@@PompaCiepłaiPV Bardzo dobrze że to kupiłeś i podpiołeś, jedne z dobrze wydanych pieniędzy 😉, niech z elektrowni mają świadomość że my też sprawdzamy swoje zużycie prądu i kitu nam nie wcisną 😎
@@Glinu85 Pierwszy licznik jest na samym zasilaniu pompy ciepła i zlicza energię tylko na niej , drugi jest podpięty w skrzynce bezpiecznikowej głównej domu a licznikiem z elektrowni i zlicza cały dom zużycie prądu całego domu i ile oddałem prądu do elektrowni
U mnie suple podpiełem tylko pod pobór. Dzięki temu wiem jakie jest zużycie i historia zużycia na danych fazach. Oddawanie energi sprawdzam na falowniku i liczniku.
@@PompaCiepłaiPV Bo tak naprawde jak supla zlicza pobór i oddawanie to wie sie tyle samo co by na licznik spojrzeć. Jaki pobór na fazie masz - nie wiesz bo jest oddawanie, autokonsumpcja albo pobór. Kwestia zastosowania czy kontrola zużycia czy dodatkowy licznik energi.
@@maciekk7465 Nie do końca taki sposób jest dobry. Falownik pokazuje wartości wyliczane, a nie mierzone (może niektóre mają liczniki wbudowane ???) - więc jest dość duży margines błędu. Supla podłączona dwukierunkowo pozwala wyliczyć bilansowanie międzyfazowe liczone algebraicznie i wektorowo. Można sobie to porónać z licznikiem energetyki i się przekonać, czy mierzą w interesie swoim czy konsumenta :).
Bilansowanie międzyfazowe, jak sprawdzić samodzielnie na liczniku PGE? W liczniku dwukierunkowym, np. OTUS 3 od PGE: - górny przycisk przytrzymujemy 10 sek, i potem przechodzimy w menu dolnym przyciskiem do czasu aż pojawi się napis / kod C.80.0 - poniżej będzie odpowiedni opis. Pod kodem C.80.0. mam napis "ferraris", więc włączone bilansowanie międzyfazowe. W przypadku np. "None" - nie jest włączone.
Ja mam jeszcze wyświetlacz pod suple i pokazuje mi w pokoju ile produkuje lub zużywam prądu. Jak nadprodukcja to uruchamiam przekaźnik i grzeje wodę czyli taki HMS
Z tym znakiem "-" przy mocy czynnej może mieć związek poprzez odwrotne zamontowanie przekładnika? Ponieważ na każdym przekładniku od środka jest strzałka wskazująca kierunek przepływu prądu. Ja zamontowałem zgodnie ze strzałkami i u mnie znaku "-" nie ma. Zwróciłem na to uwagę, ponieważ na innym filmie był ten wątek poruszonych że właśnie gdy zamontuje się odwrotnie przekładniki to pokazuje wartości minusowe przy poborze prądu
Zeby byc uczciwym to trzeba by bylo sprawdzic urządzenie .ja widze ze czajnik 1500 mierzony watomierzem pobor 1450w a supla 1050. Cos nie tak z tym modelem i inne tez zaniza odbiorniki . Niech pan zrobi taki test . Pozdrawiam
Będziecie mieć problem z fotowoltaiką, a dowiecie się o nim po nowym roku. Firmy oferujące fotolwoltaike dobrze wiedza co się szykuje lecz nie ostrzegają klientów, nie mówią nic. Po nowym roku osoby mające fotowoltaikę będą musiały posiadać magazyny 10KHv i to minimalny magazyn jaki musisz mieć. Wpakowują was na minę. A powiedzą wam dopiero po nowym roku inaczej nie będziecie mogli używać fotowoltaiki. Magazyn taki kosztuje ok 40 tys i to najtańszej firmy, oraz wymiana co 10 lat. Nie bawcie się w to, nie dość że panele co jakiś czas wymieniać to i magazyny też. To ogromne koszta.
