Bardzo fajny materiał i racjonalne podejście użytkownika do systemu OZE . Posiadasz może jakieś zdjęcia tego systemu zarządzania energią lub skrzynki którą stworzył Pan Krzysztof ? Nie ukrywam że ciekawe to rozwiązał .
Za tą całą kretyńską fotovoltaikę przepłacamy wszyscy w rachunkach za prąd , bo to rozpieprza system energetyczny; zakłady energetyczne są zmuszane do płacenia/zwrotów za prąd, który tacy rewolucjoniści robią w dzień przy dobrej pogodzie, wtedy kiedy "prądu w sieci i tak jest za dużo". Ale elektrownie muszą napędzać turbiny /których nie da się wyłączać "na żądanie" w samo południe - rozruch turbiny wiąże się z rozruchem kotła i trwa wiele godzin spalając przy tym ogromne ilości np. mazutu/, żeby w nocy lub w pochmurnych dniach nie brakło prądu w gniazdkach. Totalny debilizm.
Faktycznie, wprowadzasz chaos do rozmowy i nie dajesz się wypowiedzieć. Znacznie przyjemniej słucha się gości. Wyspa pana Krzysztofa za to inspiruje, dzięki za materiał.
U mnie byli z kontrolą około 8-10 lat temu. Wymieniłem jednocześnie całe oświetlenie w domu z świetlówek na ledy. Wystarczyło miesiąc mniejszego poboru i chłopaki jadą sprawdzać plomby. Nie dość że jesteś traktowany od urodzenia jak niewolnik to i z góry zakładają że także złodziej. No cóż, jedni są potulni i dają sobie wszystko zrobić i wmówić a inni walczą jak Pan Krzysztof. Pozdrawiam serdecznie i zdrowia życzę bohaterowi tego odcinka
Z jednej strony nie m co sie dziwic. Neistety ludzie to kurwy w wiekszosci przypadkow i w rodzinie jeden drugiemu wilkiem wiec nie oczekiwal bym aby jakas firma podchodzila do klientow z rezerwa zaufania.
Z całą sympatią - jak prowadzisz dialog to rób to z jakimś porządkiem, przerywasz, wtrącasz jakieś wątki, człowiek ogląda w którymś momencie nie wiadomo w tym chaosie o czym jest już mowa, zwróć na to uwagę. Już fajnie, już jakiś konkret idziemy do sedna, cyk... a słyszałeś co u Zosi ... i konkret bombki strzelił
Potwierdzam. Prowadzący dużo gada a mało mówi. Zabiera szansę wypowiedzenia się właścicielowi do końca . Szkoda bo fajna instalacja a trzeba słuchać jazgotu zamiast spokojnie wyjaśnić co z czym dla amatorów. pozdrawiam obu Panów
I następny OFF GRIDowiec. Jak ja się cieszę, że mamy coraz więcej ogarniętych i rozsądnie i przyszłościowo myślących osób. Mamy transformację energetyczną, która moim zdaniem źle się skończy dla molochów energetycznych. Zwykli obywatele pokażą im, że ich czas już minął. SUPER! - Pozdrawiam serdecznie.
@@piotrpawowski8859 Słusznie zauważyłeś, że właśnie to świadomość jest tutaj najważniejsza. Nie chodzi o to, kto będzie bardziej a kto mniej OFF GRID, ważne, aby zrozumieć zagadnienie i to jak działa nowoczesna energetyka i inwestując w choćby częściową niezależność energetyczną zminimalizować wydatki na energię z sieci.
@@Razdwatrzybabajagapatrzy Właśnie w tym celu prowadzimy kanały, aby poprawiać świadomość. Ale jak ktoś nie chce się nauczyć, to żadna siła go do tego nie zmusi.
Jak ja się cieszę że coraz więcej istot ,robi coś w stronę uniezależnienia ,choć częściowego od systemu który jest nastawiony aby tylko ciągnąć od nas wszelkie rodzaje energii i to nie tylko elektrycznej .Brawo !!! świetny film i wspaniałe rozwiązania .
Nasze władze dbają o to by POLACY byli mądrym narodem. Dzięki temu, że mamy tak fatalne przepisy i taką chwiejność cen, to my jako konsumenci musimy ciągle kombinować i wymyślać nowe rozwiązania żeby móc zaoszczędzić i normalnie żyć :)
U mnie pracuje instalacja 3f na falownikach easun (niedługo dojdzie czwarty falownik, żeby zwiększyć moc jednej fazy). Moc paneli 10.8kWp, bateria trakcyjna 625Ah po regeneracji. Dzienne zużycia 30-60kWh (2 rodziny, grzanie wody + ładowanie samochodu). System działa od 28.05, wyłączyłem po kilku dniach bezpiecznik z licznika, bo okazało się, że falowniki pobierają dziennie z sieci około 1kWh na własną pracę (nie mierzyłem dokładnie ale w przeliczeniu wychodzi około 15W/szt). Po miesiącu mogę stwierdzić, że jest to bardzo dobry wybór. Mieszkam na wsi w przed ostatnim domu na lini energetycznej. Większość sąsiadów ma PV i przez brak odbiorów przez większość dnia napięcie w sieci ma wartość powyżej 250v. Przy największej produkcji sąsiadom wyłączają się falowniki on gridowe. Po roku porównam zebrane dane z systemem ongrid i zobaczę w jakiej formie wejdzie rozliczenie godzinowe. Może się wtedy zdecyduję na hybrydę. Co do instalacji z filmu to mam kilka uwag: 1. Po co na drogim trackerze montować używane panele małej mocy tylko do grzania wody? Czy za te pieniądze nie byłoby rozsądniej dokupić drugi falownik, spiąć go równolegle, mieć 11kw mocy na fazie i z falowników zasilać grzałkę, a resztę prądu na dom/magazyn? 2. Czy ten chiński automatyczny przełącznik nie sprawi, że przez moment spotkają się 2 fazy na urządzeniu końcowym? Ja mam zwykły ręczny przełącznik sieć - agregat. Awaria falownika nie zdarza się często, a po jej wystąpieniu wolałbym wiedzieć, że coś się stało. Po przeciążeniu falownika można być nieświadomym że coś się stało jak nie słyszy się pisku z falownika. 3. WENTYLACJA! Ładująca się bateria trakcyjna wydziela gazy takie jak np. wodór, przy braku wentylacji może wytworzyć się mieszanina piorunująca, która jest skrajnie łatwopalna. Bateria powinna być w osobnym pomieszczeniu lub obudowie z wentylacją na zewnątrz, a nie stać bezpośrednio pod falowkiem i rozdzielnią.
@@stjopek mam falowniki easun smg ii 5,6kw z ali w wersji z połączeniem równoległym. Łączysz je ze sobą wg instrukcji kablami komunikacyjnymi na rj45 i na każdym falowniku ustawiasz w której fazie ma pracować. Później podpinasz odpowiednią fazę z licznika i to tyle. Miedzyfazowe jest, spawarka działa.
Widze pierwszy, rozsądny i rzeczowy glos. Mam plany na panele, (wiatrak), magazyn, agregat (awarynie) najchetniej off... 3fazy. Firmy montujace takie zabawki zazwyczaj bardzo niechetnie wychodzą poza swoje schematy - niestety.
@@manitoo1058 prowadzę firmę w innej branży, ale nie dziwię się firmom fotowoltaicznym. Jak montuję coś u klienta to zawsze na swoim sprzęcie, co do którego mam pewność jego pochodzenia i historii. Montując system bierze się za niego pełną odpowiedzialność zarówno za sprzęt jak i za montaż. Offgrida budowałem sam u siebie na chińskich falownikach i używanym magazynie z olx, ale czegoś takiego nigdy bym u klienta nie zamontował, bo nie jestem za to w 100% pewny. Jak coś mi się wysypie w domu, albo nie będzie działać tak jak powinno to nie będę miał pretensji do nikogo, tylko sobie to ogarnę i wyciągnę z tego jakieś wnioski. Generalnie system polecam bo się sprawdza, ale żeby było tanio, to raczej trzeba robić to samemu, ewentualnie przy pomocy znajomego, który się zna na temacie. Jak się chce kupić gotowca z montażem, to trzeba się liczyć z kosztami, bo firma musi wziąć oryginalny magazyn z gwarancją, żeby go zamontować u klienta.
@@ukaszhenrykowski1933 To, że musi kosztować i na sprawdzonych podzespolach, to rozumiem. Tylko problem o schemat ich pracy na "gotowcach" mi chodzi. Rozwiązanie "kopiuj - wklej" Miam srosowną kase, rozmawiałem z dotychczas dwoma wykonawcami i niestety rozmowa schodzi na boczny - ich - tor, albo slyszę, że tego sie nie da, oni tak nie robią. A ja nie upieralem sie o rozwiązania, tylko jak ja to widzę - mianowicie: Panele, magazyn, moze wiatrak, agregat. Sieć awaryjnie. Rzecz rozbiła sie o to, że oni muszą z zakładem energetycznym... Rynek jest popsuty przez łatwy pieniądz i nie chce się im bawić w indywidualkę.
