Fotowoltaika: Czy wiatrak działa? Wnioski po testach wiatraka SS1000W 48V

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 1 ส.ค. 2024
  • Czy tanie wiatraki mogą działać i ładować akumulator w centrum miasta? Odpowiedź w tym podsumowaniu moich testów.
    Zapraszam do sklepu sklep.zeptobox.pl
    Wszystko z gwarancją w Polsce
    UWAGA! 2022-03-01 Ruszyłem z projektem Kogeneracja
    Zapraszam do grupy na FaceBook:
    / 1319771558409753
    Chcesz wesprzeć moje działania? Link tutaj:
    sklep.zeptobox.pl/produkt/wsp...
    Zapraszam także na kanały polecane:
    ‪@EkoNiezalezny‬
    ‪@mrAkumulator‬
    ‪@DobryProjekt‬
    ‪@PompaCiepłaiPV‬
    ‪@napradpoPolsce‬
    ‪@TomaszZylkaPV‬
    ‪@PaneleFotowoltaiczne‬
    ‪@DreamMedia0‬
    ‪@Luksiuelektryk‬
    ‪@smart-diy‬
    00:00 Wstęp do odcinka
    00:29 Moje wnioski
    09:06 Jak ten konkretny wiatrak najlepiej podłączyć
    14:07 Podsumowanie odcinka
  • วิทยาศาสตร์และเทคโนโลยี

ความคิดเห็น • 262

  • @ZeptoBoxpl
    @ZeptoBoxpl  2 ปีที่แล้ว +24

    Wczoraj będąc na awarii na jednym z wiatraków 2MW koło miejscowości Żnin spojrzałem w statystyki. Od marca 2009 roku wyprodukował 80,61 mln kWh! Więc duże wiatraki działają i to bardzo dobrze. To jest 6,2 mln kWh na rok!!!

    • @therednask
      @therednask 2 ปีที่แล้ว +8

      To zabije "panelaży " gdyż prąd nie jest w większości potrzebny gdy jest ładna pogoda :) bo z niego minimalnie korzystamy . Wiatrak ma strategicznie lepsze działanie .

    • @przemoooooo5246
      @przemoooooo5246 2 ปีที่แล้ว +5

      Ja właśnie sobie spojrzałem w statystyki , koło Zielonej Góry jedna z kilku 1,5 MW od 2017 (3550 MWh) ale wzrasta awaryjność (3263,3239,3129,2982, w tym roku już 1855 MWh) . Zobaczymy czy powieje coś więcej i czy nie będzie poważniejszej awarii. Aktualna sprawność to 97,6% w ciągu 12 miesięcy. I aktualny wiatr 4,2 m/s na około 100m. Od kiedy ceny energii poszły w górę zaczyna się opłacać.

    • @zbiges
      @zbiges 2 ปีที่แล้ว +4

      @@therednask To niczego nie zabije kolego. Nie chcę Cię obrażać (choć należy się) napiszę więc tylko, że nie zastanowiłeś się dostatecznie przed napisaniem tej głupoty. Najlepszym rozwiązaniem dla pojedynczego domu jest hybryda paneli i wiatraka (ków). Wynika to z prostej konstatacji, że gdy wieje to przeważnie nie świeci i odwrotnie. Kłopot polega na tym, że mały wiatrak ciężko jest zmusić do przydatnej pracy ale zdaje się że Pan Waldek rozwiązał właśnie jeden z naważniejszych problemów takiej hybrydy.

    • @banytube
      @banytube ปีที่แล้ว +4

      Czyli 80,61 GWh i 6,2 GWh/rok.🤔

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  ปีที่แล้ว +5

      @@banytube mln kWh lepiej brzmi :) dla kogoś kto ma przyłącza w taryfie G :)

  • @czeslawzelent2928
    @czeslawzelent2928 2 ปีที่แล้ว +8

    Bardzo ważne informacje!

  • @Rob-Sam
    @Rob-Sam 2 ปีที่แล้ว +11

    Bardzo cenne informacje.
    👍

  • @jansuperson8566
    @jansuperson8566 2 ปีที่แล้ว +4

    Super filmik dziękuję.

  • @silvanondm
    @silvanondm 2 ปีที่แล้ว +4

    Od kilku lat mam taki pomysł, by na płaskim dachu kwadratowym mojego domu 12m x12m zainstalować 8 szt x 1kw takich wiatraków. I właśnie takiego materiału poszukiwałem, jak to podłączyć, by te maluchy, dały mi przynajmniej 1/5 tej mocy "ciągłej" . Nawet mam już opracowaną konstrukcję montażową z możliwością kładzenia masztów... Dziękuję za ten film i jeszcze się odezwę, a może nawet się spotkamy...

    • @jakubm1875
      @jakubm1875 ปีที่แล้ว +1

      Najpierw zainwestuje w stacje meteo z pomiarem wiatru i sprawdź czy warto

  • @RWBteam1
    @RWBteam1 7 หลายเดือนก่อน

    bardzo fajny i rzetelny materiał 👍👏😊wiatrak to nie jakieś super hiper rozwiązanie i nie ma co liczyć na kosmiczną produkcje ale to zawsze jakaś darmocha 😁 ja kończę sobie dwa tylko pionowe własnej konstrukcji ze śmieciowych materiałów i chce je potestować z aku 48V a jak się sprawdzą to montuje jeszcze dwa pionowe takie same 🤣😂🤣 bo silników BLDC mi się jeszcze trochę pląta a one do niczego innego się nie nadają tylko na prądnicę i to jeszcze nawet nie do końca 😁 pozdrawiam

  • @abiogaz
    @abiogaz 2 ปีที่แล้ว

    Dzień dobry.

  • @bogdanborys536
    @bogdanborys536 2 ปีที่แล้ว +7

    Dobry tekst, rzeczywiście dla baterii 24V wiatrak 48V. Popieram,

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 ปีที่แล้ว +2

      Każdy myśli, że kupując 48V wiatrak nie można ładować 24V. A, żeby ładować akumulator 24V potrzeba napięcia nawet 30V. Łatwiej jest obniżyć napięcie nawet zwykłym regulatorem PWM niż je podwyższyć z tak niestabilnego źródła jakim jest mały wiatrak.

    • @ukaszszewczyk3196
      @ukaszszewczyk3196 ปีที่แล้ว +2

      Czyli pan Złotowłosy dobrze prawil.

  • @krzysztoffqiu4907
    @krzysztoffqiu4907 2 ปีที่แล้ว +2

    cześć , dla aku 24v jak i innych jest tak , tryb Bulk ( ładowanie prądem ) po przekroczeniu 27,4 v , załączyć się tryb float ( ładowanie napięciem ) , i następnie jest Absorpcja 28.8v ( takie wysycanie aku ) , i na koniec jest magazynowanie 26.4v. Tak naładowany aku czy zestaw aku ma prawidłowe warunki ładowania. Uważam, że trzeba mieć 57,6v aby w pełni naładować twoje aku. Z filmu wynika, że nie ma Wysycania. Pozdrawiam.

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 ปีที่แล้ว +1

      Nie musi być trójetappwego ładowania, ani dwuetapowego. Tym zajmuje się ładowarka AC, którą tu pominąłem, aby pokazać w jakich warunkach uzyskałem maksymalną sprawność.
      Także przy takiej niestabilności prądu i napięcia z wiatraka nie ma mowy o wieloetapowości ładowania. Co najwyżej można zabezpieczyć się przed przeładowaniem.

  • @Kris1100101
    @Kris1100101 ปีที่แล้ว +2

    Akumulatory to nie są odbiorniki jak żarówka. Jeśli jest naładowany to nie będzie odbierał dużo prądu tylko będzie podbijane napięcie do maksymalnego i energia jest odbierana mała. Do testów należy używać akumulatorów dużej pojemności i rozładowanych co najmniej do 11v

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  ปีที่แล้ว

      To jest normalne. Problem jest tylko taki, że pewien krzykacz twierdzi, że wiatrak, mostek i już gotowe rozwiązanie, albo najtańsza przetwornica.

  • @MK-zr1jm
    @MK-zr1jm 2 ปีที่แล้ว +1

    👍👍👍

  • @interpolllinterpolll3403
    @interpolllinterpolll3403 2 ปีที่แล้ว +1

    Czyli wiatrak 48V regulator 24v i baterie 24v powinno działać? Czy można w takiej konfiguracji podłączyć regulator bezpośrednio do akumulatora 24V który jest już podłączony do falownika PV off grid?

  • @bajabongosoffgrid
    @bajabongosoffgrid 2 ปีที่แล้ว

    ciekawa wiedza powoli zniechęcam się do zakupu el.wiatrowej .pozdrawiam

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 ปีที่แล้ว

      Zawsze zaznaczam, że takiej małej. Serwisuję takie 640kW i większe to zupełnie co innego.

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 ปีที่แล้ว

      Wg statystyk z 2MW wiatraka z wczoraj. Przez 13 lat 80,61 mln kWh to daje aż 6,2 mln kWh rocznie to jest aż 3100 kWh z 1 kWh to jest 3x więcej niż z fotowoltaiki. I ja wiem, że duże wiatraki działają. Chciałem sprawdzić te małe zabawki. Gdyby je porównać do tego maleństwa to ta zabawka powinna produkować 8,5kWh dziennie średnio. a produkuje max 1kWh dziennie.

    • @AErKart
      @AErKart 2 หลายเดือนก่อน

      ​@@ZeptoBoxplJak jeden z twoich widzów to określił: _"Pan złotowłosy miał rację"_ konkretnie że duże elektrownie są znacznie bardziej wydajne, ponieważ Im większa elektrownia tym mniejsze opory powietrza na jej maszcie i głowicy. Poza tym optymalna liczba śmigieł to 3 ( na kanale 4Energy, zalecenie żeby odkręcać nadmiarowe śmigła dla uzyskania dwa razy lepszego efektu wydajności, Czyli jak ktoś kupi wiatrak z sześcioma śmigłami niech połowę sobie odkręci I przekona się że to jest znacznie lepsza konfiguracja śmigła ).

