Sprostowanie: 11:05 Wyspy Zielonego Przylądka nie należą do żadnego z krajów europejskich. To niezależny kraj To kolejny rekorodowy materiał. Niby ten film trwa tyle ile ten o Ameryce Północnej, ale Ameryka to kontynent większy, bardzo zróżnicowany. Dużo łatwiej pisało mi się scenariusz o Ameryce niż Europie. Zastanawiałem się miejscami czy nie wchodzę zbyt głęboko, w pewne kwestie, jednak gdybym je skrócił, miałbym niedosyt. Ten film jest taki długi, bo Europa to kontynent na którym żyję ja i moi widzowie. I osobiście uważam, że to bardzo solidna i zróżnicowana dawka wiedzy. Jestem z tego materiału bardzo zadowolony i dumny (mimo że nie unikąłem kilku przejęzyczeń, które wyhaczyłem w montażu - przepraszam za wszelkie drobne potknięcia językowe). Jeśli postanowicie ten film udostępnić, polubić itp. będę Wam dozgonnie wdzięczny. Dziękuję także moim Patronom - bez Was tego typu treści nie mogłyby powstawać! Jeśli chcesz mieć wpływ na powstawanie tego typu treści, zapraszam tutaj ➫ patronite.pl/NaukowoTV
Nie wspomniałeś o największym wulkanie w Europie - o Pola Flegrejskich (Campi Flegrei) (VEI-7). Jego wybuch ok. 40 tys. lat temu był jedną z przyczyn wymarcia neardentalczyków.
Dzięki Ci za to co robisz. Od kiedy Cię oglądam bardzo dużo nowych i ciekawych rzeczy dowiedziałem się z twoich filmów. Do matury rozszerzonej z geografii przygotowywałem się tylko z twoich filmów (większość to Historia Ziemii) i miałem 45% więc o czymś to świadczy. Twoje materiały powinny być dodatkiem do nauczania w szkołach. Rób to dalej Krzysiu bo Ci to zajebiście wychodzi. Pozdrawiam serdecznie ❤
@@NaukowoTV I nie miej zbyt dużego parcia na profesjonalizację nagrań. Zapewne 99% uważa, że technicznie nie trzeba tu dużo poprawiać. Szkodaby było aby materiały straciły "to coś" kosztem techniki (if You know that I mean). Zostawmy ten 1% na progres. Merytorycznie i scenariuszowo super :D
Cudowny odcinek. Jestem co prawda dopiero na 30. minucie, ale słucham z prawdziwą przyjemnością. Super, że ta seria powstała. Bardzo doceniam też sposób Twojej narracji - mi bardzo odpowiada.
Trochę się wystraszyłem ile trwa ten film, ale jestem miło zaskoczony jak szybko i przyjemnie to minęło. Jak zawsze świetny, treściwy i merytoryczny materiał
Świetny materiał ❤ Jestem pod ogromnym wrażeniem, jak się rozwijasz. Przy ograniczonym budżecie zrobić taki film, to majstersztyk ❤ Pozdrawiam z dalekiej północy Norwegii, 350km za kołem podbiegunowym (Tromsø)
Ło kurde, ale moloch wyszedł :D Swoją drogą ostatnio znalazłem dziwną ciekawostkę dotyczacą Europy - Hiszpania, mimo że jest jednym z największych krajów w Europie ma zaskakująco małe jeziora - najwieksze z nich ma około 3,5 km2 :)
Zgadza się - rozrósł się ten materiał. Niby trwa tyle ile ten o Ameryce Północnej, ale Ameryka to kontynent większy, bardzo zróżnicowany. Ciekawostka fajna - gdybym wiedział o tym wcześniej zawarłbym to w filmie.
Oglądam Twoje filmy prawie od początku Twojej działalności i jestem pod wrażeniem, jak kanał się rozwija. Podziwiam Twoją pracę. Uwielbiam dlugie filmy - im dłuższe tym lepiej. ❤
Fantastyczna robota. Uwielbiam takie kanały 😉. Tym filmem zmotywowałeś mnie do wspierania takich kanałów. Jesteś pierwszym twórcą któremu ,,postawiłem kawę". Oby tak dalej 💪
O mamo co za materiał! Przebogaty, ciekawy, pieknie ilustrowany sekwencjami wideo! Zdejmuję czapkę z głowy i biję brawo, wciskając łapkę w górę 😀 Dzięki Krzysztofie!!!!
Dzięki temu kanałowi wiem dużo więcej niż dzięki szkole. Tak świetnie i interesująco przekazujesz wiedzę, że aż chce się uczyć dalej. Czekam na kolejne odcinki.❤
Chciałem odpalić sobie dziś coś podczas przygotowywania śniadania i zauważyłem, że minęło już sporo czasu od Twojego ostatniego filmu, a tu nagle cyk, świetny materiał o kolejnym kontynencie :)
Zaraz zaraz, po zamknięciu Cieśniny Gibraltarskiej Morze Śródziemne nie wyschłoby tylko poważnie obniżyło swoje lustro zmniejszając tym samym powierzchnię parowania i ustalając nowy punkt rownowagi. Wciąż do niego płynie mnóstwo rzek, Dunaj, Nil itp. Fakt, ma ujemny bilans, przez co jest bardziej zasolone niż ocean ale mowienie "wyschloby" to olbrzymie niedopowiedzenie
Podobał mi się ten film o Europy, jak wyjaśniałeś o kontynentu, środowiska, zwierzęta wymarłe, ewolucji na kontynencie Europy. Wielki szacunek dla ciebie :) Czekam na film o Azji.
