Másolásvédelem - Hogyan kerülték ki a hardware-korlátokat? [SZÁMÍTÓGÉP] 5. rész

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 30 เม.ย. 2020
  • A különböző másolásvédelmi megoldások az otthoni személyi számítógépekkel és a rajtuk futó programokkal egyidősek és az elmúlt évtizedek során az iparággal együtt fejlődtek.
    Egy kis adalék a Spore-hoz: a játékot eredetileg a maximum 3 db (nem párhuzamos, hanem összes) telepítés mellett 10 naponta újra regisztrálni kellett az Electronic Arts szerverein.
    A vásárlók türelmét próbára tevő eljárást azzal indokolták, hogy a csalás visszaszorításával jelentősen növelik a bevételeiket, ez azonban éppen ellentétes hatást váltott ki: a Spore-t már a megjelenése előtt feltörték és az első héten több mint 1,7 millióan töltötték le az illegális másolatot (ezzel a játék új világrekordot állított fel).
    4 hónappal később a játékból hivatalosan is eltávolították a problémás SecuROM védelmet.
    Tudsz olvasni? Akkor irány az elfnet.hu/
    Nem tudsz olvasni? Akkor is, szépek a képek.
    Nem is beszélsz magyarul? Akkor van egy jó hírem: most már igen.
    A videókról: elfnet.hu/videoink.php
  • วิทยาศาสตร์และเทคโนโลยี

ความคิดเห็น • 75

  • @samiam6547
    @samiam6547 4 ปีที่แล้ว +9

    látod én pl. vagyok akkora geek, hogy érdekel és leköt az informatika-történelem. ez a videó sok újdonságot mutatott meg. köszönet érte ;)

  • @Adani12345
    @Adani12345 2 ปีที่แล้ว +3

    Később jöttek az olyan megoldások, amik túllőttek a célon és a legális vásárlókat is idegesítették és emiatt tömegesen vitték vissza a boltba a CD-ket. Audio CD-knél is volt pár, ahol úgy akarták meggátolni, hogy lemásolják MP3-ba, hogy volt a CD-n egy adat track is a zeneik után, ami elindított egy programot ha gépbe tetted a lemezt, elrejtette az adat trackeket, és vagy semmit se tudtál a lemezzel kezdeni ( egyik Juventus mix ilyen volt, rá is volt írva a lemezre, hogy "PC/mac gépen nem lejátszható" ) vagy volt rajta egy player.exe amivel borzasztó minőségben hallgathattad gépen, mert agyontömörítve ott volt a lemez végén a zene, nyilván egy 50-60 perces album végén nem marad sok hely ugyanazt rátenni. Egy Avril Lavigne lemez ilyen volt, 2004 körül hozták nekem ,hogy másoljam le, mert nem tudják. Ugyanakkor hozták a Juventus Mix-et is. Utóbbinál a védelem kinyírásához elég volt a shift gombot nyomva tartani mikor a lemezt betetted, akkor nem indult el az autorun.inf-ben megadott program és nem blokkolta a lemezt. Az Avrilesnél nem ment, de ott is volt megoldás, asszem image-t kellett valami programmal csinálni a lemezről aztán ott már lehetett trackenként váltogatni. Ill. volt talán program, ami meg tudta beszélni a Cd-íróval, hogy az adat tracket már nem kell beolvasni.
    Ami még bosszantó volt az a Cd-Cops védelem, pláne eleinte eredeti gyári lemezeket sem mindig ismerte fel, nem is nagyon használták már később pont emiatt.
    Sims 2 vagy 3-nál meg a játék simán nem indult el ha virtuális CD/DVD meghajtót létrehozó szoftver van telepítve, ki is írta, indításkor, hogy addig nem fogok elindulni, ameddig le nem törlöd. Szinte mindegyik ilyen ismert programra ugrott DT, Virtual Clone Drive stb. Virtuális gépen se ment ha pl. VmWare-el csináltál Linux rendszeresen virtuális gépen Windows-t, hogy tudj játszani. Eredeti CD-vel sem indult el így. Érthető okból sokan fellázadtak emiatt, hiszen 1001 oka lehet annak, hogy virtuális meghajtót használsz, még akkor is ha legálisan megvett játékaid vannak, kényelmesebb image fájlokban tartani és gombnyomásra cserélgetni, mint a polcon keresgélni.

