Když slyším Štěpána tak se divím proč pořád študuji a už jsem to dávno nepostavil. Tohle je fakt punk. Přeji hodně štěstí a děkuji za inspirativní video.
ja sa skôr divím, že on ešte stále žije! Že sa s tými jeho nulovými vedomosťami a absolútnym nepochopením základov elektriky "striedač vysáva panely., nie panely tlačia elektriku do striedača", "striedač mení ampéry na volty a volty na ampéry"... a podobné perly ducha - že ho to pri inštalácii nezabilo a že nevypálil barák. Bol by som zvedavý, koľko krát dostal šlehu a koľko krát mu to horelo - keď to naozaj robil sám (čo dosť pochybujem, s tými jeho vedomosťami) - a nerobil mu to kamarát, ktorý sa v tom naozaj vyzná.
Ahoj. Pěkně jste se zasekli u měniče :-). Ve své podstatě se asi jedná o měnič buck-boost. Tedy umí transformovat dolů i nahoru podle toho, zda napětí baterií je nižší nebo vyšší než napětí na panelech podle osvětlení.
cize mensia ucinnost a este aj vacsie straty zbytocne vysokym prudom z panelov, predpokladam ze je to vyvazene dobrou cenou za ten geret. Ale toto nie je kritika, len pohlad byvaleho majitela oldschool punk offgrid systemu :)
@@petertimpo6166 právě opak je realitou. Měnič který je součástí střídače - zatěžuje panely na nejvhodnější úroveň a mění tento proud a napětí na hodnoty které potřebuje další část střídače. Proto měnič. Samozřejmě že technická úroveň této jednotky může být různá. Tady záleží na spasování panelů se střídačem nebo nabíječem, protože ten pracuje jen v určitém rozsahu.
Ahoj Vidláku, ty už víš, že kabelům a obecně elektroinstalacím nerozumím - ale vím něco o teorii FVE. Takže obecně platí, že v naší zeměpisné šířce je ideální sklon panelů 42-43°, mít je vodorovně a chodit je denně podpírat špalky je chyba a opruz. Chce to pevně instalované s jižní expozicí a uvedeným sklonem. Tak se dosáhne max. ročního zisku ( je nebetyčný rozdíl mezi letními a zimními měsíci, cca i 1:10 ) na kWp při ideální expozici i kolem 1200kWh/rok s obrovským přebytkem v létě a naopak malým ziskem v zimě. Jako záloha pro vypnutí proudu určitě dobrý, ale baterie má malou kapacitu a v zimě to moc významu v dané konfiguraci mít nebude. Nicméně kutilům zdar!
Ahoj Andreji, ano, víš, co píšeš, ale taky je pravda, co říká Štěpán, že potřebuje elektriku hlavně odpoledne a tak má panely víc na západ. Samozřejmě je to díky tomu, že má malý baterky. Jinak by sbíral maximum energie z jihu.
a co tak rozlozenie vychod- zapad a dva stringy? ale to nieje tento pripad. ak das panely na plocho a cely den na ne svieti, tak vyrábaju priebezne cely den skoro rovnako, a nie len cez obed ked mas otocnene na juh. a pri sklone panelov ako pises cca 40 stupnov, to vyzaduje zatazenie konstrukcii na plochej streche proti vetru az 5nasobne viac ako naplocho
Pěkný Vidláku i Štěpáne. docela mne zaujalo, že Vidlák zná rozdíl mezi kW a kWh :) má u mne bod za to, že tě opravil :) trošku tam bylo chaoticky něco vysvětleno, ale to nevadí. A docela fakt čumím, že si vystačí s tak malou FVE i na nabíjení auta. to já teda bych si nevystačil :)
Ahoj. Jednak každý máme individuální potřeby a situaci. Auto částečně uživím díky tomu že v teple ujede 7,5 km na jednu kWh. Do práce nám stačí 2 kWh, ty nabiju v pohodě. Nejsem profík v elektřině ani v mluvení, tak to je jak to je. Je to jednoduchá matematika. Když mám část dne k dispozici 1 kWh po zbytek její část ta mam nějaký balík cca 6kWh. Moje spotřeba tento balík nepřesahuje - jsem soběstačný i v ostrově. Když ne tak to přepnu a je. My zbytečně el neplácame. Prostě když čtu a poslouchám poučky i od ing jak to nejde jak nelze použít baterií z EV a td. Chtěl jsem ukázat že to jde. Každý musí s rozumem. Vše má své zákonitosti a zbytek je o kreativitě.
@@papanhe baterie z EV se používají, neboj :) jde to i přímo koupit jako modul :) Jo taky mi stačí 2kWh do auta nacpat na jízdu do města a zpět, jen prostě asi veliká domácnost a v tom mám i TUV (5kWh)
Chlapi, zajímavé video. S tím měničem bych to rád uvedl na pravou míru. Není to o žádném vysávání elektřiny z panelů, ale o známé poučce, že největší přenos výkonu nastává, když vnitřní odpor zdroje je shodný s odporem zátěže. A tohle ty měniče při vhodném řízení umí - měnit svou impedanci, kterou zatěžují zdroj. Laicky řečeno je to tak, jak potom říkal Štěpán - jestli se z toho bude tahat spíše víc proudu nebo větší napětí. Protože R=U/I. Elektronika si dokáže najít optimum.
je třeba udělat kalkulaci ceny opotřebení baterie a pak s tím jde pracovat. odhadem je to zajímavý při rozdílu cen energie nad 2kč a nebo když se obchoduje za spotové ceny, tam je rozdíl i 10kč
Ahoj VIDLÁKU !!! Super video. Som sa pobavil. Túto elektráreň beriem ako Start-Up pre niekoho kto má obmedzený rozpočet a chce si to vyskúšať. Ale do budúcnosti by to chcelo nejaký 3fázový menič aspoň 3-5kW. Ono byť "otrokom" vlastnej elektrárne asi nie je podľa mňa tá správna cesta ;-)
3f měnič mi nesmí do domu, je to pouze komplikace! Samozřejmě na barák je lepší 5kW měnič, ale i s 3kW se dá žít akorát už musíš rozmýšlet co pustíš naráz.
Rád bych viděl nějakou instalaci, tak jak by to mělo vypadat podle norem, jak by správně měla být fotovoltaika postavena. Jako elektrikáři mi tyhle slátaniny trhají žíly. Styděl bych se za to, to tahle ukazovat na kameře.
Celkom nerozumiem ako to je napojene na dom. V kazdej zasuvke v dome je mozne pouzit elektrinu ktoru vyrobila fve? To spojite vsetky zasuvkove okruhy a pripojite ich na ten jediny vystup z menica?
Na DF se nadává na ruzná omezení, nařízení, že to musí dělat montér FVE a všechny klacky pod nohy, co lidem hází, když si chtějí pořídit FVE. Pak uvidíte, co někdo dokáže vyplodit a je hned jasné proč. A to nejhorší na závěr, dle komentářů pod videem je ještě vidět, jak to neznalí chválí a nebo snad berou jako inspiraci... než se někdo budete chtít do něčeho takového pustit, běžte prosím na fóra mypower nebo solarforum a čerpejte informace tam... neb "Kdo má pojistky námi předepsané, tomu se při zkratu nic nestane. Kdo si tam nastrká hřebíky, vyhoří a začne od píky."
Moc pěkný projekt. Avšak také jsem nezahálel jsem a chystám velmi levný projekt MSPB 1 (martinova svačinová powerbanka 1KW) Zatím tajné, ale jde o příruční kabelu s vyztuženým popruhem . Je určena na lehkou svačinku do práce a má integrovanou nabíječku a li-on aku pack 24V/60Ah. Ráno hodím v práci pod stůl a připojím a odpoledne odpojím.
Žádné kritické zakopnutí jsem nezaznamenal. Naopak, je velmi osvěžující to vidět z pohledu typického kutila. Jasně, má chaos mezi kW a kWh, mezi Li-Ion a Li-Po, o pojmech MPPT a o DC/DC měničích (step-down, step-up... že se mění napětí na proud a naopak... něco z něčeho vytahuje... no ty vole...), to ví jen intuitivně (nedokáže to správně podat). Je zjevné, že to není "elektrikář", ale samouk. Ale v zásadě super. Jestli je to "elektrikář", tak by si měl pár pojmů dostudovat. Pan Štěpán sice splňuje definici elektrikáře ve smyslu člověka devatero řemesel, ale ta míra intuitivnosti mě krapet děsí.
@@martinhroudny3420 mi spíš připadá že tyhle samodoma elektrárny jsou spíš života nebezpečné, když ten člověk netuší co a jak, ještě tam má porcelánové pojistky a odpojovače jsem si nevšiml... Hlavně všude odkryté spoje... Bohužel jsem elektrikář a nekouká se mi na to dobře..
100 procent ne. :) Když tak mezi 90-97 procenty, pokud je chladný vzduch, nebo trochu fouká - zahřívaní panelů na přímém slunci v létě klidně ukrojí 15 procent z výkonu. V zimě, když jsou panely studené a jsou dobře nasměrované, produkce je v maximálním limitu. Regulátor nic "nesaje" z panelů, ale MPPT je v podstatě DC-DC měnič, který v nějakých podmínkách vymění (transformuje jako běžný transformátor) část napětí z fotovoltaiky za ampéry do baterek. Může i naopak, tedy částečně ampéry na volty, aby baterie v závislosti kapacity dostávala stále optimální proud a napětí. To je řízeno v podstatě jednoduchým algoritmem a zohledňuje se v tom právě ta kapacita baterie, aby to dobře, jako celek, fungovalo. Ovšem to neznamená, že když klesne napětí panelů pod pracovní bod regulátoru (ve videu to zaznělo), že se nabíjení bude "přizpůsobovat" aktuálnímu stavu baterie. Jednoduše se objeví příznak nočního režimu a konec (baterie se přestane nabíjet). To řečené "sání" by spíš pasovalo k odebíranému výkonu. Pokud svítí a není odebírán výkon z panelů (baterie jsou plné a střídač jede naprázdno), display regulátoru ukáže menší produkci fotovoltaiky. Proto mnoho rodin, včetně Vaší je naučených, že když svítí, tak se pere, vaří, nabíjí auto nebo se ohřívá bojler apod. Tedy ani foton nazmar, páč v opačném případě se potenciální výkon ztrácí do nikam (zahřívají se pouze panely). Video je dobré, takové normální z normálního prostředí. Nic není uhlazené jako v profesionálních snímcích, kde se spíš hodně fabuluje. :)
hele super za snahu. pro dum je to žalostně málo. pro nouzi urcite bomba, žít bych s tim nechtel. ten kravál od hybridu je katastrofa, jeste ze to ma v garazi. na druhou stranu s ohledem na investici skvely pocin. vzdycky neco za neco. měl by mit nejaky kontroler, kde by si do fronty daval tzv JOB's (tedy ukoly) a kontroler by v poradi startoval jednotlive spotrebice. 😁 to vysvetlovani je tedy kudlmudl, ale mluvit na kameru je nekdy trochu stres.
Dobrý takhle krásně vysvětlené pro nás skoro elektrikáře😛. Díky Hoši A když to i Anpi pozitivně ohodnotil tak klobouk dolůAle taky musím připomenout jestli to chce někdo takhle dělat svépomocí ať si raději nějakého elektro zkušeného šikulu pozve na pomoc.🫀Přeji hodně zdaru 🌞
Pěkné podle mne hodně využíváte akumulátor . Jestliže by to bylo myšleno s fotovoltaikou vážně tak za plného slunce by měl jít výkon jen s panelů. Akumulátory by se měly využívat jen večer.
Ahoj díky mrakům, se jen na slunce nedá spolehnout, takže je možné fungovat buď ostrovně s baterkou nebo hybridně se sítí. Anebo baterku dobíjet ze sítě. Ale jen s panely by to šlo špatně.
