Tanie wino jest dobre, bo jest dobre i tanie / Co się piło w czasach PRL? / Jak smakowało?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 10 ส.ค. 2022
  • Sołtys Zenek posiada sporą kolekcję butelek po trunkach, napojach i innych płynach z dawnych lat. Są na nich oryginalne etykiety które nie jednemu mogą przywołać wspomnienia na ich widok. Jedni wspominają smak, inni wydarzenia z nimi związane. Posłuchajcie sami.
    Też macie jakieś wspomnienia z tym związane?
    Podzielcie się nimi w komentarzach :-)

ความคิดเห็น • 167

  • @Krzysztof_Kornet_84
    @Krzysztof_Kornet_84 ปีที่แล้ว +29

    Raz, gdy moja kobita z koleżankami się spotkała u nas w domu i brakło winka.
    Mnie wysłały po winko.
    A kupiłem Snajpera i Amarenę.
    Ponalewałem do butelek po lepszych winach.
    Jakie były zachwycone, nic nie poznały hihi
    Szato De Jabol i Alpażą De La Patik hihi

  • @rychuborowik210
    @rychuborowik210 ปีที่แล้ว +9

    Zupełnie przypadkiem wszedłem na ten filmik i powiem krótko:
    Świetulny gość z tego pana. Świetnie i arcyciekawie opowiada. Gdybym mieszkał blisko niego to codziennie bym go odwiedzał i słuchał jego opowiadań.
    Pozdrawiam obu Panów bardzo Serdecznie.
    >>Ryszard 🙂

  • @marcinparada8789
    @marcinparada8789 ปีที่แล้ว +5

    Tak tak dzięki temu takiemu winu wielu moich znajomych odeszło z tego świata oraz mało brakowało bym i ja odszedł

  • @liswitalis9627
    @liswitalis9627 2 ปีที่แล้ว +23

    U nas jak nie było musztardówy pod ręką to robili kieliszki z przerośniętego ogórka albo marchwi pastewnej :) A odnośnie piwa, to raz w kiosku przy jednym z miejscowych zakładów facet przyjezdny idąc od stacji kolejowej kupił piwo. Zaczął je pić, a nie wiedział, że w środku była zdechła mysz, po czym jak ją wyczuł na ustach i języku rzygnął tak, że prawie na całą szerokość ulicy poleciało :)

    • @tera1769
      @tera1769 2 ปีที่แล้ว

      Pomysłowo gorzej zimą.

  • @patriotapolski2672
    @patriotapolski2672 ปีที่แล้ว +2

    dwa - za czasów PRL, lepiej było szukać kartonów i oddawać je na skup. Karton ( ten gruby ) był znacznie bardziej opłacalny w sprzedaży niż butelki.
    Najdroższe butelki były po winie 0,75L, następnie były butelki po piwie, później po oranżadzie 0,33L - natomiast butelki po wódce były najtańsze na skupie i należało je umyć i zdjąć z nich "obrączki". Butelka po winie kosztowała 50gr, butelka po piwie 30groszy, butelki po oranżadzie skupowano po 20groszy - a po wódce po 5gr.....
    W latach 85-90 najdroższe butelki były szklane butelki po Coca-Coli 1L - kosztowały nawet 1,5zł za sztukę i można je było sprzedać nawet w SPOŁEM czy BS, GS - i nie trzeba było łazić po skupach. Butelka po "wodzie grodziskiej" również 1L kosztowała wtedy 70 groszy ;).

  • @darolew6104
    @darolew6104 ปีที่แล้ว +3

    Pozdrawiam wspaniały film ,widać że pan opowiada z pasją super się tego słucha.

  • @kamilu08
    @kamilu08 ปีที่แล้ว +1

    Pana Sołtysa można słuchać godzinami

  • @Ratel777
    @Ratel777 ปีที่แล้ว +1

    Woooohoho zbaranialem 🤯🤩 Niesamowity materiał i kawał historii 😍😍👌👌👌💪💪💪 Pozdrawiam Serdecznie ✋👊

  • @kaldar429
    @kaldar429 ปีที่แล้ว +1

    Pięknie się słuchało😀

  • @andrzejgwd2612
    @andrzejgwd2612 2 ปีที่แล้ว +20

    Ojciec po meczu z kolegami poszli na alko do knajpy i musieli wziąść zagrychę- galaretka drobiowa. Była niestety już "pachnąca" więc żeby nie sprzedano drugi raz to nawciskali kilka zapałek do środka. Jakież było zdziwienie kolejnego klienta że ma zapałki w galaretce. Panie niestety sprzedalawły kilka razy to samo