Witam !!! Zakupiłem i zamontowałem wczoraj MEW-01 no i działa. Główny powód tej decyzji to niechęć do biegania z latarką do licznika i czekanie na pętelkę 1.8.0 do 2.8.0, no i oczywiście nie robię tego raz w miesiącu. Monitoruje praktycznie kilka razy dziennie instalację PV pompę ciepła i kilka gniazdek wifi. Jakie wrażenia ? - bardzo duże przekładniki prądowe, jeśli wynika to z zakresu pomiarowego to oki a jeśli nie to spora wada, za to dali za długie kable, trzeba było chociaż sprawdzić jakie są maksymalne rozmiary rozdzielnic na rynku :) - z danych urządzenia wynika że jego tolerancja pomiarowa wynosi +/-2% więc nie bardzo rozumiem po co wyniki podawane są z dokładnością 5 cyfr po przecinku jak 2% z 1W to 0,02W, no chyba że błąd tolerancji nie jest constans tylko fruwa w zakresie -2 do +2% jak chce i kiedy chce. - gdzie są definicje tych wykresów, są nazwy które widzę pierwszy raz w życiu a wykresami zajmuję się prawie od jego początku :) ? - możliwości serwisu na stronie supla.cloud żenujące - wiem że można sobie sporo dorobić, najlepiej stawiając własny serwer, ale dla mnie to przerost formy nad treścią chociaż rozumiem pasję i nie potępiam, dla wybranych może to dobra alternatywa tv. tu ciekawe rzeczy o mewce forum.supla.org/viewtopic.php?f=46&t=4297&start=760 pozdrawiam
Przewody do przekładników można skrócić jeśli jest taka możliwość, to będzie większa odporność na zakłócenia. Ja u siebie skróciłem i zacisnąłem małe tulejki. Można też końcówki pocynować.
No i Waldek zrobił się elektrykiem.. sorry Waldek ale z rozdzielnią na 80 pól to pojechałam jak dzik w szyszki. Rozdzielnie robi się pod ilość obwodów w obiekcie. Jak widać nowego obwodu nie dodałeś, a w rozdzielni jest jeszcze kupę miejsca tylko masz ją słabo rozplanowaną.
Ale sądzę że nie masz racji, bo obwody, obwodami, a właśnie jakieś liczniki, domofony, dzwonki, inne głupoty, które mogą się pojawić. Ile razy w życiu doprowadza się jakieś obwody do skrzynki. Przewód jakoś doprowadzisz, a skrzynka się nie rozciągnie.
Zamel kupiony działa już tydzień. Prośba o opis jak analizować pobrane pliki. Chciałbym uzyskać analizę ile było energii pobranej ile oddanej w przedziałach czasowych. Pobrałem z chmury te dane i nijak nie mogłem ogarnąć jak to najszybciej policzyć.
Plik jest formatu csv i co 10 min. wpisuje narastająco wskazania. Dwie pierwsze kolumny to daty w różnych formatach, następnie dla każdej fazy pobranie, oddanie (odpowiednio moc czynna i bierna), i na końcu sumy wektorowe pobrania i oddania, czyli z bilansowaniem międzyfazowym. U mnie plik pobrany w Win10 nie ma w nagłówku końca wiersza. jak pobiorę Androidem, to jest OK. Aby to jakoś sensownie analizować, to najlepiej wyliczać różnice 10 minutowe. Ja najpierw przygotowałem w dodatku do Excela Power Query swój format danych i takie dane obrabiam dalej. Jest to o tyle wygodne, że podmieniam tylko pliki z danymi i nie trzeba na nowo obliczać. Trzeba jedynie niestety pamiętać o wstawieni Enter w linii nagłówka, po inaczej w Power Query łączą się daw pierwsze wiersze w jeden. Taka uwaga, jeśli nie ma internetu, to licznik nie uzupełnia później danych co 10 min, ale jest dziura, ale suma narastająco jest OK.
Sprawdzał ktoś, czy Enea prawidłowo bilansuje między fazami? Ja na podstawie tego licznika postaram się to zweryfikować. Mam korespondencję z Enei (niestety od sprzedawcy, a nie operatora), która wg mnie jednoznacznie wskazuje, że Enea bilansuje wektorowo. Oto korespondencja, jestem ciekawy Waszego zdania na ten temat: On 2020-07-01 12:45, wrote: Dziękuję za szybką odpowiedź. Jednak mi chodziło w pytaniu o bilansowanie między fazami. Załóżmy, że falownik instalacji fotowoltaicznej w danej chwili produkuje po 2 kW na każdej fazie i na jednej fazie w tej samej chwili jest zużycie 3kW, a na pozostałych nie ma zużycia. Czy w tej sytuacji do sieci trafią 4 kW, a do obciążonej fazy zostanie przekazany 1 kW z puli pomniejszonej o 20%, czy bezpośrednio z nadwyżki z pozostałych faz? Drogi Kliencie, dziękujemy za kontakt z Eneą. Można powiedzieć, że z bilansowaniem międzyfazowym cały wyprodukowany prąd słoneczny zostanie od razu wykorzystany na własne potrzeby gospodarstwa domowego - z pominięciem sieci energetycznej i opłat z tym związanych w momencie użytkowania tej energii
Na podstawie danych z 2 dni okazało się, że Licznik Enei liczy bardziej korzystnie niż ten Zamela metodą wektorową. Prawdopodobnie dlatego, że wyliczenia Enei są bilansowane godzinowo, co jest bardziej korzystne.