Z neandertalczykiem wiąże się ciekawy zbieg okoliczności. Otóż jego nazwa pochodzi od doliny Neandertal, czyli dosłownie z greckiego 'nowy człowiek'. Ta zaś wiąże się z niemieckim pastorem Joachimem Neanderem (właściwie Neumannem), szanowanym siedemnastowiecznym kompozytorów psalmów i nauczycielem który zgodnie z ówczesną modą zmienił nazwisko na grecko brzmiące.
W filmie w pewnym sensie jest coś, co zauważałem od dawna, a co często było bardzo ambiwalentnie odbierane przez innych ludzi. Na wskutek przeszłości geograficznej Eurazji zawsze byłem za tym, że skoro już uznajemy Europę, analogicznie powinniśmy wtedy uznawać istnienie kontynentów takich, jak Syberia, Chiny, Dekan i może bardziej problematyczny kawałek powstały po Cymmerii i kilku innych mikrokontynentów, jakie zbiorczo nazywałem Azją mniejszą. Na mapie bardzo dobrze widać granice opisanych miejsc, które byłyby analogiczne do granic Europy. Ale rozumiem, że niestety postrzeganie kontynentów jest dosyć mocno „zaburzone” przez czynnik kulturowy i oprócz takiego oddziaływania na Eurazję widać też to w przypadku Afryki, gdzie de facto wywodząca się z Afryki Arabia jednak jest opisywana, jako część Azji. Tak samo czasami lubię stwierdzić, że na wskutek epoki lodowcowej, w jakiej obecnie żyjemy, acz holocen akurat jest interglacjałem żyjemy na swego rodzaju superkontynencie, który podczas glacjału rozciąga się od Ameryki Południowej do Afryki. Choć tu mogę akurat gadać głupoty i bardzo chętnie posłucham, jak się mylę XD
Nie tylko geolodzy... W geopolityce też się traktuje Europę jako półwysep Eurazji, tym razem z powodów komunikacyjno-transportowych, (będących konsekwencją geologii).
Jeżeli środek Europy jest w NE Polsce, na Litwie, Białorusi, czy nawet na Słowacji to: * Europa Środkowa powinna obejmować takie kraje jak: Polska, Czechy, Słowacja, Ukraina, Litwa, Łotwa, Białoruś, zachodnia połowa Ukrainy (na zachód od Dniepru) [lub cała Ukraina], Węgry, Austria, wschodnie Niemcy, obwód królewiecki * Europa Wschodnia to europejska część Moskowii (zwana też Rosją); europejska cz. Moskowii zajmuje około 42% powierzchni Europy, więc wydaje się dziwne dodawanie tutaj przez wielu również Ukrainy, Białorusi; jeżeli zdefiniować granicę Europy wg wododziału na Kaukazie, to należy zaliczyć też część Gruzji.
Podział na Europe środkową i wschodnią jest bardziej polityczny niż geograficzny, co gorsze ustanowiony na początku tysiąclecia. Aczkolwiek po wielu latach rozwoju polski myślę że oficjalnie można by już mówić że polska należy do Europy środkowej nie tylko geograficznie ale i politycznie.
@@heniudamian534 Te podziały na części Europy były już w 19. wieku. Niemcy i Austriacy stworzyli niemiecko-centryczny koncept Mitteleuropy. Później koncepcja się zmieniała w miarę zmian granic politycznych. Ale opieranie się na polityce i kulturze to jest nieporozumienie. Lepiej jest to zrobić w oparciu o geografię, bo wówczas koncepcja nie będzie się zmieniać w miarę zmian podziałów politycznych. I trzeba użyć obszaru Europy znajdującego się w obrębie kontynentu i szelfu kontynentalnego (odrzucamy zatem europejską część Islandii i europejską część Azorów). Problem jest z wyspami, bo między nimi jest woda, a nie ląd. Pół biedy jeśli wyspa jest w obrębie szelfu kontynentalnego, bo ten jest częścią kontynentu. Można zatem brać pod uwagę kontynent wraz z całym europejskim szelfem kontynentalnym lub bez niego. Niektórzy przy wyznaczaniu środka biorą pod uwagę Islandię i Azory, ale te obliczenia są moim zdaniem błędne, jeżeli brana jest pod uwagę rozpiętość szerokości i długości geograficznych. W takich przypadkach trzeba byłoby się raczej posłużyć modelami "grawitacyjnymi"/"ważonymi", które biorą pod uwagę jedynie ląd, a wykluczają morze poza szelfem kontynentalnym.
Odnośnie do azjatyckich posiadłości krajów europejskich: Wyspa Tuzła w Cieśninie Kerczeńskiej była kiedyś częścią Kosy Tuzła, a więc azjatyckiego Półwyspu Tamańskiego. Jednak administracyjnie wyspa należy do Krymu. Zatem Ukraina również częściowo leży w Azji. Taka ciekawostka :)
Prąd zatokowy to golfszTRom, a nie golfszTOrm 😆 jak zazwyczaj - są nieścisłości różnego rodzaju. Mimo to, przyjemnie mi się słucha, a gdy od czasu do czasu zerkam, widzę, że jest na co popatrzeć. Pozdrowienia spod wulkanu w Indonezji.
