#10 Zmiany w prawie 2022 ważne dla Sklepów i Serwisów | | Q&A z Prawnikiem Prokonsumencki.pl

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 14 ต.ค. 2024

ความคิดเห็น • 8

  • @Donsooon
    @Donsooon 2 ปีที่แล้ว +2

    Jak to nie będzie terminu odpowiedzi na reklamację? A termin wynikający z art. 7a u.p.k? Z uzasadnienia do projektu wynika, że termin ten będzie miał zastosowanie.

    • @WsparciePrawneSprzedawcy
      @WsparciePrawneSprzedawcy  2 ปีที่แล้ว

      Pani Donato dziękujemy za czujność - słuszna uwaga, tutaj odnosiliśmy się głównie do wprowadzanych zmian, ale faktycznie mamy ten domyślny 30 dniowy termin z ustawy o prawach konsumenta. Będzie on miał w tym wypadku zastosowanie. Przytaczamy przepis w całości poniżej. Co ciekawe przepis ten ma zastosowanie do konsumentów, a nie będzie już stosowany do jednoosobowych firm na prawach konsumenta - zawsze to będzie dodatkowy trop przy badaniu prawidłowości procesu reklamacyjnego.
      Art. 7a Ustawy o prawach konsumenta
      1. Jeżeli przepisy odrębne nie stanowią inaczej, przedsiębiorca jest obowiązany udzielić odpowiedzi na reklamację konsumenta w terminie 30 dni od dnia jej otrzymania.
      2. Jeżeli przedsiębiorca nie udzielił odpowiedzi na reklamację w terminie, o którym mowa w ust. 1, uważa się, że uznał reklamację.
      3. Odpowiedź na reklamację przedsiębiorca przekazuje konsumentowi na papierze lub innym trwałym nośniku.

    • @WsparciePrawneSprzedawcy
      @WsparciePrawneSprzedawcy  2 ปีที่แล้ว +1

      I tutaj jeszcze jedna aktualizacja - zgodnie z ostatnimi poprawkami dodanymi przed III czytaniem projektu ten domyślny termin 30 dni skrócono do 14. Można więc powiedzieć, że termin na odpowiedź na reklamację pozostanie bez zmian.

  • @dariuszroz3793
    @dariuszroz3793 2 ปีที่แล้ว

    Reklamacja a gwarancja to dwie różne sprawy.........

    • @WsparciePrawneSprzedawcy
      @WsparciePrawneSprzedawcy  2 ปีที่แล้ว

      Reklamacja to bardziej ogólne pojęcie i pod nim może się kryć zarówno rękojmia (lub przy przyszły brak zgodności z umową), jak i gwarancja. O samej gwarancji mówimy w webinarze od 32:26

    • @dariuszroz3793
      @dariuszroz3793 2 ปีที่แล้ว

      @@WsparciePrawneSprzedawcy Niestety tak nie jest. Gdyby ustawodawca zechciał zrównać te pojęcia w akcie prawnym to uczyniłby to....Stąd też wyraźne odróżnienie tych pojęć. Zasadnicza różnica polega na tym, że gwarancja jest zależna od woli gwaranta (może jej udzielić na dany okres lub też nie), zaś rękojmia wynika z ustawy.

    • @WsparciePrawneSprzedawcy
      @WsparciePrawneSprzedawcy  2 ปีที่แล้ว +1

      @@dariuszroz3793 Nasz komentarz wynikał z tego, że w pierwszym komentarzu wskazał Pan "Reklamacja a gwarancja", a nie "Rękojmia a gwarancja" - oczywiście w tej drugiej sytuacji ma Pan rację, co do tego, że rękojmia jest zasadniczo obowiązkowa, a gwaracja nie.

  • @WsparciePrawneSprzedawcy
    @WsparciePrawneSprzedawcy  2 ปีที่แล้ว +1

    Ważna aktualizacja z 12. stycznia 2022 r.!
    Zmiany dotyczące reklamacji i treści cyfrowych, które pierwotnie miały wejść w życie 1. stycznia 2022 r., wejdą w życie 28. maja 2022 r. - tak wynika z najnowszego projektu ustawy. Oznacza to, że zmiany wejdą w życie blisko pół roku po terminie wynikającym z dyrektywy unijnej. Data 28. maja 2022 r. nie jest przypadkowa - w tym dniu wejdą w życie także zmiany w prawie ważne dla Sklepów i Serwisów wynikające z dyrektywy Omnibus, które omawiamy także w naszym webinarze dotyczącym zmian w prawie.
    Najnowszy projekt ustawy dot. zmian w reklamacjach i treściach cyfrowych jest datowany na 5. stycznia 2022 r. Pamiętajmy, że cały czas mówimy o projekcie ustawy, który nie przeszedł jeszcze całego procesu legislacyjnego. Oznacza to, że nie znamy jeszcze końcowego kształtu przepisów. Natomiast sam nowy termin wejścia zmian w życie wydaje się na ten moment niezagrożony.
    Naszym zdaniem wejście w jednym terminie obu tak istotnych i powiązanych ze sobą zmian w przepisach jest uzasanione i pozwoli lepiej sie przygotować przedsiębiorcom na ich wprowadzenie.
    Na bieżąco śledzimy zmiany i będziemy ja omawiać dla Was.