Super wytłumaczone, zawsze zastanawiałem się dlaczego moja maszyna źle szyje, a nie wiedziałem dokładnie co i ile ustawić, a z samych zdjęć to ciężko wywnioskować. Dziękuję i pozdrawiam :)
Dzięki ale nie wszystkim się to podoba, cwaniaczki naprawiające maszyny chcą abym te filmy usunął, bo im pracę odbieram ujawniając tajemną wiedzę którą studiowali kilkadziesiąt lat 😉.
@@garazgrzeska9682 Proszę się tym nie przejmować! Znam ból takich cwaniaczków... Od ponad 10 lat robię coś, co nigdy nie będzie dla nich osiągalne i mam ubaw po pachy z ich często schizofrenicznej zawiści :) Bardzo dobre filmy Pan robi, tym bardziej, że nie jest Pan mechanikiem maszyn do szycia. Mnie natomiast nienawidzi 99% mechaników i sprzedawców maszyn w tym kraju, dlatego że robię zupełnie coś innego oraz obalam stereotypy... Serdecznie pozdrawiam! - www.youtube.com/@pracowniaretroloftpatrykku1186/videos
@@pracowniaretroloftpatrykku1186 Dzięki za miłe słowo przeglądałem Pana kanał i podziwiałem przerobione maszyny. Coś pięknego nawet ostatnio widziałem na olx w mojej okolicy maszynę spod Pana ręki za niewielkie pieniądze i zastanawiałem się nad jej zakupem aby odkryć tajemnicę długości ściegu 😎 jednak ktoś szybko mnie ubiegł 🙂. Wiec tylko mogę podziwiać i zazdrościć takich maszyn. Pozdrawiam.
@@garazgrzeska9682 Ja również dziękuję za mile słowa uznania. Na bieżąco śledzę portale sprzedażowe, gdyż co jakiś zdarzają się ,,podszycia'' pod moje maszyny, tzn. mają miejsce próby oszustwa i kopiowania nawet całych treści moich ofert... Niezwykle rzadko pojawiają się moje maszyny w tzw. drugim obiegu. Dlatego bardzo mnie Pan zdziwił, że taka maszyna była dostępna na Olx, za niewielkie pieniądze. Ale oczywiście, nie oznacza to, że i w tym przypadku było tak samo. Serdecznie pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego!
Pieknie dziekuję za cenne wskazowki. Mam Łucznika 451- na nim uczę się szyć. Dzięki pana radom udało mi się ją wyregulować. Teraz jestem gotowa na kolejne krawieckie wyzwania. Dziekuję
Dzieki za fajny filmik. Przed świętami ściągnąłem ze strychu identycznego Łucznika, który nie był używany od 30 lat. Okazało się że zapieczone były te dźwignie, które w ogóle nie ustawiały tego wózka przy prowadnicy igły. Ta trzystopniowa dźwignia była jak zabetonowana. Udało mi się to jakoś naoliwić i teraz widzę jest w miarę ok. Ktoś się jeszcze przy sprzęgle bawił i podkładka pod pokrętłem była źle założona. Mam jednak jeden problem z którym nie potrafię sobie poradzić. Właśnie chodzi o prace samej igły. Chodzi o to że w ściegu prostym czyli ustawieniu lewej dźwigni na zero a trzystopniowej prawej na środku, widzę że igła jest w początkowym położeniu równo ze szczeliną stopki, ale w drugim suwie jest troszkę już przesunięta w lewo. I tak na okrągłao. Tak jakby to nie był ścieg prosty, ale ciągle szyła minimalnym zygzaczkiem. Pan wie jak to wyregulować może? Tak by ten ścieg rzeczywiście był prosty. Czyżby ten wozek przy dźwigniach suwaków był nieodpowiednio ustawiony? A moze tak ma być że maszyna tak trochę 'buja' sciegiem? Także mam chyba odblokowana w końcu maszynę, ale jeszcze nie podłączam jej pod prąd zanim odpowiednio wszystkiego nie wyreguluję, a jest co przy niej robić bo jeszcze chwytaka i tego całego bębenka nie czysciłem. Widzę też ze ten naprężacz nitki jest chyba też jakoś powyginany. Ktos chyba w niej próbował kiedyś grzebać i trochę popsuł.