Niestety w tak długim materiale nie sposób uniknąć drobnych pomyłek. Kilka przejęzyczeń się wkradło za co przepraszam. Cieszę się że materiał się podobał.
Cześć😊dzięki za świetny materiał!!! Mam pytanie,czy zastanawiałeś się jakby wyglądał nasz kraj gdyby obrócić do o 180°😄 Gdyby "Zakopane " było nad morzem bałtyckim, I odwrotnie może bałtyckie w rejonie dzisiejszych gór. Jak wyglądałby nasz kraj pod względem klimatycznym😉😉
Siła Wezuwiusza to nic w porównaniu z pobliskim wulkanem Polami Flegrejskimi (Campi Flegrei). Campi Flegrei to najsilniejszy wulkan Europy (VEI-7; 300-500 km3 magmy), który dzieli w Wezuwiuszem wspólną komorą magmową. Campi Fregrei jest kilkadziesiąt razy silniejszy niż Wezuwiusz.
Co do Pienińskiego Pasa Skałkowego: tam jest cała plejada skał. Od triasu (rejon wsi Haligovce) po miocen (formacja z Kremnej). Formacja wapienia pienińskiego, która tworzy wiele pięknych szczytów ukazanych na powyższym filmie (i opisanych jako jurajskie) jest tylko "nieco jurajska", bo te skały tworzyły się od tytonu po barrem. Zatem w większości są wieku dolnokredowego. Dodam, że skały o identycznej litologii tworzyły się w tym samym czasie w basenie magurskim. W kredzie, a raczej w okresie kreda górna/paleogen, Pieniński Pas Skałkowy nie tyle się wypiętrzył, co stał się pryzmą akrecyjną ze sporą fragmentacją na olistolity i olistopaki.
Jeśli nie kontynent to może subkontynent europejski. Na południe od Himalajów mamy subkontynent indyjski, a na zachód od Uralu mielibyśmy subkontynent europejski.
Subkontynent, podkontynent - zwarta, duża powierzchnia lądowa, stanowiąca część kontynentu. Kryterium pozwalającym wyróżniać subkontynent jest jego pewna odmienność w stosunku do całości kontynentu. Odmienność tę określają czynniki przyrodnicze, między innymi budowa geologiczna, obecność barier naturalnych (góry, morza), oraz geopolityczne i społeczno-ekonomiczne, np. odmienność religijna, kulturowa czy gospodarcza.
@@robertab929 tylko Dekan leży na osobnej płycie tektonicznej. Kombinowanie tu nie ma sensu, najlepiej powiedzieć, że geograficznie masz kontynent eurazjatycki, ale ponieważ między Europą i Azją mamy olbrzymie różnice kulturowe i polityczne to na poziomie powiedzmy socjologicznym można wyróżnić dwa kontynenty.
@@przemekkochanowski7222 chodziło mi tylko o to, że na poziomie geograficznym Eurazja jest jednym kontynentem, a poziom demograficzny czy socjologiczny nie stanowi pola zainteresowania tego kanału.
To jest kwestia umowna. Każdy geograf ma swoje zdanie. Wg mnie jako geografa też granica przebiega wzdłuż działu wodnego Kaukazu, ale dla uproszczenia można przyjąć granicę FR z Gruzją i Azerbejdżanem, dalej przez środek M. Kaspijskiego oraz granicę z Kazachstanem do podnóża gór Ural, skąd dalej jej wschodnią granicą na północ do ujścia rzeki Bajdaraty. Ale to wg mnie, może dlatego, że byłem tak uczony. Coraz częściej mówi się, że Gruzja, Armenia i Azerbejdżan to też Europa. O ile Gruzja jest coraz chętniej obierana jako destynacja Europejczyków jak kierunek turystyczny tak dwa pozostałe kraje raczej wybierane są dalej bardziej przez azjatów. Znaczy to tyle, że Gruzini mentalnie, kulturowo i marketingowo bardziej podciągają siebie pod Europę. Ale stricte fizyczno - geograficznie to Azja.
@@Marcin_geograf Z tym Azerbejdżanem w Europie to trochę przesada. Zresztą jest jeszcze azerska cześć Iranu i ją z całym Iranem też do Europy? Z drugiej strony mamy też wiele turkijskich narodów w Azji Środkowej. Procentowe odrobiny Azerbejdżanu (Baku), Turcji (Konstantynopol) i Kazachstanu łapią się w definicji Europy, to wystarczy. Ja bym starał się też nie mieszać definicji fizyczno-geograficznej (z częściowym podparciem historią geologiczną) z definicją kulturową. Bo się nagle okaże, że pół Azji chce do Europy :)
@@robertab929 dlatego kraje zakaukazkie (Gruzja, Armenia i Azerbejdżan) to Azja. A to, że np w piłkę nożną grają w części europejskiej to już tylko umowna kwestia tak samo jak Izrael też bodajże gra w Europie mimo iż położony jest w Azji
@@Marcin_geograf W piłkę nozną gra się na całym świecie, za wyjątkiem USA i być może też Kanady. Cały świat używa systemu metrycznego i gra w prawdziwą piłkę nożną, ale nie Amerykanie (Amerykanie też mają "piłkę nożną" tyle, że piłka jest przez większość gry trzymana w rękach, my zwiemy to footballem amerykańskim).
