ROZDZIELNICA ELEKTRYCZNA - SKŁADANIE I PRZEWODOWANIE CZ. 2

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 27 ต.ค. 2024

ความคิดเห็น • 140

  • @krzysikm
    @krzysikm 4 ปีที่แล้ว +12

    Jeden z najlepszych filmów w tym temacie jakie do tej pory widziałem. Niezwykle merytoryczny, jak najbardziej łapa w górę!

    • @JacekH07elektryk
      @JacekH07elektryk  4 ปีที่แล้ว +5

      To jeszcze nie koniec

    • @MrOprawca1978
      @MrOprawca1978 4 ปีที่แล้ว +2

      Jacek w ten sposob odbiera sobie chleb. Cos takiego powinien robic, ale na platnych kursach technicznych.

    • @JacekH07elektryk
      @JacekH07elektryk  4 ปีที่แล้ว +16

      Niezupełnie. Miałem już sporo przypadków gdzie po obejrzeniu ludzie rezygnowali jak zobaczyli ile rzeczy trzeba uwzględnić. A chodzi mi o uczniów techników też by mogli zobaczyć co i jak i by mieli siłę stawać okoniem paprokom

  • @pdpp2714
    @pdpp2714 3 ปีที่แล้ว +4

    chyba najlepszy kanał o tej tematyce - najbardziej profesjonalny

  • @beno20
    @beno20 4 ปีที่แล้ว +10

    Bardzo dobra seria! Czegoś takiego brakowało na polskim yt.
    Pozdrawiam!

  • @ZIPERATOR
    @ZIPERATOR 4 ปีที่แล้ว +6

    Dzięki za filmiki . Dużo się od ciebie nauczyłem . Pozdrawiam i życzę zdrowia .

  • @marlasota
    @marlasota 2 ปีที่แล้ว

    Fachowości nie można prezentującemu odmówić, ale nie mogę się oprzeć wrażeniu, że oglądam Rejs - nowa strategia syntezy

  • @ortalionowywiesaw9455
    @ortalionowywiesaw9455 4 ปีที่แล้ว +20

    *A można było (niczym w szanującym się budynku z lat 50tych) dać po prostu 3 korki. ;D*

  • @sIow17
    @sIow17 3 ปีที่แล้ว +1

    Mega, jeszcze nigdzie nie widziałem tak szczegółowego wyjaśnienia jak prowadzić te przewody aby było dobrze. Miałem mgliste pojęcie, ale teraz już mam pewność. Budowę rozpoczynam dopiero na wiosnę, ale dzięki Tobie Jacku wiem jak powinien wyglądać uziom fundamentowy (i że w ogóle on powinien tam być) i już rozmyślam nad tym co chcę mieć w rozdzielnicy. No i wymyślam wytłumaczenia dla znajonych dlaczego moja rozdzielnica będzie 6 razy większa od ich rozdzielnicy :)

    • @teresabukowska8326
      @teresabukowska8326 3 ปีที่แล้ว

      Znajomemu znajomy robił rozdzielnicę, niedawno, pewnie przeróbka bo to nie nowy dom ... i teraz znajomy chwali się że ma 8 esek ... a my się zastanawiamy czy rozdzielnica 3x12 + podrozdzielnica 4x12 nam wystarczy.

  • @radek9094
    @radek9094 4 ปีที่แล้ว +2

    Bardzo dobry materiał Jacku profesjonalne podejście do tematu czekam na więcej 💪

    • @JacekH07elektryk
      @JacekH07elektryk  4 ปีที่แล้ว +3

      Będzie pokazane aż do testowania rozdzielnicy.

  • @SonixPoland
    @SonixPoland 4 ปีที่แล้ว +4

    Życzyłbym sobie, żeby chociaż co druga rozdzielnica u inwestorów była realizowana w taki sposób jak u Pana na tym filmie :)

  • @fenix888reinkarnacja4
    @fenix888reinkarnacja4 3 ปีที่แล้ว

    Kompleksowo, detalicznie. Dobra szkoła elektrycznej jazdy🙋‍♀️

  • @flowdayblog9917
    @flowdayblog9917 2 ปีที่แล้ว

    Wielki szacunek, najlepszy kanał z elektryką ☝️🧡

  • @serwiselektroniki9341
    @serwiselektroniki9341 4 ปีที่แล้ว

    Rzeczowo, widać że wiesz, o czy mówisz, bez jąkania się, bez mówienia że czegoś tam nie wiem to pomijam, itp.
    Podoba mi się estetyka, i przemyślenie przed montażem.
    Widać przygotowanie się do prezentacji, dobra edycja, nie przedłużanie - tam gdzie nie trzeba, itp. - Oby wszyscy Elektrycy przykład z Ciebie brali.
    Zdecydowanie łapka w górę.
    P.S. Ile fabrycznie wytrzymuje ten wkrętak dynamometryczny, aby utrzymać prawidłowy moment?
    Bo kalibracji już na nim nie zrobisz (chyba).
    Bo elektroniczne mają (bodajże) co 5 tyś. auto kalibrację.