  • @qbaka6645
    @qbaka6645 ปีที่แล้ว +4

    Moje początki, to czasy podstawówki chyba 6-ta klasa, wino marki "wino" + papierosy marki "Kapitan" wypite i wypalone na stawach w pobliżu kopalni. Nawaliliśmy się wtedy ekstremalnie. Wpadłem z kumplem do wody, potem suszyliśmy ciuchy na drzewie i próbowaliśmy wytrzeźwieć, hehe. Bałem się iść do domu. Ps. Co to w ogóle były za wesołe czasy, bo mi się trochę inny temat przypomniał. Piliśmy te wina, ale też jeździliśmy na targowisko w centrum i wypożyczaliśmy kasety z niemieckimi pornolami. Wypożyczaliśmy od faceta, który stał z pudełkiem po butach i w nich miał kasety :) Taka wypożyczalnia xD Potem chowaliśmy w te kasety w piwnicy i ogladaliśmy u tego z ekipy, którego rodzice wracali najpóźniej z pracy, hehehehe. A raz video "Otake" wciagnęło u mnie kasetę i musieliśmy z nim zapierdalać do naprawy zanim wrócą rodzice. Robilismy wtedy zrzutę na naprawę. heheheh to były czasy. A teraz juz nie ma czasów ;)

  • @krzysztoftereszkiewicz464
    @krzysztoftereszkiewicz464 ปีที่แล้ว +4

    Wracałem kiedyś po trzech jabolach spokojnie do domu, a ludzie mi po rękach deptali.

  • @przemekk5053
    @przemekk5053 2 ปีที่แล้ว +5

    Najmilsze wspomnienia z młodych lat to żytnia z Peweksu

  • @Masterofreality7
    @Masterofreality7 ปีที่แล้ว +2

    Piękne lato,końcówka podstawówki.Starszy o 2 lata kolega zaproponował wagary na wypasie.
    Po "Jantarze" na głowę i na zagrychę pęto kiełbasy!,ha,ha,ha.
    Ryga była po tym niesamowita!

  • @piotrciura6572
    @piotrciura6572 2 ปีที่แล้ว +10

    Panie Zenonie. Odnośnie miodów, to jest trochę inaczej. Trójniak - na jedną miarę miodu dwie miary wody.
    Dwójniak - na jedną miarę miodu jedna miara wody.
    Półtorak zawany miodem królewskim - jedna miara miodu 0.5 miary wody. Dodatkowo produkty bierzemy wagowo nie objętościowo. Miody dzielimy na sycone i niesycone. Wycenie miodu polega na wcześniejszym zagotowaniu miodu z wodą i zebraniu zanieczyszczeń. Co poprawia szybkość klarowania i usuwa drobnoustroje, ale przynajmniej moim zadaniem pogarsza walory smakowe. Miód niesycony to taki mieszany z wodą na zimno i poddany fermentacji. A co do tych nazw czwórniak trójniak... To można to inaczej przedstawić. Czwórniak będzie miodem wytrawnym, trójniak półsłodkim, dwójniak słodkim ... Chodzi o to że większe rozwodnienie powoduje mniejszą zawartość cukru. Więc w przypadku czwórniak drożdże przetwórczą cały cukier na alkohol, ale już w trojniaku nie dadzą rady bo obumrą z nadmiaru alkoholu i zostanie go pewna ilość w miodzie pitnym. Analogicznie w dwójniak u zostanie go więcej a w półtoraku najwięcej.

    • @starociePRL
      @starociePRL 2 ปีที่แล้ว

      dziękuję za podpowiedź, nie nie jestem znawcą a przy opowiadaniu zaznaczyłem że prawdopodobnie tak jest usłyszałem od innych podobnych do mnie "smakoszy" : )pozdrawiam

    • @piotrciura6572
      @piotrciura6572 2 ปีที่แล้ว

      @@starociePRL absolutnie moim celem nie była krytyka, a raczej szerzenie wiedzy. Bardzo fajny film. A jeśli lubi pan miody pitne to polecam jako hobby robienie ich w domu. Większość ludzi, z którymi rozmawiam nie ma nawet pojęcia, że miody pitne powstają w procesie fermentacji tak jak wino. Myślą, że robi się je jak nalewki dodając spirytus. Pozdrawiam i czekam na kolejne filmy.

  • @zygmuntkostrzyca947
    @zygmuntkostrzyca947 ปีที่แล้ว +1

    Dobry kanał.

  • @miroslawdworak5615
    @miroslawdworak5615 ปีที่แล้ว +1

    Oj wypijałem z 12 takich win na jednego za cały dzień w latach 87/90 w Zawierciu i Porębie!😁👍🥃, to były czasy młodości!😁👍, fajnie było!, teraz mało piję w ogóle alko!, i czasy inne!, pozdrawiam.

  • @posimsonowany
    @posimsonowany ปีที่แล้ว +6

    Odnośnie wódki na karbidzie mój pradziadek siedział zaraz po wojnie za produkcję bimbru(właśnie metodą z karbidem).Sam po latach odtwarzałem jego metodę i nie polecam tego testować.Z wykształcenia jestem technikiem technologii chemicznej.

