drugiej stronie miasta od strony WSPolicji lasy są pełne bunkrów "pozycji szczycieńskiej", niedaleko można nawet rowerem na wycieczkę podjechać pod Stare Kiejkuty (widomo co tam jest :)) i jezioro Wałpusz. Blisko do nieprzebytych lasów wielbarskich, które też są pełne artefaktów z I WŚ.
W dzieciństwie często bywałem latem w Szczytnie, wakacje u babci. Pamiętam, że babcia miała znajomego "autochtona", mówił z bardzo dziwnym dla mnie akcentem, którego korzenie były w Szczytnie i od ojca, dziadka sporo wiedział o tym zamku, ratuszu itd. Na początku lat 60. prowadzał nas po tych ruinach, pamiętam, że jakiś dostęp do piwnic był i były łagodnie opadające schody, chyba właśnie te co w pokazanym materiale. I teraz to, co tenże Autochton opowiadał:schody miały mały spadek, bo tymi schodami sprowadzano do piwnic beczki z winem i piwem po prostu je tocząc. W przypadku zagrożenia oblężeniem tymi schodami sprowadzano do piwnic konie robiąc w nich stajnię, dziedziniec był za mały na przetrzymanie kilkunastu koni, czy też więcej. Nawóz też jakoś trzeba było wywalić, taczkami po schodach. Poniżej zamku , co jak przez mgłę pamietam były ruiny kamiennych stajni, ale juz poza obrębem murów obronnych, z boku była jakaś knajpa , może Capri się nazywała?. Jako 10.latek+ słuchałem tych opowieści z rozdziawionym dziobem, na tyle ciekawe to było oraz sposób narracji "Autochtona", że prawie po 60 latach jeszcze te i inne opowieści w jego wykonaniu pamiętam.
zajebista produkcja........max ciekawe tematy........a muzyka........panie kochany
To nasze korzenie
Trafiłem przypadkiem na kanał. Bardzo dobra robota
Brawo! Władze wojewódzkie powinny Pana uhonorować za tak piękne opowieści o historii tej dalszej i bliższej Mazur!
Pana i chyba (jeszcze) księdza? ;] Tak czy inaczej dobra robota
@@johnnysyjonsky4424 wladza to krasc potrafi a nie honorowac za takie opowiesci.
Swietny material i swietnie opowiedziany. zyje tu 40 lat i takiego czegos nie widzialem. ale nasze wladze wola kase ladowac w kieszenie niz opowiadac o historii naszego miasta. ale co sie dziwic jak cale te panstwo to sami zlodzieje od dolu do gory. pozdrawiam serdecznie. naprawde nobel sie nalezy takim ludziom jak Ty, bo to nie tylko jeden taki film ciekawy zes stworzyl. Nobel takim, a nie tym debilom co zasluzyli ze nie zasluzyli. I jedna prosba tylko na przyszlosc. zrov cos z tym dzwiekiem, bo raz ciszej, a raz glosniej, czasem rozwala to :)
3 lata nauki w Kolegium widocznym obok Ratusza na ujęciach z drona. Również w ruinach spędzało się popołudnia, rzeczywiście, piwnic wtedy nie było ;)
dodam ze ma pan ogromna wiedze historyczną i dzieki ze pan sie z nią z nami dzieli
Bo powinieneś Pan dostać medal od Rzeczypospolitej ( albo Budesrepublik:) )
Te Pańskie filmiki mają swój klimat, może to sposób prowadzenia, może muzyka, może tematyka,może Pańska wiedza, no nie wiem. (Wołoszański 2.0:))
Proszę przyjąć wyrazy szacunku.
Bardzo lubię Pański kanał.
Zdrowia życzę
Nie ma co gadać, że miło się czyta 🙂
@@MAZURSKIETAJEMNICE ktoś gdzieś pisał że Pan jest księdzem-czy to prawda?