  • @grzegorzzmurko3808
    @grzegorzzmurko3808 8 หลายเดือนก่อน

    Dzięki za film super

  • @kamilkrawiec1147
    @kamilkrawiec1147 3 ปีที่แล้ว

    Mega materiał, bardzo dużo się nauczyłem z niego. Wszyscy elektryce tak powinni robić rozdzielnice, to powinien być standard, wówczas zasługują na miano elektryków, w przeciwnym razie można o nich mówić co najwyżej druciarz.

  • @romanklimczyk489
    @romanklimczyk489 3 ปีที่แล้ว

    Zwróciłbym tylko uwagę, że w rozdzielni powinno się przewody uformować tak, aby w wypadku serwisowania i pomiarów była możliwość pomierzenia parametrów obwodów przez mierniki cęgowe, a szczególnie obwodów różnicowo prądowych i pomiaru prądu upływu. Napięte przewody to uniemożliwią i w wypadku problemu w którymś obwodzie i przy szukaniu przyczyn może to być bardzo duże utrudnienie. Szczególnie gdy problem jest z upływem prądu z przewodu neutralnego do uziemienia.
    Ale dobra robota i oby się tylko tak wykonane rozdzielnice spotykało na swojej drodze :).
    Jaką rzadkością są oznaczenia obwodów i okablowania nie wspomnę, a rzadkością są załączone do rozdzielnicy schematy instalacji. Należy przy prowadzeniu przewodów uwzględniać potencjalną czytelność połączeń, aby można było się szybko zorientować w połączeniach rozdzielni bez schematów i dokumentacji.

  • @jandudzik2881
    @jandudzik2881 3 ปีที่แล้ว

    Super wiedzą. Dzięki za przekaz

  • @szymonwisniecki9076
    @szymonwisniecki9076 4 ปีที่แล้ว +1

    Dobra robota.

  • @MrOprawca1978
    @MrOprawca1978 4 ปีที่แล้ว +1

    Jak z tulejki zaciskowej wylazi troche przewodu, albo ona sama jest za dluga i wylazi z gniazda aparatu, to jak sie toto przytnie obcinaczami, to wychodzi to zazwyczaj nieladnie. Ale i na to jest sposob, takie nadmiary dobrze kasuje sie na kamieniu szlifierskim. Wychodzi ladniutko i rowniutko. Z momentami dokrecania tez warto uwazac i lepiej ich za mocno nie przekraczac, bo mozna urwac srubki. Ja, gdy chcialo mi sie jeszcze bawic w montowacza urzadzen, robilo sie urzadzenia najwyzszych mocy (na przyklad 750 kW i wiecej), to byly klucze z dynamometrem o wartosciach i po 25 Nm i wyzsze. A przewody nie byly z linek tylko litych szyb miedzianych. Ale to i tak nic. Najwiekszy klucz z silomierzem i ogranicznikiem sily, z jakim sie spotkalem, to bylo na praktykach w zakladach Warynskiego, gdzie na przyklad sruby kola koronowego napedowego od podwozia T-72 (WZT-2) dokrecalo sie w dwie osoby, bo jedna miala za malo sily, by podniesc taki "kluczyk" i bylo to bezpieczne. Momentu juz nie pamietam, ale cos w okolicach 1000 Nm czy jakos tak. W Polonezie najwyszy moment, bo pamietam, tez robilo sie na praktykach w śp. FSO, byl przy dokrecaniu nakretki walka napedowego mostu tylnego (dyferencjalu). Do 175 do 225 Nm. Mniejsze wartosci dla nowych, wieksze dla poprawianych naciągów łozysk stożkowych walka. Miedzy nimi byla stalowa tuleja rozprężna i dla tego te momenty byly tak duze. Ćwierć wieku minelo, a czlowiek pamieta.