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 หลายเดือนก่อน

      @@AErKart Komentujesz, aby zrobić test do filmu w którym robię taki test i obalam słowa blondyna, a Ty piszesz nadal te bzdury?

    • @AErKart
      @AErKart 2 หลายเดือนก่อน

      Nie ma co się zniechęcać do innowacji warto myśleć świadomie przekonując siebie do tego co jest bardziej korzystne w czasie perspektywie.
      Żeby nie ulec negatywnym trendom wynikającym z przekłamań w podawaniu wartości nominalnych przez producentów oraz w złudzeniu że te wartości nominalne są tymi, które elektrownia uzyskuje ciągle.. należy zrobić sobie proste założenie że ja nie chcę mieć elektrownię nie dlatego że jest tam napisane 1000 w 10 000 w 100000 w Milion w VAT że w internecie krąży mnóstwo WAD, trzeba przeciwdziałać negatywnym informacjom i atmosferze zawodu.. tworząc sobie pozytywne przekonywujące siebie argumenty.
      Na przykład dla mnie decydującym argumentem jest to że przyda mi się słup na podwórku do zamontowania kamery i takim świetnym trafem Elektrownia będzie na nim lepiej wyglądać niż gdyby to był samotny słup.
      Ponieważ elektrownie są modne jest to dobry element designu.
      Słup z kamerą na podwórku wydawałby się szpetny natomiast słup z elektrownią i z kamerą przy okazji będzie elegancki.
      Każdy na tej zasadzie może znaleźć swoje uzasadnienie ty się dłużej zastanowisz to na pewno stworzysz całą listę.
      Ja już stworzyłem swoją listę argumentów za montażem elektrowni wiatrowej przy domu, a ten z kamerą to był na jej końcu jednocześnie najbardziej praktyczne dla mnie obecnie.
      Niestety lista argumentów i przesłanek za kupnem elektrowni była tak długa że nie zmieściła się w formularzu komentarze TH-cam.
      Może dlatego że mam zwyczaj zbyt dużego do rozchodzenia się często robiąc dygresję.
      Ty nie mnie znalazłem kilkadziesiąt punktów zachęcających do budowy elektrowni przydomowej.
      W których to akurat najmniej istotne jest oszczędność prądu.
      Jeżeli ludzie kierują się w życiu oszczędnością to biednieją.
      Ponieważ oszczędność wynika z biedy i do biedy prowadzi jako sztuka odmawiania sobie dóbr.
      Każdy człowiek rozwija się w tym na czym się najbardziej skupia Jeżeli ktoś w oszczędności to coraz bardziej i bardziej się ogranicza.
      Ponieważ dobrobyt to nie oszczędzamy pieniądze tylko konkretne dobra których ludzie oszczędni skąpią sobie. Ponieważ na jakim etapie życia dali się przez system przekonać że chodzi o oszczędzanie zamiast o rozwój.
      Oszczędzać można tylko do wysokości wpływów lub wydatków.
      A rozwijać można się w nieskończoność.
      Zasadniczo to różni ludzi biednych od bogatych.
      Że jedni skupiają się na oszczędności czyli zaniechaniu rozwoju bogactwa.
      Drut ze skupiają się na rozwoju zamiast na oszczędności i dzięki temu że są dla siebie hojni zarabiają coraz więcej chętnie zaskarbił sobie pieniądze bo wiedząc, że są do wydawania ich a nie oszczędzania.
      Oszczędzanie i składane pieniądze tracą wartość i niszczą gospodarkę która potrzebuje żeby pieniądze krążyły stymulując obieg i produkcje dóbr.
      Dlaczego rząd stale drukuje pieniądze aby nakręcać gospodarkę gospodarka właściwie to robią to banki udzielając kredytów.
      Dlatego nie chodzi o kierowanie się ekonomicznym rachunkiem patrząc gdzie się na czym zaoszczędzi, pieniądze tylko jeśli już oszczędzać to oszczędzać czas poprzez rozwój Innowacji.
      Najważniejszą z nich jest automatyzacja pracy a elektrownia wiatrowa idzie w tym w parze ponieważ tworzy energię bez obsługi ludzi.
      To nowy model funkcjonowania świata. Automatyzacja pracy w oparciu o sztuczną inteligencję i darmowa energia ze źródeł odnawialnych także bezobsługowa.

  • @TomaszZylkaPV
    @TomaszZylkaPV 2 ปีที่แล้ว +7

    Nie bałagan tylko artystyczny nieład 😀

  • @dreddjudge133
    @dreddjudge133 10 หลายเดือนก่อน

    Różnica w napięciu spowodowana jest zbyt małą średnicą mostków pomiędzy akumulatorami.
    Dodatkowo jakie bezpieczniki zostały zamontowane?
    Jeżeli topikowe to masz odpowiedź.

  • @karol.dragan.buduje.instaluje
    @karol.dragan.buduje.instaluje 2 ปีที่แล้ว +5

    Może problemem jest właśnie ta duża ilość śmigieł? Kręci się wolno i trudno wskoczyć na odpowiednie napięcie.

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 ปีที่แล้ว +2

      Teoretycznie tak, ale wiatrak "na stole" uzyskał odpowiednie napięcie przy około 1500 obr/min więc nawet przy dwóch śmigłach takiej prędkości nie osiągnie.
      Natomiast już przy 500 obrotach ładował akumulatory 24V bez problemu.
      Większa liczba śmigieł dawała mu start i produkcję już przy małym wietrze.

  • @bialy100k
    @bialy100k ปีที่แล้ว +2

    Dość rozsądnie. Możesz powiedzieć masz na jakiej wysokości wiatrak i jaki w miarę precyzyjnie rejon? Ciekaw jak się to ma do wiatrów teoretycznych.

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  ปีที่แล้ว +3

      Miejscowość 88-320 Strzelno, wysokość jakieś 12m n.p.t.

  • @4nrgy
    @4nrgy 2 ปีที่แล้ว +3

    w przetwornicy dcdc trzeba ustawić punkt zadzialania na 30V i napięcie wyjscia na 28,8-29,6V. i będzie działało 😁

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 ปีที่แล้ว +4

      Tak też zrobiłem. Wiatrak rozpędzał się i niestety przetwornica taka nie ma MPPT więc od razu próbuje na wyjściu dać ustawiony prąd co skutkuje natychmiastowym zatrzymaniem przeciążonego wiatraka. Gdy podłączysz akumulator naładowany - nie ma problemu. Gdy ustawisz prąd wyjściowy na jakiś symboliczny np 0,5A też to jakoś działa, ale wszystkie inne ustawienia lub obciążenie na wyjściu przetwornicy zatrzymują wiatrak przy normalnych wiatrach (nie huraganowych)

    • @4nrgy
      @4nrgy 2 ปีที่แล้ว +1

      @@ZeptoBoxpl ustaw wyższe napięcie startu na przetwornicy. jak może stawać skoro przy 30V kończy się pobór? mppt tak dziala dla wiatraków ze utrzymuje stałe napiecie na wejściu. przestaw w przetwornicy na 40V start , do ilu Volt bez obciazenia rozkreca się turbina? bo jak staje przy 30V to by oznaczało 70VDC?

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 ปีที่แล้ว +4

      @@4nrgy Stałe napięcie OK, ale prąd jaki zaczynać pobierać rozładowany akumulator stopuje wiatrak. Liczy się wtedy prąd. Inteligentne regulatory ładowania wiatrakowe działają, ale trzeba na nie wydać nawet 1500 zł dla 1000W więc to już za drogo.

    • @mirosawpataj6955
      @mirosawpataj6955 ปีที่แล้ว

      Witam Panowie powiedzcie mi proszę jak regulować napięcie w przetwornicy dcdc. Zamówienia idzie a niewiem jak to się reguje.

    • @1976cavaliere
      @1976cavaliere ปีที่แล้ว

      @@mirosawpataj6955 też mam taką przetwornicę nie wiem jak regulować na wejściu na wyjściu ok wiem

  • @crazysmiglo16
    @crazysmiglo16 ปีที่แล้ว

    dobra domek 120m dwa garaze 2 auta jeden na prad wiatarak ogarnie wszytsko ? jak tak to jaki gabaryt chodzi o smiglo ?

  • @makitor7673
    @makitor7673 2 ปีที่แล้ว +5

    250W to całkiem ładny wynik. Kwestia wyciągnięcia tej energii.

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 ปีที่แล้ว +2

      To było w realny testach - odbierane przez obciążenie. Czyli wiatrak osiągnął 250W czyli 1/4 mocy maksymalnej.

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 ปีที่แล้ว +5

      @@makitor7673 No przecież mam wiatraki 2MW pod swoją opieką to wiem, że to działa. Chciałem tylko przetestować te zabawki.

  • @PP.EKOTECH
    @PP.EKOTECH 2 ปีที่แล้ว +3

    Witam Waldku. Super że przetestowałeś ten wspaniały chiński wiatraczek.. ! :) Niektórym sprzedawcą .. gula skacze.. ! ;) Sami nigdy żadnych testów nie zrobili i nie pokazali..! Tylko wciskają bezczelnie ludziom kity.. ! ;) Czy masz nagrany materiał .. z testów.. na stole ... ?
    Ile kosztowało to cudo.. ? Ile wynosi fi śmigła - rotora . Nie mylić śmigła z łopatkami ;)
    Pozdrawiam serdecznie z Podhala...
    - Paweł P.
    Hej !

  • @Michal78S
    @Michal78S 2 ปีที่แล้ว +4

    "symboliczne sto złotych, a może troszkę więcej..." kpisz pan?

  • @g.p.8355
    @g.p.8355 ปีที่แล้ว

    Jakiego DC-DC 24/48v boostera Pan użył? Gdzie go można kupić?