@@fafarafa827 jest trzeba trochę poszukać i znajdzie się naszego kustosza regionu z koloratka pod szyją🤗bardzo dobry człowiek,oni robią kawał dobrej roboty.pozdro
@@grzegorzteodorowiczteodoro8975 nie zaprzeczam jeden z najlepszych kanałów na yt,szkoda że Ksiądz o tym nie wspomina w swoich filmach-mógłby przez swoją osobę i świetny kanał przygarniać błądzące owieczki do PBoga...Co niektórych by przekonał do Kościoła i w jakiś sposób ocieplił wizerunek Kapłanów..pozdrawiam Z BOGIEM!!!
@@grzegorzteodorowiczteodoro8975 Jak najbardziej jest księdzem, napisał nawet książki. Polecam serdecznie 😀
Super materiał! Dowiedziałem się dużo a mieszkam tu od urodzenia!
Zapraszamy wszystkich do Szczytna ! :)
Dziękuje ,że pan jest.Dzięki panu jestem nad moimi jeziorami, jak za dawnych młodych lat.
Nawet lepiej bo dowiaduje się wielu nowych dla mnie rzeczy.Wspaniały program
Bardzo ciekawy film z mojego rodzinnego miasta. Jako rodowita szczytnianka dużo się z niego dowiedziałam. Czekam na ukończenie prac na ruinach. Po obejrzeniu wizualizacji wiem, że będzie pięknie :)
Prosze, odbudujmy ten piekny Zamek! Razem z Ratuszem bedzie sprawial wyniosle wrazenie. Brakuje nam Zamkow, ktore w wiekszosci zostaly zniszczone podczas najazdu szwedzkego.
Polska poniosla straty materialne i ludnosciowe, porownywalne z II wojna swiatowa. Powinnismy domagac sie od Szwecji reparacji i zwrotu zrabowanych dziel sztuki!
Pozdrowienia dla mieszkancow Szczytna. Pilnujcie swojego miasta-grodu.
słyszałem ze Pan sie pojawił w naszym mieście. Nareszcie sie doczekałem na odcinek . Super sie ogląda nasze sloneczne miasto w listopadowy poranek . Wiedzą przekazana tez super. 💪🏻🇵🇱
Zamki na Warmii i Mazurach to super temat. Prosimy o więcej.
Urodziłem sie w Szczytnie, ale tam nie mieszkam. Jak zawsze film profesjonalny. Kiedy byłem mały i stałem pod ratuszem a nie miałem pojęcia , że to nie jest zamek tylko ratusz! zastanawialem sie często gdzie stał tam ten Jurand? :) :) :)
Aaaaa... i pamietam sklep z zabawkami i pewex??? przy głównej ulicy... A to był juz wypas dla dzieciaka! .
Super poranek . I jeszcze Mazurskie Tajemnice.
Bardzo ciekawa opowieść , dużo faktów dużo ciekawostek a całość w narracji tak dobrej że przez prawie pół godziny byłem w średniowieczu . Pozdrawiam i czekam na więcej :) .
Bardzo dziękuję pięknie pan to opowiada ,👍👍👍👍👍👍👍👍
Wyrazy uznania dla Pańskiej pracy. Jak zawsze najwyższy poziom materiału.
Witam. Dobry temat, bardzo ciekawie opowiedziany kawałek historii. Pozdrawiam
Witam Pana Serdecznie...jako szczytnianin z łezka oglądam Pana filmy pelne historii i ciekawostek mazurskich terenów.. Sam jestem sympatykiem Mazur tak ciekawych turystycznie i oczywiście historycznie.
Nie da się nie subskrybować Pana produkcjii jak zwykle za każdym razem ciekawych. Chyba nie obrażę gdy powiem że jest Pan historycznym guru Mazur..uścisnąć Pana dłoń to wielkie wyróżnienie.. Serdecznie Pozdrwawiam i życzę dużo zdrowia.
Jestem tylko opowiadaczem. Swoją wiedzę czerpię od prawdziwych guru historii tych ziem, którzy poświęcili całe życie, aby ją badać i opracowywać. Wszak, bardzo mi miło.
