Ahoj Vidláku , ahoj všem. Dovolím si reagovat = Na mínus se používá modrá a na plus červená,ale bude to fungovat i s jinou barvou důležité je propojit plus s plusem a druhým kabelem mínus s mínusem, Nedá se napsat že když si pořídíme kabely s desetkrát větším průřezem bude desetkrát větší proud a na ostatním záleží jen trochu či vůbec..Ve skutečnosti to ovlivní více faktorů, zejména proud vzroste možná až na dvojnásobek ( 20 A )po nastartování prvního auta a taky proud vzroste možná až na dvojnásobek když po nastartování prvního auta začneme brzy startovat druhé auto.. (cca 200A )s kazdou minutou prodlevy ve startování druhého auta bude proud o dost menší, proud může zmenšovat i přechodový odpor. Těším se na další pokusy. Všem přeju hezké svátky a pevné zdraví v novém roce. Jo
Hoši, ta podbitá accu bude nejspíš hodně zasulfátované a bude mít veliký vnitřní odpor, tudíž nedovolí průtoku většího proudu. Celkový proud obvodu ovlivňuje součet odporů obou accu a obou propojovacích kabelů včetně přechodových odporů mezi kabelem svorkou, který u lisovaných mohou být překvapivě veliké. Vyrovnávací proud mezi nabitým a provozně vybitým accu ve vozidlech může, v případě použití kvalitních startovacích kabelů, dosáhnout cca 100A, což není pro startovací accu problém žádný problém. Různý "zaručený" doporučovaný postupy vzájemnýho propojení accu vozidel s nabitým a vybitým accu pro podporu startu bývají docela úsměvný (1. plus u nabitýho, 1. mínus u vybitýho, jinak hrozí poškození... apod.) Pokud nejsou tato vozidla jinak galvanicky propojená, jak opravdu šumák, v jakém pořadí se propojí jednotlivé kabely mezi póly accu vozidel, pokud je zachovaná správná polarita. Poznámka k vašim "nabíjecím kabelům": už v počátku "pokusu" se ukázalo, že není dobrým nápadem používat stejnou barvu vodičů pro plus i mínus, přestože svorky jsou zřetelně barevně rozlišené. Dominantní barevná plocha vodičů, v tomto případě červená, bývá pro osoby s přirozeně zdegenerovanými kognitivními funkcemi (cca po čtyřicítce), velmi zavádějící, navzdory zřetelně barevně rozlišeným koncovkám, viz zdejší pokus. Doporučuje se pro mínus černá barva vodiče i svorek a červená pro vedení kladného plus pólu. Kombinace např. zelenožlutého s fialovým ovšem taky není vyloučená. Pokusům zdar a dráťenko-vidlákovský partě díky za pobavení 🙂 PS: profesor na učňáku pobavil...
No šumák to je a není, jak se mají propojovat kabely mezi auty. Doporučuje se napřed propojit kladné póly a pak záporné a při odpojování opačně. Můžeme vycházet z toho, že ne každý je zručný a může mu kladný kablík spadnou na kostru vozidla, takže pokud napřed propojíme záporné póly, tak máme obě kostry (karosérie) vozidel propojené , když pak připojujeme kladný pól a ten nám nechtě padne na kostru, tak máme problém. Zní to jako maličkost, ale stát se to může.
Jak píšou jiní, vybitá baterie byla zřejmě na tom už hodně špatně, nebo to byl následek takového trápení. Takto hluboce vybitý akumulátor má mnohem větší vnitřní odpor, než "normálně" vybitý - tj. má např. 11V, startér už sotva otočí motorem, ale nahodit auto už nezvládne. Na hluboce vybitý akumulátor můžu připojit třeba i 24V, napětí vyskočí do této výše, ale proud je téměř nulový. Po chvíli proud začne pomalu růst a akumulátor odebírá čím dál větší proud a "oživuje" se z komatu. Na velké vyrovnávací proudy stačí použít znalosti fyziky základní školy, příp. střední/učňáku. Odpor kabelů 10m, 10mm^2 je asi 0,02 ohmu. Když vezeme stejný předchodový odpor na svorkách a vnitřní odpor Pb aku nějakých 0,001 ohmu, tak při rozdílu napětí 2V nám vyjde vyrovnávací proud nějakých 500A! Je to sice teorie, realita nebude tak brutální (větší vnitřní odpor aku, přechodové odpory na svorkách ap.), ale zajiskření při připojování/odpojování už varuje. Další důležitou věcí při pohledu na startování pomocí kabelů, je pořadí připojování a odpojování! Doporučuji dopředu nastudovat, je to na delší povídání, pokud v tom člověk hledá důvody a souvislosti, proč takto a ne naopak. Pokud se to naučím jako básničku a nezajímá mě "proč?", taky to je možnost. Upozorním jen na odpojování - při silném nabíjení aku může začít akumulátor předčasně plynovat, unikají z něj výbušné plyny. Takže při odpojování rozhodně nezačínat na svorce "mrtvého" akumulátoru! Kamarádovi se podařilo zažehnout plyny odpojováním nabíječky. Výbuch utrhnul celý vršek akumulátoru a rozstříknul kyselinu kolem. Stalo se mu to doma, takže koupelna a voda byla blízko, co ale dělat venku, s prázdnýma rukama (resp. rukama a obličejem zasaženými kyselinou)? Takže bacha i na domácí nabíjení.
Kluci, zkuste přes baterie kontaktovat tohoto borce, dělá je profesionálně a možná by šla udělat návštěva na kanálech vzájemně www.youtube.com/@bateriecepek/videos
Ano, pro laiky je to skutečně odborník, který může reálně pomoci dobrou radou. Bez legrace, většinou má pravdu. Ovšem nesmí člověk zabředávat hlouběji do problematiky, kde už je třeba rozlišovat zaklínadla a naučené fráze od hluboké znalosti dějů a problematiky. Ale v zásadě držím palce každému, kdo dělá něco užitečného.
