Trådfri unboxing - smartlights from IKEA!

แชร์
ฝัง

ความคิดเห็น • 30

  • @RoboVacParty
    @RoboVacParty 3 ปีที่แล้ว

    czy żarówki mogą być sterowane z aplikacji gdy nie ma tej bramki?

  • @robkow9372
    @robkow9372 4 ปีที่แล้ว

    Na początku filmiku pokazujesz, ze jednym pilotem sterujesz dwoma żarówkami na przemian. Jak osiągnąć taki efekt? U mnie działają obie na raz a tez chcialbym moc je rozdzielić. Będę wdzięczny za odpowiedź. Pozdrawiam

    • @PEdoCE
      @PEdoCE  4 ปีที่แล้ว

      jeśli dobrze pamiętam, to był efekt uboczny rozłączenia jednej żarówki - parujesz obie tak, by działały jednocześnie. potem jedną wykręcasz, używasz pilota by włączyć tę druga i wkręcasz z powrotem pierwszą. jak to mówią - it's not a bug, it's a feature ;) pilot działa jako "toggle" czyli zmienia stan na przeciwny tylko w chwili naciśnięcia. o ile nic się nie zmieniło w oprogramowaniu (żarówek i bramki) to powinno nadal tak działać :)

  • @MarcinChefpl
    @MarcinChefpl 5 ปีที่แล้ว

    Czy bez bramki same żarówki będą działać z aplikacja ?

    • @PEdoCE
      @PEdoCE  5 ปีที่แล้ว

      bez bramki będą działać tylko z ikeowymi pilotami. bramka jest łącznikiem ze światem (i telefonem w tym momencie). żarówki nie mają wifi (pracują na protokole ZigBee), bramka łączy się z siecią domową po wifce i jednocześnie z żarówkami po ZigBee.
      można jednak to obejść, jeśli korzystasz np. z opensource'owego HomeAssistanta do zarządzania domem (lub OpenHABa, Domiticza itd.) - musisz wtedy i tak dorzucić sprzęt odpowiedzialny za kontakt z żarówkami (są dostępne dongle USB z obsługą ZigBee), ale pozwala to ograniczyć liczbę sprzętów (hubów) i koszty całego systemu (takim donglem możesz także kontrolować inne urządzenia korzystające z ZigBee - np. sensory i włączniki Xiaomi). jeśli budujesz własny system smarthome oparty na w/w sofcie, sprawdź projekt zigbee2mqtt - ma spore możliwości, sami z niego korzystamy.

  • @canceRZet
    @canceRZet 3 ปีที่แล้ว

    Cze jeżeli np. zabraknie prądu i lub włączę całe oświetlenie z wyłącznika to potem trzeba od nowa parować?
    I czy jednym pilotem mogę sterować tylko jednym zestawem oświetlenia?

    • @PEdoCE
      @PEdoCE  3 ปีที่แล้ว

      parowanie jest zapamiętane, więc brak zasilania nie stanowi problemu. co do sterowania pilotem - jak go sparujesz, tak będzie działał ;) nie wnikałem w szczegółowe konfiguracje, bo ostatecznie korzystam z żarówek bez bramki, a i piloty Tradfri, które posiadam - wykorzystuję również do sterowania innymi rzeczami [niekoniecznie z IKEA] - polecam HomeAssistant + własna bramka zigbee [np. conbee] - w skrócie dzięki temu można mieszać dowolnych producentów, dowolne sprzęty i zrobić sobie porządny smarthome :)

  • @grzybb90
    @grzybb90 6 ปีที่แล้ว +1

    Czy można sterować żarówkami niezależnie za pomocą pilota ?

    • @PEdoCE
      @PEdoCE  6 ปีที่แล้ว

      +grzegorz kaminski nie znalazłem takiej opcji przy konfiguracji. takie cuda raczej tylko z bramką i appką (gdybym mógł to bym sprawdził, ale jeśli chodzi i "mądre" żarówki - chwilowo wybraliśmy Xiaomi Yeelight zamiast ikeowych, więc niestety pod ręką już ich nie mam)

  • @TheSuperszplin
    @TheSuperszplin 4 ปีที่แล้ว

    Tej, dobre, tej

  • @fayur2169
    @fayur2169 5 ปีที่แล้ว

    A do czego jest ta bramka? I czy jakby aplikacja pozwala na sterowanie kolorami i ściemnianie? Czy do czego jest apka

    • @PEdoCE
      @PEdoCE  4 ปีที่แล้ว

      bramka jest do obsługi żarówek (i innych sprzętów tradfri) przez telefon. bramka łączy się z netem i dzięki temu apka w telefonie może kontaktować się z żarówkami. bez niej tylko pilot

  • @maciejdaek91
    @maciejdaek91 7 ปีที่แล้ว

    Jest już aplikacja, pojawi się jakiś film jak to uruchomić? :)