Wykonanie ok, super że są zastosowane elementy. Jedna uwaga do wykonawcy - w rozdzielnicy jest automat przełączający ON-grid OFF-grid na który trzeba mieć pozwolenie od Z.E. Trzeba szybko zalegalizować.
Podoba mi się podejście, podoba mi się instalacja, fajnie zobaczyć, że ktoś zrobił już coś podobnego i działa :) a film mógłby być dłuższy bo dobrze się ogląda
Będzie fajnie w lato. Jesień, zima - pochmurne i krótkie dni i kończy się offgird. Można to uzupełnić wiatrem ale też nie pokryje w 100% tym co można bez pozwolenia mieć przy domu. W naszych warunkach klimatycznych nie ma szans na 100% offgird
W mojej opcji jest budowa alternatora z doklejonymi do wiatraka magnesami neodymowymi które będą odpychane jednym lub dwoma wiekszymi i będzie to zasilało aku
Czyli na to wychodzi żeby dało się w miare oszczędnie żyć w Polsce to każdy musi mnieć w domu małą elektrownie. Co za czasy. Super materiał i brawo dla pana konstruktora.
mam identyczne panele również 8 sztuk, wpięte bezpośrednio pod 1,5kw do zbiornika z 80 litrami. Mniejsza efektywność bo bez mppt, jednak i tak mam całe lato wodę 80 stopni, na razie wszystko odpinane ręcznie. Wody starcza dla 3 osób i do kuchni.
Ja mam 5nowych sztuk 395wp+ przetwornica volta 3kw mppt i dwa bojlery spiete w szereg 200l woda od 9rano potrafi miec już 70 stopni. Tylko, że stelaż zrobilem na 35 stopni i nie wiem jsk się to sprawdzi na jesień i wiosnę
Super, brawo dla Pana. Podziwiam za wiedzę i pomysłowość. taki system mi się podoba ale nie te masowe rozwiązania co sprzedają. Pozdrawiam serdecznie i zostawiam łapkę w górę.
Super sprawa. Ja właśnie buduję BRI 70m2, zamierzam go przekształcić w mieszkalny, a później odciąć od sieci jak tylko się da. Btw do C.O można kupić elektryczny kocioł przepływowy i grzać kaloryfery w dzień, w nocy i tak się lepiej śpi w chłodniejszym 😁. Polski Elterm ma ciekawe zabawki.
Jak przyjdzie minus 12 stopni to bez ogrzewania będziesz miał ok 6-8 stopni w dobrze ocieplony budynku. To tyle co w lodówce. Przy małych dzieciach albo starszych osobach to porażka a nie oszczędność. Zaoszczędzisz 400 zł na ogrzewaniu a 360 zł wydasz na leczenie.
No i piękna sprawa aby zwiększyć trwałość kwasowych aku i uodpornić je na temperatury należy zasypać je tlenkiem krzemu. powstanie pewnego rodzaju żel. tak się w Afryce robi.
Super film. Oczywiście spontaniczny i sporo chaosu:-) Warto przygotować choćby plan w punktach by widzowie nie musieli przeżywać frustracji gdy właściciel próbuje dokończyć a prowadzący wraca do wątku sprzed 10 min :-)
ปีที่แล้ว +2
nie do końca się zgodzę z jedną rzeczą, inwerter pobiera ~2,5-20W z sieci zależnie od ustawień trybu pracy inwertera - tak że chciał czy nie chciał to i tak z sieci pobrał z kilka KW przez rok !! minimum 21kW, miałem już kilka chińskich inwerterów i wszystkie tak pobierały
zapewniam Cię że przyjadą licznik wymienić, bo wymienili dokładnie po uruchomieniu offGrida. Wstawili mi licznik elektroniczny i teraz mogę sprawdzić w necie zużycie, co jest super sprawą żeby jeszcze bardziej uszczelnić instalację solarną.
Bardzo fajna instalacja :) też o takiej myślę. Rozważyłbym spięcie obu instalacji w jedną. Co prawda falownik będzie mocnej obciążony, ale zyskamy większą moc i elastyczność. Nadmiar energii możemy dowolnie kierować. np. w pierwszej kolejności do zadanej temp. w bufor, a później do akumulatora. Po naładowaniu akumulatora można znowu skierować energię na grzałkę.
Ja prd jak można w ogóle o tym myśleć w zwykłym domu. Koszt 30 klocków i jak ktoś płaci miesięcznie 300zł za prąd to zwróci się po 10 latach akurat wtedy jak cała instalacja się zestarzeje na tyle, że będzie do wyrzucenia. JEDYNE uzasadnienie na robienie takiej instalacji to jak z jakichs powodów mamy rachunki np. 500zł za prąd a nawet więcej.
@@przemo3651 Życie to nie tylko pieniądze. Liczy się też, albo bardziej satysfakcja, bezpieczeństwo, samorealizacja i rozwój, niezależność. Życzę Ci, żebyś kiedyś poczuł to, o czym napisałem. P.S. Stać go, to robi co uważa, moim zdaniem to dobrze wydane pieniądze, inny je przepali i przepije w kilkanaście miesięcy czy lat. Nie każda inwestycja ma się zwracać, wystarczy, że coś innego daje...
Fajnie zrobione, mam prawie identyczną instalację, przełącznik z 3 na 1 faze, falownik 5,5kW identyczny, akumulatory kwasowe 400Ah, ale ustawione do pracy buforowej, a nie dojenia z nich do zera, tu by się większa pojemność aku przydała, a co najciekawsze panele używki około 4,8kW wyliczyłem sobie, że powieszę na ścianie domu a nie na dachu, tak aby i w zimie i w lato mieć te 3-3,5kW w słońcu - i zdaje to egzamin 🙂, najbardziej w zimie, brak konieczności odśnieżania 🙂
Super bardzo fajna instalacja. Dla mnie tylko szkoda że marnujesz (nie wykorzystujesz) w pełni tego co może dać 🌞 latem. Bo po naładowaniu baterii i własnej konstrukcji nadmiar produkcji można "oddać" do sieci na poczet zużycie zimowego
Waldku jeździj jak najwięcej bo każdy ma coś innego/inaczej coś się podpatrzy, zastosuje a i przynajmniej jakieś nowe filmiki wskakują. Mnie już raczej nic nie zaskoczy bo off-grida mam od czerwca 2014r (nie można było podłączyć się do sieci) wtedy nawet dobrzej przetwornicy z 48V nie szło kupić (za normalne pieniądze) więc był to pospolity UPS APC 2,7kW. Te ATS są eleganckie też mam bo czas przełączania bardzo szybki, minusem jest że jak się przełącza to jak z młotka by ktoś zasadził :)
Niewiem czy jest fajnie tak wyswietlic materiał i zebrac grosza z YT na rzecz Pana do którego zaraz mogą zrobić co niektórzy z np.urzedów naja i to co dobre sie skończy.."Im mniej wiedza ludzie o Tobie tym lepiej sie żyje"...BRawo oczywiscie dla Pana..Kolejny myslący człwowiek..:-)..
Zbędne cuda na kiju i generowanie zbędnych kosztów magazynu. Założyłem 10 kw paneli, na trackerze, oczywiście ze sterownikiem dwuosiowym. Ogrzewam z tego dom 220m i zużycie na cele domowe. Energii wystarcza i w tym roku przepadło jeszcze 800kw ze względu na niewykorzystanie przez rok. Wyłącznie stałe opłaty do Energi
Brawo, super sprawa ,w tamtym roku udało mi się zdążyć mam 5kV na dachu i falownik 4 KV ( na starych zasadach)za pewne za jakiś czas ok 14 lat będę myślał o modernizacji na taki magazyn i falownik OFF . Dach mam pełny ale taki traper na 8 paneli może jeszcze upchnę ( na razie prądu starcza) z zapasem 1/4 produkcji ale jeśli będzie mnie stać na elektryka po spłacie hipoteki, takie rozwiązanie będę musiał wdrożyć szybciej. Jeszcze raz BRAWO dla Ciebie Waldku a w szacowności dla pana Krzysztofa .Pozdrawiam Grzegorz z Gdańska
Za 15 lat to może być wszystko 😁, powodzenia przy spłacie hipoteki 😁, a dwa to masz hipotekę i zamiast spłacać jak najszybciej to zalatowales kasę w pv? No może może 😁
@@dan911911dan po 1 PV zainstalowałem za gotówkę ,zwróci mi się po 6-7 latach :), hipotekę spłacam a po 2-gie te 14 lat to czas w jakim jestem prosumentem i mam wirtualny magazyn. :)
Witam! Gratulacje pomysłu! Każdy robi to co uważa dla niego dobre jestem ciekaw ile ta bateria wytrzyma ! Pracuje w fabryce z której ona wyjechała u nas sa one dosłownie katowane!!! Widzę ze ma założone tzw komputer blinke szkoda ze nie ma aqamatiku
blink to nie komputer tylko zwykły wskaźnik poziomu elektrolitu. Jak drut ołowiowy jest zanurzony w elektrolicie to się świeci na zielono, jak nie to na czerwono :)
Samowystarczalne systemy będą miały sens jeżeli użytkownik będzie w stanie samemu zbudować sobie kolejny nowy magazyn energii, ignivo Pv i inne, oczywiście po ekonomicznych cenach. Dodam iż np taki paluszek akumulatorowy jest zbudowany z węgla i elektrolitu. Umiejętność przygotowania takich materiałów jest kluczowa na drodze do samodzielności.