Tego modelu raczej nie, ale jest osoba która takie rzeczy robi i sprzedaje takie maszyny, jednak co przerabia to tajrmnica 😉, sam bym z checią zwiększył dlugość sciegu.
Witaj, dobra robota. Poza sprawnymi palcami masz jeszcze umiejętność czytelnego przekazania treści. Szyję zawodowo już bardzo długo i nie jest mi obce ustawianie maszyn. Zamiast nabijać sobie głowę dyrdymałami z wielką przyjemnością spędziłam chwilę przy Twoim instruktarzu.
Dzięki za "łopatologiczną" instrukcję. Moja maszyna dawno przestała szyć zygzakiem. Dziś ją przesmarowałem i zrobiłem wszystko tak jak tłumaczysz, jednak niestety nie zadziałało i dalej szyje tylko ściegiem prostym :( czy na ścieg zygzak coś ma jeszcze wpływ?
Po pierwsze załóż nową igłę, możliwe że igła jest krzywa albo nie jest do tej maszyny musisz mieć pewność że masz dobrą igłę musi być półpłaska i sprawdź czy dobrze ją zamocowałeś odpowiednią strona. Po drugie czy jak dasz na zygzak to igła ci chodzi podczas szycia prawo lewo? Może igła nie zygzakuje dlatego szyje prosto ?Jak chodzi na prawo i lewo a mimo to szyje prosto to znaczy że źle jest zrobiona regulacja ( igła jest za wysoko i chwytacz jej nie łapie )ewentualnie igła źle zamocowana lub nie jest to igła do tej maszyny. Po trzy ustaw igłę w lewo i sprawdź czy szyje ściegiem prostym następnie ustaw w igłę na prawą stronę i sprawdź również czy szyje ściegiem prostym. W ustawieniu igły różnica 1mm już powoduje że nie będzie maszyna szyła Ja zanim nauczyłem się regulować dobrze ta maszynę spędziłem przy niej kilka godzin. Musisz być cierpliwy.
Cześć. Pomocny ten twój film. Mam pytanko. Śruba mocująca zębatkę która była wymieniana na filmie (ta z plastikowanymi zębami) jest przekręcana na klej? Bo pamiętam jak mocno skręciłem to cały ten zespól ciężko chodził? A jak dokręciłem słabiej to ...... odkręciła mi się ..... Smutny jestem. Napisz zdanko lub dwa. Pozdrawiam i dziękuję.
Witam. Naprawiałem model 451 z uszkodzonym kołem zębatym . Taka sama awaria jak na filmie. Po złożeniu i regulacji mam odwrotny kierunek szycia .Tam gdzie + szyje do tyłu ,tam gdzie - szyje do przodu. Może coś poradzisz.
Wiesz co musiales cos tam przestawić w mechanimie jak wyciagales to kolo zebate i tak sie stało mi to sie nie przytrafilo wiec do konca nie wiem ci ci mam doradzic. Wyviagnij to jeszcze raz tam masz ten suwak przod tyl w nim szukaj przyczyny.
Na dekielku od gory maszyny sa otworki smarownicze takie sama są umieszczone w rożnych czesciach maszyny. Wiec pooglądaj maszynę napewno je znajdziesz. W te otwory wpuszczamy olej. Częstotliwość zależy od intensywnosci użytkowania. Ja osobiscie smaruje wszystkie czesci ruchome w maszynie zdejmujac górna pokrywę maszyny. Tak samo robie to od dolu maszyny. Po takim smarowaniu najlepiej odczekac kilka godzin bo olej moze brudzic materia. Po tym czasie biore skrawek material i robie probne szycie aby ewentualny olej jaki jeszcze splywa został na tym materiale.
Najbardziej niezawodne maszyny 450 , 451 istotne aby dbać o smarowanie części mechanicznych, jeśli o to dbamy naprawdę te maszyny są wieczne . Mi dzisiaj znajomy przywiózł łucznika 451 którego mi po prostu oddał abym korzystał, mój dziadek serwisował maszyny wiele wiele lat i gdy go spytałem jaką by polecił mówił mi właśnie o modelu 451 absolutnie nie zawodne molochy mimo tak wielu lat
Koszt naprawy tej plastikowej w 450/51 zębatki jest niewielki jeżeli ktoś potrafi to zrobić. A sama obsługa moim zdaniem znacznie przyjemniejsza w 450. 466 to woł roboczy w niej nie ma, się ci zepsuć i jest bardziej idiotoodporna bez obawy można szyć skóry i fiilce. Mam w tej chwili 4 luczniki 2szt 466 i 2szt 450/51. I lepiej szyję mi się na 450/51.