Jak zauważyłem komentarze i pytania bez łapki w górę są troszkę niezauważane mam nadzieje ze się mylę . Co do samego licznika nawet sami serwisanci zamela troszkę się dziwią ,że nie psuje do starszych skrzynek prądowych. Cięcie otworu na antenę jeżeli skrzynka jest w widocznym miejscu to porażka.
Panie Waldku Jestem elektrykiem i zalecam Panu dodatkowe zabezpieczenie tego licznika osobnymi radiowymi bezpiecznikami w obudowie porcelanowej Bezpieczeństwa nigdy nie za wiele. Mam taki sam licznik 😀Pozdrawiam
Oczywiście. Ja również zabezpieczyłem każdą fazę małym szklanym bezpiecznikiem topikowym. Są gniazda takich bezpieczników na szynę, choć zajmuje to trochę miejsca.
@@PompaCiepłaiPV Owszem, nie wymaga. Ale jak Ci się zrobi lekkie zwarcie w urządzeniu, to główny bezpiecznik nie wyrzuci, za to możesz mieć pożar w rozdzielnicy. Tak samo zabezpiecza się zwykłe lampki faz. Z tego samego powodu.
Na górne styki napięcie z 3 faz można pobrać z dowolnego miejsca, przekładniki prądowe muszą być w miejscach które zamierzasz kontrolować, można sobie wyobrazić wynajmowane mieszkanie z jedną fazą i pomiar energii na 3 różnych bezpiecznikach (czytaj pokojach). W układach 3 faz ważne jest aby nie pomylić faz z przekładnikami oraz koloru kabli :)
Ja wogóle będę przerabiał elektrykę w domu więc zakupiłem większą rozdzielnicę. A supla jest super, dużo lepsza niż licznik Solarmana dedykowany do Sofara (i dwa razy tańsza).
Dlaczego kolega Waldek proponuje nam liczniczek za 430 zł na allegro jak również tam są dużo tańsze i dlaczego używany jest do tego skrót linku, chyba nikt tu nikogo nie ma za idiotę ? Marketing marketingiem ale odnośnie sprzętu to jest jedno proste pytanie jak odczytywać wyniki z tego licznika aby mieć pewność że są takie same jak w sprzęcie z elektrowni. Kupiłem go po to aby nie latać z latarką, kamerka wifi byłaby tańsza. Nie dowiedziałem się tego ani z filmu ani z komentarzy wie ktoś ?
Tutaj nie chodzi o to, że ZE robi coś celowo. Ja miałem uszkodzony licznik z PGE i nie liczył na jednej fazie (L3). Dzięki np. takim rozwiązaniom można szybko wykryć usterkę. U mnie brak pomiaru na L3 powodował, że zliczano mi bardzo mało energii oddanej (okres sporej produkcji i małej konsumpcji). Podsumowując uważam, że warto zastosować swój licznik. Czy koniecznie taki? Zależy od potrzeb. Osobiście mam dużo prostszy i tańszy, bez WIFI. Odczyty mam w homeassistancie dzięki zastosowaniu prostego układu na ESP32, ale to dla pasionatów DIY. Pozdrawiam.
Gratulacje za decyzję. Opomiarowanie układów to absolutnie niezbędna baza do analizy zużycia energii. Sam uruchamiam kilka w ramach testów. W kontekście pojemności Twojej rozdzielnicy pełna zgoda, że przestrzeni nigdy dosyć, jednakże zastanowiłbym się nad sensem stosowania chińskich ograniczników przepięć. Jeżeli te urządzenia mają rzeczywiście dobrze zabezpieczać przed zniszczeniami spowodowanymi przepięciami sugerowałbym stosowanie urządzeń sprawdzonych, europejskich producentów, np. D..., P... C..., C..., itd., których produkty cieszą się uznaniem na wymagającym rynku przemysłowym. Nie kupowałbym też chińskich aparatów do rozdzielnic, ale myślę, że jeżeli ktoś się mocno uprze, to z dużo mniejszym ryzykiem można kupować obudowy rozdzielnic, chociaż uważam, że na pewno nie gorsze, a nawet lepsze obudowy można kupić wyprodukowane w Polsce. Wspierajmy polską produkcję w tych dziwnych czasach. Nie zawsze kilka złotych niższa cena jest najważniejsza.