Można też wejść z drugiej strony, wejściem pomiędzy ruinami po lewej a muzeum po prawej. No i lokalizacja: na podstawie dzisiejszego układu hydrologicznego ktoś w internecie napisał, że zamek znajduje się na przesmyku pomiędzy dwoma jeziorami, no i teraz przez ekstrapolację wszyscy powielają błąd, że zamek "wybudowano na przesmyku...". Tymczasem w czasach budowy zamku miejsce jego posadowienia było półwyspem a jeziora Długie i Domowe były jednym zbiornikiem.
A która część (dzisiejszego ) miasta jest dnem jeziora ? ... Fakt jeziora ciągle zmniejszają swój poziom szczególnie widać to na małym
Fantastyczny film, oglądałam razem z mamą i dziadkiem który wspominał jak jeszcze zamek wyglądał podczas drugiej wojny światowej. Jako mieszkanka powiatu Szczycieńskiego/Szczytna polecam bardzo historię z drugiej wojny światowej o kobiecie która przechodziła przez granicę w miejscowości Rozogi mając pod spódnicą zegar który normalnie nie mogła przenieść, ponieważ kontrola granic nie zezwalała na to. Cała historia jest opisana w jednej z ksiąg w Szczytnie. Książka znajduje się bardzo prawdopodobnie w Ratuszu, ale także w miejscowości Długi Borek który jest położony obok Spychowa wiele osób znało tą kobietę lub po prostu wiedzą wszystkie fakty ponieważ owa kobieta tam mieszkała.
Jeszcze raz mówię bardzo wspaniały film oraz pozdrawiam.
Czas to pieniądz ;]
Jak zawsze jestem pod wrażeniem Pana opowieści
Obejrzałam ten film z wielkim zainteresowaniem. Polecam wszystkim.
Dziękuję za ten film. Cieszę się, że moje miasto rodzinne doczekało się tak świetnego materiału :)
Piękne ruiny...a te ogromne kamienie robią wrażenie,no i w połączeniu z cegłami naprawdę ładne mury tworzą 👍👍
Ciekawie opowiadałeś...milo się słuchało 👍Pozdrawiam serdecznie 🖐😊
Oglądam jak zawsze dubeltowo....ta przygoda nie ma końca....dzięki Panowie Pasjonaci......szacun i Chrystus gòra
Przemysław , jak zwykle petarda !!!
Serdeczne dziękuję za materiał o moim mieście :) Świetnie się ogląda! Gorąco pozdrawiam!
WITAM SWIETNY FILM I DUZO CIEKAWYCH WIADOMOSCI NA TEMAT HISTORII
Najlepszy przekaz! Super 🍀
Uwielbiam historię, w szczególności Śląska którego jestem częścią. Cała reszta historii mojej kochanej Polski jest jak wysokiej jakości strawa, po prostu jest kochana. Słuchanie twoich opowieści jest czymś wyjątkowym, jest skarbnicą wiedzy. Pozdrawiam serdecznie 😆
Jak zwykle rzeczowo, konkretnie i profesjonalnie... Dziękujemy i pozdrawiamy
Z każdym odcinkiem przekonuję się , że kanał powinien nosić nazwę "Mazury bez tajemnic" 😄😀🤭
Witam. Odcinek ciekawy. Ratusz z tajemnicą- historią. Te ruiny są malownicze, słuchając opowieści wyobraźnia działa. Pozdrawiam serdecznie 🙂🙂
W latach 60 tych biegałem po wszystkich komnatach po strychu tesz, mieszkałem na ul Konopnickiej,jak zobaczyłem stare zdjęcia zamku wruciła nostalkgia i wspomnienja
.
Kolejna świetna opowieść, którą słucha się z otwartymi ustami;) Czekam z niecierpliwością na kolejne tajemnicze opowieści z przeszłości, oby jak najprędzej.
Brawo dziękuję za kolejny ciekawy projekt dziękuję i pozdrawiam
o byłem tam kilka razy, ale bez wiedzy , tak tylko oglądałem, ciekawiej jest dowiedzieć się więcej , dziękuje za film
Rewelacyjny research, profesjonalnie jak zawsze.