Europa południowa była miejscem życia ciekawych wczesnych Homininae: Dryopithecus, Ouranopithecus, Graecopithecus, Oreopithecus i innych. Nieco póżniej przodkowie dzisiejszych Homininae żyli już tylko w Afryce.
Mam nadzieję, że po omówieniu wszystkich kontynentów i oceanów, nie zwolni Pan z publikacją. Morza, jeziora, rzeki, wyspy... Najciekawsze i najważniejsze z nich czekają na dedykowane materiały. Pozdrawiam. :D
Sprostowanie: 11:05 Wyspy Zielonego Przylądka nie należą do żadnego z krajów europejskich. To niezależny kraj
To kolejny rekorodowy materiał. Niby ten film trwa tyle ile ten o Ameryce Północnej, ale Ameryka to kontynent większy, bardzo zróżnicowany. Dużo łatwiej pisało mi się scenariusz o Ameryce niż Europie. Zastanawiałem się miejscami czy nie wchodzę zbyt głęboko, w pewne kwestie, jednak gdybym je skrócił, miałbym niedosyt. Ten film jest taki długi, bo Europa to kontynent na którym żyję ja i moi widzowie. I osobiście uważam, że to bardzo solidna i zróżnicowana dawka wiedzy. Jestem z tego materiału bardzo zadowolony i dumny (mimo że nie unikąłem kilku przejęzyczeń, które wyhaczyłem w montażu - przepraszam za wszelkie drobne potknięcia językowe).
Jeśli postanowicie ten film udostępnić, polubić itp. będę Wam dozgonnie wdzięczny. Dziękuję także moim Patronom - bez Was tego typu treści nie mogłyby powstawać! Jeśli chcesz mieć wpływ na powstawanie tego typu treści, zapraszam tutaj ➫ patronite.pl/NaukowoTV
Super materiał, chcemy więcej!!!
1:05:27 sztrom, nie sztorm🤓
1:08:32 😆
Nie wspomniałeś o największym wulkanie w Europie - o Pola Flegrejskich (Campi Flegrei) (VEI-7). Jego wybuch ok. 40 tys. lat temu był jedną z przyczyn wymarcia neardentalczyków.
A już miałem pisać o Republice Zielonego Przylądka, że jest niepodległym państwem.
@@robertab929 wow. Polecasz jakieś źródło ntt?
Dzięki Ci za to co robisz. Od kiedy Cię oglądam bardzo dużo nowych i ciekawych rzeczy dowiedziałem się z twoich filmów. Do matury rozszerzonej z geografii przygotowywałem się tylko z twoich filmów (większość to Historia Ziemii) i miałem 45% więc o czymś to świadczy. Twoje materiały powinny być dodatkiem do nauczania w szkołach. Rób to dalej Krzysiu bo Ci to zajebiście wychodzi. Pozdrawiam serdecznie ❤
Dziękuję! :)
@@NaukowoTV I nie miej zbyt dużego parcia na profesjonalizację nagrań. Zapewne 99% uważa, że technicznie nie trzeba tu dużo poprawiać. Szkodaby było aby materiały straciły "to coś" kosztem techniki (if You know that I mean). Zostawmy ten 1% na progres. Merytorycznie i scenariuszowo super :D
@@rafadolny3551
Ile trzeba mieć procent by zdac?
@@arye2457z roszerzonej matury mozna miec nawet 0% natomiast z podstawowej 30% zeby zdac
Cudowny odcinek. Jestem co prawda dopiero na 30. minucie, ale słucham z prawdziwą przyjemnością. Super, że ta seria powstała. Bardzo doceniam też sposób Twojej narracji - mi bardzo odpowiada.
Bardzo Ci dziękuję Wojtku! :) Miło mi!
Bohater, na którego nie zasługujemy ale którego potrzebujemy❤❤❤❤
Trochę się wystraszyłem ile trwa ten film, ale jestem miło zaskoczony jak szybko i przyjemnie to minęło.
Jak zawsze świetny, treściwy i merytoryczny materiał
Europa jast nikim, jedyne co dobrego tu powstało to wojna, niewolnictwo i ćwikła
Tu się nie należy bać tylko cieszyć!
Świetny materiał ❤
Jestem pod ogromnym wrażeniem, jak się rozwijasz. Przy ograniczonym budżecie zrobić taki film, to majstersztyk ❤
Pozdrawiam z dalekiej północy Norwegii, 350km za kołem podbiegunowym (Tromsø)
Można słuchać cię z zaciekawieniem godzinami. Film jakością nie odstaje od poprzednich części, a nawet je przewyższa.
Ło kurde, ale moloch wyszedł :D Swoją drogą ostatnio znalazłem dziwną ciekawostkę dotyczacą Europy - Hiszpania, mimo że jest jednym z największych krajów w Europie ma zaskakująco małe jeziora - najwieksze z nich ma około 3,5 km2 :)
Zgadza się - rozrósł się ten materiał. Niby trwa tyle ile ten o Ameryce Północnej, ale Ameryka to kontynent większy, bardzo zróżnicowany.
