Ignacy Antiocheński, List do Kościoła w Magnezji, 6,7 (ok. 108 r. po narodzeniu Chrystusa). Zaklinam was, starajcie się wszystko czynić w zgodzie Bożej pod kierunkiem biskupa, który zastępuje was Boga, prezbiterów zastępujących radę Apostołów i moich najdroższych diakonów, mających udział w posłudze Jezusa Chrystusa (...). Niechaj nie będzie w was niczego, co mogłoby was dzielić, lecz jednoczcie się z biskupem (...). Podobnie więc jak Pan ani sam, anie przez swoich apostołów, nic nie czynił bez Ojca, z którym stanowi jedno, tak i wy nie róbcie niczego bez biskupa i bez prezbiterów. Podobnie niechaj wszyscy szanują diakonów, a także biskupa, który jest obrazem Ojca, i kapłanów jak Radę Boga, i Zgromadzenia Apostołów: bez nich nie można mówić o Kościele.
3:34 "w Jego logice nie jest skrajność (...) wybiera jedno i drugie". Uważam, że świadomość tej zasady różni K.Katolicki od protestanckiego w wielu kwestiach, można to rozłożyć na wiele aspektów. Ojcze, nie znam się na teologii, ten cytat jest wzięty z jakiegoś konkretnego nauczania?
Pozdrowienia z Łomży 😊😊😊
Ignacy Antiocheński, List do Kościoła w Magnezji, 6,7 (ok. 108 r. po narodzeniu Chrystusa).
Zaklinam was, starajcie się wszystko czynić w zgodzie Bożej pod kierunkiem biskupa, który zastępuje was Boga, prezbiterów zastępujących radę Apostołów i moich najdroższych diakonów, mających udział w posłudze Jezusa Chrystusa (...). Niechaj nie będzie w was niczego, co mogłoby was dzielić, lecz jednoczcie się z biskupem (...). Podobnie więc jak Pan ani sam, anie przez swoich apostołów, nic nie czynił bez Ojca, z którym stanowi jedno, tak i wy nie róbcie niczego bez biskupa i bez prezbiterów. Podobnie niechaj wszyscy szanują diakonów, a także biskupa, który jest obrazem Ojca, i kapłanów jak Radę Boga, i Zgromadzenia Apostołów: bez nich nie można mówić o Kościele.
Czy są kolejne odcinki cyklu, czy na tym 3 się kończy cykl? Bardzo przydatne, czekam na kolejne. Pozdrawiam, z Bogiem.
3:34 "w Jego logice nie jest skrajność (...) wybiera jedno i drugie".
Uważam, że świadomość tej zasady różni K.Katolicki od protestanckiego w wielu kwestiach, można to rozłożyć na wiele aspektów. Ojcze, nie znam się na teologii, ten cytat jest wzięty z jakiegoś konkretnego nauczania?
Myśl jest zaczerpnięta z nauczania kard. Ratzingera na temat kapłaństwa powszechnego i hierarchicznego. Ten artykuł jest dostępny w Opera Omnia :)