No co, jsme průkopníci... Když bude víc fve, budou se vyvíjet i postupy při případných problémech. V dnešní době se všichni snaží všechno na začátku domyslet do naprostého detailu, ošéfovat všechny co kdyby... Nakonec zjistí, že to je časově náročné, rezignují a jen remcají, že jim zase cosi zdražili. A když už se pro něco rozhoupou, tak v době, když už jsou všichni ostatní rozhodnutí a zas remcají, že je všechno vybrané a musí dlouho čekat...
postup hasebních prací je odpojit pomocí bezpečnostního vypínače elektrárnu a hasit. Aktuálně by snad už měla platit vyhláška která vyžaduje vypínač na fasádě. ten se pak nahlásí u hasičů aby si ho dali do systému.
@@papanhe ano je v tom bordel. prot je lepší míc něco nežli nic. a dát jim to vědět aby si to zapsali. Vyjadřují se hlavně k firemním FVE, nikoliv domácím. ta m stačí splnovat pravidla. to si zajistí montážní firma. problém je že jeden blekotá něco a druhý pravý opak. fakt je že požár okamžitě panely zničí (nezvládají teploty nad 120°C) takže hrozí zásah jen zpětným proudem z měniče. A hasit proudnicí to jde jako zažízení do 1000V dle typu proudnice vzdálenost 1-5m
@@amperak Ahoj. Vzhledem k tomu že máš již celkem dosah, bylo by dobré dřív než něco napíšeš ověřit si fakta. Tvoji tvorbu sleduji a líbí se mi, tak to prosím neber jako hejt ale jako kritiku. Hašení zařízení pod proudem řeší bojový řád JPO. A ne 1000V ale do 400V. Navíc toto hašení má svá pravidla a není jich vůbec málo. Pokud by tě to zajímalo je to kapitola P 25. Ohledně bordelu bych možná napsal jen to, že nejhorší pro hasiče jsou právě takovéto bastly, kdy to, že se v domě nachází FVE zjistí až tak že v zakouřeném prostoru zakopnou o baterku ze které trčí kabely. A ano jsem hasič a ano mám 6kwp elektrárnu. Pokud by tě zajímalo jak má taková bezpečná elektrárna vypadat, můžeš přijet kafe :)
Pro trošku teorie doporučuji toto video: th-cam.com/video/k2RfL6BU4bs/w-d-xo.html celkem pro začátečníky co si plánují to pozapojovat rozumně vysvětlené.
No trochu diletantské. Ale co je podstatné, že, pokud máte touhu něco si postavit, pak to v dnešní době zvládne i laik, který jen respektuje určité fyzikální principy. Zdá se, že přichází doba jednoduchých setů, které dokáže instalovat téměř každý. Já bychom tomu jen dodal, že je nutné pochopit, že úspora energie je komplexní systém, počínajícím zateplením domu, pak hlavním systémem vytápění a přípravou teplé vody až po záložní nebo pomocné systémy, odpovídajícím konkrétním podmínkám a požadavkům. Dnes se často stává, že se někdo rozmáchne a fotovoltaiku tak přežene, že neví občas co s elektřinou a tak ji se ztrátou dodává hlavnímu dodavateli nebo ohřívačích v bazénu na třicet stupňů. Rozvahu si musí udělat každý z nás, třeba jen s pomocí nějakého zkušenějšího amatéra. Nevěřte některým firmám, není to žádná věda a tzv. seriózní výrobci koukají hlavně na svůj profit.
no 7kWh asi těžko... jestli dobře koukám tak má na střeše jen tak položený 3 panely po 365W a ty vyrobí u nás průměrně max. 4 kWh navíc ten měnič sám má spotřebu skoro 1kW denně. Ale "perou 4 pračky, vařej, myčka běžela"... jasně to určitě... 🙂 k tomu ještě ta relativně malinká baterka. Nechci říkat krutou pravdu, ale výrobou 4 kWh denně bude ty náklady splácet asi 8 let než začne něco šetřit... 😉 (ale to většina FVE na barácích.. lidi si lžou do kapsy že něco šetří)
@@rz6354 výroba 7klWh je reálná, tento měnič bere za den cca 0,6kWh a z 6kWh lze vpohodě vyžít ve dvou lidech, když se energií neplýtvá. štěpán nabíjí nějakých 5km dojezdu, to je 1kWh, 5kWh je průměrná spotřeba mojí domácnosti, když vypnu zbytečné spotřebiče, které jedou jen proto, že mám energii zdarma.
U panelů je taková alchymie odběru na přesné hranici proudu (pokud se odběr proudu přežene tak razantně poklesne napětí a tím celý výkon panelu) a jelikož světlo dopadající na panel není konstantní nedá se to prostě jen naladit ale procesor musí neustále vyhodnocovat a určovat maximální omezený odběr z panelu na hodnotu kdy panel dává největší výkon. Proto ta proudovo napěťová problematika která motá hlavu. PS: Proč ten ventilátor toho měniče Axpert VP 24V 3000W PF1 tak nahlas fouká ?
Nemám s tím zkušenost, ale nešlo by pro naklápění panelů použit primitivní systém pro automatocké otevírání oken skleníků? bylo by to bez motorů, elektřiny, .... člověk by nemusel každý den myslet na to, že nesmí zapomenout panely položit, aby mu je případný noční vítr nesundal ze střechy ....
Ak chce Štěpán vedieť , koľko mu elektráreň celkovo vyrobila elektriky , stačí tam pripojiť elektromer. My sme to tak mali vyriešené v práci a raz za mesiac sa opisovala hodnota vyrobenej elektriky . Elektromer bol vo veľkosti trojfázového ističa na DIN lištu ... No a medzi panelmi a striedačom by mali byť ešte poistky kvôli bezpečnosti . Z videa sa to veľmi nedá určiť či tam sú alebo nie . A to naklapanie panelov by som vyriešil nejakým elektrickým piestom . Mne by sa nechcelo každý deň liezť na strechu ...
Pokud vím, tak mezi panely a střídačem nemusí být pojistky, pokud jsou panely v sérii. To se proud nesčítá a vodiče tak jako tak musí být dimenzované, na plný proud panelu. Pokud jsou ale panely paralelně, tak by v případě zkratu panelu/vodiče mohl součet proudů ze všech panelů téci jedním vodičem/panelem a to by mohlo skončit požárem.
@@sustmi A čo v prípade ak dôjde k skratu na vstupe do striedača? Alebo ináč povedané , čo sa stane ak skratujem tie dva dráty ktoré vedu zo strechy od panelov do striedača?
@@vidlak001 Ahoj.Možné to je. My sme mali zvlášť elektromer a ešte informačný panel , ktorý bol prepojený zo všetkými striedačmi na elektrárni. Plus ešte štatistiky ktoré boli prístupné z internetu . Ale to bola veľká elektráreň . Istenie na výstupe z elektrárne bolo 3x125A
@@riderstodvadsatsest Pokud se bavíme o jednom panelu nebo panelech v sérii, tak při zkratu těch drátů jimi poteče maximální proud, který je schopen dodat jeden jednotlivý panel. A to by měl být běžný provozní proud systému. Nevidím důvod k tomu nevyužívat plný proudový potenciál panelů. Ztrátový výkon (vodičem vyzářené teplo) je dán vzorcem P=R*I*I. Odpor (R) záleží na materiálu, průřezu a délce vodiče. Pokud budeme počítat s mědí a konkrétní délkou vodičů (např. 10 metrů) a maximálním proudem panelů, tak nám zůstane jako proměná jen průřez. Čím menší průřez, tím vyšší odpor a tím vyšší ztrátový výkon. Průřez se volí tak, aby vodič měl dostatečně nízký odpor, aby při maximálním navrhovaném proudu stíhal odevzdávat teplo do okolí. (Čím delší, na tím větší plochu se teplo rozprostře. Dále záleží na izolaci a okolním prostředí.) Pokud by se překročil stanovený maximální proud, bude se vodič nadměrně zahřívat a v extrému by mohla třeba začít hořet izolace něco v okolí. To se ale u panelů v sérii nestane, protože tam zkratový proud nikdy nepřesáhne zkratový proud jednoho panelu. Při paralelním spojení ale může při závadě téci třeba součet proudů z 5 panelů, např. 5x 10 A, "zpět" dráty dimenzovanými pro proud 10 A z jednoho panelu. Pokud je v systému baterie, tak tam už bývá pojistka také potřeba, protože baterie mají zkratový proud typicky několikanásobně vyšší než doporučený maximální nabíjecí a vybíjecí proud. A nemá většinou smysl vodiče dimenzovat, aby dlouhodobě snesly maximální zkratový proud baterie, protože by byly zbytečně tlusté a drahé. A baterii by se taky nelíbilo být dlouho ve zkratu, takže je lepší dát tam pojistku, která obvod přeruší a ochrání tím vodiče a baterii.
Teda tohle byl fakt kolotoč a leckomu to určitě zamotalo pěkně hlavu:) (ona ta problematika je poměrně rozsáhlá a možností hafo) I po shlédnutí vlastně nevím, o jaké řešení se jedná (on-grid, off-grid nebo hybrid) A jsou nějak řešeny přetoky do sítě?
Zkuste si poslechnout znovu, opakujte si sám pro sebe každé slovo nahlas a jsem si jistý, že budete vědět. Je to offgrid, není přifázován k distribuci a přetokům musí být zamezeno. V čechystánu by pan Štěpán byl patrně soudně stíhán a samozřejmě odsouzen, kdyby do distribuční sítě poslal třeba jen 10 kW "bezemisně" vyrobené elektřiny. Musíte pochopit jedno. Solární kšeft není v žádném případě o ekologii, zelené úsporám, ..... je to jen bezcitně zaměřeno na podprahové ovlivňování lidí a generování obrovských zisků určitým jednotlivcům. solár je jen nástroj. Pan Štěpán na to jde jako správný člověk. Vyrobí nízkonákladově, nerozkrádá státní peníze ve formě dotací, snaží se vlastním přičiněním (denně leze na střechu ručně naklápět panely) maximalizovat výtěžnost systému bez zvýšených finančních investicí. Vyrobenou energii spotřebuje, u spotřeby myslí, plánuje ji.... a hlavně šetří. Současná politika soláru je založená na podle mě téměř zdvojnásobění spotřeby, lidé po instalaci přemýšlí, který spotřebič si ještě koupit, abych spotřeboval, co vyrobím ..... a spirála konzumu, nadspotřeby, zatěžování planety násobně .... se krásně roztáčí.
@@JaneKLX Něco si o tom nastudujte, ptž nemáte pravdu. Jedná se o hybridní variantu (a néé off-grid), která je přifázovaná k distribuci (jinak by p. Štěpán musel lítat jak blbec a vše ručně přepojovat; což ve videu také zaznělo) Navíc ten měnič je typu PWM, což jestli to dobře chápu nevadí ani z hlediska efektivity (oproti MPPT) pokud je ta celá soustava vzájemně "vyladěná"
@@jakubcapsky2219 Jsem ve fázi samostudia a určitě budu pokračovat i bez vašeho povzbuzení. Každé takové video je pro mě zdrojem informací. Ano, toto je jakýsi hybridní systém. Ve videu jasně zaznělo - cca 35:35 - že systém je skutečně oddělený - síť není zapojená do střídače - a ručně se přepíná nejspíš v hlavním domovním rozvaděči. Pan ve videu v tomto ohledu říká trochu protimluvy viz relátka na jednotlivých fázích, které řídí ...., ale to nemění nic na tom, že konstrukce této fve je víc offgrid než hybrid. Česky bychom to měli nazývat krásným slovem paskvil :-). Hybridní FVE pracují s vysokonapěťovými stringy, pokud jsou zapojené aku, tak jsou také vysokonapěťové, ale podstatou je, že dodávají do distribuce!!!! Proto jsou kvůli efektivitě "vysokonapěťové" a nemohou fungovat pokud dojde k výpadku sítě - střídač nemá informaci z distribuce = nefunguje. Právě tady je pro mě rozdíl ve výkladu přifázovaná a nepřifázovaná a proto jsem psal, že tato FVE není přifázovaná. Tato FVE evidentně funguje bez přifázování jako offgrid Rozdíl mezi PWM a MPPT je z hlediska efektivity cca 30%? Takže dost zásadní právě při malé FVE. Také vzhledem k tomu, co pan popisuje ohledně umístění panelů a problémy se stíny, možná by bylo lepší zapojit do sestavy výkonové optimizéry, které by řešily efektivitu zásadně, místo kupování dalšího panelu - to je jako vytloukat klín klínem. Snad jsem vysvětlil pochopitelně, proč toto pro mě není hybrid a myslím, že to platí i při pohledu na parametry této FVE.