@@harryhaller6998 tu się zgodzę ale 466 jak i 465 to są woły robocze do zakładów krawieckich przeznaczone były do pracy po naście godzin dziennie dlatego mają tak solidną konstrukcję ale jeśli chodzi o użytek w domu 450 i 451 to wystarczająco solidne woły robocze aby przez lata działać bez zarzutu . Ja jak się puźniej okazało mam model 438 który w zasadzie konstrukcyjnie jest bliźniaczy do 450 i 451 tyle że wzory ma zmienne na zębatce z pokrętłem a nie wajchą i nie zawiera żadnego plastikowego elementu wewnętrznego poza bębenkiem szpulki.
Dzień dobry, nie jestem krawcową , więc nie wiem czy dobrze wytłumaczę (uczę się) .Szyłam i w pewnym momencie zerwalo nitkę i jakby zablokowało...myślalam ze to coś z igłą ....jak kręcę kołem i schodzi w dół to stawia opór, ( do góry jest OK ,tylko w dół ,coś słychać,, lekkie pyk,, .Czy to coś poważnego, czy może mąż przy Pana pomocy naprawi. pozdrawiam
Prosze po pierwsze wymirnic igle bo moze byc już krzywa i jedmiczesnie wyciagnać bebenek z dolu maszyny, mozliwe ze jest nic zaplatana o chwytacz przez co maszyna jest zablokowana. Nic na sile najwazniejaze dobrze wyregulować igle w stisunku do chwytacza. Na filmach pokazuje jak przeorowadzic takue regulacje.
@@garazgrzeska9682chyba sama się naprawiła, schodzi w dół bez problemu, ale jak wymieniłam igle to w ogóle nie szyję....chodzi o to że nie zabiera górnej nitki...pierwszy raz się z czymś takim spotkałam ...proszę o pomoc
Prosze pana ja mam Łucznik 455 i mam duzy problem od spodniej strony bardzo mi petelkuje i nie moge sobie z tym poradzic czy moze pan pokazac jak to moze przyczyna
Możliwa przyczyną jest naprezacz nici ktory zbyt słabo ta nic napręża. Proszę zwiększyć naprężenie nici. Ostatnio miałem przypadek że ktoś taki naprężacz 4:42 naoliwil i maszyna też szyć nie chciała.
Ogólnie musisz złapać balans między naprężeniem dolnym i górnym. Dolne reguluje się śrubeczką na bębenku dolnym. Naprężenie górne reguluje naprężacz o kiepskiej konstrukcji. Lepiej go rozebrać i wyczyścić oraz wymienić sprężynkę za 7 pln lub nie bawić się i dać nowy naprężacz za 42 pln. Jestem na bieżąco, właśnie naprawiałem łucznik 466 z 1974r.
Super wytłumaczone, zawsze zastanawiałem się dlaczego moja maszyna źle szyje, a nie wiedziałem dokładnie co i ile ustawić, a z samych zdjęć to ciężko wywnioskować. Dziękuję i pozdrawiam :)
Dzięki ale nie wszystkim się to podoba, cwaniaczki naprawiające maszyny chcą abym te filmy usunął, bo im pracę odbieram ujawniając tajemną wiedzę którą studiowali kilkadziesiąt lat 😉.
@@garazgrzeska9682 Proszę się tym nie przejmować! Znam ból takich cwaniaczków... Od ponad 10 lat robię coś, co nigdy nie będzie dla nich osiągalne i mam ubaw po pachy z ich często schizofrenicznej zawiści :) Bardzo dobre filmy Pan robi, tym bardziej, że nie jest Pan mechanikiem maszyn do szycia. Mnie natomiast nienawidzi 99% mechaników i sprzedawców maszyn w tym kraju, dlatego że robię zupełnie coś innego oraz obalam stereotypy... Serdecznie pozdrawiam! - www.youtube.com/@pracowniaretroloftpatrykku1186/videos
@@pracowniaretroloftpatrykku1186 Dzięki za miłe słowo przeglądałem Pana kanał i podziwiałem przerobione maszyny. Coś pięknego nawet ostatnio widziałem na olx w mojej okolicy maszynę spod Pana ręki za niewielkie pieniądze i zastanawiałem się nad jej zakupem aby odkryć tajemnicę długości ściegu 😎 jednak ktoś szybko mnie ubiegł 🙂. Wiec tylko mogę podziwiać i zazdrościć takich maszyn. Pozdrawiam.