@@PompaCiepłaiPV Trochę słabo, brak miejsca by dołożyć choć jedną, dopóki nie ma uplywności to ok, ale znając życie pojawi się w jak najbardziej nieodpowiednim. momencie. Proponuję dobudować rozdzielnice i dołożyć przynajmniej 1 Rcd na pompę ciepła aby była pewność zasilania zimą.
Zgadza się, to nieporozumienie. Jedna awaria i w całym domu nie ma prądu. Ja po przeróbkach mam trzy różnicówki, a pompa chodzi podłączona bezpośrednio. Ma swoje zabezpieczenia i nie ma sensu dublować. Większa szansa że będzie pracować bardziej bezawaryjnie.
Też to mam od jakiegoś czasu i jedno podpięte pod pompę ciepła, genialne to jest, można analizować jak ustawienia pompy wpływają na zużycie prądu
Mega, właśnie się tego uczę
@@PompaCiepłaiPV Bardzo dobrze że to kupiłeś i podpiołeś, jedne z dobrze wydanych pieniędzy 😉, niech z elektrowni mają świadomość że my też sprawdzamy swoje zużycie prądu i kitu nam nie wcisną 😎
@@robin_needforspeed1543 Dokładnie
To masz jedno pod licznik a jedno pod pompę ciepła tylko podpięte czy jak?
@@Glinu85 Pierwszy licznik jest na samym zasilaniu pompy ciepła i zlicza energię tylko na niej , drugi jest podpięty w skrzynce bezpiecznikowej głównej domu a licznikiem z elektrowni i zlicza cały dom zużycie prądu całego domu i ile oddałem prądu do elektrowni
świetny film, super wytłumaczone, wymarzona kooperacja - Dzięki Panowie!
To my dziękujemy.
Sławki to jednak są fajne chłopaki 👍. Też mam taki czujnik i teraz jestem troszkę mądrzejszy .
Dokładnie
U mnie suple podpiełem tylko pod pobór. Dzięki temu wiem jakie jest zużycie i historia zużycia na danych fazach. Oddawanie energi sprawdzam na falowniku i liczniku.
👍
@@PompaCiepłaiPV Bo tak naprawde jak supla zlicza pobór i oddawanie to wie sie tyle samo co by na licznik spojrzeć. Jaki pobór na fazie masz - nie wiesz bo jest oddawanie, autokonsumpcja albo pobór. Kwestia zastosowania czy kontrola zużycia czy dodatkowy licznik energi.
@@maciekk7465 Nie do końca taki sposób jest dobry. Falownik pokazuje wartości wyliczane, a nie mierzone (może niektóre mają liczniki wbudowane ???) - więc jest dość duży margines błędu. Supla podłączona dwukierunkowo pozwala wyliczyć bilansowanie międzyfazowe liczone algebraicznie i wektorowo. Można sobie to porónać z licznikiem energetyki i się przekonać, czy mierzą w interesie swoim czy konsumenta :).
Bilansowanie międzyfazowe, jak sprawdzić samodzielnie na liczniku PGE?
W liczniku dwukierunkowym, np. OTUS 3 od PGE:
- górny przycisk przytrzymujemy 10 sek, i potem przechodzimy w menu dolnym przyciskiem do czasu aż pojawi się napis / kod C.80.0
- poniżej będzie odpowiedni opis.
Pod kodem C.80.0. mam napis "ferraris", więc włączone bilansowanie międzyfazowe.
W przypadku np. "None" - nie jest włączone.
Witam to teraz będzie widać kiedy i przy jakim prądzie wybija ci tą fazę👍
Kontrola najwyższą formą zaufania hihi... :)
Wierzyć i... Sprawdzać.