Štěpán je šikovnej kutil. Jinak existují i baterie LiPol (Lithium polymerové) i Li-on cs.wikipedia.org/wiki/Lithium-polymerov%C3%BD_akumul%C3%A1tor cs.wikipedia.org/wiki/Lithium-iontov%C3%BD_akumul%C3%A1tor
špatně vysvětlil princip měniče. on totiž změní rozdíl napětí mezi panely a baterií na větší proud do baterie - mění výkon. z 40V 10A udělá 20V 20A změní rozdíl napětí na proud. laicky řečeno. správně řečeno je že mění ten výkon
Jj pěkňučké :-) taky mám podobný úmysl, záložní zdroj na týdenní provoz lednice + svícení :-) pokud bude zachovaná slíbená cena tak zatím použiji gelové baterie z druhé ruky, panely zatím dva pak přidáme ale k tomu větrnou turbínku ty by šly taky přidávat :-) a pro dílnu a jako rezervu na dobití baterií bude jak už jsem ti psal centrála na dřevoplyn :-) tak ať to Štěpánovi i ostatním šlape i přes :-( odbornou kritiku :-)
Zdravím mě se to celkem líbí. I to provedení. Sám zatím provozuji FVE ďábelského výkonu 580 Wp + 160 Wp kterou jsem začínal. Mám to zatím pořád jako spíš hračku, ale v pohodě utáhne It zátěž tedy server, notebooky WIfi LED pásky pro osvětlení., Všechno napájeno z DC systému 12/24 V jen monitory napájím přes měnič DC/Ac. Plánují to letos rozšířit čekaám na LIFEPo baterie které lze více cyklovat nežli trakční Pb. Kromě MPPT regulátoru je vše vlastní výroby na bázi Arduino a pod. včetně řízení dobíjení baterií z AC sítě. Rád bych ještě také doplnil na potok vodní mikro elektrárnu když dá pár set W se hodí pokud nesvítí slunce pro případ výpadku.
Podle názvu ve videu by to měl být zřejmě Hybridní měnič napětí REVO VP3000-24, 3kW/24V (asi PWM), který nabíjí max 50 A proudem. 24Vx50A je pak 1200W max. výkon FV. Tento výkon bude spíš odvozený, protože to může nabíjet i vyšším napětím např. 29Vx50A což by dávalo 1450W. Prošel jsem specifikaci i manuál, ale není tam nikde uvedeno, zda se tam může připojit vyšší výkon. Třeba regulátory od Epeveru se můžou výkonově přestřelit o 50%, ale dávají jen 100% vykrývají ale zase o to líp dobu s menší intenzitou světla. Některé rebrandy podobného zařízení mají uvedený i poloviční výkon FV. Taky jsem o něm původně uvažoval, ale spíš v 5 kW verzi. Akorát mi nesedělo, že neumí spolupracovat solar se sítí. Buď jede síť nebo baterka. Zkouším teď 2kW Grid Tie Inverter, který se přifázuje k síti ale dodává dostupný výkon z panelů nebo baterky a chybějící výkon si případně vezme ze sítě. Funguje to i bez baterky, ta ale lépe vyvažuje zátěž. Přetok hlídá čidlo na přívodní fázi. Pro násobný výkon by se jich mělo dát připojit i víc najednou. 2kW musí mít 48V systém, 1 kW stačí 24V.
Ahoj, ten hybridní měnič se ale také musí nějak postarat o přetoky (laicky řečeno je "jednosměrný"), je to tak? Z hlediska terminologie tedy moc nevím, jestli je rozdíl mezi Hybrid vs. Grid-tie (teda Grid-tie vnímám jako synonymum pro Grid-free)
@@jakubcapsky2219 Když to dáš vyhledat na alíkovi Grid Tie Inverter, tak vyjedou takové modré měniče 1 a 2 kW. Mám českou distribuci, která je ale o další polovinu dražší. V podstatě je to něco na způsob Elonova power boxu, neměří ale to ale přímo volty, ale na přívodní fázi je čidlo alá "klešťový ampérmetr" který hlídá, aby to nepřetékalo. Není třeba hlídat výkon a odpojovat spotřebiče. Prakticky se strčí napájecí šňůra do zásuvky a po zfázování se to rozjede a boostuje. Třeba můj první testovaný měnič při zvýšení zátěže spadl do Failu a na 2 sec se vypl, než se znova rozjel, docela opruz. Tohle tahá náběhy z gridu a pak je dorovnává ze solaru/baterky. Předělávám teď panely, tak jsem to zatím zkoušel pustit z baterky a jelo to slušně, pár W se sítě a zbytek z baterky. Hučet to začalo asi od 1200W oproti měniči, který dělá kravál už od 200W. Občas to dochladí a pak zase vypne i při menším odběru. Na 3 fáze to chce 3 kusy, ale vyřešil jsem to zatím předěláním patra, kde ho používám, na jednu fázi.
@@alesmazur2512 Koukám na něj. Ten princip s tím limiterem snad chápu, ale oni maj i verzi bez limiteru? Néé, že bych tu verzi bez limiteru chtěl, jenom by mě zajímalo jestli to opravdu stačí strčit do zásuvky a that's it. To pak ale musí mít trochu větší napětí ne? Aby to "přetlačilo" napětí v gridu. No nevím...
@@jakubcapsky2219 Než se mi podařilo správně nastavit limiter, tak to začlo tlačit do sítě plný výkon, ikdyž nebyl odběr. V podstatě to jelo jako on-grid. Podle mě si měří vstupní napětí a proud a pak se to pokouší z přetlačit o něco málo nížším výkonem. Možná zvedá o něco lokální napětí, aby se využívalo z měniče a ne z gridu. Ještě jsme to něměřil. Mohlo by to ale dokázat ušetřit těměř 95% odběru ze sítě, aniž by to dělalo komlpikace se špičkama. Hybrid ve videu ja taková chytřejší UPSka, která bere energii podle priority z baterky a když dojde tak z generátoru/gridu, ale neumí to kombinovat. Případně opačně, priorita sítě a záloha z baterky.
@@jakubcapsky2219 CZ distributor to má pojmenované jako "GridFree originální měnič s integrovaným limiterem pro zabránění přetoků do veřejné sítě. Měnič díky integrovanému MPPT regulátoru převede maximum energie vyrobené fotovoltaickými panely na 230 V (AC). GridFree měnič s limiterem je revoluční řešení pro síťové fotovoltaické elektrárny, které pracuje obdobně jako jiné GridFree mikroměniče, ale navíc dovede omezovat vlastní výkon dle aktuální spotřeby, a tedy zcela zamezit přetokům do veřejné sítě. Tyto měniče jsou navrženy pro vnitřní používání, a kromě klasických svorek pro připojení solárních panelů nebo baterie a výstupu pro připojení do sítě má také měnič konektor proudové sondy interního limiteru."
To je strašný bastl. Jako elektroprojektant bych řekl snad vše mizerně a provedení ještě horší. O revizi zde nemůže být ani řeč. A dost by mě zajímalo, co bude říkat ČEZ, až se na místo někdo od nich jednou dostane. O tom, že pán o elektrotechnice nemá ani páru a absolutně nerozumí ani Ohmovu zákonu.
Pokusím se příště zlepšit. Vypne když je přetížen, klesne napětí baterií pod nastavenou mez, vyhodnotí že je něco špatně. Naskočí když pominu důvody kvůli kterým vypnul a je to umožněno nastavením v menu. Jelikož to nemá certifikaci na připojení k síti tak se to se sítí nevystřídá jako tomu je u střídače který je na síť napojen. Tam se řeší zase jiné problémy. Už mám zařízení které dům automaticky napojí na síť při výpadku střídače.
@@papanhe Tento střídač můžeš bez problémů připojit k síti. Přetoky z principu práce nemůže udělat (dodávat proud do DS). Je tam relátko a při bypasu se propojí vstup (IN) přes relátko na výstup (OUT), při chodu měniče je relátko rozpojeno. Jinak přes bypas (to relátko) může projít dvojnásobný výkon měniče, takže v menu se dá nastavit aby při přetížení se zapnul bypas, samozřejmě pak jedeš za peníze, ale nevypadne napájení po poklesu odběru pokud je baterie OK se to přepne zase na baterku.
chlapi já mám velkou toleranci k nesmyslům protože sám uplně všechno neovládám, ale tady toho bylo nějak trochu moc 🙂 Začalo to tím.. "a jaký to jsou baterky ? Lipo.. ne.. lipo tomu řikaj modeláři, ale jsou to lion" 😁 A nějak mu uplně nevěřím že těma třema panelama živí bez připojení do sítě to co tam navykládal.. pračka, vaření atp. Sorry, ale to je holej nesmysl..
@@vidlak001 dík za reakci. Každý takový video dobrý a jak si řekl na začátku.. ty lidi který vezmou 150k z dotace (a z našich peněz), dohoděj svejch 150k a pak 10-15 let čekaj aby se to zaplatilo aspoň na nulu, tak ty fakt zajímavý nejsou. Ono to vlastně ani z důvodu šetření smysl nemá, když to postaví firma 2x dráž než se to dá punkově zmáknout 👍
@@rz6354 jenže ne vždy se to vyplatí. štěpánovo řešení uspokojí tak 5% lidí. zbytek potřebuje něco, o co se nemusí zajímat, prtoože lidi se neumí omezit na komfortu
Nie som si celkom istý, či toto bola dobrá návšteva - neuraz sa, Vidlákuu 🙂 Keď pán nevidi a netuší rozdiel medzi LiIon a LiPol batériou (akumulátorom), tak sa divím, že mal tú odvahu sa do toho pustiť a že to vôbec dokončil. Plus, mýli si 24kW s 2.4kWh a pod... Pri takejto úrovni vedomostí podľa mňa riskoval svoj život, život ostatných a svoj majetok. Toto je fakt punk, takto robiť fotovoltaiku! Toto by si nemal propagovať, lebo si ľudia budú myslieť, že kúpim si šroubovák voltmeter (ak vôbec vedia, čo to je) a postavím si fotovoltaiku.
@@vidlak001 ako ľudsky sa to dá oceniť - mne išlo skôr o to, že na základe toho videa to môže povzbudiť nejakého buď nevedomca alebo blbca, že to zvládne aj on - a keď sa pri montáži zabije, aký budeš mať pocit? Viem, že mi povieš, že by sa do toho pustil asi aj tak - ale v procese rozhodovania niekedy zaváži aj málo - a pre niekoho môže naozaj toto video byť posledná kvapka v rozhodnutí, že do toho pôjde sám a nenechá to na odborníkov. Ja sa zaoberám elektrikou a elektronikou možno 45 rokov, poznám všetky princípy, vrátane fotovoltaiky, ale do tohoto by som sa nikdy nepustil! Dokonca voči 220/230 mám bázeň a fotovoltaika je často o podstatne vyšších napätiach a obrovských prúdoch. 230V ťa nemusí zabiť, ale u vyššieho napätia je to už prakticky istota.
@@vidlak001 a prepáč, ešte 2 veci: 1. na základe toho blábolu, ktorý tam od blábolil (napr. že striedať "vyciciava" panely a nie panely tlačia elektriku do striedača, že striedač mení volty na ampéry a opačne) to nebolo ani po technickej stránke inšpiratívne video, nikoho nepoučilo, len ho mohlo zblbnúť (keď nebodaj niekto uveril tomu nedovzdelancovi), takže ani z hľadiska technickej inšpirácie to video nemá zmysel, naopak, je nebezpečné a škodlivé - šíri nepravdy a blbosti 2. napísal si, že mu zhorela baterka - predstav si, že by nemal také šťastie (aké asi mal, keď mu ešte stojí barák) - a že by mu zhorela, keby nebol doma. Sám vieš, aké požiare vedia tieto baterky spôsobiť - takže by sa kľudne mohlo stať, že sa vráti domov a namiesto domu bude mať len zhorenisko. Fakt chceš "internet a youtube" inšporivať takýmito ľuďmi, čo hazardujú so životmi a majetkom?