  • @andrzejgorczak3061
    @andrzejgorczak3061 2 ปีที่แล้ว +3

    Mam pytanie czy podłaczając wiatrak na 48 V do systemu 24V ( po stronie magazynu energii ) musimy użyć regulatora MPPT wiatraka czy można podłaczyć wiatrak bezpośrednio do falownika. Wydawałoby się czysto teoretycznie ze napięcie 48V z mostka po wyprostowaniu należałoby obniżyć do 24V. Czyli jednak na testach wyszło że lepiej kupić wiatrak który ma więcej niż trzy "łopatki"

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 ปีที่แล้ว +2

      Bezpośrednie podłączenie może mieć złe skutki przy małym akumulatorze i dużym wiatraku. Na zdjęciu widać ten mały regulator. On nic nie robi oprócz tego, że zabezpiecza akumulator przed przeładowaniem i hamuje nam wiatrak, żeby się nie zużywał, gdy odłączymy obciążenie lub akumulator będzie naładowany. Film z testów jest tutaj: th-cam.com/video/1j_LM_su84g/w-d-xo.html

  • @Mroffgriddarmowaenergia
    @Mroffgriddarmowaenergia 2 ปีที่แล้ว +3

    Kombinowałem talibską system ale nie wpadłem na to aby po drodze postawić baterie jako bufor. Pytanie czy te aku 24V będą wykonywałem cykle? Raczej tak bo przetwornica będzie je wyciągać do progu zabezpieczenia przez rozładowaniem poniżej 22v. Jeśli tak to myśle że dwie baterie w technologii spiralnej tam by jedynie wytrzymały. Zakładam najdroższe z budżetowych. Wiadomo że można litowe czy litowo tytanowe tam wsadzić. Co myślisz ? Pozdrawiam serdecznie

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 ปีที่แล้ว +1

      Można założyć "baterie" kondensatorów. Nawet nie muszą być super kondensatory.

  • @dirk_p
    @dirk_p ปีที่แล้ว +2

    Czy nie ma ryzyka, ze przy silniejszym wietrze generowane napiecie bedzje wyzsze niz 29volt🤔 Bo na kontrlerach stoi napisane 12/24v Auto lub 48v? Chodzi mi o to, ze juz man pokazany Regulator z 48v, czy on dopasuje sie do akumulatora 24v , czy lepej kupic wersie 12/24v ? Dzieky za dobry Transfer wiedzy👍

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  ปีที่แล้ว +2

      Chińczycy ten egzemplarz co mi przysłali jest uniwersalny nawet do LiFePo i aku 36V. Poprostu najpierw musisz podłączyć akumulator, a potem wiatrak. Dzięki temu ustawi się na odpowiednie napięcie.

  • @marcinmotylinski1796
    @marcinmotylinski1796 ปีที่แล้ว +3

    Witam, mam pytanie bo się trochę zgubiłem: dlaczego nie użyć po prostu regulatora MPPT dwukwadrantowego (czyli buck/boost) lub tylko boost do 48 V (skoro wiatrak prawie zawsze ma napięcie niższe niż bateria)? Za drogie? Nie da się kupić?

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  ปีที่แล้ว +2

      Tak. Za drogie. Sam wiatrak wyszedłby na 0 po 7-9 latach a przy zakupie wypasionego MPPT czas ten prawie się podwoi. Tu jest właśnie największy problem z tymi "zabawkowymi wiatraczkami".

  • @PawE3K
    @PawE3K 2 ปีที่แล้ว +2

    OZE to zawsze dodatek JEST i BĘDZIE jak sam autor powiedział "tutaj mało wieje"

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 ปีที่แล้ว +2

      Jeśli miałbym pieniądze to kupiłbym np Enercon 640kW, czy VESTAS V90 2MW. One działają zawsze jak trzeba (znam te wiatraki od 2000 roku), ale ja chciałem potestować takie zabaweczki, które ważą mniej niż skrzynka piwa :)

  • @wojtek_dx
    @wojtek_dx ปีที่แล้ว +2

    13:53 może to wynik rezystancji wewnetrznej akumulatorów?

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  ปีที่แล้ว

      Przyznam się, że pierwszy raz spotykam się z problemem przeładowywania dwóch z czterech akumulatorów niezależnie jak je zamienię miejscami.

  • @haneyyy5952
    @haneyyy5952 2 ปีที่แล้ว +6

    Wczoraj tj. 22 kwietnia zamontowalem na dachu wiatrownie ENERWIN 2500 o mocy nominalnej 2kW 380v w ukladzie delta poprzez 3 fazowy mostek prostowniczy i wpialem to do falownika Sofara 5.5kW. Dla zainteresowanych posiadam wykres napiecia i mocy, oraz wykres wietrznosci z mojej stacji pogodowej. jest tez krotki filmik pokazujacy prace samej wiatrowni.

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 ปีที่แล้ว +2

      Wysokonapięciowy wiatrak to już inna bajka i inna cena.
      Trzeba poczekać chociaż z tydzień, dwa.
      Jak możesz to napisz do mnie na mail wawer@zeptobox.pl skąd jesteś i wszystkie inne szczegóły jak np cena i koszty montażu.

    • @haneyyy5952
      @haneyyy5952 2 ปีที่แล้ว +3

      poszla wiadomosc na poczte

    • @tabbasek
      @tabbasek 2 ปีที่แล้ว +1

      Hej, moge prosic o wiecej danych? Jak sprawuje sie wiatraczek? Prosze odezwij sie do mnie na pw, mam pare pytan. Dziekuje!

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  ปีที่แล้ว +1

      @@haneyyy5952 Nie zapomniałem, tylko mam małą zmianę planów. Na południe kraju będę jechał to skontaktuje się aby nagrać materiał i wrażenia.

  • @smart-diy
    @smart-diy 2 ปีที่แล้ว +5

    Chyba jednak trzeba iść w coś dużego aby miało to jakiś większy sens i aby miało jakieś znaczenie w zimie. Dzieki za fajny test!

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 ปีที่แล้ว +1

      Ja osobiście przystosowałem budynek do wiatraka 9kW, jednak podejrzewam, że w tej skali będzie dokładnie to samo tj. z 9kW uzyskam max 900W przy tych wiatrach średnio a to oznacza, że z 900kWh na rok wyprodukuje.
      Czyli muszę iść w kogenerację, a nie większy wiatrak. Koszty te same.

    • @smart-diy
      @smart-diy 2 ปีที่แล้ว

      @@ZeptoBoxpl Ciekawe.. a jak tą kogenerację będzie realizował? W sensie jaki sprzęt do tego użyjesz?

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 ปีที่แล้ว +3

      @@smart-diy U mnie głównym źródłem ciepła w domu jest gaz ziemny. Chciałem kupić gotowy, ale na rynku są takie 100kW i większe, a kogenerator trzeba kupić taki trochę "za mały" tzn nie może być przewymiarowany, albo najlepiej aby był za słaby lub z modulacją mocy. Gotowe sprzęty małej mocy (9kW) kosztują 120tys zł wiec kosmos. Ja postaram się zbudować za 5-6 tys zł sam silnik z prądnicą. Gotowy "kontener" plug & play chciałbym sprzedawać za max 40 tys. (marzenia czasem się spełniają).
      Więc w teorii za cenę spalonego gazu ziemnego miałbym ogrzewanie i prąd. W praktyce znów jak z wiatrakiem tj kogeneratory kilkaset kW znam i wiem, że się sprawdzają, ale pytanie czy małej mocy też będą opłacalne.

    • @soltys_w
      @soltys_w 2 ปีที่แล้ว

      @@ZeptoBoxpl zespół napędowy z auta hybrydowego i masz silnik zespolony z prądnicą wysokonapięciową. Zostaje tylko "skromna" kwestia sterownika.
      Albo zwykły generator chłodzony cieczą i zamiast chłodnicy wymiennik ciepła płytowy albo rurowy albo bezpośrednie podłączenie do wężownicy w buforze ciepła.

  • @roberttrebor8007
    @roberttrebor8007 ปีที่แล้ว +1

    Panie Waldemarze. Jakiej firmy wiatrak Pan testował? Bardzo zainteresowało mnie Pana rozwiązanie. Pozdrawiam

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  ปีที่แล้ว +1

      Tak jak napisane. Model SS1000W 48V

  • @fishingebc5992
    @fishingebc5992 ปีที่แล้ว

    Witam .na Aku balansery założyć i będzie ok

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  ปีที่แล้ว

      Mam balansery aktywne.

  • @matu9764
    @matu9764 ปีที่แล้ว

    Witam, mam pytanie czy zastosowany układ ładowania akumulatorów sprawdzi się do magazynu lifepo4 48V zbudowanego z 16pcs Lifepo4 3.2V 320Ah ?

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  ปีที่แล้ว

      Tak teraz to u mnie działa.

  • @PawE3K
    @PawE3K 2 ปีที่แล้ว +5

    powinna być jakaś tablica znamionowych RPM i mocach jakie daje te urządzenie przy tych RPM-ach

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 ปีที่แล้ว +2

      Każdy producent podaje teoretyczne dane. Są one nieużyteczne, bo w naturze nigdy wiatr nie wieje jak w tunelu aerodynamicznym, czyli w jednym kierunku, więc dlatego postanowiłem zakupić taką "zabawkę" i zobaczyć jak to działa w praktyce.

    • @kinats1
      @kinats1 2 ปีที่แล้ว +3

      @@ZeptoBoxpl Ta, nominalna moc jest osiągana w momencie, kiedy taki wiatrak odlatuje razem z dachem ;) :D

    • @emceh
      @emceh ปีที่แล้ว

      @@kinats1 nie przesadzamy, że przy 12m/s odlatują dachy :-) ale jasne jest, że takie wiatry są od święta

    • @kinats1
      @kinats1 ปีที่แล้ว +1

      @@emceh mi to bardziej chodziło o radosną twórczość sprzedawców, gdzie w niektórych przypadkach, moc maksymalna jest z d...y, patrząc na rozmiar wiatraka. W takich przypadkach, nawet w momencie kiedy by to już z dachem leciało, to mogło by nie osiągnąć deklarowanej mocy. To tak jak z li-ion 18600 które niby mają 8800mAh Choć może w tym przypadku, podają całkowitą pojemność, jaką można z tego wykrzesać, zanim padnie, bo to by się mogło zgadzać ;)

    • @emceh
      @emceh ปีที่แล้ว +1

      @@kinats1 dokładnie, podstawowym parametrem wiatraka jest powierzchnia koła wiatrowego. Na produkcie można sobie napisać co się chce i nawet dać faktycznie takiej mocy prądnicę, ale co z tego jak powierzchnia omiatania łopat nie wyciągnie nawet połowy tego chociażby miały najbardziej optymalny kształt na świecie, ale zbyt małą średnicę. Niestety jak wszędzie trzeba mieć trochę oleju w głowie i mówić sprawdzam sprzedawcom.