Jak jest znak minus to znaczy to ze przekladnik zostal odwrotnie założony na kablu
Ja mam jeszcze wyświetlacz pod suple i pokazuje mi w pokoju ile produkuje lub zużywam prądu. Jak nadprodukcja to uruchamiam przekaźnik i grzeje wodę czyli taki HMS
Z tym znakiem "-" przy mocy czynnej może mieć związek poprzez odwrotne zamontowanie przekładnika? Ponieważ na każdym przekładniku od środka jest strzałka wskazująca kierunek przepływu prądu. Ja zamontowałem zgodnie ze strzałkami i u mnie znaku "-" nie ma. Zwróciłem na to uwagę, ponieważ na innym filmie był ten wątek poruszonych że właśnie gdy zamontuje się odwrotnie przekładniki to pokazuje wartości minusowe przy poborze prądu
W Anglii montują takie liczniki na wifi mam taki licznik w domu. Fajnie urządzenie jak czujnik wody zjada energię
Zeby byc uczciwym to trzeba by bylo sprawdzic urządzenie .ja widze ze czajnik 1500 mierzony watomierzem pobor 1450w a supla 1050. Cos nie tak z tym modelem i inne tez zaniza odbiorniki . Niech pan zrobi taki test . Pozdrawiam
Będziecie mieć problem z fotowoltaiką, a dowiecie się o nim po nowym roku. Firmy oferujące fotolwoltaike dobrze wiedza co się szykuje lecz nie ostrzegają klientów, nie mówią nic. Po nowym roku osoby mające fotowoltaikę będą musiały posiadać magazyny 10KHv i to minimalny magazyn jaki musisz mieć. Wpakowują was na minę. A powiedzą wam dopiero po nowym roku inaczej nie będziecie mogli używać fotowoltaiki. Magazyn taki kosztuje ok 40 tys i to najtańszej firmy, oraz wymiana co 10 lat. Nie bawcie się w to, nie dość że panele co jakiś czas wymieniać to i magazyny też. To ogromne koszta.
Witam !!!
Zakupiłem i zamontowałem wczoraj MEW-01 no i działa.
Główny powód tej decyzji to niechęć do biegania z latarką do licznika i czekanie na pętelkę 1.8.0 do 2.8.0, no i oczywiście nie robię tego raz w miesiącu.
Monitoruje praktycznie kilka razy dziennie instalację PV pompę ciepła i kilka gniazdek wifi.
Jakie wrażenia ?
- bardzo duże przekładniki prądowe, jeśli wynika to z zakresu pomiarowego to oki a jeśli nie to spora wada, za to dali za długie kable, trzeba było chociaż sprawdzić jakie są maksymalne rozmiary rozdzielnic na rynku :)
- z danych urządzenia wynika że jego tolerancja pomiarowa wynosi +/-2% więc nie bardzo rozumiem po co wyniki podawane są z dokładnością 5 cyfr po przecinku jak 2% z 1W to 0,02W, no chyba że błąd tolerancji nie jest constans tylko fruwa w zakresie -2 do +2% jak chce i kiedy chce.
- gdzie są definicje tych wykresów, są nazwy które widzę pierwszy raz w życiu a wykresami zajmuję się prawie od jego początku :) ?
- możliwości serwisu na stronie supla.cloud żenujące
- wiem że można sobie sporo dorobić, najlepiej stawiając własny serwer, ale dla mnie to przerost formy nad treścią chociaż rozumiem pasję i nie potępiam, dla wybranych może to dobra alternatywa tv.
tu ciekawe rzeczy o mewce forum.supla.org/viewtopic.php?f=46&t=4297&start=760
pozdrawiam
Dzięki za komentarz.
Przewody do przekładników można skrócić jeśli jest taka możliwość, to będzie większa odporność na zakłócenia. Ja u siebie skróciłem i zacisnąłem małe tulejki. Można też końcówki pocynować.
Dobra rada. Ja u siebie upchałem na dole rozdzielnicy. Ale może skrócę.
No i Waldek zrobił się elektrykiem.. sorry Waldek ale z rozdzielnią na 80 pól to pojechałam jak dzik w szyszki. Rozdzielnie robi się pod ilość obwodów w obiekcie. Jak widać nowego obwodu nie dodałeś, a w rozdzielni jest jeszcze kupę miejsca tylko masz ją słabo rozplanowaną.
Nie no gdzie. Poprosiłem ludzi, którzy się znają na rzeczy.
Ale sądzę że nie masz racji, bo obwody, obwodami, a właśnie jakieś liczniki, domofony, dzwonki, inne głupoty, które mogą się pojawić. Ile razy w życiu doprowadza się jakieś obwody do skrzynki. Przewód jakoś doprowadzisz, a skrzynka się nie rozciągnie.
Rozdzielnia to pomieszczenie, rozdzielnica to ta skrzynka z zabezpieczeniami tzw. bezpiecznikami i innymi rzeczami 😁
Bardzo ciekawy gadże👍
Fajne.
Zamel kupiony działa już tydzień. Prośba o opis jak analizować pobrane pliki. Chciałbym uzyskać analizę ile było energii pobranej ile oddanej w przedziałach czasowych. Pobrałem z chmury te dane i nijak nie mogłem ogarnąć jak to najszybciej policzyć.