  • @Mukdaar
    @Mukdaar 7 หลายเดือนก่อน

    11:13 Zdaje się że również można najpierw założyć opaskę a następnie dokręcić uchwyt. Wystarczy wyciągnąć opaskę w ten sposób jak Pan pokazał. Montowanie jej na przymocowanym uchwycie jest trudniejsze :)

  • @andrzejjujka90
    @andrzejjujka90 3 ปีที่แล้ว +2

    Jeżeli chodzi o montaż szyny TS (tą pod złączki listwowe) to powierzchnia styku chyba nie jest istotna skoro stosujemy 2-przewodowa złączka PE 16 mm²(2016-7607)

  • @blazeykk
    @blazeykk 4 ปีที่แล้ว +1

    Jak trafisz znowu na pozalewane otwory w tych plastikach, to spróbuj obciąć opaskę w taki sposób - utnij ją pod kątem, jak ostrze w gilotynie, już na części z zapadkami. Jest ona grubsza, niż końcówka, a jak utniesz pod kątem, to dostaniesz ostry czubek, którym przebijesz większość tych "błon".
    Tulejki wcale tak łatwo nie schodziły. Czy w przypadku złącz śrubowych, gdzie i tak dociska się tulejkę jest to aż tak krytyczne?
    Możesz podać producenta tych trefnych? I tych dobrych też. Fajnie by było, jakbyś wspomniał o kolorystyce tulejek i tym, że istnieją trzy rodzaje oznaczeń barwnych. I tak np 0.75 może być biała, błękitna i szara. 6 - żółta, zielona lub czarna, i tak dalej. Akurat tu panuje straszny burdel.

  • @Pawlik1988
    @Pawlik1988 3 ปีที่แล้ว +1

    Mógłbyś powiedzieć coś na temat doboru przekroju żył przewodów dochodzących do listwy zbiorczej. Mam na myśli to o ile grubszy musi byc przekrój przewodu głównego neutralnego wychodzącego z listwy zbiorczej na różnicowke. To samo jeżeli np jesli zmostkujesz 5 przewodów 1.5mm na złączce listwowej WAGO to jak dobrać grubość przewodu zbiorczego.

  • @Krucza
    @Krucza 3 ปีที่แล้ว +1

    Super! Poszła łapka w górę. Mam szybkie pytanie: jakie dokładnie (numery) tych wszystkich elementów Wago? Żeby łatwiej było kupować. Do tego propozycja - mógł by Pan podawać dokładne nazwy/modele/numery używanych elementów. Ułatwiło by to innym zakup/szukanie itp.

  • @adamworonowicz682
    @adamworonowicz682 4 ปีที่แล้ว +1

    JACEK , JESTEŚ WIELKI

  • @Ruben-lt2pp
    @Ruben-lt2pp 3 ปีที่แล้ว +2

    Siła elektrodynamiczna oddziaływania prądu piorunowego będzie taka sama na przewodach rozłącznika i ochronnika. Co da moment dokręcenia 7Nm na ochronniku jeśli wyrwie przewody z rozłącznika (2Nm) ?

  • @TecdivePlTorun
    @TecdivePlTorun 3 ปีที่แล้ว +1

    Przede wszystkim wielkie podziękowania dla Pana Jacka za świetne poradniki. A przy okazji chciałbym dopytać gdzie można kupić przewód 10mm2 w kolorze szarym, bo mam wrażenie, że jest nie do zdobycia. I drugie pytanie: czy w związku z tym, można go zastąpić innym kolorem (np. czerwonym) czy takie są zarezerwowane do innych zastosowań?

    • @lalababa9538
      @lalababa9538 3 ปีที่แล้ว

      Czerwony kolor jest zarezerwowany dla DC ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby zastosować go w domowej rozdzielnicy jako którąś z faz.

  • @lukaszwroblewski7115
    @lukaszwroblewski7115 3 ปีที่แล้ว

    Panie Jacku może Pan rozwinąć kwestie doboru przekroju przewodu do przewodowania/"sznurowania". Dlaczego dobiera Pan przekrój 10mm^2, czy można stosować np. 6mm ? Jak stanowi norma, itd...

    • @JacekH07elektryk
      @JacekH07elektryk  3 ปีที่แล้ว

      Tu trzeba brać pod uwagę obciążalność długotrwałą, wytrzymałość zwarciową oraz spadki napięcia. Rozdzielnica jest ograniczoną przestrzenią i oddawanie ciepła też swoje robi.

  • @BB_BlakiBlend
    @BB_BlakiBlend 3 ปีที่แล้ว

    Lepiej kupić rozdzielnie z płyta montażowa i zastosować koryta grzebieniowe , będzie większa estetyka no i przewody nie będą luzem

  • @thiskarolek3086
    @thiskarolek3086 2 ปีที่แล้ว

    Super materiał . A gdzie można kupić transzę śrubokręty dynamometryczne? Pozdrawiam tak dalej :)

  • @lalababa9538
    @lalababa9538 3 ปีที่แล้ว +2

    Dlaczego z SPD nie wyszedłeś na blok rozdzielczy i z bloku na zasilanie poszczególnych aparatów ?