W jezyku slowackim I czeskim slowo stit (szczit) egzystuje v sensie wlasnie tarczy 😉 Stitok- metka. Takze Szczytno od staropolskiego slowa tarcza moze miec sens 😉Pozdrawiam z Bratyslawy
W rosyjskim podobnie.
dziękuje bardzo ja też jestem urodzony w Szczytnie ..i dużo ciekawostek się dowiedziałem bardzo ciekawych .....pozdrawiam Ekipę ......
O super! Czekalam na filmy...pozdrawiam!💚👍
@@abc-ng8vt
Achim, czesc! Pozdrawiam!
Przemku, jak zwykle rewelacja. A myślałeś, żeby opowiedzieć kiedyś o nieczynnym kościele/zamku w Bezławkach? To jest w okolicach Świętej Lipki. Nigdy nie byłem w środku, ale z zewnątrz robi ogromne wrażenie.
Oczywiście tak. Mój znajomy zajmował się trochę historią tego miejsca i zaraził mnie tematem już jakiś czas temu. Może 2021 doczeka się realizacji. Lista jest długa, ale 2021 będą wybitnie zamki i krzyżacy (oczywiście nie tylko).
Jak zawsze najwyższy poziom :)
Świetny materiał. Oglądam każdy Pana film.Czekam na kolejny. Pozdrawiam.
Jak zwykle zarąbista robota
może i nie jestem "starą" mieszkanką szczytna, ale nigdy nie wiedziałam, co kryje się za ruinami. często przychodziło się tam, aby posiedzieć ze znajomymi i wyluzować. zawsze ciekawiła mnie historia tego miejsca, ale nigdzie nie mogłam jej znaleźć, aż do teraz. serdeczne dzięki za tą opowieść! pozdrowienia ze szczytna! 😉
mieszkałem w Szczytnie długie lata a mimo wszystko dowiedziałem się wielu ciekawych informacji. dziękuję za ten reportaż 😊 co do przypuszczenia, że w tamtych czasach nie było Internetu i telewizji i dlatego organizowano zabawy z turem i niedźwiedziem, to myślę że to nawet bardziej niż pewne 😉 pozdrawiam serdecznie i jeszcze raz dziękuję😊
Z niecierpliwością czekałem na kolejne film. Naprawdę ciekawy temat, oglądałem z zainteresowaniem.
Pięknie opowiedziane. Pozdrawiam serdecznie.
Wspaniała garść informacji o moim mieście, do tego ujęcia z drona. Bajka Panie kolego! Leci sub i dzwon. Pozdrowionka
Jak zwykle ciekawa historia 👍👏
Jak zwykle Dziękuję 😊👑
Byłem tam w 2016 roku! Pozdrawiam z Olecka!
Bardzo dobry kanał. Ogrom cennych informacji. Polecam i pozdrawiam z lubelskiego Roztocza i hetmańskiego grodu Twierdzy Zamość 🇵🇱 👍👏👌
Lubię Zamość! Kiedyś nawet latałem nad miastem samolotem :)
Nie wiem kiedy byliście ostatnio w Zamościu, ale całe fortyfikacje których nikt nigdy nie zdobył, zostały pieczołowicie odnowione, a Rynek Wielki to prawdziwy majstersztyk włoskiego projektanta ... Można obejrzeć filmy na YT. Polecam. A jeszcze jedno, jest takie miasto na Roztoczu o nazwie Frampol z szachownicą ulic. Podczas drugiej wojny ,,szfapscy piloci" uczyli się tam bombardować do celu, gdyż były ulice w kształcie kwadratu. Polecam obejrzeć w Google :)
@@MAZURSKIETAJEMNICE A ja bywałem wiele razy na giełdzie w Mokrem, gdzie znajduje się lotnisko i nie latałem, ale może się z rodziną wybiorę w przyszłości :)
@@kostekmati2093 oglądałem kiedyś o tym treningu bombowców w tv
Pełen szacunek bardzo interesujący materiał i jeszcze lepsze przekazanie pozdrawiam i czekam na wiecej
Witam fajny odcinek pozdrawiam i lapka w gore super sie slucha
Witam!! Nie bede sie rozpisywal.Po prostu piekne!!! Dobra robota!! Pozdrowki!!Hej!!
😐👍👍👍Jak zwykle wspaniały przekaz .Pozdrawiam .