Podpytam i zrobię film.
Plik jest formatu csv i co 10 min. wpisuje narastająco wskazania. Dwie pierwsze kolumny to daty w różnych formatach, następnie dla każdej fazy pobranie, oddanie (odpowiednio moc czynna i bierna), i na końcu sumy wektorowe pobrania i oddania, czyli z bilansowaniem międzyfazowym.
U mnie plik pobrany w Win10 nie ma w nagłówku końca wiersza. jak pobiorę Androidem, to jest OK.
Aby to jakoś sensownie analizować, to najlepiej wyliczać różnice 10 minutowe. Ja najpierw przygotowałem w dodatku do Excela Power Query swój format danych i takie dane obrabiam dalej.
Jest to o tyle wygodne, że podmieniam tylko pliki z danymi i nie trzeba na nowo obliczać. Trzeba jedynie niestety pamiętać o wstawieni Enter w linii nagłówka, po inaczej w Power Query łączą się daw pierwsze wiersze w jeden.
Taka uwaga, jeśli nie ma internetu, to licznik nie uzupełnia później danych co 10 min, ale jest dziura, ale suma narastająco jest OK.
@@tomektom1940 Ja korzystam z Qlik View - popatrzę jak to można policzyć
Polecam podpiecie supli do home assitant (razbery pi) więcej możliwości to daje
Muszę pomyśleć nad tym systemem.
Również polecam HA.
Witam , co jeśli braknie sygnału wifi, zapisuje to może gdzieś? Czy jest poprostu przerwa w naliczaniu KW ?
Sprawdzał ktoś, czy Enea prawidłowo bilansuje między fazami? Ja na podstawie tego licznika postaram się to zweryfikować. Mam korespondencję z Enei (niestety od sprzedawcy, a nie operatora), która wg mnie jednoznacznie wskazuje, że Enea bilansuje wektorowo. Oto korespondencja, jestem ciekawy Waszego zdania na ten temat:
On 2020-07-01 12:45, wrote:
Dziękuję za szybką odpowiedź. Jednak mi chodziło w pytaniu o bilansowanie między fazami. Załóżmy, że falownik instalacji fotowoltaicznej w danej chwili produkuje po 2 kW na każdej fazie i na jednej fazie w tej samej chwili jest zużycie 3kW, a na pozostałych nie ma zużycia. Czy w tej sytuacji do sieci trafią 4 kW, a do obciążonej fazy zostanie przekazany 1 kW z puli pomniejszonej o 20%, czy bezpośrednio z nadwyżki z pozostałych faz?
Drogi Kliencie,
dziękujemy za kontakt z Eneą.
Można powiedzieć, że z bilansowaniem międzyfazowym cały wyprodukowany prąd słoneczny zostanie od razu wykorzystany na własne potrzeby gospodarstwa domowego - z pominięciem sieci energetycznej i opłat z tym związanych w momencie użytkowania tej energii
Na podstawie danych z 2 dni okazało się, że Licznik Enei liczy bardziej korzystnie niż ten Zamela metodą wektorową. Prawdopodobnie dlatego, że wyliczenia Enei są bilansowane godzinowo, co jest bardziej korzystne.
Jak zauważyłem komentarze i pytania bez łapki w górę są troszkę niezauważane mam nadzieje ze się mylę .
Co do samego licznika nawet sami serwisanci zamela troszkę się dziwią ,że nie psuje do starszych skrzynek prądowych.
Cięcie otworu na antenę jeżeli skrzynka jest w widocznym miejscu to porażka.
Panie Waldku Jestem elektrykiem i zalecam Panu dodatkowe zabezpieczenie tego licznika osobnymi radiowymi bezpiecznikami w obudowie porcelanowej Bezpieczeństwa nigdy nie za wiele. Mam taki sam licznik 😀Pozdrawiam
Ja się na tym nie znam, ale poczytam.
Oczywiście. Ja również zabezpieczyłem każdą fazę małym szklanym bezpiecznikiem topikowym. Są gniazda takich bezpieczników na szynę, choć zajmuje to trochę miejsca.
@@szod7572 Teoretycznie producent tego nie wymaga.
@@PompaCiepłaiPV Owszem, nie wymaga. Ale jak Ci się zrobi lekkie zwarcie w urządzeniu, to główny bezpiecznik nie wyrzuci, za to możesz mieć pożar w rozdzielnicy. Tak samo zabezpiecza się zwykłe lampki faz. Z tego samego powodu.
@@szod7572 to jaki tam bezpiecznik na kabelku dać. Myślę o takim szklanym na kabelku zamontowanym.