Ciekawostka fajna - gdybym wiedział o tym wcześniej zawarłbym to w filmie.
@@NaukowoTV Zawsze najwięcej opowiada się o własnym domu, czy kontynencie. Dobrze się ogląda!
Idealny film do pracy na czas przyjęcia dostawy.
Tutaj sobie przyjmuję sobie towar przy okazji słuchając na jedną słuchawkę 😊
kolejny wspaniały dłuuuuugi film 😍 pójdę spać później niż zamierzałem ale co tam, trafił się wolny poniedziałek jutro 😎
Oglądam Twoje filmy prawie od początku Twojej działalności i jestem pod wrażeniem, jak kanał się rozwija. Podziwiam Twoją pracę. Uwielbiam dlugie filmy - im dłuższe tym lepiej. ❤
Takich materiałów się nie pomija-bardzo dobrze się to ogląda,konkretny zastrzyk wiedzy
O juz wiem co bd oglądał w niedziele przed snem, dzięki
To nie będziesz mógł zasnąć, bo film pobudzi Twoją ciekawość
Klasyka @@robertab929
Twoje materiały nabrały kształtu blockbusterów stary 💪😁 Winszuję, i odpalam. Pozdrowienia znad Bałtyku 🏝️
Fantastyczna robota. Uwielbiam takie kanały 😉. Tym filmem zmotywowałeś mnie do wspierania takich kanałów. Jesteś pierwszym twórcą któremu ,,postawiłem kawę".
Oby tak dalej 💪
Dziękuję! :)
Dzięki za odcinek. Bedzie co słuchać :D
O mamo co za materiał! Przebogaty, ciekawy, pieknie ilustrowany sekwencjami wideo! Zdejmuję czapkę z głowy i biję brawo, wciskając łapkę w górę 😀 Dzięki Krzysztofie!!!!
Szacunek za wszystko, co robisz. Masz piękną i ciekawa pasję, i przedstawiasz ja w bardzo interesujący sposób💪🔥🔥🔥Powodzenia w rozwoju kanału🔥
WITAJ.
Najprofesjonalniejszy kanal informacyjny YT i to nie tylko polskim . Zastanawiam sie nad
Patronite.
POZDRAWIAM
Dziekuję za miłe słowa. Bardzo mi miło!
Pozdrawiam!
Dużo ciekawych informacji. Dzięki. Zainteresowała mnie strefa Teisseyre’a-Tornquista.
Ups, wyspy zielonego przylądka są niepodległe.
Ale łatwo się pomylić w tym gąszczu wiedzy 😀
Ale zostały odkryte i zaludnione przez portugalię, a niepodległość mają dopiero od 49 lat
Bardzo fajny odcinek😊
Zrobisz odcinek o górach Kaukaz?
Siemka, kolejny świetny materiał dotyczący ziemi 👍👍
Dzięki temu kanałowi wiem dużo więcej niż dzięki szkole. Tak świetnie i interesująco przekazujesz wiedzę, że aż chce się uczyć dalej. Czekam na kolejne odcinki.❤
Wspanialy film, wspaniala robota :) Dziękuję :*
Pluton to planeta!! 💪 Europa to kontynent! 💪 Pozdrawiam serdecznie! 🙂 Czekam na więcej odcinków. 😉
Masz talent przekazu.
Pozdrawiam.
Jak zwykle niesamowite!
Jak zwykle świetny i ciekawy materiał. Dowiedziałem się wielu interesujących rzeczy. Nie sądziłem że nasz kontynent jest taki ciekawy.
Fantastyczny materiał, pozdrawiam.
Bardzo ciekawy materiał i miło spędzony czas
Chciałem odpalić sobie dziś coś podczas przygotowywania śniadania i zauważyłem, że minęło już sporo czasu od Twojego ostatniego filmu, a tu nagle cyk, świetny materiał o kolejnym kontynencie :)
Jak zawsze porządny materiał.
Rewelacyjny film, świetnie się go oglądało. Dziękuję! :)
CDziekuje za wspaniałą lekcje geografii. Pozdrawiam.
No w koncu, juz sie nie moglam doczekac! Jak tylko wroce z pracy to sie zabieram za ogladanie 😊
No i się doczekałem
Ło matko... godzina, czterdzieści oglądania... Leci łapka dla zasięgu
Wszystkiego dobrego Krzysztofie, działaj dalej 🔥
Zaraz zaraz, po zamknięciu Cieśniny Gibraltarskiej Morze Śródziemne nie wyschłoby tylko poważnie obniżyło swoje lustro zmniejszając tym samym powierzchnię parowania i ustalając nowy punkt rownowagi. Wciąż do niego płynie mnóstwo rzek, Dunaj, Nil itp. Fakt, ma ujemny bilans, przez co jest bardziej zasolone niż ocean ale mowienie "wyschloby" to olbrzymie niedopowiedzenie
Podobał mi się ten film o Europy, jak wyjaśniałeś o kontynentu, środowiska, zwierzęta wymarłe, ewolucji na kontynencie Europy. Wielki szacunek dla ciebie :)
Czekam na film o Azji.
No, w końcu!