    • @PEdoCE
      @PEdoCE  7 ปีที่แล้ว +1

      wiemy wiemy, już jesteśmy po testach ;) film z recenzją jutro :)
      w razie jak utknąłeś gdzieś z konfiguracją - pisz, podpowiemy w miarę możliwości
      /pe/

    • @PEdoCE
      @PEdoCE  7 ปีที่แล้ว

      bramka pojawia się na routerze (pobiera IP z DHCP), aplikacja przy pierwszym uruchomieniu prosi o skan QR kodu i na jego podstawie wyszukuje bramki w sieci domowej - nie pojawia się dodatkowy punkt dostępowy, korzysta z tego co jest. najprostsze rozwiązanie z pktu widzenia użytkownika :)
      btw. recka jest już online: th-cam.com/video/iwq_4KDzhdc/w-d-xo.html

  • @williambillemeyling5647
    @williambillemeyling5647 7 ปีที่แล้ว +2

    Thank you, even though i didnt understand ;D

    • @PEdoCE
      @PEdoCE  7 ปีที่แล้ว +3

      english subs available ;)

    • @hidekichino1566
      @hidekichino1566 6 ปีที่แล้ว

      William Bille Meyling ほほほほほ

    • @Marcinez
      @Marcinez 4 ปีที่แล้ว

      @@hidekichino1566 chhhho

  • @m1chzuk
    @m1chzuk 4 ปีที่แล้ว

    Trochę się spóźniłem, ale wolę się dopytać. Współpracuje z Google Home?

    • @PEdoCE
      @PEdoCE  4 ปีที่แล้ว

      bramki pod ręką już nie mamy, ale AFAIR można dodać integrację i sterować głosowo/przez googlową apkę Home. natomiast jeśli korzystasz np. z HomeAssistanta (www.home-assistant.io - polecamy!) bramka nie będzie potrzebna, wystarczy usb dongle z Zigbee [np. conbee, albo wersje DIY oparte na CC2531 i podobnych], i np. dzięki zigbee2mqtt będziesz mógł sterować nie tylko sprzętami z ikea, ale także philips hue, xiaomi aqara itd. - BEZ oryginalnych bramek :)

  • @fakuszkamerus7101
    @fakuszkamerus7101 6 ปีที่แล้ว

    ile to kosztuje

    • @PEdoCE
      @PEdoCE  6 ปีที่แล้ว

      zestaw z filmu to 349pln wg dzisiejszych danych na stronie IKEA www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/80338960/

  • @sideup4680
    @sideup4680 5 ปีที่แล้ว

    nie ma GU10 to o kant dupy takie cos

    • @PEdoCE
      @PEdoCE  5 ปีที่แล้ว

      jak to nie ma?
      www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/00318292/
      www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/80365270/
      fakt - testowaliśmy zwykłe E27, ale IKEA w ofercie ma jeszcze E14 i GU10 :)

  • @ukasz9358
    @ukasz9358 5 ปีที่แล้ว

    Idea inteligentnej żarówki jest zła. Włączniki światłą powinny być inteligentne.

    • @PEdoCE
      @PEdoCE  5 ปีที่แล้ว

      częściowo się zgadzamy. tam, gdzie to możliwe powinno stawiać się na "mądry" włącznik - rozwiązanie jest wygodniejsze (nie trzeba uważać, by lampa była non-stop włączona) i tańsze w dłuższej perspektywie (po przepaleniu żarówki kupujemy nową za grosze, a nie za kolejne dziesiątki pln). są jednak miejsca, gdzie nie da się tego prosto zrobić - włączniki wymagają odpowiedniej instalacji (która teoretycznie powinna być już stosowana wszędzie, ale doświadczenie pokazuje, że nie jest tak kolorowo). żarówka daje też pewne opcje dodatkowe - sterowanie temperaturą światła, czy też kolorem w przypadku żarówek RGB. obaj - zarówno Ce jak i Pe - mamy w swoich domach rozwiązanie mieszane, zgodnie ze schematem: główne lampy i główne oświetlenie to żarówki i LEDy "głupie", z inteligentnymi włącznikami, natomiast oświetlenie tzw. nastrojowe (tło, doświetlanie, lampy związane z TV, odtwarzaczami, konsolami) to "mądre" żarówki RGB, zmieniające kolor i temperaturę zależnie od sceny/pory dnia/czynności w danym pomieszczeniu, przy czym za ich obsługę w 90% odpowiedzialna jest automatyka a włączniki nie są dostępne wprost, by nikt nie zaburzył systemu ;)
      ps. mądre żarówki to także rozwiązanie bardziej plug-n-play, dla ludzi, którzy niekoniecznie chcą grzebać w elektryce, choć zmiana włącznika może być prosta, szybciej jest wkręcić żarówkę i postępować zgodnie z instrukcjami w appce :)