Fajne urządzenie ale naszego pomiaru operatorzy nie biorą w ogóle pod uwagę i walka z wiatrakami trwać będzie dalej :( .Up dla Waldiego za materiał.
Tu masz rację, ale chociaż masz obraz sytuacji.
Witam Czy podeślecie link do anteny zewnętrznej bo u mnie miejsca w rozdzielni wystarczająco tylko tozdzielnia metalowa .
Proszę bardzo. bit.ly/3E53ZTt
Dzięki wielkie 👌
@@dawidmietus4184 Proszę bardzo 👍
Czekam na test długofalowy.
Jak na początek wygląda to bardzo obiecująco.
Szkoda tylko, że cena taka wysoka.
Nie da się załatwić rabatów dla widzów?
Postaram się o rabaty. Zapytam i dam znać. Dzięki za komentarz.
@@PompaCiepłaiPV Z góry dzięki.
I za test i za ewentualne rabaty. 👍
👍👌
Użytkuje 3 szt.od ponad 2 lat.
Super sprawa.
Hmm czy taki licznik mogę po prostu wpiąć w dowolnym miejscu czy musi być to zaraz za licznikiem energetyki przed bezpiecznikami?
Gdziekolwiek można.
Na górne styki napięcie z 3 faz można pobrać z dowolnego miejsca, przekładniki prądowe muszą być w miejscach które zamierzasz kontrolować, można sobie wyobrazić wynajmowane mieszkanie z jedną fazą i pomiar energii na 3 różnych bezpiecznikach (czytaj pokojach).
W układach 3 faz ważne jest aby nie pomylić faz z przekładnikami oraz koloru kabli :)
Można go podpiąć w rozdzielnicy od fotowoltaiki?
Nie posiadam fotowoltaiki czy licznik będzie działał? Chodzi głównie o kontrolę licznika PGE bo po zmianie mam wrażenie że szybciej liczy 🤔
Oczywiście. To jest licznik energii z funkcją dwukierunkową.
Dokładnie.
Proste pytanie, czy ten licznik współpracuje z innymi systemami jak Google Home, czy ifttt?
Co zrobić z antenką która się nie mieści ?
Witam, mam pytanie czy tym sterownikiem lepiej wpiąć się w rozdzielnie w domu, czy rozdzielnie fotowoltaiki?
@@Krystian1624 witam mam podobne pytanie do twojego, mogę wiedzieć gdzie wpiołes ten sterownik?
@wiciu998 wpiąłem się w rozdzielni głównej, liczy tak jak powinno
@@Krystian1624 właśnie mam trochę problem bo jest troszkę mała jeśli wepnę go w rozdzielnie fotowoltaiki jak myślisz będzie działać jak trzeba?
@@wiciu998 myślę że najlepiej w rozdzielni głównej, u mnie też jest mało miejsca i to upchałem bez większego problemu
Ja wogóle będę przerabiał elektrykę w domu więc zakupiłem większą rozdzielnicę. A supla jest super, dużo lepsza niż licznik Solarmana dedykowany do Sofara (i dwa razy tańsza).
Fajny, fajny.
Na rozdzielnicy masz jeszcze 6 miejsc wolnych
Mi pokazuje tylko pobór prądu a już produkcję nie a mam panele
Witam. Czy każdy z liczników zamel supla mew 01 jest też licznikiem dwukierunkowym? Dzięki za odpowiedzi.
Podpinam się pod pytanie
Ja w skrzynce z licznikiem podłączyłem ;-)
O tym nie pomyślałem, ale do wifi byłoby daleko
@@PompaCiepłaiPV to fakt, kupiłem specjalnie mały repeater, żeby ten zasięg zwiększyć.
U mnie i wzmacniacz nic by nie dał.
A jaki jest podatek od fotowoltaiczne do gminy słyszałem że 0.92 zł od m2
Nie słyszałem o tym 🤔
@@PompaCiepłaiPV czyli dług podatkowy rośnie wraz z odsetkami. Dobrze gminy zainwestowały
Wydaje mi się że to jakaś bujda.
@@PompaCiepłaiPV podatek jest od budynków i instalacji. A fotowoltaika to instalacją. Nie zgłosiłeś w deklaracji
@@PompaCiepłaiPV widzę że łapki w górę dają pracownicy biurokracji- urzędu gminy
Waldek podaj maila a podeśle Ci screena z supli po 2 latach z instalacji 26,88kWp
Pompa.ciepla.pv@gmail.com
@@PompaCiepłaiPV daj znać czy doszło 😀
ktoś może umie skonfigurować z grafana? próbuje i jakoś nie idzie
musisz przestawić zamela w tryb mqtt logując się do niego w trybie konfiguracji
Jak fajnie mieć takich pomocnych widzów. DZIĘKI.