    • @JacekH07elektryk
      @JacekH07elektryk  3 ปีที่แล้ว

      bo są obwody zasilane z pominięciem RCD

    • @lalababa9538
      @lalababa9538 3 ปีที่แล้ว

      @@JacekH07elektryk Jacku a powiedz mi bo z tego co wiem najlepiej wchodzić zasilaniem na SPD i dalej na aparaty bo zmniejsza to spadki napięcia w gałęzi poprzecznej ale połączenie N miedzi z linka jest właśnie najsłabsze w miejscu łączenia w SPD a wiemy ze zero w instalacji trójfazowe jest najważniejsze .Dehn ma podwójne zaciski dedykowane do tego ale eaton już nie czy wobec tego nie lepiej wejść najpierw na blok rozdzielczy a dopiero potem na SPD .albo czy można zrobić tak ze zasilaniem fazowych wejść na SPD a N wejść na blok i dopiero potem na SPD byka by pewność porządnego połączenie przynajmniej przewodu N.

  • @19janosik
    @19janosik 4 ปีที่แล้ว

    Pozdrawiam serdecznie.

  • @piotrpm1
    @piotrpm1 4 ปีที่แล้ว +1

    Jak prawidłowo dobierać wielkość rozdzielnicy?? Ilość pomieszczeń x ilość obwodów+ grenton? Proszę o podpowiedź

  • @taskhunters5245
    @taskhunters5245 4 ปีที่แล้ว +1

    Jacku, gratuluję dokładności oraz przyjmowania uwagi do szczegółów. To tak celem wstępu.
    Co to za kontrolki faz?
    Gdzie się zaopatrujesz w przewody? Jakiś link do sklepu internetowego "sprawdzonego" był by jaknajbardziej pożądany.
    Pozdrawiam iczekamy na następny film.

    • @MrOprawca1978
      @MrOprawca1978 4 ปีที่แล้ว

      A jaki byl projekt? Jesli w projeknie nie bylo lampek faz, to ich nie zainstalowal. Zreszta, te lampki - to gadzet tylko.

    • @JacekH07elektryk
      @JacekH07elektryk  4 ปีที่แล้ว +1

      Hager Z-El/R230

  • @miroslawchylinski7521
    @miroslawchylinski7521 3 ปีที่แล้ว +1

    Super! Pytanie, jaki jest to model rozdzielnicy? Rozumiem, że to są 2 takie same?

  • @krzysztoflange3581
    @krzysztoflange3581 2 ปีที่แล้ว

    Problem z dociskaniem przewodów w bloku można zniwelować, przez wykonywanie połączeń od najniższego piętra do najwyższego, zamiast po kolei zasilenie poszczególnych RCD.

    • @JacekH07elektryk
      @JacekH07elektryk  2 ปีที่แล้ว

      można tylko jak potem modyfikacja do nie jest tak wygodnie. A tak mamy porządek

  • @kociejsko
    @kociejsko 2 ปีที่แล้ว

    Zawsze są te bloki rozdzielcze takie ciasne? Nie ma na rynku coś luźniejszego? Drugie pytanie to jak się udało zacisnąć zaciskarką do 16mm2 dwa przewody 10mm? Trzecie pytanie po co ta różnicówka selektywna skoro każdy blok nadprądówek ma swoją różnicówkę? Prosiłbym o odpowiedzi. Dzieki

    • @JacekH07elektryk
      @JacekH07elektryk  2 ปีที่แล้ว +1

      Hager jest nieco luźniejszy w moim odczuciu bo szyny są przesunięte względem siebie. Co do zaciskania prasą 16mm2 tulejki 2x10mm2 jest opór nieci z włożeniem tulejki do praski ale to zależy zapewne jaka zaciskarka. RCD selektywny jest temu bo mamy układ TT konkretnie wyspę TT w sieci TN. Chodzi o to żeby było jakieś rezerwowanie a także kwestie ppoż. RCD są stosunkowo zawodnymi aparatami w porównaniu do MCB

  • @lukaszeS
    @lukaszeS ปีที่แล้ว

    Jestem w szoku ile pierdzielenia się jest z rozdzielnicami typu europejskiego! Rozdzielnice amerykañskie typu NEMA maja wszystkie 3 fazowe szyny przewodzce i nie trzeba nic juz kablowac, po prostu wpina sie bezposrednio wylaczniki termomagnetyki w szyny klik klak i po sprawie!

    • @lukaszeS
      @lukaszeS ปีที่แล้ว

      th-cam.com/video/nRY8-I6unHo/w-d-xo.html

  • @Luksiuelektryk
    @Luksiuelektryk 4 ปีที่แล้ว

    Jacku do zlaczek wago nie treba zaciskac tulejek;)
    Pozdrawiam Cie serdecznie!

    • @JacekH07elektryk
      @JacekH07elektryk  4 ปีที่แล้ว +1

      Wiem że nie trzeba.