Umiesz zrobić baterie to się podzielić a nie się czaj. I umiesz tylko w teorii czy zrobiłeś? Z soku owocowego możesz zrobić baterię, chyba nawet oliwy........weź se obejrzyj wyklady fizyków. Ja jestem ciekawa ile da się wyciągnąć energii że spirytusu?
@@SuperElwira takich przykładów są setki jak nie tysiące. Jeżeli jesteś na siłach aby dopracować chociaż jedną taką konstrukcję do własnych wymagań to możesz to zrobić. Jednak nie polecam się zbytnio tym chwalić publicznie bo odwiedzą cię smutni panowie i wszystko zabiorą być może nawet ciebie też. Nie żartuje, naprawdę takie epizody zdarzają się w każdym kraju na tym świecie. Jako ciekawostkę dodam iż ok 10 lat temu w Chinach pewien konstruktor dopracował model silnika magnetycznego. Wszystkim wówczas obserwującym postępy konstruktora wydawało się że za kolejne 10 lat każdy sobie kupi taka prądnice do zasilania gospodarstwa domowego. Niestety człowiek nagle zniknął i słuch o nim już prawie zaginął. Wcześniej podobnie skończyło wielu takich konstruktorów. Jak myślisz Elwiro że nasz kraj jest inny to polecam otworzyć umysł i się uważnie rozejrzeć. Mogę dać też namiary na przykłady tego co pisze, ale uprzedzam że są to materiały niebezpieczne. Korzystanie tylko na własną odpowiedzialność
z trakcją jest jeden zasadniczy problem stosunkowo duże straty podczas ładowania jeśli ktoś chciałby wykorzystać ją jako magazyn energi ładowany z sieci np. drugą taryfą i korzystać w pierwszej odradził bym, jeśli ładowany z paneli PV bardzo polecam, co do życia tego akumulatora bym był spokojny posiadam od września 2020 nadal działa w dodatku pod chmurką również używane w dodatku pewnie dosyć stare bo ktoś nawet tabliczki usuną.
Panie Krzysztofie niech Pan pomyśli! Kiedy za dnia jest dobre słońce, ma Pan już naładowany cały magazyn, jest ciepła woda 70stopni, a zużycie bieżące jest małe, to dalsza produkcja energii idzie w "gwizdek". Nie lepiej jest to sprzedać zakładom energetycznym nawet za parę groszy, by w zimie za to odkupić część energii. Zgłoszenie nic nie kosztuje, za licznik dwu kierunkowy nic się nie płaci, a ekonomia jest bezlitosna.
Fajne to wszystko tylko... nie widziałem jeszcze wloga w którym ktoś by nie opowiadał - to będzie tak, a to miało być tak, a to mam zrobić tak... ale jeszcze zobaczę... a to przepraszam że tak ale właśnie to robiłem.. testowalem . Itd itd wykończenia i doszlifowania zawsze najdroższe i najbardziej pracochłonne. Kurrr mam to samo w domu z drobnymi wykończeniami od lat. Zawsze chciałem mieć własne zasilanie ale wiem że to byłaby rozpoerducha do śmierci. Naprawdę kręci mnie temat off grid ale ja nie mam kiedy podłogi umyć a co dopiero okna:)
posiadałem instalacje off grid przez około 5 lata było wszystko ok lecz po tych 5 latach akumulatory juz straciły pojemność a aumulatory dobrej firmy koszt 1 akumulatora 12v 150ah ok. 1000zł 5 lat temu z instalacji off grid przez te 5 lat uzyskałem energi ok 5Mwh instalacja 1kw z mojego doswiaczenie nie jest opłacalna instalacja off grid chyba ze mamy dostep do tanich akumulatorow ktore bedziemy wymieniac co kilka lat a i tak wyjdze kosztowo tak samo albo taniej oddac tym złodzieją
Może Pan coś napisać o zorientowaniu swoich paneli na strony świata? Ile kilowatopik-ów ma Pana instalacja? Czy domowe sprzęty działają w optymalnych godzinach?
Mam od 3 lat taki system jak Kolega tu przedstawia. Mam akumulatory pol-trakcyjne, w sumie 400Ah, 48V. Falownik podobny, tez 5kW ale Steca Solarix 5000. Pozna wiosna, latem, wczesna jesienia - wszystko pieknie dziala. Nawet nocami pompa ciepla. Tylko co 2-3 miesiace trzeba dolewac wody. Mozna obnizyc napiecie ladowania zeby mniej gazowaly ale wtedy nie laduja sie do konca. No i pomieszczenie trzeba wentylowac. Aha - moj falownik niestety ma napiecie wejsciowe 80 do 120V wiec panele mam po 3 sztuki szereg i 6 takich szeregow - rownolegle. Moge polecic ten system:)
4:34 - obliczenia na szybko, niebiorąc pod uwagę strat: aby podgrzac 250 litrów wody z temp 20C do 60C trzeba zużyc niecale 12kWh energii i grzałką 1600W zajmie to niecałe 7 i pół godziny.
Tak, zgadzam. Powiedziałem, że nigdy nie wyczerpuję całej ciepłej wody. Dziś panele startowały z temperatury 45C o gdz. 10, koniec grzania o 15.30. Sterownik odciął panele ponieważ temperatura osiągnęła 70C
ilość energii pobranej z PV dla podgrzania wody użytkowej można przeliczyć na podstawie zużycia wody i jej ciepła właściwego po przeliczeniu o jaką deltę jest podnoszona jej temperatura (są gotowe kalkulatory)
A może chodzi oto żeby się sprawdzić czy jest to możliwe żeby samemu wykonać taką instalację o czy działa bo jak widać nie wszyscy w to wierzą jak można zaobserwować po komentarzach pod filmem🤔
Waldku. Już kiedyś ci pisałem że mam takiego of-grida na aku trakcyjnym z wózka widłowego. Instalacja zasila mi cały dom. Z jednej na trzy fazy przez przełącznik sieć- agregat. Chodzą 2 lodówki, 2 telewizory, oświetlenie i bojler 1500W. Oczywiście pralka, piekarnik, czajnik i mikrofala przez Smart gniazdka żeby na raz wszystko nie chodziło. Wszystko zrobiłem sam, dwa lata temu. Rachunki ok 40zł opłaty stałej co dwa miesiące. Jedynie zimą dwa rachunki, czyli 4m-ce po ok 150zł. Pomogłem założyć i podłączyć już trzy takie instalacje znajomym. Wszyscy zadowoleni. Koszt ok 10-15 tyś. Zależy w jakiej cenie się kupi panele i magazyn no i inwerter. Nowe czy używki. Pozdrawiam.
,,że tak powiem,, ... krzysiek, masz jakąś chorobę, którą się bardzo przejąłeś !!! i to ciebie zabije !!! ... że tak powiem, wyluzuj !!! życie jest piękne, jednak nic na siłę !!! korzystaj z niego i nie przejmuj się chorobą !!! mam takie dwie ! (pewnie takie jak twoje), leczę się tylko naturalnie, jednak się nie boję !!! i to jest przepis !
53V to malutko, wychodzi 13.25V (dla 12V) czyli za mało nawet na bufor. Spokojnie można podnieść na 54,4V i kompletnie nic im się nie stanie a żywotność i pojemność wzrośnie.
Solary zawsze będą bardziej wydajne niż PV gdyż PV zamienia max ok 20% energii słońca na energię użytkową a solary około 90%. Mam 4 panele, zasobnik 500l w lato woda non stop 85 stopni bo więcej nie da rady ustawić, 4 osoby i do tego zlewam co około 2 dni 220l gorącej wody do grzania hodowli ryb.
Gratuluję fotowoltaiki, rewelacja! Cenę gazu potwierdzam również o 1gr więcej dla W-wy w 2023 w czerwcu 1,84 przy zbiorniku podziemnym 4600L. Niestety najgorsze przy własnym zbiorniku z gazem są te ciągłe badania UDTy.. chyba co 2 lata i chyba co 5lat badanie katodowe.. wnerwiające jak cholera. Mam bardzo małą działkę z sąsiadami obok, typu zamknięte osiedle, ale przy takim metrażu jak u Pana.. chyba miałbym w pompie UDEty i się nie wychylał😂 pozdrowienia dla wszystkich offgridowców
To ciekawe że domorośli "offgridowcy" wychodzą w czerwcu kiedy jest największa produkcja i chowają się we wrześniu kiedy jednak trzeba tą energię z sieci pobierać. W listopadzie w porywach z 300W będzie dawać i ani prania nie zrobisz, ani koszuli nie wyprasujesz a jak spadnie śnieg to do widzenia. Fajnie że można 4 miesiące w roku trochę zaoszczędzić ale nie wprowadzajmy ludzi w błąd i nie nazywajmy tego offgridem
Jak ja zazdroszczę ludziom mieszkającym na wsiach, albo a domkach. Dawno odciął bym się od systemu. A tak, mieszkanie w bloku, trzy panele na balkonie, ale duży pokój pracuje za free :)
Panele podłączone do sieci, do spirali w bojlerze i do grzejników w domu. Koledzy elektrycy to podłączali. Jak to jest połączone, nie do końca wiem, ale ważne że działa. Grzejniki wprawdzie nie są gorące, ale na jesień i wiosnę wystarczajace ciepło, tylko przy mrozie muszę w centralnym rozpalić. Woda za to jest gorąca i rachunki za prąd małe. Wszystko z paneli 4.8 KV.
