Jacek Paszkowski - Metoda Feldenkraisa czyli rozwój przez ruch.

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 21 พ.ย. 2024

ความคิดเห็น •

  • @izabelaperzynska483
    @izabelaperzynska483 ปีที่แล้ว +3

    👌👍dziękuje 🙏🌷

  • @marcinch1893
    @marcinch1893 2 ปีที่แล้ว +3

    Dzięki za ten wywiad ! 👌

  • @agnieszkal8842
    @agnieszkal8842 2 ปีที่แล้ว +3

    Ciekawych rzeczy się dowiedziałam.

  • @malgorzatamarshall5112
    @malgorzatamarshall5112 2 ปีที่แล้ว +4

    ROGER FEDERER-szwajcarski tenisista czynnie ćwiczy Metodę Feldenkraisa,tak mi powiedziała moja nauczycielka w UK ,w Eastbourne Kate S.
    Pragnę do niego napisać, aby ogłosił to wszem i wobec,bo to dopiero sprawiło by ogromne zainteresowanie Wszystkich tą genialną motodą !!!!🥁❤🔊
    Pozdrawiam Pana Practitioner, a Jacka i Pana prowadzącego WSPANIAŁY wywiad.

    • @jacekpaszkowskiszkicewruch8444
      @jacekpaszkowskiszkicewruch8444 ปีที่แล้ว

      Roger to w ogóle bardzo wszechstronnie ruchowo rozwinięty zawodnik, grający nie tylko w tenisa - choć z tego go znamy. Ale też rozumiem że może nie chce zdradzać tajników swoich ruchowych treningów. Nie przypadkowo treningi dobrych czy to zawodników czy klubów są często niewidoczne dla publiczności. Ale oczywiście z drugiej strony było by wspaniale usłyszeć parę dobrych słów od takich osób. Bardzo bym tego chciał :) Dzięki i pozdrawiam JP

  • @marcyssnow4018
    @marcyssnow4018 2 ปีที่แล้ว +10

    "osoby medytujące i praktykujące uważność zwiększają ilość substancji szarej, co oznacza grubszą korę mózgową, w trzech kluczowych obszarach, w korze przedczołowej, która kontroluje uwagę, w wyspie, dzięki której dostrajamy się do samych siebie i do innych ludzi, oraz w hipokampie" i ktoś mówi, że medytacja to tylko sposób na relaksację?

  • @klaudita
    @klaudita 2 ปีที่แล้ว +2

    Super rozmowa!
    Gdzie można kupić takie stołki, na których siedzicie? 🙏🏻

    • @receptanaruch-drtomaszchom8121
      @receptanaruch-drtomaszchom8121  2 ปีที่แล้ว +5

      Można wpisać w google "rowerek biurowy" i na pewno sporo ofert się pojawi. Ja kupiłem w firmie Elzap.

    • @klaudita
      @klaudita 2 ปีที่แล้ว

      @@receptanaruch-drtomaszchom8121 Dziękuję za odpowiedź :)

  • @magorzatakozowska2344
    @magorzatakozowska2344 ปีที่แล้ว +1

    Panowie macie naprawdę racje,
    Ale co ,gdy kobieta 12 godzin jest w ruchu w pracy ,resztę życia domu,I nagle-bęc przeprasza.,ale okazuje się, że wyruchany kręgosłup I większość stawów, I każdy ruch nagle stawia opór???
    I jak tu ćwiczyć jeszcze😔?

    • @jacekpaszkowskiszkicewruch8444
      @jacekpaszkowskiszkicewruch8444 ปีที่แล้ว

      Wiem o czym Pani pisze, mimo że większość osób tak zapracowanych, niestety nawet nie ma czasu by przyjść do gabinetu i czy na zajęcia i coś z tym zrobić. Ale lepiej nie czekać aż po prostu ciało odmówi i nie da się dalej tak funkcjonować. Warto wygospodarować sobie trochę czasu by choć paręnaście minut dziennie poćwiczyć. Feldenkrais jest nieinwazyjny, delikatny i nie forsuje ciała. Nie wchodzimy właśnie w opór a poruszamy się po zakresach łatwo dostępnych, nawet jeśli to oznacza że są to malutkie ruchy. Oczywiście warto wybrać taką formę ćwiczeń które sprawiają przyjemność z bycia w ruchu. Pozdrawiam i życzę powodzenia Jacek

  • @ziomals19
    @ziomals19 ปีที่แล้ว +2

    Co to za sprzęt do siedzenia?

    • @receptanaruch-drtomaszchom8121
      @receptanaruch-drtomaszchom8121  ปีที่แล้ว

      Rowerek biurowy. Nie posiada kierownicy, żeby można na nim siedzieć przy biurku z regulowaną wysokością. Można dzięki temu pracować i spalać dodatkowe kalorie. Podobne rozwiązanie jak w przypadku bieżni biurowych o których opowiadam w 125 odcinku podcastu.