    • @Luksiuelektryk
      @Luksiuelektryk 4 ปีที่แล้ว

      @@JacekH07elektryk wystarczy skręcić i nic sie nie podwija.
      Apropo tulejek które niby spadają po zacisnieciu- nie chcę sie wymadrzac ale zaciskarka którą masz nie zaciska zbyt dobrze, nadaje sie raczej do zaciskania tulejek pod aparature a nie do zlaczek WAGO. Spróbuj wyrwac przewod z wago, napewno bez problemu wyjdzie;)
      Pozdrawiam!

    • @JacekH07elektryk
      @JacekH07elektryk  4 ปีที่แล้ว

      Sprawdzałem na innych tulejkach i trzymają dobrze.

    • @tomaszt8358
      @tomaszt8358 4 ปีที่แล้ว

      themorfos Czy możesz podać te standardy?

    • @tomaszt8358
      @tomaszt8358 4 ปีที่แล้ว

      Luksiu elektryk nie trzeba, ale warto - kto miał okazję przekablować / serwisować dużą szafę na niemałym obiekcie, której projektant nie przewidział zastosowania końcówek tulejkowych, wie o czym mówię.

  • @henrykpodoba5733
    @henrykpodoba5733 4 ปีที่แล้ว

    super pokaz a kiedy część trzecia, pozdrawiam Henryk

    • @JacekH07elektryk
      @JacekH07elektryk  4 ปีที่แล้ว +1

      Niebawem tylko film muszę poskładać.

  • @MrOprawca1978
    @MrOprawca1978 4 ปีที่แล้ว +1

    Jak masz klopot z wprowadzeniem przewodow do bloku rozdzielczego pod szyny, to je po prostu wykrec ja z niego, podkrec pod nie wszystkie potrzebne przewody, potem listwe wsadz na swoje miejsce, dokrec delikatnie, bo to plastik i przelec raz jeszcze wszystkie srubki wlasciwym momentem. Po co sie meczyc.

  • @magicmike6138
    @magicmike6138 2 ปีที่แล้ว

    Chciałbym mieć takiego nauczyciela w szkole

  • @fikcja3013
    @fikcja3013 4 ปีที่แล้ว +1

    witam mam pytanie mam zamiar kupic kompresor na 230v do którego jest potrzebny bezpiecznik c20 a przed licznikiem mam b25 czy jak w garazu zamątuje c20 to czy przy rozruchu nie bd wybijac tego b25 przed licznikiem?pozdrawiam

    • @JacekH07elektryk
      @JacekH07elektryk  4 ปีที่แล้ว

      Może zadziałać loteria będzie totalna

    • @teresabukowska8326
      @teresabukowska8326 3 ปีที่แล้ว

      @@JacekH07elektryk A jakie rozwiązanie takiej sytuacji? Zmiana przedlicznikowych na C???

  • @ireneuszgorniak130
    @ireneuszgorniak130 3 ปีที่แล้ว

    podoba mi się ale mam problem ze złaczkami "tob job' znam ten system od 1998 roku niestety w Polsce próbując wykonać z nimi rozdzielnie zabraklo mi pare sztuk na rozbudowe rozdzielni o następne obwody i- stoję

  • @barteksienkiewicz7856
    @barteksienkiewicz7856 4 ปีที่แล้ว

    Jakiej "ściągaczki" do izolacji używasz ? Bo zaciskarka to tulejek to Knipex / Wurth.

  • @iPTRiMaper
    @iPTRiMaper 4 ปีที่แล้ว

    Nie szkoda nadgarstka na kręcenie wszystkiego ręcznie? Wkrętarka ze sprzęgłem na 1-3 robi kawał dobrej roboty, a potem tylko przelecieć wszystko wkrętakiem dynamometrycznym.

  • @alladynpalladyn732
    @alladynpalladyn732 3 ปีที่แล้ว

    Dlaczego niektóre przewody neutralne z różnicówek są prowadzone na szyny a niektóre na złączki? Czy można wszystko zrobić na szyny? Pytam jako amator.

    • @JacekH07elektryk
      @JacekH07elektryk  3 ปีที่แล้ว

      Niektóre obwody są zasilane z RCBO lub z pominięciem RCD i stąd to wszystko

  • @radzio132
    @radzio132 3 ปีที่แล้ว

    Jakiej firmy tulejki w takim razie Pan poleca? Jakis link do sklepu z przykladem?

  • @henryksuchecki6061
    @henryksuchecki6061 3 ปีที่แล้ว

    Jacku mam pytanie , w którym momencie ochrony ma zadziałać ten selektywny wyłącznik RCD, 3F, bo to wyłączy prądowo cały obiekt ?