  • @andrzejgorecki8242
    @andrzejgorecki8242 ปีที่แล้ว +1

    Święta prawda pozdrawiam serdecznie. 48v 2000W napięcie 65v przy dużym wietrze grzałka dzielona po 1000W napięcie na grzałce 4.7 volta to jest oszustwo.

  • @eterna8543
    @eterna8543 ปีที่แล้ว

    Mamy wiatrak Ista breeze 1kW 48V, a akumulatory dwie sztuki 24. Próbujemy zrobić instalację wg schematu z kanału, ale nie wiemy jaki regulator dać między turbiną a aku. 24V czy 48? Mieszkam na terenie gdzie miała stać farma wiatrowa. Proszę o podpowiedź.

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  ปีที่แล้ว +1

      Regulator daje się taki jaki podłącza się akumulator. Ja bym zrobił 24V akumulator jeśli wiatrak jest 48V.

  • @kierunekoffgrid5430
    @kierunekoffgrid5430 2 ปีที่แล้ว

    Witam. Jak wygląda strona prawna. Czy jek zrobię tak jak ty albo podobnie (podstawa - płyta betonowa ). + odciągi. Czy to wymaga zgłoszenia w gminie albo starostwie. Pozdrawiam

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 ปีที่แล้ว +1

      Ogólnie ustawa o OZE tak namieszała, że nikt nic nie wie jak to powinno być. Omijając ustawę OZE gdy instalujemy coś na budynku do 3m to nie potrzeba nic. Powyżej 3m potrzeba zgłoszenia.
      Ja zgłoszenia dokonałem w 2010 roku. Ważne, aby minęło 30 dni i nikt nie zgłosił uwag.
      Jeśli instalujemy na gruncie jest większy problem, ale znów, gdy konstrukcja jest tymczasowa i nie związana na stałe z gruntem to można stawiać. Ustawa o OZE pozwala OZE stawiać bez niczego, ale nie znam szczegółów. Wiem, że inspektoraty nadzoru budowlanego różnie traktują OZE.

    • @kierunekoffgrid5430
      @kierunekoffgrid5430 2 ปีที่แล้ว

      @@ZeptoBoxpl
      A zgłoszenie tylko do gminy czy starostwa też?

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 ปีที่แล้ว

      @@kierunekoffgrid5430 Zgłoszenie do starostwa, ale wymagane uzyskanie warunków zabudowy z gminy. Dlatego trzeba przeczytać ustawę o OZE bo do 40kW zwalnia.

  • @willypl1
    @willypl1 2 ปีที่แล้ว

    Po ilu latach zwraca się taka inwestycja licząc zakup wiatraka, całej elektroniki i akumulatorów ?

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 ปีที่แล้ว

      W teorii wyjdzie 3-4 lata zwrot. Ten konkretny model zaznaczam.

  • @silvanondm
    @silvanondm 2 ปีที่แล้ว +3

    Pytanie: czym się różni kontroler MPPT od Hybrydowego kontrolera MPPT? I drugie: To jak się będa miały do tego eksperymentu wiatraki 96V?

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  ปีที่แล้ว +1

      Wg mnie 96V będą jeszcze lepsze, trzeba jednak pamiętać, aby kontroler ładowania takie napięcie mógł przyjmować

    • @plebann4214
      @plebann4214 ปีที่แล้ว

      @@ZeptoBoxpl A czy przy 96 V Twoim zdaniem nadal 24 V aku czy 48 już może?

  • @Rob-Sam
    @Rob-Sam 2 ปีที่แล้ว +8

    PS.
    Co do podłączenia akumulatorów, to ostatnio na kanale mrAkumulator były fajne testy równoległego łączenia akumulatorów. Może coś z tego trzeba wykorzystać?
    Gdyż może tu jest pies pogrzebany, że jedne ładują się lepiej?

    • @Rob-Sam
      @Rob-Sam 2 ปีที่แล้ว +2

      Już nawet opracowałem schemat, tylko nie mam gdzie to wrzucić. Bo tu załącznika nie dodam.

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 ปีที่แล้ว +3

      Już otrzymałem info od kolegi z kanału @Maciej Krasuski, że akumulatory też mu padły dwa skrajne, ale od strony minusa, bo (jak stwierdził) rozładowywały się do niższego napięcia niż te od strony plusa. A ja skoro ładuje akumulatory wysoko na 60V to mi padły te od strony plusa. Nigdy nie sprawdzałem tego które z akumulatorów przy połączeniu szeregowym 16 szt akumulatorów żelowych się uszkadzają, bo poprostu je wymieniałem jak UPS stwierdzał, że są uszkodzone. Teraz będę tematu pilnował, czy padają te od strony plusa, czy minusa,

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 2 ปีที่แล้ว +1

      @@ZeptoBoxpl Ale żelowe czy AGM? Bo to duża różnica. Żelowe napięcie max. 14,2V na sztukę. Dla AGM bym przyjął zwyczajowe 14,7V. Jeśli nie stosujesz balansera dla układu 48V parametry się z czasem rozjeżdżają i przekraczanie 15V na sztukę nie działa korzystnie.

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 ปีที่แล้ว +1

      @@Tab7.6.Tab7.6 Dlatego zawsze o tym powtarzam, że karta katalogowa (z parametrami ładowania) powinna być nadrukowana na akumulatorze. Niedoładowywanie akumulatora kwasowego (każdego) wiąże się ze znacznym obniżaniem pojemności po każdym cyklu ładowania.
      A ludzie ładują do 13,8V (bo tak ładuje większość ładowarek) a po roku, czy dwóch akumulator już przestaje działać.

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 2 ปีที่แล้ว +3

      @@ZeptoBoxpl Ba! Ale czy umieszczenie tych informacji by sprawiło, że ludzie zaczną je czytać? ;-) Z tym niedoładowaniem też nie do końca jest tak. Rzeczywiście przy akumulatorach z płynnym elektrolitem 13,8V to zdecydowanie za niska wartość, ale też większość prostych ładowarek dla tego typu aku (samochodowych) kończy przy bezpiecznym dla użytkownika napięciu 14,4V. Dlaczego bezpiecznym? Ano dlatego, że w razie czego posiadacz auta nie zrobi mu kuku ładując akumulator w aucie, do tego w dobie akumulatorów bezobsługowych (pozbawionych korków) zjawisko elektrolizy i tym samym ubytku wody jest ograniczone do minimum. Natomiast ludzie ładują do 13,8V bo takie w większości przypadków są dołączane ładowarki do małych AGMów, robiących za zasilanie w na przykład dziecięcych zabawkach. Te 13,8V to bardziej ukłon w kierunku pracy buforowej (trwałość liczona w latach) niż cyklicznej (trwałość liczona w cyklach), co siłą rzeczy przekłada się na mniejszą pojemność do dyspozycji. Klienci kupują takie zestawy bo takie są oferowane, w przekonaniu, że tak jest prawidłowo i trudno jest do nich mieć o to pretensje. Nie muszą się na tym znać. Bardziej tutaj bym się jednak obawiał o cechy zasilanych urządzeń, które niekoniecznie odcinają zasilanie przy minimalnym napięciu i doprowadzają do głębokiego rozładowania.

  • @gregorothor
    @gregorothor ปีที่แล้ว

    U mnie nie działa, ani z regulatorem ani z mostkiem prostowniczym, do falownika. Tzn nie do ładowania akumulatorów tylko do kogeneracji z panelami.

  • @soltys_w
    @soltys_w 2 ปีที่แล้ว

    Wszystko super, tylko jeden wiatrak od ryżowych chrupków nie równy drugiemu.
    Ja się naciąłem na wiatrak 4800W z trzema łopatami po 60cm, w którym jak zewrze się wszystkie 3 fazy to opór obrotu niewiele się zwiększa, więc w ten sposób wyhamować się go nie da...

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 ปีที่แล้ว +1

      To znaczy, że ma spalone lub uszkodzone uzwojenia lub pierścień w obrotnicy. Innej opcji nie ma, bo fizyka jednakowo działa.

    • @soltys_w
      @soltys_w 2 ปีที่แล้ว +1

      @@ZeptoBoxpl przyznam szczerze, że nie rozbierałem ale jest opcja, że są cewki bezrdzeniowe i stąd mniejszy opór ale też i mniejsza wydajność.

  • @Wojciech-dl8rh
    @Wojciech-dl8rh ปีที่แล้ว

    Posiadam turbinę wiatrową 400W 24V regulator ładowania 12/24
    Podczas pracy na średnich obrotach napięcie przed regulatorem na dwóch akumulatorach jest około 18V a więc za małe do naładowania obu. Przy tych samych obrotach i podpięciu jednego akumulatora napięcie natychmiast jest ograniczane do 10V a więc za małe do naładowania akumulatora. Jak zrobić żeby kontroler nie ograniczał napięcia i żeby można było ładować jeden akumulator?

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  ปีที่แล้ว

      Raczej napięcie nie jest ograniczane, a jest taki poziom rozładowania i brak mocy do naładowania. 400W turbina przy normalnym wietrze da może max 20W. Proszę zmierzyć jaki prąd płynie przy tych 10V

  • @Rrayford
    @Rrayford ปีที่แล้ว +1

    Zastanawiam, czy zamiast kupowania jednego dużego wiatraka nie lepiej kupić kilka mniejszych, Jak wiatraki stały by różnych miejscach to by trochę uzupełniały się bo w jednym miejscu na chwile nie wieje a w innym jeszcze wieje. Drugi plus jak jakiś wiatrak padnie to działają jeszcze pozostałe, tylko pytanie, jak by je podłączyć w jedną linię, w którym miejscu kable mają się spotkać, przed sterownikiem, czy po sterowniku, czy może są jakieś sterownik który zbierze ze wszystkich turbin. Czy może po każdym sterowniku spiąć wszystkie przewody plus i minus równolegle a może lepiej szeregowo. Miało by jakiś sens kilku mniszych wiatraków?