Pozdrawiam ze Świecia. Tak masz racje w Świeciu i w Grudziądzu są okrągłe wieże ,,bergfreid"
W Świeciu byłem lata temu, w Grudziądzu na zamku (wstyd) jeszcze nie
ŚWIETNY MATERIAŁ. P0ZDRAWIAM.
Kolejny swietny i bardzo ciekawy (jak zawsze :)) odcinek! Pozdrowienia!
Super
Zacny materiał 💙
Dobry bar jest obok ratusza polecam 2:42 ten mały budynek biały po schodach drewnianych się idzie
dobra robota
Super odcinek
Fajnie to wszystko wygląda z lotu
Drona....
🤝😁😎👍
Świetny film.
super odcinek, akurat jestem w moim domu rodzinnym w szczytnie :D
Kolejny rewelacyjny materiał
No jestem pod ogromnym wrażeniem, zresztą nie pierwszy raz. Sam zastanawiałem się jak można temat ugryźć, a tu.... Pełen profesjonalizm i świetna koncepcja ze składnią. Brawo Panowie 👍👌😉
Panowie i w tym wypadku też wybitnie Panie, które pomagały w realizacji i przygotowaniu materiału:)
Pan powinien mieć swój program w TV, ale zamiast pana świetnie opisanych historii prezes Kurski woli kręcić badziewne filmy o Zenku disco polo. Świetnie pan opowiada, przyciąga jak magnez. Pozdrawiam serdecznie:)
Zajeżdżasz, że aż się czytać nie chce. O tym, że te filmy powinny być w telewizji regionalnej pisałem już po kilku odcinkach, a więc dawno temu, kiedy Kanał odwiedzało dużo mnie widzów. Ten materiał nie może trafić do pasma ogólnopolskiego, o czym Autor-Ksiądz wie najlepiej bo pracował w TV. Nie może trafić na główną antenę ponieważ pojawiałyby się zarzuty że jest za dużo "być może", za dużo "prawdopodobnie" i po co to pokazywać takie domniemania - zamiast tego należy przed pokazaniem doprecyzować, zweryfikować żeby była 100% pewność co do przekazywanego widzowi materiału. Jak to zrobić (doprecyzować, zweryfikować) skoro nikt się tematem nie zajmuje? Zajmuje się tym samorząd lub lokalne muzea? Ktoś prowadzi badania, prace, kwerendy etc etc? Jakoś nie widać, nie słychać bo samorządy w Polsce nic nie robiły, nie alarmowały, nie zabiegały w urzędach centralnych o pieniądze na drogi, szkoły, policje, ośrodki zdrowia, placówki pocztowe, kolej, autobusy - nie uświadamiały mieszkańcom żeby protestowali, nie aktywizowali lokalnych społeczności w proteście w walce o przyszłość, tylko pozwalały na zwijanie państwa ; likwidowane były szkoły, posterunki policji, przychodnie zdrowia, poczty, autobusy, kolej... Bo były (i są) tej samej proweniencji co ówcześnie rządzący. Jak więc oczekiwać że byliby zainteresowani lokalną historią w celu wykorzystania turystycznie jako walor? To wszystko miało się wyludniać - ludzie mieli wyjeżdżać do Berlina i Warszawy, a opuszczone tereny miały mieć nowego-starego gospodarza. W tym celu pilnowano ubóstwa emerytów żeby banki mogły przejmować nieruchomości odwróconą hipoteką (poszukaj sobie więcej bo nawet nie wiesz o czym piszę). Kto więc chodzi koło tematu lokalnej historii regionu? Ksiądz Przemysław. Żeby jego dzieło trafiło na ogólnopolską antenę, musiałoby być zrobione co najmniej jak serial bitwy pod Tannenbergiem - widzisz gdzieś chętny samorząd na wyłożenie kasy? Rząd tego nie zrobi bo musiałby stworzyć zespół z historyków, badaczy, regionalistów etc etc... Kto miałby ich skrzyknąć? Kto miałby to organizować? To nie jest zajęcie dla ministrów