  • @csabatornyi6634
    @csabatornyi6634 4 ปีที่แล้ว +4

    Nekem nagyon tetszik ez az új irány is. Én programozó vagyok ,de így is érdekes volt végighallgatni ezt a videót.

  • @nandorsztanko785
    @nandorsztanko785 4 ปีที่แล้ว +1

    Remekül összeszedett értelmes magyar videó amely sajnos manapság elég ritka a youtube-on.Gratulálok és csak így tovább,külön köszönöm a szép magyar érthetően alámondott narratívát.

  • @andrasedomersipos7866
    @andrasedomersipos7866 4 ปีที่แล้ว +11

    5:45 a hetzer megint ott van

    • @azzeenn
      @azzeenn 4 ปีที่แล้ว

      Fene a szemedet! :D

  • @Porthosz1
    @Porthosz1 4 ปีที่แล้ว +3

    Nagyon jó lett, ebben a 15 percben többet tanultam mint az elmúlt 5 év info óráin😂

  • @Adani12345
    @Adani12345 2 ปีที่แล้ว +1

    Need for Speed Underground 2-nek volt komoly védelme Starforce volt asszem a neve, külön program kellett hozzá, ami elrejtette a valódi optikai meghajtót a Windowsban, és a legújabb Damon Tools progival lehetett megfelelően emulálni az ISO-t és csak így ment. Nálam egyszer olyan jól elrejtette a crack a meghajtót, hogy vissza se jött csak úgy, hogy teljesen újra kellett nulláról rakni az XP-t. 2005-ben még szükség volt szinte mindig a DVD íróra, ma már észre se venném évekig, hogy nem működik.

  • @Adani12345
    @Adani12345 2 ปีที่แล้ว +1

    CD-ROM korszakban is gyorsan terjedtek a védelmek, primitívtől a bonyolultakig.
    Hagyományos megoldás volt eredetileg, hogy egyszerűen 650 megánál több adatot tettek a lemezre, préselésnél nagyüzemben gyártva sima ügy, de az üres CD-R lemezre nem fért fel így. Aztán jöttek a 80 perces 700 megás CD-k meg a túlírni képes meghajtók. Fájlrendszerrel is lehetett variálni, úgy mókolták meg, hogy a rendszer azt lássa a CD-n sokkal több adat van, mint 700 mega így az író szoftver nem engedi írni. Nero-ban később lett olyan opció, ami ignorálta ezt és nekiállt másolni és át is írta gond nélkül. Hasonló megoldás volt a Fifa 99-nél is alkalmazott szándékosan hibás CD gyártáskor raktak rá fájlrendszer hibákat, ezt a CD-írók automatikusan javították és máris bukott a másolt CD. RAW módban írással semlegesíteni lehetett, ahol nem foglalkozott vele a Nero. Később már majdnem minden játéknál crackelt exe volt csak a megoldás, kényelmes dolog volt megkaptad a másolt játékot, telepítetted, a crack mappában lévő exe-t felülírtad az eredetivel és kész. Aztán jöttek a bonyolultabb megoldások.

  • @TheLordKROK
    @TheLordKROK 11 หลายเดือนก่อน +1

    Tapasztalatom szerint a másolásvédelem leginkább a becsületes userek életét keseríti meg. A Red Alert 2 felrobbanó épületei pedig nem csak másolásnál de bizonyos INI fileok módosításánál is előjöttek. Just Cause 3 védelmét meglepően soká törték meg.

  • @oldDELTAtill
    @oldDELTAtill 4 ปีที่แล้ว

    Érdekes volt, már várom a következő videót ebben a témában

  • @SusieFanK
    @SusieFanK 3 ปีที่แล้ว +2

    A Red Alert 2-es példát volt szerencsém átélni párszor még kiskoromban. Egyszerűen nem értettem miért robbant fel egy idő után minden épület és egység :) (kedvenc játékom a mai napig, így azóta már megvettem eredetiben annak ellenére is, hogy már anno is könnyen kijátszható volt ez a másolásvédelem)

    • @TheLordKROK
      @TheLordKROK 11 หลายเดือนก่อน +1

      Szintén átéltem, de bizonyos INI fileok módosításánál is előjött ez. A Red Alert 3-al mai napig játszok :)

    • @Adani12345
      @Adani12345 11 หลายเดือนก่อน +2

      Settlers egyi krészében volt hasonló szívatás, malacok jöttek vas helyett a kohóból.