Wow jak zawsze 🎉😮
W końcu! Odcinek tyle wyczekiwany co medal siatkarzy na na IO
Odcinek bardziej wyczekiwany co medal siatkarzy na na IO
W końcu jest ten medal, może przestanie się pisać i mówić o fajtłapach w piłce nożnej co tylko wstyd przynoszą
Z neandertalczykiem wiąże się ciekawy zbieg okoliczności. Otóż jego nazwa pochodzi od doliny Neandertal, czyli dosłownie z greckiego 'nowy człowiek'. Ta zaś wiąże się z niemieckim pastorem Joachimem Neanderem (właściwie Neumannem), szanowanym siedemnastowiecznym kompozytorów psalmów i nauczycielem który zgodnie z ówczesną modą zmienił nazwisko na grecko brzmiące.
Jak zwykle świetny odcinek! Brawo!
Świetny film. Bardzo dziękuję
Dzięki za ciekwy odcinek, czekam na kolejny 😊
Kurde bardzo czekałem na odcinek o kontynentach naszego pieknego świata :)
Świetna produkcja, jak zawsze z resztą :)
W filmie w pewnym sensie jest coś, co zauważałem od dawna, a co często było bardzo ambiwalentnie odbierane przez innych ludzi. Na wskutek przeszłości geograficznej Eurazji zawsze byłem za tym, że skoro już uznajemy Europę, analogicznie powinniśmy wtedy uznawać istnienie kontynentów takich, jak Syberia, Chiny, Dekan i może bardziej problematyczny kawałek powstały po Cymmerii i kilku innych mikrokontynentów, jakie zbiorczo nazywałem Azją mniejszą. Na mapie bardzo dobrze widać granice opisanych miejsc, które byłyby analogiczne do granic Europy. Ale rozumiem, że niestety postrzeganie kontynentów jest dosyć mocno „zaburzone” przez czynnik kulturowy i oprócz takiego oddziaływania na Eurazję widać też to w przypadku Afryki, gdzie de facto wywodząca się z Afryki Arabia jednak jest opisywana, jako część Azji.
Tak samo czasami lubię stwierdzić, że na wskutek epoki lodowcowej, w jakiej obecnie żyjemy, acz holocen akurat jest interglacjałem żyjemy na swego rodzaju superkontynencie, który podczas glacjału rozciąga się od Ameryki Południowej do Afryki. Choć tu mogę akurat gadać głupoty i bardzo chętnie posłucham, jak się mylę XD
❤ jestes zajebisty!!! ❤ To ze twoje materialy powinny sie pojawiac w szkole juz ci pisalem!!!!!!!!!!!!
Mega odcinek, oby tak dalej ;)
12:16 turcja jest w nato a nie unii. Taki mały błąd
Zgadza się. Jest krajem kandydującym do Unii i to mnie zmyliło. Przypiąłem w komentarzu sprostowanie.
Super materiał,jak zwykle.
Nie tylko geolodzy... W geopolityce też się traktuje Europę jako półwysep Eurazji, tym razem z powodów komunikacyjno-transportowych, (będących konsekwencją geologii).
Super odcinek dzięki ❤
Byczq szanuję
20:27 Turcja nie należy przecież do Unii Europejskiej
Bo leży w Azji. Tylko maleńki skrawek lądu na północ od Bosfpru należy do Europy.
Turcja jest kandydatem do Unii Europejskiej
@@arye2457A co to ma do rzeczy? Przecież są kraje w unii, które nie leżą w Europie....
@@arye2457Nie chodzi nawet o to. Turcja to zadupie trzeciego świata, któremu daleko do standardów europejskich
@@frontprokapitalistyczny4593 Jakich standardów?
Fajny film podobał mi się. Ale mie wspomniałeś o plamach gorąca, wulkaniźmie , a to w moim odczuciu mega ciekawe aspekty
Jeżeli środek Europy jest w NE Polsce, na Litwie, Białorusi, czy nawet na Słowacji to:
* Europa Środkowa powinna obejmować takie kraje jak: Polska, Czechy, Słowacja, Ukraina, Litwa, Łotwa, Białoruś, zachodnia połowa Ukrainy (na zachód od Dniepru) [lub cała Ukraina], Węgry, Austria, wschodnie Niemcy, obwód królewiecki
* Europa Wschodnia to europejska część Moskowii (zwana też Rosją); europejska cz. Moskowii zajmuje około 42% powierzchni Europy, więc wydaje się dziwne dodawanie tutaj przez wielu również Ukrainy, Białorusi; jeżeli zdefiniować granicę Europy wg wododziału na Kaukazie, to należy zaliczyć też część Gruzji.
Podział na Europe środkową i wschodnią jest bardziej polityczny niż geograficzny, co gorsze ustanowiony na początku tysiąclecia. Aczkolwiek po wielu latach rozwoju polski myślę że oficjalnie można by już mówić że polska należy do Europy środkowej nie tylko geograficznie ale i politycznie.
@@heniudamian534 Początek którego tysiąclecia masz na myśli?
@@robertab929 drugiego, miałem na myśli przełom lat 90 i roku 2000. Tak mniej więcej już nie czepiajmy się na siłę, może trochę wcześniej
@@heniudamian534 Te podziały na części Europy były już w 19. wieku. Niemcy i Austriacy stworzyli niemiecko-centryczny koncept Mitteleuropy. Później koncepcja się zmieniała w miarę zmian granic politycznych. Ale opieranie się na polityce i kulturze to jest nieporozumienie.