10:00 Kdybys měl z Lidlu tu černou, tak to nabijí tuším od 3 V v rezímu ZDROJ 13,6V, ty červené Lidl nabíječky potřebuji napětí 9 až 10 V, jinak se nespustí 😢
Tohle vážně tvrdil mistr na učňáku? Že Pb akumulátor, jehož konstrukční podstata spočívá v tom, že má malý vnitřní odpor a proto je schopen jít do zkratu v řádu desítek vteřin a dávat při tom 500-700 A, se dá zničit přes startovací kabely? Panebože, to školství je fakt v řiti (anebo měl pan mistr startovací kabely tlustý jak roura od ropovodu a startoval pomocí svého Trabanta tři buldozery po sobě, pak věřím, že by to akumulátor asi nedal). Asi jako když se mě učitelka na výpočetní techniku zeptala, co to je na tom motherboardu, já odpověděl, že procesor, a ona mi vysvětlila, že to je větráček (protože to již bylo v éře aktivně chlazených CPU). Brečel bych. Proč ti lidi nejdou učit ruční práce nebo prvouku, když něco tedy zřejmě učit chtějí a technika není zrovna jejich šálek čaje?
České základní, střední i vysokoškolské ( soukromé ) školství je jedna velká Potěmkinova vesnice a výjimky to už nevytrhnou. A myšlenka, že kdokoliv, včetně učitele, bude pracovat kvalitněji, když mu více zaplatíme, je iluzorní. Vždy musí být nejdříve práce a potom odměna, nikoliv naopak. Ale to by byla debata na dlouho.
@@jirizach8042 Ten akumulátor samozřejmě není nezničitelný, jenže zničit ho pomocí startovacích kabelů chce jednak talent a jednak správnou souhru okolností, jejíž součástí je (zejména v mém až Montypythonovsky přehnaném příkladu) i vodič tlustej jak salátová okurka. Pokud by startoval Tatru 815 z akumulátoru, co měl problém utočit Škodu 105, a k tomu ještě použil správně silný kabely, tak se mu teoreticky mohlo podařit něco zničit. Což ovšem neznamená, že obecně je pravda, že akumulátory se jumpstartem ničí. Znamená to, že se sešly mimořádné okolnosti a mimořádný blbec.
Důležitou věc jste nezmínily a to že ve vozidle po nastartování je akumulátor dobíjen alternátorem který je regulován podle napětí. vaše spojení nabitého a vybitého aku je v principu stejné tedy nabíjení podle charakteristiky U. Vybitím pokusného aku na tak nízké napětí způsobylo nevratné poškození sulfatací proto byl tak malí vyrovnávací proud.
Ten vybíjaný akumulátor bol "hnilý" (zosulfatizovaný) už predtým, (to vybitie na 3,5 V mu určite tiež neprospelo), a dôkazom sulfatizácie je, že bežná 4 A nabíjačka, po odpojení "pomocného" akumulátora, dokázala "skokom vytlačiť" napätie na 13,5 V. Dobrá vybitá baterka dosiahne takéto napätie možno po 3/ 4 potrebného času nabíjania !
Akomulator start stop je jen reklamní popis je stejný jako jiný kvalitní startovací akumulator. Samozřejmě je hned dražší. Jen pro takový vůz není vhodný ošizený levný akumulátor. Při koupi nového akumulátoru je dobré krom rozměrů a kapacity koukat na startovací proud, ten vypovídá o kvalitě vnitřní konstrukce. Čím vyšší tím je uvnitř poctivějsí.
@@papanhe nemáš tak zcela pravdu některé vozi pracují na jiném rozpětí Voltů místo 12 se používá třeba 48 a baterie je hlídána další jednotkou... Dnes je hodně kombinací některé vozy dobíjejí bateri jen někdy a ano bavím se o vozech na pohonné hmoty
@@lubokwotomtoje Ano, třeba větší nákladní vozy používaji 24V. Ale o těch se nebavíme a ani u nich mi není známo, že by nějaký používal 48V (pokud se mýlím, můžete uvést konkrétní značku a model). U osobních aut, které nejsou hybridy ani elektromobily se sice někdy používají dva akumulátory, ale ty nejsou zapojené v sérii (každý napájí jinou část elektroinstalace) a stále se používá napětí 12V. Opět mi můžete doplnit znalosti uvedením konkrétní značky a modelu, kde je to jinak.
pokus je fajn, ale špatně provedený. plně funkční autobaterii vybít na 11,5V ustýleného napětí a tu nabitou nechat v autě, nastartovaném. Proud vyletí na cca 70A při průměrných kabelech. Ve škole učil mistr žáky dle toho, co se používalo. a to byly zásadně kabely od svářečky, kde byla nějaká 50mm2 měď a kabely nešly unést. dnešní moderní kabely, jak jim rádi všici říkají ošizené, se používají jinak a zamezují extremním proudům. Exploze baterie je možná při zkratu článku. Baterie se poškozuje, když je z hlubokého vybití nabíjena vysokým proudem. dochází k hnití a deformaci elektrod, pak v elektrolytu je vidět hnedé zbarvení a nečistoty.
A i kdyby jsi nastartovaný neměl, tak to pro tvou baterku je jako když startuje svoje auto, tedy nema se co znicit 😂 Maximálně se ti napocte jeden startovaci cyklus (baterka muze mit tak 2000 startovacich cyklu v prumeru).
Pokud je nabíječka novějšího typu a ne obyčejné trafo které se používalo před 20 a více lety , tak po připojení k baterii která je úplně vybitá a neukazuje na ampérmetru že nabíjí nechte ji i několik hodin připojenou a postupně se začne nabíjet , mluvím například o baterii která byla třeba přez zimu v odstaveném autě ,pokud baterie leží déle můžete to zkusit ale asi to bude zbytečné.
@@vaclavpolivka4638 ok.Diky.Pak jsem si to už uvědomil že to je takhle jak píšete,postup je jako při dobíjení baterie startovacími kabely.Taky to je plus na plus a pak minus na minus
To bude možná částečně tím, že jste ten akumulátor zničili hlubokým vybitím... Jeho vnitřní odpor je navždy KO. Ale jinak věřím tomu, že ty proudy nebudou veliký.