  • @gerisone1738
    @gerisone1738 4 ปีที่แล้ว

    Mindenképpen folytasd!!!!!! :)

  • @Adani12345
    @Adani12345 3 ปีที่แล้ว +2

    Settlers 3 volt asszem ahol másolt játéknál a kohobol vas helyett malacok jöttek így nem tudtál nyersanyag híján fegyverkezni. Xd

  • @zsomborgyenge4359
    @zsomborgyenge4359 4 ปีที่แล้ว +5

    A steam másolásvédelme sem kijáchatatlan pl a doom eternal már megjelenés elöt pár napal felkerült egy weboldalra amit nem neveznék meg.

    • @PeffyTM
      @PeffyTM 4 ปีที่แล้ว +2

      Valószínűleg annak semmi köze a Steamhez. A játék egyébként több online platformon megjelent (pl. a Bethesda saját rendszerén is), így azokat is figyelembe kell venni, ha szivárgásról lenne szó. Sok esetben a digitális áruházak esetén sok fontos hozzávaló csak az "utolsó" pillanatban kerül feltöltésre (ezt játékfejlesztőktől tudom), így ezt elvetném.
      Úgy vélem inkább a fizikai hordozónál volt probléma. Ott ugyanis a legtöbb esetben a préselési (amikor DVD-re helyezik el - direkt nem írtam másolást) eljárás folyamán kerül ki rossz kezekbe a játék.

    • @TheMogyeee
      @TheMogyeee 4 ปีที่แล้ว +1

      @@PeffyTM Vicces hogy vannak olyan crackek amik steamen keresztül ad lehetőséget játékra és multiplayer ugyan ugy müködik mint egy eredeti játéknál :D

  • @ervinlaszlohorvath3330
    @ervinlaszlohorvath3330 4 ปีที่แล้ว

    Ez igazán érdekes volt.

  • @NoraTheCreator117
    @NoraTheCreator117 4 ปีที่แล้ว

    14:44 az Electronic Arts már csak ilyen. Will Wright és a fejlesztőcége, a Maxis egy az egyben áttolta nekik a Spore (és asszem Sims) franchise-t, ami az általad említett hanyatlásokat eredményezte. Ezért nem lesz Spore 2 vagy bárminemű fejlemény a jelenlegi játék hibáival (javarész AI hibáról van szó), és éppen ezért csak a Simshez tolják ki az új kiegészítőket (amiket persze a cseles hackerek röpke pár hét alatt ellopnak). Pedig a franchise rajongójaként nagyon élnék legalább egy VRChathez hasonló online multiplayer játékot, ahol a játékosok a lényeiket irányítva tudnának legalább beszélgetni és ezáltal interaktálni egymással (vagy a VRChat koncepcióin továbbhaladva esetleg együtt kivinni a Galaktikus Kalandok kiegészítőben készült kalandokat).

  • @SusieFanK
    @SusieFanK 3 ปีที่แล้ว +2

    Másik, kissé vicces történet: A Stunts című játék is tartalmazott "keresd ki az XY oldal XY bekezdésének XY szavát"-védelmet, ami szép és jó, de persze nem sokra rá kijött a Crack-elt változat ami 100% védelem mentessé tette a játékot. (előhozta a beírós ablakot, de bármi szót elfogadott)
    A tavalyi PlayIt-en volt lehetőség egy kisebb standnál sok retro konzol mellett jópár retro számítógépet is kipróbálni, aminek egyikén rajta volt a Stunts is. A másolásvédett változat. Így kb. esélytelen volt játszani vele, mert senki se tudta mit kell beleírni. Én nem adtam fel, telefonon kikerestem a védelemben kért szavak listáját, beírtam, és mehetett a menet. Aznap szerintem csak én Stunts-oztam ott :)

    • @GTAMan21
      @GTAMan21 3 ปีที่แล้ว +2

      A Stunts a legjobb kaszkadőrszimulátor

    • @SusieFanK
      @SusieFanK 3 ปีที่แล้ว +1

      Egyetértek, 30 éves játék és még mindig helytálló fizikája van.