"Brzydkie słowo pewnie wypikam" :) I monetyzacja poszła za psi huj. Fajnie że pokazujesz takie rozwiązania. Sam mam zrobione 3kw za ok 6-7k na podobnym chinczyku tylko danych do hongkongu nie wysyłam a na własny serwer.
Tylko taka sprawa, ze nie możesz podłączyć urządzenia jednofazowego o mocy znamionowej większej niż 3,6 kW. Dotyczy to też falowników i paneli. Jak jesteś fizycznie odlączony i to udowodnisz to ok, ale najpewniej nie i jeśli ktoś Cię odwiedzi to mogą być nieprzyjemnosci.
@@SuperElwira Nie wiem czy piszesz ironicznie czy na serio. Jeśli serio, to: "kW" czyta się "kilowat", a "kWh" czyta się "kilowatogodzina". Waty oraz TYSIĄCE watów (czyli: kilowaty), to jednostka MOCY. Jeśli żarówka ma 60W albo czajnik ma 2kW - to taką mają moc, tyle mocy pobierają w danej chwili, gdy są podłączone. Urządzenia produkujące prąd, też mają moc - najczęściej jest to moc maksymalna, którą nie zawsze osiąga. Np. panel fotowoltaiczny może dawać 250W, ale jak nie ma słońca, to sporo mniej [taka teoretyczna moc chwilowa panelu, często ma dopisek "p" pochodzący od ang. słowa "peak" oznaczającego "szczyt", czyli "kWp" - czytamy: kilo-wato-pik]. Kilowatogodzina, to jednostka ENERGII. Jeśli grzejnik elektryczny mający 2kW mocy, będzie działał przez godzinę bez przerwy, to pobierze 2kWh energii (dwie kilowatogodziny). Jeśli by chodził 5 godzin, to pobierze 10kWh. Za pobraną energię trzeba płacić. Jest zależna od mocy podłączonych urządzeń (waty) i od czasu używania (godziny). Podobnie jest przy produkcji: Jeśli masz kilkanaście paneli, które dają łącznie 2000W (czyli 2kW), a słońce świeciło przez 6 godzin, bo potem przyszły chmury, to wyprodukowałaś 12 kWh energii. I tyle. Razi mnie jak rzekomi fachowcy źle czytają podstawowe jednostki.
Witam. Od września 2023r posiadamy podobny system na domu oraz działalności. Aktualnie pracuję ponad 7kw paneli które zasilają magazyn energii (ogniwa) aktualnie posiadamy około 160kw magazynu energii. Dodatkowe rozwiązanie na okresy bez słońca jest agregat o mocy 10kw który doładowuje magazyn energii. Aktualnie jesteśmy w trakcie rozbudowy instalacji fotowoltaicznej o około 40kw. I tak na merginesie mieliśmy już 2 kontrolę z powodu spadku rachunku za prąd o około 80%. Nasza inwestycja na dzień dzisiejszy spłaciła się w 50%. W 5miesiecy.
Tutaj macie materiały, które uzyskałem od Krzysztofa. tiny.pl/cg7c4
Bardzo fajny materiał i racjonalne podejście użytkownika do systemu OZE . Posiadasz może jakieś zdjęcia tego systemu zarządzania energią lub skrzynki którą stworzył Pan Krzysztof ? Nie ukrywam że ciekawe to rozwiązał .
Za tą całą kretyńską fotovoltaikę przepłacamy wszyscy w rachunkach za prąd , bo to rozpieprza system energetyczny; zakłady energetyczne są zmuszane do płacenia/zwrotów za prąd, który tacy rewolucjoniści robią w dzień przy dobrej pogodzie, wtedy kiedy "prądu w sieci i tak jest za dużo".
Ale elektrownie muszą napędzać turbiny /których nie da się wyłączać "na żądanie" w samo południe - rozruch turbiny wiąże się z rozruchem kotła i trwa wiele godzin spalając przy tym ogromne ilości np. mazutu/, żeby w nocy lub w pochmurnych dniach nie brakło prądu w gniazdkach.
Totalny debilizm.
Faktycznie, wprowadzasz chaos do rozmowy i nie dajesz się wypowiedzieć. Znacznie przyjemniej słucha się gości. Wyspa pana Krzysztofa za to inspiruje, dzięki za materiał.
No to nie oglądaj mojego kanału i po problemie.
@@PompaCiepłaiPV Jaki cringe o kurde..
@@PompaCiepłaiPVtrochę pokory...
Pompka ożeń się z Kamilem Andrzejewskim będzie małżeństwo EGO100000% normy
@@PompaCiepłaiPV przyjmij krytyke na klate...
U mnie byli z kontrolą około 8-10 lat temu. Wymieniłem jednocześnie całe oświetlenie w domu z świetlówek na ledy. Wystarczyło miesiąc mniejszego poboru i chłopaki jadą sprawdzać plomby.
Nie dość że jesteś traktowany od urodzenia jak niewolnik to i z góry zakładają że także złodziej.
No cóż, jedni są potulni i dają sobie wszystko zrobić i wmówić a inni walczą jak Pan Krzysztof.
Pozdrawiam serdecznie i zdrowia życzę bohaterowi tego odcinka
Porąby z nich.
Sami są złodziejami bo te liczniki impulsowe co powymieniali, zawyżają zużycieo 1/3!
@@artursmulski3493 Nie rozśmieszaj ludzi. Cyrk błazna Sendeckiego i prawdziwa walka z systemem. Sio trollu!
@@PompaCiepłaiPV z ciebie przede wszystkim, bo tylko matoł bezpodstawnie odnosi się tak do innych
Z jednej strony nie m co sie dziwic. Neistety ludzie to kurwy w wiekszosci przypadkow i w rodzinie jeden drugiemu wilkiem wiec nie oczekiwal bym aby jakas firma podchodzila do klientow z rezerwa zaufania.
Z całą sympatią - jak prowadzisz dialog to rób to z jakimś porządkiem, przerywasz, wtrącasz jakieś wątki, człowiek ogląda w którymś momencie nie wiadomo w tym chaosie o czym jest już mowa, zwróć na to uwagę. Już fajnie, już jakiś konkret idziemy do sedna, cyk... a słyszałeś co u Zosi ... i konkret bombki strzelił
Wyłączyłem po kilku minutach, wkurwiający prowadzący
Dokładnie. Robi się zamęt.
Potwierdzam. Prowadzący dużo gada a mało mówi. Zabiera szansę wypowiedzenia się właścicielowi do końca . Szkoda bo fajna instalacja a trzeba słuchać jazgotu zamiast spokojnie wyjaśnić co z czym dla amatorów. pozdrawiam obu Panów
I następny OFF GRIDowiec. Jak ja się cieszę, że mamy coraz więcej ogarniętych i rozsądnie i przyszłościowo myślących osób. Mamy transformację energetyczną, która moim zdaniem źle się skończy dla molochów energetycznych. Zwykli obywatele pokażą im, że ich czas już minął. SUPER! - Pozdrawiam serdecznie.
Piotrze do twojego poziomu niezależność będzie większości ciężko ale jak widać da się budżetowo zbliżyć i świadomość ludzka rośnie.
@@piotrpawowski8859 Słusznie zauważyłeś, że właśnie to świadomość jest tutaj najważniejsza. Nie chodzi o to, kto będzie bardziej a kto mniej OFF GRID, ważne, aby zrozumieć zagadnienie i to jak działa nowoczesna energetyka i inwestując w choćby częściową niezależność energetyczną zminimalizować wydatki na energię z sieci.
@@EkoNiezaleznyJaja świadomość? Ta o tym że wodór jest niewiele słabszy od c4 w pewnych warunkach?
@@Razdwatrzybabajagapatrzy Właśnie w tym celu prowadzimy kanały, aby poprawiać świadomość. Ale jak ktoś nie chce się nauczyć, to żadna siła go do tego nie zmusi.
tylko gdzie znaleźć takiego gościa aby mi zrobił coś takiego bo sam nie dam rady ?
Jak ja się cieszę że coraz więcej istot ,robi coś w stronę uniezależnienia ,choć częściowego od systemu który jest nastawiony aby tylko ciągnąć od nas wszelkie rodzaje energii i to nie tylko elektrycznej .Brawo !!! świetny film i wspaniałe rozwiązania .
