Nagyon jó lett a videó,a több betáplálás akkor is szükséges,az említetteken kívül,ha polarizált kitérőket használunk,hiszen ott szigetelni kell a sinszálakat,különben zárlat lesz. Az első ilyen kitérőmmel sikerült is zárlatot csinálnom,nem néztem a rajzot,ezt már másképp kell beépíteni.
Nagyon jó a téma, minden elismerés.👍 Én, egyenlőre, úgy vagyok vele, hogy kerülgetem a digitális rendszert, mint a macska a forró kását.🙀 Az analóg és pulzus irányított tápnál sok tapasztalatot szereztem, már 12-13 éves koromban a faterom fejemhez vágott egy 1200 oldalas "zsebkonyvet" a villamosságról, mert a modellvasutam karácsonyi üzemzavara miatt rájuk nyitottam az ajtót szekszelés közben...😁 Plussz, a félvezető-gyártók adatlapjai. A névleges feszültség nálam 14,4 V. (az akku feszültsége 12*1,2 V) A maximum 18 V (általában a félvezetők / integrált áramkörök adatlapjában is...) A minimum 12 V (14,4 - Uce, ahol az Uce kb. 2,4 V, ezt használtam az első PWM-nél, amit terveztem, csak tirisztor helyett Darlington tranzisztort használtam) Ohm bácsi törvénye mindig érvényben van, nem lehet az ipsét lefizetni - inkább több helyről betáplálni, mint emelni a feszültséget és nagy ingadozás mellett üzemelni... nem tesz jót. A járművek saját táppal, a váltók és jelzök szintén, a többi más is szintén. Átláthatóbb üzemzavar vagy zárlat esetén. A munkahelyemen van egy jelszónk: "Ha az üzemelés nehezen magyarázható zavarokat hoz magával, akkor kövesd mindig a huzalozást." Az esetek 99%-ban ez volt a tutti. Köszi az informatív videót.👍
Szia Gábor. Tudom ajánlani még a Roco Z21-hez a Z21 Maintenance tool programot a Roco oldaláról. Routerre csatlakozva RJ45 kábellel lehet firmware-t frissíteni Maus-on és a Z21-en is, és megtudja mondani azt is hogy mekkora feszültség megy a pályába, illetve hogy pontosan mennyi mA kerül épp felhasználásra. Például a pálya üresen 0 mA felvételű, de egy Roco Ludmillát ráhelyezve ez az érték 4-5 mA-re ugrik. A mozdony fényszóróját felkapcsolva 9-10 mA-re emelkedik, s elindulva a sebesség függvényében ez akár 159 mA-re is emelkedhet.
Igen hasznos program, jó is hogy írod. Én innen szoktam nézni a mozdonyok áramfelvételét, meg a frissítés is egyszerűbb vele. A feszültséggel annyit kell vigyázni, hogy ha van foglaltságérzékelés akkor ott még esni fognak az értékek illetve hogy az ott kiírt szám csak a betápnál lesz érvényes, távolabb tőle változhatnak az értékek a sínek ellenállása és a terhelés függvényében.
@@gabesz Nekem az meglepő volt hogy a Roco vectronja alapértéken a 9-10 mA-ert fogyasztott de ez az érték felkúszott 485 mA-ig is ahogy elérte a max sebességet, persze ezt úgy hogy visszatartottam a mozdonyt kézzel, szimulálva egy nagyon nehéz szerelvényt.
Az szerintem teljesen jó, 500mA terhelés alatt normális. Mondjuk nálam a csúcstartó a Piko Veki, kipróbáltam, nyolc kerékáramszedős kocsival a 3%-os emelkedőn 200mA körül fogyasztott csak félsebességen, nagyon jó hajtása van neki.
Tanulságos video 👍🏻, nekem is több betáplálási pont van a modulokon. Vágányonként kettö, 1 méteres modulhossznál. Így pl az állomás modulon a váltók miatt 5-6 betáp van :D. (1 méteren) A jelzök es világítások pedig külön áramkörön vannak.
Én 15V-os, de állítható, 3A-es tápegyseget használok boosterenként. Mivel állíthatós, van rajta kis kijelző, hogy mennyi az annyi. Terheletlenül 15V-ra vannak beállítva, utana mennek fel a gépek a pályára. Terhelés mellett (~6db N-es mozdony) kb 0.3-0.4V-ot esik a tápegységen a feszültség. Ez szerintem teljesen rendben van. Annyit hadd tegyek hozzá, hogy a központban is ott van az egyenirányító híd (pont, mert sima trafóval is használható), amiben két diódán megy át, tehát szintén 2×0,7V esik már ott, és akkor még a nagyáramú meghajtó áramkörén is esik egy-két tized volt. A dekóderen nagyjából 1.5V-tal lehet ugyanezen ok miatt számolni, vagyis a tápegységtől a dekóder kimenetéig 3V feszültségeséssel lehet számolni, plusz a rossz táplálásból eredő esés, ami rossz esetben hajmeresztően sok is lehet.