    • @Adani12345
      @Adani12345 2 ปีที่แล้ว

      Meg én miután megmondtad mit írjak be :)

  • @lack33661
    @lack33661 4 ปีที่แล้ว +2

    Amit be lehet zárni,azt ki is lehet nyitni(tudom hogy közhely de attól még igaz).

  • @daniszanto5900
    @daniszanto5900 4 ปีที่แล้ว +1

    Végre!!!

  • @akosbogar1885
    @akosbogar1885 9 หลายเดือนก่อน

    Régi videó de a Serius Samben már van olyan speedrun amiben a skorpióval kell végigjátszani a játékot :D

  • @Adani12345
    @Adani12345 3 ปีที่แล้ว +1

    Volt még egy másolásvedelem amit nehéz volt másolni a cd-cops de ezzel még az volt a baj hogy túl jó volt. Nagyon finom mereseket csinált a lemezen de a meghajtók se voltak hajszál pontosak és preselessel gyártott gyári lemezek sem mind teljesen ugyanolyan volt így sokszor az eredeti lemezt se fogadta el. Playstation védelmet feltorni nem is kellett csak egy chipet rakni bele ami atveszi az ellenőrzést és minden lemezre okét mond. Mai napig működő dolog minden konzolt lehet chippelni.

  • @bandi7432
    @bandi7432 4 ปีที่แล้ว +2

    Eddig azt hittem csak haditechnológiával, harckocsikkal, gépjárművekkel foglalkozol.

  • @Adani12345
    @Adani12345 3 ปีที่แล้ว

    Ékszer szövegszerkesztonek volt komoly védelme azt évekig tartott feltorni kulcsflopival működött amin komoly védelem volt.

  • @Speedcore4L
    @Speedcore4L 4 ปีที่แล้ว +1

    Én a colin mcrae rally 2005 el jártam úgy, ami 2 darab eredetiben is megvolt, hogy nem lehetett az egyik eredetit sem elindítani ?! talán ebben is valami elcseszett védelem lehetett ?
    Persze nem sokat tököltem, mivel 2 eredeti példánnyal jogosnak érzem, hogy használjam, amit megvettem: az 1. letöltött verzió működött...

    • @Elfnethu
      @Elfnethu  4 ปีที่แล้ว +3

      Az eredeti Colin McRae Rally nem tartalmazott speciális másolásvédelmet, a 2.0, 3 és 04 a nem túl kedvelt SecuROM-ot, a 2005-ös verziónál viszont áttértek a StarForce védelemre (StarForce 3.4.49.1).
      Ezt a vásárlók olyan negatívan fogadták, hogy a DiRT című rész után visszatértek a SecuROM-hoz (a DiRT-ből az 1.22-es patch eltávolította a StarForce-ot, a 2005-ös részben viszont bennem maradt), ergo könnyen lehet, hogy a másolásvédelem volt a probléma (árulkodó, hogy egyetlen későbbi részben sem használták a StarForce-ot).

    • @Speedcore4L
      @Speedcore4L 4 ปีที่แล้ว

      @@Elfnethu Köszönöm a választ :)

  • @ibolyamolnar3592
    @ibolyamolnar3592 4 ปีที่แล้ว

    Szerintem jó lenne ha csinálnál egy videót az előre hátra és egyenes szárnyak hátrányai és előnyeiből.

    • @Elfnethu
      @Elfnethu  4 ปีที่แล้ว +1

      Nem tudom, hogy ez hogy kapcsolódik a számítástechnikához és a másolásvédelemhez, de már egy ideje ügyködök egy videón a szárnytípusokról, azok előnyeiről és hátrányairól (az egyenes és nyilazott szárnyak mellett a többfedelű kialakításról, kör alakú szárnyakról és egyéb nyalánkságokról).

    • @ibolyamolnar3592
      @ibolyamolnar3592 4 ปีที่แล้ว

      Ez a koment nem csatlakozik a számitátechnikához csak ez volt a legújabb videód és gondoltam itt fogod nézni a kommenteket.