    • @JacekH07elektryk
      @JacekH07elektryk  3 ปีที่แล้ว

      On ma zadziałać w razie nie zadziałania RCD bezzwłoczne lub krotkozwlocznego. RCD są zawodne stosunkowo akurat...

  • @stefans427
    @stefans427 3 ปีที่แล้ว +1

    Wyłącznik pełnoletni z NRD ? Pozdrawiam.

  • @DavZ4hundred
    @DavZ4hundred 3 ปีที่แล้ว

    Czy można pominąć blok rozdzielczy i rozprowadzić przewody fazowe + N w formie mostków między RCD?

  • @TheWojtinho
    @TheWojtinho 4 ปีที่แล้ว

    Panie Jacku czy mógłbym prosić o informację jakie zostały zastosowane złączki listowe wago tj.jakie nr?

    • @Maciek828
      @Maciek828 4 ปีที่แล้ว +3

      Seria to 2003. Te pojedyncze to 2003-7646. Te które mają wspólną szynę N to 2003-7641, do nich potrzebujesz: 2x boki 2009-305, złączke na N od różnicówki 2016-7114 oraz szynę czyli 210-133.

    • @TheWojtinho
      @TheWojtinho 4 ปีที่แล้ว

      @@Maciek828 Bardzo dziękuję :)

    • @TheWojtinho
      @TheWojtinho 4 ปีที่แล้ว

      Gdzie w dobrej cenie można kupić tego typu złączki?

    • @wojciechstarega6641
      @wojciechstarega6641 4 ปีที่แล้ว

      W jakim celu stosuje się takie złączki z szyną zbiorczą rozłączalna?

    • @stmwiacek6306
      @stmwiacek6306 2 ปีที่แล้ว

      @@TheWojtinho podpinam sie

  • @robertus8531
    @robertus8531 3 ปีที่แล้ว

    Co się stanie jeśli na różnicówcę selektywnej braknie N? za nią są podpięte obwody jednofazowe.

    • @JacekH07elektryk
      @JacekH07elektryk  3 ปีที่แล้ว

      To samo co przy przerwie w N. Tylko ten RCd ma za zadanie zadziałać gdyby tamte nie zadziałały.

  • @janekkazimir1278
    @janekkazimir1278 3 ปีที่แล้ว

    Jaki model wkrętaka?

  • @robertkowalski4519
    @robertkowalski4519 4 ปีที่แล้ว

    Czy po złożeniu rozdzielnicy będzie pokazany jej schemat elektryczny było by super?

    • @JacekH07elektryk
      @JacekH07elektryk  4 ปีที่แล้ว +1

      Będzie suplement do cyklu że schematem i innymi rzeczami

  • @robertj9730
    @robertj9730 4 ปีที่แล้ว +1

    👍

  • @mateusz_321
    @mateusz_321 4 ปีที่แล้ว +1

    A co się stanie na obwodach 1F w przypadku uszkodzenia toru N w różnicowce selektywnej 3F

    • @MrOprawca1978
      @MrOprawca1978 4 ปีที่แล้ว +1

      Po prostu wtedy nie bedzie wtedy ciaglosci w przewodzie neutralnym w tychze obwodach. Ale czy zadziala wtedy roznicowka, czy nie - warto to sprawdzic. Raczej powinna, bo ona dziala na zasadzie roznicy pradow zarazem miedzy przewodami fazowymi jak i neutralnym i powinno ja "wywalic".

    • @AVRadzio
      @AVRadzio 4 ปีที่แล้ว

      Przy braku N zostaną spalone urządzenia jednofazowe bo zostanie podane na nie 400V gdyż są połączone wspólnym N na listwie. Nie ma czego się obawiać taka sytuacja może wystąpić np, na listwie/słupie itp czyli praktycznie wszędzie, przy dobrej jakości RCD nie ma obaw.

    • @JacekH07elektryk
      @JacekH07elektryk  4 ปีที่แล้ว +1

      Jak będę mieć w domu instalacje 3F to zrobię cześć praktyczna i pokaże co się stanie

    • @mateusz_321
      @mateusz_321 4 ปีที่แล้ว +1

      @@AVRadzio tak wiem co się stanie Ale widzie Pan Jacek tutaj zastosował rcd 3F dlatego czysto hipotetycznie zadałem to pytanie

    • @wilsonsminds1467
      @wilsonsminds1467 4 ปีที่แล้ว

      @@mateusz_321 A jaki RCD mial niby zastosowac. Wstawia sie rcd na prad znamionowy ciagly 63 A (dla domu jednorodzinnego jest to z zapasem). Akurat w tej sytuacji uszkodzenie urzadzen schodzi na drugi plan. Wazniejsza tu jest ochrona, to przeciez ukl. TT...