Koszonjuk a video-t! Mi a velemenyed a sin modulok osszeforrasztasarol egy olyan helyen ahol allando a homerseklet es nem kell mozgatni / szetszedni a terepasztalt? Ahogy mondod a modellezo egyik legnagyobb ellensege a sinpapucs.
A mozdonyoknak kiadott parancs jelek a mozdony üzeme alatt végig ismételve vannak vagy csak indításkor és egyéb állapot változtatás esetén van jelküldés? ( Nem vagyok szakértő, ha naív a kérdés.)
A sebességparancsok folyamatosan ismételve vannak (ezért is van egy limit, hogy egyszerre mennyi mozdony tud a pályán közlekedni). A funkcióparancsok viszont csak kiadáskor vannak küldve, jellemzően akkor háromszor küldik a központok őket, és a dekóder addig tartja az állapotot amíg nem érkezik ellenkező parancs.
@@gabesz És minden sebességparancs "névre szóló", tehát az nem kivitelezhető, hogy adott szakaszon minden jármű egy adott sebességgel közlekedjen, a mozdony személyes "megszólítása" nélkül.
Szia Gábor...nem tudom jó helyen vagyok-e a kérdésemmel, de szoktam figyelni a videóidat, és ebből kifolyólag egy olyan kérdésem lenne hogy Analóg vagy digitális vasút modellezéshez is más és más sín típusokat kell-e alkalmazni? HO méretben kérdezném. Pl. Roco I profilos "talpfás " sín...Roco ágyazatos sín....vásárlásában gondolkodom...
@@gabesz Még egy kérdést engedjen meg legyen szíves...roco ágyazatos síneket említett ez igy akkor rendben is van nekem, de ha közben vegyesen találok kedvező áron ilyet csak mondjuk pikoban akkor azokat is össze tudom illeszteni a rocoval?
Helló Gábor. Jók a videóid. Lenne 1 kérdésem. Adott a Z21 start digitális központ. A tápból 18.3 V megy a Z21-be, de a sínek felé már csak 6.8 V megy. Hogy lehetséges ez? A Z21-et másodkézből vettem, de újonnan volt hirdetve. Látszik is rajta h nem használták. Válaszod elő is köszönöm.
@@gabesz Helló Gábor. Dc táp van hozzá.Eredeti gyári. 1 mozdonyunk van egyenlőre, Szergej M62 905. Ma sikerült beüzemelni. Megy szépen,ezek ellenére, lassú üzemben is, de nem üzembiztos, főleg váltóknál. Jópár funkció működik a mozdonyon is. Nagyon jók a videóid, sokat lehet tanulni belőle. Csak így tovább, inspiráló az egész.
Jó a videó! Ha lehet, én most egy másik kérdést tennék fel, ami részben kapcsolódik a digitális vasúthoz. Lehet-e digitális járművet közlekedtetni, vagy inkább üzemeltetni analóg üzemű asztalon? Az ok amiért kérdezem, mert szeretnék egy digitális vasúti darut az asztalra. Szerinted?
Digitálisat ha engedélyezve van az analóg üzemmód akkor tudsz üzemeltetni analógban. Viszont funkciók és hasonlóak nem lesznek külön használhatóak. A darut pl. nem fogod tudni üzemeltetni, mert azt csak digitális parancsokkal lehet irányítani.
@@gabesz Lehet hogy félreérthető voltam, természetesen nem az ára érdekel, ha nem hány voltos és hasonló. Én nem értek hozzá,de egy ismerősöm készítene nekem egyet,de nem tudjuk milyen kondi kell hozzá. Köszönöm.
Szeretném kérni a tájékoztatásodat arról hogy a roco Lokmaus2 teljes készlet és a Multimaus készlete kompatibilis-e egymással? Arra gondolok például, hogy mondjuk roco Lokmaus2 teljes készlete van valakinek ugye azzal ahogy néztem a videókat 3 funkció megy csak: mozdony mozgatás, gyorsaság szabályozás ,és menet ill. zárvények, de ha sound hangzással is akarjuk akkor azt multimaussal láthatjuk! Tehát a Lokmaus2 egységei a multimaus távírányítójával nem kapható teljes élmény gondolom?! Vagy esetleg abszolút nem is illik össze? Köszönöm...