  • @gregor_man
    @gregor_man 2 ปีที่แล้ว +1

    Más is írta, megerősítem: a másolásvédelmet feltörő illető neve cracker. Én is tüntettem el másolásvédelmet C64-es játékokból - igaz, ezek akkor már teljesen kifutottak, a törést csak kísérletként csináltam -, de hackeléssel sosem foglalkoztam.
    C64-en a Flight Simulator 2-nek a védelme úgy működött, hogy a floppy teljes 3. sávja sync error (#21) hibával volt formázva, amit semmilyen másolóprogram nem tudott kezelni, a program viszont ellenőrizte a hiba meglétét. De készültek másolóprogramok, amelyek ignorálták az olvasási hibákat, és még abban az évben megszületett az Underground Network nevű segédprogram is (Mike J. Henry egyik kitűnő, egzotikus lehetőségeket kínáló munkája), amellyel utólag bármelyik sávot formázni lehetett hatféle hiba valamelyikével.
    Két kollégám szintén C64-re kidolgozott egy másolásvédelmet, amely arra alapult, hogy a 1541-es drive képes volt fél sáv eltolással is írni és olvasni, amin a közönséges másolóprogramok szintén kicsorbultak. Sajnos a munkájuk nem térült meg a várt mértékben, mert egy ismerős srác ellopta a programunk egy még nem teljesen kész példányát floppyn, és a magyarországi terjesztés ezzel ki is fújt, maradt az angol piac. :-/

    • @TheLordKROK
      @TheLordKROK 11 หลายเดือนก่อน

      C64en előbb utóbb bármit lemásoltam, kivée a Mission Impossible 2-t, az két driveomat is tönkretette (VC151 és VC1571II) :( De attól eltekintve előbb utóbb mindent átmásoltam. Nibblerekkel disk editorokkal stb felfegyverkezve vártam a másolhatatlannak hitt progikat :D

    • @gregor_man
      @gregor_man 11 หลายเดือนก่อน

      @@TheLordKROK Az Impossible Mission II magyar fejlesztés, emlékezetem szerint az a két srác is dolgozott rajta, akiket említettem. :-]
      A másolásvédelmek biztonsága kicsit megingott, amikor kijött a Final Cartridge III a fagyasztó funkciójával, amivel a memória teljes tartalmát és a regiszterek állapotát is el lehetett menteni floppyra, hasonlóan a Windows hibernálási funkciójához. Az Archonnak és folytatásának, az Adeptnek is erős védelme lehetett, mert a játék fagyasztva terjedt.

    • @Adani12345
      @Adani12345 11 หลายเดือนก่อน

      Ékszer szvegszerkesztőnek volt nagoyn komoly kulcsflopis másolásvédelme, annyira jól megcsinálták a magyar fejlesztők, hogy majd 2 évig tartott mire orosz crackerek fel tudták törni, írtak is egy gratuláló levelet a fejlesztőknek, hogy bravó szép munka volt, szeretjük a kihívásokat. :)
      90-es évek vége 2000-es évek eleje amit a magyar internet aranykorának is hívnak kb. erőr lszólt. Tele volt az internet hack/crack oldalakkal, ahonnan lehetett okosodni és mindneki hackelni próbált több-kevesebb sikerrel, akkor még nem vették ezt szigorúan ill. kb. sehogy, mert nem volt BTK-s történet. Szinte mindenki ( én is 13 évesen :) ) Kevin Mitnicknek képzelte magát ha sikerült egy weboldalt defacelni, vagy kamu feladóval levelet küldeni egy szarul konfigurált mail serverről ( Fun fact, 2019-ben egy belső telekomos levelező szerverrel is kipróbáltam majd 20 év után ismét és működött simán, manapság is vannak smtp szerverek, aho ellfelejtették kikapcsolni a relay-t. ). Akkoriban az IT biztonság még nagyobb szolgáltatóknál is gyerekcipőben járt sokszor ( 2000 elején az egyik legnagoybb szolgáltatót is lazán fel tudták nyomni tizenévesek vagy 30 ezer user/jelszót ellopva), hát még kisebbeknél. Ha nem fizettél a netért mert loptál accountot ( nem volt nagy kihívás) akkor máris hackernek hitted magad.
      Crackelést is mindenki kipróbálta, aztán persze a többség leragadt egy szinten, de sok egyszerűbb programot a magyarul is elérhető tutorialok lapaján meg lehetett dolgozni, párszor rámenve a jelszó/serial bekérős részekre aztán a megfelelő helyen átírva az ugrást máris meg volt törve. Amatőrök mint én is, az ugrást írták át negálva a feltételt ( hexa editorral sima ügy volt ,mert ugyanolyan hosszú volt. Értsd. A program bekéri a kódot aztán, attól függően ,hogy jót vagy rosszat írtál be ugrik át a kód egy bizonyos részére. Ha hexa editorral átírtad ezt részt másra, akkor fordítva működött rossz kódokat elfogadta, a jót nem. Profibbak de ehhez érteni is kellett hozzá, úgy írtákmeg a cracket, hogy bármit is írsz be azt elfogadja.