  • @tadeuszstaniec3649
    @tadeuszstaniec3649 ปีที่แล้ว +1

    Bardzo fajnie się ogląda. Aż przychodzą wspomnienia z PRL. Mam uwagę do miodów pitnych. Trójniak to 1+2, dwójniak 1+1 a półtorak 1+ 0,5. Prawidłowa forma 125 gramów a nie gram. Życzę dużo zdrówka i smacznego kielicha. Pozdrawiam Tadeusz

  • @adamik62
    @adamik62 2 ปีที่แล้ว +7

    Miło powspominać. Lubię twoje opowieści.
    Pozdrawiam
    Adam

  • @Krzysztof_Kornet_84
    @Krzysztof_Kornet_84 ปีที่แล้ว +2

    Łzy Sołtysa, Uśmiech Traktorzysty, Bieszczady, Byk :-)

  • @patrickohooliganpl
    @patrickohooliganpl ปีที่แล้ว +1

    "Byczek, Tur, Odlot, Ani Be, Ani Me, Disco Polo Hit, Goliat, Granat z zieloną nalepką, Komandos, Bachus Mocne 18, Portos"

  • @danieljewasinski573
    @danieljewasinski573 ปีที่แล้ว +1

    Małe sprostowanie
    Butelki po winie były po 50 groszy a po wódce i occie po 1 zł. Gałką lodów kosztowała w toku 1969 jedną złotówkę. W latach sześćdziesiątych i Siedemdziesiątych wino marki Wino uzyskiwane było w procesie fermentacji jabłek gorszego sortu. Niestety obecnie produkt z taką samą naklejką jest wytwarzany poprzez mieszanie różnych substancji i nie nadaje się do spożycia. Kiedyś dla próby kupiłem z gronem znajomych. Tego nawet nie dało się powąchać.

  • @zdzisawdyrmanzasadniczo6699
    @zdzisawdyrmanzasadniczo6699 ปีที่แล้ว

    La Patik. Aż mi ślinka pociekła😋

  • @boryskondzio
    @boryskondzio ปีที่แล้ว +1

    Fajnie Pan opowiada :) moje dzieciństwo przypada na lata 90 te :) ale sporo podobieństw:) ..."ptyś "był za 8 tysięcy ,a napój w torebce za 3 tysiące w "czerwonej budzie u Kulomba " :)

  • @albertwisniewski6104
    @albertwisniewski6104 2 ปีที่แล้ว +6

    Bardzo interesująca opowieść o alkoholu i butelkach, dziękuję 👍

  • @patriotapolski2672
    @patriotapolski2672 ปีที่แล้ว +1

    kiedyś opłacało się skupować makulaturę, butelki, a teraz trzeba dorzucać wiecznie dodatkowe opłaty do opakowań aby w ogóle ktokolwiek chciał się nimi zainteresować.
    Obłęd, który powstał w PL jest taki, że sprzedawca w sklepie sprzedając piwo np ( kampanii piwowarskiej ) pyta się mnie o rachunek za butelki również kampanii piwowarskiej, które chcę wymienić na pełne!!!!
    Jeśli butelka ma inną naklejkę ( mimo takiego samego kształtu ) nie chce jej przyjąć i koniec kropka!!!
    To ja się zapytuję - gdzie jest ta wielka ekologia, która pozwala na wieczne wytwarzanie nowych opakowań a stare zalegają po lasach, po polach i śmietnikach!

  • @pitpitoska5277
    @pitpitoska5277 ปีที่แล้ว +1

    Fachowy wykład 😁

  • @dan911911dan
    @dan911911dan ปีที่แล้ว +3

    W dziedzinie Małpek i rozpijania społeczeństwa to wiele wie nie zmieniło 😁😉

  • @giorgiowidek6653
    @giorgiowidek6653 ปีที่แล้ว +1

    Pan. Ma racje super tak było. Te. Wina. Się. Tak? Pilo.

  • @Krzysztof_Kornet_84
    @Krzysztof_Kornet_84 ปีที่แล้ว

    Fructon akurat znam ten z miejscowości Ciemne koło Radzymina :-)

  • @Leszczu23
    @Leszczu23 ปีที่แล้ว +4

    "(...) i my jako dzieci mieliśmy na papierosy." :D Bardzo fajnie Pan opowiada! Świetnie się tego słucha.