A Lokmaus 2 csak F4-ig kezeli a funkciókat, minden ami afölött van nem fog menni. A hang bekapcsolása jellemzően F1-en van, viszont bármi ami F4 fölött található, azt nem lehet kapcsolni vele. A lokmaus egységei alatt az erősítőt érti? Mert arra rá lehet dugni a Multimaus-t is, és úgy a Multimaus lesz a vezérlőközpont, minden tudásával.
@@gabesz Konkrétan ha a rico Lokmaus2 egysége elegek-e arra hogy ha annak "távja" nincs meg hozzá akkor ha van viszont helyette multimaus távírányitó akkor azt rácsatlakoztatva műkődne- annak minden funkciója?
@@gabesz Hát ez igazán jó hir...Lokmaus2 szereztem nagyon olcsó árba...csak niincs kézi vezérlője hozzá....multimaus kézi vezérlőt meg tudnék szerezni...igy kettőből egy és minden műkődés biztosított lesz! Hát eddig csak reménykedtem ebben...Nagyon köszi Gábor!
Nagyon jó lett a videó,a több betáplálás akkor is szükséges,az említetteken kívül,ha polarizált kitérőket használunk,hiszen ott szigetelni kell a sinszálakat,különben zárlat lesz.
Az első ilyen kitérőmmel sikerült is zárlatot csinálnom,nem néztem a rajzot,ezt már másképp kell beépíteni.
Nagyon jó a téma, minden elismerés.👍
Én, egyenlőre, úgy vagyok vele, hogy kerülgetem a digitális rendszert, mint a macska a forró kását.🙀
Az analóg és pulzus irányított tápnál sok tapasztalatot szereztem, már 12-13 éves koromban a faterom fejemhez vágott egy 1200 oldalas "zsebkonyvet" a villamosságról, mert a modellvasutam karácsonyi üzemzavara miatt rájuk nyitottam az ajtót szekszelés közben...😁 Plussz, a félvezető-gyártók adatlapjai.
A névleges feszültség nálam 14,4 V. (az akku feszültsége 12*1,2 V)
A maximum 18 V (általában a félvezetők / integrált áramkörök adatlapjában is...)
A minimum 12 V (14,4 - Uce, ahol az Uce kb. 2,4 V, ezt használtam az első PWM-nél, amit terveztem, csak tirisztor helyett Darlington tranzisztort használtam)
Ohm bácsi törvénye mindig érvényben van, nem lehet az ipsét lefizetni - inkább több helyről betáplálni, mint emelni a feszültséget és nagy ingadozás mellett üzemelni... nem tesz jót.
A járművek saját táppal, a váltók és jelzök szintén, a többi más is szintén. Átláthatóbb üzemzavar vagy zárlat esetén.
A munkahelyemen van egy jelszónk:
"Ha az üzemelés nehezen magyarázható zavarokat hoz magával, akkor kövesd mindig a huzalozást." Az esetek 99%-ban ez volt a tutti.
Köszi az informatív videót.👍
Köszi Gábor az informatív videót, nagyon jó lett. Jó volt a vicces felvezetés
Szia Gábor. Tudom ajánlani még a Roco Z21-hez a Z21 Maintenance tool programot a Roco oldaláról. Routerre csatlakozva RJ45 kábellel lehet firmware-t frissíteni Maus-on és a Z21-en is, és megtudja mondani azt is hogy mekkora feszültség megy a pályába, illetve hogy pontosan mennyi mA kerül épp felhasználásra. Például a pálya üresen 0 mA felvételű, de egy Roco Ludmillát ráhelyezve ez az érték 4-5 mA-re ugrik. A mozdony fényszóróját felkapcsolva 9-10 mA-re emelkedik, s elindulva a sebesség függvényében ez akár 159 mA-re is emelkedhet.
Igen hasznos program, jó is hogy írod. Én innen szoktam nézni a mozdonyok áramfelvételét, meg a frissítés is egyszerűbb vele. A feszültséggel annyit kell vigyázni, hogy ha van foglaltságérzékelés akkor ott még esni fognak az értékek illetve hogy az ott kiírt szám csak a betápnál lesz érvényes, távolabb tőle változhatnak az értékek a sínek ellenállása és a terhelés függvényében.
@@gabesz Nekem az meglepő volt hogy a Roco vectronja alapértéken a 9-10 mA-ert fogyasztott de ez az érték felkúszott 485 mA-ig is ahogy elérte a max sebességet, persze ezt úgy hogy visszatartottam a mozdonyt kézzel, szimulálva egy nagyon nehéz szerelvényt.