@@vidlak001 jo na zimu jsme sami zvědaví ale s tou sestavou co je na střeše a kolik kapacity je v baterce bychom to měli dát. Stavěli a vymýšleli jsme to právě kvůli tomu že jsme se chtěli odstrihnout od sítě. Pro představu výkon 24.3 kWp v baterce nějakých 60kWh a střídače by ve finále měli umět celkem 30kW to nevím co bychom museli doma dělat abychom to vůbec využili. Vše staveno svépomocí. Největší pomoc tedy byl známý co si provozuje ostrovní chatičku už devět let.
Spotřeba za minulý rok byla 35mWh, topilo se půl baráku infrafolie půl krbova vlozka s vymenikem. 3x 125l bojler každý 2.2kW.... Takže se toho samozřejmě musíme zbavit. Bojlery budou teď kombinovaný a kde byly infrafolie se to musí předělat na radiátory a napojit na kotel na dřevo s akumulackou
Li-Ion - Lithium Iontový článek - nejstarší technologie, používaly se hlavně telefony, notebooky - nebezpečné, jedovaté, tepelně ne moc stabilní, snadno hoří Li-Poly - Lithium Polymerový článek - novejší technologie, vyšší výkon při nižší hmotnosti - modeláři - nebezpečné, jedovaté, tepelně ne moc stabilní, snadno hoří Li-FePo4 - Lithium železo fosfátový - hlavně FVE - mnohem bezpečnější, nejedovaté, tak snadno nezahoří, hluboké nabíjecí cykly je mohou poškodit.
Ak som správne pochopil , pán ma ten menič napojený aj sieť. S tym ako sa v tom orientuje si myslím ze si koleguje o nemyle prekvapenie ,keďže to nemá oficiálne ....😉
Vidláku u 15 minuty jak jsi se zasekl a dál netušil tu spojitost proudu a napětí, tak si to stačí představit jako hadici s vodou v řezu :D napneš průměr a proud se zmenší, nebo naopak snížíš napětí a síla proudu se zvětší :D
Fakticky je voda a elektřina stejná, proud vody jako proud elektřiny, napětí elektřiny jako tlak vody. Výsledek je stejný, že? Při vyšším napětí=tlaku postačí menší proud (neboli slabší trubka-drát) a naopak - průtok (ve Wattech nebo v litrech) může zůstat konstantní… (zde výkon sluníčka)
Video je spíš názorná ukázka jak to nemá vypadat :( Vést přívod z panelů kabelem pro cirkulárku je docela mazec... :D Nikde pravděpodobně není odpínač panelů, pojistky o přepěťové ochraně nemluvě... Když vidím jak to je zapojeno včetně průřezů vodičů na baterce tak to je doslova hazard.... Měnič nic extra za tu cenu se dal pořídit i lepší. Dále mít na panelech menší napětí než na baterce není dobré. Jde o to že ono to fungovat může a třeba i funguje ale může dojít k tomu že se něco pokazí dojde k zahoření a je hotovo... Doporučil bych panu Vidlákovi zajet k Ampérakovi který tomu rozumí, ví co dělá a rozumně to vysvětlí všem. :)
První a poslední otázka máte pojištěn objekt proti vyhoření vlivem amatérské el. instalaci ? EV. Proti odpovědnosti za smrt po úrazu el. energií . Bože za co mě trestáš že ty videa ukazují prasáky co neumí ani uložit vodič do trubky a na nehořlaví podklad . Ne trvám na tom že v el. instalacích 1/ platí pravidla 2/ je protiprávní dělat co koho napadne . 3/ není to o tom že za to sami zodpovídáte , ale o tom že se dopouštíte trestného činu veřejného ohrožení . 1/ máte projekt 2/ posoudil někdo uložení vodičů 3/ posoudil někdo zkratovou odolnost 4/ posoudil někdo zda kombinace prvků prošla zkušebnou a je správně . No bože proč já celí život studoval , když to nikoho nezajímá a lidé raději umřou za svobodu prasit dráty viz. jejich terminologie moje je vodiče jak je napadne . Na co jsem dělal průmyslovou školu na co jsem si dělal státnice , když kdejaký samozvaný genius se prohlásí za instituci co ví jak na to . Asi není potřeba revizních techniků je potřeba více požárníků a záchranářů prevence je minulost . Vítejte v nové době požáru úrazu a mrtvím zdar ! Tohle nejde to je jako chodit po Václavském náměstí s kladivem a občas někoho praštit do hlavy jen z rozmaru . Komunita revizních techniků i statní orgány mají problém způsobený politiky . Vymknul se nám dozor nad prováděním el. instalací a budou umírat lidé !
@@user-fk4ee6sh4p No chápu že nejsou peníze , ale pořád by se to dalo dělat trochu lépe i za levnou cenu . Vždyť ty plastové trubky a příchytky snad nikoho finančně nezruinují k tomu svodič přepětí a víc jističů .
@@evazpevak1644 pokud má někdo elektromobil (nevíme jaký, muže mít i EV za padesát tisíc) tak asi dospěl do stavu, kdy zjistil, že je pro něj ekonomičtější jezdit levně, nežli draho. Ale vlastně to je pravda. díky tomu, že má EV nemusí řešit peníze na jídlo a elektřinu, jako ti, co ho nemají a platí jak za elektřinu, tak za palivo a servis, tudíž jim zbývá méně peněz.
Když slyším Štěpána tak se divím proč pořád študuji a už jsem to dávno nepostavil. Tohle je fakt punk. Přeji hodně štěstí a děkuji za inspirativní video.
On si to taky naštudoval :-)
ja sa skôr divím, že on ešte stále žije! Že sa s tými jeho nulovými vedomosťami a absolútnym nepochopením základov elektriky "striedač vysáva panely., nie panely tlačia elektriku do striedača", "striedač mení ampéry na volty a volty na ampéry"... a podobné perly ducha - že ho to pri inštalácii nezabilo a že nevypálil barák. Bol by som zvedavý, koľko krát dostal šlehu a koľko krát mu to horelo - keď to naozaj robil sám (čo dosť pochybujem, s tými jeho vedomosťami) - a nerobil mu to kamarát, ktorý sa v tom naozaj vyzná.
@@IljaMichalic Perfektně vystiženo.
@@Glum-d1u díki! 🙂
Ahoj. Pěkně jste se zasekli u měniče :-). Ve své podstatě se asi jedná o měnič buck-boost. Tedy umí transformovat dolů i nahoru podle toho, zda napětí baterií je nižší nebo vyšší než napětí na panelech podle osvětlení.
Tak nějak. Bývá napětí z panelů nižší než na baterii.
cize mensia ucinnost a este aj vacsie straty zbytocne vysokym prudom z panelov, predpokladam ze je to vyvazene dobrou cenou za ten geret. Ale toto nie je kritika, len pohlad byvaleho majitela oldschool punk offgrid systemu :)
Chataři, to tak bude :-)
@@petertimpo6166 právě opak je realitou. Měnič který je součástí střídače - zatěžuje panely na nejvhodnější úroveň a mění tento proud a napětí na hodnoty které potřebuje další část střídače. Proto měnič. Samozřejmě že technická úroveň této jednotky může být různá. Tady záleží na spasování panelů se střídačem nebo nabíječem, protože ten pracuje jen v určitém rozsahu.
Jsou to oba odporníci. :) Taky jsem koukal.
nejlepší věta celého videa: "teď se v tom trochu ztrácím" .. 👍👍🤣😂🤣😂🤣
Ta vets vystihuje celé video ... 🤣
:-)))
foto voltaika je podvod zivotnost panelov elektroniky bateriek max pet rokov a znovu investovat do novych technologii a znovu a znovu
@@viliamcangel3453 zalezi akych bateriek ,akych panelov a akej elektroniky ... nieje vsetko cierno biele😉
Ahoj Vidláku,
ty už víš, že kabelům a obecně elektroinstalacím nerozumím - ale vím něco o teorii FVE. Takže obecně platí, že v naší zeměpisné šířce je ideální sklon panelů 42-43°, mít je vodorovně a chodit je denně podpírat špalky je chyba a opruz. Chce to pevně instalované s jižní expozicí a uvedeným sklonem. Tak se dosáhne max. ročního zisku ( je nebetyčný rozdíl mezi letními a zimními měsíci, cca i 1:10 ) na kWp při ideální expozici i kolem 1200kWh/rok s obrovským přebytkem v létě a naopak malým ziskem v zimě.
Jako záloha pro vypnutí proudu určitě dobrý, ale baterie má malou kapacitu a v zimě to moc významu v dané konfiguraci mít nebude. Nicméně kutilům zdar!
Ahoj Andreji, ano, víš, co píšeš, ale taky je pravda, co říká Štěpán, že potřebuje elektriku hlavně odpoledne a tak má panely víc na západ. Samozřejmě je to díky tomu, že má malý baterky. Jinak by sbíral maximum energie z jihu.
a co tak rozlozenie vychod- zapad a dva stringy? ale to nieje tento pripad. ak das panely na plocho a cely den na ne svieti, tak vyrábaju priebezne cely den skoro rovnako, a nie len cez obed ked mas otocnene na juh. a pri sklone panelov ako pises cca 40 stupnov, to vyzaduje zatazenie konstrukcii na plochej streche proti vetru az 5nasobne viac ako naplocho
Moc toho nevím o FVE ale ideální je natáčení panelů za sluncem - automaticky.
Pěkný Vidláku i Štěpáne. docela mne zaujalo, že Vidlák zná rozdíl mezi kW a kWh :) má u mne bod za to, že tě opravil :)
trošku tam bylo chaoticky něco vysvětleno, ale to nevadí.
A docela fakt čumím, že si vystačí s tak malou FVE i na nabíjení auta. to já teda bych si nevystačil :)
Ahoj. Jednak každý máme individuální potřeby a situaci. Auto částečně uživím díky tomu že v teple ujede 7,5 km na jednu kWh. Do práce nám stačí 2 kWh, ty nabiju v pohodě.
Nejsem profík v elektřině ani v mluvení, tak to je jak to je.
Je to jednoduchá matematika. Když mám část dne k dispozici 1 kWh po zbytek její část ta mam nějaký balík cca 6kWh. Moje spotřeba tento balík nepřesahuje - jsem soběstačný i v ostrově. Když ne tak to přepnu a je.
My zbytečně el neplácame.
Prostě když čtu a poslouchám poučky i od ing jak to nejde jak nelze použít baterií z EV a td. Chtěl jsem ukázat že to jde. Každý musí s rozumem. Vše má své zákonitosti a zbytek je o kreativitě.
@@papanhe baterie z EV se používají, neboj :) jde to i přímo koupit jako modul :)
Jo taky mi stačí 2kWh do auta nacpat na jízdu do města a zpět, jen prostě asi veliká domácnost a v tom mám i TUV (5kWh)
@@amperak to vím jen někteří vzdělaní tvrdí opak. To nemá cenu řešit. Ať se daří bastlení.
Ahoj, děkuju za uznání, lidi to pletou :-) taky volty a ampéry.
@@papanhe Poučky, jako že něco nejde apod., je běžný folklór. Pokud se dodrží parametry a elementární bezpečnost, není problém.
Štěpána znám osobně z bývalé práce a respekt. Je to dobrý a šikovný človíček. Milko4ever :D
:-)
Nejjednodušší hlídač spotřebičů je mít dvě šňůry s vidlicema, ale jen jednu zásuvku :-)
:-))) Geniální!
Zdravím. Homu ze zeptat, jak se Vám povedlo dostat tu baterku? Mně se nic takového nedaří.
Bývají třeba na Bazoši mezi elektromobility.
Chlapi, zajímavé video. S tím měničem bych to rád uvedl na pravou míru. Není to o žádném vysávání elektřiny z panelů, ale o známé poučce, že největší přenos výkonu nastává, když vnitřní odpor zdroje je shodný s odporem zátěže. A tohle ty měniče při vhodném řízení umí - měnit svou impedanci, kterou zatěžují zdroj. Laicky řečeno je to tak, jak potom říkal Štěpán - jestli se z toho bude tahat spíše víc proudu nebo větší napětí. Protože R=U/I. Elektronika si dokáže najít optimum.
Ahoj, ano, tak je to, maximalizovat výkon.