    • @janpstrowski8026
      @janpstrowski8026 ปีที่แล้ว +2

      Pozytywny gość, z poczuciem humoru 👍

  • @Krzysztof_Kornet_84
    @Krzysztof_Kornet_84 ปีที่แล้ว +1

    Na Pomorzu to pamiętam, jak na tę 375 to mówiło się Trójka :-)

  • @christoph.vd.reer01
    @christoph.vd.reer01 ปีที่แล้ว +3

    Ja Jabola nazywałem J-23 (taki kryptonim miał Hans Kloss😂🤣) ze względu na cenę 23 zeta. Co do "siarki zawartej w winie i jej szkodliwości" to mit. Dwutlenek siarki SO2 do tej pory jest we wszystkich butelkach wina na całym świecie, zapobiegając kwaśnieniu. Po otarciu butelki SO2 ulatnia się w ciągu minuty. Pośmiałem się trochę z komentarza, bo przypomniały się stare, dobre czasy. Pozdrawiam z Australii.👍

    • @janpstrowski8026
      @janpstrowski8026 ปีที่แล้ว +1

      Kiedyś pisali SO2, 100mg,lub 200mg, teraz tylko zawiera siarczany

  • @Georg071978
    @Georg071978 ปีที่แล้ว +1

    na poczatku lat 60 chodzilismy do Miodka na Piekna. zamawialismy butelke miodu, ktore bylo przelewane w gliniany dzbanek i podawane na stol. Czarki tez byly gliniane. W pewnym momencie zamienli czarki na szklanki. Nie smakowal miod w szklanychnaczyniach i przestalismy tam chodzic. wiele ludzi oposcilo to miejsce z tego powodu

  • @zigzig2477
    @zigzig2477 2 ปีที่แล้ว +2

    Bardzo ciekawe i z życia wzięte, ja co prawda podkarpackie ale dużo wspólnego... Pozdrawiam 💪

  • @pavelgregor
    @pavelgregor ปีที่แล้ว

    Te czasy pamietam , bylo wesolo

  • @maykurczak2349
    @maykurczak2349 ปีที่แล้ว +2

    U nas na osiedlu było wiadomo kto bimberek pędzi ,znak szczególny okna w kuchni zasłonięte za dnia 😉W Pewexie powodzenie miał koniak, za który można było wiele spraw załatwić lub tym że koniakiem serdecznie podziękować za przysługę.Papierowe pamiątki warto zalaminować.Pozdrawiam serdecznie 🙂

    • @krystiantyfel8223
      @krystiantyfel8223 7 หลายเดือนก่อน

      Nie warto bo jak wyblaknie laminat to h.. je strzelił to jest najgorszy błąd sam wiem bo taki popełniłem na papierach z polmozbytu

  • @romualdulanowski8485
    @romualdulanowski8485 ปีที่แล้ว +2

    Dobrze się słucha pozdro 😃👍

  • @fcksystem2589
    @fcksystem2589 ปีที่แล้ว +1

    I narobiliscie mi smaku na Jabol!👍😁

  • @Krzysztof_Kornet_84
    @Krzysztof_Kornet_84 ปีที่แล้ว

    Teraz to widuję Snajpera :-)
    A jeszcze gdy go nagazować to dużo lepszy w smaku :-)

    • @posimsonowany
      @posimsonowany ปีที่แล้ว

      Gdyby się go nagazowało to wypicie go byłoby wyzwaniem tak jak wypicie warki winnej

  • @tadeuszstaniec3649
    @tadeuszstaniec3649 ปีที่แล้ว +4

    Teraz butelek się nie zbiera i nie sprzedaje, jesteśmy przecież milionerami. To nic, że leżą w rowie i w lesie. Niech se leżą. Pozdrawiam Tadeusz

    • @MrBula40
      @MrBula40 ปีที่แล้ว

      Były kapiszony korki a dla starszych inne rzeczy nie wspomnę o papierze do twarzu

  • @posimsonowany
    @posimsonowany ปีที่แล้ว +4

    Dla miłośników jaboli:
    Jedyne warte uwagi kwasiory to te produkcji z dwikozy (są to prawdziwe siarkofrury).Aktualnie produkują takie klasyki jak: nadwiślański,mocarny byk,jabłuszko sandomierskie,Bieszczady, patykiem pisane i wiele nowych wartych spróbowania smaków.

    • @bogusawfatyga9778
      @bogusawfatyga9778 ปีที่แล้ว +1

      Oleśnica też miała swoje właściwości 🙂

    • @posimsonowany
      @posimsonowany ปีที่แล้ว +1

      @@bogusawfatyga9778 niestety już jej nie produkują🙁

    • @EmilKto-cb2df
      @EmilKto-cb2df 3 หลายเดือนก่อน

      Ehh Jabłuszko Sandomierskie to był smak i te wspomnienia z wakacji na lubelszczyźnie😊. 30zl bym dał za flaszkę tego starego dobrego jabola

    • @posimsonowany
      @posimsonowany 3 หลายเดือนก่อน

      @@EmilKto-cb2df do dzisiaj występuje w Lubelskim wystarczy poszukać cena to 6-7pln + butelka

    • @EmilKto-cb2df
      @EmilKto-cb2df 3 หลายเดือนก่อน

      @@posimsonowany Na śląsku nie ma takich rarytasów. Spędzałem tam wszystkie wakacje u dziadków, ale poszukam w lecie jak pojadę na urlop. Dzięki za info 😃

  • @boznawinek1180
    @boznawinek1180 ปีที่แล้ว

    Puławska/Narbutta Pszczółka obok był sklep z miodem często bywałem.