    • @Adani12345
      @Adani12345 11 หลายเดือนก่อน +1

      első kulcsflopis másolásvédelem a túlformázott lemez volt,a szabvány 80 helyett 81,82 stb. sávokkal. Ezt sima másolással nem tudtad reprodukálni ,persze diskedittel és hasonlókkal igen, amik RAW-ban másoltak. Aztán jött a Tformat és hasonló programok, amikkel mindenki túlformázta a flopit jól jött az a kevés extra kbyte hely. 83-84. szektorral is lehetett próbálkozni, de azt már nem minden drive mvette be sokszor kiakadt tőle. Ékszernek pl. olyan profi kulcsflopis védelme volt, hogy némelyik drive-ot úgy összezavarta olvasás után, hogy resetelésig nem lehetett tovább használni.

    • @otigreengit9773
      @otigreengit9773 3 หลายเดือนก่อน +1

      @@Adani12345 ".. negálva a feltételt ( hexa editorral .." szoszerin ugyanezt akartam leirni!!! C64, diskmonitor... evekkel kesobb ezzel a szobatarsam "eletet" diploma munkajat hoztam vissza 1 honappal a beadas elott, mert osszeomlott a HD particios tablaja. Ritkan latni 23 eves kemey sracot sirni a gep elott.... Kesobb cd-k re kellett egy plextor iro es az mindent masolt.

  • @davidkovacs1151
    @davidkovacs1151 4 ปีที่แล้ว

    na én például a Fallout 3at meguntam mindig lecrarckelni és azért vettem meg steamen

  • @gergomolnar559
    @gergomolnar559 3 ปีที่แล้ว

    Mikor fog érkezni a 6.rész?

    • @Elfnethu
      @Elfnethu  3 ปีที่แล้ว +1

      Ezt sajnos nem tudom megmondani, de remélem még augusztus folyamán.

  • @54nd0r
    @54nd0r 4 ปีที่แล้ว +1

    A hackerek nem csinálnak semmit a másolásvédelemmel. Nem is foglalkoznak vele...
    Akikre te gondolsz, azok a crackerek.

  • @neozeo25
    @neozeo25 2 ปีที่แล้ว

    A felszíne nem teljesen SÍK…stb,stb

  • @davidnagy2894
    @davidnagy2894 4 ปีที่แล้ว

    Másolás védelemmel legelőször Commodore 64 számítógépen találkoztam kiadtak egy gyári floppy lemezt ezzel akkori másoló programok nem birkóztak meg.
    Végül a floppyt blokkonként kellet másolni ez hosszadalmas folyamat volt.

    • @Adani12345
      @Adani12345 3 ปีที่แล้ว

      Rátkai átkai idoregesz játék ha másoltad akkor egy idő múlva leformazta a flopilemezt

    • @davidnagy2894
      @davidnagy2894 3 ปีที่แล้ว

      @@Adani12345 Ehhez hasonló játékokban már az elején elakadt az ember ha nem eredetit használt.

    • @Adani12345
      @Adani12345 3 ปีที่แล้ว

      @@davidnagy2894 settlersel órákig játszhattal mire jött a vas helyett malac termelés

    • @davidnagy2894
      @davidnagy2894 3 ปีที่แล้ว +1

      @@Adani12345 Akkor még ritkaság volt a számítógép szakkörökre jártunk vagy néhány osztálytárshoz játszani.

  • @viktor-dy9tr
    @viktor-dy9tr 4 ปีที่แล้ว

    Megjelölni: th-cam.com/video/HjEbpMgiL7U/w-d-xo.html

    • @andro_system
      @andro_system 4 ปีที่แล้ว

      ez lenne az eredeti?
      btw a teljes szöveg onnan lett átemelve vagy csak pár részlet?