Jestli dobře vidím, tak baterie jsou hned za plechovými dveřmi garáže. Co na to kapacita baterií v zimě?
Ahoj, to všechno se časem pozná, možná to na zimu vypne a baterky uloží do tepla :-)
pecka projekt. Dávám odběr a budu sledovat :-)
Zdravim,slo/vyplatilo by se pri spatnem slunci ukladat do baterii nocni proud na cas vysokeho tarifu ? dekuji
Ahoj, zajímavý nápad. To záleží na cenách tarifů a "opotřebení baterie".
je třeba udělat kalkulaci ceny opotřebení baterie a pak s tím jde pracovat. odhadem je to zajímavý při rozdílu cen energie nad 2kč a nebo když se obchoduje za spotové ceny, tam je rozdíl i 10kč
Ahoj super video určitě bys měl zajet za Amperakem ten má taky fotovoltajku
Ahoj, mám to v plánu :-)
@@vidlak001 tak amperak Vam to vysvetli cele video je plne nezrovnalosti......
Ahoj VIDLÁKU !!! Super video. Som sa pobavil. Túto elektráreň beriem ako Start-Up pre niekoho kto má obmedzený rozpočet a chce si to vyskúšať. Ale do budúcnosti by to chcelo nejaký 3fázový menič aspoň 3-5kW. Ono byť "otrokom" vlastnej elektrárne asi nie je podľa mňa tá správna cesta ;-)
Ahoj, beru to jako první fungující zapojení, dá se to ještě trochu vylepšit :-)
3f měnič mi nesmí do domu, je to pouze komplikace! Samozřejmě na barák je lepší 5kW měnič, ale i s 3kW se dá žít akorát už musíš rozmýšlet co pustíš naráz.
Když svítí slunce a vyrábí elektřinu - 2 pračky - perfektní. Ušetří 6 kWh za den.
Rád bych viděl schéma zapojení i s jistícími prvky. Jinak 👍
Z jakýho auta je ta baterie? Není důvod takový věci zamlčovat.
To je skvělý že to utáhne celý dům + flexu apod. 👍
Prostě 3KW odběr. Musí se přemýšlet aby se nepoužívaly souběžně silné spotřebiče. Některé mám blokované( přepínané) proudovýmy relátky .
Rád bych viděl nějakou instalaci, tak jak by to mělo vypadat podle norem, jak by správně měla být fotovoltaika postavena. Jako elektrikáři mi tyhle slátaniny trhají žíly. Styděl bych se za to, to tahle ukazovat na kameře.
Ahoj, tak to můžeš předvést právě ty, jak to má vypadat podle norem. Kutilové budou rádi.
Hodně lidí nemá soudnost a jsou tady na kanále.
Celkom nerozumiem ako to je napojene na dom. V kazdej zasuvke v dome je mozne pouzit elektrinu ktoru vyrobila fve? To spojite vsetky zasuvkove okruhy a pripojite ich na ten jediny vystup z menica?
Ahoj, asi spojí ty, co chce mít na FVE, když má jednu fázi.
Normálně do rozvaděče, kde vede přívod do domu z veřejné sítě. Když použíá FVE, tak je od sítě odpojen.
Na DF se nadává na ruzná omezení, nařízení, že to musí dělat montér FVE a všechny klacky pod nohy, co lidem hází, když si chtějí pořídit FVE. Pak uvidíte, co někdo dokáže vyplodit a je hned jasné proč. A to nejhorší na závěr, dle komentářů pod videem je ještě vidět, jak to neznalí chválí a nebo snad berou jako inspiraci... než se někdo budete chtít do něčeho takového pustit, běžte prosím na fóra mypower nebo solarforum a čerpejte informace tam... neb "Kdo má pojistky námi předepsané, tomu se při zkratu nic nestane. Kdo si tam nastrká hřebíky, vyhoří a začne od píky."
tak tady naštěstí je nízkovoltový systém
Moc pěkný projekt. Avšak také jsem nezahálel jsem a chystám velmi levný projekt MSPB 1 (martinova svačinová powerbanka 1KW) Zatím tajné, ale jde o příruční kabelu s vyztuženým popruhem . Je určena na lehkou svačinku do práce a má integrovanou nabíječku a li-on aku pack 24V/60Ah. Ráno hodím v práci pod stůl a připojím a odpoledne odpojím.
Ahoj, to z tebe bude mít zaměstnavatel radost :-/
Jsem si rikal komu mi Stepan pripomina,pak jsem si vzpomnel na Honzu z kanalu ,,kluci z prahy''
Hodně údajů ve videu jsou nepřesné né-li úplně špatně :-/ tohle leda lidem ještě více pomotá hlavy… :(
Souhlas
Parodie
Přesně tak…..
Žádné kritické zakopnutí jsem nezaznamenal. Naopak, je velmi osvěžující to vidět z pohledu typického kutila. Jasně, má chaos mezi kW a kWh, mezi Li-Ion a Li-Po, o pojmech MPPT a o DC/DC měničích (step-down, step-up... že se mění napětí na proud a naopak... něco z něčeho vytahuje... no ty vole...), to ví jen intuitivně (nedokáže to správně podat). Je zjevné, že to není "elektrikář", ale samouk. Ale v zásadě super. Jestli je to "elektrikář", tak by si měl pár pojmů dostudovat. Pan Štěpán sice splňuje definici elektrikáře ve smyslu člověka devatero řemesel, ale ta míra intuitivnosti mě krapet děsí.
@@martinhroudny3420 mi spíš připadá že tyhle samodoma elektrárny jsou spíš života nebezpečné, když ten člověk netuší co a jak, ještě tam má porcelánové pojistky a odpojovače jsem si nevšiml... Hlavně všude odkryté spoje... Bohužel jsem elektrikář a nekouká se mi na to dobře..
15:34 zřejmě mluvíte o DC-DC převaděči
Vidláku jak jsi na tom se svou elektrárnou?
Ahoj, dělám na tom :-)
@@vidlak001 těším se na video
Kolik procent vyrobene energie se vyuzije? Nebo je elektroauto pres den doma a dobiji se?
psal mi, že nabíjí cca 2kWh odpoledne když dojede z práce. to má nabito asi za dvě hodky.
Tak takhle by to teda vypadat nemělo.
otazka:
a co pretoky do site, nejsou?
ohlida si to ten menic?
diky
Ahoj, on to provozuje v ostrovním režimu, takže přetoky nejsou.
Super Fotovoltaická elektrárna Vidláku
100 procent ne. :) Když tak mezi 90-97 procenty, pokud je chladný vzduch, nebo trochu fouká - zahřívaní panelů na přímém slunci v létě klidně ukrojí 15 procent z výkonu. V zimě, když jsou panely studené a jsou dobře nasměrované, produkce je v maximálním limitu. Regulátor nic "nesaje" z panelů, ale MPPT je v podstatě DC-DC měnič, který v nějakých podmínkách vymění (transformuje jako běžný transformátor) část napětí z fotovoltaiky za ampéry do baterek. Může i naopak, tedy částečně ampéry na volty, aby baterie v závislosti kapacity dostávala stále optimální proud a napětí. To je řízeno v podstatě jednoduchým algoritmem a zohledňuje se v tom právě ta kapacita baterie, aby to dobře, jako celek, fungovalo. Ovšem to neznamená, že když klesne napětí panelů pod pracovní bod regulátoru (ve videu to zaznělo), že se nabíjení bude "přizpůsobovat" aktuálnímu stavu baterie. Jednoduše se objeví příznak nočního režimu a konec (baterie se přestane nabíjet). To řečené "sání" by spíš pasovalo k odebíranému výkonu. Pokud svítí a není odebírán výkon z panelů (baterie jsou plné a střídač jede naprázdno), display regulátoru ukáže menší produkci fotovoltaiky. Proto mnoho rodin, včetně Vaší je naučených, že když svítí, tak se pere, vaří, nabíjí auto nebo se ohřívá bojler apod. Tedy ani foton nazmar, páč v opačném případě se potenciální výkon ztrácí do nikam (zahřívají se pouze panely). Video je dobré, takové normální z normálního prostředí. Nic není uhlazené jako v profesionálních snímcích, kde se spíš hodně fabuluje. :)
Ahoj, děkuju za doplnění, to sání byl poněkud básnický obrat :-)
DOBRY DEN, kde zapojit vystup z prepetoveho chranica //PE// Uu fotovoltaiky na bojler v sieti TN-C ,dik
Ahoj, to nevím.
Nejlepší způsob je odpojit se uplně a pak si zařídit svoje ostrovní.
hele super za snahu. pro dum je to žalostně málo. pro nouzi urcite bomba, žít bych s tim nechtel. ten kravál od hybridu je katastrofa, jeste ze to ma v garazi. na druhou stranu s ohledem na investici skvely pocin. vzdycky neco za neco.
měl by mit nejaky kontroler, kde by si do fronty daval tzv JOB's (tedy ukoly) a kontroler by v poradi startoval jednotlive spotrebice. 😁
to vysvetlovani je tedy kudlmudl, ale mluvit na kameru je nekdy trochu stres.
Ahoj, jak píšeš, v nouzi je to super. A dá se to vylepšit.
Ten "kravál" je tam kvôli aktívnemu chladiču, nie preto, že je to hybrid. Sú aj hybridy s pasívnym chladičom.
@@harso001 On to hlavně není hybrid.
Štěpán má 1,1kwp v amatérském zpracování za 40k. To je cena 1kwp profesionálních fotovoltaik.
Ahoj, viděl jsem to, ale do konce jsem nevydržel. Pro mě je med skvělá survival potravina.
ako ti mozu dat 1,1KWP panely 25V? to ich mas akoze paralelne? podla tohoto by som ziadnu el. nestaval :D
ano paralerně. tento menič je tak koncipován. je pro karavany a chaty
Jj, z panelu je vidět že má cca 10A a Štěpán mluví o 30A.
Ahoj Vidlaku si proste jednička........✌✌✌✌✌✌✌✌🤩🤩🤩🤩🤩
Ahoj, děkuju za důvěru :-)
Zlaté české ručičky. Škoda že už nechodí Receptár na nedeľu. Klobúk dole páni, dík a držím palce..
Dobrý takhle krásně vysvětlené pro nás skoro elektrikáře😛. Díky Hoši A když to i Anpi pozitivně ohodnotil tak klobouk dolůAle taky musím připomenout jestli to chce někdo takhle dělat svépomocí ať si raději nějakého elektro zkušeného šikulu pozve na pomoc.🫀Přeji hodně zdaru 🌞
Ahoj, děkujeme za přízeň a hlavně za shovívavost :-)
@@vidlak001 Taky si stlačil investovanou korunu a návratnost, asi pod tak 6let a to je ok
Dobré užitečné video. Je vidět že šikovní lidé ještě nevymřeli.
\\Co je na tom užitečného proboha?
Pěkné podle mne hodně využíváte akumulátor . Jestliže by to bylo myšleno s fotovoltaikou vážně tak za plného slunce by měl jít výkon jen s panelů. Akumulátory by se měly využívat jen večer.
Ahoj díky mrakům, se jen na slunce nedá spolehnout, takže je možné fungovat buď ostrovně s baterkou nebo hybridně se sítí. Anebo baterku dobíjet ze sítě. Ale jen s panely by to šlo špatně.
@@vidlak001 I s tou baterií je to zbožné přání Štěpána.Ta kapacita je tak na provoz lednice do rána.
Ahoj nechci strašit ale zajdi pokecat na hasiče co ti poví o FVE nebudeš moc potešen jaký jsou postupy když je požár
No co, jsme průkopníci... Když bude víc fve, budou se vyvíjet i postupy při případných problémech. V dnešní době se všichni snaží všechno na začátku domyslet do naprostého detailu, ošéfovat všechny co kdyby... Nakonec zjistí, že to je časově náročné, rezignují a jen remcají, že jim zase cosi zdražili.
A když už se pro něco rozhoupou, tak v době, když už jsou všichni ostatní rozhodnutí a zas remcají, že je všechno vybrané a musí dlouho čekat...
postup hasebních prací je odpojit pomocí bezpečnostního vypínače elektrárnu a hasit. Aktuálně by snad už měla platit vyhláška která vyžaduje vypínač na fasádě. ten se pak nahlásí u hasičů aby si ho dali do systému.