  • @MrTRex1959
    @MrTRex1959 ปีที่แล้ว

    Z miodem pitnym to nie do końca tak. Otóż trójniak, to dwie części wody i jedna część miodu, czyli razem trzy, stąd trójniak. I analogicznie dla dwójniaka czy czwórniaka.
    Mam też dygresję odnośnie skupu butelek: Autor musi być ode mnie nieco starszy, ponieważ ja już pamiętam cenę skupu po złotówce za sztukę. Jako czternastolatek (chyba) zrobiłem na butelkach interes życia. Byłem na wakacjach, u dziadków, w Solcu Kujawskim. W tamtejszym sklepie GS-u, przeceniono przecier szczawiowy w butelkach. Pewnie się przeterminował, albo był na granicy przeterminowania, ale to nie ważne. Ważne jest to, że przeceniono go na pięćdziesiąt groszy za butelkę. Nie wiem jakim cudem nikt w GS-ie nie zauważył, że przecier jest zapakowany w butelki zwrotne (a może mieli to po prostu w d...). Kupiłem tego szczawiu sto butelek. Część pieniędzy miałem z kieszonkowego, jakie dostałem od rodziców na wakacje, część po długich prośbach dopożyczyłem od dziadka. Butelki były półlitrowe, takie jak po wódce, przez dwa dni wylewałem ten przecier do kibla (faktycznie był zepsuty), myłem flaszki i zrywałem te aluminiowe obrączki, na trzeci dzień zawiozłem cały majdan do skupu i podwoiłem wartość inwestycji, czyli na czysto zarobiłem 50 zł (dziadek nie zażądał zwrotu pożyczki), co dla nastolatka w tamtych czasach było kwotą niebotyczną.

  • @kazimierzdawid1122
    @kazimierzdawid1122 2 ปีที่แล้ว +4

    Ptysie to pamietam :)

  • @Krzysztof_Kornet_84
    @Krzysztof_Kornet_84 ปีที่แล้ว +2

    Nieraz było wesoło po winku :-)
    Ja jednak wolę piwo, wódeczkę, miód pitny :-)

  • @zdzisawdyrmanzasadniczo6699
    @zdzisawdyrmanzasadniczo6699 ปีที่แล้ว

    Jantar, mniam mniam😋

  • @Krzysztof_Kornet_84
    @Krzysztof_Kornet_84 ปีที่แล้ว

    Ja mam kilka musztardówek o wyglądzie kufla do piwa :-)

  • @Krzysztof_Kornet_84
    @Krzysztof_Kornet_84 ปีที่แล้ว

    Panie Zenku, w następnym odcinku to może opowieść o syfonach na naboje do wyrobu wody gazowanej.
    Ma Pan widzę taki i to w dobrym stanie. Ten zielony :-)

  • @kamilu08
    @kamilu08 ปีที่แล้ว +1

    Każda butelka ma swoją historie :)

  • @user-fr6dz3ol1s
    @user-fr6dz3ol1s ปีที่แล้ว +1

    No przeciesz Polak moze jezeli zechce.. Pozdrawiam wszystkich Polakow.

  • @user-fr6dz3ol1s
    @user-fr6dz3ol1s ปีที่แล้ว

    Polska mowa zawsze przekonujaca.

  • @agnieszkamarty3785
    @agnieszkamarty3785 ปีที่แล้ว +1

    Powinny być wszystkie płyny produktowane w szkło 👍🏼

  • @krzysztof9358
    @krzysztof9358 ปีที่แล้ว +1

    Super gość chyba geodeta😀pozdrawiam

  • @JanKowalski-op6rf
    @JanKowalski-op6rf ปีที่แล้ว +2

    Super pomysł, prosimy o wiecej historii z PRL.
    "Wino OKĘCIE na każde przyjęcie" mawiał mój wujek, kierowca. W Warszawie na Okęciu była wytwórnia win :) to było z 50 lat temu.

  • @dzefrejzteksasu.6339
    @dzefrejzteksasu.6339 ปีที่แล้ว

    Też zbierałem butelki.

  • @antyrydzokaczka240
    @antyrydzokaczka240 ปีที่แล้ว +1

    Z klosza od żuka też były kieliszki

  • @Krzysztof_Kornet_84
    @Krzysztof_Kornet_84 ปีที่แล้ว

    Z tematu Ptysia to był jeszcze Krzyś i Kaszub :-)

  • @miroslawamarcinkowska1953
    @miroslawamarcinkowska1953 ปีที่แล้ว

    pozdrawiam serdecznie! piło się to, co było! ale to było okropne....sie jechało do rygi bez biletu

  • @mwlod65
    @mwlod65 ปีที่แล้ว

    Wniosek jest taki, że czasy były dobre i miło powspominać tamte czasy;)

    • @landofpc
      @landofpc ปีที่แล้ว

      nie , nie byly. 200g miesa na kartki.....