Ten protékající proud omezuje nejen kvalita kabelů, ale také často přechodová odpor kontaktu, na což se zapomíná. Nezřídka je onen přechodový odpor mnohonásobně vyšší limitací než kabel samotný. Ve vašem případě pak dalším limitem protékajícího proudu byl stav vybitého akumulátoru, který měl prostě dost a nebyl schopný přijímat jakýkoliv rozumný proud kvůli vysokému vnitřnímu odporu.
Dávnejšie som niekde čítal, že štartovať pomocou zváracieho invertora , keď batéria slabá. Raz som to skúsil ( n rokov nazad ) a vrelo nedoporučujem. Na strarej Felde som si odpálil Tr reglér na alternátore ( alternátor som mal miesto dynama), keby bol mechanický reglér a dynamo, tak sa nič nestane . Ale, Felda chytla/ naštartovala.
Nouzově se dá invertor použít. Napřímo na auto bych invertor určitě nenapojoval. Invertory mají naprázdno kolem 80V!!! Odpojit baterku od auta a invertor připojit přímo na baterii. Kontrolovat teplotu baterie a hlídat plynování. Jakmile se akumulátor ohřeje anebo začne vařit, odpojte. Opakuji, je to nouzové řešení a může být nebezpečné.
@@milanzizka4636 No dnes na nových autách by som to duplom neskúšal. Auto plné čipov polovodičov, ktoré človek môže úplne odpáliť. Na starej Felde/kabrio - nijaké polovodiče, akurát ten prerobený alternátor.
simulaci mužeš provest i na tom tvem fotovoltaickem meniči a stačí spustit rychlovarnou konvici 2,2 Kw tečou tam dost velké proudy mam 2x240ah z nakladaku a zmeřil jsem mezi bateriemi 50 A a celkově menič tahl 100A kabely se u svorek hřaly jak hrom pruřez 16 mm2 jen pomenděny hlinik...
Středoškolským učitelům (učňák, gympl, průmyslovka) se tradičně říká profesoři, byť nemají akreditaci. Vysokoškolský učitel rovněž nemusí být profesorem, pokud není jmenován prezidentem a přesto se nechá od studentů oslovovat profesorem. Kdo skutečně nelpí na přesném názvu a rádi si z něj ubírají, jsou pomocní učitelé, kteří si nechávají říkat jen "učitel". :)
@@DL-kc8fc jiste kapitane :-) Proste akademicky titul vs slangové (nespravne) pojmenovani. Na to upozornuji. Laik si take muze myslet, ze docent je neco vic jak profesor
@@dadazizala5271 :) jj, proto to taky nerozporuji. O nesprávné titulování se zasloužila tradice spjata s nějakou pracovní pozicí, či zásluh především za monarchie. Pokud pracovní pozice pominula, zmizel i "titul", narozdíl od těch, kterým byl titul přiklepnut vyšším úřadem doživotně. Co mě irituje, je profesor na vysoké komediantské škole, což je herec, který jakoby učí. Kromě toho, že komedianstská škola nemá źádnou váhou, ani s přívlastkem "vysoká." :)
No, já jsem to teda slyšel trochu jinak. Že když startuju kabelama cizí auto a to moje už je nastartované, tak že odebíraný startovací proud toho startovaného auta přes kabely zničí (přetíží) můj alternátor.
Nesmysl, tvoje auto funguje dohromady s baterií alternátorem jako zdroj proudu i napětí. to je jako tvrdit, že zničíš elektrárnu, když začneš odebírat😅 Taková situace co popisuješ, to by musel být nějaký speciální případ nějakého speciálního auta, ty nové start stop auta co mají mezi minus polem baterie a karoserii jeste nejaky senzor…
Těmi drátky, prodávanými jako startovací kabely nic nehrozí. Každý pedagog chce udržet pozornost něčím zajímavým, co je spíš z oblasti mýtů, nebo polopravd. Explozi akumulátoru jsem zažil, ale příčiny byly někde jinde (už si na to dávám pozor). Pokud máš nastartované auto, do tvé baterie jde štáva z nabíjecího auto-regulátoru, takže de-facto ždímáš pouze svou baterii při startování druhého auta, zatímco tvůj alternátor skrze regulátor v okruhu s tvou baterií jenom přicmrdává :). Proto je dobré mírně přidat plyn v okamžiku startu druhého auta, aby regulátor pouštěl z alternátoru do baterie víc, jako při jízdě a lépe vyrovnal napěťové zhoupnutí.
@@dadazizala5271 Alternátor je vícefázový synchronní stroj s cizím buzením a za ním je polovodičový usměrňovač. Napětí, které generuje, je otáčky*proud buzení. Aby napětí bylo nějak stabilizované, tak se reguluje proud buzením. Regulátor reguluje proud buzení tak, aby napětí bylo takové, které odpovídá nabíjení baterie, nevím zda a jakým způsobem reguluje i maximální nabíjecí proud (a jak by to dělal? (že by ten proudový senzor na baterii u start-stop systému?)). Každopádně ale proudová smyčka buzení je poměrně pomalá (vinutí buzení má velikou indukčnost), takže si právě dokážu představit, že když se zvýší proudový odběr skokově, tak na to regulátor nezareaguje tak rychle a v tu chvíli by to mohlo alternátor přetížit (protože při konstantním buzení je synchronní stroj s polovodičovým usměrňovačem docela tvrdý zdroj napětí, i když má poměrně velkou indukčnost (na rozdíl od asynchroňáku)). Dobře, tak si i odpovím. Možná, že indukčnost statorového vinutí je to, co ten proudový náraz omezí. Ale cítím, že to je někde na hraně zničení toho polovodičového usměrňovače. Plácám domněnky. Ad start stop: Start-stop systém mám (a nemohu si ho vynachválit!) a mínus kabel se nepřipojuje právě na baterii, ale na karoserii, je tam na to přímo takový háček vedle baterie. Možná je to právě kvůli ochraně tohodle prvku.