  • @magorzatakozowska2344
    @magorzatakozowska2344 ปีที่แล้ว

    A co gdy kiedyś, nie mialam.problemu z ruchem,od 4 lat jestem sztywna,mam problem z całym ruchem i kręgosłupem.wiekszosc ćwiczeń wywołuje zawroty całego ciała i bóle???

    • @jacekpaszkowskiszkicewruch8444
      @jacekpaszkowskiszkicewruch8444 ปีที่แล้ว

      Myślę że warto zrobić szczegółową diagnostykę i udać się do fizjoterapeuty. Tak na odległość to proszę wybaczyć ale raczej nie będziemy tu doradzać. Po prostu każda osoba jest tak unikalna że nie sposób generalizować. Ale może Pani spróbować lekcji Feldenkraisa które przez swoją powolność i delikatność świetnie sprawdzają się w takich sytuacjach gdzie ktoś jest całościowo obolały. Bardzo często to pomaga odzyskać większą swobodę ruchu. Ale zacząłbym od sprawdzenia z czego to może wynikać. Powodzenia i pozdrawiam JP

  • @DonaldFranciszekTusk
    @DonaldFranciszekTusk ปีที่แล้ว

    Są już dowody naukowe, że to działa? I czy to bezpieczne?

    • @receptanaruch-drtomaszchom8121
      @receptanaruch-drtomaszchom8121  ปีที่แล้ว

      Są dowody naukowe, że każda aktywność fizyczna daje korzyści dla zdrowia. Są też badania które mówią, że korzyści wynikające z uczestnictwa w aktywności fizycznej znacznie przewyższają ryzyko np. kontuzji lub innych powikłań.
      Oczywiście należy dobrać rodzaj aktywności i obciążeń do swoich możliwości. Próbowałem ćwiczeń metodą Feldenkraisa i jestem zdania, że większości osób może z niej korzystać.

    • @DonaldFranciszekTusk
      @DonaldFranciszekTusk ปีที่แล้ว

      @@receptanaruch-drtomaszchom8121 Co do bezpieczeństwa miałem na myśli kwstie autohipnozy związane podobno z tą metodą.

    • @jacekpaszkowskiszkicewruch8444
      @jacekpaszkowskiszkicewruch8444 ปีที่แล้ว +1

      Czy interesują Pana jakieś szczególne dowody i badania naukowe? Nie ma ich jakoś bardzo dużo, bo metoda jest głównie oceniana subiektywnie. Ale trochę badań jest i jeśli jest Pan zainteresowany odsyłam Pana na stronę IFF czyli międzynarodowej Federacji Metody Feldenkraisa mają tam taki dział "research" - badań naukowych.
      Co do bezpieczeństwa to nie bardzo chyba rozumiem pytanie. Chyba musielibyśmy uściślić tutaj parę pojęć bym mógł odpowiedzieć na Pana pytanie dotyczące autohipnozy. Jak ją Pan definiuje i chętnie dowiem się o jej związkach z Metodą Feldenkraisa. Zajmuję się tą metodą od 25 lat i nie spotkałem się a elementami autohipnozy.
      Ale... no właśnie to zależy jak Pan to rozumie. Bo czy używanie wyobraźni albo poleceń typu "zrób mniej" to już autohipnoza? Myślę że najlepiej samemu spróbować i przekonać się czy jest to dla Pana "bezpieczna" metoda.
      Pozdrawiam JP @@DonaldFranciszekTusk

  • @mj-ef9ev
    @mj-ef9ev ปีที่แล้ว

    Propaganda sportu jest tak natręta, że już zniechęca
    . Za mało mówi się o kontuzjach, uzależnieniu od sportu i innych zagrożeniach

    • @receptanaruch-drtomaszchom8121
      @receptanaruch-drtomaszchom8121  ปีที่แล้ว

      W podcaście mówimy również o kontuzjach i uzależnieniu od sportu ale bardziej zachcecmy do aktywności fizycznej na poziomie rekreacyjnym niż zawodowym. W takim wydaniu mamy dużo więcej korzyści dla zdrowia niż ryzyka zdarzeń nieporządanych.

    • @mj-ef9ev
      @mj-ef9ev ปีที่แล้ว

      @@receptanaruch-drtomaszchom8121 marginalnie jakby to nie był ważny problem . To ma wręcz odwrotny skutek. Tak naprawdę człowiek rozumie co to jest kontuzja jak jest za późno . Stawy się nie regenerują

  • @agnieszkal8842
    @agnieszkal8842 2 ปีที่แล้ว +3

    Ciekawych rzeczy się dowiedziałam.