ani prezesów telewizji. Do telewizji się przychodzi z gotowym produktem albo rysem. Widzisz gdzieś gotowy produkt, zrealizowany jak bitwa pod Tannenbergiem? Dziękować należy Autorowi, że robi to poświęcając własny czas i środki - proponowałem mu już nawiązanie współpracy z kimś w celu monetyzacji ale nie dla zarobku bo by się nie zgodził, tylko jako coś na kształt sklepiku z pamiątkami, gadżetami Kanału ; jakieś może naklejki na samochód z logo MT, to dodatkowo propagowałoby Kanał i dawało jakieś skromne środki na część kosztów. Oczywiście Autor mógłby też mieć Patronite ale nie wydaje mi się, że się na to zdecyduje - człowiek kumaty wie dlaczego. Wiedziałem, że będę musiał kiedyś to wszystko napisać bo dużo jest komentarzy że to się nadaje do TV i że ten taki owaki Kurski... Dla oburzających się i opluwających monitory z bulwersacji polecam zwrócenie uwagi na co wydają pieniądze samorządowi notable waszych miejscowości, gmin, powiatów, województw... U mnie np na sprzedaż działek dla znajomych w atrakcyjnych miejscach, z widokiem na późniejszą sprzedaż i zysk. Może jak rozliczycie samorządowców, to znajdą się środki na historię, kulturę, sztukę bo od 1989 jest tak : "Mieszkańców potrzeby i postulaty? Nie ma nic ważniejszego od prywaty!"
Świetny filmik i prowadzący
Musimy odbudować zamek , tu Król upił elektora to ważny obiekt , pozdrawiam. 👍💪😁🍷🥃🍺😋😆
Szczytno - miasto w którym fontanny wciągają wodę ;)
Gratuluję spostrzegawczośći :)
@@MAZURSKIETAJEMNICE :)
XD no co ty nie powiesz
w 0:39 woda leci z fontanny do jeziorka, ale już w 1:00 w formie spektakularnych pióropuszy wody, wraca do dysz fontanny. Tak to tylko w Szczytnie potrafią :-)
Super kanał super filmiki 👍👌👏
dobra robota,dalej tak ...
O kurcze, prowadzący bez maseczki ;) uwielbiam te opowieści, super robota, pozdrawiam
Jak zwykle świetny materiał
Małe sprostowanie: w materiale pada nazwa jeziora Długiego, a chodzi przecież o jezioro Domowe. Poza tym chapeau bas.
Ciekawy odcibek. Pozdrawiam!
fajny i bardzo merytoryczny kanał pochodzę z Gorlic tu tez odbyla się jedna z njwiększych bitew 1 wojny swiatowej bitwa pod gorlicami 1915 roku cale tereny usiane są cmentarzami wojennymi
Kilka cmentarzy w tej okolicy udało mi się odwiedzić przy okazji różnych przejazdów,.
Pozdrawiam serdecznie
Miałeś świetną pogodę,chyba kreciles latem.Jest wiele miejsc ciekawszych do okola Szczytna wystarczy jeszcze na parę filmimow. Dobry filmik pozdrawiam.
Świetny odcinek jak zawsze zresztą 🙂
fajna pogoda u nas juz zimno
Świetny film - bardzo fajnie się słuchało a zdjęcia lotnicze rozbudzają wyobraźnię. Czy będzie więcej ,,zamkowych" odcinków? :)
Tak. W przyszłym roku mamy zaplanowane realizacje zamkowo - krzyżackie.
Trafiłem tu po obejzeniu serii o bitwie pod Tannenbergiem, filmy na kanale bardzo ciekawe, zapraszają wręcz mnie ;) mieszkanca Śląska na wyprawę na Mazury. Szkoda ze nie ma więcej filmów o działaniach wojennych w tamtych terenach - pozdrawiam
Ogromne zdziwienie ze mam to na głównej!. Algorytm yt spisał się wzorowo.
Restauracja Mazuriana jest niedaleko, jadałem tam kilka temu. Nadal dobrze karmią?
Rok temu karmili arcyzacnie😉
Bardzo ciekawy film :) Jak zawsze zresztą ;) Pzdr :)