Umowy autorskie | O czym warto pamiętać? | Posłuchaj opinii prawnika

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 5 ก.ย. 2024

ความคิดเห็น • 14

  • @Tirobrg
    @Tirobrg ปีที่แล้ว +3

    Świetny materiał. Czy zrobią Panstwo odcinek związany ze sprzedażą firmy? Jak wygląda taki proces od strony księgowości i czy musi zostać cały proces nadzorować notariusz?

  • @tomaszm2027
    @tomaszm2027 ปีที่แล้ว +2

    Bardzo dobry, merytoryczny materiał ! Czekam na więcej.

  • @izabela1403
    @izabela1403 ปีที่แล้ว +2

    Dzięki za materiał. Mam pytanie odnośnie pól eksploatacji. Czy umowa może zawierać klauzulę dotyczącą przekazania praw na ewentualne, przyszłe pola eksploatacji? Pozdrawiam

    • @ifirma
      @ifirma  ปีที่แล้ว

      Dzień dobry. Zgodnie z polskim prawem (Art. 41 ust. 4 pr. aut.) w umowie nie można zawrzeć klauzuli przekazania praw na wszystkie pola eksploatacji - trzeba wymienić przynajmniej część z nich. Dotyczy to także przyszłych pól eksploatacji, ponieważ nie są znane w chwili zawarcia umowy.

  • @piotrmarchewka6613
    @piotrmarchewka6613 ปีที่แล้ว +1

    Komu należą się pełne prawa kiedy licencja już wygaśnie?

    • @ifirma
      @ifirma  ปีที่แล้ว

      Prawo jest tak skonstruowane, że po upływie czasu (który jest ustalony w danej umowie licencyjnej) pełnia praw wraca do twórcy.

  • @jg5506
    @jg5506 ปีที่แล้ว +1

    Można znaleźć gdzieś pełen katalog pól eksploatacji? Czy zawsze trzeba się w nim zmieścić?

    • @ifirma
      @ifirma  ปีที่แล้ว

      Dzień dobry. Ustawa (Art. 50 pr. aut.) wskazuje, że katalog pól eksploatacji nie jest zamknięty. Przyjmujemy, że nowe pola eksploatacji będą powstawać wraz z rozwojem techniki. Stąd też nie mamy żadnego przymusu, aby zmieścić się w jakichś określonych ramach czy kategoriach.

  • @ulao96
    @ulao96 ปีที่แล้ว +1

    Mam takie pytanie - czy umowa o przeniesienie praw autorskich zawsze musi być zawarta na piśmie? Z góry dziękuję za odpowiedź

    • @ifirma
      @ifirma  ปีที่แล้ว

      Dzień dobry. Zgodnie z Art. 53 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych umowa musi być zawarta w formie pisemnej. W przeciwnym razie objęta jest rygorem nieważności.

  • @marzenagumkowska8590
    @marzenagumkowska8590 ปีที่แล้ว

    Sprzedaj siebie a nie już się sprzedałeś sam jak pieniądze są ważniejsze

  • @Sooulern
    @Sooulern ปีที่แล้ว

    Materiał fajny, tylko wypowiedziany bardzo pewnie przykład z programistą jest trochę nietrafiony. Pola eksploatacji programu komputerowego określa przepis art. 74 ust. 4, a nie art. 50 ustawy. Ten katalog jest zamknięty i nie obejmuje utrwalania ani wprowadzania do obrotu ;) Poza tym licencja bez określenia pól eksploatacji "w dokumencie" niekoniecznie będzie nieważna (a tak to może brzmieć dla laika), bo wystarczy, że np. jej zakres wynika z kontekstu czy zwyczaju. Jeszcze ktoś się posłucha, uwierzy i potem zdziwi w sądzie ;)

    • @ifirma
      @ifirma  ปีที่แล้ว

      Dzień dobry. Dziękujemy za rozbudowany komentarz. Poprosiliśmy r.pr. Małgorzatę Ludwik o odpowiedź:
      Materiał dotyczy umów przenoszących autorskie prawa majątkowe i umów licencyjnych do różnego rodzaju utworów. Stąd we wprowadzeniu jest wzmianka o tym, czym są pola eksploatacji. Pojawiła się plansza z polami eksploatacji wymienionymi w Art. 50 Ustawy prawo o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Artykuł ten dotyczy różnych kategorii utworów.
      Przykłady, które pojawiają się w dalszej części materiału dotyczą różnych utworów, w tym jest historia programisty i autora książek.
      Faktycznie - i tu dziękuję z czujność - pola eksploatacji dla programu komputerowego określa Art. 74 ust. 4 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Nie mogę się jednak zgodzić, że katalog ten nie zawiera w sobie prawa do utrwalania i wprowadzania do obrotu, choć pola te występują tu pod inną nazwą.
      Utrwalanie - w przypadku programu komputerowego - mieści się w jego czasowym lub trwałym zwielokrotnianiu w całości lub w części jakimikolwiek środkami i w jakiejkolwiek formie w zakresie, w którym dla: wprowadzania, wyświetlania, stosowania, przekazywania i przechowywania programu komputerowego niezbędne jest jego zwielokrotnienie. Wprowadzanie do obrotu to natomiast jedna z form rozpowszechniania programu komputerowego. Pojęcie „rozpowszechniania” jest pojęciem szerszym od pojęcia „wprowadzania do obrotu”. Wynika to choćby z porównania brzmienia zapisów Art. 50 pkt 2 i 3 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
      Dlatego przykład z programistą, w mojej ocenie, nie wprowadza w błąd.
      Co do licencji, to nie zaprzeczę, że w praktyce spotyka się wiele umów licencyjnych nie wymieniających (nie nazywających) pól eksploatacji. Wcale nie jest to praktyką prawidłową w kontekście brzmienia przepisu Art. 41 ust. 1 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, który stanowi, że umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych lub umowa o korzystanie z utworu, zwana dalej "licencją", obejmuje pola eksploatacji wyraźnie w niej wymienione. Oznacza to, że wymienienie pól eksploatacji w umowie licencyjnej stanowi jej essentialia negotti, czyli jest postanowieniem umowy przedmiotowo istotnym. Dlatego, w mojej ocenie, w sądzie zdziwić może się ten, kto nie będzie mógł dowieść w jakim zakresie (to jest na jakich polach eksploatacji) udzielił licencji, lub w jakim zakresie upoważniony był do korzystania z utworu.

  • @gostek9071
    @gostek9071 ปีที่แล้ว +1

    fajne