Lépcső készítése fafödémes sváb parasztházba.

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 20 ต.ค. 2024

ความคิดเห็น • 6

  • @macskea
    @macskea ปีที่แล้ว +2

    Ez fantasztikus lett, hasonló lépcsős problémám van, annyi különbséggel, hogy nekem előtte ki kell onnan még bányásznom egy vas-tákolmányt. Nagyon sokat inspirálódtam, köszönöm szépen!
    Nagyon szép és egyben praktikus lett!

    • @hobbyhomemade118diecastmod7
      @hobbyhomemade118diecastmod7  ปีที่แล้ว +3

      Már csak ezért megérte elkészíteni a videót :) Örülök, hogy segít a motivációban! Köszönöm a visszajelzést!

  • @ferenccseh2435
    @ferenccseh2435 2 ปีที่แล้ว +3

    Ez fantasztikus lett! Gratulálok!

  • @robertkovacs2535
    @robertkovacs2535 2 ปีที่แล้ว +1

    Ez nagyon szép lett gratulálok! Én is hasonlót szeretnék ezért ha nem titok a mérteteket leirnád ahová beépitetted? Csak, hogy nekem az adott helyre is beférne egy ilyen.

    • @hobbyhomemade118diecastmod7
      @hobbyhomemade118diecastmod7  2 ปีที่แล้ว +3

      Nagyon szépen köszönöm! A ház egy hosszú sváb parasztház, ez sajnos nem a legideálisabb elrendezés. Ebből adódóan elég nehéz benne bármit is kialakítani. A lépcsőt a nappaliban helyeztem el, közvetlenül a boltíves válaszfal mellé, aminek a túloldalán van az étkező. Sokat agyaltam, hogy hol legyen a lépcső. Régen a tornácról ment fel egy létra, amit megszüntettem (a tetőtér beépítési folyamatok legvégén, amikor már csak padlózni kellett).
      Végig kellett gondolnom, hogy fent még kevesebb a hely a ferdesíkok miatt. Ha rossz helyre teszem be a lépcsőt akkor fent az emeleten hosszú folyósót kellene kialakítani, hogy minden helyiségbe el lehessen jutni, ami azt eredményezi, hogy rengeteg helyet vesz el a folyósó a szobák rovására. Ezért olyan helyre kellett berakni a lépcsőt, ahol az emeleten központi helyen van, egy központi helyről minden helyiség elérhető. Fontos volt, hogy ez a központi közlekedő hely viszonylag tágas legyen, amennyire csak lehet, hogy kényelmes legyen a közlekedés, ne verjük be a fejünket a ferdesíkba. Plusz fontos volt, hogy a lépcső hova érjen fel. A tetőablakok csak a sajá udvarunkra nyílhatnak, a helyiségeket ennek megfelelően kellett kialakítani. És a lépcsőt is ennek megfelelően kellett elhelyezni. Alsó szintről nézve ezért került be a nappaliba, a válaszfal mellé a sarokba. A nappalink az 4,5x4,5m. A lépcső alapterülete a földszinten 170cmx90cm. A foduló magassága 140cm, innen kezdődik az egyenes szakasz.
      A belmagasság 280cm. A födém vastagság összesen 40cm. Vagyis a teljes magasság 320cm. A födémnyílás szélességét a gerendatávok határozza meg és ez határozza meg a lépcső egyenes szakaszának a szélességét is. Jelen esetben nálam 76cm ez a tavolság, így 80cm-es leocsőfokokat tudtam kialakítani. A födém nyílás hossza 220cm. A tetőtér 4m széles, így 1,8m-t tudtam meghagyni, ahova felérkezünk. Ennyire minimum szükség volt, hogy ne verjük be a fejünket fellépéskor és közlekedéskór. Viszont ez volt a maximum is, különben a lépcsőt kellett volna mégnagyobb hajlásszögűre készíteni, és borzasztó kényelmetlen lett volna. Nagyon fontos, hogy ahogy megyek le a lépcsőn és fordulok lefelé, ne verjem be a fejemet a gerendába. Fontos, hogy ez nem egy szabvány lépcső. Ahány ház annyi szempont létezik. Vagyis, ami nálam müködik (honapok tervezése után), az nem biztos, hogy masnál is jó lesz. De ha minden pont ugyanilyen, a helyiségek ugyanígy helyezkednek el, gerendatávok is ekkorák, a belmagasság, a tetőtér mérete, a tető hajlasszőge is megegyezik, akkor ez a lépcső műkodik :)