Alternátor sa normálnym používaním nedá zničiť, lebo je to v podstate zdroj prúdu, (jeho max. hodnota je u každého typu udávaná). Dokáže nabíjať akumulátor, (nech je v akomkoľvek stave vybitia), týmto max. prúdom až do okamžiku, kedy sa dosiahne nastavené napätie na regulátore. Potom prechádza do nabíjania konštantným napätím. Alternátor sa dá zničiť napríklad prepólovaním baterky a napríklad aj odpojením akumulátora (záťaže), ak remanentný magnetizmus pri vysokých otáčkach dokáže vybudiť alternátor tak, že to napäťovo nezvládnu usmerňovacie diódy a sa prerazia.
S tím paralelním ničením to není tak kritické. Minuta nevadí a při startování jde již skoro celá energie do startéru. Ono záleží na tom, jak starý je ten vybitý akumulátor. Když má tak kolem 4 let, jeho aktivní hmota desek je již natvrdlá a když do něj pustíte moc velký proud, tak hmota rozpraská a může se z desek vysypat. Na druhé straně již takový akumulátor má větší vnitřní odpor. Asi nejvhodnější při startování je, aby na to byli 2 a provedli to rychle.
bežne sme takto štartovali tanky a nič sa nezničilo apropo tam boli 4 batérie zapojené sereriovo-paralelne, už s nepamätám ale asi 150 Ah mala jedna baterka
Vaša snaha o točenie čo najviac videí vás dostala do štádia, že točíte už len samé braky. Toto s batériami je taká amatérčina až hrôza. Absolútne nerozumiete problematike. Kameraman by sa tiež radšej mal venovať asi inej činnosti, lebo nestačí len vedieť kameru zapnúť. Ak máte točiť takéto, odborne nezvládnuté videá, tak to ani nerobte.
Vidlák si nedělá ambice na odborná videa, Ostatně sám to nejednou říkal. Snaží se spíše o videa zábavná, občas něco prostě jen ukáže a je-li v tom 10% ponaučení, tak je to fajn. Je fakt, že občas mu něco trochu ujede z neznalosti, ale stejně ho mám rád :) A ještě jedna věc: součástí videa jsou i diskuse pod nimi. Když udělá chybu, tak se to probere a jak je známo chybami se člověk učí. Takže kdo není líný číst diskuse, tak se ve výsledku dozví mnohem více, než bylo v původním materiálu. Diskuse pod tímto videem je ukázkový příklad, kde je krásně vysvětleno kde byla chyba, co bylo její příčinou, proč se to tak chová a jak by se to chovalo normálně. To vše dokonce opakovaně od několika lidí. A pak jsou tu lidé, kteří píší příspěvky jako vy. Hmm, jak přínosné.
Startovat auto pomocí svářecího invertoru je hazard. Naprázdno dáva 65V a při zatížení 100A cca 25V. Snad jedině připojit invertor na baterii přes odpor 0,5 ohm až 1 ohm, realizovaný nějakým dlouhým železným drátem, v naději že napětí takovéto soustavy nepřekročí 15V.
Pánové asi jste nikdy neviděly jak bouchne baterie při startování !!!!! pozor!!!! při zkratu připojené baterie při startování může klidně baterie explodovat ... viděl jsem to na vlastní oči uvědomte si že zkratový proud je 800A neklamte prosím lidi ať si neublíží .... při pořádných kabelech klidně může baterie explodovat .... pletete si ampéry z zkratovým proudem ....maximální proud který je zdroj (baterie) schopný dát při přímém propojení svorek (zkratu) a to se stavá při startování
@@tomaszvisky3798 baterie sama neobsahuje nic hořlavého. Ale při přetížení zkratem, startem nebo nesprávným nabíjením (dobře to umí staré nabíječky co nemají monitoring koncového nabiti). V ten moment probíhá tzv. vaření to je rozklad vody na vodík a kyslík a pak stačí nepatrná jiskra a je to.
Ahoj Vidláku , ahoj všem.
Dovolím si reagovat = Na mínus se používá modrá a na plus červená,ale bude to fungovat i s jinou barvou důležité je propojit plus s plusem a druhým kabelem mínus s mínusem,
Nedá se napsat že když si pořídíme kabely s desetkrát větším průřezem bude desetkrát větší proud a na ostatním záleží jen trochu či vůbec..Ve skutečnosti to ovlivní více faktorů, zejména proud vzroste možná až na dvojnásobek ( 20 A )po nastartování prvního auta a taky proud vzroste možná až na dvojnásobek když po nastartování prvního auta začneme brzy startovat druhé auto.. (cca 200A )s kazdou minutou prodlevy ve startování druhého auta bude proud o dost menší, proud může zmenšovat i přechodový odpor.
Těším se na další pokusy.
Všem přeju hezké svátky a pevné zdraví v novém roce. Jo
Ahoj Josefe, je to docela věda :-) To by musela být k dispozici řada akumulátorů v různém stavu... Ať se nám daří!
Přeji všem krásné a pohodové Vánoce.
Přeji pevné zdraví a hodně tvůrčího elánu do budoucna
Děkuji za perfektní videa
Ať se daří :-)
Ahoj Same, děkuju za pozdrav. Ať se nám daří!
Hoši, ta podbitá accu bude nejspíš hodně zasulfátované a bude mít veliký vnitřní odpor, tudíž nedovolí průtoku většího proudu.
Celkový proud obvodu ovlivňuje součet odporů obou accu a obou propojovacích kabelů včetně přechodových odporů mezi kabelem svorkou, který u lisovaných mohou být překvapivě veliké.
Vyrovnávací proud mezi nabitým a provozně vybitým accu ve vozidlech může, v případě použití kvalitních startovacích kabelů, dosáhnout cca 100A, což není pro startovací accu problém žádný problém.
Různý "zaručený" doporučovaný postupy vzájemnýho propojení accu vozidel s nabitým a vybitým accu pro podporu startu bývají docela úsměvný (1. plus u nabitýho, 1. mínus u vybitýho, jinak hrozí poškození... apod.)