Sem se ptal hasičů zatím je v tom takový bordel že to moc neřeší. Jem se vyjadřují k ofiko instalacím. Já jsem do 50V.
@@papanhe ano je v tom bordel. prot je lepší míc něco nežli nic. a dát jim to vědět aby si to zapsali.
Vyjadřují se hlavně k firemním FVE, nikoliv domácím. ta m stačí splnovat pravidla. to si zajistí montážní firma.
problém je že jeden blekotá něco a druhý pravý opak. fakt je že požár okamžitě panely zničí (nezvládají teploty nad 120°C) takže hrozí zásah jen zpětným proudem z měniče. A hasit proudnicí to jde jako zažízení do 1000V dle typu proudnice vzdálenost 1-5m
@@amperak Ahoj. Vzhledem k tomu že máš již celkem dosah, bylo by dobré dřív než něco napíšeš ověřit si fakta. Tvoji tvorbu sleduji a líbí se mi, tak to prosím neber jako hejt ale jako kritiku. Hašení zařízení pod proudem řeší bojový řád JPO. A ne 1000V ale do 400V. Navíc toto hašení má svá pravidla a není jich vůbec málo. Pokud by tě to zajímalo je to kapitola P 25. Ohledně bordelu bych možná napsal jen to, že nejhorší pro hasiče jsou právě takovéto bastly, kdy to, že se v domě nachází FVE zjistí až tak že v zakouřeném prostoru zakopnou o baterku ze které trčí kabely. A ano jsem hasič a ano mám 6kwp elektrárnu. Pokud by tě zajímalo jak má taková bezpečná elektrárna vypadat, můžeš přijet kafe :)
Super video 👍
To je brutus punk :) Ale je vlastně pozitivní, že stačí odvaha a odhodlání a kopec štěstí a "dílo" se podaří.
Ahoj a dá se to vylepšovat...
Jo jo hlavně to štěstí nevyhořet 🤣
otázka je jestli je tohle podařený dílo.. 🙂
Pro trošku teorie doporučuji toto video: th-cam.com/video/k2RfL6BU4bs/w-d-xo.html celkem pro začátečníky co si plánují to pozapojovat rozumně vysvětlené.
Pěkný video 👍 Srozumitelně vysvětleno.
No trochu diletantské. Ale co je podstatné, že, pokud máte touhu něco si postavit, pak to v dnešní době zvládne i laik, který jen respektuje určité fyzikální principy. Zdá se, že přichází doba jednoduchých setů, které dokáže instalovat téměř každý. Já bychom tomu jen dodal, že je nutné pochopit, že úspora energie je komplexní systém, počínajícím zateplením domu, pak hlavním systémem vytápění a přípravou teplé vody až po záložní nebo pomocné systémy, odpovídajícím konkrétním podmínkám a požadavkům. Dnes se často stává, že se někdo rozmáchne a fotovoltaiku tak přežene, že neví občas co s elektřinou a tak ji se ztrátou dodává hlavnímu dodavateli nebo ohřívačích v bazénu na třicet stupňů. Rozvahu si musí udělat každý z nás, třeba jen s pomocí nějakého zkušenějšího amatéra. Nevěřte některým firmám, není to žádná věda a tzv. seriózní výrobci koukají hlavně na svůj profit.
Jak zabráníte přetokům elektřiny do sítě???
Ahoj tohle je kombinovaný měnič, ten nemá přetoky na rozdíl od hybridního, který může mít.
ano, jedná se o offgrid systíém, který není k síti připojen, ten přetoky nemá
super práce . Elektrárna je schopná vyrobit maximálně 7Kwh (nebe bez mraků ) za den a tim utáhnou chod baráku a nabít auto podle mně nejde .
no 7kWh asi těžko... jestli dobře koukám tak má na střeše jen tak položený 3 panely po 365W a ty vyrobí u nás průměrně max. 4 kWh navíc ten měnič sám má spotřebu skoro 1kW denně.
Ale "perou 4 pračky, vařej, myčka běžela"... jasně to určitě... 🙂 k tomu ještě ta relativně malinká baterka.
Nechci říkat krutou pravdu, ale výrobou 4 kWh denně bude ty náklady splácet asi 8 let než začne něco šetřit... 😉 (ale to většina FVE na barácích.. lidi si lžou do kapsy že něco šetří)
@@rz6354 výroba 7klWh je reálná, tento měnič bere za den cca 0,6kWh a z 6kWh lze vpohodě vyžít ve dvou lidech, když se energií neplýtvá.
štěpán nabíjí nějakých 5km dojezdu, to je 1kWh, 5kWh je průměrná spotřeba mojí domácnosti, když vypnu zbytečné spotřebiče, které jedou jen proto, že mám energii zdarma.
Mluvilo se o elektro autě, mě zajímá jaký má Štěpán auto ? :-)
Ahoj, Nisan Leaf.
Super video
Taky mám Lipo (bonbonky)
Kaskadére
Dost na tom že mám Lipo v telefonu a NB. A to riziko stačí ......
Přijde mi, že kolega se v tom sám nevyzná. Rozhodně mu to neutahne celý dům, když musí omezovat spotřebu a hlídat si souběh spotřebičů.
Jediný co je potřeba - aby měl kolega taky zmijáka😁😁😁
U panelů je taková alchymie odběru na přesné hranici proudu (pokud se odběr proudu přežene tak razantně poklesne napětí a tím celý výkon panelu) a jelikož světlo dopadající na panel není konstantní nedá se to prostě jen naladit ale procesor musí neustále vyhodnocovat a určovat maximální omezený odběr z panelu na hodnotu kdy panel dává největší výkon.
Proto ta proudovo napěťová problematika která motá hlavu.
PS: Proč ten ventilátor toho měniče Axpert VP 24V 3000W PF1 tak nahlas fouká ?
protože se ten měnič musí chladit. na panelech se reguluje napětí
Ahoj, od toho jsou mppt měniče, aby hlídaly proud a napětí a hlavně výkon.
Škoda že štepan nevi rozdil mezi proudem a napetim :)
Ahoj a přesto to postavil :-)
chtěl bych videt jak tenhle menič cvrcek roztočí 1F motor 3kW :)
Nemám s tím zkušenost, ale nešlo by pro naklápění panelů použit primitivní systém pro automatocké otevírání oken skleníků? bylo by to bez motorů, elektřiny, .... člověk by nemusel každý den myslet na to, že nesmí zapomenout panely položit, aby mu je případný noční vítr nesundal ze střechy ....
Ahoj, zajímavý a originální nápad :-) Ale spíš by to chtělo otevírat podle hodin než podle teploty.
@@vidlak001 a možno podľa polohy zdroja- teda zatiaľ Slnka. Takzvaný systém Slnečničník (podľa slnečnice).. 🌻
Ak chce Štěpán vedieť , koľko mu elektráreň celkovo vyrobila elektriky , stačí tam pripojiť elektromer.
My sme to tak mali vyriešené v práci a raz za mesiac sa opisovala hodnota vyrobenej elektriky .
Elektromer bol vo veľkosti trojfázového ističa na DIN lištu ...
No a medzi panelmi a striedačom by mali byť ešte poistky kvôli bezpečnosti .
Z videa sa to veľmi nedá určiť či tam sú alebo nie .
A to naklapanie panelov by som vyriešil nejakým elektrickým piestom .
Mne by sa nechcelo každý deň liezť na strechu ...
Ahoj, ona ta výroba myslím bude někde v menu, stačí jí najít :-)
Pokud vím, tak mezi panely a střídačem nemusí být pojistky, pokud jsou panely v sérii. To se proud nesčítá a vodiče tak jako tak musí být dimenzované, na plný proud panelu.
Pokud jsou ale panely paralelně, tak by v případě zkratu panelu/vodiče mohl součet proudů ze všech panelů téci jedním vodičem/panelem a to by mohlo skončit požárem.
@@sustmi A čo v prípade ak dôjde k skratu na vstupe do striedača? Alebo ináč povedané , čo sa stane ak skratujem tie dva dráty ktoré vedu zo strechy od panelov do striedača?
@@vidlak001 Ahoj.Možné to je. My sme mali zvlášť elektromer a ešte informačný panel , ktorý bol prepojený zo všetkými striedačmi na elektrárni. Plus ešte štatistiky ktoré boli prístupné z internetu . Ale to bola veľká elektráreň . Istenie na výstupe z elektrárne bolo 3x125A
@@riderstodvadsatsest Pokud se bavíme o jednom panelu nebo panelech v sérii, tak při zkratu těch drátů jimi poteče maximální proud, který je schopen dodat jeden jednotlivý panel. A to by měl být běžný provozní proud systému. Nevidím důvod k tomu nevyužívat plný proudový potenciál panelů.
Ztrátový výkon (vodičem vyzářené teplo) je dán vzorcem P=R*I*I. Odpor (R) záleží na materiálu, průřezu a délce vodiče. Pokud budeme počítat s mědí a konkrétní délkou vodičů (např. 10 metrů) a maximálním proudem panelů, tak nám zůstane jako proměná jen průřez. Čím menší průřez, tím vyšší odpor a tím vyšší ztrátový výkon.
Průřez se volí tak, aby vodič měl dostatečně nízký odpor, aby při maximálním navrhovaném proudu stíhal odevzdávat teplo do okolí. (Čím delší, na tím větší plochu se teplo rozprostře. Dále záleží na izolaci a okolním prostředí.)
Pokud by se překročil stanovený maximální proud, bude se vodič nadměrně zahřívat a v extrému by mohla třeba začít hořet izolace něco v okolí. To se ale u panelů v sérii nestane, protože tam zkratový proud nikdy nepřesáhne zkratový proud jednoho panelu. Při paralelním spojení ale může při závadě téci třeba součet proudů z 5 panelů, např. 5x 10 A, "zpět" dráty dimenzovanými pro proud 10 A z jednoho panelu.
Pokud je v systému baterie, tak tam už bývá pojistka také potřeba, protože baterie mají zkratový proud typicky několikanásobně vyšší než doporučený maximální nabíjecí a vybíjecí proud. A nemá většinou smysl vodiče dimenzovat, aby dlouhodobě snesly maximální zkratový proud baterie, protože by byly zbytečně tlusté a drahé. A baterii by se taky nelíbilo být dlouho ve zkratu, takže je lepší dát tam pojistku, která obvod přeruší a ochrání tím vodiče a baterii.
*Proč si nekoupíš mechanismus na otáčení panelů tak aby byly vždy nejvíce kolmo ke slunku? zbytecne prichazis o energii*
Ahoj, asi protože naklápět ručně je levnější.
8:20 Tam je drátu jak v elektrárně
:-))
paráda OK
Teda tohle byl fakt kolotoč a leckomu to určitě zamotalo pěkně hlavu:) (ona ta problematika je poměrně rozsáhlá a možností hafo)
I po shlédnutí vlastně nevím, o jaké řešení se jedná (on-grid, off-grid nebo hybrid)
A jsou nějak řešeny přetoky do sítě?
Zkuste si poslechnout znovu, opakujte si sám pro sebe každé slovo nahlas a jsem si jistý, že budete vědět.
Je to offgrid, není přifázován k distribuci a přetokům musí být zamezeno. V čechystánu by pan Štěpán byl patrně soudně stíhán a samozřejmě odsouzen, kdyby do distribuční sítě poslal třeba jen 10 kW "bezemisně" vyrobené elektřiny.
Musíte pochopit jedno. Solární kšeft není v žádném případě o ekologii, zelené úsporám, ..... je to jen bezcitně zaměřeno na podprahové ovlivňování lidí a generování obrovských zisků určitým jednotlivcům. solár je jen nástroj.
Pan Štěpán na to jde jako správný člověk. Vyrobí nízkonákladově, nerozkrádá státní peníze ve formě dotací, snaží se vlastním přičiněním (denně leze na střechu ručně naklápět panely) maximalizovat výtěžnost systému bez zvýšených finančních investicí. Vyrobenou energii spotřebuje, u spotřeby myslí, plánuje ji.... a hlavně šetří.