  • @panzer8525
    @panzer8525 4 ปีที่แล้ว +1

    hát nem tudom kinek mi a morális véleménye de én jó magam egy szerűen csinálom ha van egy játék akkor először a másolt verziót kipróbálom (ez ugye online játéknál nem) de utána ha tetszik meg veszem

    • @nitro500full
      @nitro500full 4 ปีที่แล้ว

      Jogos! Ha szeretnél folytatást a játékból akkor érdemes megvenni hogy a fejlesztőknek legyen elég pénzük rá.

  • @molnibalage83
    @molnibalage83 3 ปีที่แล้ว

    4:45
    A 0,005 tízezred mm-nek nincs értelme, mert ez azt jelentené, hogy 10^(-4)*0,0005 = 5*10^(-8) m lenne. Ez a nanométer közeli méret... Picit azért figyelmesebben.
    Tessék megnézni a látható fény és a lézerek hullámhosszát. A látható fény 400-600 nm. Az IR rövidebb. Nem lehet szélesebb sávod, mint a lézer hullámhosszának a fele...
    en.wikipedia.org/wiki/Light#/media/File:EM_spectrum.svg

    • @Elfnethu
      @Elfnethu  3 ปีที่แล้ว

      "A 0,005 tízezred mm-nek nincs értelme"
      Egyetértek; éppen ezért a videóban 0,0005 tízezred mm-t mondok.
      A 0-kat nem szükséges kihangsúlyozni (azt csak a hatás kedvéért tettem), elég lenne a "tízezred" megjelölés, de valaki panaszkodott, amikor egy másik videóban csak 0,0005 mm-t mondtam (csak más számmal).
      Másrészt a 0,0005 tízezred mm nem azonos a 0,0005 tízezrede mm-rel.
      A látható fém hullámhossza 400-600 nm? Szegény vörössel (650-750 nm) mi lett?! Valójában a látható fény kicsivel 400 nm alattól valamivel 700 nm felettig terjed.
      Az a vicces, hogy a belinkelt kép is pont azt mutatja, hogy a látható fény nem 400-600 nm, hanem 400-700 nm, lejjebb pedig a Tata McGraw-Hill Education-ből olvasható egy idézet:
      "Normally the human eye responds to light rays from 390 to 760 nm. This can be extended to a range of 310 to 1,050 nm under artificial conditions."

    • @molnibalage83
      @molnibalage83 3 ปีที่แล้ว

      @@Elfnethu
      A nagyságrendi tévedésed mellett most a kerekítési hibán lovagolsz? Jaj...
      A kommentem lényeg, ha nem jött volna le az, hogy nem lehet nanométer közeli csíkszélesség ott, ahol az IR fény hullámhossza sok nagyságrenddel odébb van...
      A CD-k kezdetben 780 nm-es fényt használtak. Ehhez képest akkor az 5 tízezred szélesség nem stimmel.
      en.wikipedia.org/wiki/Compact_disc#/media/File:Comparison_CD_DVD_HDDVD_BD.svg
      1,6 mikrométer = 1600 nm.
      Ez kb. kétszerese a 780 nm-es lézerfénynek. Okkal. Remélem megérted miért.
      Ajánlom ezt csatornát.
      th-cam.com/video/Gd_mhBf_FJA/w-d-xo.html

    • @Elfnethu
      @Elfnethu  3 ปีที่แล้ว

      @@molnibalage83
      Csak kijavítottam a hibákat és rámutattam arra, hogy az állítás ellentmond az alátámasztására szánt forrásnak. Kerekítésről nem volt szó.
      780 nm = 0,00078 mm - ez azonos nagyságrendű az 0,0005 mm-rel.
      A CD lézersugara nem olyan, mint egy szem: nem kell hagyományos értelemben "látnia", csupán felismernie a pit és land közötti váltást (a pit kisebb, mint 780 nm).
      Az angol Wikipédia releváns cikkéből idézve:
      en.wikipedia.org/wiki/Compact_disc
      "Each pit is approximately 100 nm deep by 500 nm wide, and varies from 850 nm to 3.5 µm in length.
      Magyarul: Minden árok nagyjából 0,0001 mm mély és 0,0005 mm széles, a hossza 0,00085 mm és 0,0035 mm között változik.
      Az kétségtelen, hogy két sáv középpontja nagyjából 0,0015 mm-re található egymástól, na de azért, mert ebbe beleszámít mindkét árok fele: a két árok közötti távolság kb. 0,0005-0,0009 mm.
      Az alábbi fotó kicsit más adatokkal, de ugyanezt mutatja. Jól látható, hogy a CD vörös (a képen narancs) lézersugarának átmérője meghaladja az árkok szélességét.
      www.researchgate.net/profile/Edwin_Hwu/publication/326233880/figure/fig4/AS:649757785591808@1531925736585/CD-DVD-Blu-ray-disc-data-pit-pitch-and-laser-spot-dimensions-14.png