Pokud nejsou tato vozidla jinak galvanicky propojená, jak opravdu šumák, v jakém pořadí se propojí jednotlivé kabely mezi póly accu vozidel, pokud je zachovaná správná polarita.
Poznámka k vašim "nabíjecím kabelům": už v počátku "pokusu" se ukázalo, že není dobrým nápadem používat stejnou barvu vodičů pro plus i mínus, přestože svorky jsou zřetelně barevně rozlišené. Dominantní barevná plocha vodičů, v tomto případě červená, bývá pro osoby s přirozeně zdegenerovanými kognitivními funkcemi (cca po čtyřicítce), velmi zavádějící, navzdory zřetelně barevně rozlišeným koncovkám, viz zdejší pokus.
Doporučuje se pro mínus černá barva vodiče i svorek a červená pro vedení kladného plus pólu. Kombinace např. zelenožlutého s fialovým ovšem taky není vyloučená.
Pokusům zdar a dráťenko-vidlákovský partě díky za pobavení 🙂
PS: profesor na učňáku pobavil...
Ahoj, děkuju za praktické poznámky a shovívavost :-)))
No šumák to je a není, jak se mají propojovat kabely mezi auty. Doporučuje se napřed propojit kladné póly a pak záporné a při odpojování opačně. Můžeme vycházet z toho, že ne každý je zručný a může mu kladný kablík spadnou na kostru vozidla, takže pokud napřed propojíme záporné póly, tak máme obě kostry (karosérie) vozidel propojené , když pak připojujeme kladný pól a ten nám nechtě padne na kostru, tak máme problém. Zní to jako maličkost, ale stát se to může.
Ahoj mistře Vidlaku SUPER video 🙂🙂❤❤❤
Jak píšou jiní, vybitá baterie byla zřejmě na tom už hodně špatně, nebo to byl následek takového trápení. Takto hluboce vybitý akumulátor má mnohem větší vnitřní odpor, než "normálně" vybitý - tj. má např. 11V, startér už sotva otočí motorem, ale nahodit auto už nezvládne. Na hluboce vybitý akumulátor můžu připojit třeba i 24V, napětí vyskočí do této výše, ale proud je téměř nulový. Po chvíli proud začne pomalu růst a akumulátor odebírá čím dál větší proud a "oživuje" se z komatu. Na velké vyrovnávací proudy stačí použít znalosti fyziky základní školy, příp. střední/učňáku. Odpor kabelů 10m, 10mm^2 je asi 0,02 ohmu. Když vezeme stejný předchodový odpor na svorkách a vnitřní odpor Pb aku nějakých 0,001 ohmu, tak při rozdílu napětí 2V nám vyjde vyrovnávací proud nějakých 500A! Je to sice teorie, realita nebude tak brutální (větší vnitřní odpor aku, přechodové odpory na svorkách ap.), ale zajiskření při připojování/odpojování už varuje.
Další důležitou věcí při pohledu na startování pomocí kabelů, je pořadí připojování a odpojování! Doporučuji dopředu nastudovat, je to na delší povídání, pokud v tom člověk hledá důvody a souvislosti, proč takto a ne naopak. Pokud se to naučím jako básničku a nezajímá mě "proč?", taky to je možnost. Upozorním jen na odpojování - při silném nabíjení aku může začít akumulátor předčasně plynovat, unikají z něj výbušné plyny. Takže při odpojování rozhodně nezačínat na svorce "mrtvého" akumulátoru! Kamarádovi se podařilo zažehnout plyny odpojováním nabíječky. Výbuch utrhnul celý vršek akumulátoru a rozstříknul kyselinu kolem. Stalo se mu to doma, takže koupelna a voda byla blízko, co ale dělat venku, s prázdnýma rukama (resp. rukama a obličejem zasaženými kyselinou)? Takže bacha i na domácí nabíjení.
Ahoj, děkuju za postřehy. Ano, teoreticky by tam (za jistých okolností) mohly protékat velké proudy. K čemuž v našem případě nedošlo.
Kluci, zkuste přes baterie kontaktovat tohoto borce, dělá je profesionálně a možná by šla udělat návštěva na kanálech vzájemně www.youtube.com/@bateriecepek/videos
Ano, pro laiky je to skutečně odborník, který může reálně pomoci dobrou radou. Bez legrace, většinou má pravdu. Ovšem nesmí člověk zabředávat hlouběji do problematiky, kde už je třeba rozlišovat zaklínadla a naučené fráze od hluboké znalosti dějů a problematiky. Ale v zásadě držím palce každému, kdo dělá něco užitečného.
Ahoj, děkuju za tip :-)
Super Kabely Vidláku
10:00 Kdybys měl z Lidlu tu černou, tak to nabijí tuším od 3 V v rezímu ZDROJ 13,6V, ty červené Lidl nabíječky potřebuji napětí 9 až 10 V, jinak se nespustí 😢
Tohle vážně tvrdil mistr na učňáku? Že Pb akumulátor, jehož konstrukční podstata spočívá v tom, že má malý vnitřní odpor a proto je schopen jít do zkratu v řádu desítek vteřin a dávat při tom 500-700 A, se dá zničit přes startovací kabely? Panebože, to školství je fakt v řiti (anebo měl pan mistr startovací kabely tlustý jak roura od ropovodu a startoval pomocí svého Trabanta tři buldozery po sobě, pak věřím, že by to akumulátor asi nedal). Asi jako když se mě učitelka na výpočetní techniku zeptala, co to je na tom motherboardu, já odpověděl, že procesor, a ona mi vysvětlila, že to je větráček (protože to již bylo v éře aktivně chlazených CPU). Brečel bych. Proč ti lidi nejdou učit ruční práce nebo prvouku, když něco tedy zřejmě učit chtějí a technika není zrovna jejich šálek čaje?