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  ปีที่แล้ว

      No właśnie te małe to zabawki. Od 34kW i 30m wysokości coś dopiero można uzyskiwać.

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  ปีที่แล้ว

      @@teresabukowska8326 Przy 5m/s 50W? Czy 500? Bo przy 50W nic nie pozostaje do wykorzystania mocy. Urządzenia elektroniczne wymagają zasilania. A koszt inwestycji pomijasz?

  • @TheSoundFighterz
    @TheSoundFighterz 2 ปีที่แล้ว +1

    Powiedz mi proszę jak wygląda sprawa ze zrobieniem wiatraka AC (bez inwertera) z silnika generatora prądotwórczego?

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 ปีที่แล้ว +1

      No to zazwyczaj każdy wiatrak jest AC trójfazowy.
      I pewnie nie chodziło o silnik generatora, a z prądnicy od zwykłego agregatu. Wszystko będzie działać jeśli zapodasz zazwyczaj 1500 obrotów na tą prądnicę. Oczywiście wymaga to stałego momentu obrotowego, przekładni, hamulca, zmiennego kąta natarcia łopat. To tak w ogromnym skrócie.
      Inaczej nie da się jeśli ma być stała ilość Hz.

    • @TheSoundFighterz
      @TheSoundFighterz 2 ปีที่แล้ว

      @@ZeptoBoxpl dzięki za odpowiedź ,czyli prościej będzie zrobić z alternatora z samochodu ciężarowego 24v 250A DC i podłączyć to pod jakiś inwerter tak? (Bo alternator regulator napięcia ma już wbudowany)
      Interesuje mnie instalacja bez magazynu czyli generator np wiatrowy który możliwie w prosty sposób będzie mógł wrzucać energię prosto w licznik dwukierunkowy

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 ปีที่แล้ว +1

      @@TheSoundFighterz Najprościej to wiatrak wysokonapięciowy np 360V, do tego mostek prostowniczy trójfazowy i falownik jak do fotowoltaiki on-grid.
      Są też inwertery on-grid wiatrowe, więc nie rozumiem po co kombinować z alternatorem?

  • @PawE3K
    @PawE3K 2 ปีที่แล้ว

    a używacie BMS-ów czy na pałę podłączacie akumulatory?

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 ปีที่แล้ว

      Akumulatory kwasowe podłącza się zawsze "na pałę". Różnice które powstają rzędu 0,2V nie szkodzą jeśli weźmie się je pod uwagę przy ustawieniach.

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 ปีที่แล้ว

      A jednak ostatecznie przekonałeś się do balansera i opublikowałeś dobry materiał na ten temat 😉
      Równie ciekawy do obejrzenia tutaj:
      th-cam.com/video/K4bdqzmfuFE/w-d-xo.html

  • @mirosawpataj6955
    @mirosawpataj6955 ปีที่แล้ว

    Witam. Zamówiłem przetwornice dcdc i niewiem jak regulować napięcie na wejściu jak i na wyjściu. To taka sama jak pokazuje Pan na filmie. Mam kupiony wiatrak 48v 3000w i chciałbym to poskładać tak jak Pan to pokazuje.

    • @Poza-Systemem
      @Poza-Systemem ปีที่แล้ว

      Witam . Z przetwornicą nie pomogę bo dopiero szukam wiatraka . Z jakiego źródła kupił Pan wiatrak . Może jakiś link ? Był bym wdzięczny

    • @mirosawpataj6955
      @mirosawpataj6955 ปีที่แล้ว

      @@Poza-Systemem Kupiłem go bezpośrednio w Chinach czekałem 3 miesiące. Koszt z przesyłką £230

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  ปีที่แล้ว

      Tam jest na wejściu napięcie od którego ma zacząć działać, potem na wyjściu jest regulowany prąd i napięcie.

  • @tomaszkarlinski591
    @tomaszkarlinski591 2 ปีที่แล้ว +1

    Co by było gdyby....
    Podłączyć wiatrak w zestawie szeregowym akumulatorów 48 voltowym Z BALANSEREM za drugim akumulatorem(24V)?
    Czy balanser był by w stanie na bieżąco(amperaż) rozłożyć moc na poszczególne(wszystkie 4) akumulatory?

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 ปีที่แล้ว

      Nie za bardzo rozumiem pytanie. Balanser nie jest niczym innym jak robiącym zwarcie urządzeniem na tym akumulatorze na którym jest zbyt wysokie napięcie. Więc jak podłączy się 4 akumulatory, a balanser da się np na dwa środkowe to tylko na ich zaciskach będzie obniżał napięcie.

    • @tomaszkarlinski591
      @tomaszkarlinski591 2 ปีที่แล้ว +1

      @@ZeptoBoxpl Jeśli faktycznie balanser "robi zwarcie" na przeładowywanym akumulatorze to pytanie moje jest bez sensu. Ale.... Jeśli balanser ma za zadanie WYRÓWNAĆ napięcia na podłączonych akumulatorach (no bo skąd ma wiedzieć do jakiego napięcia obniżyć? 12? 14,4V?)
      to nawet podłączając wiatrak do jednego z akumulatorów w szeregu, balanser "rozłoży" je równomiernie na pozostałe.
      To tak na chłopski rozum....
      Kwestią było by czy sobie z tym poradzi

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 2 ปีที่แล้ว +1

      Dla połączenia szeregowego 48V jest dedykowany balanser 4x12V.

    • @anmax3512
      @anmax3512 ปีที่แล้ว

      @@tomaszkarlinski591 pomysł bardzo ciekawy, zainspirowałaś mnie. Muszę to koniecznie przetestować.

    • @tomaszkarlinski591
      @tomaszkarlinski591 ปีที่แล้ว

      @@anmax3512 Oczywiście z balanserem AKTYWNYM?
      Nie pasywnym.

  • @jaceksliwinski7809
    @jaceksliwinski7809 ปีที่แล้ว

    Jak długie ma ten Pana SS-1000 ? bo chce taki kupić, ale znalazłem że ma tylko 37 cm skrzydłą (rotor 80 cm), a SS-800 ma 6 łopat o długości 58 cm (120 cm rotor).

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  ปีที่แล้ว

      120 cm rotor. Nie ma co kupować, chyba, że dla zabawki co będzie świstać.

    • @jaceksliwinski7809
      @jaceksliwinski7809 ปีที่แล้ว

      @@ZeptoBoxpl potrzebuje żeby podładować akumulator do oświetlenia na podwórku (teraz akumulatory 2x12volt ładowane są przez panel PV). czasami u mnie fajnie wieje. znalazłem oferte na ss-800 za 800 zł z regulatorem też średnica wirnika 120 cm (tylko inny kształt łopat). pracuje na wiatrakach przemysłowych i chce swoją samoróbe zamienić na coś co cokolwiek wyprodukuje.

  • @slawomir322
    @slawomir322 ปีที่แล้ว +1

    Czy mógłby Pan po wykonaniu tego pożytecznego skądinąd badania nakręcić odcinek pozytywny pod tytułem: Optymalna instalacja OZE dla domku jednorodzinnego. Obejmująca CO, CWU oraz oszczędności w zużyciu prądu z sieci energetycznej. Przykład dla domu 100 m. kw. pow. użytkowej (kubatura taka to a taka), zamieszkałego przez rodzinę 2+2. Szanuję Pana wiedzę po obejrzeniu kilkunastu Pana filmów ale większość osób jak sądzę, szuka (ja również) prostych, kompleksowych rozwiązań. Byłby Pan nowatorem w całym You Tube. Piszę ten komentarz gdyż jestem już zmęczony oglądaniem setek filmów i rozmowami z wieloma fachowcami bez efektu. Czy to naprawdę jest takie trudne jeśli się dysponuje wiedzą na temat OZE posegmentować rozwiązania i zaprezentować je kompleksowo ? Odcinek nr 1 - dla singla, odcinek nr 2 - dla rodziny 2+2 itd. Pozdrawiam serdecznie.

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  ปีที่แล้ว

      Moje plany są takie, aby dostarczać gotowe rozwiązania, jednak rynek cały czas się zmienia, wielu ludzi nie ma nawet ocieplonych domów. Ja dlatego zawsze podaję na konkretnym przykładzie i widzę, że właśnie nawet wysokość pomieszczeń o 10cm zmienia diametralnie zużycie. Dziś wrzucę odcinek o wydajności paneli w poszczególnych miesiącach.

    • @tropiciel3082
      @tropiciel3082 9 หลายเดือนก่อน

      Przecież można uśrednić - singiel o średnim zużyciu takim, rodzina 2+2 o średnim zużyciu inny.. proste.

  • @makkomp503
    @makkomp503 ปีที่แล้ว

    Ten regulator jaki posiadasz nie jest wart 1 zł. Nie wiem jakie posiadasz aku, ale pod turbinkę powinny być li-ion, li-po, lifepo4, LTO.

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  ปีที่แล้ว

      Nie musisz mi tego tłumaczyć. Ja tylko sprawdzałem w jaki kanał wprowadza ludzi taki blondyn w pomarańczowej koszulce.

  • @fishingebc5992
    @fishingebc5992 ปีที่แล้ว

    Witam jak bys podesłał link do DC24 na DC 48v

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  ปีที่แล้ว

      Szukaj na Aliexpress pod hasłem DC-DC boost converter

  • @banytube
    @banytube ปีที่แล้ว +2

    Na TGE 1164 do 2500 zł/MWh. Zwrot inwestycji z wiatraka dającego 1kWh/dobę? Raczej nigdy.

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  ปีที่แล้ว

      No nawet nie chodzi o zwrot, a o prąd z off-grid, ale to wogóle się nie sprawdza.