Současná politika soláru je založená na podle mě téměř zdvojnásobění spotřeby, lidé po instalaci přemýšlí, který spotřebič si ještě koupit, abych spotřeboval, co vyrobím ..... a spirála konzumu, nadspotřeby, zatěžování planety násobně .... se krásně roztáčí.
@@JaneKLX Něco si o tom nastudujte, ptž nemáte pravdu.
Jedná se o hybridní variantu (a néé off-grid), která je přifázovaná k distribuci (jinak by p. Štěpán musel lítat jak blbec a vše ručně přepojovat; což ve videu také zaznělo)
Navíc ten měnič je typu PWM, což jestli to dobře chápu nevadí ani z hlediska efektivity (oproti MPPT) pokud je ta celá soustava vzájemně "vyladěná"
@@jakubcapsky2219 Jsem ve fázi samostudia a určitě budu pokračovat i bez vašeho povzbuzení. Každé takové video je pro mě zdrojem informací. Ano, toto je jakýsi hybridní systém. Ve videu jasně zaznělo - cca 35:35 - že systém je skutečně oddělený - síť není zapojená do střídače - a ručně se přepíná nejspíš v hlavním domovním rozvaděči. Pan ve videu v tomto ohledu říká trochu protimluvy viz relátka na jednotlivých fázích, které řídí ...., ale to nemění nic na tom, že konstrukce této fve je víc offgrid než hybrid. Česky bychom to měli nazývat krásným slovem paskvil :-).
Hybridní FVE pracují s vysokonapěťovými stringy, pokud jsou zapojené aku, tak jsou také vysokonapěťové, ale podstatou je, že dodávají do distribuce!!!! Proto jsou kvůli efektivitě "vysokonapěťové" a nemohou fungovat pokud dojde k výpadku sítě - střídač nemá informaci z distribuce = nefunguje. Právě tady je pro mě rozdíl ve výkladu přifázovaná a nepřifázovaná a proto jsem psal, že tato FVE není přifázovaná.
Tato FVE evidentně funguje bez přifázování jako offgrid
Rozdíl mezi PWM a MPPT je z hlediska efektivity cca 30%? Takže dost zásadní právě při malé FVE. Také vzhledem k tomu, co pan popisuje ohledně umístění panelů a problémy se stíny, možná by bylo lepší zapojit do sestavy výkonové optimizéry, které by řešily efektivitu zásadně, místo kupování dalšího panelu - to je jako vytloukat klín klínem.
Snad jsem vysvětlil pochopitelně, proč toto pro mě není hybrid a myslím, že to platí i při pohledu na parametry této FVE.
JaneKLX: Ahoj, líbí se mi, že někdo ocení Štěpánovo snažení, kdy skutečně plánuje spotřebu s ohledem na výrobu.
@@JaneKLX Je to ostrovní FVE, žádný hybrid.
Štěpán je šikovnej kutil.
Jinak existují i baterie LiPol (Lithium polymerové) i Li-on
cs.wikipedia.org/wiki/Lithium-polymerov%C3%BD_akumul%C3%A1tor
cs.wikipedia.org/wiki/Lithium-iontov%C3%BD_akumul%C3%A1tor
Ahoj, ano, on to trochu pomotal :-)
Li-Ion ani LiPol baterii nikdy. Nejen kvůli nižší životnosti ale hlavně kvůli tomu jak ochotně tyto baterie vybuchují a hoří.
@@kocourek71mourek A která nehoří a nevybuchuje?
@@erko12345lifepo4 nehori
Jako tohle je fakt hustý nářez. Odbornou práci svěřit odborníkům i za cenu vyšších nákladů. 🤔
1,2 kWp za 40.000,-? Mam od profi firmy 10 kWp za 320.000,- po dotaci🤟
@@matejhora4528 co je to za firmu? díky
@@matejhora4528 Jakou v tom máš baterku?
Já jsem myslel, že při bypassu může procházet výkon i větší. Vždyť to jde přes relé.
Ahoj, to dává smysl.
Pán je zmatený jak lesní včelka...😂😂😂
zmena napetia na prud ????? to je co ???
meni to jednosmerny na striedavy
špatně vysvětlil princip měniče. on totiž změní rozdíl napětí mezi panely a baterií na větší proud do baterie - mění výkon. z 40V 10A udělá 20V 20A změní rozdíl napětí na proud. laicky řečeno. správně řečeno je že mění ten výkon
@@amperak Tenhle měnič bude asi s PWM a tam poroud nezvedne. na rozdíl od MPPT.
Jj pěkňučké :-) taky mám podobný úmysl, záložní zdroj na týdenní provoz lednice + svícení :-) pokud bude zachovaná slíbená cena tak zatím použiji gelové baterie z druhé ruky, panely zatím dva pak přidáme ale k tomu větrnou turbínku ty by šly taky přidávat :-) a pro dílnu a jako rezervu na dobití baterií bude jak už jsem ti psal centrála na dřevoplyn :-) tak ať to Štěpánovi i ostatním šlape i přes :-( odbornou kritiku :-)
Ahoj, Stando, to se mi líbí, včetně té vrtule a taky rotoped na šlapání se hodí :-)
Zdravím mě se to celkem líbí. I to provedení. Sám zatím provozuji FVE ďábelského výkonu 580 Wp + 160 Wp kterou jsem začínal. Mám to zatím pořád jako spíš hračku, ale v pohodě utáhne It zátěž tedy server, notebooky WIfi LED pásky pro osvětlení., Všechno napájeno z DC systému 12/24 V jen monitory napájím přes měnič DC/Ac. Plánují to letos rozšířit čekaám na LIFEPo baterie které lze více cyklovat nežli trakční Pb. Kromě MPPT regulátoru je vše vlastní výroby na bázi Arduino a pod. včetně řízení dobíjení baterií z AC sítě. Rád bych ještě také doplnil na potok vodní mikro elektrárnu když dá pár set W se hodí pokud nesvítí slunce pro případ výpadku.
Podle názvu ve videu by to měl být zřejmě Hybridní měnič napětí REVO VP3000-24, 3kW/24V (asi PWM), který nabíjí max 50 A proudem. 24Vx50A je pak 1200W max. výkon FV. Tento výkon bude spíš odvozený, protože to může nabíjet i vyšším napětím např. 29Vx50A což by dávalo 1450W. Prošel jsem specifikaci i manuál, ale není tam nikde uvedeno, zda se tam může připojit vyšší výkon. Třeba regulátory od Epeveru se můžou výkonově přestřelit o 50%, ale dávají jen 100% vykrývají ale zase o to líp dobu s menší intenzitou světla. Některé rebrandy podobného zařízení mají uvedený i poloviční výkon FV. Taky jsem o něm původně uvažoval, ale spíš v 5 kW verzi. Akorát mi nesedělo, že neumí spolupracovat solar se sítí. Buď jede síť nebo baterka. Zkouším teď 2kW Grid Tie Inverter, který se přifázuje k síti ale dodává dostupný výkon z panelů nebo baterky a chybějící výkon si případně vezme ze sítě. Funguje to i bez baterky, ta ale lépe vyvažuje zátěž. Přetok hlídá čidlo na přívodní fázi. Pro násobný výkon by se jich mělo dát připojit i víc najednou. 2kW musí mít 48V systém, 1 kW stačí 24V.
Ahoj, ten hybridní měnič se ale také musí nějak postarat o přetoky (laicky řečeno je "jednosměrný"), je to tak?
Z hlediska terminologie tedy moc nevím, jestli je rozdíl mezi Hybrid vs. Grid-tie (teda Grid-tie vnímám jako synonymum pro Grid-free)
@@jakubcapsky2219 Když to dáš vyhledat na alíkovi Grid Tie Inverter, tak vyjedou takové modré měniče 1 a 2 kW. Mám českou distribuci, která je ale o další polovinu dražší. V podstatě je to něco na způsob Elonova power boxu, neměří ale to ale přímo volty, ale na přívodní fázi je čidlo alá "klešťový ampérmetr" který hlídá, aby to nepřetékalo. Není třeba hlídat výkon a odpojovat spotřebiče. Prakticky se strčí napájecí šňůra do zásuvky a po zfázování se to rozjede a boostuje. Třeba můj první testovaný měnič při zvýšení zátěže spadl do Failu a na 2 sec se vypl, než se znova rozjel, docela opruz. Tohle tahá náběhy z gridu a pak je dorovnává ze solaru/baterky. Předělávám teď panely, tak jsem to zatím zkoušel pustit z baterky a jelo to slušně, pár W se sítě a zbytek z baterky. Hučet to začalo asi od 1200W oproti měniči, který dělá kravál už od 200W. Občas to dochladí a pak zase vypne i při menším odběru. Na 3 fáze to chce 3 kusy, ale vyřešil jsem to zatím předěláním patra, kde ho používám, na jednu fázi.
@@alesmazur2512 Koukám na něj. Ten princip s tím limiterem snad chápu, ale oni maj i verzi bez limiteru? Néé, že bych tu verzi bez limiteru chtěl, jenom by mě zajímalo jestli to opravdu stačí strčit do zásuvky a that's it. To pak ale musí mít trochu větší napětí ne? Aby to "přetlačilo" napětí v gridu. No nevím...
@@jakubcapsky2219 Než se mi podařilo správně nastavit limiter, tak to začlo tlačit do sítě plný výkon, ikdyž nebyl odběr. V podstatě to jelo jako on-grid. Podle mě si měří vstupní napětí a proud a pak se to pokouší z přetlačit o něco málo nížším výkonem. Možná zvedá o něco lokální napětí, aby se využívalo z měniče a ne z gridu. Ještě jsme to něměřil. Mohlo by to ale dokázat ušetřit těměř 95% odběru ze sítě, aniž by to dělalo komlpikace se špičkama. Hybrid ve videu ja taková chytřejší UPSka, která bere energii podle priority z baterky a když dojde tak z generátoru/gridu, ale neumí to kombinovat. Případně opačně, priorita sítě a záloha z baterky.
@@jakubcapsky2219 CZ distributor to má pojmenované jako "GridFree originální měnič s integrovaným limiterem pro zabránění přetoků do veřejné sítě. Měnič díky integrovanému MPPT regulátoru převede maximum energie vyrobené fotovoltaickými panely na 230 V (AC). GridFree měnič s limiterem je revoluční řešení pro síťové fotovoltaické elektrárny, které pracuje obdobně jako jiné GridFree mikroměniče, ale navíc dovede omezovat vlastní výkon dle aktuální spotřeby, a tedy zcela zamezit přetokům do veřejné sítě. Tyto měniče jsou navrženy pro vnitřní používání, a kromě klasických svorek pro připojení solárních panelů nebo baterie a výstupu pro připojení do sítě má také měnič konektor proudové sondy interního limiteru."
To je strašný bastl. Jako elektroprojektant bych řekl snad vše mizerně a provedení ještě horší. O revizi zde nemůže být ani řeč. A dost by mě zajímalo, co bude říkat ČEZ, až se na místo někdo od nich jednou dostane. O tom, že pán o elektrotechnice nemá ani páru a absolutně nerozumí ani Ohmovu zákonu.
Ahoj, nelámal bych nad tím hůl, třeba potká nějakého elektro projektanta a dají to do pořádku :-)
No už sem viděl i horší
Pat a Mat v praxi.
26 minuta byla zmatená, kdy střídač odpojuje,proč nepřipojí zpět automaticky, a kdy připojí ČEZ.. co jiný tipy strídačů. Chce to video 2.dil.
Pokusím se příště zlepšit. Vypne když je přetížen, klesne napětí baterií pod nastavenou mez, vyhodnotí že je něco špatně. Naskočí když pominu důvody kvůli kterým vypnul a je to umožněno nastavením v menu. Jelikož to nemá certifikaci na připojení k síti tak se to se sítí nevystřídá jako tomu je u střídače který je na síť napojen. Tam se řeší zase jiné problémy. Už mám zařízení které dům automaticky napojí na síť při výpadku střídače.
@@papanhe Tento střídač můžeš bez problémů připojit k síti. Přetoky z principu práce nemůže udělat (dodávat proud do DS).
Je tam relátko a při bypasu se propojí vstup (IN) přes relátko na výstup (OUT), při chodu měniče je relátko rozpojeno.