Pozdrawiam świadomych ludzi jak montować panele to tylko dla siebie a nie złodziei
Jestem serwisantem wózków widłowych. 8 lat baterię jeżdżą w wózkach i mają 70/80% sprawności i przejechane z 26k mth 😁😂
Nasze władze dbają o to by POLACY byli mądrym narodem. Dzięki temu, że mamy tak fatalne przepisy i taką chwiejność cen, to my jako konsumenci musimy ciągle kombinować i wymyślać nowe rozwiązania żeby móc zaoszczędzić i normalnie żyć :)
U mnie pracuje instalacja 3f na falownikach easun (niedługo dojdzie czwarty falownik, żeby zwiększyć moc jednej fazy). Moc paneli 10.8kWp, bateria trakcyjna 625Ah po regeneracji. Dzienne zużycia 30-60kWh (2 rodziny, grzanie wody + ładowanie samochodu). System działa od 28.05, wyłączyłem po kilku dniach bezpiecznik z licznika, bo okazało się, że falowniki pobierają dziennie z sieci około 1kWh na własną pracę (nie mierzyłem dokładnie ale w przeliczeniu wychodzi około 15W/szt). Po miesiącu mogę stwierdzić, że jest to bardzo dobry wybór. Mieszkam na wsi w przed ostatnim domu na lini energetycznej. Większość sąsiadów ma PV i przez brak odbiorów przez większość dnia napięcie w sieci ma wartość powyżej 250v. Przy największej produkcji sąsiadom wyłączają się falowniki on gridowe. Po roku porównam zebrane dane z systemem ongrid i zobaczę w jakiej formie wejdzie rozliczenie godzinowe. Może się wtedy zdecyduję na hybrydę.
Co do instalacji z filmu to mam kilka uwag:
1. Po co na drogim trackerze montować używane panele małej mocy tylko do grzania wody? Czy za te pieniądze nie byłoby rozsądniej dokupić drugi falownik, spiąć go równolegle, mieć 11kw mocy na fazie i z falowników zasilać grzałkę, a resztę prądu na dom/magazyn?
2. Czy ten chiński automatyczny przełącznik nie sprawi, że przez moment spotkają się 2 fazy na urządzeniu końcowym? Ja mam zwykły ręczny przełącznik sieć - agregat. Awaria falownika nie zdarza się często, a po jej wystąpieniu wolałbym wiedzieć, że coś się stało. Po przeciążeniu falownika można być nieświadomym że coś się stało jak nie słyszy się pisku z falownika.
3. WENTYLACJA! Ładująca się bateria trakcyjna wydziela gazy takie jak np. wodór, przy braku wentylacji może wytworzyć się mieszanina piorunująca, która jest skrajnie łatwopalna. Bateria powinna być w osobnym pomieszczeniu lub obudowie z wentylacją na zewnątrz, a nie stać bezpośrednio pod falowkiem i rozdzielnią.
Hej, jak dokładnie rozwiązałeś podłączenie falownikow? Jak z przesunięciem fazowym? Będę wdzięczny za każdą informację.
@@stjopek mam falowniki easun smg ii 5,6kw z ali w wersji z połączeniem równoległym. Łączysz je ze sobą wg instrukcji kablami komunikacyjnymi na rj45 i na każdym falowniku ustawiasz w której fazie ma pracować. Później podpinasz odpowiednią fazę z licznika i to tyle. Miedzyfazowe jest, spawarka działa.
Widze pierwszy, rozsądny i rzeczowy glos.
Mam plany na panele, (wiatrak), magazyn, agregat (awarynie) najchetniej off... 3fazy. Firmy montujace takie zabawki zazwyczaj bardzo niechetnie wychodzą poza swoje schematy - niestety.
@@manitoo1058 prowadzę firmę w innej branży, ale nie dziwię się firmom fotowoltaicznym. Jak montuję coś u klienta to zawsze na swoim sprzęcie, co do którego mam pewność jego pochodzenia i historii. Montując system bierze się za niego pełną odpowiedzialność zarówno za sprzęt jak i za montaż.
Offgrida budowałem sam u siebie na chińskich falownikach i używanym magazynie z olx, ale czegoś takiego nigdy bym u klienta nie zamontował, bo nie jestem za to w 100% pewny. Jak coś mi się wysypie w domu, albo nie będzie działać tak jak powinno to nie będę miał pretensji do nikogo, tylko sobie to ogarnę i wyciągnę z tego jakieś wnioski. Generalnie system polecam bo się sprawdza, ale żeby było tanio, to raczej trzeba robić to samemu, ewentualnie przy pomocy znajomego, który się zna na temacie. Jak się chce kupić gotowca z montażem, to trzeba się liczyć z kosztami, bo firma musi wziąć oryginalny magazyn z gwarancją, żeby go zamontować u klienta.
@@ukaszhenrykowski1933
To, że musi kosztować i na sprawdzonych podzespolach, to rozumiem. Tylko problem o schemat ich pracy na "gotowcach" mi chodzi. Rozwiązanie "kopiuj - wklej"
Miam srosowną kase, rozmawiałem z dotychczas dwoma wykonawcami i niestety rozmowa schodzi na boczny - ich - tor, albo slyszę, że tego sie nie da, oni tak nie robią. A ja nie upieralem sie o rozwiązania, tylko jak ja to widzę - mianowicie: Panele, magazyn, moze wiatrak, agregat. Sieć awaryjnie. Rzecz rozbiła sie o to, że oni muszą z zakładem energetycznym...
Rynek jest popsuty przez łatwy pieniądz i nie chce się im bawić w indywidualkę.
Bardzo ładnie ja tez nie przesyłam do sieci 😂😂😂 poco jak maja zbójnickie stawki Ślicznie brawo ty
Witam "że tak powiem "😉Nie znam się na elektryce ale wielki brat jest POD WRAŻENIEM BRAWO TY BRAVO POLSKA 🙂♥️♥️🇵🇱🇵🇱🇵🇱♥️♥️
Wykonanie ok, super że są zastosowane elementy. Jedna uwaga do wykonawcy - w rozdzielnicy jest automat przełączający ON-grid OFF-grid na który trzeba mieć pozwolenie od Z.E. Trzeba szybko zalegalizować.
Brawo Krzysztof !! Trzymam kciuki za powodzenie i masz mnie jako stałego widza! Pozdrawiam PS. Masz 100% racji co do aktualnych tzw.mediów!
Kurde, jakie to przegadane. Zwięzłość wypowiedzi to jednak rzadka sztuka.
Podoba mi się podejście, podoba mi się instalacja, fajnie zobaczyć, że ktoś zrobił już coś podobnego i działa :) a film mógłby być dłuższy bo dobrze się ogląda
Dobrze przemyślana instalacja, ma to sens, tak też się zastanawiałem, że nie ma sensu podłączać pod pv jakichś wielkich akumulatorów
Będzie fajnie w lato. Jesień, zima - pochmurne i krótkie dni i kończy się offgird. Można to uzupełnić wiatrem ale też nie pokryje w 100% tym co można bez pozwolenia mieć przy domu. W naszych warunkach klimatycznych nie ma szans na 100% offgird
Zależy Ile wiatraka i jaki. Ale ogólnie sie zgadzam 15 Kwietnia -15 Października lepsze 3x600W wiatraczki niz 1X1,8 kW....
W mojej opcji jest budowa alternatora z doklejonymi do wiatraka magnesami neodymowymi które będą odpychane jednym lub dwoma wiekszymi i będzie to zasilało aku
Jest moliwosc jak mieszkasz przy jakims wiekszym strumyku )))
@@jarkusjarkus9283 to nie zapomnij o pozwoleniu w Wodach Polskich, innymi słowy powodzenia
Mówiłem trakcja to trakcja
Ja jadę na off grid od marca od targów w Kielcach 🎉
Wszystko chodzi na off 😊😊
Się nadają, ja wam pokażę 🤣
@@PompaCiepłaiPV
Sa ok cena do możliwości. Napewno bezpieczne
U mnie tyle pradu że grzałką basen mogę grzać 😉😆☀️☀️☀️
@@radekwoffgrid6872 No i gites.
@@mecenasonoffgrid dokładnie
Pozdrawiamy. Ruch Dobrobytu i Pokoju.
21:51 miło to słyszeć, że urządzenie pomogło w stworzeniu tego układu 😊👍
My jesteśmy niewolnikami rlektrowni,a ten facet jest wolnym człowiekiem.Idę na wojnę z elektrownią bandycką.
Właśnie taki miałem pomysł na OFFGRID w nowym domu... a jeszcze nie widziałem tego filmu 😄
Czyli na to wychodzi żeby dało się w miare oszczędnie żyć w Polsce to każdy musi mnieć w domu małą elektrownie. Co za czasy. Super materiał i brawo dla pana konstruktora.
Na samym początku Waldku , Pan nie żartował z tym jak dożyjemy. Pewnie ogarnia szerszy horyzont nie tylko temat prądu:) podobnie jak Piotr :). Pozdro
Myślisz że aż tak?
mam identyczne panele również 8 sztuk, wpięte bezpośrednio pod 1,5kw do zbiornika z 80 litrami. Mniejsza efektywność bo bez mppt, jednak i tak mam całe lato wodę 80 stopni, na razie wszystko odpinane ręcznie. Wody starcza dla 3 osób i do kuchni.