  • @jaceksliwinski7809
    @jaceksliwinski7809 ปีที่แล้ว

    czy ta przetwornica dc dc ma zabezpieczenie przed rozładowaniem akumulatora ? czy trzea dodatkowe urządzenie ?

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  ปีที่แล้ว

      Ta konkretna przetwornica ma.

    • @jaceksliwinski7809
      @jaceksliwinski7809 ปีที่แล้ว

      @@ZeptoBoxpl to zamawiam taką samą :) mam już tego ss-800 i już produkuje :) ale przy wyższych obrotach zaczyna szumieć. podłacze go wg Pana schematu :) bo akumulatory są rozładowywane przez falownik na 48volt

  • @oneferrdek3346
    @oneferrdek3346 ปีที่แล้ว

    Grzanie wody przez turbinę to by było najlepsze . 1m3 wody może zgromadzić z 20-95 stopni 87,5 kWh

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  ปีที่แล้ว

      Gdyby ta turbina działała to można robić z energią co się chce.

    • @oneferrdek3346
      @oneferrdek3346 ปีที่แล้ว

      @@ZeptoBoxpl no właśnie generator działa tylko potrzebuje dużych obrotów . Przełożenie za pomocą zębatek 10:1 i wiatrak staje się wolnoobrotowy. Bo sam wiatrak działa . Problem leży w Generatorach w wszystkich tych chińskich wiatrakach.
      Własny wiatrak o większej średnicy a ten generator przez przełożenie.

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  ปีที่แล้ว

      @@oneferrdek3346 jeżeli zastosujemy przełożenie To trzeba pamiętać o dużo większym momencie obrotowym który jest potrzebny i właśnie dlatego niby mało wydajne prądnice tak zwane Amerykanki mają tą zaletę że nie potrzebują dużego momentu obrotowego natomiast wszystkie bardziej wydajne prądnice i w tym niskoobrotowe wymagają ogromnego momentu obrotowego którego nie wytworzy się przy śmigle o średnicy 1,2 m czyli najpopularniejszej jaką się stosuje. Przy śmigle 6 m średnicy lub chociaż z 5 m to już można się pobawić.

    • @oneferrdek3346
      @oneferrdek3346 ปีที่แล้ว

      @@ZeptoBoxpl dokładnie. Swoją drogą .do celów prądowych zależy nam zeby wiatrak pracował możliwie jak najdłuższy okres czasu. Sytuacja się zmienia do celów grzejnych (podgrzewanie wody do dużych buforów np 4000 l)
      340 kWh) może taki wiatrak chodzić raz na 2 tygodnie jak jest mocny wiatr. Znalazłem że energia wiatru samego dla 5 m/s to około 75 w/m2
      10 m/s 613 Wat a dla 28m/s to już 13400 Wat/m2. Wniosek celujemy tylko w silne wiatry do celów grzejnych bufor zmagazynuje ciepło do celów tzw prądowych taka strategia jest bez sensu ale grzejnych jak najbardziej bo energia wiatru jak doskonale wiesz rośnie do sześcianu .

  • @KrzychuPL-rz9rq
    @KrzychuPL-rz9rq 2 ปีที่แล้ว +2

    Masz jakiś bms?

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 ปีที่แล้ว +2

      Na ten moment poszukuję czegoś.

  • @tomaszkonsek7098
    @tomaszkonsek7098 ปีที่แล้ว

    witam Jestem nowy w temacie i proszę o odpowiedz na moje, może troszkę naiwne pytanie. W tym układzie jaki jest na filmie czyli turbina 48v i akumulatory 24v jaki zastosować sterownik turbiny ?? 12v/24v czy 48 v ???? proszę o odpowiedz i z góry dziękuję .

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  ปีที่แล้ว

      Ten był uniwersalny i większość jest. Sterownik szukasz pod akumulator. Czyli jak jest Aku 24V to taki sterownik. Zakres napięć wejściowych to inny parametr.

    • @tomaszkonsek7098
      @tomaszkonsek7098 ปีที่แล้ว

      dzięki za odpowiedz. rozumiem że mam kupić do turbiny 48V sterownik 12V/24V tak?
      I mam pytanie czy jak turbina będzie hamować żeby nie przekroczyć napięcia to czy osiągnie sprawność prądową ?? mi chodzi o uzyskanie 6 - 8 A czy jest to możliwe w takiej konfiguracji ??

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  ปีที่แล้ว

      @@tomaszkonsek7098 To zależy od prądnicy w turbinie. Bo moc to napięcie razy prąd, więc prąd powinien dojść do maksymalnego, ale napięcie nie dojdzie.

  • @macmroz
    @macmroz 2 ปีที่แล้ว +4

    'Najbardziej optymalny' to masło maślane - błąd językowy. 'Optymalny' oznacza: w najkorzystniejszym stadium, najlepiej dopasowane. Nie może być już bardziej niż optymalne.
    A technicznie bardzo wartościowe.

    • @shpaq991
      @shpaq991 2 ปีที่แล้ว +3

      No jeszcze te "amperogodziny na godzinę" dziwnie brzmią :)
      Prościej powiedzieć po prsotu Ampery :)

  • @Przyciapka
    @Przyciapka 2 ปีที่แล้ว

    *Czyli gdybym chciał do przyczepy kempingowej wiatrak do ładowania akumulatora 90ah 12v to wiatrak 24v powinienem kupić?*

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 ปีที่แล้ว

      Albo nawet 48V Będzie produkował już przy niższym wietrze.

    • @Przyciapka
      @Przyciapka 2 ปีที่แล้ว

      @@ZeptoBoxpl*czyli do Aku 12 mogę kupić wiatrak 48? Regulator sam wie jak takie Aku ładować automatycznie i nie popsuje mi go? Czy trzeba coś ingerować bo automat tego nie zrobi? Mam już fotowoltaike 100w i świetnie się sprawdza, ale myślę o czymś na wietrzne dni.*

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 ปีที่แล้ว

      @@Przyciapka Większość kontrolorów ładowania wiatrakowych powinno sobie z tym poradzić. Ja w poprzednim filmie o wiatraku tym pokazuję to urządzenie. Jest tu też w miniaturce na zdjęciu.

    • @mojitogsi
      @mojitogsi ปีที่แล้ว

      Cześć mam wiatraczek 24v a bank energi 48v czy mi ten sposób zadziała z twojego schematu i jeśli tak to napisz jakie prądy na wejściu i wyjściu z przetwornicy i może jakiś link do samego zakupu takowej najlepiej z pl

  • @grogro2687
    @grogro2687 2 ปีที่แล้ว

    Witam czy można jakiś kontakt do Pana mam parę pytań.

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 ปีที่แล้ว

      Proszę przygotować pytania i napisać w komentarzu, chyba, że to ma być konsultacja to namiar jest na youtube.

  • @kamil_balcerzak
    @kamil_balcerzak ปีที่แล้ว +1

    W jakich miesiącach roku był ten test robiony? W filmie jest że średnio wyszło 1.1kw/dobę, a tu pora roku ma znaczenie.

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  ปีที่แล้ว

      Miałaby znaczenie, gdyby nie fakt, że wiatraki (niezabawkowe) które serwisuję produkują energię cały czas. Są praktycznie tylko pojedyncze dni, gdzie wiatr nie wieje.
      U mnie pomiar wiatru z 5 lat dał wynik 6m/s.

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  ปีที่แล้ว

      @@marco1901 Tak. 5 lat danych na budynku obok.

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  ปีที่แล้ว

      @@teresabukowska8326 Jakbyś oglądała kanał to wiedziałabyś, że ja nie testuję urządzeń minutę, miesiąc czy dwa.

  • @gregorothor
    @gregorothor ปีที่แล้ว

    U mnie nie działa, ani z regulatorem ani z mostkiem prostowniczym, do falownika.

  • @olekka8917
    @olekka8917 ปีที่แล้ว +1

    oj ta kogneracja mnie ciekawi

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  ปีที่แล้ว

      Będzie, będzie! Już mam dawcę, tylko 500km mam tam.

  • @perun4428
    @perun4428 ปีที่แล้ว

    Jak u cb jest średnia roczna prędkość wiatru?

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  ปีที่แล้ว +1

      6m/s chyba było...

  • @jaceksliwinski7971
    @jaceksliwinski7971 ปีที่แล้ว

    Czy mozna prosic o namiary na ten dc dc boost converter? Model? Linka?

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  ปีที่แล้ว

      Niestety nie pamiętam modelu. Szukałem przez Ali po haśle DC-DC bulk boost converter

    • @jaceksliwinski7971
      @jaceksliwinski7971 ปีที่แล้ว

      @@ZeptoBoxpl znalazlem taki sam po zdjeciu. Bede robil podobny uklad :) dziekuje za film. Super jest

  • @anmax3512
    @anmax3512 ปีที่แล้ว

    Witaj, Waldku zakupiłem ową elektrownię 1000W/48V 6 śmigieł moje wnioski praktyczne w różnych połączeniach są inne. Bardzo krótko to opiszę.
    Turbina/wkrętaka na 2 biegu
    12v- ok 22W
    24v- ok 35W
    48v- ok 60W
    Proszę odnieś się do tego.

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  ปีที่แล้ว

      Sprawdź czy nie masz czasem w środku zwarcia przez to, że kabel gdzieś podszedł. Aż tak złych parametrów nie widziałem w najtańszej. Pomierz rezystancje na poszczególnych fazach. Coś musi być nie tak.

    • @anmax3512
      @anmax3512 ปีที่แล้ว

      @@ZeptoBoxpl Rezystancja jest jest taka sama na 3 fazach i wynosi ok 14 om.

  • @miloszenko
    @miloszenko 2 ปีที่แล้ว

    A myslales postawić wiatrak na wylocie powietrza z klimy?

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 ปีที่แล้ว +1

      To tak samo jak założyć prądnicę na wlocie wody do budynku. Energia wodzie zostaje zabrana i przestaje woda lecieć :)

    • @miloszenko
      @miloszenko 2 ปีที่แล้ว +1

      @@ZeptoBoxpl nie, pompa odbiera ciepło z przerzucanego powietrza, jego ruch to skutek tego dzialania. Ja u siebie na wylocie z klimy widzę potencjał dla takiego wiatraka obroty na anemomentrze rzędu ponad 5 m/s.