Jinak přes bypas (to relátko) může projít dvojnásobný výkon měniče, takže v menu se dá nastavit aby při přetížení se zapnul bypas, samozřejmě pak jedeš za peníze, ale nevypadne napájení po poklesu odběru pokud je baterie OK se to přepne zase na baterku.
@@petrsoban2468 přesně 👍
@@petrsoban2468 Přesně tak.
chlapi já mám velkou toleranci k nesmyslům protože sám uplně všechno neovládám, ale tady toho bylo nějak trochu moc 🙂
Začalo to tím.. "a jaký to jsou baterky ? Lipo.. ne.. lipo tomu řikaj modeláři, ale jsou to lion" 😁
A nějak mu uplně nevěřím že těma třema panelama živí bez připojení do sítě to co tam navykládal.. pračka, vaření atp. Sorry, ale to je holej nesmysl..
Ahoj, s baterkama to trochu popletl. On si přesně hlídá, co smí pustit a samozřejmě mu to funguje jen když je hezky.
@@vidlak001 dík za reakci. Každý takový video dobrý a jak si řekl na začátku.. ty lidi který vezmou 150k z dotace (a z našich peněz), dohoděj svejch 150k a pak 10-15 let čekaj aby se to zaplatilo aspoň na nulu, tak ty fakt zajímavý nejsou.
Ono to vlastně ani z důvodu šetření smysl nemá, když to postaví firma 2x dráž než se to dá punkově zmáknout 👍
@@rz6354 jenže ne vždy se to vyplatí. štěpánovo řešení uspokojí tak 5% lidí. zbytek potřebuje něco, o co se nemusí zajímat, prtoože lidi se neumí omezit na komfortu
označení lipol a liion je chybně psané na výrobcích a často se to plete.
To je zbožné přání majitele.
Nie som si celkom istý, či toto bola dobrá návšteva - neuraz sa, Vidlákuu 🙂 Keď pán nevidi a netuší rozdiel medzi LiIon a LiPol batériou (akumulátorom), tak sa divím, že mal tú odvahu sa do toho pustiť a že to vôbec dokončil. Plus, mýli si 24kW s 2.4kWh a pod...
Pri takejto úrovni vedomostí podľa mňa riskoval svoj život, život ostatných a svoj majetok. Toto je fakt punk, takto robiť fotovoltaiku! Toto by si nemal propagovať, lebo si ľudia budú myslieť, že kúpim si šroubovák voltmeter (ak vôbec vedia, čo to je) a postavím si fotovoltaiku.
Ahoj, já oceňuju, že se do toho pustil a dokázal to zprovoznit. Že mu pak shořela baterka, to už je jiná věc...
@@vidlak001 ako ľudsky sa to dá oceniť - mne išlo skôr o to, že na základe toho videa to môže povzbudiť nejakého buď nevedomca alebo blbca, že to zvládne aj on - a keď sa pri montáži zabije, aký budeš mať pocit? Viem, že mi povieš, že by sa do toho pustil asi aj tak - ale v procese rozhodovania niekedy zaváži aj málo - a pre niekoho môže naozaj toto video byť posledná kvapka v rozhodnutí, že do toho pôjde sám a nenechá to na odborníkov.
Ja sa zaoberám elektrikou a elektronikou možno 45 rokov, poznám všetky princípy, vrátane fotovoltaiky, ale do tohoto by som sa nikdy nepustil! Dokonca voči 220/230 mám bázeň a fotovoltaika je často o podstatne vyšších napätiach a obrovských prúdoch. 230V ťa nemusí zabiť, ale u vyššieho napätia je to už prakticky istota.
@@vidlak001 a prepáč, ešte 2 veci:
1. na základe toho blábolu, ktorý tam od blábolil (napr. že striedať "vyciciava" panely a nie panely tlačia elektriku do striedača, že striedač mení volty na ampéry a opačne) to nebolo ani po technickej stránke inšpiratívne video, nikoho nepoučilo, len ho mohlo zblbnúť (keď nebodaj niekto uveril tomu nedovzdelancovi), takže ani z hľadiska technickej inšpirácie to video nemá zmysel, naopak, je nebezpečné a škodlivé - šíri nepravdy a blbosti
2. napísal si, že mu zhorela baterka - predstav si, že by nemal také šťastie (aké asi mal, keď mu ešte stojí barák) - a že by mu zhorela, keby nebol doma. Sám vieš, aké požiare vedia tieto baterky spôsobiť - takže by sa kľudne mohlo stať, že sa vráti domov a namiesto domu bude mať len zhorenisko.
Fakt chceš "internet a youtube" inšporivať takýmito ľuďmi, čo hazardujú so životmi a majetkom?
Panely by sis měl dát na střechu domu která je pěkně na jih. 😉
Ahoj, on si tam nechává místo na další FVE :-)
Už druhým týdnem jedeme z fotovoltaiky už jen čekáme až si čez přijede demontovat hodiny
Ahoj, blahopřeju :-) a přeju, abyste přežili i zimu.
@@vidlak001 jo na zimu jsme sami zvědaví ale s tou sestavou co je na střeše a kolik kapacity je v baterce bychom to měli dát. Stavěli a vymýšleli jsme to právě kvůli tomu že jsme se chtěli odstrihnout od sítě. Pro představu výkon 24.3 kWp v baterce nějakých 60kWh a střídače by ve finále měli umět celkem 30kW to nevím co bychom museli doma dělat abychom to vůbec využili. Vše staveno svépomocí. Největší pomoc tedy byl známý co si provozuje ostrovní chatičku už devět let.
@@milanslanec9297 jen tak pro zajímavost. Jak velkou spotřebu máte za rok v KWh a čím vytápíte dům? Na kolik vás vyšel materiál ?
Spotřeba za minulý rok byla 35mWh, topilo se půl baráku infrafolie půl krbova vlozka s vymenikem. 3x 125l bojler každý 2.2kW.... Takže se toho samozřejmě musíme zbavit. Bojlery budou teď kombinovaný a kde byly infrafolie se to musí předělat na radiátory a napojit na kotel na dřevo s akumulackou
@@milanslanec9297 Kolik to všechno bude stát včetně FVE, milion?
Kia má v EV Lipolky.
Kombi měnič Axpert VP 24V 3000W PF1
Jak si tahaj monterky borci :) :) :)
:-)
Ten pán v oranžovém tričku je docela chytrej.
To mají oba :-)
Převod napětí na proud? Tak to nevymyslel ani Einstein.
lipo-lion.. no snad nevyhoří..
Li-Ion - Lithium Iontový článek - nejstarší technologie, používaly se hlavně telefony, notebooky - nebezpečné, jedovaté, tepelně ne moc stabilní, snadno hoří
Li-Poly - Lithium Polymerový článek - novejší technologie, vyšší výkon při nižší hmotnosti - modeláři - nebezpečné, jedovaté, tepelně ne moc stabilní, snadno hoří
Li-FePo4 - Lithium železo fosfátový - hlavně FVE - mnohem bezpečnější, nejedovaté, tak snadno nezahoří, hluboké nabíjecí cykly je mohou poškodit.
Ahoj, děkuju za zhrnutí :-) Ano, je to tak. Ať žije Li-FePo4 (zatím nejlepší).
stráženie odberu, nezapínanie viacerych spotrebičov nie je niečo mimoriadne. ak mam hlavný istič 16A, nemôže bežať súčasne pračka a rúra,
Ak som správne pochopil , pán ma ten menič napojený aj sieť. S tym ako sa v tom orientuje si myslím ze si koleguje o nemyle prekvapenie ,keďže to nemá oficiálne ....😉
Pochopil jste to špatně.
Vidláku u 15 minuty jak jsi se zasekl a dál netušil tu spojitost proudu a napětí, tak si to stačí představit jako hadici s vodou v řezu :D napneš průměr a proud se zmenší, nebo naopak snížíš napětí a síla proudu se zvětší :D
:-)
Fakticky je voda a elektřina stejná, proud vody jako proud elektřiny, napětí elektřiny jako tlak vody. Výsledek je stejný, že?
Při vyšším napětí=tlaku postačí menší proud (neboli slabší trubka-drát) a naopak - průtok (ve Wattech nebo v litrech) může zůstat konstantní… (zde výkon sluníčka)
Když už to někde ukazuješ, tak to nejprve vydrátuj alespoň pořádně. A ne takovou prasečinu...
Stav se😂
?
no na tu svepomoci vyrobenou elektrarnu :)@@vidlak001
Sranda největší :-)
Solární panely nechci, děkuji. Víc starostí než užitku :-) Nic ve zlém.
Video je spíš názorná ukázka jak to nemá vypadat :( Vést přívod z panelů kabelem pro cirkulárku je docela mazec... :D Nikde pravděpodobně není odpínač panelů, pojistky o přepěťové ochraně nemluvě... Když vidím jak to je zapojeno včetně průřezů vodičů na baterce tak to je doslova hazard.... Měnič nic extra za tu cenu se dal pořídit i lepší. Dále mít na panelech menší napětí než na baterce není dobré. Jde o to že ono to fungovat může a třeba i funguje ale může dojít k tomu že se něco pokazí dojde k zahoření a je hotovo... Doporučil bych panu Vidlákovi zajet k Ampérakovi který tomu rozumí, ví co dělá a rozumně to vysvětlí všem. :)
Ahoj, už tam jedu :-) Nekecám...
@@vidlak001 kecáš! jedeš zejtra :D
na 24V nevidím problém použít kábl k cirkuli
čau můj kamarád má ve jmene vidlák a chce 40% zisku prosím v peisyv kart :D
První a poslední otázka máte pojištěn objekt proti vyhoření vlivem amatérské el. instalaci ? EV. Proti odpovědnosti za smrt po úrazu el. energií . Bože za co mě trestáš že ty videa ukazují prasáky co neumí ani uložit vodič do trubky a na nehořlaví podklad . Ne trvám na tom že v el. instalacích 1/ platí pravidla 2/ je protiprávní dělat co koho napadne . 3/ není to o tom že za to sami zodpovídáte , ale o tom že se dopouštíte trestného činu veřejného ohrožení . 1/ máte projekt 2/ posoudil někdo uložení vodičů 3/ posoudil někdo zkratovou odolnost 4/ posoudil někdo zda kombinace prvků prošla zkušebnou a je správně . No bože proč já celí život studoval , když to nikoho nezajímá a lidé raději umřou za svobodu prasit dráty viz. jejich terminologie moje je vodiče jak je napadne . Na co jsem dělal průmyslovou školu na co jsem si dělal státnice , když kdejaký samozvaný genius se prohlásí za instituci co ví jak na to . Asi není potřeba revizních techniků je potřeba více požárníků a záchranářů prevence je minulost . Vítejte v nové době požáru úrazu a mrtvím zdar ! Tohle nejde to je jako chodit po Václavském náměstí s kladivem a občas někoho praštit do hlavy jen z rozmaru . Komunita revizních techniků i statní orgány mají problém způsobený politiky . Vymknul se nám dozor nad prováděním el. instalací a budou umírat lidé !
Pokud nejsou penízky na jídlo a elektřinu, všechno je dobrý.
@@user-fk4ee6sh4p No chápu že nejsou peníze , ale pořád by se to dalo dělat trochu lépe i za levnou cenu . Vždyť ty plastové trubky a příchytky snad nikoho finančně nezruinují k tomu svodič přepětí a víc jističů .
Ahoj Tomáši, jak napsal K. Je to taky o penězích...
@@user-fk4ee6sh4p Pokud má někdo elektromobil, tak asi nebude řešit peníze na jídlo a elektřinu jako samoživitelky :-)
@@evazpevak1644 pokud má někdo elektromobil (nevíme jaký, muže mít i EV za padesát tisíc) tak asi dospěl do stavu, kdy zjistil, že je pro něj ekonomičtější jezdit levně, nežli draho.
Ale vlastně to je pravda. díky tomu, že má EV nemusí řešit peníze na jídlo a elektřinu, jako ti, co ho nemají a platí jak za elektřinu, tak za palivo a servis, tudíž jim zbývá méně peněz.
Tento chlap nevie o tom nic:D hlavne ze sa do tohonpustil sam a je napojeny na CEZ ked budu takychto 1000sice tak ma cez vystarano;)))
Panely s technologií halfcut se montují na výšku !