    • @molnibalage83
      @molnibalage83 3 ปีที่แล้ว

      @@Elfnethu Mea culpa, én néztem be.
      Egyébként durva az, hogy a Starforce mennyire feledésbe merült. Pedig anno azt is szidták.

    • @Elfnethu
      @Elfnethu  3 ปีที่แล้ว

      @@molnibalage83 Gondolom idővel változik az emberek hozzáállása.
      10 éve mindent megtettem, hogy olyan játékot vegyek, amely nem igényelt Steam aktiválást és emlékszem hogy mennyire felháborodtam, amikor egyes játékok DVD-jén csupán a Steam telepítője szerepelt.
      Manapság egyre inkább elterjed a számítógépes játék, mint szolgáltatás, ahol a szolgáltató a kifizetett játékot bármikor lekapcsolhatja, ami véleményem szerint jogi szempontból igencsak kétséges.
      Ez 2013-ban annyira negatív reakciót okozott, ami gyakorlatilag megölte a SimCity játékot, ma viszont már szinte senkit nem zavar.
      Hasonlóképpen amikor 2014-ben megjelent a Denuvo másolásvédelem, általános közutálat övezte, míg ma már fel sem tűnik, pedig máig számos játék használja.

  • @molnibalage83
    @molnibalage83 3 ปีที่แล้ว

    Milyen érdekes és vicces, hogy itt a másolásvédelem ellen szólalsz fel, de a másik videóban meg megy a rage és az Adblock-ra buzdítás. Hogy is van ez...?

    • @Elfnethu
      @Elfnethu  3 ปีที่แล้ว

      A kettő között mi a kapcsolat? A másolásvédelem és a reklámblokkolók nem egymás ellentétei, emellett a videó nem a másolásvédelem ellen szól (sőt, nem is mellette), egyszerűen bemutat néhány régi megoldást.

    • @molnibalage83
      @molnibalage83 3 ปีที่แล้ว

      @@Elfnethu Mindkettő a túloldal profitját csökkenti...

    • @Elfnethu
      @Elfnethu  3 ปีที่แล้ว

      @@molnibalage83 "Mindkettő a túloldal profitját csökkenti..."
      Ez kb. olyan, mintha egy helikoptert hasonlítanánk egy juharmaghoz: mind a kettő forog a levegőben, de azért elég távol állnak egymástól.
      A másolásvédelem csak egy technológia, ami (a remények szerint) megnehezíti a másolást, de maga a másolás, mint tevékenység az esetek többségében* törvénybe ütközik.
      A reklámblokkolók teljes mértékben legálisak.
      *: legálisan birtokolt adathordozóról saját használatra másolatot készíteni szintén legális (függetlenül attól, hogy rendelkezik-e másolásvédelemmel), pl.: a konzol emulátorok legálisak (noha másolnak), de azzal a feltétellel, hogy az ember rendelkezik egy eredeti konzol BIOS-ával.

  • @zalanvisk1500
    @zalanvisk1500 4 ปีที่แล้ว +1

    Azért ncoreon a codexesek tudnak ha friss játékokat fe tudnak törni

    • @nitro500full
      @nitro500full 4 ปีที่แล้ว +2

      Látom kezdő vagy ezért leírom. Az ncore nevét soha nem írjuk le sehol, ezzel védjük a létezését. Igen, mindenki tud róla, de akkor se.

    • @Adani12345
      @Adani12345 3 หลายเดือนก่อน

      Idővel mindent fel lehet amit ember alkotott azt ember fel is tudja törni