    • @pga192
      @pga192 ปีที่แล้ว

      @@miloszenko sorry to podstawowe zasady fizyki z pustego nie nalejesz

  • @makitor7673
    @makitor7673 2 ปีที่แล้ว +1

    Yyy, czego symbolem jest 100PLN?

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 ปีที่แล้ว

      100PLN? Nie rozumiem pytania? Chodzi o polską walutę, która w systemach międzynarodowych otrzymała oznaczenie PLN jak USD np dolar amerykański a AUD australijski?

  • @amixo1
    @amixo1 2 ปีที่แล้ว +1

    Na większości terenów Polski dla małych instalacji sprawa się ma tak z 365 dni 5 dni produkcja nie do opanowania 60 dni coś tam mamy a całe 300 kręci się dla ozdoby To tyle o wiatrakach na maszcie 28 m i mocy do 10 kw

  • @Prze-Mytnik
    @Prze-Mytnik 2 ปีที่แล้ว +2

    Czyli tak dobrze rozumiem masz wiatrak 48V i regulator 24V tak?

  • @BrowarOpalenica
    @BrowarOpalenica ปีที่แล้ว

    dasz linka do tego wiatraka?

  • @miloszenko
    @miloszenko 2 ปีที่แล้ว

    A może lepiej mniejsze ale 3 sztuki zamontowane do elewacji?

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 ปีที่แล้ว

      Mniejszych raczej nie ma sensu. To naprawdę już jest zabawka.

  • @JAJALTEK
    @JAJALTEK ปีที่แล้ว

    NO FAJNIE A CO ZROBIĆ Z TAKĄ 12V 400W ???

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  ปีที่แล้ว

      Zostawić jak ja, jako wątpliwą ozdobę.

    • @JAJALTEK
      @JAJALTEK ปีที่แล้ว

      chodziło mi o coś takiego jak są podświetlane przejścia przez ulicę , ale tam są jeszcze dwa malutkie panele foto razem z tym wiatrakiem

    • @JAJALTEK
      @JAJALTEK ปีที่แล้ว

      no takiej jak mają PGE to sobie nie kupię a inne mniejsze w stosunku osiągów do ceny nie mają w Polsce sensu, dlatego państwo używa tylko takich i tych najmniejszych do oświetlania przejść przez ulicę i nie tacy inżynierowie to sprawdzali...

  • @Piotr_Lask
    @Piotr_Lask 2 ปีที่แล้ว +9

    Taki wiatrak to się nadaje wyłącznie jako ozdoba, albo hobby (w obu przypadkach wykładasz kasę i się cieszysz - nic ponadto) 4:35 jedna kWh na dobę, to rocznie na oko 360 kWh, po 60 groszy za kWh to ok 200 zł rocznie "zysku". To nie starczy nawet na bieżącą konserwację, nie wspominając już o jakimkolwiek zwrocie z inwestycji.

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 ปีที่แล้ว +2

      No chciałbym prąd za 60 groszy za kWh kupować, ale nawet przyjmując obecne 0,86 zł i coroczną podwyżkę o 30% (tak jak do tej pory) to i tak nie jest to "opłacalne" ale w praktyce wyszło mi tyle samo ile założyłem w teorii i przy tym wietrze co u mnie jest. Konkretny przypadek i nie można generalizować, bo może innym wyjść lepiej lub gorzej.
      Nie zawsze jednak chodzi, aby zaoszczędzić, ale aby mieć prąd na "lampkę" w nocy, gdy wyłączą prąd.

    • @Piotr_Lask
      @Piotr_Lask 2 ปีที่แล้ว +2

      @@ZeptoBoxpl No fest różnica 🤣 - no dobrze, to niech będzie 280 zł "przychodu" rocznie, skoro już tak się upierasz - też nie wystarczy nawet na bieżącą konserwację (a gdzie amortyzacja sprzędu?? - bez żadnych szans na zwrot). Jeśli dobrze pamiętam, to ostatni raz kiedy "wyłączyli prąd", gdy akurat potrzebowałem "lampkę w nocy" - to było gdzieś w okolicach roku 1982 - 1983 (a podstawowa kwestia - czy akurat wtedy wiał wiatr, to kompletnie nie pamiętam). Czyli wracamy do podstawowej mojej tezy: jeśli jako hobby (sposób na WYDANIE pieniędzy) - to działa; jeśli jako inwestycja (sposób na OSZCZĘDZENIE lub zarobienie pieniędzy) - to się finansowo po prostu nie spina. Są dziesiątki prostszych i tańszych sposobów na "lampkę" do użycia raz na 50 lat.

    • @silvanondm
      @silvanondm 2 ปีที่แล้ว +1

      @@Piotr_Lask Cierpliwości, już oni tam knują :D

    • @Piotr_Lask
      @Piotr_Lask 2 ปีที่แล้ว +1

      @@silvanondm no to policz ile musieliby uknuć żeby inwestycja zaczęła być opłacalna. Policz np. 10 lat pracy i co roku np. 500zł na bieżącą konserwację i naprawy. (A jak jakiś dureń chciałby zaraz zacząć jazgotać, że za mało czy za dużo to niech napisze własne wyliczenia z uzasadnieniem dlaczego tak mało albo tak dużo sobie założył)

    • @silvanondm
      @silvanondm 2 ปีที่แล้ว +3

      @@Piotr_Lask Liczyłem, finansowo się nie klei i wiemy to wszyscy. Ale kombinować trzeba. Bo gdy masz np pełną zamrażarkę 500l i zabraknie ci prądu, to nagle opłacalność wszelkich "głupich" inwestycji wzrasta że tak napiszę logarytmicznie" :D PS Małżeństwo też się nie kalkuluje (no chyba że wżeniasz się w majątek), a jednak w to z jakiegoś powodu wchodzimy. Można na różne sposoby wytracać kasę, jedni inwestują na giełdach, inni jeżdżą po świecie, a są też tacy co próbują stworzyć swój własny idealny świat na kilkuset m2... Traktujmy to puki co jako ciekawostkę i cieszmy się że jeszcze bomby na głowę nie lecą.

  • @jarosawgrabowski2587
    @jarosawgrabowski2587 2 ปีที่แล้ว +4

    Cześć,
    Gdyby to była ciągła moc 250 wat. To możnaby już od biedy uciągnąć mały dom... (Oświetlenie tv i coś jeszcze)...
    Też uważam, że większa ilość łopat podnosi czułość na wiatr czyt. Sprawność...
    1000 watt wiatrak = około 265 watt
    Czy 3000 Watt wiatrak to może być około 800 watt...?
    Zawsze chciałem mieć energię z wiatru ale od lat nie ma niczego co działa tak na prawdę!
    Pozdr

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 ปีที่แล้ว +2

      No niestety standardowo jest to około 2-3Ah przy 24V czyli jakieś 72Wh na dobę... niestety. Mam kontakt do widza co zainstalował 3200W, ale dopiero wczoraj... Za jakiś miesiąc zrobię o tym materiał, bo już miesiąc da coś danych. W każdym razie moja zabawka się kręci prawie cały czas, ale za bardzo nie produkuje.

    • @kinats1
      @kinats1 2 ปีที่แล้ว +1

      można by się też zastanawiać, czy długość łopat nie jest istotniejsza, niż to co tam piszą pod kątem mocy w papierach (piszą różne ciekawe rzeczy przeglądając oferty).
      Bo przy tym samym wietrze, czy będziesz miał nominalną moc 1kW czy 3kW, to jeśli łopaty będą takie same, to nie powinno się za wiele zmienić (chyba).

    • @sylwektokar4742
      @sylwektokar4742 2 ปีที่แล้ว +2

      Gdyby moc zależała od większej ilości śmigieł, z pewnością miały by je duże wiatraki.
      Im więcej śmigieł tym wolniej kręci wiatrak
      Turbina potrzebuje wyższych obrotów do właściwej pracy a więc im mniej łopat tym lepiej.

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 ปีที่แล้ว

      @@sylwektokar4742 To teoria. W praktyce wyszło inaczej. Nie porównuj wiatraków o mocy kilkanaście tysięcy wat bo one mają przekładnie i mają kręcić się wolno. Więc zupełnie porównanie nietrafione. Duże wiatraki kręcą się około 15 obr/min a małe powinny około 2000obr/min bo nie mają przekładni.
      Nie wiem dlaczego i po co ktoś wprowadza ludzi w błąd.

    • @sylwektokar4742
      @sylwektokar4742 2 ปีที่แล้ว

      @@ZeptoBoxpl
      To ty wprowadzasz ludzi w błąd.Masz złe założenia i do nich próbujesz dociagać teorie. Duże wiatraki nie mogą kręcić się szybciej ponieważ prędkość po obwodzie i tak jest bliska granicy przekroczenia dźwięku a to z kolei zniszczyło by śmigła. Gdyby moc miałaby być większa wraz ze wzrostem liczby śmigieł, inżynieria pokazała by to na farmach wiatrowych.
      Pozdrawiam serdecznie

  • @gazdajazda33
    @gazdajazda33 ปีที่แล้ว

    A czy ktoś by mógł doradzić w temacie wyboru np stacji pogodowej do wykonania wstępnych pomiarów siły wiatru w celu określenia sensowności zainstalowania wiatraka.

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 ปีที่แล้ว

      Chyba najtaniej (choć trudno powiedzieć czy dobrze) wypada Sencor SWS 9898 WIFI - bezprzewodowa stacja pogody z pomiarem wiatru i dostępem do danych on-line. Choć te pomiary i tak będą guzik warte, bo w jednym roku może być wietrznie, a w drugim bieda z nędzą. Nie ma tu żadnej reguły.