Ja mam 5nowych sztuk 395wp+ przetwornica volta 3kw mppt i dwa bojlery spiete w szereg 200l woda od 9rano potrafi miec już 70 stopni. Tylko, że stelaż zrobilem na 35 stopni i nie wiem jsk się to sprawdzi na jesień i wiosnę
Super, brawo dla Pana. Podziwiam za wiedzę i pomysłowość. taki system mi się podoba ale nie te masowe rozwiązania co sprzedają. Pozdrawiam serdecznie i zostawiam łapkę w górę.
Profesjonalnie, krótko i na temat. I to mi się podoba!!!! pozdr
Dzięki.
Witamy w klubie 🙃 Obejrzałem cały film i nawet przez chwilę nie wiało nudą 👍
obejrzałem z 3 razy :)
Dzięki za pokaz i przekaz to się ceni ze świadomi to wiedzą o co im chodzi bo liczniki elektroniczne oszukują ,dzieki i miło było ogladać.
Ja mam dwa systemy: on gridowy i off gridowy. Najważniejsze, to rozsądnie gospodarować energią.
Super sprawa. Ja właśnie buduję BRI 70m2, zamierzam go przekształcić w mieszkalny, a później odciąć od sieci jak tylko się da.
Btw do C.O można kupić elektryczny kocioł przepływowy i grzać kaloryfery w dzień, w nocy i tak się lepiej śpi w chłodniejszym 😁. Polski Elterm ma ciekawe zabawki.
Jak przyjdzie minus 12 stopni to bez ogrzewania będziesz miał ok 6-8 stopni w dobrze ocieplony budynku. To tyle co w lodówce. Przy małych dzieciach albo starszych osobach to porażka a nie oszczędność. Zaoszczędzisz 400 zł na ogrzewaniu a 360 zł wydasz na leczenie.
@@dladam7434 czy gdzieś napisałem, że nie planuję grzać, bo będę oszczędzał? 🤔
No przyznam, że robisz coraz ciekawsze filmy! Łapka w górę.
Dzięki
Prawdziwy mężczyzna. Szczęśliwa żona. Gratuluję
Jestem pod wrażeniem! Wszystkiego dobrego!
Witam, właśnie nad takim rozwiązaniem myślałem, Super materiał. Pozdrawiam.
No i piękna sprawa aby zwiększyć trwałość kwasowych aku i uodpornić je na temperatury należy zasypać je tlenkiem krzemu. powstanie pewnego rodzaju żel. tak się w Afryce robi.
O ciekawe, a masz gdzieś takiego wykonane?
Czyli powstanie akumulator zelowy i wcale nie jest to takie proste jak ci się wydaję
Mojego kolegi znajomy ma wodę ciepłą z paneli. Podoba mi się takie rozwiązanie.
Mały silnik (stary) diesla+alternator+akumulatory jako magazyn + falownik i po kłopocie. System prosty jak budowa cepa i bez kombinowania 😜
@@automar7 Myślałem o MAŁYM jednocylindrowym co pali 2-3 l /dobę
Super film. Oczywiście spontaniczny i sporo chaosu:-)
Warto przygotować choćby plan w punktach by widzowie nie musieli przeżywać frustracji gdy właściciel próbuje dokończyć a prowadzący wraca do wątku sprzed 10 min :-)
nie do końca się zgodzę z jedną rzeczą, inwerter pobiera ~2,5-20W z sieci zależnie od ustawień trybu pracy inwertera - tak że chciał czy nie chciał to i tak z sieci pobrał z kilka KW przez rok !! minimum 21kW, miałem już kilka chińskich inwerterów i wszystkie tak pobierały
To jest prawda uniezależnić się ,umiesz liczyć to licz na siebie za darmo nikt ci nie da a na razie to coraz więcej chcą zabierać
Jak narazie aku trakcyjne sa najlepszym rozwiazaniem jak dla mnie wytrzymuja niezle katowanie i sa wyjezdzane do konca a mimo to wytrzymuja lata.
zapewniam Cię że przyjadą licznik wymienić, bo wymienili dokładnie po uruchomieniu offGrida. Wstawili mi licznik elektroniczny i teraz mogę sprawdzić w necie zużycie, co jest super sprawą żeby jeszcze bardziej uszczelnić instalację solarną.
Ma sens i to ogromny! Ja też coraz bardziej w doopie mam w doopie 😊😊😊
Bardzo fajna instalacja :) też o takiej myślę. Rozważyłbym spięcie obu instalacji w jedną. Co prawda falownik będzie mocnej obciążony, ale zyskamy większą moc i elastyczność. Nadmiar energii możemy dowolnie kierować. np. w pierwszej kolejności do zadanej temp. w bufor, a później do akumulatora. Po naładowaniu akumulatora można znowu skierować energię na grzałkę.
ile to wiedzy trzeba miec, odpadam.
Fajna sprawa, bardzo fajny pomysł, na oszczędności i niezalezność przez pół roku. Sam mam od roku offGrida na CWU i sobie chwale, chociażby za wygodę
Ja prd jak można w ogóle o tym myśleć w zwykłym domu. Koszt 30 klocków i jak ktoś płaci miesięcznie 300zł za prąd to zwróci się po 10 latach akurat wtedy jak cała instalacja się zestarzeje na tyle, że będzie do wyrzucenia. JEDYNE uzasadnienie na robienie takiej instalacji to jak z jakichs powodów mamy rachunki np. 500zł za prąd a nawet więcej.
@@przemo3651 Życie to nie tylko pieniądze. Liczy się też, albo bardziej satysfakcja, bezpieczeństwo, samorealizacja i rozwój, niezależność. Życzę Ci, żebyś kiedyś poczuł to, o czym napisałem. P.S. Stać go, to robi co uważa, moim zdaniem to dobrze wydane pieniądze, inny je przepali i przepije w kilkanaście miesięcy czy lat. Nie każda inwestycja ma się zwracać, wystarczy, że coś innego daje...
@@emrzaca i wszystko jasne.
@@przemo3651 Nie to sposób zarabiania na YT i naiwnych niedoukach.
Fajnie zrobione, mam prawie identyczną instalację, przełącznik z 3 na 1 faze, falownik 5,5kW identyczny, akumulatory kwasowe 400Ah, ale ustawione do pracy buforowej, a nie dojenia z nich do zera, tu by się większa pojemność aku przydała, a co najciekawsze panele używki około 4,8kW wyliczyłem sobie, że powieszę na ścianie domu a nie na dachu, tak aby i w zimie i w lato mieć te 3-3,5kW w słońcu - i zdaje to egzamin 🙂, najbardziej w zimie, brak konieczności odśnieżania 🙂
Nie zarejestrowałem albo nie zostało to powiedziane w filmie. W momencie uruchomienia maszyn 3 fazowych skąd jest zasilanie?
Hej, możesz podesłać jaki masz przełącznik z 3 faz na 1?
Super bardzo fajna instalacja. Dla mnie tylko szkoda że marnujesz (nie wykorzystujesz) w pełni tego co może dać 🌞 latem.
Bo po naładowaniu baterii i własnej konstrukcji nadmiar produkcji można "oddać" do sieci na poczet zużycie zimowego
Waldku jeździj jak najwięcej bo każdy ma coś innego/inaczej coś się podpatrzy, zastosuje a i przynajmniej jakieś nowe filmiki wskakują. Mnie już raczej nic nie zaskoczy bo off-grida mam od czerwca 2014r (nie można było podłączyć się do sieci) wtedy nawet dobrzej przetwornicy z 48V nie szło kupić (za normalne pieniądze) więc był to pospolity UPS APC 2,7kW. Te ATS są eleganckie też mam bo czas przełączania bardzo szybki, minusem jest że jak się przełącza to jak z młotka by ktoś zasadził :)
Taki mam zamiar. Pozdrawiam.
Niewiem czy jest fajnie tak wyswietlic materiał i zebrac grosza z YT na rzecz Pana do którego zaraz mogą zrobić co niektórzy z np.urzedów naja i to co dobre sie skończy.."Im mniej wiedza ludzie o Tobie tym lepiej sie żyje"...BRawo oczywiscie dla Pana..Kolejny myslący człwowiek..:-)..