Lepiej jest to zrobić w oparciu o geografię, bo wówczas koncepcja nie będzie się zmieniać w miarę zmian podziałów politycznych.
I trzeba użyć obszaru Europy znajdującego się w obrębie kontynentu i szelfu kontynentalnego (odrzucamy zatem europejską część Islandii i europejską część Azorów). Problem jest z wyspami, bo między nimi jest woda, a nie ląd. Pół biedy jeśli wyspa jest w obrębie szelfu kontynentalnego, bo ten jest częścią kontynentu. Można zatem brać pod uwagę kontynent wraz z całym europejskim szelfem kontynentalnym lub bez niego.
Niektórzy przy wyznaczaniu środka biorą pod uwagę Islandię i Azory, ale te obliczenia są moim zdaniem błędne, jeżeli brana jest pod uwagę rozpiętość szerokości i długości geograficznych. W takich przypadkach trzeba byłoby się raczej posłużyć modelami "grawitacyjnymi"/"ważonymi", które biorą pod uwagę jedynie ląd, a wykluczają morze poza szelfem kontynentalnym.
Odnośnie do azjatyckich posiadłości krajów europejskich: Wyspa Tuzła w Cieśninie Kerczeńskiej była kiedyś częścią Kosy Tuzła, a więc azjatyckiego Półwyspu Tamańskiego. Jednak administracyjnie wyspa należy do Krymu. Zatem Ukraina również częściowo leży w Azji. Taka ciekawostka :)
Prąd zatokowy to golfszTRom, a nie golfszTOrm 😆 jak zazwyczaj - są nieścisłości różnego rodzaju. Mimo to, przyjemnie mi się słucha, a gdy od czasu do czasu zerkam, widzę, że jest na co popatrzeć. Pozdrowienia spod wulkanu w Indonezji.
Niestety w tak długim materiale nie sposób uniknąć drobnych pomyłek. Kilka przejęzyczeń się wkradło za co przepraszam. Cieszę się że materiał się podobał.
Bardzo ciekawe, dziekuje
Ostatnio właśnie nad tym się zastanawiałem dzięki za odcinek
No super byłoby obejrzeć historię ziemi w takim formacie 😊
Obejrzycie - pierwsze odcinki może uda się zrobić jeszcze w tym roku. 😉
Cześć😊dzięki za świetny materiał!!!
Mam pytanie,czy zastanawiałeś się jakby wyglądał nasz kraj gdyby obrócić do o 180°😄
Gdyby "Zakopane " było nad morzem bałtyckim, I odwrotnie może bałtyckie w rejonie dzisiejszych gór.
Jak wyglądałby nasz kraj pod względem klimatycznym😉😉
Komentarz dla zasięgu na początek.
Super robota 😊
Dzięki ❤
Dobra robota
Turcja nie jest członkim Unii Europejskiej. Poza tym kanał super. Pozdrawiam
Mój błąd - ale już wyciąłem to zdanie o Turcji. Jak film się przetworzy to błędu nie będzie.
Złoto ,dziekuje bardzo
Dziekuję :)
Rewelacja dziękuję
Erupcja Wezuwiusza z tego co pamiętam oprócz Pompejów i Herkulanum zniszczyła też Stabiae i Oplontis.
W tych dwóch ostatnich chyba nigdy nie było wykopalisk.
@@arye2457 były z tego co pamiętam ze studiów, ale mało medialne.
Siła Wezuwiusza to nic w porównaniu z pobliskim wulkanem Polami Flegrejskimi (Campi Flegrei). Campi Flegrei to najsilniejszy wulkan Europy (VEI-7; 300-500 km3 magmy), który dzieli w Wezuwiuszem wspólną komorą magmową. Campi Fregrei jest kilkadziesiąt razy silniejszy niż Wezuwiusz.
Czekaliśmy, czekaliśmy... I się doczekaliśmy
Bardzo lubię tę serię :D
Kurczę ale fajny materiał
Może zrób drugą część odcinka Czy brakujące ogniwa ewolucji nie istnieją?
Dziękuję.
❤❤❤❤❤ super film
Łapka w górę jeszcze przed rozpoczęciem seansu bo wiem, ze bedzie warto😎
11:00 Wyspy Zielonego Przylądka nie należą do żadnego z krajów europejskich. To oddzielny kraj. Po za tym bardzo fajny materiał
Co do Pienińskiego Pasa Skałkowego: tam jest cała plejada skał. Od triasu (rejon wsi Haligovce) po miocen (formacja z Kremnej). Formacja wapienia pienińskiego, która tworzy wiele pięknych szczytów ukazanych na powyższym filmie (i opisanych jako jurajskie) jest tylko "nieco jurajska", bo te skały tworzyły się od tytonu po barrem. Zatem w większości są wieku dolnokredowego. Dodam, że skały o identycznej litologii tworzyły się w tym samym czasie w basenie magurskim. W kredzie, a raczej w okresie kreda górna/paleogen, Pieniński Pas Skałkowy nie tyle się wypiętrzył, co stał się pryzmą akrecyjną ze sporą fragmentacją na olistolity i olistopaki.