    • @mwlod65
      @mwlod65 ปีที่แล้ว

      @@landofpc W tamtych czasach ludzie jedli więcej mięsa niż dzisiaj i które było lepszej jakości niż to co mamy w czasie tego dzisiejszego "dobrobytu". A tak w ogóle żywność była tania i zdrowa, więc dlatego dzisiaj ludzie chorują częściej na raka, niż to miało miejsce w tamtych latach.

    • @landofpc
      @landofpc ปีที่แล้ว

      @@mwlod65 to taki mit bylych ubekow ze za prlu bylo fajnie. Orzechy czy pomarancze na przyklad sie widzialo raz w roku. Mieso na wsi mozna bylo zdobyc w miastach bylo trudniej . Wcale nie byly lepsze wyroby miesne tez dodawali syf. Dzisiejsze jedzenie to rownierz syf ale mozna znalezc zdrowe, tylko trzeba na to zwrocic uwage a wiekszosc ludzi kupuje co najtansze a potem sie dziwia.

    • @mwlod65
      @mwlod65 ปีที่แล้ว

      @@landofpc to nie mit, ale prawda. Moi rodzice wychowali troje dzieci i pracowali fizycznie, ale co roku było ich stać na wczasy, na które jeździliśmy całą rodziną, a ja i moi bracia, każdego roku jeździliśmy na obozy harcerskie i kolonie. Oprócz tego rodzice w roku 1980 dostali mieszkanie 75mkw. Mój ojciec w 1976 poszedł na rentę, a moja mama dwa lata później, ale mimo to nie brakowało nam niczego. Dzisiaj nikt nikomu nic nie da za free, a pięcioosobowa rodzina w podobnej sytuacji, pomimo 500+ raczej nie może pochwalić się dobrobytem. Dodam, że mieszkaliśmy we Wrocławiu, a nie na wiosce.

    • @agentofchaos8239
      @agentofchaos8239 7 หลายเดือนก่อน

      Bolszewicki raj normalnie 😂@@mwlod65

  • @arbersky4074
    @arbersky4074 ปีที่แล้ว +2

    U nas obcinalo się szyjki z połówki lub ćwiartki...i mieliśmy kieliszki...
    A co do tanich winek..to ulubione moje to,, Win Drink"

  • @sawomirszczepaniak2239
    @sawomirszczepaniak2239 ปีที่แล้ว +1

    Miody pitne cały czas są bardzo dobre.Nawet się ich jakość polepszyła.

  • @dron3032
    @dron3032 ปีที่แล้ว +1

    Pamiętam te czasy lubię oglądać Pana filmy są ciekawe Pozdrawiam

    • @Roman-iw8ci
      @Roman-iw8ci ปีที่แล้ว +1

      Ale nie pokazał pan wcześniejszych wódek z czerwoną i niebieską naklejką niebieską to mówiono zajzajer

    • @Roman-iw8ci
      @Roman-iw8ci ปีที่แล้ว

      Były jeszcze korkowane takimi kartonowymi krokami lokowane .Nie było wówczas (flachów) mówiono zaķręcanych.

  • @zbigniewkozlowski2749
    @zbigniewkozlowski2749 2 ปีที่แล้ว

    Oczywiscie pamietam Zbyszek Canada ,expert , pozdrawiam serdecznie

  • @tomasztomasz6237
    @tomasztomasz6237 ปีที่แล้ว

    Kieliszek był dobry z odstojnika ropy w traktorze. Jeden dla wszystkich

  • @dawidklucz849
    @dawidklucz849 ปีที่แล้ว +2

    Cytując klasyka Siwego: Krystyno bez ciebie traci smak nawet tanie wino,Krystyno bez ciebie bez ciebie nie świecą już gwiazdy na niebie

  • @tpmaniak
    @tpmaniak ปีที่แล้ว

    W czasach PRL tych butelek po wodce to juz zebralem smialo setki byly za to oranzada oraz słodycze ach te czasy. Aha bym zapomnial trzeba bylo tez zciagac z szyjek butelek pozostalosc po zakretce.

  • @Karol-123
    @Karol-123 2 หลายเดือนก่อน

    4:27 smakosze pili natomist z gwintU ;)

  • @janecki8460
    @janecki8460 ปีที่แล้ว +5

    Do gładkiej musztardówki, jako miarkę nalewanego alkoholu, przykładało się pudełko zapałek. W opowieści jest kilka zgrzytów. Na butelkach są naklejki i proszę sprawdzić. Nie ma orężady, jest oranżada.