Zbędne cuda na kiju i generowanie zbędnych kosztów magazynu. Założyłem 10 kw paneli, na trackerze, oczywiście ze sterownikiem dwuosiowym. Ogrzewam z tego dom 220m i zużycie na cele domowe. Energii wystarcza i w tym roku przepadło jeszcze 800kw ze względu na niewykorzystanie przez rok. Wyłącznie stałe opłaty do Energi
Krzysztofie mogl bys rozrysowac jakis schemat tego wszystkiego,glownie skrzynki DC? ,zainspirowales mnie i chce sobie zrobic off grid
Brawo, super sprawa ,w tamtym roku udało mi się zdążyć mam 5kV na dachu i falownik 4 KV ( na starych zasadach)za pewne za jakiś czas ok 14 lat będę myślał o modernizacji na taki magazyn i falownik OFF . Dach mam pełny ale taki traper na 8 paneli może jeszcze upchnę ( na razie prądu starcza) z zapasem 1/4 produkcji ale jeśli będzie mnie stać na elektryka po spłacie hipoteki, takie rozwiązanie będę musiał wdrożyć szybciej. Jeszcze raz BRAWO dla Ciebie Waldku a w szacowności dla pana Krzysztofa .Pozdrawiam Grzegorz z Gdańska
Za 15 lat to może być wszystko 😁, powodzenia przy spłacie hipoteki 😁, a dwa to masz hipotekę i zamiast spłacać jak najszybciej to zalatowales kasę w pv? No może może 😁
@@dan911911dan po 1 PV zainstalowałem za gotówkę ,zwróci mi się po 6-7 latach :), hipotekę spłacam a po 2-gie te 14 lat to czas w jakim jestem prosumentem i mam wirtualny magazyn. :)
Witam! Gratulacje pomysłu! Każdy robi to co uważa dla niego dobre jestem ciekaw ile ta bateria wytrzyma ! Pracuje w fabryce z której ona wyjechała u nas sa one dosłownie katowane!!! Widzę ze ma założone tzw komputer blinke szkoda ze nie ma aqamatiku
blink to nie komputer tylko zwykły wskaźnik poziomu elektrolitu. Jak drut ołowiowy jest zanurzony w elektrolicie to się świeci na zielono, jak nie to na czerwono :)
Super. Też będę dodatkowo zakładał ten system
Samowystarczalne systemy będą miały sens jeżeli użytkownik będzie w stanie samemu zbudować sobie kolejny nowy magazyn energii, ignivo Pv i inne, oczywiście po ekonomicznych cenach.
Dodam iż np taki paluszek akumulatorowy jest zbudowany z węgla i elektrolitu.
Umiejętność przygotowania takich materiałów jest kluczowa na drodze do samodzielności.
Umiesz zrobić baterie to się podzielić a nie się czaj. I umiesz tylko w teorii czy zrobiłeś? Z soku owocowego możesz zrobić baterię, chyba nawet oliwy........weź se obejrzyj wyklady fizyków. Ja jestem ciekawa ile da się wyciągnąć energii że spirytusu?
@@SuperElwira takich przykładów są setki jak nie tysiące.
Jeżeli jesteś na siłach aby dopracować chociaż jedną taką konstrukcję do własnych wymagań to możesz to zrobić.
Jednak nie polecam się zbytnio tym chwalić publicznie bo odwiedzą cię smutni panowie i wszystko zabiorą być może nawet ciebie też.
Nie żartuje, naprawdę takie epizody zdarzają się w każdym kraju na tym świecie.
Jako ciekawostkę dodam iż ok 10 lat temu w Chinach pewien konstruktor dopracował model silnika magnetycznego.
Wszystkim wówczas obserwującym postępy konstruktora wydawało się że za kolejne 10 lat każdy sobie kupi taka prądnice do zasilania gospodarstwa domowego.
Niestety człowiek nagle zniknął i słuch o nim już prawie zaginął. Wcześniej podobnie skończyło wielu takich konstruktorów.
Jak myślisz Elwiro że nasz kraj jest inny to polecam otworzyć umysł i się uważnie rozejrzeć.
Mogę dać też namiary na przykłady tego co pisze, ale uprzedzam że są to materiały niebezpieczne. Korzystanie tylko na własną odpowiedzialność
z trakcją jest jeden zasadniczy problem stosunkowo duże straty podczas ładowania jeśli ktoś chciałby wykorzystać ją jako magazyn energi ładowany z sieci np. drugą taryfą i korzystać w pierwszej odradził bym, jeśli ładowany z paneli PV bardzo polecam, co do życia tego akumulatora bym był spokojny posiadam od września 2020 nadal działa w dodatku pod chmurką również używane w dodatku pewnie dosyć stare bo ktoś nawet tabliczki usuną.
Panie Krzysztofie niech Pan pomyśli! Kiedy za dnia jest dobre słońce, ma Pan już naładowany cały magazyn, jest ciepła woda 70stopni, a zużycie bieżące jest małe, to dalsza produkcja energii idzie w "gwizdek". Nie lepiej jest to sprzedać zakładom energetycznym nawet za parę groszy, by w zimie za to odkupić część energii. Zgłoszenie nic nie kosztuje, za licznik dwu kierunkowy nic się nie płaci, a ekonomia jest bezlitosna.
Fajne to wszystko tylko... nie widziałem jeszcze wloga w którym ktoś by nie opowiadał - to będzie tak, a to miało być tak, a to mam zrobić tak... ale jeszcze zobaczę... a to przepraszam że tak ale właśnie to robiłem.. testowalem . Itd itd wykończenia i doszlifowania zawsze najdroższe i najbardziej pracochłonne. Kurrr mam to samo w domu z drobnymi wykończeniami od lat. Zawsze chciałem mieć własne zasilanie ale wiem że to byłaby rozpoerducha do śmierci. Naprawdę kręci mnie temat off grid ale ja nie mam kiedy podłogi umyć a co dopiero okna:)
Podobają się! Prosimy o więcej:-)
posiadałem instalacje off grid przez około 5 lata było wszystko ok lecz po tych 5 latach akumulatory juz straciły pojemność a aumulatory dobrej firmy koszt 1 akumulatora 12v 150ah ok. 1000zł 5 lat temu z instalacji off grid przez te 5 lat uzyskałem energi ok 5Mwh instalacja 1kw z mojego doswiaczenie nie jest opłacalna instalacja off grid chyba ze mamy dostep do tanich akumulatorow ktore bedziemy wymieniac co kilka lat a i tak wyjdze kosztowo tak samo albo taniej oddac tym złodzieją
Może Pan coś napisać o zorientowaniu swoich paneli na strony świata? Ile kilowatopik-ów ma Pana instalacja? Czy domowe sprzęty działają w optymalnych godzinach?
Mam od 3 lat taki system jak Kolega tu przedstawia. Mam akumulatory pol-trakcyjne, w sumie 400Ah, 48V. Falownik podobny, tez 5kW ale Steca Solarix 5000. Pozna wiosna, latem, wczesna jesienia - wszystko pieknie dziala. Nawet nocami pompa ciepla. Tylko co 2-3 miesiace trzeba dolewac wody. Mozna obnizyc napiecie ladowania zeby mniej gazowaly ale wtedy nie laduja sie do konca. No i pomieszczenie trzeba wentylowac. Aha - moj falownik niestety ma napiecie wejsciowe 80 do 120V wiec panele mam po 3 sztuki szereg i 6 takich szeregow - rownolegle. Moge polecic ten system:)
Też zrobiłem sobie jakiś czas temu i jestem bardzo zadowolony.
4:34 - obliczenia na szybko, niebiorąc pod uwagę strat: aby podgrzac 250 litrów wody z temp 20C do 60C trzeba zużyc niecale 12kWh energii i grzałką 1600W zajmie to niecałe 7 i pół godziny.
Tak, zgadzam.
Powiedziałem, że nigdy nie wyczerpuję całej ciepłej wody. Dziś panele startowały z temperatury 45C o gdz. 10, koniec grzania o 15.30. Sterownik odciął panele ponieważ temperatura osiągnęła 70C
Dzięki za materiał oby więcej takich :)
Dzieki za takie filmy.Tez sie do takiego systemu przymierzam.Dosyc okradania mnie przez Tauron.
ilość energii pobranej z PV dla podgrzania wody użytkowej można przeliczyć na podstawie zużycia wody i jej ciepła właściwego po przeliczeniu o jaką deltę jest podnoszona jej temperatura (są gotowe kalkulatory)
A może chodzi oto żeby się sprawdzić czy jest to możliwe żeby samemu wykonać taką instalację o czy działa bo jak widać nie wszyscy w to wierzą jak można zaobserwować po komentarzach pod filmem🤔
Waldku. Już kiedyś ci pisałem że mam takiego of-grida na aku trakcyjnym z wózka widłowego. Instalacja zasila mi cały dom. Z jednej na trzy fazy przez przełącznik sieć- agregat. Chodzą 2 lodówki, 2 telewizory, oświetlenie i bojler 1500W. Oczywiście pralka, piekarnik, czajnik i mikrofala przez Smart gniazdka żeby na raz wszystko nie chodziło. Wszystko zrobiłem sam, dwa lata temu. Rachunki ok 40zł opłaty stałej co dwa miesiące. Jedynie zimą dwa rachunki, czyli 4m-ce po ok 150zł. Pomogłem założyć i podłączyć już trzy takie instalacje znajomym. Wszyscy zadowoleni. Koszt ok 10-15 tyś. Zależy w jakiej cenie się kupi panele i magazyn no i inwerter. Nowe czy używki. Pozdrawiam.
Pozdrawiam.
Mogę prosić o jakoś kontakt ?
Mogę prosić i jakiś kontakt ?
@@janoko3947 Napisz do mnie na pompa.ciepla.pv@gmail.com
Witam. Gdzie pan mieszka? Wykonuje pan takie instalacje? Można kontakt do pana?