@@garazgrzeska9682 Ja również dziękuję za mile słowa uznania. Na bieżąco śledzę portale sprzedażowe, gdyż co jakiś zdarzają się ,,podszycia'' pod moje maszyny, tzn. mają miejsce próby oszustwa i kopiowania nawet całych treści moich ofert... Niezwykle rzadko pojawiają się moje maszyny w tzw. drugim obiegu. Dlatego bardzo mnie Pan zdziwił, że taka maszyna była dostępna na Olx, za niewielkie pieniądze. Ale oczywiście, nie oznacza to, że i w tym przypadku było tak samo. Serdecznie pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego!
NO i gitara!!!! W koncu maszyna chodzi,dziękuje bardzo!!
No i świetnie bardzo mnie to cieszy!
Pieknie dziekuję za cenne wskazowki. Mam Łucznika 451- na nim uczę się szyć. Dzięki pana radom udało mi się ją wyregulować. Teraz jestem gotowa na kolejne krawieckie wyzwania. Dziekuję
Bardzo Panu dziękuję swietnie wytłumaczone.👍🙂
Ciesze sie ze moglem pomóc 😉.
Dzieki za fajny filmik. Przed świętami ściągnąłem ze strychu identycznego Łucznika, który nie był używany od 30 lat. Okazało się że zapieczone były te dźwignie, które w ogóle nie ustawiały tego wózka przy prowadnicy igły. Ta trzystopniowa dźwignia była jak zabetonowana. Udało mi się to jakoś naoliwić i teraz widzę jest w miarę ok. Ktoś się jeszcze przy sprzęgle bawił i podkładka pod pokrętłem była źle założona. Mam jednak jeden problem z którym nie potrafię sobie poradzić. Właśnie chodzi o prace samej igły. Chodzi o to że w ściegu prostym czyli ustawieniu lewej dźwigni na zero a trzystopniowej prawej na środku, widzę że igła jest w początkowym położeniu równo ze szczeliną stopki, ale w drugim suwie jest troszkę już przesunięta w lewo. I tak na okrągłao. Tak jakby to nie był ścieg prosty, ale ciągle szyła minimalnym zygzaczkiem. Pan wie jak to wyregulować może? Tak by ten ścieg rzeczywiście był prosty. Czyżby ten wozek przy dźwigniach suwaków był nieodpowiednio ustawiony? A moze tak ma być że maszyna tak trochę 'buja' sciegiem? Także mam chyba odblokowana w końcu maszynę, ale jeszcze nie podłączam jej pod prąd zanim odpowiednio wszystkiego nie wyreguluję, a jest co przy niej robić bo jeszcze chwytaka i tego całego bębenka nie czysciłem. Widzę też ze ten naprężacz nitki jest chyba też jakoś powyginany. Ktos chyba w niej próbował kiedyś grzebać i trochę popsuł.
Fajny i merytoryczny film. A przy okazji mam pytanie czy można taką maszynę przerobić żeby zwiększyć długość ściegu do np. Od 5 do 10 mm?
Tego modelu raczej nie, ale jest osoba która takie rzeczy robi i sprzedaje takie maszyny, jednak co przerabia to tajrmnica 😉, sam bym z checią zwiększył dlugość sciegu.
Witaj, dobra robota. Poza sprawnymi palcami masz jeszcze umiejętność czytelnego przekazania treści. Szyję zawodowo już bardzo długo i nie jest mi obce ustawianie maszyn. Zamiast nabijać sobie głowę dyrdymałami z wielką przyjemnością spędziłam chwilę przy Twoim instruktarzu.
Witam, mam maszyne łucznik typ ⁴¹⁵ i nie wiem jak ją uruchomić. Jak pan może mi pomóc, z jakiej miejscowości pan nadaję. Pozdrawiam .