  • @JaroslawMajcher
    @JaroslawMajcher 4 ปีที่แล้ว

    Czy to jest układ sieci TT? Z tego powodu użyta została różnicówka selektywna?

    • @Maciek828
      @Maciek828 4 ปีที่แล้ว

      Tak, z uwagi na agregat. Jacek mówił w poprzednim filmie o tym.

  • @bnc1983
    @bnc1983 4 ปีที่แล้ว

    W minucie 14:10 padła uwaga o pobielaniu końcówek cyną. Nie wiem co na to mówią normy lecz z doświadczenia wiem, że jest to nie najlepsze opcja. Cyna jako dość miękki materiał ma tendencję by "płynąć" i po czasie połączenia śrubowe które taki przewód dociskają potrafią popuścić. Jak popuszcza, to się nagrzewa, iskrzy, cyna się upłynnia...efekt lawinowy. Słyszałem, że lepiej już wsadzić gołą skręconą linkę niż cynować. Nie preferuje żadnej z tych opcji więc jednak tulejki i zaciskarka.

    • @JacekH07elektryk
      @JacekH07elektryk  4 ปีที่แล้ว

      Najlepsza opcja jednak tulejki i zaciskarka. Tylko trzeba patrzeć by nie było jak na końcu filmu

    • @bnc1983
      @bnc1983 4 ปีที่แล้ว

      @@JacekH07elektryk Co do schodzących końcówek...myślę, że to jednak poniekąd zaciskarka. Jeżeli średnica tulejki i przewodu są dobrze dobrane(bo rodzimi producenci też potrafią robić swoje wyroby za pomocą chińskich rączek a Chińczycy potrafią, delikatnie mówiąc, przyoszczędzić i średnicę kabla i tulejki mimo, że opis się zgadza to mogą się nie zgadzać) siła docisku jest odpowiednio duża a wprasowania odpowiednie, to mimo słabej jakości tulejek powinno się wszystko udać. Mieliśmy też taki przypadek i była to zużyta zaciskarka. W Twoim przypadku raczej firma zaciskarki na to nie wskazuje ale dokładniej bym się temu przyjrzał. Tendencję do zsuwania mają końcówki zaciśnięte uniwersalnymi zaciskarkami do wszystkich średnic-głównie w sześciokąt ale i w kwadrat. Zaciskarki typu kleszcze ze szczękami osobnymi do każdej średnicy raczej nie mają takich tendencji bo docisk jest zawsze ten sam do pełnego zwarcia szczęk.

    • @JacekH07elektryk
      @JacekH07elektryk  4 ปีที่แล้ว +1

      Akurat tutaj było sprawdzane i użyte zostały inne tulejki i problemu nie było. Zauważylem że tamte co schodzily były wykonane z innego materiału widać że tulejki innego producenta nie schodzą. Też podejrzewałem praske ale jednak chodziło o tulejki.

    • @MrOprawca1978
      @MrOprawca1978 4 ปีที่แล้ว

      A jakie to konkretnie "normy" zakazują cynowania końcówek przewodów? Oczywiście abstrahując od ustawy o normalizacji z dnia 12 września 2002 r. (Dz.U. 2002 nr 169 poz. 1386), która to, konkretnie w swym w rozdziale 3, artykule 5, punkt 3, ujmuje bardzo dosadnie i jednoznacznie i niezaprzeczalnie, iż: “Stosowanie Polskich Norm jest dobrowolne”. Jak nie wierzysz - sprawdź sam.

    • @krzysiek2072
      @krzysiek2072 4 ปีที่แล้ว

      @@MrOprawca1978 Dokładnie. Żeby cyna zaczęła się topić to musi osiągnąć temperaturę ok. 230 stopni . Jak nie więcej. Tak więc cynowanie nie powinno być czymś złym. Chyba że się mylę. 😐

  • @HeniekKopyto
    @HeniekKopyto 3 ปีที่แล้ว

    Hej. A czemu tu tylko dwie fazy ?

  • @pawelk1949
    @pawelk1949 3 ปีที่แล้ว

    Kiedy stosuje sie roznicowke z czlonem nad pradowym ?

    • @JacekH07elektryk
      @JacekH07elektryk  3 ปีที่แล้ว

      Na przykład kiedy mamy jakieś urządzenie i nie chcemy by jego usterka doprowadziła do odcięcia zasilania większej liczby obwodów

    • @lalababa9538
      @lalababa9538 3 ปีที่แล้ว

      @@JacekH07elektryk przecież bez członu nadpradowego kiedy się da roznicowke z jednym esem na jeden obwód tez nie doprowadzi do takiej sytuacji .