ŻE TAK POWIEM, ZAJEBISCIE.
Że tak powiem , koment dla zasięgu :)
Że tak powiem dzięki 🤪
,,że tak powiem,, ... krzysiek, masz jakąś chorobę, którą się bardzo przejąłeś !!! i to ciebie zabije !!! ... że tak powiem, wyluzuj !!! życie jest piękne, jednak nic na siłę !!! korzystaj z niego i nie przejmuj się chorobą !!! mam takie dwie ! (pewnie takie jak twoje), leczę się tylko naturalnie, jednak się nie boję !!! i to jest przepis !
Też mam taki układ na trakcyjnej 625ah I od kwietnia za free I tyle nadwyżki prądu że pompa ciepła i klimatyzacja pracuje całe dnie
To ja muszę się dowiedzieć na co moje dziewczyny zużywają 25 kWh na dobę
Napisz do mnie na maila i napisz skąd jesteś 🤔 pompa.ciepla.pv@gmail.com.
53V to malutko, wychodzi 13.25V (dla 12V) czyli za mało nawet na bufor. Spokojnie można podnieść na 54,4V i kompletnie nic im się nie stanie a żywotność i pojemność wzrośnie.
Za dużo paplaniny, a za mało konkretów w stylu jakie urządzenia są zastosowane na tej tablicy, by przełączać z trzech na jedną fazę itp.
Że tak powiem
Solary zawsze będą bardziej wydajne niż PV gdyż PV zamienia max ok 20% energii słońca na energię użytkową a solary około 90%. Mam 4 panele, zasobnik 500l w lato woda non stop 85 stopni bo więcej nie da rady ustawić, 4 osoby i do tego zlewam co około 2 dni 220l gorącej wody do grzania hodowli ryb.
"Że tak powiem "- bardzo dobry odcinek. Pozdrawiam.
Gratuluję fotowoltaiki, rewelacja! Cenę gazu potwierdzam również o 1gr więcej dla W-wy w 2023 w czerwcu 1,84 przy zbiorniku podziemnym 4600L. Niestety najgorsze przy własnym zbiorniku z gazem są te ciągłe badania UDTy.. chyba co 2 lata i chyba co 5lat badanie katodowe.. wnerwiające jak cholera. Mam bardzo małą działkę z sąsiadami obok, typu zamknięte osiedle, ale przy takim metrażu jak u Pana.. chyba miałbym w pompie UDEty i się nie wychylał😂 pozdrowienia dla wszystkich offgridowców
Jakie koszty zbiornika i badań? Bo cena gazu znacznie niższa od gazu z rury
Ja też coś muszę nagrać 😊 w moim projekcie ograniczyłem się na chwilę obecną około 60% od sieci
A skąd jesteś 🤔 Napisz do mnie na pompa.ciepla.pv@gmail.com
Fanie. Lubię takie konkretne filmy z Ludźmi którzy działają w temacie FV.
No i elegancko. Pozdrawiam.
Zgadza się tylko dla siebie a ci którtzy mówią kiedy się zwróci pytam kupiłes samochód kiedy się zwróci
Proszę o link do miejsca/sklepu skąd gość zakupił solar tackera w tym rozdaniu co w materiale.
fajny materiał, świetny offgridowiec:)
..., że tak powiem ... super !!! ;)
To ciekawe że domorośli "offgridowcy" wychodzą w czerwcu kiedy jest największa produkcja i chowają się we wrześniu kiedy jednak trzeba tą energię z sieci pobierać. W listopadzie w porywach z 300W będzie dawać i ani prania nie zrobisz, ani koszuli nie wyprasujesz a jak spadnie śnieg to do widzenia.
Fajnie że można 4 miesiące w roku trochę zaoszczędzić ale nie wprowadzajmy ludzi w błąd i nie nazywajmy tego offgridem
trafna uwaga, o której mało wiele tu słychać. Ja w grudniu i styczniu wyłaczam inverter bo wiecej pobiera on na obsługę samego siebie :)
Ja ładuje w g12w tanszej tadyfie a w dzien korzystam. Będą taryfy dynamiczne to od razu w to wchodzę
Jak ja zazdroszczę ludziom mieszkającym na wsiach, albo a domkach. Dawno odciął bym się od systemu. A tak, mieszkanie w bloku, trzy panele na balkonie, ale duży pokój pracuje za free :)
B. Dobry materiał, "że tak powiem"
Panele podłączone do sieci, do spirali w bojlerze i do grzejników w domu. Koledzy elektrycy to podłączali. Jak to jest połączone, nie do końca wiem, ale ważne że działa.
Grzejniki wprawdzie nie są gorące, ale na jesień i wiosnę wystarczajace ciepło, tylko przy mrozie muszę w centralnym rozpalić. Woda za to jest gorąca i rachunki za prąd małe. Wszystko z paneli 4.8 KV.
Nas jest więcej co używamy chińskie inwertery i trakcyjne baterie 👍😉
Bo eusany i klony sa smiesznie tanie
Ale jednofazowe może mogą działać w trojfazie 😉
Smg połączone w jedną fazę do 7 szt i 3 w trojfazie śmigają aż miło
@@kwestionariusz1 a resztę inwerterów robione w Chinach.
@@mecenasonoffgrid 3 chinki to 6.500 PLN 16.8 kw a na deye 10000 PLN tej mocy nie starczy
"Brzydkie słowo pewnie wypikam" :) I monetyzacja poszła za psi huj.
Fajnie że pokazujesz takie rozwiązania.
Sam mam zrobione 3kw za ok 6-7k na podobnym chinczyku tylko danych do hongkongu nie wysyłam a na własny serwer.
wszysko super jeszcze tylo słoneczka do szczescia potrzeba
Brawo Panie Krzysztofie
Tylko taka sprawa, ze nie możesz podłączyć urządzenia jednofazowego o mocy znamionowej większej niż 3,6 kW. Dotyczy to też falowników i paneli. Jak jesteś fizycznie odlączony i to udowodnisz to ok, ale najpewniej nie i jeśli ktoś Cię odwiedzi to mogą być nieprzyjemnosci.
Waldku Glikol Ci nie wypierniczy🙂 jeśli masz sprawny zbiornik wyrównawczy
Pozdro.
Super sprawa tak trzymaj
Budowę tych bateri znam bardzo dobrze pozdrawiam serdecznie
Trzeba jakąś kampanię edukacyjną, żeby ludzie zaczęli odróżniać kW od kWh.
To nagraj film i wyjaśnij plz
@@SuperElwira Nie wiem czy piszesz ironicznie czy na serio. Jeśli serio, to: "kW" czyta się "kilowat", a "kWh" czyta się "kilowatogodzina".
Waty oraz TYSIĄCE watów (czyli: kilowaty), to jednostka MOCY. Jeśli żarówka ma 60W albo czajnik ma 2kW - to taką mają moc, tyle mocy pobierają w danej chwili, gdy są podłączone. Urządzenia produkujące prąd, też mają moc - najczęściej jest to moc maksymalna, którą nie zawsze osiąga. Np. panel fotowoltaiczny może dawać 250W, ale jak nie ma słońca, to sporo mniej [taka teoretyczna moc chwilowa panelu, często ma dopisek "p" pochodzący od ang. słowa "peak" oznaczającego "szczyt", czyli "kWp" - czytamy: kilo-wato-pik].
Kilowatogodzina, to jednostka ENERGII. Jeśli grzejnik elektryczny mający 2kW mocy, będzie działał przez godzinę bez przerwy, to pobierze 2kWh energii (dwie kilowatogodziny). Jeśli by chodził 5 godzin, to pobierze 10kWh. Za pobraną energię trzeba płacić. Jest zależna od mocy podłączonych urządzeń (waty) i od czasu używania (godziny). Podobnie jest przy produkcji: Jeśli masz kilkanaście paneli, które dają łącznie 2000W (czyli 2kW), a słońce świeciło przez 6 godzin, bo potem przyszły chmury, to wyprodukowałaś 12 kWh energii.
I tyle. Razi mnie jak rzekomi fachowcy źle czytają podstawowe jednostki.
Witam.
Od września 2023r posiadamy podobny system na domu oraz działalności.
Aktualnie pracuję ponad 7kw paneli które zasilają magazyn energii (ogniwa) aktualnie posiadamy około 160kw magazynu energii.
Dodatkowe rozwiązanie na okresy bez słońca jest agregat o mocy 10kw który doładowuje magazyn energii.
Aktualnie jesteśmy w trakcie rozbudowy instalacji fotowoltaicznej o około 40kw.
I tak na merginesie mieliśmy już 2 kontrolę z powodu spadku rachunku za prąd o około 80%.
Nasza inwestycja na dzień dzisiejszy spłaciła się w 50%. W 5miesiecy.
Cena
Super ten system, mnie również się taki marzy :D
To robić.
@@PompaCiepłaiPV To pokazać jakieś schematy a nie tajemnice zostawiać, mase niedopowiedzeń. Wkurzające.
Super materiał
Fajnie sie ogląda
Mam to samo ale na trakcji 24v 375ah
Pozdrawiam.
Pozdrawiam.