České základní, střední i vysokoškolské ( soukromé ) školství je jedna velká Potěmkinova vesnice a výjimky to už nevytrhnou. A myšlenka, že kdokoliv, včetně učitele, bude pracovat kvalitněji, když mu více zaplatíme, je iluzorní. Vždy musí být nejdříve práce a potom odměna, nikoliv naopak. Ale to by byla debata na dlouho.
@Petr Krytinář no,ale vy si v tom to komentáři také odporujete
@@jirizach8042 A v čem přesně?
@@petrkrytinar5695 tím,že měl mistr tlustý kabely,kabely jsou nutné tlusté
@@jirizach8042 Ten akumulátor samozřejmě není nezničitelný, jenže zničit ho pomocí startovacích kabelů chce jednak talent a jednak správnou souhru okolností, jejíž součástí je (zejména v mém až Montypythonovsky přehnaném příkladu) i vodič tlustej jak salátová okurka. Pokud by startoval Tatru 815 z akumulátoru, co měl problém utočit Škodu 105, a k tomu ještě použil správně silný kabely, tak se mu teoreticky mohlo podařit něco zničit. Což ovšem neznamená, že obecně je pravda, že akumulátory se jumpstartem ničí. Znamená to, že se sešly mimořádné okolnosti a mimořádný blbec.
Díky zajímavé
Důležitou věc jste nezmínily a to že ve vozidle po nastartování je akumulátor dobíjen alternátorem který je regulován podle napětí. vaše spojení nabitého a vybitého aku je v principu stejné tedy nabíjení podle charakteristiky U. Vybitím pokusného aku na tak nízké napětí způsobylo nevratné poškození sulfatací proto byl tak malí vyrovnávací proud.
Prdinu.
Záleží, jak dlouho ho nechali vybitý, pokud to bylo třeba jen 1 hod., tak to Sulfatace nebude kritická
Ahoj, určitě by se daly prozkoumat i další případy, nastartovaný motor / jiný akumulátor.
prvá bčasť príspevku neplatí pre vozidlá so "spätným získavaním energie" tam alternátor/štartér nedobíja bezprerušenia ...
Ten vybíjaný akumulátor bol "hnilý" (zosulfatizovaný) už predtým, (to vybitie na 3,5 V mu určite tiež neprospelo), a dôkazom sulfatizácie je, že bežná 4 A nabíjačka, po odpojení "pomocného" akumulátora, dokázala "skokom vytlačiť" napätie na 13,5 V. Dobrá vybitá baterka dosiahne takéto napätie možno po 3/ 4 potrebného času nabíjania !
Poučné video ... Zajímavé by bylo udělat experiment s baterií schopné start-stop systém
Akomulator start stop je jen reklamní popis je stejný jako jiný kvalitní startovací akumulator. Samozřejmě je hned dražší. Jen pro takový vůz není vhodný ošizený levný akumulátor. Při koupi nového akumulátoru je dobré krom rozměrů a kapacity koukat na startovací proud, ten vypovídá o kvalitě vnitřní konstrukce. Čím vyšší tím je uvnitř poctivějsí.
@@papanhe ne tak docela, nelisi se to pouze samolepkou, start stop baterie maji trochu jinaci parametry a technologii…
@@papanhe nemáš tak zcela pravdu některé vozi pracují na jiném rozpětí Voltů místo 12 se používá třeba 48 a baterie je hlídána další jednotkou... Dnes je hodně kombinací některé vozy dobíjejí bateri jen někdy a ano bavím se o vozech na pohonné hmoty
@@dadazizala5271 Jaké přesně parametry a technologii? Tohle říká každý, kdo si myslí, že o tom něco ví, ale nikdo není schopen říci nic konkrétního :)
@@lubokwotomtoje Ano, třeba větší nákladní vozy používaji 24V. Ale o těch se nebavíme a ani u nich mi není známo, že by nějaký používal 48V (pokud se mýlím, můžete uvést konkrétní značku a model). U osobních aut, které nejsou hybridy ani elektromobily se sice někdy používají dva akumulátory, ale ty nejsou zapojené v sérii (každý napájí jinou část elektroinstalace) a stále se používá napětí 12V. Opět mi můžete doplnit znalosti uvedením konkrétní značky a modelu, kde je to jinak.
pokus je fajn, ale špatně provedený.
plně funkční autobaterii vybít na 11,5V ustýleného napětí a tu nabitou nechat v autě, nastartovaném.
Proud vyletí na cca 70A při průměrných kabelech.
Ve škole učil mistr žáky dle toho, co se používalo. a to byly zásadně kabely od svářečky, kde byla nějaká 50mm2 měď a kabely nešly unést. dnešní moderní kabely, jak jim rádi všici říkají ošizené, se používají jinak a zamezují extremním proudům.
Exploze baterie je možná při zkratu článku.
Baterie se poškozuje, když je z hlubokého vybití nabíjena vysokým proudem. dochází k hnití a deformaci elektrod, pak v elektrolytu je vidět hnedé zbarvení a nečistoty.
Ahoj, děkuju za postřehy a poznámky, jako vždy k věci :-)
Ahoj tak isto to robím ak mi klesne napätie na akumulátore pod 10 v. bola vadna batéria 😉
No ak idem niekomu startovat auto startovacimi kablami, tak mam nastartovane, cize mi to akumulator urcite neznici
A i kdyby jsi nastartovaný neměl, tak to pro tvou baterku je jako když startuje svoje auto, tedy nema se co znicit 😂
Maximálně se ti napocte jeden startovaci cyklus (baterka muze mit tak 2000 startovacich cyklu v prumeru).
Pokud je nabíječka novějšího typu a ne obyčejné trafo které se používalo před 20 a více lety , tak po připojení k baterii která je úplně vybitá a neukazuje na ampérmetru že nabíjí nechte ji i několik hodin připojenou a postupně se začne nabíjet , mluvím například o baterii která byla třeba přez zimu v odstaveném autě ,pokud baterie leží déle můžete to zkusit ale asi to bude zbytečné.
Ahoj, ano, i některá moderní nabíječka se chytne.
Takže spojit plus na plus a mínus na mínus a nebo plus na mínus a mínus na plus?