Dlaczego kolega Waldek proponuje nam liczniczek za 430 zł na allegro jak również tam są dużo tańsze i dlaczego używany jest do tego skrót linku, chyba nikt tu nikogo nie ma za idiotę ?
Marketing marketingiem ale odnośnie sprzętu to jest jedno proste pytanie jak odczytywać wyniki z tego licznika aby mieć pewność że są takie same jak w sprzęcie z elektrowni.
Kupiłem go po to aby nie latać z latarką, kamerka wifi byłaby tańsza.
Nie dowiedziałem się tego ani z filmu ani z komentarzy wie ktoś ?
Dlatego że tutaj jest 365 NOWYCH LICZNIKÓW, a nie 2 🤔 a co do skrótu linku, wersja długa ma 5 linijek. Pozdrawiam kolegę.
BTW nie da się takiego urządzenia kupić gdzieś na Ali za dolara? 😛
No jak, jak to polski produkt ;-)
Lokowanie produktu za 500 zł już lecę i kupuje jakoś mam PV i nie mam problemu z naliczniem przez Energę.
Absolutnie Cię do tego nie namawiam. U mnie też PGE chyba liczy normalnie, ale wiedzę warto mieć.
Tutaj nie chodzi o to, że ZE robi coś celowo. Ja miałem uszkodzony licznik z PGE i nie liczył na jednej fazie (L3). Dzięki np. takim rozwiązaniom można szybko wykryć usterkę. U mnie brak pomiaru na L3 powodował, że zliczano mi bardzo mało energii oddanej (okres sporej produkcji i małej konsumpcji). Podsumowując uważam, że warto zastosować swój licznik. Czy koniecznie taki? Zależy od potrzeb. Osobiście mam dużo prostszy i tańszy, bez WIFI. Odczyty mam w homeassistancie dzięki zastosowaniu prostego układu na ESP32, ale to dla pasionatów DIY. Pozdrawiam.
Gratulacje za decyzję. Opomiarowanie układów to absolutnie niezbędna baza do analizy zużycia energii. Sam uruchamiam kilka w ramach testów. W kontekście pojemności Twojej rozdzielnicy pełna zgoda, że przestrzeni nigdy dosyć, jednakże zastanowiłbym się nad sensem stosowania chińskich ograniczników przepięć. Jeżeli te urządzenia mają rzeczywiście dobrze zabezpieczać przed zniszczeniami spowodowanymi przepięciami sugerowałbym stosowanie urządzeń sprawdzonych, europejskich producentów, np. D..., P... C..., C..., itd., których produkty cieszą się uznaniem na wymagającym rynku przemysłowym. Nie kupowałbym też chińskich aparatów do rozdzielnic, ale myślę, że jeżeli ktoś się mocno uprze, to z dużo mniejszym ryzykiem można kupować obudowy rozdzielnic, chociaż uważam, że na pewno nie gorsze, a nawet lepsze obudowy można kupić wyprodukowane w Polsce. Wspierajmy polską produkcję w tych dziwnych czasach. Nie zawsze kilka złotych niższa cena jest najważniejsza.
Dokładnie. Dziękuję za komentarz
Masz jedną rożnicówkę na cały dom?
No niestety
@@PompaCiepłaiPV Trochę słabo, brak miejsca by dołożyć choć jedną, dopóki nie ma uplywności to ok, ale znając życie pojawi się w jak najbardziej nieodpowiednim. momencie. Proponuję dobudować rozdzielnice i dołożyć przynajmniej 1 Rcd na pompę ciepła aby była pewność zasilania zimą.
@@przemekgu Muszę nad tym pomyśleć
Zgadza się, to nieporozumienie. Jedna awaria i w całym domu nie ma prądu. Ja po przeróbkach mam trzy różnicówki, a pompa chodzi podłączona bezpośrednio. Ma swoje zabezpieczenia i nie ma sensu dublować. Większa szansa że będzie pracować bardziej bezawaryjnie.
Masz rację. Powiedz mi proszę gdzie miałbym upchać te różnicówki ;-)
Kogo nazywasz oszustami? Czy nie posuwasz się za daleko takim stwierdzeniem?
coś takiego dziś oglądałem th-cam.com/video/nEoY_dTgAY0/w-d-xo.html