    • @gazdajazda33
      @gazdajazda33 ปีที่แล้ว

      @@Tab7.6.Tab7.6 Dzięki bardzo za podpowiedź. U mnie akurat od jesieni do wiosny prawie ciągle wieje, dom w ciągu powietrznym niedaleko wiatraki tylko na wysokości ( budynek + maszt ) nie wiadomo czy rzeczywiście wystarczająco wieje. A tak bardzo bardzo w oddali widzę wiatraki o których pan Waldemar opublikował film.

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 ปีที่แล้ว

      @@gazdajazda33 Bardzo proszę. Też z ciekawości szukałem stacji pogodowej z możliwością rejestracji danych (w tym wiatru), Sencor wypadł najtaniej na Aledrogo, ale mam mieszane uczucia bo jednak trochę trzeba wydać. Uhm, to może rzeczywiście wiatrak ma u Ciebie szansę sensownie nakręcić prądu, widać trafiłeś z lokalizacją.

  •  2 ปีที่แล้ว +1

    co to za wiatrak?

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 ปีที่แล้ว +1

      W tytule jest model i na nagraniu pokazane też.

    •  2 ปีที่แล้ว

      @@ZeptoBoxpl ok..znalazłem po jakimś czasie tę turbinę .generalnie zgadzam się z konkluzją tego klipu o wydajności tego typu turbin na naszym terenie. Sam zakupiłem inną turbinę o mocy 2kW ale o napięciu pracy 200-300 volt. turbinę podłączę go grzałki CO i taniego polskiego kontrolera który będzie załączał grzałkę i przy odpowiednim napięciu hamował turbinę

  • @wieenergypl3395
    @wieenergypl3395 ปีที่แล้ว

    Wiatrak nie może się rozpędzić?A z czego ma się rozpędzić skoro obciążony nie ma odpowiedniej energii którą niesie wiatr.Z paneli będzie to samo skoro będą obciążone a będzie dzień pochmurny bez słońca.Nie rozumiem rozczarowania.Te źródła energii są niestabilne.Wszystko działa pięknie jak jest słońce i wieje wiatr.Z niczego nie ma nic.

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  ปีที่แล้ว +1

      To poprostu jest zabawka. Sprawdzałem takiego bajkopisarza który twierdzi, że taki wiatrak zasili cały dom.

  • @Robert.N
    @Robert.N ปีที่แล้ว

    Panel jak nie jest obciążony też nie pch prądu .

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  ปีที่แล้ว

      A jak jest to przestaje się kręcić.

  • @Arvid-3miasto
    @Arvid-3miasto ปีที่แล้ว +2

    Przepraszam cię bardzo ale optymalnie dla turbiny to są tylko i zawsze 3 płaty a nie 6,8 itd. im więcej płatów tym wolniej wirnik się kręci. :) Jeśli chodzi o sile wiatru to tez nie masz racji niestety . Pozdrawiam

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  ปีที่แล้ว +1

      Czyżby widz 4energy? Ja Tobie w filmie mówię o moich praktycznych testach, a Ty i tak bzdury blondyna powtarzasz. Mogę gdzieś przyjechać nagrać te Twoje stwierdzenia? Praktycznie?

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  ปีที่แล้ว +1

      I tak to właśnie działa. Nakręcasz film, że z ośmioma łopatami lepiej zabawka działa, a gość napisze, że z trzema. Po czym na pytanie - chcę zobaczyć nagle się nie odzywa.
      Chcę to co piszesz zobaczyć! Gdzie mam podjechać?

    • @Arvid-3miasto
      @Arvid-3miasto ปีที่แล้ว +2

      @@ZeptoBoxpl Skoro ja grzecznie pisze do Ciebie a Ty mnie obrażasz więc po co mam cokolwiek pisać. Temat z Tobą uważam za zamknięty.

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  ปีที่แล้ว

      @@Arvid-3miasto Czym Cię obraziłem? Że teoretyk jesteś?

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  ปีที่แล้ว

      Czyli jeśli nagram, że oblewam rękę wodą i.przez to jest mokra, to ty napiszesz, że jest sucha, bo woda to wodór i tlen, więc dwa gazy nie mogą pomoczyć ręki?

  • @motherfoca1000
    @motherfoca1000 ปีที่แล้ว

    Jak tak słucham to się zastanawiam, dla kogoś kto by to robił od zera i potrzebował fachowca który mu to poskłada, bo nie każdy jest elektrykiem... Po ilu latach to się zwróci?

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  ปีที่แล้ว +1

      Ta zabawka się nie zwróci. Trzeba celować w wiatraki o śmigłach 6m lub coś podobnego. Inne to strata czasu i pieniędzy.

  • @zxspace1
    @zxspace1 2 ปีที่แล้ว

    Strasznie dużo kombinowania

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 ปีที่แล้ว +2

      Przy tym wiatraku i akumulatorach 48V - tak.
      Ale jaki morał z filmu? Że jak potrzebujemy akumulatory 48V ładować to trzeba wiatrak 100-120V szukać.
      A ten 48V jest idealny do układów 24V.

  • @stanisawm6420
    @stanisawm6420 2 ปีที่แล้ว +1

    niestety nieeeeee działa

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 ปีที่แล้ว +1

      No jak nie działa jak wszyscy mówią, że działa? Ha ha ha?

  • @stanislawpalka9015
    @stanislawpalka9015 5 หลายเดือนก่อน

    Zupełnie zle. Ten regulator ładowania powinien być MPPT. Te dwa pierwsze aku i Boost to marnotrawstwo.

  • @joannakaszta9021
    @joannakaszta9021 ปีที่แล้ว

    Panie Waldemarze. Myli Pan wietrzność na danym terenie z mocą. Testowany wiatrak jak sam Pan powiedział nie osiągnie nigdy mocy 1kW. To że producent podaje taką moc to oszustwo które sam Pan sankcjonuje pokazując widzom że jest to konstrukcja warta polecenia. Rzetelna firma podaje moc przy prędkości 12 góra 15 m/s (15 m/s już jest nadużyciem). Przeliczając te wartości mamy odpowiednio 43.2 km/h oraz 54 km/h.
    Ciekawe przy jakim wietrze testowany wiatrak ma podawaną moc znamionową . Obstawiam że to 120 km/h. Ale taką wartość na pewno skrzętnie pominięto nie mówiąc o tym że w dokumentacji nie ma wykresu krzywej mocy.Pytanie do Pana.Jak często u Pana wieje wiatr z prędkością 120 km/h ? Więc testuje Pan urządzenie pracujące z mocą 1 kW w nierealnych warunkach robiąc nadzieję oglądającym. Z poważaniem Bernard Kaszta Unisystemy.

  • @slawekbednarski9439
    @slawekbednarski9439 2 ปีที่แล้ว +3

    Najtańszy prąd jest w gniazdku.Masz kiedy chcesz.A wiatrak to cenowy kosmos,akumulatory,przetworniki,Do tego pół piwnicy na zabawki.A jak przyjdą znajomi żeby zobaczyć "produkcję energi"to trzeba w niego dmuchać żeby leda 3 W zaświecić..Ech szkoda czasu.

  • @rrafal205
    @rrafal205 2 ปีที่แล้ว

    jakiej elektrowni wiatrowej NIE kupić! th-cam.com/video/_TtKtTSqRao/w-d-xo.html

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 ปีที่แล้ว +4

      No oglądam tego gościa i mam mieszane uczucia. Fajnie mówi, ale czy kiedykolwiek widziałeś, aby coś zrobił w praktyce? Poprosiłem go ostatnio, aby zaprezentował wiatrak z mostkiem i przetwornikiem DC-DC z trzema łopatami no i na razie cisza. A ja przy wiatraczku testowym już robiłem testy na 2,4 i 8 łopatach no i na 8 pracuje najlepiej. Ten konkretny model tj SS1000 48V. ja nie mam doświadczenia z innymi małymi wiatrakami. Z dużymi tj powyżej 640kW do 3MW mam doświadczenia.

    • @boss_PV
      @boss_PV 2 ปีที่แล้ว +1

      Masz racje to typowy filozof-teoretyk. Sam to chyba nawet chleba nie umie posmarować masłem !!!

  • @nohumanst.6694
    @nohumanst.6694 2 ปีที่แล้ว

    Ale serio? nie naładujesz akumulatora 48v bo wiatrak daje za małe napięcie? przypominam mamy XXIw i istnieją przetwornice :P..... a sam mówisz że nie ma "bust konwertera" czyli po naszemu przetwornicy podnoszącej napięcie czyli co się dziwić że nie ma 48v ;] doszedłem do 2:17 i daje sobie spokój z filmem, ja prawie nic nie wiem o temacie ale na razie chyba się też nic tu nie nauczę.

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl  2 ปีที่แล้ว

      Mówię w filmie o co chodzi z wiatrakiem i dlaczego boost converter nie zadziała bezpośrednio podłączony. Swoje spostrzeżenia podaję do konkretnego wiatraka, a nie wszystkich dostępnych.

  • @AErKart
    @AErKart 2 หลายเดือนก่อน

    Zgodnie z wytycznymi jeśli krytykuje mam napisać o tym co mi się konkretnie nie podoba. Po pierwszych 10 sekundach znalazłem już jedną rzecz a przy otworzeniu formularza komentarzy znalazłem już kolejną.
    Bądźmy ludźmi i miejmy pewne dobre standardy żeby nie zabierać sobie czasu wyświetlaniem logo kanału aż przez kilkanaście sekund.
    Bo na to chyba może pozwolić sobie telewizję marketingowa widzów takimi programującymi ich umysł znacznikami.
    Tego typu animacje w telewizji służą do manipulacji widzem. Tak jak powtarzane co chwila reklamy, bez treści, które służą programowaniu podświadomości.
    Aby ludzie porornie znosili takie praktyki trzeba być grubym graczem mającym swój wieżowiec w centrum miasta.
    Druga sprawa to brak znacznika czasu w polu komentarza.
    To już standard że można komentować fragment filmu ten znacznik się podstawia

  • @lechcupa8576
    @lechcupa8576 หลายเดือนก่อน

    Jeżeli kupię wiatrak 4kW 3 śmigła, średnica Śmigiel 4m czy będzie lepszy od tego co Pan próbował