Pokud nechcete vyhořet, pak plus na plus, mínus na mínus. Spojujete paralelně, tj vedle sebe.
@@vaclavpolivka4638 ok.Diky.Pak jsem si to už uvědomil že to je takhle jak píšete,postup je jako při dobíjení baterie startovacími kabely.Taky to je plus na plus a pak minus na minus
To bude možná částečně tím, že jste ten akumulátor zničili hlubokým vybitím... Jeho vnitřní odpor je navždy KO. Ale jinak věřím tomu, že ty proudy nebudou veliký.
Ten protékající proud omezuje nejen kvalita kabelů, ale také často přechodová odpor kontaktu, na což se zapomíná. Nezřídka je onen přechodový odpor mnohonásobně vyšší limitací než kabel samotný. Ve vašem případě pak dalším limitem protékajícího proudu byl stav vybitého akumulátoru, který měl prostě dost a nebyl schopný přijímat jakýkoliv rozumný proud kvůli vysokému vnitřnímu odporu.
Ahoj, myslím, že to bude ono, tenhle akumulátor (ze sběru) není ochotný přijímat velké proudy.
Dávnejšie som niekde čítal, že štartovať pomocou zváracieho invertora , keď batéria slabá.
Raz som to skúsil ( n rokov nazad ) a vrelo nedoporučujem.
Na strarej Felde som si odpálil Tr reglér na alternátore ( alternátor som mal miesto dynama), keby bol mechanický reglér a dynamo, tak sa nič nestane . Ale, Felda chytla/ naštartovala.
Nouzově se dá invertor použít. Napřímo na auto bych invertor určitě nenapojoval. Invertory mají naprázdno kolem 80V!!!
Odpojit baterku od auta a invertor připojit přímo na baterii. Kontrolovat teplotu baterie a hlídat plynování. Jakmile se akumulátor ohřeje anebo začne vařit, odpojte. Opakuji, je to nouzové řešení a může být nebezpečné.
@@milanzizka4636 No dnes na nových autách by som to duplom neskúšal. Auto plné čipov polovodičov, ktoré človek môže úplne odpáliť.
Na starej Felde/kabrio - nijaké polovodiče, akurát ten prerobený alternátor.
to je vážně hloupí vtip,zkuste to udělat na moderním autě a uvidíte co vám zůstane,jen oči pro pláč
@@jirizach8042 Však tam píši. Odpojit akumulátor od auta a tak potom oživit (vzkřísit) baterii.
@@milanzizka4636 když jsem psal koment,tak zde váš koment nebyl,ale i tak bych toto považoval za riziko
Vy se začínáte spouštět na tenký led,odpověď je může i nemůže a teď kdy.
simulaci mužeš provest i na tom tvem fotovoltaickem meniči a stačí spustit rychlovarnou konvici 2,2 Kw tečou tam dost velké proudy mam 2x240ah z nakladaku a zmeřil jsem mezi bateriemi 50 A a celkově menič tahl 100A kabely se u svorek hřaly jak hrom pruřez 16 mm2 jen pomenděny hlinik...
1:30 professor není na učnáku, ale na VŠ :)
Je akademická hodnost
asistent
docent
profesor
😂
Ahoj, dřív si tak někde nechali říkat :-)
@@vidlak001 soudruhu profesore 👍🏼🤩😂
Středoškolským učitelům (učňák, gympl, průmyslovka) se tradičně říká profesoři, byť nemají akreditaci. Vysokoškolský učitel rovněž nemusí být profesorem, pokud není jmenován prezidentem a přesto se nechá od studentů oslovovat profesorem. Kdo skutečně nelpí na přesném názvu a rádi si z něj ubírají, jsou pomocní učitelé, kteří si nechávají říkat jen "učitel". :)
@@DL-kc8fc jiste kapitane :-) Proste akademicky titul vs slangové (nespravne) pojmenovani. Na to upozornuji. Laik si take muze myslet, ze docent je neco vic jak profesor
@@dadazizala5271 :) jj, proto to taky nerozporuji. O nesprávné titulování se zasloužila tradice spjata s nějakou pracovní pozicí, či zásluh především za monarchie. Pokud pracovní pozice pominula, zmizel i "titul", narozdíl od těch, kterým byl titul přiklepnut vyšším úřadem doživotně. Co mě irituje, je profesor na vysoké komediantské škole, což je herec, který jakoby učí. Kromě toho, že komedianstská škola nemá źádnou váhou, ani s přívlastkem "vysoká." :)
No, já jsem to teda slyšel trochu jinak. Že když startuju kabelama cizí auto a to moje už je nastartované, tak že odebíraný startovací proud toho startovaného auta přes kabely zničí (přetíží) můj alternátor.
Nesmysl, tvoje auto funguje dohromady s baterií alternátorem jako zdroj proudu i napětí. to je jako tvrdit, že zničíš elektrárnu, když začneš odebírat😅
Taková situace co popisuješ, to by musel být nějaký speciální případ nějakého speciálního auta, ty nové start stop auta co mají mezi minus polem baterie a karoserii jeste nejaky senzor…
Ahoj, no vidíš a už mi to vrtá v hlavě :-) Tam snad bude pojistka.
Těmi drátky, prodávanými jako startovací kabely nic nehrozí. Každý pedagog chce udržet pozornost něčím zajímavým, co je spíš z oblasti mýtů, nebo polopravd. Explozi akumulátoru jsem zažil, ale příčiny byly někde jinde (už si na to dávám pozor). Pokud máš nastartované auto, do tvé baterie jde štáva z nabíjecího auto-regulátoru, takže de-facto ždímáš pouze svou baterii při startování druhého auta, zatímco tvůj alternátor skrze regulátor v okruhu s tvou baterií jenom přicmrdává :). Proto je dobré mírně přidat plyn v okamžiku startu druhého auta, aby regulátor pouštěl z alternátoru do baterie víc, jako při jízdě a lépe vyrovnal napěťové zhoupnutí.