    • @christoph.vd.reer01
      @christoph.vd.reer01 ปีที่แล้ว

      Jan Łęcki Ja korzystałem z musztardówki z "falbankami" na dole szklanki, taka miarka do wódki "pi razy oko = setka wychodziła". Pozdrawiam serdecznie.

  • @jaroslawbrzustowicz738
    @jaroslawbrzustowicz738 2 ปีที่แล้ว +3

    Dobrze mówi tak było

    • @janpstrowski8026
      @janpstrowski8026 ปีที่แล้ว +1

      Bałtycka była tańsza od czysciochy, BALTIC była droższa i piwo jubilat w butelki beczulki 0, 33, przysmakiem Rady Berger z NRD

  • @Arterroza
    @Arterroza ปีที่แล้ว +1

    Witam, dobry skansen.
    Może ktoś zna wymiary etykiety z wódki stołowej,
    pozdrawiam

  • @krystiango
    @krystiango ปีที่แล้ว

    2:18 wódka czysta , pamiętam wczesne lata 80-te i pytanie ile jest kieliszków na etykiecie , no ile?

  • @zbigniewszalast9719
    @zbigniewszalast9719 ปีที่แล้ว

    W 1986 miałem 18 lat i patykiem pisane kosztowało 250 zł za Kopernika (1000 zł) kupowało się la Patik cztery sztuki i co ciekawe w kawiarni lepsze wino kosztowało za lampkę 250 zł.

  • @czesawpotempa778
    @czesawpotempa778 ปีที่แล้ว +1

    Jako nastolatek piłem wino Kurant i Kwiat jabłoni był rok 1978 Pozdrawiam

  • @robertpanecki2094
    @robertpanecki2094 ปีที่แล้ว

    Ma pan podobny głos do pana z kanału Zielone pogotowie

  • @pawelw5481
    @pawelw5481 ปีที่แล้ว +1

    Umnie było I jest Jabłuszko Sandomierskie

  • @dan911911dan
    @dan911911dan ปีที่แล้ว

    Załapałem się jeszcze na końcówkę Wina marki Wino które było produkowane w Jaśle w firmie pektowin,która niestety rozmontowali, skup jabłek szedł tam pełną parą. Choć to "wino" jabłkowe to trzeba przyznać, okropne to było.

  • @Domin902
    @Domin902 ปีที่แล้ว +2

    Tak jest p. Zenku to samo twierdze o tej szczepionce pozdr.

  • @adamtrojanowski3972
    @adamtrojanowski3972 ปีที่แล้ว

    Ja pamiętam ,że pod koniec lat 60-tych "Patykiem pisane" kosztowało 23 złote. I miało nieoficjalną nazwę J23, od Klossa. Potem w czasam moich lat nastoletnich kosztowało 30 złotych. A nazwy były rozmaite. Patyk, Łzy Wietnamu,Czar PGR-u,Alpaga, Bełt, Jabłol. A "kulturalna" nazwa Alpagi ,niby po francusku to, (fonetycznie) -Alpażą de le la patik.Ja takie tanie wino obalałem z gwinta w 12 i pół sekundy, byłem najlepszy z całej szkoły,miałem wtedy 17 lat.W sklepach warzywniczych były niby lepsze jabłole.Droższe o 2 albo 5 złotych." Bianco"i "Złota Reneta".

  • @trybunaludu13
    @trybunaludu13 ปีที่แล้ว

    Sam zbierałem butelki i wymieniałem na mordoklejki. Ciężko było uzbierać, gdyż byli "zawodowi" zbieracze, którzy nas dzieciaków gonili. Długi piłem wino, gdyż wódka drogo wychodziła. Jedno wino dobrze szumiało w głowie. Wódkę lepiej było kupić w Pewexie. Kupowało sie u konika bony PKO i wyszło taniej niz w sklepie, najczęściej Mazowiecką.

    • @patrickohooliganpl
      @patrickohooliganpl ปีที่แล้ว

      "Zjem sobie kuroniówkę, popiję mazowiecką i pójdę się wałęsać" ( ͡º ͜ʖ͡º)

    • @trybunaludu13
      @trybunaludu13 ปีที่แล้ว

      @@patrickohooliganpl Kuroniówki wtedy nie było.

    • @patrickohooliganpl
      @patrickohooliganpl ปีที่แล้ว

      @@trybunaludu13 Była wkrótce potem. Dowcip pochodzi z przełomu roku 1989/1990. Pamiętam, jak w ostatniej klasie podstawówki z innymi dzieciakami śpiewałem w rytm szanty: "Kuroń, Kuroń dałeś d... siurlala! siurlala! nie starczyło ludziom zupy, siurlala! siurlala!"

    • @Arterroza
      @Arterroza ปีที่แล้ว

      Mazowiecką ze sklepu zwykłego bardzo źle wspominam,
      musiałem trafić na wtórny rynek co mnie mocno zniechęciło do tej marki.