Az szerintem teljesen jó, 500mA terhelés alatt normális. Mondjuk nálam a csúcstartó a Piko Veki, kipróbáltam, nyolc kerékáramszedős kocsival a 3%-os emelkedőn 200mA körül fogyasztott csak félsebességen, nagyon jó hajtása van neki.
Tanulságos video 👍🏻, nekem is több betáplálási pont van a modulokon. Vágányonként kettö, 1 méteres modulhossznál. Így pl az állomás modulon a váltók miatt 5-6 betáp van :D. (1 méteren) A jelzök es világítások pedig külön áramkörön vannak.
Szia, külön a szakaszolásról ill. a vonatbefolyásolás bekötéséről nem tervezel videót csinálni?
Nekem egy állítható feszűltségű laptop tápegység van a z21 re kötve, mióta lecseréltem a gyárit azóta semmi probléma nem volt vele szerencsére.
Igen, ezek a laptoptápok elég stabilan üzemelnek, én is ilyet használok
Én 15V-os, de állítható, 3A-es tápegyseget használok boosterenként. Mivel állíthatós, van rajta kis kijelző, hogy mennyi az annyi. Terheletlenül 15V-ra vannak beállítva, utana mennek fel a gépek a pályára. Terhelés mellett (~6db N-es mozdony) kb 0.3-0.4V-ot esik a tápegységen a feszültség. Ez szerintem teljesen rendben van. Annyit hadd tegyek hozzá, hogy a központban is ott van az egyenirányító híd (pont, mert sima trafóval is használható), amiben két diódán megy át, tehát szintén 2×0,7V esik már ott, és akkor még a nagyáramú meghajtó áramkörén is esik egy-két tized volt. A dekóderen nagyjából 1.5V-tal lehet ugyanezen ok miatt számolni, vagyis a tápegységtől a dekóder kimenetéig 3V feszültségeséssel lehet számolni, plusz a rossz táplálásból eredő esés, ami rossz esetben hajmeresztően sok is lehet.
Koszonjuk a video-t! Mi a velemenyed a sin modulok osszeforrasztasarol egy olyan helyen ahol allando a homerseklet es nem kell mozgatni / szetszedni a terepasztalt? Ahogy mondod a modellezo egyik legnagyobb ellensege a sinpapucs.
Érdemes legalább másfél méterenként dilatációt hagyni, ha forrasztod a sínpapucsokat, még viszonylag állandó hőmérséklet esetén is.
A mozdonyoknak kiadott parancs jelek a mozdony üzeme alatt végig ismételve vannak vagy csak indításkor és egyéb állapot változtatás esetén van jelküldés? ( Nem vagyok szakértő, ha naív a kérdés.)
A sebességparancsok folyamatosan ismételve vannak (ezért is van egy limit, hogy egyszerre mennyi mozdony tud a pályán közlekedni). A funkcióparancsok viszont csak kiadáskor vannak küldve, jellemzően akkor háromszor küldik a központok őket, és a dekóder addig tartja az állapotot amíg nem érkezik ellenkező parancs.
@@gabesz És minden sebességparancs "névre szóló", tehát az nem kivitelezhető, hogy adott szakaszon minden jármű egy adott sebességgel közlekedjen, a mozdony személyes "megszólítása" nélkül.
Igen, minden parancs névre illetve az adott mozdonycímre szól. Minden mozdonycímre érvényes parancs csak stop létezik.
Szia Gábor...nem tudom jó helyen vagyok-e a kérdésemmel, de szoktam figyelni a videóidat, és ebből kifolyólag egy olyan kérdésem lenne hogy Analóg vagy digitális vasút modellezéshez is más és más sín típusokat kell-e alkalmazni? HO méretben kérdezném. Pl. Roco I profilos "talpfás " sín...Roco ágyazatos sín....vásárlásában gondolkodom...
Szia! Nem kell külön sín, a jelenleg újonnan kapható sínek (mint a Roco ágyazatos is) tökéletesen megfelelnek digitális és analóg üzemhez is.
@@gabesz Köszönöm szépen a tájékoztatást....ui. és közben sorban nézegetem a feltöltött videóidat!
Szívesen :)
@@gabesz Még egy kérdést engedjen meg legyen szíves...roco ágyazatos síneket említett ez igy akkor rendben is van nekem, de ha közben vegyesen találok kedvező áron ilyet csak mondjuk pikoban akkor azokat is össze tudom illeszteni a rocoval?
Analóg üzemben, 2 vonat közlekedtetését hogy oldanád meg úgy hogy mindkét oldalt van kitérő?