Super dziękuję 👍👍👍🍻🍻🍻🍻
Proszę bardzo
Dzięki za "łopatologiczną" instrukcję. Moja maszyna dawno przestała szyć zygzakiem. Dziś ją przesmarowałem i zrobiłem wszystko tak jak tłumaczysz, jednak niestety nie zadziałało i dalej szyje tylko ściegiem prostym :( czy na ścieg zygzak coś ma jeszcze wpływ?
Po pierwsze załóż nową igłę, możliwe że igła jest krzywa albo nie jest do tej maszyny musisz mieć pewność że masz dobrą igłę musi być półpłaska i sprawdź czy dobrze ją zamocowałeś odpowiednią strona. Po drugie czy jak dasz na zygzak to igła ci chodzi podczas szycia prawo lewo? Może igła nie zygzakuje dlatego szyje prosto ?Jak chodzi na prawo i lewo a mimo to szyje prosto to znaczy że źle jest zrobiona regulacja ( igła jest za wysoko i chwytacz jej nie łapie )ewentualnie igła źle zamocowana lub nie jest to igła do tej maszyny. Po trzy ustaw igłę w lewo i sprawdź czy szyje ściegiem prostym następnie ustaw w igłę na prawą stronę i sprawdź również czy szyje ściegiem prostym. W ustawieniu igły różnica 1mm już powoduje że nie będzie maszyna szyła Ja zanim nauczyłem się regulować dobrze ta maszynę spędziłem przy niej kilka godzin. Musisz być cierpliwy.
Poszła zębatka od zygzaka
Cześć. Pomocny ten twój film. Mam pytanko. Śruba mocująca zębatkę która była wymieniana na filmie (ta z plastikowanymi zębami) jest przekręcana na klej? Bo pamiętam jak mocno skręciłem to cały ten zespól ciężko chodził? A jak dokręciłem słabiej to ...... odkręciła mi się ..... Smutny jestem. Napisz zdanko lub dwa. Pozdrawiam i dziękuję.
Raczej nie jest na klej ja ją skrecalem normalnie bez kleju. Nic sie nie odkreca.
@@garazgrzeska9682 ok, zdemontuję jeszcze raz. Brrrr.
Poza tym wszystko inne OK dzięki za filmik był bardzo pomocny
Witam. Naprawiałem model 451 z uszkodzonym kołem zębatym . Taka sama awaria jak na filmie. Po złożeniu i regulacji mam odwrotny kierunek szycia .Tam gdzie + szyje do tyłu ,tam gdzie - szyje do przodu. Może coś poradzisz.
Wiesz co musiales cos tam przestawić w mechanimie jak wyciagales to kolo zebate i tak sie stało mi to sie nie przytrafilo wiec do konca nie wiem ci ci mam doradzic. Wyviagnij to jeszcze raz tam masz ten suwak przod tyl w nim szukaj przyczyny.
Trzeba ustawienie zmienić na wałku igła w górnym położeniu i krzywka zębatki od strony szyjącego ustawiona miałem to samo udało mi się naprawic
Które miejsca warto naoliwić i jak często to robić?
Na dekielku od gory maszyny sa otworki smarownicze takie sama są umieszczone w rożnych czesciach maszyny. Wiec pooglądaj maszynę napewno je znajdziesz. W te otwory wpuszczamy olej. Częstotliwość zależy od intensywnosci użytkowania. Ja osobiscie smaruje wszystkie czesci ruchome w maszynie zdejmujac górna pokrywę maszyny. Tak samo robie to od dolu maszyny. Po takim smarowaniu najlepiej odczekac kilka godzin bo olej moze brudzic materia. Po tym czasie biore skrawek material i robie probne szycie aby ewentualny olej jaki jeszcze splywa został na tym materiale.
Najbardziej niezawodne maszyny 450 , 451 istotne aby dbać o smarowanie części mechanicznych, jeśli o to dbamy naprawdę te maszyny są wieczne . Mi dzisiaj znajomy przywiózł łucznika 451 którego mi po prostu oddał abym korzystał, mój dziadek serwisował maszyny wiele wiele lat i gdy go spytałem jaką by polecił mówił mi właśnie o modelu 451 absolutnie nie zawodne molochy mimo tak wielu lat
Znacznie solidniejszy jest np. 466 - wszystko jest z metalu, więc po 50 latach nadal jak nowe. Jak widać na filmie - plastiki nowszych 451 zawodzą.