  • @wrozbitakrzysztof6081
    @wrozbitakrzysztof6081 ปีที่แล้ว

    Ileż tam historii pozostało w tych butelkach...

  • @pendraczek2606
    @pendraczek2606 2 ปีที่แล้ว +1

    Szkoda ze nie było nic o wodzie podlaskiej ,Grzesiu , Krzysiu??? Przez 35 lat mój tata mieszał syrop z cukrem do produkcji tej orężady w rozlewni w Ciechanowcu... pozdrowienia Sołtysie

    • @pendraczek2606
      @pendraczek2606 2 ปีที่แล้ว

      A jeżeli chodzi o piwo to w Ciechanowcu tylko rozlewali. ( wlasnie Łomże ) No i każdą beczkę trzeba było sprawdzić czy jest dobre piwo( nie popsute ) więc zawsze jak rozlewali piwo, bo to nie było co dziennie to tata wracał z pracy sporo później i nigdy nie w stanie..... hehehehhe

  • @migawkizmazowsza
    @migawkizmazowsza ปีที่แล้ว

    Łomża do dziś jest cieniutkim piwem

  • @romankuczwalski5179
    @romankuczwalski5179 ปีที่แล้ว

    Gorzałke w knajpie prosiło się / poprosze sete i galaretę/

  • @Breczeek
    @Breczeek ปีที่แล้ว

    Jest dobre?
    -jest tanie

  • @kojotmechanik4959
    @kojotmechanik4959 ปีที่แล้ว +1

    Witam a jeszcze inne o Vistuli kosi ubiera i po rowach poniewiera

  • @tomaszdziakowski9384
    @tomaszdziakowski9384 ปีที่แล้ว

    A vistulka??

  • @pigwa1790
    @pigwa1790 ปีที่แล้ว

    Panie sołtysie mówisz o cukierkach a co o krówkach robionych ręcznie przez lokalne GS-owskie wytwórnie ten ich smak. A Tofi...

    • @Roman-iw8ci
      @Roman-iw8ci ปีที่แล้ว

      Toffiki to były mordoklejki

  • @michals6477
    @michals6477 ปีที่แล้ว

    Z tym covidem to ma Pan całkowitą rację.

  • @orktank
    @orktank ปีที่แล้ว

    W kartkowym segmencie brakuje info o papierosach , pamietam jak robiłem dile z matulą pety za słodycze .

    • @starociePRL
      @starociePRL ปีที่แล้ว

      jest w innym odcinku zapraszam

  • @Georg071978
    @Georg071978 ปีที่แล้ว

    widzialem w tych zbiorach tzw PATYKIEM PISANE ktore czesto nazywalismy CZAR PGRu

  • @norbertkulon4006
    @norbertkulon4006 ปีที่แล้ว +2

    Stare czasy dzieciństwo

  • @Gielon
    @Gielon ปีที่แล้ว

    acetylen nosem 😄

  • @wojtekwojtek5716
    @wojtekwojtek5716 ปีที่แล้ว +1

    Stara zasada jak w wojsku za pieniądze nie zalatwi nic za flaszkę wszystko

  • @PLENERWIZJA
    @PLENERWIZJA ปีที่แล้ว

    Te małe buteleczki to LALECZKI WÓDU HAHAHHA

  • @klakier9992
    @klakier9992 ปีที่แล้ว

    A co to meduza w okularach panie Enduro... podpowiem zimne nogi inaczej galareta zylc i 2 setki pozdrawiam

  • @dan911911dan
    @dan911911dan ปีที่แล้ว

    Poruszył Pan kluczową kwestie zwory i skupu butelek- który obecnie nie istnieje, a śmieci walą się wszędzie pełno.

  • @alejaja5378
    @alejaja5378 ปีที่แล้ว

    Toffi były lepsze od irysów :)

  • @marekk6987
    @marekk6987 ปีที่แล้ว +2

    Nie widzę Żytniej z kłoskiem😊

    • @janpstrowski8026
      @janpstrowski8026 ปีที่แล้ว +2

      Najlepsza była, klosek pionowo na butelce z napisem Pewex na korku wypukły

    • @sawomirdoraczynski9685
      @sawomirdoraczynski9685 ปีที่แล้ว

      @@janpstrowski8026 Rok 1978 w Pewexie żytnia z kłoskiem 1 USD, lub bon. Kupowałem na swoje wesele.

    • @janpstrowski8026
      @janpstrowski8026 ปีที่แล้ว

      @@sawomirdoraczynski9685 zgadza się, tańsza 90 centów była zbożowa, ale rzadko bywała

    • @janpstrowski8026
      @janpstrowski8026 ปีที่แล้ว +1

      @@sawomirdoraczynski9685 papierosy KENTY 45 centów, DUNHIL coś koło 70, wypłata 25S 🤑