@@dadazizala5271
Alternátor je vícefázový synchronní stroj s cizím buzením a za ním je polovodičový usměrňovač. Napětí, které generuje, je otáčky*proud buzení. Aby napětí bylo nějak stabilizované, tak se reguluje proud buzením. Regulátor reguluje proud buzení tak, aby napětí bylo takové, které odpovídá nabíjení baterie, nevím zda a jakým způsobem reguluje i maximální nabíjecí proud (a jak by to dělal? (že by ten proudový senzor na baterii u start-stop systému?)). Každopádně ale proudová smyčka buzení je poměrně pomalá (vinutí buzení má velikou indukčnost), takže si právě dokážu představit, že když se zvýší proudový odběr skokově, tak na to regulátor nezareaguje tak rychle a v tu chvíli by to mohlo alternátor přetížit (protože při konstantním buzení je synchronní stroj s polovodičovým usměrňovačem docela tvrdý zdroj napětí, i když má poměrně velkou indukčnost (na rozdíl od asynchroňáku)). Dobře, tak si i odpovím. Možná, že indukčnost statorového vinutí je to, co ten proudový náraz omezí. Ale cítím, že to je někde na hraně zničení toho polovodičového usměrňovače. Plácám domněnky.
Ad start stop: Start-stop systém mám (a nemohu si ho vynachválit!) a mínus kabel se nepřipojuje právě na baterii, ale na karoserii, je tam na to přímo takový háček vedle baterie. Možná je to právě kvůli ochraně tohodle prvku.
Alternátor sa normálnym používaním nedá zničiť, lebo je to v podstate zdroj prúdu, (jeho max. hodnota je u každého typu udávaná). Dokáže nabíjať akumulátor, (nech je v akomkoľvek stave vybitia), týmto max. prúdom až do okamžiku, kedy sa dosiahne nastavené napätie na regulátore. Potom prechádza do nabíjania konštantným napätím.
Alternátor sa dá zničiť napríklad prepólovaním baterky a napríklad aj odpojením akumulátora (záťaže), ak remanentný magnetizmus pri vysokých otáčkach dokáže vybudiť alternátor tak, že to napäťovo nezvládnu usmerňovacie diódy a sa prerazia.
S tím paralelním ničením to není tak kritické. Minuta nevadí a při startování jde již skoro celá energie do startéru. Ono záleží na tom, jak starý je ten vybitý akumulátor. Když má tak kolem 4 let, jeho aktivní hmota desek je již natvrdlá a když do něj pustíte moc velký proud, tak hmota rozpraská a může se z desek vysypat. Na druhé straně již takový akumulátor má větší vnitřní odpor. Asi nejvhodnější při startování je, aby na to byli 2 a provedli to rychle.
To je tvůj brácha?😅
bežne sme takto štartovali tanky a nič sa nezničilo apropo tam boli 4 batérie zapojené sereriovo-paralelne, už s nepamätám ale asi 150 Ah mala jedna baterka
Ahoj, děkuju za zprávu.
Vaša snaha o točenie čo najviac videí vás dostala do štádia, že točíte už len samé braky. Toto s batériami je taká amatérčina až hrôza. Absolútne nerozumiete problematike. Kameraman by sa tiež radšej mal venovať asi inej činnosti, lebo nestačí len vedieť kameru zapnúť. Ak máte točiť takéto, odborne nezvládnuté videá, tak to ani nerobte.
Vidlák si nedělá ambice na odborná videa, Ostatně sám to nejednou říkal. Snaží se spíše o videa zábavná, občas něco prostě jen ukáže a je-li v tom 10% ponaučení, tak je to fajn. Je fakt, že občas mu něco trochu ujede z neznalosti, ale stejně ho mám rád :) A ještě jedna věc: součástí videa jsou i diskuse pod nimi. Když udělá chybu, tak se to probere a jak je známo chybami se člověk učí. Takže kdo není líný číst diskuse, tak se ve výsledku dozví mnohem více, než bylo v původním materiálu. Diskuse pod tímto videem je ukázkový příklad, kde je krásně vysvětleno kde byla chyba, co bylo její příčinou, proč se to tak chová a jak by se to chovalo normálně. To vše dokonce opakovaně od několika lidí. A pak jsou tu lidé, kteří píší příspěvky jako vy. Hmm, jak přínosné.
Thalesi výborně :-) Jsem rád, že to chápeš.
Startovat auto pomocí svářecího invertoru je hazard. Naprázdno dáva 65V a při zatížení 100A cca 25V. Snad jedině připojit invertor na baterii přes odpor 0,5 ohm až 1 ohm, realizovaný nějakým dlouhým železným drátem, v naději že napětí takovéto soustavy nepřekročí 15V.
babráci asi
Pánové asi jste nikdy neviděly jak bouchne baterie při startování !!!!! pozor!!!! při zkratu připojené baterie při startování může klidně baterie explodovat ... viděl jsem to na vlastní oči uvědomte si že zkratový proud je 800A neklamte prosím lidi ať si neublíží .... při pořádných kabelech klidně může baterie explodovat .... pletete si ampéry z zkratovým proudem ....maximální proud který je zdroj (baterie) schopný dát při přímém propojení svorek (zkratu) a to se stavá při startování
Co na takové baterií hoří a bouchá?
@@tomaszvisky3798 Za určitých okolností sa môže nahromadiť vodík a kyslík, ale tento proces trvá dlhší čas.
@@tomaszvisky3798 baterie sama neobsahuje nic hořlavého. Ale při přetížení zkratem, startem nebo nesprávným nabíjením (dobře to umí staré nabíječky co nemají monitoring koncového nabiti). V ten moment probíhá tzv. vaření to je rozklad vody na vodík a kyslík a pak stačí nepatrná jiskra a je to.
@@tomaszvisky3798 nemám náladu ani sílu ti to vysvětlovat při pořádných kabelech se baterie startováním zahřeje na tolik že může dojít až k explozi
@@papanhe Plynování ;)
Kdyby jste si preventivně vždy dali nabít baterku,nemusíte mít startovací kabely.