Analógban z kapcsolást szoktak használni ilyen esetben
@@gabesz az mit jelent pontosan? A feszkóesés analógban nagy baj?
Helló Gábor. Jók a videóid. Lenne 1 kérdésem. Adott a Z21 start digitális központ. A tápból 18.3 V megy a Z21-be, de a sínek felé már csak 6.8 V megy. Hogy lehetséges ez? A Z21-et másodkézből vettem, de újonnan volt hirdetve. Látszik is rajta h nem használták. Válaszod elő is köszönöm.
A kérdésem az hogy miként mérted a 6.8 voltot a sínekben? Sima multiméterrel?
@@gabesz igen
@@gabesz Azóta megmértem Maxwell MX- 25303 True RMS multival is, ugyanaz az értéket mutatja.
Érdekes. A járművek ettől függetlenül üzemelnek vele? A másik kérdésem meg hogy egyen vagy váltóáramú tápot használsz a z21-hez?
@@gabesz Helló Gábor. Dc táp van hozzá.Eredeti gyári. 1 mozdonyunk van egyenlőre, Szergej M62 905. Ma sikerült beüzemelni. Megy szépen,ezek ellenére, lassú üzemben is, de nem üzembiztos, főleg váltóknál. Jópár funkció működik a mozdonyon is. Nagyon jók a videóid, sokat lehet tanulni belőle. Csak így tovább, inspiráló az egész.
Jó a videó!
Ha lehet, én most egy másik kérdést tennék fel, ami részben kapcsolódik a digitális vasúthoz.
Lehet-e digitális járművet közlekedtetni, vagy inkább üzemeltetni analóg üzemű asztalon?
Az ok amiért kérdezem, mert szeretnék egy digitális vasúti darut az asztalra.
Szerinted?
Digitálisat ha engedélyezve van az analóg üzemmód akkor tudsz üzemeltetni analógban. Viszont funkciók és hasonlóak nem lesznek külön használhatóak. A darut pl. nem fogod tudni üzemeltetni, mert azt csak digitális parancsokkal lehet irányítani.
Helló,meg tudnád mondani milyen értékű dióda kell a hídhoz? Köszönöm.
Én egy ilyet használtam: www.hestore.hu/prod_10022203.html
@@gabesz köszönöm, rossz kérdést tettem fel,a kondi értéke érdekelne . Köszönöm.
@@gabesz Lehet hogy félreérthető voltam, természetesen nem az ára érdekel, ha nem hány voltos és hasonló. Én nem értek hozzá,de egy ismerősöm készítene nekem egyet,de nem tudjuk milyen kondi kell hozzá. Köszönöm.
47uF-et célszerű használni, nagyobbat nem
@@gabesz Köszönöm.
Én nem használok 18v mert nekem a régi vonatot le rántotta az aszaltról
Szeretném kérni a tájékoztatásodat arról hogy a roco Lokmaus2 teljes készlet és a Multimaus készlete kompatibilis-e egymással? Arra gondolok például, hogy mondjuk roco Lokmaus2 teljes készlete van valakinek ugye azzal ahogy néztem a videókat 3 funkció megy csak: mozdony mozgatás, gyorsaság szabályozás ,és menet ill. zárvények, de ha sound hangzással is akarjuk akkor azt multimaussal láthatjuk! Tehát a Lokmaus2 egységei a multimaus távírányítójával nem kapható teljes élmény gondolom?! Vagy esetleg abszolút nem is illik össze? Köszönöm...
A Lokmaus 2 csak F4-ig kezeli a funkciókat, minden ami afölött van nem fog menni. A hang bekapcsolása jellemzően F1-en van, viszont bármi ami F4 fölött található, azt nem lehet kapcsolni vele.
A lokmaus egységei alatt az erősítőt érti? Mert arra rá lehet dugni a Multimaus-t is, és úgy a Multimaus lesz a vezérlőközpont, minden tudásával.
@@gabesz Konkrétan ha a rico Lokmaus2 egysége elegek-e arra hogy ha annak "távja" nincs meg hozzá akkor ha van viszont helyette multimaus távírányitó akkor azt rácsatlakoztatva műkődne- annak minden funkciója?
Ha multimaus-od van azt használhatod a Lokmaus2 erősítőjével és tápjával.
@@gabesz Hát ez igazán jó hir...Lokmaus2 szereztem nagyon olcsó árba...csak niincs kézi vezérlője hozzá....multimaus kézi vezérlőt meg tudnék szerezni...igy kettőből egy és minden műkődés biztosított lesz! Hát eddig csak reménykedtem ebben...Nagyon köszi Gábor!
jó lett!