Jeśli nie kontynent to może subkontynent europejski.
Na południe od Himalajów mamy subkontynent indyjski, a na zachód od Uralu mielibyśmy subkontynent europejski.
Subkontynent, podkontynent - zwarta, duża powierzchnia lądowa, stanowiąca część kontynentu. Kryterium pozwalającym wyróżniać subkontynent jest jego pewna odmienność w stosunku do całości kontynentu. Odmienność tę określają czynniki przyrodnicze, między innymi budowa geologiczna, obecność barier naturalnych (góry, morza), oraz geopolityczne i społeczno-ekonomiczne, np. odmienność religijna, kulturowa czy gospodarcza.
Wolałbym mówić o Indiach i innych krajach Azji Południowej jako o osobnym kontynencie. Im więcej kontynentów tym weselej...
@@robertab929 tylko Dekan leży na osobnej płycie tektonicznej. Kombinowanie tu nie ma sensu, najlepiej powiedzieć, że geograficznie masz kontynent eurazjatycki, ale ponieważ między Europą i Azją mamy olbrzymie różnice kulturowe i polityczne to na poziomie powiedzmy socjologicznym można wyróżnić dwa kontynenty.
@@grzegorzciechanowski4803duże różnice socjologiczne polityczne i kulturowe są miedzy ludami syberii a arabią
@@przemekkochanowski7222 chodziło mi tylko o to, że na poziomie geograficznym Eurazja jest jednym kontynentem, a poziom demograficzny czy socjologiczny nie stanowi pola zainteresowania tego kanału.
Kawał dobrej roboty!
No to zaczynamy seans !
min. 22:46
Granice Europy powinna obejmować CAŁY kraton wschodnioeuropejski. A więc najlepsza jest granica na wododziale Kaukazu.
To jest kwestia umowna. Każdy geograf ma swoje zdanie. Wg mnie jako geografa też granica przebiega wzdłuż działu wodnego Kaukazu, ale dla uproszczenia można przyjąć granicę FR z Gruzją i Azerbejdżanem, dalej przez środek M. Kaspijskiego oraz granicę z Kazachstanem do podnóża gór Ural, skąd dalej jej wschodnią granicą na północ do ujścia rzeki Bajdaraty. Ale to wg mnie, może dlatego, że byłem tak uczony.
Coraz częściej mówi się, że Gruzja, Armenia i Azerbejdżan to też Europa. O ile Gruzja jest coraz chętniej obierana jako destynacja Europejczyków jak kierunek turystyczny tak dwa pozostałe kraje raczej wybierane są dalej bardziej przez azjatów. Znaczy to tyle, że Gruzini mentalnie, kulturowo i marketingowo bardziej podciągają siebie pod Europę. Ale stricte fizyczno - geograficznie to Azja.
@@Marcin_geograf Z tym Azerbejdżanem w Europie to trochę przesada. Zresztą jest jeszcze azerska cześć Iranu i ją z całym Iranem też do Europy?
Z drugiej strony mamy też wiele turkijskich narodów w Azji Środkowej.
Procentowe odrobiny Azerbejdżanu (Baku), Turcji (Konstantynopol) i Kazachstanu łapią się w definicji Europy, to wystarczy.
Ja bym starał się też nie mieszać definicji fizyczno-geograficznej (z częściowym podparciem historią geologiczną) z definicją kulturową. Bo się nagle okaże, że pół Azji chce do Europy :)
@@robertab929 dlatego kraje zakaukazkie (Gruzja, Armenia i Azerbejdżan) to Azja. A to, że np w piłkę nożną grają w części europejskiej to już tylko umowna kwestia tak samo jak Izrael też bodajże gra w Europie mimo iż położony jest w Azji
@@Marcin_geograf W piłkę nozną gra się na całym świecie, za wyjątkiem USA i być może też Kanady. Cały świat używa systemu metrycznego i gra w prawdziwą piłkę nożną, ale nie Amerykanie (Amerykanie też mają "piłkę nożną" tyle, że piłka jest przez większość gry trzymana w rękach, my zwiemy to footballem amerykańskim).
Super film
Ale bym sobie obejrzał historię ziemi w tak długim formacie
Wiele wskazuje na to że uda mi się reaktywować tą serię właśnie w takim formacie jeszcze w tym roku. 😉
Dziękuję, na taki materiał czekałem ( a jestem "nogą" z geografii) ❤
1:38:38 światowej czołówki europejskiej?
Bardzo tego dużo, ale warto było obejrzeć.
Taktyczne podziękowanie dla kanału za miłe oglądanie.🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻
Jesteś super
Dziękuję za fantastyczny materiał.
Byłem na przylądku Cabo da Roca :)
Bardzo kamienisty?
@@arye2457 Wręcz skalisty :D
Europa południowa była miejscem życia ciekawych wczesnych Homininae: Dryopithecus, Ouranopithecus, Graecopithecus, Oreopithecus i innych.
Nieco póżniej przodkowie dzisiejszych Homininae żyli już tylko w Afryce.
Mam nadzieję, że po omówieniu wszystkich kontynentów i oceanów, nie zwolni Pan z publikacją. Morza, jeziora, rzeki, wyspy... Najciekawsze i najważniejsze z nich czekają na dedykowane materiały.
Pozdrawiam. :D