    • @ukaszprzybysz7650
      @ukaszprzybysz7650 3 ปีที่แล้ว +2

      @@lalababa9538 RCBO zajmuje 2 moduły, są na rynku nawet takie o szerokości 1 modułu. Różnicówka + S to są 3 moduły, a to robi wielką różnicę jak jest mało miejsca w rozdzielnicy

  • @dziabi3
    @dziabi3 4 ปีที่แล้ว

    15:56 mam taki blok i osłona z niego schodzi strasznie ciężko

  • @dziabi3
    @dziabi3 4 ปีที่แล้ว

    Z tym układaniem przewodów aby się nie pokręciły mam tak samo

  • @piotrpm1
    @piotrpm1 4 ปีที่แล้ว

    Do jakich układów pomija się wyłącznik różnicowo-prądowy. Czy to dotyczy tylko centralki alarmowej czy też innych układów?? Jeżeli tak to jakich?

    • @JacekH07elektryk
      @JacekH07elektryk  4 ปีที่แล้ว

      Chodzi o obwody które powinny mieć zapewnioną niezawodność zasilania. Jest o tym w filmie "RCD KIEDY NIE STOSOWAĆ"

  • @andrzejt3893
    @andrzejt3893 ปีที่แล้ว

    Kolejny z tych seri filmów kto da więcej jakby się dało to jeszcze 5 przeciwporażenìówek dodaj a co się stanie jak wywali tą p porazeniówke selektywną jak ją Pan nazwał zostanie tylko jedna faza a w całym obiekcie niema prądu

  • @KABELEK69
    @KABELEK69 4 ปีที่แล้ว

    ja mam zaciskarke zwyczajna jedna z najtanszych nigdy mnie nie zawiodla....zaciskam potem proba sciagniecia i nic sie nie dzieje....nie ma potrzeby uzywania drogich zaciskarek ot tyle

    • @JacekH07elektryk
      @JacekH07elektryk  4 ปีที่แล้ว

      Jak się rozleciala to knipex kupiłem i służy do tej pory

  • @ggsshshhhshdhd8787
    @ggsshshhhshdhd8787 4 ปีที่แล้ว

    Nie powinno być po kolei czarny L1 ,brązowy L2 , szary L3

    • @JacekH07elektryk
      @JacekH07elektryk  4 ปีที่แล้ว

      Najważniejsze by były to kolory zarezerwowane dla danego rodzaju przewodu.

    • @ggsshshhhshdhd8787
      @ggsshshhhshdhd8787 4 ปีที่แล้ว

      @@JacekH07elektryk Wiadomo,że odpowiednie kolory są zarezerwowane dla przewodów fazowych, bardziej chodzi o to że jak wcześniej wspomniałem o kolejności czarny L1, brązowy L2, szary L3

    • @iPTRiMaper
      @iPTRiMaper 4 ปีที่แล้ว +1

      @@ggsshshhhshdhd8787 Kolejność nie jest narzucona w Polskich normach. Za granicą często stosowane jest Brązowy Czarny Szary.

    • @sawekszymczak8124
      @sawekszymczak8124 3 ปีที่แล้ว

      @@iPTRiMaper Tak jak piszesz przyjęte w kolejności alfabetycznej nazwy kolorów B C S

  • @funkay1253
    @funkay1253 4 ปีที่แล้ว

    Co to za praska do tulejek?

    • @JacekH07elektryk
      @JacekH07elektryk  4 ปีที่แล้ว +1

      Knipex 97 53 09

    • @taskhunters5245
      @taskhunters5245 4 ปีที่แล้ว

      @@JacekH07elektryk wlasnie sie w takowa zaopatrzylem😃

  • @marianw1363
    @marianw1363 4 ปีที่แล้ว

    To co to za tulejki?

    • @JacekH07elektryk
      @JacekH07elektryk  4 ปีที่แล้ว

      Erko

    • @marianw1363
      @marianw1363 4 ปีที่แล้ว

      @@JacekH07elektryk dzięki

    • @taskhunters5245
      @taskhunters5245 4 ปีที่แล้ว

      @@JacekH07elektryk czyli te erko to te dobre??

    • @Maciek828
      @Maciek828 4 ปีที่แล้ว

      @@taskhunters5245 tak

  • @sassadaf9296
    @sassadaf9296 3 ปีที่แล้ว

    miszczu zmien narzedzia na markowe knipex lub wiha a nie dziadujesz ku przestrodze hahha

  • @arkadiogracz3028
    @arkadiogracz3028 4 ปีที่แล้ว

    Boże ile cieć w tych filmach

    • @MrOprawca1978
      @MrOprawca1978 4 ปีที่แล้ว

      Sorry, ale żadnego ciecia tam nie widziałem. Moze akurat zamiatal podworko?