Koszt naprawy tej plastikowej w 450/51 zębatki jest niewielki jeżeli ktoś potrafi to zrobić. A sama obsługa moim zdaniem znacznie przyjemniejsza w 450. 466 to woł roboczy w niej nie ma, się ci zepsuć i jest bardziej idiotoodporna bez obawy można szyć skóry i fiilce. Mam w tej chwili 4 luczniki 2szt 466 i 2szt 450/51. I lepiej szyję mi się na 450/51.
@@garazgrzeska9682 zasadniczo właśnie na niej szyję tarpy, namioty i skóry. Innej nigdy nie używałem, być może są przyjemniejsze.
@@harryhaller6998 tu się zgodzę ale 466 jak i 465 to są woły robocze do zakładów krawieckich przeznaczone były do pracy po naście godzin dziennie dlatego mają tak solidną konstrukcję ale jeśli chodzi o użytek w domu 450 i 451 to wystarczająco solidne woły robocze aby przez lata działać bez zarzutu . Ja jak się puźniej okazało mam model 438 który w zasadzie konstrukcyjnie jest bliźniaczy do 450 i 451 tyle że wzory ma zmienne na zębatce z pokrętłem a nie wajchą i nie zawiera żadnego plastikowego elementu wewnętrznego poza bębenkiem szpulki.
Dzień dobry, nie jestem krawcową , więc nie wiem czy dobrze wytłumaczę (uczę się) .Szyłam i w pewnym momencie zerwalo nitkę i jakby zablokowało...myślalam ze to coś z igłą ....jak kręcę kołem i schodzi w dół to stawia opór, ( do góry jest OK ,tylko w dół ,coś słychać,, lekkie pyk,, .Czy to coś poważnego, czy może mąż przy Pana pomocy naprawi. pozdrawiam
Prosze po pierwsze wymirnic igle bo moze byc już krzywa i jedmiczesnie wyciagnać bebenek z dolu maszyny, mozliwe ze jest nic zaplatana o chwytacz przez co maszyna jest zablokowana. Nic na sile najwazniejaze dobrze wyregulować igle w stisunku do chwytacza. Na filmach pokazuje jak przeorowadzic takue regulacje.
@@garazgrzeska9682chyba sama się naprawiła, schodzi w dół bez problemu, ale jak wymieniłam igle to w ogóle nie szyję....chodzi o to że nie zabiera górnej nitki...pierwszy raz się z czymś takim spotkałam ...proszę o pomoc
Jeszcze raz piszę.....źle włożyłam iglę ,odwrotnie tą stroną półpłaską. Wszystko jest ok ,szyję....dziękuję
Prosze pana ja mam Łucznik 455 i mam duzy problem od spodniej strony bardzo mi petelkuje i nie moge sobie z tym poradzic czy moze pan pokazac jak to moze przyczyna
Możliwa przyczyną jest naprezacz nici ktory zbyt słabo ta nic napręża. Proszę zwiększyć naprężenie nici. Ostatnio miałem przypadek że ktoś taki naprężacz 4:42 naoliwil i maszyna też szyć nie chciała.
Ogólnie musisz złapać balans między naprężeniem dolnym i górnym. Dolne reguluje się śrubeczką na bębenku dolnym. Naprężenie górne reguluje naprężacz o kiepskiej konstrukcji. Lepiej go rozebrać i wyczyścić oraz wymienić sprężynkę za 7 pln lub nie bawić się i dać nowy naprężacz za 42 pln. Jestem na bieżąco, właśnie naprawiałem łucznik 466 z 1974r.
Maszyna nie obrzuca mi brzegu tkaniny
Po regulacjach nadal ząbki nie przesuwaja tkaniny.
Bo jest zepsuta regulować mozna sprawną maszyne, poogladaj sobie inny moj film pt. naprawa maszynu do szycia tam jest rozwiazanie twojego problemu.
جهازي لا أعرف أن اركب له الابرة
Szkoda tylko ze to nie instrukcja dla 432/464/466, któryś z Łucznikow z chwytaczem/bebenkiem z lewej strony.
Ustawa sie je identycznie
Moja maszyna nje szyje zygzakiem
zębatka zygzaka do wymiany